Italië uventus, populairste vennootschap van V iUIW/KWARTET ZATERDAG 26 MEI 1973 SPORT T21/K21 'KOVACS VECHT NIET MEER VOOR ZICHZELFDAT LAAT HIJ DOEN' door John Linse AMSTERDAM Nog even en het zit erop voor Stefan Kovacs. Over vijf dagen, als Ajax het laatste programmapunt, de finale om de Europa Cup I tegen Juventus, heeft afge werkt is Kovacs uitgewerkt. Hij staat dan weliswaar nog enkele weken onder contract, maar die periode zal in het teken van af- scheid-nemen staan. Aftellen dus voor de Roemeen. Maar in tegenstel ling tot andere figuren laat Kovacs die bezigheid niet gepaard gaan met een verminderde arbeidslust. Verbetener dan ooit tevoren concentreert hij zich op z'n doel, z'n einddoel: de Europese beker. Want Kovacs die in recordtempo internationaal zeer ge waardeerde successen mee hielp oogsten is niet snel verzadigd. De finale van volgende week moet de cli max gaan vormen van een nooit eerder vertoonde bliksemcarrière: mèt de Roemeen veroverde Ajax 'binnen twee seizoenen schitterende triomfen als twee keer landskampioen, eenmaal de nationale beker, Europese beker en wereldbeker. Zo'n condui testaat kan geen enkele coach presenteren. Tóch, het kldnikt paradoxaal, moet Kovacs verdwij nen. Ajax èn Kovacs suggereerden aanvankelijk dat het een uit nood geboren besluit betrof. De Roe meense autoriteiten zouden het niet langer tolere ren dat een zó bekwame en succesvolle coach zich 'in het buitenland verdienstelijk maakte. Kovacs moest terug teneinde de ruïnes van het nationale m voetbal op te ruimen om onmiddellijk het funda- X ,ment voor de wederopbouw te leggen. We weten in- [^middels beter. Ajax düldde niet langer de zachte yjhand van Kovacs, wenste een wat strengere trainer 4<en verlengde het contract niet. En op zich volko- jMmen aanvaardbare beslissing, al doet de procedure -wat vreemd aan. Het bestuur van Ajax bedoelde het echter goed; wilde Kovacs in feite een zielige rfafgang besparen. Dat idee bleek niet uitvoerbaar, daarom is het des te opmerkelijker dat Kovacs als ^een vedette vertrekt. Ajax schijnt het aanzien van z'n buitenlandse werk nemer enigszins onderschat te hebben. Uit de vo- ,rige week gehouden manifestatie op het Ajax-ter- rein sprak veel waardering, van spelers en suppor- ters. Kovacs is populair. Niet zozeer als gevolg van ^Sde met hem bereikte resultaten als wel door zijn ei- gen presentatie. Charmant als hij is vond hij tel- ^ikens weer de goede toon om zijn gehoor tevreden W ]te stemmen. Kovacs zegt daar in bijgaande mono loog behartenswaardige dingen over. Maar eerst nog dit: wellicht heeft Ajax gelijk door nu al een opvol ger voor Kovacs aan te trekken (George Knobel dus). Dat tast de betekenis van Kovacs vóór Ajax niet aan. Juist door diens ogenschijnlijk minder ernstige benadering van de spelers dan voorganger Michels pleegde te doen, hebben de Ajacieden zich kunnen ontwikkelen tot échte profs: gevoel voor ver antwoordelijkheid, gemotiveerd, bereid tot meeden ken en meepraten over alle facetten van een mo dern voetbalbedrijf. Kovacs heeft de Ajacieden niet bewust gemaakt van hun bestaan, maar in zijn aan wezigheid kon dat proces wel in een stroomversnel ling gebracht worden. Of hij dat nu bewust of on bewust deed het blijft een verdienste. Kovacs nam twee jaar geleden de technische leiding van een Europa Cup-houder over. Dat resultaat kon niet verbeterd worden, zo werd verwacht, en dus kon hij slechts falen. Een voorbarige conclusie naar achteraf is gebleken. Want in de periode-Kovacs grossierde Ajax niet alleen in triomfen, het dééd meer. Ajax had voor zijn tijd weliswaar enige naam verkregen, internationale erkenning was nog niet afgedwongen. Onder Michels immers wekte de ploeg nog vaak een krampachtige indruk. Dat beeld is inmiddels volkomen verdwenen. Ajax is nü een voorbeeld voor de gehele voetbalwereld. Talloze trainers proberen de stijl van de regerende Europe se kampioen te kopieren. Ajax is in technisch-tac- tisch opzicht superieur. En wordt, als zodanig, ook door iedereen erkend. Ook dót kan deels worden toegeschreven aan de kwaliteiten van Stefan Ko vacs. Een trainer met allure. van de sterkste herinneringen de pers zal overhouden van het ne Kovacs is diens professionele ling ten opzichte van de publicl- media. En ondanks de honderden •views die hem werden afgeno- wekte hij nooit een verveelde in- Kovacs viel uiteraard soms In alingen, maar zijn antwoorden ken nooit clichématig. Een •dspeling, een grap en een sail- i detail bleken wonderen te kun- doen. Kovacs was dé public rela- -officer voor Ajax en werd als zo- g vooral ln het buitenland zeer lardeerd. Hij verkocht Ajax en lelf voortreffelijk en bouwde zo een uniek Imago. Kovacs wekte nooit een geforceerde indruk, hij ;ond zijn vak. ics: 'Ik merk dat veel trainers in ïrland met enorme complexen lopen zodra ze geconfronteerd len met de pers. Daar schijnen ze voor te zijn en kunnen daardoor •n al geen goede verstandhouding ppen. Een trainer moet zich reali- n dat het erbij hoort. Net als in olitiek en in de economie gebeurt n voetbal dagelijks iets nieuws, r moet het publiek van in kennis ïld worden. Het voetbal leeft bij gratie van de supporters. Daar en we ons van bewust zijn en ivereenkomstig handelen. Je kunt ;lant geen informatie ontzeggen, het soms zwaar'. vervelend? cs: 'Wat heet vervelend. Ik ben i gewend, weet niet beter. Ik zal ir ook nooit van afmaken. Waar ik geweest ben, of het nu Spanje ortugal was, heb ik de pers zo mogelijk te woord gestaan. Ik iet afkloppen maar ik moet zeg- dat ik in Nederland vrijwel geen jlende ervaringen heb gekend. Ik dat het wederzijds is. Ik denk iwel, want ik heb nooit iemand Igerd. Of het nu een kleine of grote krant, een kleine of een I televisie was. Dat maakte niets J eigen zeggen heeft u de afgelo- dagen achtereenvolgens met de (anse pers gesproken, bent u op levisie verschenen en praatte u (lillende uren vol met Franse en ir Gerrit den Ambtman tfJN Voorzitter Giampiero pprti van Juventus heeft de een man in zijn functie op- inde gewoonte om het stadion voor het einde van een thuis- itrijd al te verlaten. Boniper- 15) wil niet in het toch al izinnig drukke verkeer ver- raken. En als zakenman hij zich geen tijd te wachten it de verkeersknopen rond 'raaie Stadio Cummunale zijn ard. and binnen het uitgebalanceerde llbedrijf, dat Juventus is, waagt en aanmerking te maken op de lonele handelwijze van de film- chtige president. Niemand ook daar een reden voor. Wie in een Ie honderden restaurantjes van i, op het hoofdkwartier van de Midden in de stad, of in de om- g van de spelerskern van Juven- naam van Boniperti deponeert teevast rekenen op een lofzang zijn persoon. Boniperti wordt rd en gerespecteerd. Boniperti ook de man zijn, die via een zakelijk beleid 'Juve' heeft ge- t op het niveau waar het nu is. it is respectabel genoeg. Afgelo- Dndag veroverde Juventus in de stad Rome ten koste van koplo- Milan verrassend vcor de e achtereenvolgende keer het 'oenschap van Italië. Maar wat ze- i Turijn momenteel veel scher- :lt: Juventus, een instituut in aliaanse voetbal, heeft dit sei- 'oor het eerst in zijn vorstelijk n de finale van het toernooi om iropa Cup bereikt. ikenlang praat het gros van de anderhalf miljoen inwoners van desondanks vriendelijke in- estad over bijna niets anders Nederlandse Journalisten. Toen Mi chels voor een Europa Cup-finale stond weigerde hij een maandlang dergelijke gesprekken. Frappant ver schil. Kovacs: 'Michels zal inmiddels wel ge leerd hebben in Spanje. Daar moet je wel, of je wilt of niet. Hij zal destijds wel z'n redenen gehad hebben, maar je mag je er desondanks niet aan ont trekken. Alleen dit: ik signaleer een tendens die naar sensatie neigt. Men is niet langer geïnteresseerd in de kwaliteit van de wedstrijden, maat men is op zoek naar conflicten. De een wordt tegen de ander uitgespeeld. Coulissenwerk. Daar spitst het zich op toe. Jammer. Dat is geen propaganda voor het voetbal. Moet er dan propaganda voor voetbal gevoerd worden? Kovacs: 'Ik vraag niet om een verte kend positief beeld. De pers moet kritisch zijn, maar geconce.ntreerd op de technische aspecten. Dat is althans mijn mening. Ik geloof ook dat het publiek daar het meest in geïnteres seerd is. Maar wie ben ik? Ik hoop al leen, dat Nederland niet te maken krijgt met een puur negatieve sport pers. Dat is fnuikend voor voetbal, zo als in de Oostbloklanden is gebleken. Daar wordt voetbal bijna per definitie negatief benaderd, waardoor de spe lers nauwelijks meer te inspireren zijn'. Kovacs is mateloose populair. Resulta ten spelen daarbij uiteraard een grote rol, maar hij dankt het vooral aan zijn presentatie. Wat betekent popula riteit voor hem? Kovacs: 'Ik voel me er niet door ver anderen. Ik ben er niet groter of klei ner door. Ik weet wat ik waard ben.' Een manifestatie als vorige week moet u toch iets doen. Kovacs: 'Hoe zal ik het zeggen? Het stemt me blij en toch ook treurig. Want het is zo sterk afhankelijk van de resultaten. En daardoor zo betrek kelijk. Als ik niets gepresteerd had, was ik een ongewenste figuur ge weest. Terwijl ik ondanks het uitblij ven van sprekende resultaten toch be langrijker werk had kunnen doen. Ik dan de komende confrontatie tegen Ajax in Belgrado. Toegegeven, Juven tus heet in dit verband een outsider. Maar daarom zijn de 'tifosi' nog niet minder fel. Voor spotkoopjes biedt elk zich respecterend bedrijf in Tu rijn de voetballiefhebbers een reis naar Joegoslavië aan. De animo is overweldigend. Verwacht wordt, dat tussen de 40 en 50.000 Italianen zich volgende week massaal naar het oos ten zullen verplaatsen. De in Turijn gevestigde Fiat-fabrieken zagen in de Europa Cup-finale een nieuwe kans hun talloze werknemers wat milder te stemmen. De hoogste leiders van dit wereldconcern gaven opdracht alle be schikbare touringcars voor een reis naar de 'grote slag' startklaar te ma ken. Giampiero Boniperti geniet van al het enthousiasme. Hij beseft terdege, dat het bereiken van de Europese bekerfi nale zijn positie als voorzitter van Ju ventus nog verder heeft verstevigd en dat de bewondering van de supporters voor zijn werk door de recente succes sen alleen maar is vergroot. De zaken bij Juventus gaan goed, dus is óók Boniperti voorlopig onschendbaar. De aimabele eerste man van Juven tus is meer dan een voorzitter, die al leen maar via een publiek bezit als een voetbalclub is in de publiciteit wil komen en aan het tegenstellingen zo rijke Italië wil tonen hoe ver zijn macht en aanzien wel reiken. Bcni- perti heeft op alle andere glamour- voorzitters in het Italiaanse voetbal één belangrijke streep voor. Jarenlang is hij namelijk zélf een bewonderde ster van Juventus geweest. Boniperti was al ver voordat hij voorzitter van de club werd een persoonlijkheid, die duidelijk zijn stempel op het stedelij ke voetballeven drukte. Hij was de man, die als uitblinker acteerde in het elftal dat onder meer in het sei ben geen dromer, ik ben een realist. Ik heb nu succes gehad maar weet dat er een andere periode kan volgen. Dat idee jaagt me geen angst aan. Belang rijk is wat ik in zijn totaliteit voor het voetbal doe. Ook zonder succes draag ik een steentje bij. En in goede tijden zelfs dé steen'. Over uw betekenis voor Ajax zijn ko lommen vol geschreven. Maar wat heeft Ajax voor u betekend? Kovacs: 'Ik heb de gelegenheid gehad mijn ideeën over voetbal op wereldni veau door te drukken. Er zijn welis waar 36 landskampioenen in Europa, maar de onderlinge krachtsverhoudin gen verschillen sterk. En ik heb ge werkt met de sterkste. We hebben eerst de periode Real Madrid gekend: artistiek voetbal. Daarna het tijdperk Inter: resultaatvoetbal. En nu dus de jaren Ajax; voetbal gebaseerd op ze kerheid, maar toch afgestemd op de aanval, op het spektakel. Ajax is een voorbeeld geworden. Dat is wel het belangrijkste voor mij, dat ik daarin heb kunnen bijdragen'. Ajax geldt momenteel als de meest volwassen formatie in tactisch/tech nisch opzicht. Is bij Ajax de ontwik keling van voetbal in een eindstadium gekomen? Kovacs: 'Min of meer wel. Ajax zal zich nog verder ontwikkelen, maar dient als voorbeeld. Er zal nog wel wat nieuws komen, maar de opvattin gen van Ajax gelden als uitgangspunt. Het streven zal gericht zijn op perfec tionering van de individueele speler in het totaal-concept. Daar zijn nog verbeteringen in aan te brengen.' 'U U heeft in uw loopbaan ongetwijfeld met veel goede voetballers gewerkt. Maar het, duo Cruijff/Keizer moet ook voor u een uniek stel geweest zijn'. Kovacs: 'Uniek, uniek.... Ja, in die zin dat het vedetten zijn. In de ogen van het publiek, in de wedstrijd. Ander zijds: juist met Cruijff en Keizer heb ik de minste moeilijkheden gehad. Dat zijn echte profs, die weten waar ze mee bezig zijn. En ik heb atijd open gestaan voor vragen. Niet blind geweest. Elke training was een samen spel tussen spelers en trainer. Ik heb niet gezegd: dit doen we en daarmee Stefan Kovacs af, maar heb voortdurend gezegd waarom een dergelijke oefenstof op het programma stond. We waren steeds gemotiveerd bezig. Als er in ja nuari en februari op de training ge knokt werd wist men de achtergrond. Wist men dat er in maart en april een doel lag waar tevoren voor ge knokt móest worden. De meeste trai ners maken van hun trainingen een doelloos tijdverdrijf'. Met andere woorden: trainers maken van een rtaining een doel in plaats van een middel tot een doel. Kovacs: 'Juist, ja. Dat heb ik tijdens een studiebijeenkomst van de trainers zoen '60-'Bl het landkampioenschap binnenhaalde. Bonipertti speelde sa men het sterren als Sivori (onlangs ontlsagen als coach van het Argentijn se elftal), Pasquale en Colombo in één ploeg. Hij was de technisch begaafde rechtsbinnen. Een man uit de prak tijk dus. Niet alleen een aanzienlijk persoon met aanzienlijk veel geld. Bo vendien een gewiekst zakenman die weet waarover hij het heeft als hij met een speler over voetbal praat LEIDER Boniperti is, volgens kenners ter plaatse, de ideale leider voor Juven tus. Toen hij eenmaal zijn rijke carriè re als profvoetballer afbrak, werd Bo niperti onmiddellijk gestrikt voor- een bestuursfunctie bij de club waar hij als jochie ook was begonnen. Boniper ti kon niet alleen voetballen maar ook besturen. En die combinatie is niet alleen in Italië zeldzaam. Boniper ti: 'Ik heb tot en met mijn 33ste jaar bij Juventus gespeeld. Op een dag ben ik, direct na afloop van een wed strijd naar het magazijn gegaan en heb ik mijn schoenen ingeleverd. Sinds die tijd heb ik nooit meer ge speeld. Ook niet in een veteranen-elf- tal of zoiets. Finito is finito'. Onder druk van zijn medebestuursle den is Boniperti drie jaar geleden voorzitter van Juventus geworden. 'Ik heb niet om dit baantje gevraagd of erop gejaagd'. Sinds die tijd heeft hij in nauwe samenwerking met manager Allodi Juventus tot een respectabel voetbalbedrijf laten uitgroeien. De werkkracht van dit duo wordt alom geprezen. Boniperti, in zijn met histo rische voetbalplaten behangen werk ruimte in het kantoor van Juventus: 'Ik zie deze functie niet alleen als een soort erebaantje. Integendeel. Ik ben een geweldig voorstander van een zeer serieuze aanpak van alle zaken. Voetbal is een industrie geworden. ook naar voren gebracht. Er wordt te weinig een relatie met de wedstrijd en de resultaten gelegd. Een voetbal ler hoeft tijdens de training niet te excelleren, als hij het maar in de wedstrijd doet. De spelers van Ajax hebben een voortreffelijke conditie, maar daar is niets voor geforceerd. In deze afgelopen twee seizoenen heeft geen enkele speler eer. spierblessure opgelopen. Dat lijkt me illustratief'. Tijdens uw bewind zijn er verschil lende conflicten bij Ajax gerezen. Ko vacs raakt nooit in paniek. Kovacs: 'Nee, dat klopt. Paniek ken ik niet Die conflicten waren in een bre- Voor die industrie voel ik mij verant woordelijk'. Zakelijkheid. Juventus èn Boniperti weten er alles van. Qua bedrijfsvoe ring, public relations en klantenbin ding kan Juventus voor iedere prof club in Nederland makkelijk model staan. De club weet zich in ieder ge val op een uitstekende manier te ver kopen. Ook daarom wekt het geen verwondering, dat Juventus één van de populairste voetbalclubs in Italië is. De supportersschare is dan ook niet alleen in Turijn geconcentreerd. Bij iedere uitwedstrijd, die het elftal waar ook in de 'laars' speelt, staan duizenden supporters klaar om de taak van het thuisfront over te ne men. Daarom wordt in Italië ock vaak gezegd, dat Juventus in eigen land nooit een echte uitwedstrijd speelt. 'Juve' bezit in geheel Italië meer dan duizend supportersverenigingen, die op een grote landkaart in het kantoor keurig aangetekend staan. Het profes sioneel verzorgde maandblad van Ju ventus verschijnt in een oplage van 80.000 exemplaren en is overal te koop. Juventus weet, hoe een kost baar bezit in feite de supporters zijn. Al komt dat in het veld niet altijd tot volledige uitdrukking. Juventus is eigenlijk ook verplicht zich als een 'meneer' in het woelige Italiaanse voetbalwereldje te presente ren. Daarvoor is de relatie met de plaatselijke automobiel-industrie te bekend èn te hecht. Over de invloed van FIAT op de club doen zelfs in Turijn de wildste verhalen de ronde. De boeken geven een realistischer beeld. VENNOOTSCHAP Een korte schets. Juventus is 'een naamloze vennootschap met een aan delenpakket van een slordige 2,5 mil joen gulden. Eén aandeel kest 60.000 lire, zo'n 300 gulden. Vijftig pet. van het totale pakket is in het bezit van (foto Wubbo de Jong) der perspectief gezien van een dusda nig karakter, dat een oplossing mo gelijk moest zijn. Het gaat allemaal goed, dat mag je niet door kleinighe den laten verstoren. We kennen ten slotte allemaal onze verantwoordelijk heden: bestuur, trainer en spelers. Dat is trouwens de grote kracht van Ajax'. Vooral in maart en april, als de be slissingen gaan vallen, ontstaat er een spanningsveld, is er een kritieke situ atie. Kovacs: 'De zenuwen gaan dan een grote rol spelen. De spelers worden nerveus. Gaan zich afvragen waar ze de holdingmaatschappij IFI (Instituto Finanziario Italino). FLAT heeft daarin met 39 pet. van de aandelen de duidelijkste stem. Ook grootse onder nemingen als Cinzano, de frisdranken- fabriek Fabrie, de Unicem (cement) en de SAI (een verzekeringsmaat schappij, waarvan Boniperti een voor naam directeur is) zijn in de IFI be langhebbend. Ruim 22 pet. van het to tale kapitaal waarover de NV Juven tus beschikt, behoort aan FIAT. Be stuursleden van de club zijn statutair verplicht zelf tenminste vijf aandelen te bezitten. Als de club geld voor bij voorbeeld het aantrekken van een nieuwe speler nodig heeft, wordt het aandelenpakket eventueel vergroot. Vooral FIAT blijkt dan vaak bereid om een handvol lires op tafel te leg gen. Temeer, omdat de twee machtige bazen van dit concern, de broers Gio vanni (president-commissaris) en Um- berto (algemeen directeur) Agnelli luisterrijk tot 'ere-presidenten' van de club zijn benoemd. INVLOED De invloed van de auto-grcotmacht op het voetbalgebeuren blijkt bijvoor beeld uit de transfer van de klasse- aanvaller en international Pedro Anastasi. De Siciliaan was lange tijd een kostbaar bezit van de club Va re- se. Totdat sponsor Ignis in financiële moeilijkheden kwam. Aanastasi moest verkocht worden. Maar het fiat over een transfer naar Juventus klonk pas, nadat de autofabriek als belangheb bende een hartig woordje met Ignis- directeur had gesproken. Eerst ver huisde Anastasi voor naar schatting drie miljoen gulden naar Juventus. Pas daarna kreeg Ignis de vrijheid om met Philips over een overname te gakn praten. De supporters van Juventus maken zich over dergelijke opmerkelijke transacties geen zorgen. Tegenstan ders van de club noemen Juve 'te ka op moeten gokken: competitie, beker of Europa Cup. Op die momenten ben ik net een tijger. Loer ik op het ge drag van de spelers. Ik ken de plan ning precies, weet waartoe de ploeg in staat is. Door mijn overzicht kan ik vervolgens veel opvangen. Mogelij ke problemen verdrijven. Dat kost moeite. Dan zijn er nachten waarin ik geen oog dicht doe. Ook dat behoort tot dit vak'. U benadert uw opvolger loyaal. Alle mogelijke informatie wordt Knobel toegespeeld. Kovacs: 'Toen ik hier arriveerde wist ik niets van Ajax. Ik heb twee uur lang met Michels gesproken, maar werd niet wijzer. We hebben meer over Spanje gepraat dan over Ajax. Ik wist daar vrijwel alles van en Michels was er hevig in geïnteresseerd. Ik vind echter dat bij een trainerswisse ling de opvolger bekend gemaakt moet worden met de bestaande situa tie. Het is ongebruikelijk in Neder land, ik weet het, maar het lijkt me een normale zaak. Ik ben op dit mo ment ook verantwoordelijk voor de nabije toekomst van Ajax. Ik heb zelfs nog met de technische staf de voorbe reidingen op het komende seizoen uit gestippeld. Knobel heeft weliswaar wat wijzigingen aangebracht, maar de grote lijn is gehandhaafd. Dat samen spel is essentieel. Na de finale in Bel grado zal ik alles over Ajax aan Kno bel vertellen. Hij weet veel, maar niet alles. Ik ben een prof. althans zo pro beer ik te handelen', Kunt u ln Roemnlë ook weer als prof werkzaam zijn? Kovacs: 'Nee, dat zal moeilijk gaan. In Roemenië is het klimaat niet ge schikt voor topvoetbal. De spelers hebben te veel aan hun hoofd. Als ze moeten voetballen zijn ze student, als ze moeten studeren zijn ze voetballer. Er is altijd een excuus'. Ew rodt vaak beweerd dat topvoetbal slechts gedijt ln kapitalistische lan den. Geld Is een voorname motivatie voor een speler als hij de voorge schreven zelfdiscipline moet opbren gen.. Kovacs: 'In het oostblok ontbreekt in derdaad het extra. Trainingen en der gelijke zijn perfect georganiseerd, maar de spelers mankeren de extra stimulans. Bovendien: er bemoeien zich te veel mensen met het voetbal. Ook politieke figuren willen hun in breng hebben. Dat kan nooit een posi tieve invloed hebben. Als directeur van de Roemeense voetbalbond zal ik proberen die invloeden te weren. Voor repercussies ben ik niet bang. Bang ben ik nog nooit geweest, ik heb al zo veel meegemaakt En wat dan nog als ze me op straat zetten. Dan word ik belasting-ambtenaar. Of verschijn ik op een hoge positie bij het toeristenbureau. Daar kunnen ze me uitstekend gebruiken'. Met andere woorden, toch geen aspi ratie smeer om in het buitenland te werken? Kovacs: 'Ik zou graag een tijdje in een Latijns land werken. Kijken of het mogelijk is mensen met die men taliteit tot profs te veranderen. Maar ik geloof niet dat er een mogelijkheid bestaat. Het Roemeense publiek eist als het ware Kovacs weer op. Ik heb verschillende contacten met grote clubs in Spanje en Portugal. Er wordt bovendien gesuggereerd dat ik in aan merking kom voor de functie van bondscoach in Frankrijk. Maar tegen alle kandidaten heb ik gezegd: jullie moeten het zelf maar op hoog niveau uitvechten. Kovacs vecht niet meer voor zichzelf. Dat laat hij doen'. pitalistisch' en wijken uit naar stadge noot Torini, dat in hetzelfde gemeen te-stadion speelt. Juventus kan méér dan zijn plaatselijke concurrent met zag van Boniperti werden de laatste jaren dan ook driftig gedaan. Op ge zag van Boniperti werden de laatse seizoenen onder meer de bikkelharde voorstopper Altafini naar Turijn ge haald. Vorig seizoen al heeft Juventus zich bij monde van voorzitter Boni perti gecharmeerd getoond over het spel van Inter-aanvoerder Sandro Maz- zola. Juventus bood rond 3,5 miljoen gulden voor de begaafde technicus. Het antwoord was afwijzend. Juventus zal vermoedelijk in de komende trans ferperiode opnieuw naar de gunsten van de stervoetballer van Intemazio- nale gaan dingen. Want Boniperti zou zijn zinnen op die speler gezet heb ben. GEZAG Hoewel hij ontkent zich met de technische gang van zaken te bemoei en, is het in Turijn een publiek ge heim dat trainer Cestmir Vycpalek re gelmatig met zijn werkgever over voetbaltechnische aangelegenheden in discussies moet. Boniperti: 'Ik bemoei me nergens mee. Maar het is logisch dat ik intensieve contacten met de spelers onderhoud. Voor mij is het in dergelijke situaties gemakkelijk om voorzitter te zijn. Mijn gezag wordt aanvaard. Ik weet als oud-speler hoe ik moet reageren op provocaties'. Het is óók bekend, dat Boniperti nog steeds een bewonderaar is van de uit gebluste Helmut Haller. Dit dan in scherpe tegenstelling tot trainer Vycpalek. Boniperti laat zich dan offi cieel niet met de techniek in, tóch zegt hij, zijn macht illustrerend: 'Hal ler is een formidabele speler. Een man met karakter en intelligentie. Als ik zeg dat Haller niet vertrekt, dan vertrekt hij ook niet'. Giampiero Boniperti

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 21