Amro verhoogt de spaartarieven: nu tot 7i%. 6!% 4% 41% 5% 5è% 6% 6% 7% 7i% 7i% gj amro bank Lord Lambton had heel wat voorgangers in Engeland Nieuw Sacharow hekelt Kremlin wegens vasthouden Almalrik 'Derde' Britse minister ontkent rol in sex-zaak Wellington liet zich niet door lichtekooi chanteren In Frankrijk verongelukt Israël bezorgd over Arabisch wapenarsenaal IRA-vleugelsl gaan weer - samen 3 actie voeren- Ruim 70.000 Nederlai werken in West-Duitsl^ TROUW/KWARTET DINSDAG 29 MEI 1973 BUITENLAND T8/1 IADVERTENTIE rente op een Amro Spaarboekje of op een Amro Spaarrekening (ongewijzigd). rente op een Amro Spaarrekening met een opzegtermijn van 3 maanden (ongewijzigd). rente op een Amro Spaarrekening met een opzegtermijn van 6 maanden (ongewijzigd). rente op een Amro Spaar-Plus-Rekeningl Retourrente 1 (ongewijzigd). rente op een Amro Zilvervloot Rekening voor 15- t/m 20-jarigen. Extra premie: 10% over het gespaarde bedrag plus de bankrente. (ongewijzigd). rente op een Amro Spaarrekening met een opzegtermijn van 1 jaar (was 5!/2%). M.i.v. 1-6-1973. rente op de nieuwe Amro Spaarrekening met een opzegtermijn van 2 jaar. Eerste inleg tenminste: 100,-. M.i.v. 1-6*1973. rente op een Amro Spaarrekening met een vaste looptijd van 3 jaar (was 61/2%). M.i.v. 1-6-1973. (derhalve van kracht voor alle stortingen vanaf 16-5-1973). rente op een Amro Spaarrekening met een vaste looptijd van 4 jaar (was 6%%). M.i.v. 1-6-1973. (derhalve van kracht vooralle stortingen vanaf 16-5-1973).- rente op een Amro Spaarrekening met een vaste looptijd van 5 jaar (was 7%). M.i.v. 1-6-1973. (derhalve van kracht voor alle stórtingen vanaf 16-5-1973). De Spaar-Plus-Rekening: een nieuwe spaarvorm speciaal voor de serieuze spaarder, die graag een hogere rente ontvangt, maar toch direct over zijn geld wil beschikken. Van een onzer redacteuren Zouden de Britse kranten zoveel drukte maken over de bed- avonturen van Lord Lambton en Lord Jellicoe, omdat seksuele ontsporingen van politici zo'n zeldzaam verschijnsel zijn in de Britse geschiedenis? Wie dat denkt, kent deze geschiedenis slecht. De Engelse politici uit de afgelopen anderhalve eeuw wier seksuele leven zich voor een belangrijk deel buiten het echtelijk bed afspeelde, vormen met elkaar een indrukwekkende galerij. Zo telde de call-girl Harriette Wilson, die zo'n 150 jaar geleden samen met haar zusters Amy en Fanny een bloeiend bordeel in Mayfair dreef, niet alleen de fameuze parlementariër Henry Brougham onder haar bezoekers, maar ook de minister van buitenlandse zaken, Lord Castlereagh, en twee toekomstige premiers, Lord Palmerston en de hertog van Wellington. Hun omgang met haar schaadde hun politieke carrière niet ook niet, toen Harriette, nadat ze zich uit de zaak had teruggetrokken, hen probeerde af te persen. Voor een beloning van tweehonderd pond per persoon verklaarde ze zich bereid, namen van voormalige klanten te verzwijgen in haar memoires, die in 1825 zouden verschijnen. Eén van de weinigen die zich niet lieten chanteren, was de hertog van Wellington. Op dezelfde brief waarin Harriette hem aanbood, zijn naam uit haar boek weg te laten, schreef hij de beroemd geworden zin: 'Publish and be damned!" (Pubiceer en wees verdoemd!'). Palmerston Kampioen rokkenjager onder de hoge bezoekers van huize Harriette was waarschijnlijk de latere eerste minister Palmerston. Hij droeg dan ook de bijnaam 'Lord Cupido'. Eén van zijn maitresses was de vrouw van de Russische ambassadeur. Op latere leeftijd trouwde hij met de zuster van premier Lord Melbourne, Lady Cowper, wier eerste echtgenoot kort tevoren was overleden. Bijzonder ingrijpend was deze stap echter niet, want Lady Cowper was al jarenlang Palmerstons geliefde geweest en had hem in die periode meer dan één kind gebaard. Als getrouwd man bleef Lord Palmerston zich afwijkingen van het pad der deugd permitteren. Hij waagde het zelfs, in het paleis van koningin Victoria 's nachts de kamer van één der hofdames binnen te dringen tevergeefs overigens, want de dame was niet van zijn avances gediend. Zijn tijdgenoot Charles Greville vermeldde in zijn dagboek, dat koningin Victoria, toen ze van het geval hoorde, in woede ontstak en slechts met moeite door premier Melbourne, de machtige zwager van Palmerston, tct bedaren kon worden gebracht. tot voor kort strafbaar in Engeland repte de verbijsterde bewindsman die allesbehalve homoseksueel was, zich naar zijn buitenhuis in Kent, waar hij zichzelf de keel doorsneed. Wat minder treurig, maar toch triest genoeg was het lot van de Lagerhuisleden Sir Charles Dilke en Charles Stewart Pamell, die in de tweede helft van de vorige eeuw in echtscheidingsprocessen werden gedagvaard. Beiden hadden een verhouding met de vrouw van een mede-parlementariër (niet dezelfde overigens). Dilke, een liberale oud minister bleek het daarbij niet hebben gelaten, getuige een cartoon uit die dagen waarop een zeer ruime legerstede met drie (3) kussens te zien was met daaronder de tekst: 'De slaapkamer van Sir Charles Dilke in Chelsea'. Zoals goede verstaanders zullen hebben begrepen, wilde de tekenaar tot uitdrukking brengen, dat de heer Dilke, evenals meer recentelijk Lord Lambton met twee vrouwen tegelijk te bed was gegaan. Parnell Evenals Dilke zag ook de Ierse nationalistische voorman Pamell zijn politieke loopbaan door een echtscheidingsschandaal geknakt. Een belangrijke bijdrage daartoe leverde de Ierse katholieke geestelijkheid. Haar opwinding over Parnells verhouding met de vrouw van kapitein O'Shea werd niet Castlereagh Niet iedere negentiende eeuwse Britse politicus met een ongeregeld sex-lcven kwam er zo onbeschadigd van af als Palmerston. De minister van buitenlandse zaken Lord Castlereagh zag zich in 1822 genoopt, de hand aan zichzelf te slaan, toen hij het slachtoffer dreigde te worden van chantage. Afpersers hadden hem betrapt met een man in vrouwenkleren dia door Castlereagh voor een vrouw was aangezien. Bedreigd met een aanklacht wegens homoseksualiteit Palmerston, bijgenaamd 'Lord Cupido', voor wie vrouwen zelfs in het paleis van koningin Victoria niet veilig waren. getemperd door de wetenschap, dat Parnell en mevrouw O'Shea beiden protestants waren. Vier maanden na zijn huwelijk met zijn voormalige maitresse, in 1891, overleed Parnell, 'naar het graf gejaagd door de priesters', zoals het oud-Lagerhuislid H. Montgomery Hyde schrijft in het jongste nummer het respectabele Britse zondagsblad The Observer, waaraan materiaal voor dit artikel is ontleend. Twee grote liberale staatslieden uit het begin van deze eeuw, die het met de huwelijksmoraal veel minder nauw namen dan hun aanhangers dachten, waren Herbert Henry Asquith, eerste minister van 1908 tot 1916. en David Lloyd George, zijn opvolger van 1916 tot 1922. Hoever de betrekkingen van Asquith met Venetia Stanley, de latere echtgenote van minister Edwin Montague, precies gingen, is niet bekend, maar hun verhouding was in elk geval zo intiem, dat Asquith in de ministerraad brieven aan haar schreef. Aangenomen wordt, dat de beroemde generaal Lord Kitchener, die van 1914-1916 minister van oorlog was, Asquith op het oog had, toen hij eens opmerkte: 'Mijn collega's vertellen militaire geheimen aan hun vrouwen, behalve X, die ze aan de vrouwen van anderen vertelt'. Lloyd George Mevrouw Keppel, de geliefde van koning Erward VII, die op initiatief van koningin Alexandra aan het sterfbed van de koning werd toe gelaten. Kenmerkend voor het liefdesleven van Lloyd George was volgens de historicus A. J. P. Taylor, dat hij, 'ofschoon gevaarlijk voor de meeste vrouwen, zijn hart slechts aan weinigen van hen verloor'. Lloyd George's eigen zoon onthulde later (om 'The Edwardians van J. B. Priestley te citeren), dat 'deze steunpilaar van de Liberale partij, tot wiens aanhang de meeste puriteinse sekten in Engeland behoorden, een wellusteling was, die voortdurend zijn sexuele magnetisme uitbuitte'. Behalve op vrouwen was hij dol op efficiency. 'Liefde is best', zei hij eens, 'als je er maar geen tijd mee verliest'. In The Observer vertelt H. Montgomery Hyde, hoe Lloyd George op zijn oude dag eens een diner gaf, waarvoor niet alleen politici waren uitgenodigd, maar ook een aantal eminente lichtekooien. Daarover door een geschokte gast aangesproken, zei de oud-premier: 'Mijn beste jongen, als alles wat ik in de afgelopen veertig jaar in dit hotel gedaan heb, zou zijn uitgelekt, zou ik me al ik weet niet hoeveel keren uit de politiek hebben moeten terugtrekken'. Ook van de Conservatieve eerste minister Arthur James Balfour (18481930), die zijn leven lang vrijgezel bleef en door Clemenceau 'die oude vrijster' werd genoemd, is bekend, dat hij zich niet altijd als een oude vrijster gedroeg. Hij had een langdurige affaire met Mary Elcho, de latere gravin van Wemyss. Aan het begin van deze eeuw deed de koning van Engeland trouwens niet onder voor de 'wellustelingen' onder de politici. Het is bijna een understatement te beweren, zoals J. B. Priestley in 'The Edwardians' doet, dat Edward VII, de zoon van Victoria, 'een verre van volmaakte echtgenoot' was. Zijn vrouw, koningin Alexandra, trad de ontsporingen van haar gemaal overigens met veel takt en begrip tegemoet. Toen Edward op zijn sterfbed lag, nam zij zelf het initiatief om zijn beste vriendin, mevrouw Keppel, aan zijn zijde toe te laten. Beschuldigingen van homosexualiteit hebben ook in deze eeuw diverse Britse politici voortijdig van het toneel doen verdwijnen. In 1922 stierf Lord Harcourt, nadat hij een flinke dosis van een slaapmiddel had ingenomen, om, naar verluidt, de schande van een arrestatie wegens homosexualiteit te ontlopen. Met hetzelfde oogmerk verhuisde Lord Beauchamp in 1931 plotseling naar Amerika. Nog in 1958 moest de enderminister voor buitenlandse zaken Ian Harvey zijn zetel in de regering en in het parlement opgeven, nadat hij bekend had,, zich in het St. James Park schuldig aan homofilie te hebben gemaakt. Geheime camera Er is in de affaire-Lambton weinig nieuws onder de zon. Zelfs het gebruik van een geheime camera (waarmee Lambton en de call-girl Nora Levy werden gefotografeerd) is in de recente geschiedenis van het Britse politieke sex-leven eerder vertoond. In 1961 bediende een lid van de Russische geheime politie zich van zo'n camera om het Lagerhuislid Anthony Courtney te kieken, terwijl hij in een Moskous hotel met een Russin in bed lag. De Sowjets hadden Courtney in deze val laten lopen om zich te wreken voor zijn pogingen, de Russische ambassade in Londen van spionnen te ontdoen. Het ongelukkige slachtoffer verloor niet alleen zijn zetel in het parlement, maar zijn vrouw bovendien. In open brief aan schrijver Heinrich Böll MOSKOU (AP, Reuter, UPI) De Russische kernfysicus Andrej Sacharow heeft in een open br: een felle aanklacht gericht tegen het Russische bewind wegens het opnieuw arresteren van de schr ver Andrej Amalrik Amalrik zou op 21 mei vrijkomen uit een werkkamp, waar hij een straf van drie jaar had uitgezeten. De 35-karige schrijver kwam echter niet in Moskou aan uit het kamp in de oostelijke provincie Magadan. Zijn vrouw Guysel deed daarop na vraag en kreeg zaterdag een brief van het ministerie van justitie, waarin werd gezegd dat nieuwe klachten tegen haar man waren in gebracht. Sacharow, die wel de vader van de Russische kernbom wordt genoemd en één van de kopstukken van de Russische beweging voor burger rechten is, heeft de maatregelen te gen Amalrik 'ten hemel schreiend onrecht' en een 'ontoelaatbare aan slag op de intellectuele vrijheid' ge noemd. Sacharow schrijft dat de nieuwe aanklacht 'een bedreiging van nieuwe represailles vormt tegen Andrej Amalrik, een dapper en eer baar man'. De aanklacht die tegen Aamlrik is ingebracht was blijkens de brief van het Russische ministerie van justitip gebaseerd op artikel 190 lid 1 van het wetboek van strafrecht. Daarin staat dat het verboden is 'valse ver zinsels' te publiceren 'waarin de 'Sowjet-staat en de openbare orde worden belasterd'. Op basis van het zelfde artikel werd Amalrik op 8 no vember 1970 tijdens een tweedaags proces in Swerdlowsk tot drie jaar werkkamp veroordeeld. OEBOZJKO Sacharow zegt in zijn open brief dat een ingenieur uit Swerdlowsk. Lew Oebozjko, tegelijk met Amalrik was berecht. Oeboszjko was ervan be schuldigd Amalriks werk te hebben gepubliceerd (hij schreef het boek Haalt de Sowjet-Unie 1984?). De in genieur kreeg eveneens drie jaar werkkamp. Kort voor Oebozjko zijn straf had uitgezeten werd hij op nieuw aangeklaagd. Nu wegens over treding van artikel 70 van de Rus sche strafwet, waarin 'anti-sowT agitatie en propaganda' wordt ven den. Oebozjko werd daarop over plaatst naar een psychiatrische richting, aldus Sacharow. J 'Toen wij het lot van Oebozjko i namen begonnen wij voor Amal te vrezen', schrijft Sacharow. 'On_ lukkigerwijs was onze angst gerei vaardigd'. 'Ik verzoek nu voor verdediging van Amalrik en Oeb ko uit te spreken', zegt Sacharo\J] zijn brief die hij aan de WestduM schrijver en NobelprijswinD Heinrich Böll heeft gericht. Sacharow is zelf nog steeds «a openlijk door de Russiche autoiï ten aangepakt. Enkele weken gi den is de Russische geleerde lidL worden van de Amerikaanse Na£ nale Academie van Wetenschapp een hoge onderscheiding voor b omdat dit lidmaatschap zelden j buitenlanders wordt aangeboden."- LONDEN (AP, Reuter, UPI) Een derde Britse minister, die in verband met de sex-affaire was genoemd door de call-girl Norma Levy-Russel, maar wiens naam zorgvuldig geheim is gehouden, heeft 'categorisch ontkend' dat hij iets met de zaak te maken heeft. Dit heeft het Britse persagentschap Press Association meegedeeld. De mi nister in kwestie heeft premier Ed ward Heath de verzekering gegeven dat de beweringen ongefundeerd zijn. Heath is gisteren voor een tweedaags particulier bezoek naar Bonn vertrok ken. Het bericht dat nog een Engelse mi nister, een Hogerhuislid en een hoge tv-persoonlijkheid bij de sex-affaire betrokken waren, werd zondag in het Britse zondagsblad Sunday People ge publiceerd. Het blad zei contact te hebben gehad met Norma Levy-Rus sel, die toen in een hotel in Dublin bivakkeerde. Zij zou de namen van de andere personen hebben genoemd. Scotland Yard is nog steeds bezig de zaak te onderzoeken. De call-girl Norma Levy-Russell is za terdag met haar man Colin Levy ver trokken uit een luxueus hotel in de Marokkaanse badplaats Mohammedia. Zij lieten hun bagage en een rekening ter hoogte van ongeveer 160 pond sterling achter en zouden zich nu el ders in Marokko schuilhouden. nisten is gebruikt in het kader van een complot om westerse politici te chanteren. Het Wcstduitse ministerie van bin nenlandse zaken in Bonn heeft ver klaard dat de beweringen in Bild-Zei- tung geen aanleiding waren een on derzoek in te stellen. SOUTENEUR Het Britse sex-schandaal, dat tot het vertrek van de ministers Lord Lamb ton en Lord Jellicoe heeft geleid, heeft ook in West-Duitsiland gevolgen gehad. In Mlinchen is de 31-jarige Ul- rich Althoff wegens souteneurschap (het organiseren van prostitutie) voor de rechter gedaagd. Althoff was in München directeur van een bureau dat voor een uiteenlopende klanten kring dames tegen betaling als gast vrouw liet optreden. Althoff stuurde regelmatig medewerksters naar Lon den en had een contract met een in ternationale organisatie in Londen,- die call-girls in dienst had. Althoff was door Westduitse bladen in verband gebracht met de Britse sex-affaire. Het Westduitse massablad Bild-Zei- tung zei gisteren uit bronnen van de Westduitse geheime dienst te hebben vernomen dat een internationale call- girl organisatie mogelijk door commu- Van een verslaggever VERDUN De 32-jarige Nederlandse automobilist Wilhelmus Bom uit Wa teringen is bij een auto-ongeluk bij Verdun om het leven gekomen. Zijn passagier Adrianus Verbakei (30 jaar) uit De Lier is ernstig gewond in een ziekenhuis in Verdun opgenomen. JERUZALEM, BEIROET (UPI, AP. Reuter) Israël heeft Amerika op de hoogte gesteld van zijn bezorgd heid over de gemelde wapenleveran ties aan Koeweit en Saoedi-Arabië. zo heeft de Israëlische minister van bui tenlandse zaken Abba Eban gisteren meegedeeld. Eban zei berichten als zou Amerka de twee landen militair materiaal ter waarde van 500 miljoen doliar hebben geleverd 'min of meer accuraat' zijn. Eban meende dat er op wapengebied een 'soort gemeenschap- pelijke markt' bestaat, aangezien Li bië, Irak en Koeweit door Frankrijk en Engeland geleverde vliegtuigen zouden hebben overgedragen. Het dagblad An Nahar uit Beiroet heeft gisteren gemeld dat Egyptische autoriteiten bevelen heeft doen uit gaan haac de militaire commandanten dat 'de strijd (tegen Israël) spoedig zal beginnen. 'Er wordt gespeculeerd dat president Sadat de gelegenheid van de komende ontmoeting tussen Breznjew en Nixon op 18 juni zal -aangrijpen om het startsein te geven; aldus het dagblad. 'Sadat hoopt ge bruik te maken van de Libische Mira ges, waarvan sommigen reeds gestatio neerd zijn op Egyptische bases en hij zal ook Hawker-Hunters ontvangen van Koeweit'. Syrië en Engeland zijn gisteren over eengekomen de diplomatieke betrek kingen tc hervatten. Syrië verbrak zijn betrekkingen in juni 1967 na de zesdaagse oorlog. Het Israëlische dag blad Jerusalem Post heeft gisteren ge meld dat de nieuwe regering van Jor danië bereid is rechtstreeks met Is raël te onderhandelen. De enige voor waarde zou zijn dat Israël een verkla ring moet afleggen, waarin het zegt van plan te zijn het grootste deel van het bezette gebied te onruimen. LONDONDERRY, BELK- (Reuter, UPI) Noordieiv Britse veiligheidsautoriteiteii zen een nieuwe periode van ning nu de in twee vleugel splitste IRA heeft besloten - gezamenlijke activiteiten te plooien. Ir. Londonderry hebben leiders de 'officiële' en de 'provisionele' gel van het Ierse Republikeinse besloten op 31 juli delen van L derry met barricaden af te grenJ Daarmee zou worden geprotestefrj gen het feit dat het dan een jaai den is dat de Britse legeroperatT" torman een einde maakte aan ee dere afgrendeling van de roomsj] lieke wijken Bogside en Cregga barricaden. Ook diverse plaat betogingen en een hongersf, staan op het programma. In Ulster worden de laatste voo: dingen getroffen voor de gen raadsverkiezingen, die er morge den gehouden. Volgens opinie) gen maken de drie gematigde p\ (Unionistische Partij, de Sociaa' cratische Labourpartij, SDLP, Alliantie Partij) een goede kaï belangrijk deel van de 526 ze— de plaatselijke raden te vervl Protestanten, zo wordt verwacL. len de Unionisten steunen, de katholieken de SDLP. Maar aa men wordt dat de Alliantie Par__ op kiezers uit beide religieuzt pen mikt, veel aanhang zal )»-i van mensen die de traditionele* I en moe zijn. Eind juni zullen M zingen worden gehouden vof Noordierse parlement. Gevreesd wordt dat beide vel gen door de IRA-provisionalsU worden aangegrepen voor eei bomcampagne. De bomaanslag-. Ulster gaan nog steeds door. [J DÜSSELDORF (DPA) Ia_ Duitsland werken op het o 70.500 Nederlanders, van wie in Nordrhein-Westfalen. Dit h vakbond voor bouwvakkers iA( Duitsland gisteren verklaard. derlanders die in de deelstaa' rhein-Westfalen werken zijn v< deel bijna 30.000 pen:

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 8