'Collega's zagen mij wel eens als een rijke jongen' t llig Scheidende Gelderse commissaris mr. H. W. Bloemers: nZelritten verbieden op de plaat - pop op deplaat-popopdep 'Geils': hard, hecht en swingend STICHTING VOOR VERZORGING VAN BEJAARDEN HARDENBERG ENKELE WONINGEN BESCHIKBAAR Politiek nieuws op radio en tv dat hoefde nou ook niet een metroplan van de baan commentaar veeg r/KWARTET VRIJDAG 25 MEI 1973 BINNENLAND T5/K7 -wmentaar |aligc plan van de PPR-Twee- perfractie voor een speciale omroep moet voorlopig maar ie koker blijven ten eerste omroepwet (niet ten onrech- endgemachtigden de eis stelt totaal-programma en ten omdat het moeilijk is bij het van alle consequenties een uiver te onderdrukken. Want een jongerenomroep komt, dan ook geen bejaardenom- ijnarom dan geen huisvrouwen- geen werkende vrouwenom- ^en mannenomroep en ga zo oor. iers is dat door de thans gel- Siepalingen van 'de omroepwet de grootste moeite hebben I paar gerust: geen kans hebben voorkeur voor een bepaalde vereniging te laten blijken, f^at bezwaar geldt niet alleen jongeren, maar evenzeer voor (de vrouwen en allen die niet __j hoofd staan van een zelfstan- shouden. de wet zegt dat voor de vast- van het ledenbestand van een alleen die leden wier naam ook gevonden het boek der betalers van Ijdragen. En waar dezelfde wet ei^staat dat per gezin slechts één Hjdrage wordt betaald, betekent fe dc praktijk dat eigenlijk alleen $fd van het gezin effectief van torkeur voor een omroeporgani- blijk geven. t pi Kuyper verdedigde iets der en onder de naam 'huismanskies- jk^ls zijn ideaal voor het politieke Maar dat ideaal is toch wel niet alleen in de poli- aar ook in het Nederlandse om- fitel. .laar enkele maanden geleden de twee enige Nederlandse sui- lucenten, te weten de Centrale Maatschappij (CSM) en de /ereniging Suiker Unie (Suiker 'an de Europese Commissie een resp. 2.160.000 en 1.000, omdat beide producen- 1969 en 1970 misbruik hadden ;t van hun dominerende positie uiker-exporteurs tot bepaalde te dwingen. Het _d dat men dit niet uit het oog t, nu wordt aangekondigd, dat lotstc (Suiker Unie) een bod (of zoals sommigen zeggen) doet handelen van de kleinste (CSM). ommissarissen en directie van Ni nogal geprikkeld reageren op lankondiging, laat zich wel ver- [Met name de CSM-directie zal irre van aangenaam vinden om jtc doen met de directie van de j Unie, die als het bod dóórgaat, |leenheerschappij krijgt bij de |Maar voor de vakbeweging lijkt is nog veel onaangenamer, want S' straks nog slechts één suiker- j:ent in ons land is, zal een ster- ïonalisatie van de produktie niet en. Wie even nagaat, waar nu aikerfabrieken in ons land zijn igd, kan op zijn vingers natellen, fker op iets langere termijn een j van deze twaalf fabrieken zal tn samengevoegd. Van de zijde 1 f vakbeweging zijn nog meer be- >arh genoemd. Eén springt er dui- luit. Suiker Unie de CSM overneemt, jn fors bedrag op tafel moeten J'551 verleden werd reeds een bod op SM van 500 per aandeel uitge- j. Met andere woorden, voor elk ,L|tl van 1000 was men bereid Btf) te betalen. Dit bod werd te Een globale berekening faan dat de Suiker Unie nu wel ^een koers van 800 a 900 pj (moet) komen. Iemand die e n aandeel bezit van de CSM van 0 en dat bijvoorbeeld op een van 500 kocht, d.i. 5000 ll dan ƒ8 a 9000 ontvangen iingvrij). Voor deze aandeelhou- zeer -bevredigend gevoel. Voor uiker Unie zal het totale bod fel jarenlang op de financiële re- tn blijven drukken. En gezien de cor«elijkheid om onder het EEG- uit te komen, zal men dat ten goed tc maken door sterke talisatie (d.w.z. beperking van de j*4 arbeid). Alles bij elkaar geen ai kkend verhaal. 2tn gaan wij nog helemaal voorbij Ie wel zeer onbevredigende situa- v. it een groot stuk verborgen winst "Si CSM die nu in de sterk ver- in®^e koers van pl.m. 500 naar (on- rorahbale schatting) 800 a 900 tot ui- tornt aan de ongeveer twee- nd arbeiders voorbij zal gaan. s te hopen dat dc commissarissen ^ectie van de CSM spoedig met komen, dat dit geen wer- netheid wordt. i8J__ De stichting milieuwerkgroe- !®'5n Ede gaat op 28 mei aan de ceeprsc milieuraad voorstellen om 22joriëntatie en puzzelritten voor 23 b, motoren en bromfietsen te ver in. door Jac. Lelsz ARNHEM Commissarissen der Koningin nemen anders afscheid dan ministers. Bij ministers gaat er meestal veel rumoer aan vooraf, maar als het eenmaal zo ver is, dan vertrekken ze met stille trom. Voor hen in de regel aan het eind van de rit geen fanfares. Maar commissarissen der Koningin ple gen heen te gaan als concertzangeressen, met een afscheidstournee. De commissaris der Koningin in Gel derland, mr. H. W. Bloemers, zit daar nu midden in. Per 31 mei gaat hij met pensioen. In deze weken smeert hij dagelijks zijn keel, met een drank je zus en een drankje zo, en zo dunkt het de dokter goed. Want in tal van kringen heft hij tenslotte, 'zijn zwa nenzang' aan. 'Ik loop 39 jaar mee. Daarvan heb ik 30 jaar onvrede gehad met de onge ïnteresseerdheid van de burger. Er werd gezegd: ze dóén maar. Nu is de inspraak gekomen. Die kans moest de mensen gegeven worden. Maar we moeten het wel goed spelen. Ervoor zorgen dat men niet kan zeggen, dat de overheid toch maar zijn gang blijft gaan. Je krijgt dan een averechts ef fect. Het is financieël een kostbare zaak, en het kan ook tijdverlies ge ven. In dit opzicht hebben we er voor te zorgen, dat het verantwoord blijft. Het is de moeite en de inspanning waard, maar ik zie een paar gevaren. Ook in de buitenparlementaire acties. Die acties kunnen goed zijn om ons een por te geven, misschien omdat we niet duidelijk genoeg zijn geweest. Waar ik wel eens bang voor ben, dat zijn de invloeden die achter de acties werken. Velen hebben niet altijd in de gaten, dat ze "politiek gemanipu leerd worden'. Mr. H. W. Bloemers. Geboren te Bor- culo, gymnasiast in Arnhem, afgestu deerd in de rechten te Utrecht, op 25- jarige leeftijd in Roden burgemeester, de jongste van Nederland. Door de Duitsers ontslagen, voorjaar 1945 weer burgemeester van Roden (tevens In de toekomst andere Veluwe? raadsheer bij het Hof te Leeuwar den), een jaar later burgemeester van Deventer. Solliciteerde viermaal naar een burgemeesterspost in Gelderland, vergeefs. Werd er in 1957 wel com missaris der Koningin, had blijkbaar te laag gemikt in het Gelderse. Functies Bekleedt zoals gebruikelijk een menig te functies. We noemen er drie: voor zitter Vereniging tot Behoud van Na tuurmonumenten, voorzitter Raad voor de Territoriale Decentralisatie, vi ce-voorzitter Industriële Raad Kern energie. Uit zijn handen kwamen 116 aanbevelingen voor burgemees tersbenoemingen. Vindt het teleurstel lend dat het aantal gemeenten in Gel derland in zestien jaar gelijk bleef: 105. Even waren het er 104, door de opheffing van de gemeente Laren. Maar vorig jaar werd Ermelo gesplitst, en kwam de gemeente Nunspeet er bij. En toen waren het er weer 105. Wat vindt mr. Bloemers van de ma nier waarop in Nederland burgemees ters worden benoemd, van de pogin gen om daar verandering in te krij gen en het tekenen van een profiel door de raad? Mr. H. W. Bloemers: invloed wel eens overtrokken 'Politiek niet zo belangrijk. In veel gevallen tilt men er ter plaatse veel zwaarder aan of hij naar de kérk gaat en naar welke dan welke politieke kleur hij heeft en wat hij in het stemhokje doet. De politieke partijen maken er zich veel drukker over, bij door ivillem-jan martin Vandaag maar eens een stukje over THE J. GEILS BAND. Tenslotte gaat het om een van de aardigste gezelschappen, die het popwezen de laatste tijd heeft opgeleverd, en is het bovendien zo dat de heren nog nimmer in deze rubriek beschreven zijn, ondanks een produktie die met de laatste onlangs verschenen langspeler BLOODSHOT (Atlantic SD 7260) mee nu alweer zo'n vier stuks plaatmuziek omvat. En alle vier even schitterende agressieve knetterharde rythm-and-blues, hetzij klassiekers, hetzij van eigen makelij (de tandem Peter Wolf-Seth Justman). Allereerst een klein stukje historie, zo'n Geils Band komt per slot van rekening niet uit de lucht vallen. Het begin zien we in 1965. J. Geils vormt dan een groepje met Daniel Klein (bas) en 'Magic' Dick Salwitz (harmonika). Het repertoire bestaat uit zeer puristisch benaderde Chicago blues. Daaron komt verandering als het drietal naar Boston verhuist en daar uit een groep, genaamd The HALLUCINATIONS zanger Peter Wolf en drummer Stephen Jo Bladd weet los te weken. Dit tweetal vooral zorgt voor de koerswijziging: de blues-puur wordt verlaten ten gunste van een wat 'eigentijdser' aanpak, de zaak wordt aangelengd met rhytm- elementen (groepsfavorieten oun. Smokey Robinson en Don Covay) en in deze trant wordt een aantal jaren hard gestudeerd, totdat de groep zich in 1970 goed genoeg acht voor een plaatopname (als laatste man is inmiddels 'keybord'-specialist Seth Justman toegetreden). Die eerste gelijknamige elpee gaat er prima in. De groep blijkt zich te hebben ontwikkeld tot een zeer hecht geheel en maakt harde extraverte muziek, waarin vooral de bijdragen van Peter Wolf en Magic Dick (een fenomenale beheersing van de mondharmonika) indruk maken. Blues- en R&B-invloeden zijn overduidelijk aanwezig, de swingende direct-aankomende synthese is het werk van de groep zelf, of zoals Wim Noordhoek het onlangs in HP de minister van binnenlandse zaken, in Den Haag'. In ander verband heeft de heer Bloe mers dezer dagen ten aanzien van het fenomeen-burgemeester het volgende gezegd: 'Zou toegegeven worden aan het hier en daar geuite verlangen om de kroon met een kleine k op de plaatselijke democratie te zetten door deze in de plaats van de Kroon met een grote K te stellen en de burge meester te laten verkiezen, dan zou het toezicht van hogere overheden waarschijnlijk aanzienlijk worden ver scherpt, zouden verschillende aan het lokaal bestuur overgelaten taken naar elders verhuizen en zou het er wel eens slecht kunnen uittzien voor de territoriale decentralisatie, en ook voor de bestuurskracht van de demo cratie op het niveau dat het dichtst bij de burger staat: het gemeentelijke'. 'Rijk'? Gelderland is in het land bekend als een provincie, die er warmpjes bij zit. Alles zou er kunnen. Staat men er in derdaad beter voor dan in andere ge westen? Mr. Bloemers: 'Collega's hebben mij inderdaad wel eens als een rijke jon gen gezien. We konden lang buiten de leningmarkt opereren. Dat legde ons in de rentesector geen windeieren. Of er een andere verdeling van rijksmid delen over de elf provincies dient te komen? Eerst moet maar eens worden onderzocht of wij teveel kregen of beter met ons geld zijn omgespron gen. Ik ben ervan overtuigd dat er een wijs financieel beleid is gevoerd. Overigens, we hebben ons, als we nieuwe activiteiten willen ontplooien, tegenwoordig wel degelijk af te vra- "gen of het wel kan'. Vrouw? Zou mr. Bloemers tegen een vrouwe lijke commissaris der Koningin zijn? 'Ik heb er niets op tegen. Maar kan ze het aan? Ik bedoel het niet in kwali tatieve zin. Maar bij dit werk moet je op je huis kunnen terugvallen, op je levenspartner. Ik heb dat in sterke mate ervaren. Kan een vrouwelijke commissaris dat? Gesteld dat ze ge trouwd is, heeft ze dan een man die haar voldoende opvangt? Die zelf een zodanige werkkring heeft, dat hij daartoe in staat is?' Hoe kijken veel 'gewone' mensen te gen de commissaris der Koningin aan? De heer Bloemers zegt een gro tere ombudspost bekleed te hebben dan menigeen denkt. Er waren tal van mensen, die hem schreven over allerhande zaken. De commissaris heeft dat, voorzover hij daar zelf over oordelen mag, altijd erg serieus geno men. Zijn invloed werd ook wel eens overtrokken. Dan kreeg hij brieven in de geest van 'U bent de enige die mij kunt helpen The J. Geils Band uitdrukte:'blues, nu eens niet als half-plechtig blank epigonisme, maar als overdonderend energieke kafeemuziek waarin traditionele zwarte smart heeft plaatsgemaakt voor de overmoed van jonge blanke vetkuiven'. Zo is het en niet anders. De volgende platen maken exact dezelfde uitstekende indruk. The Morning After, nummer twee, is misschien iets meer afgewerkt maar blaast desondanks de luisteraar met gemak de oren van het hoofd. Wat de J. Geils Band 'live' voor een energie weet op te brengen laat de elpee Full House horen: moeiteloos spelen de 'jonge vetkuiven' een hele zaal plat, het publiek staat te swingen in de ganpgaden, Peter Wolf weet de zaak als geen ander op te zwepen, het is kortom een vrolijke boel. En nu dan dus de elpee Bloodshot. Dat is gewoon weer precies dezelfde prima muziek. De plaat komt misschien wat moeizaam op gang. (House Party), maar daarna is het gelijk een lawine: niet meer te stuiten. Het enige verschil met voorgaande elpees is, afgezien van een licht kwaliteitsverschil aan compositorische zijde, misschien het binnenhalen van de vrolijke noot. Don't Try To Hide It beweegt zich volgens een oubollige hoempa-ritmiek en noteert een met opzet mislukkende saxofoon-solo, terwijl in Give It To Me een reggae-achtige constructie ADVERTENTIE (NH. GK. CGK. GK. (vrijgem.) Van de in aanbouw zijnde bejaardenwoningen die plm. juni gereedkomen aan de Wielewaal straat te Hardenberg, zijn nog Hardenberg is zeer gunstig gelegen, nabij de bossen en aan de Vecht. Voorlopige huurprijs met inbegrip van verwar ming, burenhulp en tuinonderhoud 300,-— per maand. Inlichtingen te verkrijgen bij de secretaris van de Stichting, de heer B. ter Veen, Hoofdweg 48 te De Krim. Telefoon 05247-459. wordt neergezet. Leuk allemaal, maar natuurlijk niet zo interessant als de rest. waarvan vooral Back To Get Ya en Start All Over Again speciale aandacht verdienen. Prachtig. Canned heat CANNED HEAT, heren die zich ook steeds met de blues hebben beziggehouden, maar daarvan meestentijds toch niet veel mqer wisten te maken dan een plichtmatig volspelen van de bekende twaalf maten. Zeker na het overlijden van Al Wilson bleek duidelijk dat het met de creativiteit van de club maar matig was gesteld en gleed de groep af naar een doffe impasse-toestand waaruit geen uitweg meer mogelijk leek. Maar ziet, er verschijnen een paar jonge energieke krachten (Richard J. Hite, James Shane en Ed Beyer) de blues wordt aan een hernieuwd onderzoek onderworpen, de instrumenten opgepoetst en een studio afgehuurd. Het resultaat is een elpee getiteld THE NEW AGE (United Artists UAS 2945), die in zijn betere momenten eindelijk weer eens een beetje fris en origineel aandoet. Niet dat desperate gezaag met steeds hetzelfde dreuntje, maar een stukje eigen kreativiteit op het fundament van de traditionele bluesgegevens. Vooral gitarist James Shane is wat dat aangaat een relevatie. De door hem geschreven nummers Harley Davidson Blues. Lookin' For My Rainbow en So Long Wrong zijn met zijn drieën meer waard dan alle Heat-materiaal van na Wilsons dood bij elkaar. Dan Fanny Dan Fanny, de bekende tlamespop- groep met 'n derde werkstuk MOTHERS PRIDE (Reprise MS 2137). Niet zo leuk hoor, wat de meiden er hier van gebakken hebben. Hun 'schreeuwerige' opgewekte rock van weleer (de elpees Charity Ball en Fanny Hill) werd onder supervisie van Todd Rundgren ingewisseld voor een matte, zouteloze vertoning, opgesierd met de bekende Rundgren-elektronika. De spontaniteit moest het veld ruimen voor een 'wiskundig' passen en meten met koortjes, foefjes, pingeltjes en wat al niet. De heer Rundgren wordt weer eens bedankt.Tot besluit dan nog een plaatsje ln deze kolommen voor Reunion van Dion and the Belmonts, de bekende koek (Ruby Baby, The Wanderer, Drip Drop etc.) nog eens 'live' overgebakken, en voor Yessongs, drie platen in één verpakking propvol met het bekende hemeltergende kwasi-filosofische geëmmer, muzikaal plakwerk met teksten van het kaliber Ampère Voltage, de bekende Franse dichter. Oef. wat ëen onzin. Zorgen De heer Bloemers (hij gaat voorlopig in Epe wonen) vertrekt, vooral ook wat de toekomst van de Veluwe aan gaat, niet zonder zorgen als commissa ris der Koningin. De ontwikkeling in de zestien jaar, die nu achter hem lig gen, geeft hem waarachtige reden tot verontrusting: die hele aanvreting van het landschap, het verdwijnen van een stuk gaafheid Nederland is, volgens hem, hard toe aan 'n land- inrichtingsplan voor de Veluwe, die er wel anders zal gaan uitzien dan het lange tijd geweest is, mee ook door de stormrampen. Moet je nu met veel geld alle verloren gegane terreinen op de Veluwe herbebossen of doe je er verstandiger aan de ontstane open stukken een zinvolle functie in het geheel te geven? Ook de Engelse national trustgedachte is volgens hem waard ernstig bekeken te worden. Landeigenaren, die het fi nancieel niet meer kunnen bolwerken hun gronden te verzorgen zoals dat gewenst is, zouden die in een derge lijk orgaan kunnen onderbrengen. Op deze wijze hoeven ze hun landgoede ren niet al dan niet versnipperd in armoede te verkopen, blijven ze bij de exploitatie betrokken en kunnen ze hun kennis van het bos ten dienste van de gemeenschap stellen. Na zijn afscheid zal de commissaris graag nog wat aan het onderwerp na tuurbeheer blijven doen, 'maar liever niet zo zeer in de zin van vechter te gen de overheid, al draag ik dan straks een andere jas'. HILVERSUM De regerings verklaring, die maandag a.s. wordt afgelegd, zal door de radio en televisie rechtstreeks worden uitgezonden van 11.00 tot onge veer 12.15 uur via Hilversum I en Nederland I. Maandagavond zal de televisie van 18.00 tot 18.45 uur een samenvatting uitzenden op Nederland I. Van 23.20 tot 00.05 uur kan men op Nederland II nog een samenvatting van de die dag gehouden Kamerdebatten zien. Ook dinsdag worden samenvattingen uitgezonden van 18.00 tot 18.45 uur via Nederland I en van 22.55 tot 23.45 uur via Nederland II en woensdag is nog een rechtstreekse reportage van de debatten te zien van 10.00 tot 18.45 uur op Nederland II. De radio streeft ernaar om behalve de rechtstreekse reportage van de regeringsverklaring op gezette tijden samenvattingen van ongeveer 10 minuten van de Kamerde batten uit te zenden. De werkelijkse rnbriek 'Komt u maar' zal maandag 28 mei (van 20.00 tot 21.45 uur op Hilversum I) eveneens in het teken staan van de regerings verklaring. onder redactie van loessmit Het is een roerig wereldje, dat van radio en tv. Dat er een hoop gein en ongein in omgaat weet ieder een, maar van het fijne zijn alleen de insiders op de hoogte. De Binnenkant, vaste rubriek in de KRO-gids Studio, klapt deze week uit de school door een 'ivaar verhaal' uit de doeken te doen, 'ook al zal waarschijnlijk niemand het geloven.' De geschiedenis gaat over 'twee hooggeplaatste, van radio en tv be kende omroepfiguren, wier namen wij om begrijpelijke redenen maar liever niet zullen onthullen.' Van daar dat deze A genoemd wordt: 'een krachtige vijftiger', van wie 'alom bekend is dat» hij een sterke voorkeur heeft voor aanvallige jonge meisjes van tussen de vijf tien en twintig jaar' (op zichzelf geen opmerkelijke karaktertrek, meent de Binnenkant). B is de an der, die 'ondanks zijn gortdroge uiterlijk bekend staat als een be- ganadigd practical joker'. Meneer B zat onlangs in de trein met tegenover zich en 'beeldschone blondine' van een jaar of zeven tien, die hem na lang en aandach tig aanstaren herkende en vroeg: bent u niet meneer B van de tele visie? Toen meneer B dat bevestig de, bekende ze hem dat ze altijd al zo vreselijk graag bij de televisie had gewild en of hij niet wat voor haar kon doen. 'De heer B dacht onmiddellijk aan de zwakheden van zijn kollega A. Hij noteerde het telefoonnummer van het meisje onder de belofte dat zij binnenkort van hem zou horen. En jawel, twee dagen later belde hij haar op met de mededeling dat zij op een bepaalde avond om acht uur ver wacht werd op het privé-adres van de bekende televisiemeneer A.' Die bekende televisiemeneer was inmiddels door B geïnformeerd over de komst van de blondine. Toen het heerlijk avondje ivas ge komen, had hij 'een uiterst hip kostuum aangetrokken en zijn vers geschoren wangen met zijn duurste after shave besprenkeld. De koffie stond klaar alsmede de nodige soft drinks en hij had de schemerlam pen in de volgens hem bij de situ atie passende stand gezet. Om pre cies acht uur ging de bel: ze was er.' En dan begint de ellende. Want nog geen minuut zitten de op jon ge meisjes beluste krasse vijftiger en het op een tv-baantje beluste blondje tegenover elkaar, of de te lefoon gaat. En weer. En nog eens. En tegelijk de deurbel. En zo ging dat maar door. Uiteindelijk be greep meneer A dat meneer B hem aardig te grazen had genomen. Want wat had die uitgespookt? B had een advertentie in een paar kranten gezet, waarin meisjes van vijftien tot twintig jaar werden uitgenodigd op deze avond om acht uur telefonisch of persoonlijk con tact op te nemen met meneer A, die een medewerkster voor een van zijn tv-programma's zocht. Overbodig te melden, dat meneer A weinig plezier aan het heerlijk avondje heeft beleefd. In Zürich vond de overheid een metro ook al dé oplossing voor vervoers- en verkeersproblemen. Maar de bewoners hoefden niet-zo nodig jarenlang in een half-opgebroken stad te wonen om dan ten slotte, altijd een paar Jaar later dan dc bedoeling, ondergronds naar het werk te kunnen. Een vrije baan voor bus en tram leek hun een veel betere oplossing en met die eis gingen aktiegroepen dan ook de boer op. En ze wonnen het pleit van hun bestuurders. Er werd gestemd en toen kwam uit de bus dat de Züri- chers voor het overgrote deel niets voor een metro voelden en dus ging het plan, heel democratisch, van de baan. Reden voor leden van aktiegroe pen om de oudste tramwagen van deze Zwitierse stad vol te hangen met spandoeken en zo met z'n allen door de straten te trammen, onderweg hun vreugde luidruchtig via toeters met iedere stadgenoot delend. een telefoontje met het kantoor van de heer C. Verolme, in de hoop commentaar te krijgen op het gisteren in onze krant geplaat ste artikel over een corruptie schandaal, leverde het volgende ge sprek met Verolme's secretaresse op: 'Zou ik de heer Verolme kunnen spreken?' 'Waarover?' 'Over een corruptiezaak, waarvan Vrij Nederland deze week melding heeft gemaakt'. 'Staat er in Vrij Nederland iets over de heer Verolme?' 'Nee, over Verolme Verenigde Scheepswerven'. 'Meneer Verolme is op het ogen blik niet aanwezig. Hij is aan het varen met zijn jacht'. 'Ik kan hem dus niet bereiken?' 'Ik zou wel aan meneer Verolme kunnen vragen of hij u terugbelt, maar dan moet hij vanuit een cel bellen en daar heeft hij zo'n hekel aan. Ik zal Vrij Nederland op het station kopen. Misschien bespoe digt dat het geval. Een misschien belt de heer Verolme u dan. Maar hij is de hele week nog uit varen. Volgende week wellicht'. Het gemeentebestuur van Rijswijk is trots en teleurgesteld. Trots, zo schrijft het, omdat Rijswijk een schone gemeente is, zeker vergele ken bij andere steden in de rand stad. Teleurgesteld, omdat het van dalisme op veel plaatsen hoogtij viert. In de eerste maanden van dit jaar vernielde de Rijswijkse jeugd voor ruim 23.000 aan en in schoolgebouwen, meest aan rui ten, deuren en ventilatoren. De mllieubewustheid kan niet van één kant komen, aldus de brief, waarin B en W ook de ouders een flinke veeg uit de pan geven: 'Wat te denken van die ouders, die hun kinderen in de paasvakantie de ge legenheid laten om ruiten van scholen te vernielen, en die hen rustig hun gang laten gaan wan neer de schade is hersteld, om er opnieuw een steen door te gooien? Deze ouders en hun kinderen wil len buiten de schooluren de speel terreinen van de schoolgebouwen niet afgesloten zien. Geen bordjes met 'verboden toegang'. Immers, recreatieruimte moet volop voor handen zijn om de kinderen zich te laten uitleven. Maar dan toch niet in allerlei vormen van vanda lisme, waarvoor de gemeentekas onnodig moet worden aangespro ken'. 'Nee, ik geloof niet, dat dc mensen zo eerder onze rum-taarten zullen kopen

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7