Formatieverdriet zal in Kamer wel centraal staan I dichtbij "nadurodam Koninklijk zilver op antiekbeurs te Delft mwmn Diiimciitaar leenkamer (1) jkenkamer (2) Jantje Beton Grote prijs Cannes naar Amerikaanse en Engelse film Muziekleraren in Kerkrade leggen werk 24 uur neer schandaal- en sensatie-abc abortus prikprobleem OUW/KWARTET ZATERDAG 26 MEI 1973 BINNENLAND T5/K7 1st' niet zo lang geleden hebben wij leze plaats instemming betuigd ;n zekere versobering van o.a. iinisterssalarissen. Nadien hebben "^n kritische kanttekening gemaakt At overmatig grote aantal staatsse- ■rissen dat in het extra-parlemen- kabinet-Den Uyl werd opgeno- V, De lezer zou uit een en ander l|en opmaken, dat naar onze me de leden van de ministerraad moeten werken voor niet al te geld en met niet al te veel hulp staatssecretarissen). conclusie is onjuist, pleiten wij voor een zeer sterke Dbering. En die moet niet begin- Jn de Kinkerbuurt in Amsterdam welke volksbuurt in welke stad maar op zeer hoog niveau. Daar is een aantal redenen te noemen, daar wachten we maar mee tot- 7de heer Boersma hopelijk ver- en uitgerust is teruggekeerd een gedwongen vakantie, liaal plaatsen wij een kanttekening ^en andere belangrijke staatsinstel- de Algemene Rekenkamer. El- in dit nummer vindt de lezer r informatie over dit hoogst nutti- ollege, en over het rapport waarin ■esultaten zijn neergelegd van het dat de Rekenkamer over 1972 heeft ingesteld. Dit rap- de bevat tal van interessante, maar deal ook nuttige gegevens. Zet men van de Rekenkamer tegeno- "^jde besparingen die zij heeft weten enievorderen, dan mag worden ge alludeerd, dat dit college zijn plaats '*4en het staatsbestel in meer dan eopzicht verdient. 'oe bezwaar is natuurlijk wel, dat een n 'van de gesignaleerde onjuistheden iJjeraf wordt geconstateerd wan- w5 het kwaad al is geschied. Een an- facet van de controle is, dat de enkamer in het algemeen meer op pleintjes let dan op de zeer grote Drees Sr. heeft daar in een zijn voortreffelijke boeken, 'De ning van het regeringsbeleid', uit- [ig over geschreven en daarbij ge in op de kosten van grote water- swerken, uitgaven voor defensie, Doelmatigheidscontrole daarop is moeilijk, zo niet onmogelijk. ^Rekenkamer is overigens niet de ;e instantie die erop uit is, de effi- icy en doelmatigheid in de over- Jssfeer te bevorderen. Naast de ac- die elk departement zijn er de Rijksideeënbus, de ad- ïommissie voor doelmatigheidsbe- lering in de Rijksdienst; en voorts (jen (gelukkig!) meer dan in het eden externe organisatiebureaus bij verheid ingeschakeld om te advi- •n over de meest doelmatige opzet *1 allerlei diensten, laatste jaren kan de overheid bo- lien haar voordeel doen met de ;st nuttige bijdragen'van de Stich- voor onderzoek van overheidsuit- {n. |e opsomming van instanties mag intussen niet doen vergeten, dat ïlangrijkste taak, ook op dit ter- natuurlijk bij de Eerste en de Kamer ligt. Maar in niet on- ingrijke mate is deze volksverte- ■gvoordiging voor de uitvoering van 't taak afhankelijk van o.a. het k van de Algemene Rekenkamer, men ervan uit, dat de uitgaven jinkomsten van de overheid in de lende jaren eerder zullen toenemen i verminderen, dan mag de vraag ^iden gesteld, of een uitbreiding van st&ekenkamer niet gewenst is. Een "Voting van haar apparaat zou deze 'wJer wellicht ook in staat kunnen Mjen, wat vaker te rapporteren dan per jaar en bij voorbaat eens kwartaal een tussentijds rapport brengen. Dat zou de doelmatig- van deze nuttige instelling nog icn verhogen. ;:4 (ADVERTENtlEI Fractieleiders lijken niet primair geïnteresseerd in plannen van kabinet Zal Wiegel een gematigder toon aanslaan? door P. L. van Enk De regeringsverklaring van het kabinet-Den Uyl, die maandag in de Tweede Kamer wordt voorgedra gen, schijnt een wemeling te worden van maatregelen, plannen en besluiten. Den Uyl is, geheel vol gens de verwachting van ieder die hem kent, als een stoomlocomotief aan de slag gegaan. Evenzeer kenmerkend voor zijn stijl van werken is dat het gehijg en geblaas waarmee zo'n verhaal als de re geringsverklaring op papier komt tot het allerlaatste moment moet duren. De bedoeling van de eerste confronta tie van het kabinet met de Kamer is dat de volksvertegenwoordiging de plannen van de regering leert kennen en kan beoordelen. Of je, gegeven die bedoeling, daarmee ook een min of meer zakelijk debat over die beleids voornemens mag verwachten is een andere zaak. Het lijkt erop dat de am bities van het kabinet nog niet de pri maire belangstelling van de fractielei ders zullen hebben. Er zijn wel enke le belangrijke strijdpunten (grond- en huurpolitiek, defensie) waarover de voorhoedegevechten al zullen begin nen, maar hoofdzaak zal wel zijn dat er nog veel bekommernis uit de for matie-periode moet worden verwerkt. Wiegel van de WD heeft het wat dat betreft het gemakkelijkst. Hij moet in een vroeg stadium van de formatie hebben zien aankomen, dat hij uit de gunst zou raken. Sindsdien heeft hij zich wijselijk op de vlakte gehouden, zodat hij nu verbaasd, bezorgd en ver ontwaardigd kan doen over zoveel verwildering van de politieke zeden. De schimpscheuten die hij begin vol gende week-zou kunnen uitdelen, kan men gemakkelijk van tevoren beden ken: De 'rode drie' hebben kiezersbe drog gepleegd, want zij zouden na de verkiezingen niet meer onderhande len, maar ondertussen. De ARP heeft de kiezers van Biesheuvel voor de ro de wolven gegooid. De verstandige, WD-gezinde kiezers van de KVP zul len ooit met Andriessen nog wel eens een appeltje schillen. En verder is de regering alleen maar goed voor de tienduizenden die. door de sociale verzekeringen te misbruiken, aan het goeie geld van de harde werkers ko men. Voor degenen die noest stude ren en overuren maken breekt een tijd vol rampspoed en onrecht aan. Toch is het de vraag of Wiegel uit dit arsenaal gaat putten. Het heeft er de schijn van dat iemand Geertsema misschien hem duidelijk heeft kun nen maken dat hij met dit soort ver halen de verkiezingen heeft gewon nen, maar de formatie verloren en dat waarschijnlijk nog vele toekomsti ge formaties voor hem verloren gaan als hij ermee doorgaat. Wiegel kan het zich niet veroorloven, de confessi onelen blijvend met rechtse praatjes af te stoten omdat daarmee de opposi tie voor hem ook een blijvende rol zou worden. Hij heeft zijn beruchte thematiek tot voor zeer korte tijd aangehouden, maar in zijn interview met De Nieu we Linie van deze week slaat hij plot- VVD-fractie- en oppositieleider H. Wiegel. Regeringsleider Den Uyl KVP-fractieleider Andriessen seling een heel andere, gematigder toon aan. Als dat een bewuste tacti sche ommezwaai is, dan heeft Wiegel het, van zijn standpunt uit natuurlijk, niet slecht bekeken. Terugkeer naar het centrum van de gematigdheid is voor de VVD de enige mogelijkheid om een reëel alternatief voor Den Uyl te bieden, ook al brengt gematigdheid bij de Bühne weinig enthousiasme te weeg. Het zal overigens niet meevallen, Den Uyl het Catshuis uit te krijgen, zoals zonder twijfel de nieuwe leus van de WD zal worden. Tijdens zijn recente toernee langs de kringen van de KVP heeft Andriessen laten merken hoe zeer het voor hem een opluchting is dat het kabinet er eindelijk zit. De KVP-fractieleider heeft daar wel re den voor ook. Hij bekende voor het eerst zonder omwegen dat hij samen werking met links welbewust had ge- l een uitgebreide modelspeelruimte aat deze creatie van Prinses Beatrix, pn kind dat zegt: "Als wy niet "(innen spelen, Wt kunnen wij dan nkOg wel?" Het Nationaal Jeugdfonds K!$l aan die noodkreet gehoor geven. S(}at kost geld. Daarom zyn er(exclu- üslfcf in Madurodam) 15 cm hoge Dpieën van dit, door Prinses Beatrix smaakte beeldje "Jantje Beton" trkrijgbaar voor f 15,-. De opbrengst Afbestemd voor Nederlands jeugd- i jongerenwerk in nood. Kom dus iken, spelen (en kopen 0 in het vltijd jeugdige Van een verslaggever CANNES De grote prijs van het filmfestifal van Cannes van dit jaar is vrijdag toegekend aan de Amerikaan se inzending 'Scarecrow' van Jerry Schatzberg en aan de Engelse film 'The hireling' van Alan Bridges. De jury had ook woorden van lof voor de hoofdrolspelers in deze film, de En gelse actrice Sarah Miles en de Ame rikanen Al Pacino en Gene Hackman. De prijs voor de beste vrouwelijke rol van dit jaar is toegekend aan de Ame rikaanse Joanne Woodward, voor haar rol in de film van haar man, Paul Newman The effect of gamm rays on man-in-the-moon marigolds'. De pirijs voor de beste acteursrol is gegaan naar de Italiaan Giancarlo Gi- annini voor zijn rol in Lina Vertmul- les 'Amour et anarchie'. De speciale juryprijs is gegeven aan de Franse film 'La Maman et la putaiir* van Jean- an Eustache. 'La planéte sauvage' van Eustache. 'La planète sauvage' van ving een speciale prijs. De prijs voor een eerste werk ging naar de Ameri kaanse inzending 'Jeremy' van Arthur Barron en juryprijzen naar 'La clepsy- dre' van de Pool Wojciech en de Zwitserse film 'LTnvitation' van Claude Goretta. Van een verslaggever KERKRADE Vanochtend om acht uur begint bij de muziekschool in Kerkrade een 24-uursstaking, waaraan vrijwel alle leraren zullen deelnemen. De leraren hebben tot de staking be sloten op advies van het hoofdbestuur van de bij het NW aangesloten Alge mene Nederlandse Organisatie van Uitvoerende Kunstenaars (ANOUK). Donderdagnacht om twaalf uur liep het ultimatum af van ANOUK, dat voorstellen bevatte ten aanzien van de rechtspositie van de docenten en de medezeggenschap van de docenten in het beheer van de school. Het bestuur van de muziekschool in Kerkrade heeft evenwel geweigerd op de voorstellen in te gaan. Omdat ANOUK al sinds 1971 pogingen onder neemt om met het bestuur te overleg gen, maar de bereidheid tot een ge sprek bij het bestuur ontbreekt, kun nen wij niet anders doen dan staken, aldus de heer Koelemeij van ANOUK. Elders in het land zijn de onderhan delingen over de salarisgaranties van muziekscholen wel op gang gekomen. De heer Koelemeij verwacht dan ook niet, dat de Kerkraadse staking elders navodging zal vinden. (ADVERTENTIE) Uoko de beste voeding voor uw hond C~3 door G. KRUIS DELFT Wat in 1949 begon als een feestelijk uitje zij het met propagandistische bijbedoelingen van enkele antiquairs, is in 25 jaar uitgegroeid tot 'de' oude kunst- en antiekbeurs, een der be langrijkste der wereld. zocht omdat hij daar programmati sche voordelen in ziet en ook om de radicalisering van de samenleving te kanaliseren en hij kon erop wijzen dat hij zijn doel met glans heeft be reikt. De KVP heeft al haar geliefde gele dingen in het kabinet zitten (een boer, een werkgever, een werknemer en ga maar door), de Tweede Kamer fractie is onverdeeld en de partij vindt het allemaal best. Er zijn al KVP-ers die triomfantelijk van het kabinet Den Uyl-Van Agt spreken. Andriessen is er een voorbeeld van hoe je de verkiezingen kunt verliezen en de formatie winnen. Na een onze ker, aarzelend begin heeft hij door taai geduld weten te bereiken dat zijn club de smeltkroes van Burger onge havend uitgekomen is. Alleen de christen-democratische sa menwerking een hoog doel van de KVP is niet meer wat zij ooit is geweest. Het stellige voornemen van de KVP om nooit meer als KVP de verkiezingen in te gaan, is een stuk minder stellig geworden. Maar als het aan Andriessen ligt duurt het erg lang voordat de volgende verkiezingen wor den gehouden en komt tijd, komt raad. AR-onrust Voor de ARP ligt de zaak een stuk minder eenvoudig. In de top en de fractie is mede dank zij de bedaard heid van waarnemend voorzitter De Koning de eenheid hersteld, maar de aanhang zal het moeilijk kunnen ver werken dat Biesheuvel eruit ligt. Het heeft die aanhang nooit ontbroken aan zelfbewustheid en het vermogen, de eigen prestaties met een paarde- oog te bezien. Vandaar dat veel anti revolutionairen de ene zetel winst van Biesheuvel als 'een eclatant succes' aanmerken en het daarbij nog altijd niet door schijnen te hebben dat een combinatie met de WD in de min derheid is geraakt. De andere mogelijkheden dan die van het kabinet-Den Uyl behoren bij de ARP tot de minst bestudeerde zaken. Sommigen hebben het confessionele minderheidskabinet eventueel op extra-parlementaire basis geopperd, klaarblijkelijk zonder het tot zich te laten doordringen dat PvdA c.s. het in eendrachtige samenwerking met de WD aan de kant zouden zetten. An deren hebben geopperd dat links het dan maar zonder hulp van confessio nelen zou moeten stellen en een min derheidskabinet vormen, maar dat had Den Uyl in de gelegenheid ge bracht,de confessionelen op voor hen ongelegen ogenblikken in moeilijkhe den te brengen. Het zijn weinig prin cipiële overwegingen, en vandaar mis schien dat zij het stoere AR-gemoed weinig aanspreken. Het zal daarom nog wel even duren voordat dat ge moed tot bedaren zal zijn gekomen. Het minste dat van de onrust wel moet overblijven is dat de AR-fractie een bijzonder lastige klant van het kabinet zal worden. Bij dit alles dreigt de CH-fractie het echec van de christen-democratische samenwerking helemaal af te zullen maken nu zij aarzelt tussen een strikt zakelijke beoordeling van het kabi netsbeleid en een duidelijke oppositio nele opstelling. Het eerste houdt de Unie in de buurt van ARP en KVP, het tweede brengt zetels op. Van de vraag welke van beide neigingen de overhand zal krijgen hangt natuurlijk af of de versukkeling waarin het con fessionele eenheidsstreven verzeild is geraakt, al dan niet definitief is. Op die eerste antiekbeurs in het Prin senhof te Delft werden de deelnemen de handelaren soms even van het ter ras in de tuin gehaald omdat er een klant was. Nu, op de 25ste verwachten die organisatoren dat het bezoekers aantal zeker (weer) boven de 30.000 zal liggen. Grote extra trekpleister: een tentoon stelling van zilver uit het bezit van Koningin Juliana. Stukken, die nooit eerder getoond werden en die eigen lijk ook maar heel zelden tevoorschijn komen om gebruikt te worden. Er is een onnoemelijke hoeveelheid van dit zilver opgeslagen in kluizen van de paleizen aan het Noordeinde, het Lan ge Voorhout en het Loo. Uit deze schatten mochten de jubilerende anti quairs een keuze maken en het zal duidelijk zijn dat dit een goede keus was. De expositie omvat een periode van drie eeuwen, het oudste stuk is van 1644 en het 'nieuwste' dateert van 1876, de periode zo ongeveer waarmee ook de beurs ophoudt, 'n Paar voor beelden we komen er op terug tij dens de beurs een prachtige 'tazza' (een soort bokaal) uit Hoorn, 1644, het oudste voorwerp. Een luiermand uit 1652 die vermoedelijk 'gebruikt' werd door een dochtertje van prins Maurits, Elisabeth van Nassau. Er is een soort miniatuur monument dat het middenstuk vormt van een 419-de- lig zilveren tafelservies, dat prins Willem, de latere koning Willem II ten geschenke kreeg als herinnering aan de slag bij Waterloo. Er is ook een tafel met een gegraveerd zilveren blad. Stukken, zo kostbaar allemaal, dat men eigenlijk op geen stukken na weet voor hoeveel zo'n collectie verze kerd moet worden. Alles wordt dan ook dag en nacht bewaakt. De zilverschat zal te zien zijn in de Progressieven zalen van 'scheppend ambacht', gren zend aan het Prinsenhof en voor deze gelegenheid aan het complex toege voegd. Door de extra ruimte konden nu ook meer antiquairs vorig jaar 32 nu 36 aan de beurs deelnemen. De voorzitter van de stichting oude kunst- en antiekbeurs, de heer J. Schulman diruft nu al te zeggen dat deze beurs, die op 29 augustus door prinses Beatrix geopend zal worden, de mooiste zaïl worden die ooit werd gehouden. En dat wil wat zeggen voor 'Deift- Expositie Thailand LEIDEN Winter 1971 vertrok een expeditie, die was samengesteld uit le den van de volkenkundige musea van Den Haag, Rotterdam, Amsterdam en Leiden naar Thailand om daar het dorpsleven met zijn -religieuze aspec ten, de landbouw, visserij, ambacht, nijverheid, kunst en typische woon- trant te bestuderen. Die levensstijl daar kan namelijk in vele opzichten representatief worden genoemd voor het dorpsleven in heel Z.O.-Azië. In de zomer van vorig jaar keerde de expeditie terug met een schat aan in formatie en uiteraard een omvangrij ke collectie aan vocrwerpen, film- en diamateriaal waarvan nu een tentoon stelling is gemaakt. Die expositie 'Thailand land zonder honger', het resultaat van een uniek samenspel van de vier grote Neder landse volkenkundige musea, is vanaf 7 juni tot 31 december in het Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden te zien. In hetzelfde museum wordt er voorlo pig ook nog een greep getoond uit het eigen bezit aan Japanse Ukiyo-e prenten uit de tweede helft van de 18e eeuw. Intussen botert het tussen PvdA, PPR en D'66 ook al niet best. Het PvdA- bestuur heeft als overgangsfase naar de progressieve volkspartij een federa tie voorgesteld waarin de PSP moet worden betrokken. Maar PSP en D'66 hebben al ten duidelijkste te kennen gegeven dat zij elkaar over en weer niet in zo'n samenwerkingsverband zullen verdragen. Zij hebben er groot gelijk in, de zaken zo te stellen want beide partijen hebben werkelijk niets met elkaar gemeen. Het PvdA bestuur heeft de PSP er in de progressieve samenwerking natuur lijk bij gesleept om de eigen radicaal- socialistische aanhang tevreden te stellen. Maar die poging zou ook zon der de eerlijkheid van PSP en D66 wel ijdel zijn gebleken. Een gematigd kabinetsbeleid van Den Uyl en meer dan gematigdheid zal Den Uyl niet kunnen en willen opbrengen zou al ruimschoots voldoende zijn ge weest om een scheiding der geesten binnen de PvdA naar de oppervlakte te brengen. Om een voorbeeld te noe men: het NAVO-beleid van ministers als Van der Stoel en Vredeling moet vroeg of laat tot spanningen binnen de PvdA en tussen de PvdA en PPR leiden. Steenkamp voorspelde destijds dat de troebelen binnen de confessionele sa menwerking een klip voor het kabi net-Biesheuvel zouden kunnen wor den. Misschien kunnen we nu zeggen dat het schip van Den Uyl averij kan oplopen door moeilijkheden binnen de progressieve concentratie. Heel wat partijpolitieke strevingen en opzetjes zijn door de formatie in de verflodde- ring gekomen en dat hoeft voor het kabinet-Den Uyl niet perse aange naam te zijn. ADVERTENTIE (ADVERTENTIE) doko^de beste voeding voor uw hond DOLFIJNENSHOW ROBAF.IUM ONDERWATER-PANORAMA in het grootste overdekte 6 voorst. Dollijnenstadion ter wereld per dag onder redactie van loessmit Er gebeurt zoveel in deze tijd, dat je over alle mogelijke onderwer pen zonder al te veel moeite een abc kunt samenstellen. Ze zijn er dan ook in allerlei variëteiten tot een zonden-abc aan toe, maar met schandalen gaat het ook: A de asielaanvraag van Portuge zen, gedeserteerde Amerikanen en anderen, die nogal wat stof deden opwaaien omdat ze na veel acties en protesten vaak toch nog uitge wezen werden: B ex-minister Beemink die in opspraak kwam, toen hij als zo- velen goedkope Belgische siga retten mee naar huis nam zonder invoerrechten te betalen: C prins Claus, door John de Rooij's candid camera voor het eerst als toekomstige kroonprinses gemaal gesignaleerd, toen hij niets vermoedend met Beatrix in de tuin van Drakensteyn wandelde: D kapitein Dreyfus, in 1894 ver bannen wegens vermeend overbrie ven van staatsgeheimen aan Duits land, en jaren later pas in ere her steld omdat de hele veroordeling op een rechterlijke dwaling berust te; E explosies, waarbij de kruitfa briek in Muiden het meest naar voren springt, omdat die het vaakst ontplofte en mensenlevens eiste, maar ook de bommen in het Evoluon, bij Philips, Ommen en Ravenstein mogen we niet verge ten; F Belgische fascisten, onverdro ten ijverend voor een ereveld ter nagedachtenis van gesneuvelde SS- ers, bij Stekene; G het grammofoonplatenschan- daal, waarbij producers en disc jockeys van de BBC zich door be langhebbenden met vakantiereisjes, geld en call-girls lieten omkopen om bepaalde platen te pousseren; H dr. Hueting, de man die be gin 1969 voor de VARA-televisie onthulde welke oorlogsmisdaden Nederlanders in de jaren '47-'48 ln Indonesië bedreven tijdens de zgn. politionele acties; I het echtpaar Irving, dat in de gevangenis zit na te denken over hun gefantaseerde levensverhaal van de miljonair Hughes, die zich nooit aan iemand laat zien, laat staan door iemand laat intervie wen; J Johan (Cruijffie), die tegen de opdracht van zijn bestuur en Ajax-dokter Rolink in weigerde te gen Bayern-MUnchen te spelen we gens een knieblessure en rustig thuis bleef; K Edward Kennedy, die na een feestje met zijn secretaresse in het water reed. Hij kwam er uit en reed naar huis, maar het meisje verdronk; L de meer dan honderd lood sen, verdacht (en voor een deel veroordeeld) van het aannemen van steekpenningen van de rederij en Wijsmuller en Goedkoop. Die telden tussen 1961 en 1966 bijna anderhalf miljoen neer, waarvoor de loodsen kapiteins van zeesche pen overhaalden meer sleepboot hulp te vragen dan noodzakelijk; M de Amsterdamse metro, bij de bouw waarvan volgens boekhou der Bröker (die begin dit jaar ont slag nam) van de Amsterdamse Metrocombinatie AMCO op grote schaal fraude zou zijn gepleegd; N de naakstranden die de be oefenaars van ongeklede recreatie bij Callantsoog en op Texel wensten en waarover zich in de gemeente raden en daarbuiten verhitte dis cussies ontsponnen; O staatssecretaris Marcel van Dam, die in z'n orabudsmannentijd veel hete hangijzers aansneed en daardoor o.a. verwikkeld raakte in de Exota-limonadeflessen-affaire; P Profumo, sexy voorloper van het jongste Britse prostitutie- schandaal, waarbij ook hoge rege ringsfunctionarissen betrokken zijn. De heer Profumo bracht in 1963 met zijn Christine Keeler bij na de regering-Macmillan ten val. Zo'n 2300 Engelse kinderen tussen de elf en vijftien jaar hebben in 1971 een abortus ondergaan. Vol gens het Britse bureau voor de sta tistiek waren daar drie meisjes van elf jaar bij en verder acht van der tien jaar die al eens een baby had den gekregen. Het aantal abortussen bij kinderen is, vergeleken met het jaar daar voor, met ongeveer een derde ge stegen. Dat geldt ook voor het to tale aantal, dus inclusief de vol wassen vrouwen die deze ingreep in Engeland lieten uitvoeren. In 1971 lag dat totaal op bijna 127.000, van wie 30.000 buitenland- sen (drie keer zoveel als een jaar eerder), van wie de meesten uit West-Duitsland kwamen. De behan delde vrouwen tot 25 jaar waren in de regel niet getrouwd, die van boven de 25 wèl. Q Don Quichotte, in zijn legen darische tijd iemand die geregeld in opspraak kwam; R De Haarlemse rechter R. die in verband met een ernstig ver keersongeluk zelf voor de rechter kwam en veroordeeld werd; S het laatste Engelse sex-schan- daal, waarbij het noemen van de namen van de lords Jellicoe en Lambton genoeg moet zeggen; T het failliet gegane bankiers kantoor Teixeira de Mattos, waar van zeven jaar geleden tal van kleine spaarders de dupe werden, doordat hun effecten faliekant ver keerd belegd werden; U De Amerikaanse piloot Gary Powers, die een enorme spionage- rel ontketende, toen hij met zijn U-2 boven Rusland neergeschoten werd. Hij werd later voor een in Amerika gevangen Russische spion geruild; V etherpiraat Veronica, tot en met directeur Buil Verwey betrok ken bij de bomaanslag (mei 1971) op het radioschip Mebo II van ra dio Nordsee; W Watergate affaire en des noods nog de Zweedse spion Wen- nerström; X Xantippe, geen lekkere juf frouw, die er mede oorzaak van was dat haar wijze echtgenoot So crates gedwongen werd de gifbeker leeg te drinken; IJ de IJslanders, die binnen hun eigenmachtig vastgestelde ter ritoriale water-grenzen regelmatig de netten van Britse vissers ver nielen en nog wel een stapje of wat verder gaan ook; Z Zo is het toevallig ook nog eens een keer, het tv-programma dat Nederland op z'n kop zette. Lang geleden, maar zo was het toe vallig wel. De champagniers als we de pro ducenten van 's werelds meest luxueuze drankje voor het gemak zo mogen noemen krijgen er hoofdpijn van: er dreigt een ern stig tekort aan champagne en ze hebben geen idee op welke manier ze dat moeten opvangen. Ondanks de prijs die voor een fles goede champagne neergeteld moet wor den, is het aantal gebruikers de laatste tien jaar verdubbeld of die gebruikers zijn twee maal zo veel gaan drinken. Grootste afne mers zijn de Engelsen, daarna ko men de Italianen, de Belgen, de Amerikanen en ook de Japanners krijgen de smaak al aardig te pak ken. Met z'n allen moeten ze het met dertig procent van de totale produktie doen, want zeventig pro cent drinken de Fransen voor een heel wat zachter prijsje zelf op. De enige prikwijn ter wereld die champagne genoemd mag worden, komt uit de streek die Champagne heet. Het probleem is dat daar al zoveel wijngaarden op een kluitje liggen, dat er haast niets meer bij kan, zodat een behoorlijke uitbrei ding er niet in zit. De druiven dan maar ergens anders planten helpt ook niet. Dat wordt geen champag ne, zeggen de kenners. Alleen de krijtachtige bodem van de Cham pagne-streek kan er die echte champagnesmaak aan geven. En om het nog erger te maken is de oogst van vorig jaar bar tegenge vallen, doordat de storm op een verschrikkelijke manier in de drui- ventuinen heeft huisgehouden. En daarom zitten de champagnehuizen met de handen in het haar. Ze hebben de vraag naar hun drank al geprobeerd af te remmen door nog eens twintig procent op de toch al niet malse verkoopprijzen te gooien, maar daar trokken de ware liefhebbers zich niets van aan. Het beroemde champagnehuis Moët et Chandon heeft al land in Californië aangekocht om daar een zelfde soort druiven te kweken. Maar echte champagne wordt dat nooit en het zal die naam dan ook nooit dragen. Dauwtrappen - Reigers, fazan ten, meerkoeten, aalscholvers en futen begeleiden - bij wijze van spreken - de vroege wandelaars, die op hemelvaartsdag willen mee lopen in de dauwtraptocht, die in de vroege donderdagochtend tussen 5 en 6 begint bij de hervormde kerk van Kortenhoef. De deelne mers (volwassenen ƒ2.50, kinderen ƒ1.50) trappen nog voor een goed doel ook: de restauratie van die Kortenhoefse kerk, die tot slot van de tocht bezichtigd wordt. 'Simpkins, laat jij de heer Branders het pakhuis eens zien

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7