Eerste vuurproef voor Den Uyl niet moeilijk UW Jsland: NAVO Jtoet ingrijpen Elke prijsverhoging moet maand vooraf gemeld worden straks congresseren Igpi n hoogbrabant Lon Nol bereid tot overleg met Sihanoek echtstreeks jan importeur ieen bij J.v.URK b.v. ewolking Jongen bij ruzie in borst geschoten Laat- bloeiers? Kamer neemt (nog) afwachtende houding aan lil deze kraut Kleuter onder trein krant bon op de bres voor een sterke christelijke pers Nieuwe Leidse Courant RISTE LIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING nstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 DINSDAG 29 MEI 1973 54ste jaargang no. 49 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" passende omgeving Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Regering zal eventueel per sector ingrijpen in een onzer verslaggevers EN HAAG Er komt een mei- ngsplicht voor alle prijsverhogin- n, de regering zal zich het recht orbehouden om per sector van het drijfsleven in te grijpen, t heeft de regering gisteren beslo- nadat minister-president Den ■1 in zijn regeringsverklaring cds had meegedeeld dat het prijs- Ieid verscherpt zal worden, nister Lubbers van economische ken overlegde gistermiddag met rtegenwoordigers van het bedrijfs- ■en, de consumentenorganisaties, vakbeweging en de vrije beroe- n en tijdens dat overleg deed hij ededeling van de meldingsplicht, lartoe wordt de prijscalculatiebe- hikking uitgebreid. De regering eft dit besluit genomen, zo werd Bteren meegedeeld, omdat zij de Ijsontwikkeling zorgwekkend idt: de prijsstijging in april was en daarbij komt nog een sterke jging van de invoerprijzen (met drie procent) die in ons land voor ongeveer één procent prijsverhoging zal zorgen. De regering ziet af van een prijsstop omdat die nu niet te verwezenlijken zou zijn (op 1 juli gaan volgens de indexeringsclausules in de cao's de lonen met ongeveer vier procent omhoog en verder zal de stijging van de invoerprijzen op liet ene produkt meer uitwerking hebben dan op het andere). Voor de industrie en de handel komt er géén verandering wat de doorberekening van de prijsverho ging betreft. Wel een verandering komt er voor de dienstensector, die tot nu toe de loonstijging minus twee procent mocht doorberekenen. Dat wordt nu: doorberekening van de loonstijging min een kwart van die loonstijging. Prijsverhogingen zullen voortaan (behalve voor on dernemingen met een omzet van minder dan een miljoen gulden per jaar voor de dienstensector min der dan een half miljoen) per maand van te voren bij het ministe rie moeten worden aangemeld. De minister krijgt daardoor de mo gelijkheid eventueel voor de prijzen van een bepaald artikel of een groep van artikelen in te grijpen. Hij wil zich ook het recht voorbehouden om met die bedrijven of bedrijfstakken, waar de ontwikkeling meevalt, te praten over de mogelijkheden van prijsmatiging. Mocht zo'n overleg geen resultaat hebben dan kan de minister uitvaardigen wat genoemd wordt een 'sector-beschikking' (be treffende de prijzen van de betrok ken artikelen). De minister heeft verklaard dat hij slechts in uitzon deringsgevallen tot zo'n beschikking zal overgaan. Volgens het ministerie zullen over heidsbedrijven volgens dezelfde nor men 'nagemeten' worden als het particuliere bedrijfsleven. Het ligt in de bedoeling matiging te betrach ten in de verhoging van de over heidsdiensten. Zie voor informatie pagina 7 aKJAVIK (AP, Reuier, UPI) IJsland heeft de NAVO ver en nnt tussenbeide te komen om een eind te maken aan de aanwezig- y van Britse marineschepen, die Engelse treilcrs beschermen in [jO-mijiszoiie rond het eiland. (ADVERTENTIE) K IERNY-piaimo s desgewenst zonder aanbetaling voor 45.- per maand p.l. "lis thuisbezorging. Vijf jaar garan- BStemmen door geheel Nederland. ANNO 1898 tersingel 42 44, ROTTERDAM, telefoon (010) 36 35 00 Jagavond geopend van 7 - 9 uur. Ook importeur van Estonia, way, Irmbach, Bechner, Rich. Weber. «zegd VNO zal voortgaan aan de tiebestrijding zijn bijdrage veren. Dr. G. Bartels, voorzitter van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen. het algemeen veel bewolking plaatselijk regen of een bui. akke tot matige wind, rui- id naar richtingen tussen 1 en zuidwest. Maximumtem- aturen omstreeks 18 graden. RGEN EN OVERMORGEN: ider standvastig met gematig- terapcraturcn. •gen zon op: 04.28 zon onder: 20.48 maan op: 02.49 naan onder: 19.08 De IJslandse minister van buitenland se zaken Einar Agustsson heeft dit gisteren bekendgemaakt na een verga dering met de commissie voor buiten landse zaken van het parlement. De IJslandse regering zal ook een brief sturen naar de Veiligheidsraad van de VN. De inhoud van deze brief zal vandaag worden vastgesteld. In de NAVO-raad is de kwestie IJs land gisteren op ambassadeursniveau ter sprake gebracht, zo is gisteren, in Brussel meegedeeld. Uit diplomatieke bronnen in de Belgische hoofdstad is vernomen dat Joseph Luns, de secre taris-generaal van de NAVO, heeft aangeboden in het IJslands-Britse con flict te bemiddelen. Maar noch IJs land, noch Engeland zijn op zijn aan bod ingegaan. De IJslandse premier Olafur Johan- nessen heeft Engeland er gisteren van beschuldigd IJsland wegens zijn uit breiding van de visserijgrenzen te be dreigen. 'De Britse minister van bui tenlandse zaken (sir Alec Douglas-Ho me) staat zichzelf toe sterke, dreigen de woorden te uiten tegen een klein en onbewapend land', zo verklaarde de premier voor de IJslandse radio. 'IJsland is een van de 32 landen die hun visserijgrenzen onlangs hebben uitgebreid, maar de Engelsen hebben geen van hen bedreigd en de Britse minister van buitenlandse zaken sir Alec-Douglas-Home heeft zelfs niet ge kucht'. Johannessen had na de beschieting van de Britse treiler Everton door de kanonneerboot Aegir verklaard dat dit een 'normale politionele actie' was geweest en dat soortgelijke incidenten opnieuw konden voorkomen. Minister Home had daarop gereageerd met een verklaring dat hij deze uitspraak 'schaamteloos' vond. Denemarken De Deense premier Anker Jergensen heeft gisteren verklaard dat zijn rege ring de mogelijkheid niet uitsluit dat Denemarken de visserijgrenzen rond de eilandengroep Fae öer zal uitbrei den. De Deense premier zei dat lan den met een speciale geografische en economische situatie zoals IJsland recht hebben op een speciale behande ling wat betreft hun visserijgrenzen. De Canadese minister voor milieuza ken Jack Davis heeft gisteren gezegd dat Canada zich zal aansluiten bij an dere kuststaten die hun visserij°ren- zen van 12 tot 200 zeemijlen willen uitbreiden. De eis daartoe zal worden voorgelegd op de VN-conferentie voor de zeerechten, die volgend jaar zal worden gehouden. OCHTEN Bij een vete tussen de twee Ambonese families R. en T. in Ochten in de Betuwe werd gistermor gen de 17-jarige T. door een kogel, vlak onder het hart getroffen. De jon gen werd in levensgevaarlijke toe stand naar een ziekenhuis in Tiel ge bracht en geopereerd. Gisteravond was hij nog in levensgevaar. De rijkspolitic in Ochten heeft de 50- jarige R. in verband daarmee aange houden en ingesloten. (ADVERTENTIE) Zwarte anlilheèc2 Raad van kerken 2 Sport Ajax in Belgrado 13 Economie DAF ziet nog groei17 Men schrljlt ons Commentaar Dirhtbl) en verder Radio rn 14 Kockcnetalage Strips, feuilleton Puzzel Familieberichten Beurs op de markt is je ien daalder waard? gulden Zeker zal er nog wel een bloeiende bol staan in Hlllegom. Maar op 31 mei (Hemel vaartsdag) gaat het daar niet om. De LCGJ- Jongerendag biedt een flitsend, origineel programma. Theater, muziek, gesprek, dis cussie, ontmoeting. MEDEWERKERS: Dokunientair - Aktucel Tcalcr. CNV-voorzitter Jan Lanser. milieu- dominee Hans Bouma, scriba N.H. kerk. dr. Albert van den Heuvel, Noortje van Oosl- vecn. The Rivals o.I.v. Rob van Dijk, kortom: alle reden om a.s. donderdag naar Treslong in Hillegom te gaan en nu eens een keertje niet te gaan zeilen. Voor een tientje kun je erin. het begint om 10 uur LCGJ. postbus 99. Driebergen. RITA 'Hou op over: leuk zwembad en ga vlug een loodgieter ophe len.' Sir Alec Douglas Home: 'dreigen de woorden' Kabinet en kamer De uitgangspunten van het kabinetsbeleid 5 Pers over regeringsverklaring 5 Welke plannen heeft liet kabinet7 Reacties van vakbonden7 Regeringsverklaring vergeleken met programma's en formatiestukken 9 Ander binnenland Oordelen over kerncentrales 11 Buitenland Griekse rebellie7 Kerk Van onze parlementsredactie DEN HAAG Hel kabinet-Den Uyl zal zijn eerste confronatie met de Tweede Kamer gemakke lijk doorstaan. Het debat giste ren naar aanleiding van de rege ringsverklaring leverde geen on overkomelijke moeilijkheden op en dat zal naar wordt verwacht ook vandaag en morgen niet liet geval zijn. In liet algemeen nam de Kamer een nogal afwachten de houding aan. De werkgevers menen dat liet kabinet te hoge verwachtingen wekt; de vakbon den menen dal de plannen af hankelijk zijn gesteld van de fi nanciële armslag. De KVP en ARP en in mindere mate ook de PvdA hebben van de gelegen heid gebruik gemaakt een aantal kri tische kanttekeningen te plaatsen bij vraagstukken die in de toekomst wei eens gevaarlijk kunnen blijken te zijn. Dc aankondiging van premier Den Uyl dat de regering nog voor het kamerreces voorstellen zal doen tot verhoging respectievelijk verlaging van een aantal posten op de begroting van CRM, ontwikkelingssamenwer king, volkshuisvesting en defensie ontlokte bij de fractievoorzitter van de ARP mr. W. Aantjes een afwijzen de reactie. Voorstellen die 'beogen te rug te draaien wat wij in de begro ting 1973 reeds hadden aanvaard, zul len de steun van de AR-fractie niet krijgen', aldus mr. Aantjes. Hij dacht hierbij in het bijzonder aan de defen siebegroting. Ook eveatuel&H^lwe bezuinigingen op de defensiebegroting beloven een las tig struikelblok te worden. Zo legde de fractievoorzitter van de PvdA drs. Van Thijn de eis op tafel dat onver kort vastgehouden dient te worden aan een bezuiniging van 1500 miljoen gulden gedurende deze kabinetsperio de. De PvdA-fractievoorzitter mr. An- driessen waarschuwde echter: 'Een be zuiniging van 1500 miljoen gulden kan onmogelijk dienen als een voorge- calculeerd uitgangspunt van studie en overleg die nog moeten beginnen. Probeer niet achteraf gelijk te krij gen. Velen zullen dat niet willen ge ven'. Waarschuwingen De heer Andriessen waarschuwde het kabinet ook al te gemakkelijk in te gaan op de plannen van staatssecreta ris Schaefer een algemene huurbelas ting in te voeren. De KVP-fractie zal zich vierkant tegen deze plannen op stellen. Ook eventuele plannen de rente-aftrekmogelijkheid van kredie ten drastisch te beperken stuitte op verzet bij de KVP-fractie. De stimu lans tot het eigen woningbezit zou er al te gemakkelijk mee ondergraven kunnen worden. Ook in zijn pleidooi de middengroepen te ontzien klonk een waarschuwing door de inkomens nivellering niet al te ver door te voe ren. Van verschillende zijden werd het kabinet Den Uyl ook voorgehou den niet te snel toe te geven aan tal van geldverslindende plannen, die on vermijdelijk zouden resulteren in een te snelle toeneming van de belasting en sociale premiedruk. De inflatie zou daardoor krachtig aangewakkerd wor den. Marcel van Dam Nagenoeg unanieme kritiek leverde de Kamer op de staatssecretaris van volkshuisvesting Marcel van Dam. Men vond het onbegrijpelijk dat hij na 'als een hete aardappel van depar tement naar departement te zijn ge schoven' (uitspraak van Wiegel) zijn functie uiteindelijk toch aanvaard heeft. Mr. Andriessen meende boven dien dat een tweede staatssecretaris op volkshuisvesting 'overbodig en dus onjuist is.' Kritiek leverde Andriessen ook op de benoeming van drs. Gruy- ters tot minister van volkshuisvesting: 'Deze benoeming is onjuist. Een man die zich dermate grievend uitlaat over de christen-democraten en dat vervol gens niet wenst terug te nemen ver raadt een gemis aan voorzichtigheid dat zijn geschiktheid voor het minis tersambt op zijn minst twijfelachtig maakt,' aldus de heer Andriessen. De beleidsdaden van de heer Gruyters wilde hij nog afwachten. 'Ook mr. Aantjes wilde eerst het be leid van Gruyters r.fwachten: 'Christe nen zijn ook in de politiek niet de leesbare brieven van hun Heer, die zij zouden moeten zijn. Daarom hoor ik in de bekende en beruchte uitspraak van de heer Gruyters ook een aan klacht die ik mij heb aan te trekken die mij tot nadenken heeft te stem men.' aldus mr. Aantjes. Het kwetsen- (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Vanaf september in lloojj Brabant, Utrecht, 'n Nieuw trefpunt, voor cfinj;ressanten. 12 vergaderzalen met 'n capaciteit van 700 man en een hiosetinpzanl met 400 comforlahclestoelen .die riiimle biefII voor hel eigentijds congres. j Modern geoutilleerd. Brellige foyers. En vooral: makkelijk bereikbaai. Voor infnrnialie-ini: O.'lO-.Cl 1.5 25. Een project van Noord Brabant. Geflankeerd door zijn ministers legt minister-pres ident Den Uyl de regeringsverklaring af Op de ach tergrond de staatssecretarissen. de karakter van zijn uitlating liet hij graag 'voor rekening van de heer Gruyters zelf.' Verder constateerde mr. Aantjes nog, dat wat het woning bouwbeleid betreft altijd meer over eenstemming heeft bestaan tussen de ARP en D'66. Kritisch Naast kritiek van KVP en ARP zal het kabinet Den Uyl ook kunnen re kenen op een kritische begeleiding van de PvdA-fractie. Zo gaf drs. Van Thijn duidelijk te kennen de aan dacht die de regering aan de verstevi ging van de ondernemingsraden had besteed aan de magere kant te vin den. Een vraagteken plaatste hij ook achter de instemming van de regering met het wetsontwerp selectieve be drijfsinvestering. Dit is volgnes de PvdA-fractie veel te ongenuanceerd. Er zal veel meer met een vergunnin genstelsel gewerkt moeten worden. Forse kritiek spuide de nieuwe oppo sitieleider de heer Wiegel op de be leidsvoornemens van het kabinet Den Uyl. Een verlaging van de defensie uitgaven noemde hij onjuist, de grondpolitiek 'duister' en het program van de progressieven 'financieel niet haalbaar.' Van de opschroeving van de belastingdruk worden volgens Wie gel de zwakkeren in de samenleving de dupe. De voorgenomen inkomens nivellering wees hij zonder meer van de hand. 'Ook de middengroepen moe ten een rechtvaardig aandeel hebben in de welvaart,' meende hij. Alles bij elkaar genomen zal zijn fractie 'alles doen om te voorkomen dat het kabi net Den Uyl vier jaar aan het bewind blijft.' Zie ook pag. 11 PHNOM PENH (Reuter) De Cambodjaanse regering van pre sident Lon Nol heeft zicli voor de eerste keer bereid verklaard di recte onderhandelingen te voeren met de regering in ballingschap van de afgezette prins Norodom Sihanoek. STAPHORST De tweejarige Hen drik Krale uit Staphorst is gister middag onder de trein gekomen, nadat hij vlak bij zijn huis over de afraste ring van de spoorbaan was geklom men en werd gegrepen door de trein Groningen-Zwollc. De machinist van de trein heeft het niet gemerkt. Het lijkje werd gevonden door de bestuurder van de volgende trein. Dit is gisteren uit goed ingelichte bronnen in Phnom Penh vernomen. President Nol heeft met deze onder handelingen ingestemd tijdens een ge heime bijeenkomst, die zaterdag was gehouden met William Sullivan, de voornaamste medewerker van Nixons adviseur Henry Kissinger. Al eerder was gemeld dat Kissinger tijdens be sprekingen met de Noordvietnamese onderhandelaar Le Doec Tho een voorlopig akkoord over Cambodja had bereikt. Tho had in zijn gesprekken met Kissinger geëist dat Lon Nol met de onderhandelingen zou instemmen. In ruil daarvoor zou Hanoi erkennen dat het troepen op Cambodjaans grondgebied heeft, aldus zegslieden in Phnom Penh. De internationale controlecommissie, die op de naleving van het Vietnam- bestand moet toezien, heeft gisteren opnieuw niets kunnen uitrichten we gens onderlinge meningsverschillen. Maandag voorkwamen Poolse en Hon gaarse leden van de commissie dat ac ties werden ondernomen naar aanlei ding van infiltraties van Noordrietna- mezen in Zuid-Vietnam. zoals door Canadese en Indonesische commissie leden was gemeld. Gisteren brak one nigheid uit over drie rapporten van ondervragingen van Noordvietnamese gevangenen, die vorige maand in de Mekong-delta waren opgepakt. Hon gaarse en Poolse commissieleden wei gerden de rapporten, die door de Zuidvietnamese regering waren opge steld. goed te keuren zodat zij naar de gezamenlijke militaire commissie kon den worden doorgestuurd. Canadese commissieleden hebben gezegd dat de controlecommissie nu feitelijk buiten bedrijf is. noteer als nieuwe abonnee naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, korf en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zei hem vandaag nog op de bon. Naam: Adres: Plaats: Betaalt per: maand; kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden, abonnementsgeld. Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen U pletine schaaltje (flessen onderzetter) handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1