oehoeden voor vereenzaming1 Je moet de mensen 'n beetje LEGER DES HEILS DEELT KLEDING UIT m M 4 jeu we school voor jociaal-pedagogisch -nderwijs in Leiden Alleen meewerken aan ontwikkeling van een bevrijdingseconomie Pleidooi Aktief voor grotere doorstroming binnen de wijken 3UTO HEEMSKERK Nieuwe Leldee Courait Woonbuurten altijd het slachtoffer Vergeten? G. Bazuin, directeur GGD Leiden, per 1 juni met pensioen V John Kroon LEIDEN 'Ik moet gezondheidszorg verkopen. Populair gezegd ben ik reiziger in gezondsheidszorg. Maar dat kan je natuurlijk niet in de krant zetten. Netjes gezegd: Ik ben medisch adviseur.' Bazuin: reiziger in gezondheidszorg. een onzer verslaggevers IDEN Binnen afzienbare tijd zal in Leiden een school worden ericht voor middelbaar sociaal-pedagogisch onderwijs. De raad hiertoe binnenkort een voorstel krijgen. De school zal worden eerd door een nog in het leven te roepen stichting. 'Ik ben geboren in Odoom (Drente) en heb gestudeerd in Groningen. In 1936 ben ik huisarts geworden in Schoonoord. In de oorlog was ik als reserve-officier van de gezondheids dienst gemobiliseerd in Veenendaal. De strijd in de Grebbelinie heb ik aan den lijve ondervonden. Er was een schrikbarend tekort aan medisch hulppersoneel. Om twee redenen heb ik me in 1946 als schoolarts in Leiden gevestigd. In verband met het onderwijs van mijn kinderen en omdat het een universi teitsstad was, waar ik me medisch verder kon bekwamen. Maar toen ik hier kwam trof ik in Leiden op het gebied van de gezondheidszorg een su- tuatie aan, waar ik van schrok. Het was, vergeleken bij Drente, achterge bleven gebied. En dat was iets, wat ik niet had verwacht. Leiden was voor mij niet meer de universiteitsstad, maar Leiden was voor mij de binnen stad, de omstandigheden, waaronder de mensen moesten wonen, werken en leven. Er leefde nog die verrekte sfeer van verdeling en armenzorg. Als ik toen als schoolarts een moeder met een kind op bezoek kreeg en het was een 'deftige vrouw' (volgt een perfec te imitatie) en ik vroeg: Is u ook op het consultatiebureau voor zuigelin gen geweest, dan zei ze: 'Maar dokter, dat doe je toch niet. Dat is toch voor de armen?, dan dacht ik, hier in Lei den lopen jullie gewoon achter. Tandartsen Op 1 juni trekt hij de deur van het voormalige Joodse Weeshuis aan de Roodenburgerstraat, waarin dd Da vidsster nog nadrukkelijk zichtbaar is ('Ik wou niet dat die deur eruit ge haald werd. Hij is er na de bevrijding weer netjes in gezet') voor het laatst achter zich dicht. J. G. Bazuin, sinds 15 mei 1958 directeur van de Genees kundige en Gezondheidsdienst, gaat met pensioen. Een periode wordt af gesloten. Een periode, waarin Leiden op medisch terrein sociaal is wakker geschud. Weinigen zullen dan ook de feitelijk a-sociale situatie dat in Leiden tand- verzorging grotendeels slechts is weg gelegd voor particuliere patiënten en niet voor ziekenfondspatiënten zich meer aantrekken dan dokter J. G. Ba zuin. Misschien wel juist, omdat hij machteloos staat: 'Als directeur van de, GGD kun je in dit geval niet veel meer doen dan constateren van de el lende. Er is een tekort aan tandart sen. Dat is verschrikkelijk. De jonge tandartsen willen technisch goed en mooi werk leveren. En dat kunnen ze ook, ze kunnen verrekte veel, die jon gens. Maar dat is tijdrovend en kost baar. dencentrum buiten, waar het mooi is. plannen. De mensen willen direct contact, er moeten winkels in de buurt zijn, ze moeten kunnen zien wie er op straat loopt. Je moet er naar streven om dank zij een beetje hulp van buitenaf b.v. in de huishou ding, de mensen met wat begeleiding zo lang mogelijk zelfstandig te laten functioneren. Je moet de mensen een beetje behoeden voor vereenzaming.' Rust roest 'De ergste categorie zijn de mensen, die niet alleen oud, maar ook ziek zijn, die verpleging nodig hebben. Aan goede inrichtingen heeft het in Leiden tot drie jaar geleden ontbro ken. Als je in een verpleeginrichting komt, en dat geldt ook voor een psychiatrische inrichting' en iedereen ligt netjes in bed, dan deugt de in richting niet. Dan wordt er niet met de mensen gewerkt. Je moet loopoefe ningen doen, spreekoefeningen. Rust roest.' 'Daar heb ik jarenlang de grootste moeilijkheden mee gehad. Je moest gewoon leuren met je patiënten. Nu is er een aantal moderne verpleegin richtingen: Elisabeth Gasthof, Zuydt- wijck, Leythenrode. Vanaf 1964 ben ik bij de bouw van Zuydtwijck betrok ken geweest. De opening daarvan be schouw ik als een leuke afsluiting van mijn werk als organisator van de ge zondheidszorg in Leiden.' Rusteloos 'Ik vind het nu wel goed. Ik wil graag straks part-time op medisch - maatschappelijk gebied werkzaam blij ven. Niks doen is mijn aard niet. De mensen hebben misschien het idee: hij zal het vast wel fijn vinden dat hij met pensioen gaat. Ik heb een te rusteloze natuur om zo ineens van een vaste baan in het niets te vallen. De laatste tijd heb ik het enorm druk gehad. Voorlopig is het fijn om er even uit te zijn. Maar hoe lang dat even zal duren, dat weet ik niet.' De ontvangst op het stadhuis, gistermiddag. Dom Helder Camara in Leiden: Bejaarden en 1967 werd in Leiden een ïrzoek ingesteld naar de behoefte vormen van voortgezet onderwijs, dit onderzoek kwam onder meer raag naar voren of er in de ge raak6 mogelijkheden waren voor of meer scholen voor middelbaar hoger-sociaal-pedagogisch onder- In het voorjaar van 1968 werd samenwerking met de Stichting ;e Jeugdactie een nader onder- ingesteld. een van de opleidin- die nodig werd geacht, was de iding van sociaal-pedagogische be sfunctionarissen voor vrijetijdsbe- ing op middelbaar niveau. lijetijdsbesteding fe opleiding wordt thans aangeduid l0f Opleiding van sociaal-pedagogi- a] beroepsfunctionarissen voor vrije .^besteding. Over deze opleiding kjcheen in juni 1970 een rapport t^in men tot de conclusie kwam «er in ons land grote behoefte be- k|t aan afgestudeerden in de sector fcleiding vrijetijdsbesteding (jeugd, ^assenen en bejaarden), isfiddels is blijkens een mededeling de Staatssecretaris van 27 oktober l de aangevraagde opleiding al l0r de derde maal op scholenplan "laatst (1973-1974-1975), zij het nog jds zonder vermelding van het jaar J bekostiging. Tenzij zich onvoor- omstandigheden voordoen, zal tchool uiterlijk na plaatsing op het jjlenplan 1975-1976-1977 voor bekos- aanmerking worden ge ilt. t het oog op de binnen afzienbare 1 te venvachten realisering, van de iiding werd een adviescommissie Jsteld. die zich heeft beraden over tlte nemen maatregelen. Daarbij I vastgesteld dat het de voorkeur ïient de op te richten school te la- fvEN' Geboren: Marcel Gerrit zv v G. 1 ef J. van Oosten; Peter zv J G Wijnste- "i E M. den Broeder; Johanna Catharl- v J. van den Burg en J C Dubbe- t Sergio Alton zn v U. A. E. Felter en J. Chen; Ilja Mathilda Anna dr v P. J. 1 der Hulst en A. W. A. van Winden: Jolanda dr. v.R. V. E. van Duuren C. Smit; Jeroen zv v R. Muijzert en Iran Mastrlgt; Judith Rosalie dr v. P. Tj en J. A. M. van Dijk: Maurice zn v L. IVee en G van den Broek. |hcden: H G. vaf der Lans geb. 18 aug ;J gehuwd gew met J. van Breukelen S. jthoven geb. 17 nov 1899 gch gew met J. t. Hablous; J H Visser geb. 23 sept 1893 flgew met B. J. Gubler P. van der Horst a 6 aug 1916 man. llwd: A. Galjaard en J. de Wolf. (ADVERTENTIE) Iroo datsun dealer Gra uwei ELOFARENDSVEEN LEIDEN W^em adel aan 1 Herengracht 79 13-2866 01710-33861 ten beheren door een daartoe in het leven te roepen stichting. In verband met het vele voorbereidende werk, dat nog verricht moet worden, acht de commissie het wenselijk, dat zo spoedig mogelijk wordt overgegaan tot de oprichting van die stichting. Gestreefd wordt naar een zo breed mogelijk samengesteld bestuurscolle ge, bestaande uit vertegenwoordigers van het openbaar, protestants-christe lijk en rooms-katholiek onderwijs, als mede een aantal leden, die qua oplei ding of ervaring nauw betrokken zijn bij deze vorm van onderwijs. 'Het grootste probleem van nu is de hulp en zorg voor de bejaarde mens. Leiden heeft relatief veel bejaarden. De stad is aan het vergrijzen. Veel be jaarden wonen in woongebieden, waar de huisvesting grote problemen kent. De woningbouw houdt er geen reke ning mee, dat je je eigen vader „n moeder onder dak moet kunnen heb ben. Dank zij particulier initiatief zijn in Leiden nu enkele moderne be jaardencentra, waar mensen wonen, die verzorgd moeten worden. Ik wil graag dat de bejaarden zo lang moge lijk blijven leven tussen mensen van alle leeftijden. Je moet geen bejaar- Van een onzer verslaggevers LEIDEN De wijkvereniging Aktief (Zuid-West) heeft een rapport uitge bracht, waarin zij inzake huisvesting pleit voor een grotere mate van door stroming binnen de wijk. Het nut hiervan wordt geïllustreerd met een voorbeeld uit de praktijk waarbij drie of meer gezinnen konden worden ge holpen. Het idee van Actief is door het bu reau Huisvesting instemmend ontvan gen, de woningbouwverenigingen De Tuinstadwijk beraadt zich nog min of meer, maar die woniwgb ouwve remging De Eensgezindheid neemt, aldus Ak tief 'een zeer negatieve houding in ten opzdchte van onze plannen en suggesties en tegenover onze wijkvere niging in het algemeen.' Het praktijkvoorbeeld, waarmee drie drie gezinnen geholpen zouden kun nen worden, is ontstaan door het leegkomen van de eengezinswoning Lieven de Keystraat 5 per 1 oktober 1972. Die woning kon destijds betrok ken worden door een echtpaar met drie dochters, dat tot dan een vierka- merflat op de vierde etage in de 's- Gravensandestraat bewoonde. De oud ste van de drie dochters was studeren de, de heer des huizes had als gevolg van een ziekte moeite met trappen lo pen; kortom: verhuizing naar een gro- Het elge* ochtendblad voor élk protestants Christelijk gezin in Lelden en omgeving SME IRES VOOR EEK STERKE CRRttTEUJKE f£R» tere woning op de eerste verdieping was al langer noodzakelijk. In dezelfde 's Gravensandestraat woonde ook een echtpaar met twee dochters in een driekamerflat op de eerste etage. Men wilde dolgraag naar een vierkamerflat en verhuizing naar de vierde etage was geen enkel be zwaar. Op die - vierde etage woonde ook een bejaard echtpaar in een drie kamerflat, ruim genoeg, maar voor deze mensen was juist het traplopen een bezwaar; verhuizing naar de eer ste etage was een oplossing. De drie kamerwoning van dit bejaard echtpaar kwam vrij voor een jong gezin, dat zich kon permitteren op de vierde etage te wonen. Bestuur 'Interkruis' OEGSTGEEST Enige maanden ge leden is te Oegstgeest de Vereniging 'Interkruis' van start gegaan die ont staan is uit een fusie tussen 'Groene Kruis' en 'Wit-Gele Kruis.' Tijdens een ledenvergadering presen teerde het nieuwe bestuur zich aan de leden. Het bestuur is als volgt samen gesteld: Mr. J. F. X. Walter, voorzit ter, Mevr. J. M. van der Minne-Schef- fer, vice voorzitter, F. Slijper secreta ris, J. P. Tuinhof de Moed Penning meester, A. G. N. van Werkhoven, le denadministratie en financiën, J. H. Kooloos, toezicht gebouw en opslag ruimten. Mevr. B. de Boer en Mej. F. Jongepier, contactpersonen wijk verpleegsters. Mevr. Van der Minne- Scheffer zal tevens het magazijn behe ren. Om 5 uur vond gisteren een ont vangst plaats ten stadhuize, door de gemeente, in dit geval de loco-burge meester mevrouw De Haan-Groen bij ontstentenis van burgemeester Vis. Daarna een diner op de studentenver eniging Augustinus, Rapenburg 24, waar aan Dom Helder het erelidmaat schap van deze vereniging aangeboden werd. Voornaamste onderdeel van zijn bezoek was natuurlijk de lezing (hij houdt er overigens tegen de twintig per jaar door de hele wereld) 's a- vonds in de grote zaal van de Corlae- uslaboratoria aan de Wassenaarseweg. Ivoren toren Onder grote belangstelling sprak Ca marain het Engels zijn lezing uit, waarbij iedereen weer eens met de neus op de feiten gedrukt werd. Zeer speciaal richtte hij zich op de Leidse Universiteit, met als motto 'Fraternal message to living Univer sity' (broederlijke boodschap aan een levende Universiteit). Het tempo en de omvang van de veranderingen ver eisen van de universiteit een toe komst-denken en het verlaten van de ivoren toren, aldus Camara. 'Juist een universiteit met een hoge standaard als die van u kan dienen om de ogen te openen'. Hij noemde de ernstige problemen van het gevaar van een uitputting van natuurlijke hulpbron nen en de overbevolking. Ten aanzien van het eerste was Camara niet even pessimistisch als veel economen die hij een onderschatting van de creatie ve verbeeldingskracht van de mens verweet Cijfers zijn belangrijk, maar de mens verdient vertrouwen. Overbevolking Over de overbevolking: 'Het is duide lijk dat wanneer 3/4 van de wereld in oen behoeftige situatie leeft en waar velen op een sub-humaan niveau le ven, het nodig is dat de grote massa's verantwoordelijke voortplanting wordt geleerd'. Maar uiteindelijk gaat het om de toestand waarin gezinnen al leen die kinderen hebben die ze op een menselijk niveau groot kunnen brengen. Dat is 'verstandig ouder schap', en dat is iets heel anders dan geboortebeperkingscampagnes, waar door het foute idee zou ontstaan dat zonder dat ontwikkeling niet mogelijk is. Het levenspeil is echter het centra le begrip, geboortebeperking is geen panacee! Het gaat veeleer om de 'schandelijke onrechtvaardigheden in de wereldhandel'. Ontwikkeling Camara drong er op aan een nieuw concept van 'ontwikkeling* te gaan Kapitein Leijssenaars: 'Wij kunnen er niet buiten' door S. J. DE GROOT LEIDEN 'Die kledingactie is langzamerhand een belangrijk on derdeel van ons sociale werk geworden. We moeten er wel heel wat tijd in steken, maar we kunnen er kennelijk toch niet buiten'. Dat zegt kapitein Leyssenaar van het Leger des Heils in Leiden, waar elke woensdagmiddag gebruikte kleding kan worden ge bracht en regelmatig een kledingbeurs voor belangstellenden wordt gehouden. in een plastic zak gestopt, de ander doet ze netjes in een koffer. Laatst stopte er op zaterdag een au- tot waaruit een keurig heer stapte, die aanbelde. Hij had een partij kle ding bij zich die er uitzag alsof ze zo uit de kast was gehaald. Je kon het bij wijze van spraken zo aantrek ken. De man wist niet, dat alleen op woensdagmiddag bieding wordt- aangenomen. Maar we waren er toch en hebben zijn schenking dankbaar aanvaard. Het komt ook wel voor dat iemand die op mijn deur heeft gelezen dat kleding alleen op woensdagmiddag in ontvangst wordt genomen, met zijn spullen teruggaat en dan op woensdag terugkomt. Anderen zet ten het gewoon voor de deur. Ze zijn het kwijt.' Er worden ook wel meubels aange boden. 'Soms worden we ermee over stelpt. Dat hangt van de tijd van het jaar af. Maar we kunnen er niet aan beginnen, omdat we ze niet kunnen opslaan. De ruimte is hier maar be perkt. Toch is het onlangs voorgeko men dat we een gezin ook met meu bels konden helpen. Zij het indirect. Een maatschappelijk werkster uit Katwijk belde ons op of wij voor een Marokkaans gezin wat hadden. Dat gezin had alleen een huis. Met werkelijk niets erin. Wat ons aan bedden, meubels en kleding toen werd aangeboden, hebben we geno teerd en aan dit adres in Katwijk doorgegeven. Vanuit Katwijk zijn al le dingen opgehaald en zo kon dit ge- Tijdens ons gesprek met hem, dat een uur duurde, belden wel zeven mensen op die vroegen of bij hen kleding kon worden efgehaald. 'Die meldingen maken het merendeel van onze telefoontjes uit. We moeten de mensen wel vragen of ze het zelf brengen, anders zou ik elke dag gro te ritten door de stad moeten ma ken, en dat kan niet.' De kledingactie brengt voor het Leger des Heils heel wat drukte mee. 'Dat is ook wel te verklaren, want de mensen hebben het vermoeden dat als je iets bij het Leger brengt het altijd een goede bestemming vindt. De kleding is in het algemeen nog van goede kwaliteit. De gevers willen het liever niet aan de straat zetten voor de vuilnisman. Je kunt wel zeggen dat het aanbod in het al gemeen uit de meer gegoede kringen komt. De spullen worden dan ook meestal per auto gebracht, hoewel dat tegenwoordig geen aanwijzing hoeft te zijn dat iemand tot de 'be tere kring' behoort. We hebben de zaak sinds een half jaar moeten re gelen. Daarom is het gebouw nu el ke woensdagmiddag open om kle ding af te geven.' Van alles Het aanbod omvat de gehele garde robe. Er zit van alles i. Kleding voor kinderen, mannen en vrouwen en dat voor alle leeftijden en seizoe nen. De een heeft de spullen zomaar hebben daar langzamerhand een fijn gevoel voor gekregen. Wij vragen voor onze kleding een zeer lage prijs, die in geen verhou ding staat tot wat ze waard is. We vinden namelijk, dat er iets tegen over moet staan. Je voorkomt daar mee wellicht ook, dat de ontvangers het gevoel krijgen van de bedeling te leven. Een gastarbeider had onlangs be langstelling voor een bepaald kle dingstuk, maar hij wilde onder onze prijs blijven. Wij bleven op onze prijs staan en hij ging weg zonder het gekocht te hebben. Later kwam hij erop terug. Als je het gevoel hebt de mensen zeer billijk te be handelen, moet je niet opzij gaan.' Uitnodiging Kledingbeurs: sociale functie van het leger. zin toch zijn huis inrichten. Er was zelfs een gebruikt maor goed televi sietoestel bij. Wijkgewijs Het Leger des Heils maakt, om be kendheid aan de kledingbeurs te ge ven, gebruik van foldertjes. 'De beurs is op donderdag. Een paar da gen tevoren worden in een wijk van de stad foldertjes verspreid, en dan komen de mensen wel. Uit Noord kwamen enkele tientallen mensen naar de Hooigracht. In de Haver- en Gortbuurt hebben we het ook al ge daan. We doen het liever systema tisch wijkgewijs, anders wordt de toeloop hier veel te groot. Er komen hier ook wel mensen naartoe die persoonlijk contact met een van onze soldaten hebben ge had. Laatst was iemand in onze sa menkomst die vroeg of we een broekpak voor hem hadden'. Heeft kapitein Leijssenaar nu de in druk dat de mensen die bij het Le ges kleding komen halen, die ook werkelijk nodig hebben? 'Ik geloof, dat bepaalde mensen aan het plafond van hun uitgaven zit ten. Hoe zij hun inkomen besteden, dat kunnen wij natuurlijk niet na gaan. Dat is hun persoonlijke verantwoordelijkheid. Het zal wel voorkomen dat mensen geld aan minder nodige dingen hebben uitge geven en daardoor niet genoeg voor kleding hebben kunnen reserveren. Maar wij kunnen en willen dat niet nagaan. Ieder wordt geholpen, tenzij blijkt dat onze kleding ten eigen ba te zou worden doorverkocht. De da mes die de kledingactie verzorgen Het werk van het Leger des Heils heeft naast zijn sociale verrichtin gen duidelijk een geestelijk aspect. Ziet kapitein Leijssenaar nu in deze kledingactiviteiten een opening om de mensen ook geestelijk te benade ren? 'Zoals ik al heb gezegd helpen wij ieder. Ongeacht zijn achtergrond. Wij zouden het eenvoudig niet kun nen maken de voorwaarde te stellen dat men nu ook eens onze samen komst bezoekt. Maar als iemand va ker op de kledingbeurs komt, dan kan het gebeuren dat wij hem of haar uitnodigen ook eens op zondag langs te komen. Er is dan al iets van een persoonlijke band ontstaan.' Nog een vraagje op de drempel aan kapitein Leijssenaars: wat gebeurt er met de kleren die overblijven? 'Die gaan naar het maatschappelijk centrum van het Leger in Den Haag. Daar worden al de ontvangen kleding geselecteerd. In Hattem is ook een groot depót. Via deze bu reaus wordt zelfs kleding naar het •buitenland gezonden, als daar in noodgevallen een beroep op Neder land wordt gedaan.' hanteren. Alle ideeën om onderont wikkelde landen te helpen en ze te la ten profiteren van de rijkdom van de andere landen ten spijt, is de zaak nu nog steeds zo dat de astronomische verrijking van sommige landen be taald wordt door andere landen. De oorlogsindustrieën groeien, de struc turen van macht en onderdrukking worden sterker (multi-nationale on dernemingen!) en de armen gaan de vraag stellen of daar met geweld iets aan gedaan moet worden of dat er nog een kans bestaat dat de rijkdom van de wereld ook aan allen daarin ten goede komt. Tenslotte deed Camara een ernstig be roep aan allen om mee te werken aan de ontwikkeling van een bevrijding- economie, een bevrijdingsfilosofie ei een bevrijdingstheologie. En speciaal voor Nederland: 'Zou Nederland, ko ningin der zeeën en eigenaar van de wereld in vroeger dagen, bereid zijn de overgebleven eigenaars te waar schuwen?' Tijdens de zeer slecht bezochte verga dering van de commissie Stadsontwik keling van de Leidse gemeenteraad op dinsdag 22 mei j.l. ruim de helft van de leden was afwezig bleek bij de bespreking van de urgentie-volgor de van uit uit te voeren werken, dat er grote onduidelijkheid bestaat over de vraag, hoe het wegenplan moet worden herzien en bijgestuurd. De meest urgente zaak kwam niet aan de orde: hoe overtuigt men afwezige raadsleden, dat bijsturen' iets anders betekent dan op de oude voet voort gaan? De moeilijkheden kunnen niet worden opgelost door de verkeersover last te verschuiven naar andere stra ten en buurten. Elke nieuwe door braak brug of autoweg in de stad ver oorzaakt extra autoverkeer en meer overlast op plaatsen, waar dit onge wenst is. Twee voorbeelden van zinloos'bijstu- ren': Aanleg van de Galgewaterbrug bij het Noordeindsplein zal tot gevolg hebben, dat een nieuwe autoroute door het zuidwestelijke stadsdeel ont staat. Het is dan slechts een kwestie van kiezen of delen welke straten het extra verkeer over de Trekvliet moe ten opvangen: Witte Singel via Oud- Hortuszicht, Drie Octoberstraat, An- dries Schotkade of Telderskade; in de praktijk krijgen ze elk hun deel! Doortrekking van de NZ-verbin- ding Hooigracht-Pelikaanstraat naar Leiden-Noord en Merenwijk zal soort gelijke gevolgen hebben voor andere Leidse wijken, of die doortrekking nu komt via de Huigstraat of iets weste lijker via de Langegracht en het SLF- terrein b.v. In het laatste geval moeten de auto's een stukje omrijden via de Zange gracht. Maar altijd zijn bepaalde woonbuurten het slachtoffer en wordt lopen of fietsen in Leiden moeilijker en gevaarlijker. De toenemende onvei ligheid zal daarna wel weer worden bestreden met een duur programma van 'noodzakalijke voetgangerstun nels'. De conclsie moet zijn, dat bij sturen alleen zin heeft, wanneer het beleid op de korrel wordt genomen. Nodig is een beleidsherziening, die niet langer voorrang geeeft aan de groei van het autogebruik, maar die lopen en fietsen in de hele stad weer veilig en aantrekkelijk maakt! De stadhuisplannen zijn nog steeds op de toer van afbraak, doorbraak, beton bouw en 'verkeersgenot', ten koste van woongenot. De angst voor beleids verandering is blijkbaar groter dan de angst voor de gevolgen van die plan nen! Het is griezelig, dat de gemeen teraad zo slecht geïnformeerd is en de ontwikkeling door tijdgebrek onvol doende bijhoudt. W. M. van Rooijcn Marislaan 11, Leiden Ik heb met veel plezier geluisterd naar de kinderkoortjes onder leiding van Peter Bontje in de Maranatha Kerk te Rijnsburg. Wat moet deze di rigent veel werk hebben verzet om zoiets te kunnen bereiken. Daarom ging ik na afloop van de uitvoering zo onbevredigd naar huis. Ds. Bijde- veld kon z'n dankgebed God danken voor de gave die Peter Bontje mocht ontvangen, maar bij het bestuur kon nog geen bedankje af voor de dirigent en een bloemetje voor z'n vrouw. En dan in zo'n bloemendorp bij uitstek. Hopende dat tijdens de volgende uit voering goed gemaakt zal worden wat dinsdagavond is verzuimd. D. Galjaard De Sitterlaan 76 Leiden. TW, "KWARTET VRIJDAG 25 MEI 1973 STAD EN REGIO L3

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 3