lederhorst den Berg ang voor baggerwerk Oost-Vlieland bedreigd door 'tweede woningen' )orbeeld van V.U.-ziekenhuis wordt nog niet overal nagevolgd VVD: bouw van ziekenhuizen moet stopgezet ^W/KWARTET ZATERDAG 26 MEI 1973 BINNENLAND TNOZHU1 5/K13 l/IEER BEZOEK AAN ZIEKE KINDEREN een onzer verslaggevers leren in het St. Antonius Zie- luis in Sneek zullen binnen- maal per week bezoek (en. Dat is een hele verbete- want tot nog toe krijgen ze i op vier dagen bezoek, en Pu nog maar een half uurtje. Bij van experiment wordt het keer vaker. verbetering is meegenomen, wo eigenlijk is het een somber be- >rgt Na sterk aandringen van ouders a allerlei ingezonden stukken in lelijke bladen is er nu schoorvoe- rdeeen stapje gedaan in de goede rjn(jng. Maar de situatie blijft verre -deaal. >t. Antonius Ziekenhuis in Sneek het enige in het land waar de p ren weinig bezoek krijgen. Toch "lien zulke strenge bezoek-regelin- litzonderingen te worden. In de ie ziekenhuizen duren de bezoe- anger dan een half uur en is het lijk om tweemaal per dag op be te gaan. In sommige ziekenhui- fijn de bezoektijden binnen be- e grenzen helemaal vrijgelaten, öatste is bijvoorbeeld het geval t acedemisch ziekenhuis van de Iart Universiteit. In zekere zin had- llgemeen hoofdzuster E. Derck- haar staf het makkelijk toen ^*1966 aan de directie voorstelden iet een vrij bezoek te' beginnen, irectie ging akkoord en ook de che staf stond er heel positief over. Het ziekenhuis was nieuw, aderafdeling ging voor het eerst en zij had dus niets te maken suderweste toestanden die bleven ze waren omdat ze altijd zo ge- jwaren en dus goed waren, was het zes, zeven jaar geleden en hele stap om die 'lastige' ou- bijna de hele dag binnen te la boor doktoren en verplegenden inden de vrijere bezoektijden iele omschakelingg Dokters wa- ewend dat de kinderen voor een Ide tijd gewassen zijn en dan de an de dag klaar liggen voor hun eesters. Zusters en broeders wa- ewend alles zonder de ouders af en en zij beschouwden het be- Als jtf de ouders weer er bij betrekt wordt het allemaal een stuk makkelij ker. Of het de verpleging meer of minder tijd kost weet ik niet Je praat meer met de ouders en dat kost tijd. Maar je wint ook weer tijd door dat de ouders kinderen verschonen, met hen spelen, hen voeren, enzo voorts'. Op de kinderafdeling van het VU-zie- kenhuis duurt het bezoek van 's mor gens half elf tot 's avonds zeven uur. Er is wel een rustuur, tussen een en twee, en de ouders kunnen dan beter niet komen. Maar verder zijn ze vrij om te komen wanneer ze willen. Het wordt aan henzelf over gelaten of ze een of twee of drie keer op een dag langs komen en of ze dan een half uur blijven of een langere tijd. Als ze langer komen hoeven ze natuurlijk ook niet steeds met hun kind bezig te zijn. Ze kunnen rustig er bij gaan zit ten en zelf iets gaan lezen of breien, zoals ze dat thuis ook gewend zijn. Voor het kind is het belangrijk dat zijn ouders er zijn. Als je de ouders het VU-ziekenhuis in en uit ziet lopen vraag je je af waar om dat niet in alle ziekenhuizen kan. Waarvoor is het nodig dat een kind uit Friesland wordt opgenomen in het VU-ziekenhuis. Alleen omdat een zie kenhuis in het noorden (niet dat in Sneek) weigert vrije bezoektijden toe te staan? Er worden natuurlijk legio argumenten aangevoerd tegen het vrijere bezoek, maar zullen ze later niet even komisch aandoen als de ar- Uit: 'Mare gaat naar het ziekenhuis' (Uitgave van Philips-Duphar, Amsterdam. zoek vaak als lastige indringers die de orde van de afdeling tijdelijk ver stoorden. 'Mentaliteit' Zuster Dercksen krijge nogal eens col lega's uit andere ziekenhuizen op be zoek die dan komen kijken hoe het in het VU-ziekenhuis gaat. Dan krijgt ze natuurlijk ook allerlei vragen over or ganisatorische problemen. Maar toch is dat niet de kern van de zaak. 'Het gaat veel meer om een mentaliteits verandering', zegt ze. 'Waarom mis lukt het vrije bezoek soms? Omdat de mensen nog vast zitten aan de oude mentaliteit. Ze moeten wennen aan het idee dat de ouders betrokken won den bij het hele gebeuren in het zie kenhuis'. Als je de ouders een rol wilt laten spelen bij de behandeling en de ver zorging is het nodig dat ze ook veel over de vloer zijn. Dan weten ze wat er aan de hand is en kunnen ze mak kelijker een praatje maken met de dokters en de verplegenden. Ze kun nen worden ingeschakeld als er pro blemen zijn. Ze kunnen meebeslissen als het nodig is. Ze kunnen de kinde ren voorbereiden op wat er gaat ge beuren (foto's, prikken, operaties). En - wat ligt er eigenlijk meer voor v.- j^ï -- na de vernieling, met op de achtergrond de kerktorens van Nederhorst den Berg. neuren in huizen' en: 'de kerk ging schuiven' Jan Brokken RHORST DEN BERG Zuigt Nedam NV met de zandwin- n de Ankeveense Plassen een aar oneindige diepten? Vele in- van Nederhorst den Berg vre- m wel. Hun huizen vertonen ïn. En die springen alleen in ren, wanneer de baggermachine illast Nedam gromt, n, volgens de bewoners, niet op bevalligheid berusten. Ballast wijt de - scheuren echter aan erdom van sómmige huizen. En gemeentehuis weet men 'ner- fin'. |aan er geruchten in het drie- I inwoners tellende dorp. Het aventje, dat het dorp doormid- eed. is gedempt. Om de par- >blemen op te lossen, zeggen de itebestuurders. Om te voorko- at het dorp ineenklapt, zeggen oners. Een ander gerucht heeft damenten van de rooms-katho- terk tot onderwerp. De kerk Schuiven. Ballast verplaatste ijlings zijn activiteiten. De tiner verhuisde naar een ande- van een gedeelte van de plas. |k- en Spiegelpolder, waar de lappij al dertig jaar een con- tot zandwinning heeft, ite de scheuren. Bloemist Van Vooral rond de kerk vertonen lizen grote scheuren. Een aan ere kant van de plas, in Anke- ebben enkele huizen, die diep polder liggen, mankementen, n de bewoners van die huizen, ir E. Boeve, vertelt: 'In 1959 n wij voor het eerst iets van idwinning. De baggermachine hele dag bezig geweest, 's A- zaten wij met wat vrienden huis. Plotseling ging de vloer Scheuren sprongen in de mu- m schilderij viel van de muur. |k op een aardbeving. Wij heb- i Ballast gebeld. De volgende Itving mijn vrouw vier inge- jvan de maatschappij. Zij dach- Natuurgebied leeggezogen ten eerder, dat wij een nachtmerrie hadden gehad. Van de zandzuigingen kon het in ieder geval niet komen. De maatschappij zuigt wel tot vijftig me ter diep in het meer, maar de druk van het water houdt zandverschuivin- gen tegen, zeiden de ingenieurs. En de scheuren dan? Die waren aan de ouderdom van de woningen te wij ten. Het huis van de familie Boeve is tweehonderd jaar oud. Na 1959 ondervond de familie telkens weer hinder van de zandzuigingen. Een vorig jaar gestort vloertje ligt nu al tien centimeter beneden het ni veau. De scheuren worden groter. Ge durende elf jaar had de familie Boeve last van de zuigactiviteiten van Bal last. Drie jaar lang werd zij met rust gelaten: de drie jaar, dat Ballast, zo wordt gezegd, goedkoper zand bij Pampus kon winnen, en de activitei ten in de Ankeveense Plassen staakte. Maar een paar jaar geleden kwamen de baggeraars terug. De sinds 1939 ge zogen putten waren weer goeddeels opgevuld. Waar kwam dat zand van daan? vragen de bewoners in Neder horst den Berg zich af. Van onder het dorp wellicht? De Nederhorsters vragen meer, dan ze zeggen. Protesten tegen de zandzuigin gen zijn niet aangetekend. Een aktie- comité is Nederhorst den Ber^ niet rijk. De bewoners zeggen immers niet: 'Ballast zuigt het dorp weg' maar 'Zou Ballast het dorp niet weg zuigen?' Vragende vormen leiden niet tol oprichting van een actiecomité. En fotograaf Boeve is, door zijn her haalde kritiek, al afgeschilderd als 'e- motioneel man'. Hij heeft trouwens weinig recht van spreken, meent hij. Zolang de eigenaar van het huurhuis niet in actie komt, kan de fotograaf ook weinig uitrichten. De heer Boeve heeft de strijdbijl daarom maar begra ven onder de woorden: 'Het is een machine die over dit gebied walst, een machine die niet tegen te houden is'. Dat wil niet zeggen, dat de Nederhor sters de hele gang van zaken in hun dorp lijdzaam ondergaan. Zijn er voor de verzakking van het dorp te weinig bewijzen aanwezig, dat een natuurge bied wordt leeggezogen, kunnen ze el ke dag vanuit hun ramen zien. De Blijk- en Spiegelpolder, een uit vele eilandjes en reepjes land bestaand ge bied in de Ankeveense Plassen, ver dwijnt langzaam in het niet. Het gemeentebestuur wilde aan be paalde delen van de polders een ande re bestemming geven. Langs de oe vers van de plas moest een nieuwe wijk verrijzen. De oevers zouden op gespoten worden. 'Huizen voor hoge pieten', zegt Van Schaik. 'Daardoor zal de waarde van onze huisjes dalen. Nu kijken we nog op de waterlelies uit, maar met dat plan komen onze huizen in een woonwijk te staan'. De Nederhorsters pikten dat niet. Een handtekeningen-actie werd op touw gezet. Iedereen tekende, zelfs de ge meenteraadsleden. Ook de provincie Noord-Holland tekende bezwaar aan. Het gemeentebestuur trok het plan in. Over twee wéken komt een nieuw plan op tafel, dat, naar het zich laat aanzien, een bescheidener opzet van de nieuwe wijk laat zien. De bevolking vreest dat de zandzui gingen het dorp schade zullen berok kenen. De nieuwbouwwijk in de plas zal de hele structuur van het dorp aantasten. Waarom moet de gemeente zo nodig in de plas gaan bouwen? 'Wij kunnen nergens anders heen', zegt de gemeente-secretaris. 'Aan de aiv.le. -• kan' l'gt de Vecht. Ook daar gumenten waarmee verdedigd is dat patiënten 's ochtens om half vijf ge wassen werden (het gebeurt trouwens nog). Argumenten We hebben een aantal ziekenhuizen opgebeld om te vragen waarom er geen vrijere bezoektijden waren. De antwoorden: het ziekenhuis is er niet op gebouwd: dan heb je een ander dienstrooster nodig; het kost meer personeel; ouders zijn zelf zo angstig dat ze hun kind nog meer onzeker maken; kinderen huilen bij het af scheid; enzovoorts. En van een kin derarts hoorden we dat de kinderen helemaal niet om die ouders zaten te springen: sommigen leven juist op als ze eens een poosje van huis weg zijn. En in het ziekenhuis is het tegen woordig met al die spelleiders best fijn voor kinderen. Zijn al die argumenten steekhoudend? Het is bijvoorbeeld de vraag of je meer personeel nodig hebt als er meer bezoek komt. Ouders zullen waarschijnlijk minder angstig zijn. wanneer ze minder in het onzekere worden gelaten. Kinderen huilen niet meer bij het afscheid als ze weten dat moeder over een paar uur terugkomt (in plaats van over twee dagen). Toch moet er in de meeste ziekenhui zen stevig gediscussiërd worden over de vraag of het vrijer kan. In Sneek is het na veel heen en weer praten dan één dag vaker. Maar in andere ziekenhuizen is zelfs dat nog te revo lutionair. In het ziekengasthuis in Den Bosch bijvoorbeeld blijft het voorlopig drie maal per week 's mid dags een half uurtje en eenmaal per week een half uur voor de vaders. In de praktijk blijkt dat ouders daar wat aan kunnen veranderen. Het stads ziekenhuis in Purmerend is pas over geschakeld van vijf maal per week naar twee maal per dag. Het zieken huis Eudokia in Rotterdam heeft nu nog twee bezoekloze dagen, maar overweegt om na de vakantie met een vrijer bezoek te beginnen. Die ont wikkeling zal zich zeker voortzetten. Ouders van zieke kinderen verkeren in een moeilijke positie. Zij ijn af hankelijk van de goede zorgen van artsen en verplegenden. Vaak ligt het kind te kort in het ziekenhuis om sa men met andere ouders iets te organi seren. En wat begin je in je eentje. Je hebt al moeilijkheden genoeg. En als het kind thuis is probeer je alles weer gauw te vergeten. Waarschijnlijk is er al veel gewonnen als ouders vaker de vraag stellen waarom zij hun kind niet meer kun nen bezoeken. Je zou de vraag ook kunnen omdraaien: welk recht heeft het ziekenhuis eigenlijk om ouders de toegang tot hun kind te ontzeggen? Hebben ouders juist niet de plicht hun kind zoveel raogeelijk te helpen als het in een ziekenhuis belandt? de hand - ze kunnen voor hun kinde ren zorgen en met hen spelen zoals dat thuis ook gebeurt. Gaaf Zuster Dercksen: 'In het ziekenhuis moet je de relatie tussen ouders en kind zo gaaf mogelijk houden. Dat Is ook belangrijk voor de verhouding tussen ouders en ziekenhuisstaf. Vroe ger zat daar een enorm spanningsveld. Ouders begrepen niet waarom ze over al buiten gehouden werden. Dat riep soms enorme agressie op. Als verpleeg ster kon je dan weinig anders dan je zoveel mogelijk op 'n afstand houden. Van onze correspondent VLIELAND Van de 144 wonin gen in de Dorpsstraat van Oost- Vlieland zijn er nu 41 in gebruik als tweede woning en burge meester G. Rombout verwacht dat dit er nog meer zullen wor den. De karakteristieke Dorpsstraat (in het enige dorp dat op het waddeneiland Vlieland ligt) heeft al heel wat aan schoonheid ingeboet (het dorpsgezicht werd weliswaar beschermd, maar dat gebeurde veel te laat maar de be stemming van veel huizen tot tweede woning betekent nu een nieuwe drei ging. Bewoners van de vaste wal, die een ruimere beurs hebben, kopen de huiizen op en bestemmen ze als week end- en vakantiewoningen. Dat bete kent dat deze huizen het grootste deel van tie week (en in de winter vaak nog veel langere perioden) leeg staan. Dat komt het dorpsbeeld natuurlijk niet ten goede. Mogelijkheden om er iets tegen te doen ziet de burgemeester nauwelijks. Het zou misschien kunnen ln de vorm van een gemeentelijke verordening maar de heer Rombout ziet bij voorbaat al vele mogelijkhe den om die te ontduiken. Bovendien zouden de eigenaren van de panden er door gedupeerd worden. Door de vraag die er is van de kant van men sen die op het eiland een recreatiewo ning zoeken vertegenwoordigen de huizen nu een grote waarde. Een streng toegepaste verordening zou deze waarde aanzienlijk doen dalen. Ook Terschelling Op Terschelling doet zich hetzelfde verschijnsel voor. Zelfs vervallen ou de boerderijtjes brengen soms tachtig honderdduizend gulden op. Ook de woningen in de bebouwde kommen worden steeds geliefder. Een enkel Terschellinger dorp bestaat al voor dertig procent uit tweede woningen. In het hoofddorp West-Terschelling is dat tot nu toe nog maar een procent, maar het is wel zeker dat zich daar ook een ontwikkeling naar de tweede woning gaat voltrekken. In enkele gemeenten in Friesland wordt, ondanks de bezwaren die men De Dorpsstraat van Oost-Vlieland verwacht, al ernstig gedacht aan een verordening tegen het als recreatiewo ning bestemmen van bestaande pan den. In het dorp Moddergat aan de Waddenzeekust bestaat de helft van het dorp al uit recreatiewoningen. Ze zijn daar grotendeels in handen van West-Duitsers en dat wordt in het dorp zelf niet altijd gewaardeerd. Het gevaar dreigt dat straks verschillende dorpen in deze streek hoofdzakelijk door Duiters bewoond zullen worden, al is het dan ook alleen in weekein den en vakanties. Veel afgebroken Wat de Dorpsstraat van Oost-Vlieland betreft: hier is in de loop van de ja ren al veel verloren gegaan. Ruim een halve eeuw geleden stonden er nog veel woningen met mooie zeventien- deeeuwse trapgevels. Verreweg de meeste van die gevels zijn afgebroken. Bij verbouw tot winkels, pensions, eethuizen en dergelijke - wat bij de toename van het toerisme op Vlieland steeds meer het geval was is zeer kunnen wij niet gaan bouwen'. En de recreatieplannen? De bevolking ver nam een paar jaar geleden, dat dit deel van de Ankeveense Plassen in een recreatiegebied zou worden omge toverd. De nieuwbouw zou daar in passen. Het recreatie-gebied zou de bevolking van Hilversum en de Bijl mermeer moeten opvangen. De Neder horsters merkten al op, dat een, op sommige plaatsen tot vijftig meter diep uitgezogen meer weinig aantrek kelijk voor de recreatie zou zijn: de golfslag in een dergelijk diep water is te kort, waardoor zeilen gevaarlijk wordt, en het water is te koud om er te zwemmen. 'Nee, van recreatie is geen sprake', zegt de gemeente-secretaris nu. 'Dit gebied ligt ook te ver van de bevol kingscentra af'. Gelukkig maar, meent de heer Boeve. Want de Ballastmaatschapplj heeft van de twee polders in de plas 'een ongelooflijke rotzooi gemaakt'. Een bochtig fietspad door de plas werd af gesneden. Oevers zijn weggezogen, en weer opgevuld met puin. 'Maar ach, het is te laat om te protes teren', meent Boeve. Ballast Nedam heeft tot 1976 een concessie. En zelfs wanneer de concessie niet verlengd wordt, 'is er veel moois verdwenen'. Van dat 'moois' weten weinig mensen. Een paar jaar geleden organiseerde de heer Boeve een excursie door het ge bied. Zes mensen namen er aan deel. Zes mensen, die allen uitriepen 'dat dit nog bestaat in Nederland'. Jam mer genoeg bestaan de polders in de plas binnenkort niet meer. De inwoners van Nederhorst den Berg zullen dan met een beetje angst blijven zitten. Zal het dorp verder verzakken? Zullen er bungalows ver rijzen? Op het gemeentehuis weet men nergens van. Misschien kunnen de bewoners eens met de waarnemend burgemeester W. Jongeneel gaan pra ten De polder bij Nederhorst den Berg voor de zandwinning. veel van het oorspronkelijke dorps- schoon verknoeid. Het De Ruyterhuis, eenmaal een soort 'tweede woning' van Michiel Adriaanszoon de Ruyter, werd in 1839 al grotendeels afgebro ken en het puin werd bij de aanleg van de haven gebruikt. Het mooiste pand in de Dorpsstraat is het Tromps- huys, dat niet alleen een karakteris tieke witte voorgevel heeft, maar waarvan ook de achtergevel met zijn gele baksteen een sieraad is. Dit Trompshuis was eens het hoofd kwartier van de vlootvoogden die in de 17de eeuw op de Vlieree lagen. Later is het onder meer bewoond ge weest door Betzy Akersloot-Berg, die naam heeft gemaakt met zeeschilderij en. Er is in het gebouw nu een mu seum met onder meer schilderijen van de vroegere bewoonster. Eén van die schilderijen toont de Dorpsstraat in oude glorie. Bij die glorie behoor den blijkbaar een groot aantal geiten. Vrijwel alle Vlielanders hielden er geiten op na en deze liepen franik en vrij op straat. Een dergelijk idyllisch beeld is ln de ze tijd niet meer denkbaar, maar het blijft zeer jammer dat veel dat wél behouden had kunnen blijven verlo ren is gegaan. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Alle reeds afgegeven vergunningen, die nog niet gereali seerd zijn, voor de bouw van zieken huizen en verpleegtehuizen moeten worden ingetrokken. Ook moeten bouwplannen waarmee al een begin is gemaakt, maar waarvan de urgentie is komen te vervallen, worden stopgezet, meent de WD die dit wil realiseren via een noodwet. Dit staat in het plan voor de bezuininging van de ziekte kosten, toegespitst op de kosten van ziekenhuizen en verpleegtehuizen dat de Tweede Kamerfractie gisteren pre senteerde. Bij de vaststelling van het ziekenhuis tarief gaat men er op het ogenblik van uit dat negentig procent van de bedden in het ziekenhuis bezet is. Dit terwijl al in 1970 eenenveertig pro cent van de ziekenhuizen deze mate van bezetting niet haalde. Omdat het tarief die negentig procent bezettings graad toch veronderstelt, houden zie kenhuizen vaak langer dan nodig de patiënt vast om zo veel mogelijk be dden bezet te houden, aldus de WD. Dit duwt het totale kostenpakket on nodig erg omhoog, vindt deze partij. Bovendien kan veel meer hulp, aldus de WD, poliklinisch worden gegeven (waarbij de patiënt wel in het zieken huis wordt behandeld, maar niet wordt opgenomen). Dit alles zal tot gevolg hebben dat de patiënten korter in het ziekenhuis liggen en dat er minder bedden nodig zijn, twee facto ren die de totale kosten zouden druk ken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 13