iekenkamer: kritiek op iubsidies woningbouw Profiteer nü van hogere rente bij de ABN. TA VA Algemene Bank Nederland Tweede dag leerplicht voor werkende jongeren opgeschort Controle niet vrijblijvend Bewusteloos meisje verkracht "w;«uw° pï»n voor hore"?bedrijf Nieuwe percentages met ingang van i juni 1973: 6 634 634-7% 7 Een smal pad Verschillen in inkomen moeten kleiner worden Lichaam zeeman bij Duinkerken gevonden Industriebond NKV: kabinet krijgt krediet Personalia Bezichtiging paleis op de Dam DOT/KWARTET ZATERDAG 26 MEI 1973 BINNENLAND T9/K11 jon van ambassadeur rijdt dienstauto kapot - rijk betaalt jonze Haagse redactie HAAG De Algemene Rekenkamer zet een vraagteken achter het subsidiebeleid, dat de minister volkshuisvesting in het verleden heeft gevoerd. Het doel van de subsidiëring van de woningbouw zorg voor de huisvesting van de lager betaalden en de jonge gezinnen, maar uit een onderzoek c de Rekenkamer dat slechts tien procent van de nieuwe woningen is gegaan naar de gegadigden de lagere inkomens. Bovendien moeten deze laatste woningzoekenden twee keer zo lang wachten en huis als de gegadigden met een hoger inkomen. In het jaarverslag 1972, zegt de Re kenkamer, dat het effect van het tot nu toe gevoerde subsidiebeleid voor verbetering vatbaar is. De Rekenka mer wijst er ook op, dat met dit be leid alleen al aan objectieve huursub sidies (subsidie van de woning) in 1972 ongeveer 670 miljoen gulden ge moeid was. Als mogelijke oorzaken van het falen noemt de Rekenkamer de hoge huren van de nieuwe woningwetwoningen en de toewijzing door exploitanten van de goedkope woningen. Minister Udink heeft de Rekenkamer geschre ven, dat het stelsel van de objectieve huursubsidies geheel wordt vervangen door een stelsel van subjectieve subsi dies (de bewoner krijgt subsidie). Er kan dan meer rekening worden ge houden met de omstandigheden van de individuele bewoners. Een misstand, die de Rekenkamer aan het licht brengt is. dat veel studen ten, die een rijksstudietoelage genie ten, hun inkomsten verzwijgen. Van driehonderd student-assistenten, die een dergelijke toelage genoten, bleken 140 (dat is ongeveer 47 procent) hun inkomsten bij de aanvraag van de toe lage niet té hebben opgegeven. Van de rest van de studenten bleek weer een groot aantal aanzienlijk hogere inkomsten te hebben dan zij hadden opgegeven. De Rekenkamer concludeert dat over het algemeen wordt verzuimd vol doende de neveninkomsten op te ge ven en dat de situatie onbevredigend is. De ministers voor het wetenschaps beleid en landbouw hebben beloofd de nodige maatregelen te treffen. In tussen is al 274.000 gulden van de stu denten teruggevorderd. Ook nu is de defensie weer een mik punt. Marine, landmacht en lucht macht kopen stalen manschappenkas- ten, waarvan de afmetingen, de oon- structie en de uitvoering voor elk van de krijgsmachtdelen verschillend zijn. De marine kocht de duurste kasten en deed dit bovendien buiten het rijksin- koopbureau om. De prijs van de kas ten liepen uiteen van 130 tot 343 gul den. De minister van defensie ga ftoe dat er niet gecoördineerd is. Hij be loofde er aan te werken, dat dezelfde kasten komen voor de drie defensie- Iekenkamer beziet ok doelmatigheid an onze Haagse redactie EN HAAG De Algemene ekenkamer, is een onafhanke- jke instantie, die de financien in het Rijk en de Staatsbedrij- >n controleert. De Rekenkamer 1 estaat uit drie personen, van jg ie de rechtspositie te vergelij- en is met de leden van de ssj chterlijke macht. De leden orden benoemd uit een voor- -acht opgemaakt door de 'Jf toeede Kamer. De Kroon be- pemt één van hen tot voorzit- President is nu het oud- 'eede Kamerlid di:s. II. Pe- jhar. Leden zijn de accountant Hansen en de organisatiedes- ndige J. Boom. Secretaris is heer H. Munnikes. Rekenkamer controleert niet Heen de departementen en de aronder vallende diensten, iar ook de staatsbedrijven, de '.grotingsfondsen en door de jaat opgerichte rechtspersoon- jke lichamen zoals de universi- iiten. controle door de Reken ka- wordt zoveel mogelijk ter verricht: Wanneer alles té» orde is bevonden, keurt de <Uekenkamer de rijksrekening die dan iveer moet ivor en goedgekeurd door de Twee- e Kamer. 40>e laatste tijd vooral vat de zijn taak ruimer p, wanneer het gaat om de Wetmatigheid van de uitgaven, liet alleen wordt gelet op de uinigheid en efficiëntie, maar H. Pescliar: voorzitter bk op de structuur van de or- tinisaties en de gevolgde próce- ures. Nog belangrijker is, dat e Rekenkamer ook nagaat of ft beleid wel doelmatig is. Het jrslag over 1972 heeft duide- jk kritiek op het beleid, als errf>rdt geconstateerd, dat de irJiursubsidies, die immers be- 1emd zijn voor de mensen met 'T lagere inkomens, elders te- DpBcht komen. j? controle is niet vrijblijvend; en; zijn sancties. Wanneer een .rechtmatigheid wordt ont- Q5w, wordt de post afgewezen over fouten of minder ge- toestanden wordt met de gecorrespondeerd. Een idrag, dat ten onrechte is uit- Igeven moet in de rijkskas prden teruggestort of er moet '.n regeling worden getroffen, darmee de Rekenkamer het ins kan zijn. Als geen overeen- temming wordt verkregen moet Ibewindsman een wetsvoorstel dienen om de uitgave als nog rijksrekening op te nemen. t uiteindelijke beslissing prdt dan dus door de Tweede i Eerste Kamer genomen. onthult het verslag-1972 dat politieverbindingsdienst te (recht 62.665 gulden in reke- pg heeft gebracht voor appa- jfuur, die nog niet geleverd "hftf en. nooit geleverd zou uor- Ti. Nadat de Rekenkamer be taar had gemaakt, heeft het Jnisferie van justitie het be jag terugbetaald. ft verslag van de Rekenkamer naIrdj bestudeerd door de com- Peïssie uit de Tweede Kamer jor de rijksuitgaven. Deze Qjfnmissie stelt over verschillen- zaken weer vragen aan de I nister. j Rekenkamer bestaat uit ze- SOm afdelingen, die weer ver teld zijn in bureaus; deze fau nas zijn gehusvest in de de- rtementsgebouwen. Voor deze ivangrijlce taak beschikt de OOIkenkamer over 170 ambtena- (i. In de praktijk komt het er i neer, voor een belangrijk l gesteund wordt op het 'k van de controle-organen de departementen en in- [nties zelf. Het jaarverslag '2 klaagt over onvoldoende soneelsbezetting en de kriii- e vraag wordt gesteld, waar- f niet worden overgegaan tot "1'ndaardisatie van deze admi- ftraties en sub-administraties. Dr. L. de Jong: veertig mille leid niet veroordeeld. Wanneer gehol pen wordt treden ook gunstige neven effecten op. In '65 maakte de Rekenkamer aanmer king op het projekt van een rij-educa- tor om militairen te leren autorijden. Een argument was, dat veel dienst plichtigen al een rijbewijs hadden. Maar defensie zette door. In 1969 was voor het apparaat al 1.500.000 uitgege ven. In januari deelde de minister mee, dat het elektronische gedeelte van de rij-educator niet voldoet wat de didactische aaarde betreft en dat een verdere verwerving van deze re latief kostbare apparatuur niet verant woord is. De Rekenkamer concludeert Het apparaat heeft niet de verwachte besparingen opgeleverd; de gemaakte kosten hebben weinig nut gehad. Met spijt constateert de Rekenkamer, dat er geen uitzicht is op een akkoord tussen Rotterdam en het ministerie van defensie over het invoeren van een loodsdienst in het Rijnmondge bied. De besparing zou een slordige vijf miljoen per jaar bedragen. Uit het verslag van de Rekenkamer nog de volgende punten: Voor een nieuwe r.k. lagere tech nische school bleken er, toen het ge bouw gereed was, niet voldoende leer lingen te zijn. De reeds aangekochte inventaris was daarom gratis overge dragen aan een andere technische school. De nieuwe school kon nog worden bestemd voor ander voortge zet onderwijs, nadat er eerst weer voor 250.000 gulden extra was ver bouwd. Om het technisch onderwijs toch nog door te laten gaan was nog geprobeerd een confessionele samen werkingsschool te vormen; deze pogin gen mislukten. De herzièning van de ambtstoela gen van een rector en conrector van een onderwijsinstelling leverde een kostenbesparing van zevenduizend gulden per jaar op. Het was opgeval len, dat de rector een representatie toelage genoot, die aanmerkelijk ho ger was dan die van een rector mag nificus van een openbare universiteit. Van een verslaggever AMSTERDAM De Amsterdamse ze denpolitie zoekt een ongeveer 25-jari- ge man. die ervan wordt verdacht dinsdagavond laat op het zgn. kermis terrein tegenover de Markthallen in A'dam-W. een 17-j. meisje te hebben verkracht. De dader, vermoedelijk een Amsterdammer, reed in een Volkswa genkever met een lichte kleur, die aan de zijkanten voorzien was van zwarte strepen. Het meisje ontmoette de dader de bewuste avond in een ca fé en was later met hem in de auto gestapt om zich naar huis te laten brengen. De man reed echter naar het kermisterrein, waar hij handtastelijk werd. Omdat het meisje zich hevig verzette kneep hij haar de keel dicht, waardoor zij bewusteloos raakte. Hier na verkrachtte hij haar. Hij werd daarbij gestoord door een man, die zijn hond uitliet. De dader sprong in zijn auto en verdween met gedoofde lichten in de richting van de Hugo de Grootstraat. Degenen die inlichtingen kunnen verschaffen die tot opsporing van de dader leiden wordt verzocht contact op te nemen met de zedenpo litie. tel. 020 - 722349 of 759111. Van een verslaggever DEN HAAG In de cao voor het ho reca- en aanverwante bedrijf zullen de lonen en garantie-inkomens met in gang van 1 april worden verhoogd met zes procent en met ingang van 1 juli met 2.20 Drocent met een mini mum van ƒ6,35 per week of ƒ27,50 per maand voor werknemers van 23 tot 65 jaar. Het aantal vakantiedagen is uitge breid tot drie weken en vier dagen voor werknemers van 18 jaar en ou der. De vakantie-bijslag wordt zeven procent met een minimum van 1000.- per jaar. Er zal voorts een kledingtoeslag van 2,50 per week worden ingevoerd, behalve voor hen van wie uniform en beroepskleding voor rekening van de werkgever is en voor administratieve en vergelijkbare werknemers. (ADVERTENTIE) onderdelen. Zoon-lief Een van onze ambassadeurs in het buitenland heeft zijn dienstauto op rijkskosten voor 1.800 gulden laten re pareren, terwijl deze schade was aan gericht door zoonlief, die een privérit maakte. Uit een politierapport bleek het bovendien helemaal niet vast te staan of de zoon vrij van schuld was De Rekenkamer heeft er tenslotte in berust, dat de 1.800 gulden niet aan het Rijk zijn terugbetaald. Het argu ment was. dat er geen duidelijke voorschriften bestonden over het ge bruik van de dienstauto's. Die voor schriften zijn er nu wél, een van de bepalingen luidt: gezinsleden kunnen nooit voor privé-doeleinden over de dienstauto beschikken. De ellende met het Amsterdamse stu dentenschip Caledonia wordt geheel uit de doeken gedaan. Het schip is eindelijk voor de schroot verkocht voor 665.000 gulden. De huisvesting op het schip heeft voor 320 studen ten gedurende ruim vier jaar in ver gelijking met een normale voorzie- nmg op zijn minst vijf miljoen gul- den extra gekost. Dat komt neer op ongeveer vierduizend gulden extra per studentenkamer per jaar. Een du re noodoplossing, constateert de Re kenkamer. Het bestuur van de univer siteit beroept zich er op, dat er voor alle beslissingen over het studenten woonschip toestemming was van de minister van onderwijs en weten schappen en (waar nodig) van die van financien. Dr. L. de Jong* In een vorig verslag maakte de Re kenkamer bezwaar tegen het schrij- vershonorarium. dat dr L. de Jong kreeg voor zijn boeken over het Ko ninkrijk der Nederlanden in de Twee de Wereldoorlog. Dr. De Jong schrijft deze als wetenschappelijk ambtenaar in opdracht van de minister. Het schrijvershonorarium komt daarom het ministerie toe. Aan de wens van de Rekenkamer kon eigenlijk niet \vorden voldaan, omdat schrijver De J^Jen,,OV^reenkomst had met de Staatsdrukkerij. Die overeenkomst bestaat nu niet meer Maar als compensatie wordt aan dr. De Jong nu een uitkering toege- hf-Tr J8"/eeJtigduizend gulden Per jaar voor de duur. dat hij in volledi ge dienstbetrekking is bij het Insti- 1UL V00r, 0orl°Ssdocumentatie en werkt aan de voltooiing van het weten schappelijk werk. De veertigduizend nümai igt dr L' de Jong naast zijn normale salaris. ?r?..^ken,kaincr heeft zich <">k afge- ontwikkelingskredieten, kin i.1rin,frie v:ln economische za ken verleent aan in moeilijkheden ver- kerende industrieën werkelijk hun nut hebben gehad. Volgens de minister van economische zaken is een bepaald pro- ject mislukt, wanneer het niet gelukt is binnen de contracttermijn de lenin gen terug te betalen uit de omzet van het beoogde produkt. Van de sedert 949 tot eind 1970 gesteundd prol 2 ten is ongeveer de helft van de knedie- ie",aan o et R'jk gerestitueerd. Van de 163 miljoen gulden komt ongeveer acht miljoen niet terug in de rijkskas Met deze cijfers is het stimuleringsbe- spaarvorm oud percentage nieuw percentage spaardeposito met 12 maanden opzegging 514% spaardeposito met 2 jaar opzegging 6 V.Vo spaardeposito met oplopende rcntc-looptijd 2,3, of 4 jaar 654-6%% spaardeposito 3 jaar vast 6%% spaardeposito 4 jaar vast 6%% spaardeposito 5 jaar vast 7 De rentevergoeding op spaarboekjes en spaarrekeningen (4%),op spaardeposito's met 3 maanden opzegging (414%), op spaardeposito's met 6 maanden opzegging (5%), en op jeugdspaarboekjes Zilvervloot (6%) blijft ongewijzigd. Van Kemenade ivil eerst proef Van onze onderwijsredactie DEN HAAG Minister Van Kemenade (onderlijs) wil liever en kele proefnemingen met de tweedaagse leerplicht voor werkende jongeren dan een regionale invoering per 1 augastus a.s. De ver plichte tweede dag voor vijftienjarigen zal dan pas in 1974 overal worden ingevoerd. De vorige minister van Onderwijs, mr. C. van Veen. heeft bij zijn ver trek een wetsontwerp achtergelaten waarin de invoering van de tweede dag per regio mogelijk wordt. Minis ter Van Kemenade beraadt zich nog over intrekking van het ontwerp. Minister Van Kemenade heeft vorige week wel enkele toezeggingen gedaan aan de organisaties voor vormings werk. Hij zal een werkgroep instellen die de invoering van de tweede dag moet voorbereiden. De minister heeft verder beloofd dat hij zal zorgen voor voldoende mankracht, zowel aan plaat selijke vormingsinstituten als op de landelijke bureaus, ter voorberei ding van de tweede dag. Het idee van minister Van Kemenade om enkele vormingscentra als proef tuin te laten beginnen met de invoe ring van de tweede dag roept wel veel praktische problemen op. Zulke proef nemingen zijn alleen zinvol wanneer er goede programma's zijn voor twee dagen. Maar het is de vraag of dat in augustus al klaar kan zijn. Wanner de proeftuinen pas later in het cursus jaar beginnen (bijvoorbeeld op 1 ja nuari 1974) doet zich het probleem voor dat jongeren om wie het gaat moeilijk wettelijk verplicht kunnen worden tot het volgen van een twee daags programma. Zij zouden dan eerst enkele maanden lang vier dagen werken en verdienen om dan vervol gens terug te vallen op drie dagen loon. Directeur G. van Schie van het sa menwerkingsverband Vormingswerk Werkende Jongeren toonde zich giste ren tamelijk optimistisch over de plannen van de nieuwe minister. Het samenwerkingsverband heeft altijd geijverd voor invoering van de tweede dag per 1 augustus van dit jaar. Vol gens het verband zou dat mogelijk ge weest zijn, wanneer minister Van Veen daar harder aan gewerkt had. Maar nu dat mis gelopen is voelt men weinig voor regionale invoering. Dan liever een totale invoering in 1974. bedrijfsleven dan moet meewerken aan het opzetten van stages. Vandaar dat volgens de heer Van Schie nader bekeken moet worden of we na 1974 niet moeten afwijken van het vastge legd tijdschema. Een van de mo gelijkheden is dan om eerst de volle dige leerplicht met een jaar te verlen gen. (ADVERTENTIE) Het smalle pad van confessionele par tijen. Lees erover in het nieuwe nummer van Hervormd Nederland. Ik abonneer mij op/vraag een proefnummer van/Hervormd Nederland. PLAATS: GIRONUMMER: Abonnementsprijs 18,per halfjaar; 36,per jaar. Abonnementen kun nen eik ogenblik ingaan. Bon - ingevuld in BLOKLETTERS - in envelop (zonder postzegel) verzenden aan: Hervormd Nederland, Antwoordnummer 1776, Den Haag. Uitbreiding Volgens de heer Van Schie is het voorlopig nog de vraag hoe het daar na verder moet. Volgens de nota Grosheide-Roolvink moet de gedeelte lijke leerplicht jaarlijks worden uitge breid. Na verloop van een paar jaar zouden 15-jarigen dan drie dagen, 16- jarigen twee dagen en 17-jarigen één dag per week leerplichtig zijn. De in voering van een zo uitgebreide leer plicht is echter moeilijk, omdat het 63 procent bevolking: Van onze soc.-econ. redactie AMSTERDAM Uit een opinie onderzoek is gebleken dat 63 pro cent van de Nederlandse bevol king vindt dat de inkomensver schillen in ons land kleiner moe ten worden. Twee procent meent dat de verschillen groter moeten worden en 25 procent vindt dat de inkomensverhoudingen kun nen blijven zoals ze nu zijn. Uit het onderzoek dat is uitgevoerd door marktonderzoekbureau Lagen dijk in Apeldoorn, blijkt ook dat bij 17 procent der ondervraagden (het onderzoek is representatief voor de Nederlandse bevolking) de achting voor de vakbonden de laatste maan den is gestegen. Bij 26 procent daalde de achting en bij 56 bleef de achting voor de vakbonden gelijk. Met name bij de hoger opgeleiden blijken de vakbonden in achting te zijn gedaald. Voor de recente stakingen en acties kan 46 procent van de ondervraagden sympathie opbrengen, 53 procent niet. De meerderheid (60 procent) zegt dat het hun duidelijk is wat de vakbon den met de acties en stakingen wilden bereiken, voor 17 procent waren de doelstellingen niet duidelijk. Ruim de helft van de ondervraagden (57 pro cent), zo blijkt verder uit het onder zoek, is het eens met de eis van de vakbonden dat er een maximum in dc prijscompensatie dient te komen. 14 procent is het daar gedeeltelijk mee eens, 12 procent niet. Het marktbu- reau trekt uit de opiniepeiling de conclusie dat de wijze waarop de vak bonden hun doeleinden hebben ge tracht te bereiken op meer weerstand stuit dan de doeleinden zelf. Van een verslaggever RIDDERKERK —Het lichaam van de 33-jarige kapitein kleine Handelsvaart H. J. Roelofs uit Ridderkerk is gister morgen in het Kanaal bij Duinkerken (Frankrijk) gevonden. Eerder was de auto van de heer Roelofs uit het Ka naal opgehaald. De heer Roelofs was zondagavond van Ridderkerk op weg gegaan naar zijn schip, 'Konings haven', dat in de Duinkerkse haven lag. Van onze soc.-econ. redactie UTRECHT De Industriebond NKV is bereid het kabinet Den Uyl vertrouwen op krediet te ge ven, omdat zijn programma grote overeenkomst vertoont met het actieprogram van de drie vak centrales. Dit heeft de voorzitter van de Indus triebond NKV, de heer P. Brussel, gisteren in Utrecht verklaard bij de opening van de tweedaagse bonds- raaüsvergaüering van deze organisatie. De heer Brussel verwacht dat méér dan in achterliggende jaren essentiële verlangens van de vakbeweging zullen worden gerealiseerd. Daaruij nemen zaken als een rechtvaardiger inko mensverdeling, betere voorzieningen voor de werkende jongeren en demo cratisering van het economisch leven een belangrijke plaats in. Hij herin nerde aan een uitspraak van premier Den Uyl, gedaan tijdens de verkie zingscampagne, dat gebeurtenissen als bij Enka in Breda, waarbij om pure winst tot bedirijtssluiting werd beslo ten, zich met meer zouuen voordoen indien zijn geestverwanten in de rege ring zouden zitten. Ook de fractielei der van de KVP heeft zich in deze zin uitgelaten. Nu beide groeperingen in het kabinet zijn vertegenwoordigd heeft de heer Brussel een redelijke verwachting dat de regering spoedig de wet in deze geest zal aanpassen. De neer Brussel deelde ten slotte mede dat de recente stakingsacties de indus triebond NKV een netto-ledenwinst van achtduizend heeft opgeleverd. De bond telt than.- 144.000 leden. Van de nieuwe leden is 35 proeent jonger dan 25 jaar en 63 procent beneden de 35- jarige leeftijd. Burgemeester Met ingang van 16 juni is de heer J. G. de Zeeuw be noemd tot burgemeester van Ouder kerk aan den IJssel. De heer De Zeeuw (52) is hoofdkommies op de gemeentesecretarie van Mijnsheeren- land-Westmaas, tevens gemeente-ont vanger van Heeinenoord. Hij is gere formeerde en lid van de ARP. Onderscheiding: De Nederlandse orkestleider Malando (Arie Maasland) is benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Malando, die vandaag 65 jaar wordt, is veertig jaar musicus en componist Hij is onder meer al eigenaar van de gouden harp, de gouden tulp, een edison en vele gouden platen. Malan do en zijn orkest gaan 14 oktober voor de vijfde maal op tournee naar Japan. AMSTERDAM Het koninklijk pa leis op de Dam zal dit jaar ter bezich tiging worden opengesteld gedurende de maanden juli en augustus. De mogelijkheid tot bezichtiging wordt dit jaar uitgebreid tot alle werkdagen, met uitzondering van de zaterdagen, en wel van half twee tot half vijf 's middags.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11