Congreslid pleegt elfmoord na nthulling in pers Spiegeltje aan de wand werd Lord Lambton noodlottig Libië loopt boos weg van Afrikaanse 'top' Egyptische krant valt Russisch beleid aan brekers zochten bewijs it Cuba McGovern hielp \fcrgeethet snoer maar op te ruimen met een Ruton Draaitopstofzuiger. Nieuw-Zeeland dreigt Parijs met boycot Helder Camara in ons land Duitse politie schiet rover, die gijzelde, neer oxiin tont CHARGE ^«btongirl AND DRUGSÈ 1 L 'zJ mE guahuian jy Premier van Cambodja wil gesprek met tegenstanders Jongeren vallen Britse ambassade op IJsland aan (fW/KWA:RTET VRIJDAG 25 MEI 1973 BUITENLAND T7/K9 SHINGTON (UPI, AP, Reuter) Het republikeinse lid van het Arae- lanse congres, William Mills, is gisteren doodgeschoten in zijn woning getroffen. De politie neemt aan dat hij zelfmoord heeft gepleegd. Dat gurde een dag nadat de Washington Post had bericht dat Mills 25.000 ar had gekregen uit geheime fondsen van het comité voor de herverkie- f van president Nixon. as de wetten van de deelstaat ind had Mills deze bijdrage n aangeven bij het verkiezings- van de staat. Hij heeft dit ver- Mills had woensdag nog een ring uitgegeven dat hij geen on ce handelingen had verricht, laat een vrouw en twee kinde- Jhter. omité voor de herverkiezing van speelt een belangrijke rol in fatergate-schandaal. Op de giste- ehouden zitting van de senaats- issie van Sam Ervin die het Üaal moet uitzoeken, heeft de ere advocaat van James McCord antal beweringen van zijn oude tegengesproken. McCord is al rdeeld voor zijn deelneming aan braak in het hoofdkwartier van lemocratische partij. Hij heeft de commissie getuigd, dat zijn ere advocaat, Gerald Alch, hem proberen over te halen de CIA luid te geven van het Watergate- daal. McCord, die 19 jaar trouwe bij de CIA achter de rug heeft, it geweigerd hebben. need heeft gisteren voor de senaats- iissie getuigd, dat hij best wil smen dat er druk uitgeoefend is cCord om de CIA de schuld te maar dat hij daar niets mee uit te staan. Enkele commissie leden hebben al geopperd dat of McCord of Alch, die beiden onder ede hebben getuigd, meineed hebben ge pleegd. Toen Alch er gisteren op ge wezen werd, dat hij en McCord tegen strijdige verklaringen hadden afge legd, verklaarde Alch dat hij graag bereid was een proef met een leugen detector te ondergaan. Commissie voorzitter Ervin voelde daar weinig voor. Hij noemde het werken met een leugendetector toverij van de twintig ste eeuw. De commissie heeft gisteren een ver zoek van McCord opnieuw te mogen getuigen afgewezen. McCord had een Italiaanse parlement heft onschendbaarheid van Almirante op ROME ('UPI) De Italiaanse Kamer van Afgevaardigden heeft gisteren de parlementaire onschendbaarheid opge heven van Giorgio Almirante, de lei der van de neo-fascistische partij MSI (Italiaanse Sociale Beweging). De Ita liaanse Tweede Kamer nam het be sluit met 485 stemmen voor en 59 te gen. Almirante kan nu officieel in staat van beschuldiging worden ge steld wegens het proberen de in Italië verboden fascistische partij weer op te richten. beschuldiging willen tegenspreken dat hij en zijn huidige advocaat erop uit zijn de president te pakken te krij gen. McCord's advocaat, Bernard Fen- sterwald, zou kort geleden tegen Alch, de vroegere advocaat van McCord ge zegd hebben: 'Wij zullen de president van de Verenigde Staten wel krijgen.' Ervin wees het verzoek van McCord af omdat de commissie niet van plan was verstrikt te raken in onenigheid tussen advocaten. Fensterwald heeft gisteren een schrif telijke verklaring uitgegeven waarin onder meer staat: 'Als het aan het licht brengen van de waarheid bete kent dat de president of iemand van zijn belangrijkste medewerkers in het geding komen, dan zij het zo Cuba Bernard Barker, een van de inbrekers in het Watergate-gebouw. heeft giste ren voor de commissie getuigd dat de inbrekers in het hoofdkwartier van de Democraten op zoek waren naar be wijsmateriaal dat de Democratische presidentskandidaat George McGovern en 'mogelijk' senator Edward Ken nedy geld voor hun campagnes kregen uit Cuba. Dat was ook de reden dat drie emigranten uit Cuba aan de ope ratie hadden meegedaan. Zij hoopten later steun te krijgen van hoge Repu- blkeinen voor de Cubaanse 'bevrij dingsbeweging'. Afrika zegt Arabische iverel cl steun toe ADDIS ABEBA (Reuter, AFP) De Libische delegatie naar de ministersconferentie van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid heeft in de nacht van woensdag op donderdag de vergadering onder groot tumult verlaten. De Libische minister van buitenlandse zaken, Aboe Zaid, had voorgesteld het hoofdkwartier van de OAE te ver plaatsen uit Addis Abeba naar een andere Afrikaanse hoofdstad. Libië verwijt Ethiopië een pro-Israëlische houding. (ADVERTENTIE) (type RO 3624) Een Ruton Draaitopzuiger is een Grotc-SIok-Op. Zijn krachtige motor werkt alles zonder pardon naar binnen. Als u klaar bent drukt u op de knop en het snoer verdwijnt automatisch in de machine. Erg ge makkelijk. Net als die zuigkrachtregelaar, die stofme- tcr en die glijnokken van een Ruton Draaitopzuiger. Onthoud wel even de naam: RuTon WELLINGTON (AFP) Twintig be langrijke Nieuwzeelandse vakbonden hebben gisteren besloten het vervoer en de afhandeling van alle goederen die uit Frankrijk komen of naar dat land toe moeten, te staken, zodra be kend is geworden dat Frankrijk kern proeven heeft genomen in de Stillo Oceaan. Eerder hebben Australische vakbon den al een dergelijk besluit genomen dat onmiddellijk van kracht werd. Voor het internationale hof in Den Haag heeft na Australië gisteren de Nieuwzeelandse vertegenwoordiger ge pleit tegen de voorgenomen Franse proeven. Hij voerde ook het argument aan, dat al was de straling die bij de Franse proeven vrijkwam maar ge ring, de regering van Nieuw-Zeeland zelf wil beslissen aan hoeveel straling haar onderdanen blootgesteld moeten worden. Frankrijk erkent de bevoegd heid van het hof in deze zaak niet De aartsbisschop van Recife, Brazilië, is gisteren op Schiphol aange komen. Hij werd daar welkom geheten door onder meer het dochter tje van zijn Europese secretaris. De bisschop is hier op uitnodiging van een aantal Leidse studentenverenigingen voor wie hij zal spreken. Felle kritiek in Israël o p Dajan CAIRO (UPI, Reuter) De hoofdredacteur van het Egyptische dagblad Al Akhbar, Musa Sabry, heeft gisteren scherpe kritiek ge uit op de Sowjet-Unie, omdat zij niet het Egyptische standpunt deelt dat alleen oorlog met Israël de problemen in liet Midden-Oosten kan oplossen. Volgens Sabry zijn het hameren van Rusland op een politieke oplossing voor het conflict in het Midden-Oos ten en de daaruit voortvloeiende te rughoudendheid van Moskou in het leveren van wapens aan Egypte de oorzaken van dat de situatie in het Midden-Oosten in een impasse is ge raakt. Volgens Sabry is het een misvatting van de Sowjet-Unie te denken dat er nog hoop is op een vreedzame oplos sing. Egypte gelooft wel in de ernst van de pogingen van Rusland een op lossing te vinden, maar dat zal nooit lukken omdat Amerika het grete struikelblok is. Zolang de Amerikaan se militaire en economische hulp aan Israël die van Rusland aan Egypte overtreft, zal Israël altijd alle vreedza me oplossingen kunnen tegenhouden, aldus de Egyptische journalist. De Israëlische minister van defensie, Mosje Dajan, is door de secretaris van zijn eigen partij fel aangevallen. De secretaris van de arbeiderspartij heeft in een communiqué Dajan ervan be schuldigd 'met zijn expansionistische politiek het beeld van het zionisme en de zionistische onderneming te be zoedelen'. Dajan zou verwarring onder de jongeren zaaien 'door te trachten hun zienswijzen bij te brengen die te gen de historische opvatting van het zionisme indruisen, en die trouwens geheel in tegenspraak zijn met het po litieke programma van de partij'. Dajan is voor annexatie van een deel van de door Israël bezette gebieden. Uit een vorige week gehouden opinie peiling bleek dat de generaal steeds meer steun krijgt voor zijn standpunt. Hij kreeg 58 procent tegen slechts 17 procent voor de opvatting van de 'dui ven'. Dajan is ook van mening dat de dreigementen van president Sadat van Egypte serieus genomen moeten wor den. De meeste Israëlische leiders ge loven dat die meer bedoeld zijn voor binnenlands gebruik in Egypte en om de wereldopinie te mobiliseren. De andere afgevaardigden reageerden echter met een luid 'nee'-geroep en overstemden de Libische minister, zo dat deze uiteindelijk ophield met pra ten. Zaid verliet toen met de overige leden van zijn delegatie de conferen tiezaal. Kort daarna kwam een van de delegatieleden terug met het voorstel de kwestie te plaatsen op de agenda van de conferentie van staatshoofden van de OAE, die vandaag begint. Maar ook dit voorstel werd met luid boe-geroep begroet. Het Libische voor stel is met algemene stemmen verwor pen. Overigens was de Libische delegatie pas woensdag gearriveerd in Addis Abeba, toen de ministersconferentie begon met een bespreking van het conflict in het Midden-Oosten. De mi nistersconferentie is vorige week al begonnen. De Libische president Khaddafi heeft ook al gedreigd met een boycot van de OAE-top als niet alle Afrikaanse landen hun diploma tieke betrekkingen met Israël verbre ken. GRENSGESCHIL Eerder had de ministersconferentie tijdens een nachtelijke marathonzit ting een Somalisch agendapunt afge wezen om de OAE een oplossing te la ten verschaffen voor een 'territoriaal geschil' met Ethiopië. Ethiopië verzet te zich krachtig tegen dit voorstel om dat er volgens Addis Abeba alleen sprake kan zijn van een geschil over de afbakening van de grens, maar niet van Somalische gebiedsaanspra- ken. De ministersconferentie meende in meerderheid dat de OAE geen aan spraken van een lidstaat op het grondgebied van een andere lidstaat kan behandelen. Besloten werd dat de conferentievoorzitter, de Nigeriaan Okoi Arikpo, de kwestie zou voorleg gen aan de OAE-topconferentie. De bespreking van het Ethiopisch-So- malisch geschil heeft een groot deel van de ministersconferentie in beslag genomen. Evenals bij de behandeling van het conflict in het Midden-Oosten dreigde een scheiding der geesten tus sen de Arabische en de niet-Arabische staten. Toch is de ministersconferen tie, het Libische vertrek daargelaten, in betrekkelijke eensgezindheid geëin digd. ISRAëL AGRESSOR In de tekst over het Midden-Oosten zeggen de OAE-leden 'daadwerkelijke en effectieve steun toe aan Egypte en FRANKFORT (DPA, AP, Reuter) Een gewapende bankrover, die in een bankfiliaal in Sprendlmgen bij Frankfort zes personen als gijzelaar heeft vastgebonden, is gisteren door politiescherpschutters neergeschoten. De man is zwaargewond in een zie kenhuis opgenomen. De politie vuur de op de man toen deze met een gij zelaar naar een klaarstaande vluchtau to liep. Dc overvaller had de auto geëist met het dreigement anders de gijzelaars dood te schieten. Na onder handelingen kwamen vier gijzelaars het bankgebouw uit. Later kwam de 22-jarige bankrover zelf in gezelschap van de filiaalbeheerder naar buiten. De overvaller ging op de stoel naast de bestuurder zitten en de filiaalhou der deed of hij achter het stuur ging zitten. Maar plotseling rende hij weg, waarop scherpschutters het vuur op de bankrover openden. amiliespreuk op onverwachte wijze bewaarheid oor William F. Wright ben tien jaar geleden John Profumo aftrad als de Britse minister |n oorlog wegens een sex- en veiligheidsschandaal, scheen nie and méér verontwaardigd te zijn dan zijn medearistocraat Antony laud Frederick Lambton. Lambton was een fervent aanhanger in koningin en vaderland, wiens enige ondeugden zoute haring j het ontbijt, af en toe een glas wijn, het dragen van zonnebrillen het donker en een passie voor spiegels schenen te zijn. een publikatie viel Lambton Pro mo aan wegens het in gevaar Jengen van de nationale veiligheid het in opspraak brengen van de nservatieve partij. Nu ligt Lamb- )s veelbelovende politieke carrière duigen, is de Conservatieve partij rakeloos en wordt de regering be- tigd door een call-girl-schandaal, t opvallend veel overeenkomst ttoont met de affaire-Profumo. mbton en Profumo mogen vogels t verschillende pluimage zijn, ze ben toch veel gemeen. Zij beho- n beiden tot oude geslachten, die heraties lang een krachtige stem bben gehad in de regering van «geland. Beiden werden geboren i families met adellijke titels, imbtons familie beschikte over de afelijke titel van Durham en Pro mo's familie leverde dc baronet iagste erfelijke titel in Engeland U.van het toenmalige koninkrijk |lië. Beiden gingen naar de elite- Ihool Harrow, die door de eeuwen Ion samen met Eton eerste minis- fs en andere eminente Britten |eft voortgebracht. Toen in 1963 Profumo tenslotte zijn verhouding met de callgirl Christine Keeler bekende, schreef Lambton, toendertijd een Conservatief lid van het Lagerhuis, een krantenartikel, waarin hij hem aanviel, omdat hij zich had blootgesteld aan chantage door de vijanden van het land. 'Er heerst al enige tijd een algemeen gevoel van onbehagen over de mo raal van de huidige (Conservatieve) regering', schreef Lambton. die vol gens zijn vrienden in 'uiterste ver ontwaardiging" verkeerde. Zeven jaar later werd Lambton als staatssecretaris voor de koninklijke luchtmacht (RAF), geïnstalleerd in een vertrek in het departement van defensie, dat slechts door een mar meren gang gescheiden werd van het vertrek dat Profumo eens had gebruikt. Hij was kort tevoren door zijn kiesdistrict Berwick on Tweed, in het noorden van Engeland, op nieuw afgevaardigd naar het parle ment met een comfortabele meerder heid van 7.145 stemmen. Zijn poli tieke vooruitzichten schenen onbe perkt te zijn. Zijn vrienden grapten over het Franse motto van zijn fa milie 'Le Jour Viendra' (de dag zal komen) en noemden het een bewijs, dat hij eerste minister zou worden. Kundig Lambton bewees al snel dat hij een vaardig bestuurder was van de RAF op een moment dat de Britse lucht macht een modernisering voor de ja ren zeventig onderging. Premier Edward Heath rekende hem tot zijn meest kundige jongste ministers. Binnen het ministerie stond hij be kend als een bedeesde, teruggetrok ken man, hoewel altijd vriendelijk en snel met het oplichten van zijn bolhoed voor voorbijgangers, als hij de zuileningang van het ministe rie betrad. Hij verdeelde zijn tijd tussen uitstapjes naar het kasteel Lambton, het oude familiebezit in het district Durham, en zijn bakste nen, door wingerds bedekte landhuis in de exclusieve, belommerde Lon- dense voorstad St. John's Wood. Een vriend van de familie verklaar de dat Lambtons leven, met zijn be vallige vrouw, de vroegere Belinda Blew-Jones, dochter van een gepen sioneerde leger-majoor, op ieder ge bied 'zo gelukkig was als maar kon'. Lambton was zijn zoon en vijf doch ters, die nu volwassen zijn, even 'toegewijd als zij hem waren', aldus de vriend. Als een uiterst rijk land eigenaar, wiens familiebezittingen enkele van Engeiands rijkste mijn- velden omvatten, gaf Lambton par ty's waarop flink geschonken werd, ma af hijzelf dronk slechts zo nu en dan een glas wijn. Zoute haring Als de Lambtons het kasteel be woonden, arriveerde wekelijks een ton zoute haring om de behoefte van de kasteelheer aan het typisch Engelse ontbijt, dat door vele oude re Engelsen nog in ere wordt gehou den, te bevredigen. De enige kwestie die een schaduw wierp op zijn poli tieke leven, was het aandringen van Labour-parlementariërs, die beweer den dat hij aangesproken diende te worden met 'meneer' in plaats van als 'Lord Lambton'. Onmiddellijk nadat hij recht had gekregen op die titel bij de dood van zijn vader - de vijfde graaf van Durham - in 1970, had hij er namelijk afstand van ge daan, omdat hij als Lord geen zit ting mocht hebben in het Lagerhuis. Lambton weigerde als 'meneer' te worden aangesproken, en werd op dit punt in het gelijk gesteld door Selwyn Lloyd, de 'speaker' van het Lagerhuis, die verklaarde dat hij 'Lord Lambton' mocht gebruiken als een uit hoffelijkheid verleende titel. Vrienden zeggen dat Lambton hen verteld heeft dat zijn vriendschap met een aantrekkelijk Iers meisje, dat Nora heet en ook als foto-model g .OAILY KXPRKSs THE GJRL NOIiA r >.N l-wd Lamhlon DRUGS V'" NORM A-THE 51ic Pailnu,flfftvïipl> v'S r: - -- VUV'^V; ka mbton njart. s - ÓI1AUGK SHOCK V J~' j Ji l.tinliiiKi dwïaro jg' s-il'. ~.J liLs ioiKttnci- of 'j .-v. ffinEsttttte t JMuu Lb De affaire-Lambton overheerste gisteren de voorpagina's van de Britse kranten werkte, ongeveer vier maanden gele den begon, toen hij haar begon op te zoeken in haar woning in Maida Vale, een Londense voorstad nabij zijn eigen huis. De buren van het meisje herinneren zich dat ze een 'knappe heer in streepjespak' wiens signalement overeen komt met dat van de 50-jarige Lambton en die zijn geliefde zonnebrillen droeg, 'af en toe' bij het huis hebben zien aankomen. Voordat het meisje twee weken geleden verhuisde, arriveer den dikwijls andere 'voornaam uit ziende' bezoekers in Rolls Royces en Bentleys bij haar woning, zo zeggen de buren. Spiegel Aan een muur in de slaapkamer van de overdadig gemeubileerde flat hangt een grote spiegel, zeggen men sen, die de beheerder van het ge bouw kennen. Volgens politiefunctio narissen werd een spiegel, waardoor je door de achterkant kunt heenkij ken, gebruikt om foto's te maken van Lambton, toen hij naakt in bed lag met twee meisjes. Op het kasteel Lambton verklaarde een bediende dat Lambton, die altijd keurig gekleed gaat en zelden verschijnt zonder een witte zakdoek in zijn borstzak, 'gek was op spiegels'. 'Die zijn werkelijk overal in het gebouw' verklaarde de bediende. 'Mijn mees ter moest om zijn verschijning den ken'. William F. Wright is correspondent van het Amerikaanse persbureau United Press International in Lon den. andere Arabische landen tot de totale bevrijding van de door de Israëlisohe agressor in 1967 bezette gebieden.' Volgens conferentie-kringen keurden de m inisters deze verklaring goed, met 37 stemmen voor. een tegen (I- voorkust) en twee onthoudingen (Ma lawi en Gabon). Na een urenlang stormachtig debat is de verwijzing naar 'collectieve maatregelen' van OAE-landen tegen Israël uit de tekst verdwenen, aldus zegslieden in de Ethiopische hoofdstad. PHNOM PENH (UPI) Premier In Tam van Cambodja heeft mee gedeeld dat hij contact gaat leg gen met de Cambodjaanse 'rebel len'. In Tam zei te hopen dat dit zal leiden tot stopzetting van de gevechten in zijn land. De pre mier zei een en ander gisteren in een vraaggesprek met het Amerikaanse persbureau UPI. In Tam zei mie<t te weten of de tegen partij tot een gesprek bereid zou zijn. Uit diplomatieke bronnen in Phnom Penh is vernomen dat de premier contact heeft gehad met lagere figu ren in de verzetsbeweging. Maar de leiders had hij nog niet kunnen spre ken. President Lon Nol heeft in april een deel van zijn macht overgedragen aan een 'hoge politieke raad', die heeft ge leid tot de vorming van de regering In Tam. De Hongaarse delegatie bij de Inter nationale controlecommissie, die in Vietnam op het bestand toeziet, heeft de VS ervan beschuldigd dat zij heli copters, die aan de controlecommissie zijn toegewezen, gebruiken voor onge oorloofde verkenningsvluchten. De Hongaarse beschuldiging werd inge diend naar aanleiding van het onge luk van 7 april toen een helicopter met leden van de controlecommissie door de Viet Cong werd neergescho ten. Volgens een Hongaars commissielid waren er kaarten die aantoonden dat de helicopters van de koers waren af geweken en dat dit mogelijk opzette lijk was gebeurd. De bemanningen van de helicopters staan in dienst van Air America, die ook in opdracht van de VS vliegt. Ook de Poolse delegatie bij de controlecommissie zegt te vermoe den dat er wellicht sprake is geweest van spionagevluchten voor de VS tij dens het vervoer van leden van de controlecommissie. De VS hebben de klacht van de hand gewezen. Uit Saigon is vernomen dat William Sullivan, de voornaamste medewerker van Nixons adviseur Henry Kissinger, in de Zuidvietnamese hoofdstad een uur lang met president Thieu heeft gesproken. REYKJAVIK (Reuter). In de IJs landse hoofdstad Reykjavik hebben duizenden jongeren gisteren een woe dende aanval gedaan op de Britse am bassade. Zij gooiden vrijwel alle rui ten van het gebouw in uit protest te gen wat door hen de Brirse 'marine invasie' wordt genoemd - het sturen van Britse marineschepen om Engelse vissers tegen IJslandse kannoneerbo- ten te beschermen tijdens het vissen binnen de 50-mijlszone der IJsland se kust. Engeland heeft een Noors aan bod te bemiddelen in het visserijcon flict met IJsland aanvaard. Noorwe gen had woensdag zijn goede diensten aangeboden. Uit Reykjavik is vernomen dat IJs land meer kanonneerboten wil aan schaffen om zijn visserijrechten tegen de Britse marine te kunnen bescher men. Volgens de IJslandse radio is aan 20 scheepswerven gevraagd of zij belangstelling hebben voor de bouw van kanonneerboten. Met een Deense werf in Aal'oorg was onder meer con tact hierover opgenomen. Denemarken heeft al eerder kanonneerboten aan IJsland geleverd. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft gisteren verklaard dat Engeland graag •werkelijke onderhandelingen' met IJsland wil voeren. Londen zei te ho pen dat het Noorse bemiddelingsaan bod het mogelijk zal maken de IJslan- ders te bewegen het hinderen van Britse vissersboten stop te zetten. Pachman protesteert GENEVE 8 De Tsjechische schaak grootmeester Ludek Pachman heeft zich gisteren door bemiddeling van do internationale commissie van juristen in Genève, met een protest gewend tot de Verenigde Naties in New York. Hij beklaagt zich in het protest over het feit dat hij voor de uitreis van zichzelf en zijn gezin 26.000 Tsjechi sche kronen heeft moeten betalen. Dit is volgens de schaakgrootmeester een schending van artikel 13 van de uni versele verklaring van de rechten van de mens. Ook moest hij een document ondertekenen waarbij hij afstand deed van zijn huis in Praag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9