stadskinderen kweken ;la in hun schooltuin Nederlandse Opera: seizoen 1973/74 Rode Kruis hoopt: ruim vier miljoen in collecte Alleen in Ierland minder huizen dan in ons land lieer waardering bijbrengen voor natuur' ARP Heerde wil in gesprek blijven met 'politiek appèl' 'Tegenstrijdigheden in zuivering van de Westerschelde' Tien jaar voor strandmoord in Zandvoort Hulp bij strijd tegen varkenspest Een trotse moeder-aap In VS erg veel belangstelling voor zonne-energie Belgische politie arresteert man op Nederlands gebied PPR en PSP zijn gereserveerd over linkse federatie JROU'W/KWAKTET VRIJDAG 25 MEI 1973 BINNENLAND TP I een onzer verslaggevers Samen met if tot vijfhonderd kinderen uit Amsterdamse binnenstad :|:rt' Bert Ydema (30) op een land van anderhalve hectare de Spaarndammerdijk in |:ma is één van de tuinleiders van Amsterdamse Schooltui- 'n stichting die in totaal veertien complexen in Amsterdam beheert. Igjjaar probeert men daar enkele dui- iïiien Amsterdamse schoolkinderen jij: begrip voor de 'natuur* bij te aj:(gen. 'Het is soms ongelofelijk hoe Sjiig stadskinderen uit de oude buur- van die natuur afweten. Dat gras ;S kan bloeien is al een geweldige jjljjekking voor ze. Met deze tuinen :j:j)t de stichting dat gebrek aan con- met de natuur wat te compense- Door ze te confronteren met het jij: lien van planten denken we ze wat ijiji- waardering voor de natuur bij Of zoiets binnen één les- lukt is natuurlijk de vraag. Eigen- ijijizou je met die kinderen vanaf de jjij te klas van de lagere school bezig iten zijn. Ik gelnaf dat je dar. in de I van de jaren iets blijvends zou jijinen bereiken, een stuk milieube- |bijn.' 'tuin' van Ydema ligt in een ge- jij: I dat door een merkwaardige spe- van het lot door bebouwing, en wegen met rust is ge- ijijn. Volkstuinders hebben veel van jiji oorspronkelijke weidegebied al om- jij it in stukjes 'natuur' naar eigen |jak. De schooltuin is nog een vier- jij te zwarte vlakte die de strenge jetrie vertoont van om de meter bosje violen, een aantal kroppen een aantal kruinen van radijs, londerd bosjes viool, straks vijf- lerd maal vijf kropjes sla, Ydema Ét toe dat het (vat eenvormig is. Izou het graag anders willen pro- Het kmd bijvoorbeeld zelf laten m wat er gezaaid zal worden. Maar j'.de praktijk blijkt dat tot nu toe ^ogelijk. In de eerste plaats werk iet vijfhonderd kinderen. Als die 3 maal hun eigen tuin willen ont- jpen, kom je er niet meer uit. Het I is tegenwoordig ontzettend duur, geldmiddelen van de stichting blij- m ondanks de subsidie van de ge- beperkt. Ik heb wel eens ge over een tuin voor een hele klas. ar dan krijg je weer het probleem r de verdeling van de oogst. Ik krijg 'al ouders die vinden dat Pietje of easje voor negen gulden sohooltuin- te weinig groente mee naar huis Poen. Je zegt dan: het spijt me me- of meneer maar ik ben geen edelde groenteboer." ofj cliEN TUIN al die redenen hebben de kinde- de Jordaan en de Staatslieden- •t nog allemaal hun 'eigen' stukje waar met meer of minder bezie- wordt gespit, gepoot en geharkt. t :an mderdaad merken dat kinderen ;jde jinnenstad met meer enthou- 4|me hun tuintje bijhouden dan kin ken uit de buitenwijken. Kinderen de Jordaan zijn bijvoorbeeld ge- dig spontaan. Het vervelende al- i is dat ze om hier te komen een ige reis moeten maken waar veel in gaat zitten. Een tuin in de bin- stad zelf zou natuurlijk veel beter Maar praktisch is daar alweer nig aan te doen. De overheid zou ïwens wel kunnen helpen: een tun- de spoordijk hier zou de tuin Sjen kwartier dichter bij de kinderen brengen.' n vierde klas uit de Staatslieden- Tart is druk in de weer de tuintjes Met veel enthousiasme zaaien en harken schoolkinderen uit de Spaarndammerdijk. Jordaan in hun 'eigen' tuin aan de van 'onkruid' te ontdoen. De 'bezaai ing' van de tuin werd in de klas voor bereid aan de hand van een 'teeltsche ma' waarop precies was aangetekend waar alles zou komen staan. Voor het onderwijs is de tuin zelf ook een les lokaal met platen aan de muur en wat vogels en woestijnratten in hokken. Als het werken in de tuin door veel regen onmogelijk wordt gemaakt, hou den Ydema en z'n jeugdige landarbei ders zich hier bezig met de theorie van de natuur. Voor verdere afleiding (en lering) beschikt de tuin nog over een plantenkas met kamerplanten en kasgewassen zoals tomatenplanten. 'Hier laat ik de kinderen zien dat je door het eenvoudig openmaken van een tomaat en het planten van de za den weer nieuwe planten krijgt. Je kan dat met allerlei zaden van vruchten doen, ik heb hier bijvoorbeeld wat pa prika-plantjes. Ooit wel eens gepro beerd de zaden van een paprika te po ten? Het kan, ook in de vensterbank van een woning in de binnenstad.! GEIT Ydema's 'bedrijf' wordt compleet met een mini-kinderboerderij waarin o.a. een geit die tot verrassing van de kin deren vioolbloemen lekker vindt en di verse soorten pluimvee. Een forse herdershond hoort, niet bij de 'kinder boerderij' maar werd aangeschaft om bij afwezigheid van de tuinleider en z'n vrouw het jonge gewas van de schoolkinderen tegen diefstalte be schermen. 'We hebben het meege maakt dat ze gewoon de wortels en radijzen uit de grond kwamen trekken voor eigen gebruik.' Ydema laat het niet bij het lesgeven een onzer verslaggevers ilSTERDAM In een drukbezochte persconferentie heeft de j^jderlandse Operastichting haar plannen voor het nieuwe seizoen fïeengezet. Daar klinkt nog steeds de tragische ondertoon van isjt schijnbaar steeds verder wijkend eigen nieuwe muziektheater eigen speeltroep en eigen orkest zacht in door. Éiddels zit men er niet bij welke ken' ook neer, handelt naar be en van omstandigheden en pakt waar en wat aan te pakken is. Dit bef' in de vorm van een gefundeerd om zo produkties te gaan met in totaal 163 voorstellin- in Amsterdam en daarbuiten. t nieuwe seizoen zal op 14 septern- beginnen met een nieuwe 'Norma' Christine Deutekom in de titel- waarop een première volgt van de jprbier van Sevilla' van Paisiello. dt voornamelijk Nederlandse jonge Igers in de regie van Renato Capec- Er komt nog een 'Wozzeck' met t Derksen in de titelrol, een nieu- enscenering van Debussy's 'Pelleas 3f ÏMélisande' onder Bruno Maderna; V 'Tristan und Isdde' onder regie 3aji Götz Friedrich. Larder is er een opera in de maak Hans Kox, waarvoor CRM hem de ilracht gaf: 'The Picture of Dorian snfiy' (naar het boek van Oscar Wil- r h voortreffelijke greep die belang- jjvfflling zal wekken lijkt ons het plan h-j in januari een Monteverdi-cyclus jjgeven) niet alleen met zijn opera's. Tjar ook met zijn 'Vespers' en een I ptal van zijn Madrigalen. Aan dit &ject werken mee het 'Concentus Isicus Wien olv Nikolaus IJarmnon- i jrt en het Leonhardt-consort uit Qisterdam. Ook twee van Montever- ngp balletten staan op het program- iel. een Nederlandse bewerking van ™iist van Altena komt dan ook de Tanse operette 'La Fille de Madame jgot' van Lacoc aan de beurt, Verder komen er opera's, die het in de laatste jaren goed gedaan hebben: Mozart's 'Entführung', 'Hoffmann's Erzühlungen', 'Rigcletto', 'Fallstaff' c.a. Bovendien zijn voor het Holland Festival 1974 gepland Mozart's 'Figa ro', Cavelli's TErismena' (met Elly Ameling) en de wereldpremière van een produktie waaraan de theater groep 'Scarabee' meewerkt. Het aantal voorstellingen in Amster dam gaat in dit nieuwe seizoen met 21 omhoog: 77 ipv 56.. Ook het aantal voorstellingen in Schevèningen, Rot terdam, Utrecht en Eindhoven geeft een stijging te zien. De nieuw-bemoemde chef-dirigent Mi chael Gielen dirigeert o.m. 'Wozzeck', 'Fallstaff', 'Tristan' en de 'Figaro'; chef-regisseur Götz Friedrich regis seert de 'Tristan'. 'Fallstaff' en 'Figa ro'. In dit seizoen ensceneert Frie drich nog in Carré Verdi'$\Aicla'. De Ned. Operastichting heeft kortge leden een kans gekregen tot groter concentratie van werkgelegenheden door de huur van het Van Nispen- huis aan de Stadhouderskade, dat een ruime repetitiegelegenheid en veel atelier- en bergruimten biedt. De aan de Operastichting verbonden groep jonge vocalisten die hel opera vak leren aan de 'Opera-Studio' heeft reeds een aantal kameropera's ver zorgd in een gre ot aantal plaatsen van ons land. Aan hun repertoire wordt nog toegevoegd The Four Note Opera' van de Amerikaan Tom Johnson. Alles bijeen een reeks mededelingen in een optimistischer klank dan we vroeger hebben beluisterd. Wat voor de toekomst een goede hoop kan ge ven. in de kweek van wortel en radijs. Achter in de tuin heeft hij een spe ciale 'wildheuvel' ingericht waar de kinderen kunnen zien wat ze tijdens hun vakantie in de natuur tegen kun nen komen. 'In een verwilderde tuin als schooltuin zie ik nog niet zoveel. De kinderen kunnen er dan in princi pe weinig mee doen. Het blijft als het ware 'kijkgroen' waar je zo min mo gelijk aan moet komen.' Ydema is het er wel mee eens dat on derwijs op de klasieke schooltuin een onderdeel zou moeten zijn van een al gemener milieu-onderwijs. De animo daarvoor, ook vanuit het onderwijs zelf, is echter nog maar klein. 'Hoe wel over milieu de laatste jaren toch veel wordt gepraat en gedacht, merk ik nog steeds dat veel onderwijzers het in feite maar een griezelige zaak Wallen van Den Briel van Duitse smetten vrij DEN BRIEL Als onderdeel van de restauratie van de uit 1713 dateren de Stadswallen van Den Briel, is men begonnen met het. opruimen van de bunkers die'de Duitsers in de tweede wereldoorlog aan de oude bastions hebben vastgebouwd. De bunkers wor den met behulp van dynamiet verwij derd. HEERDE —De plaatselijke ARP zal het gesprek met de onlangs opgerich te nieuwe partij in Heerde, het Evan gelisch Politiek Appel, (EPA) niet af breken. Voorzitter van deze nieuwe partij, dr. J. P. Feddema, toonde zich hierover zeer verheugd en sprak de hoop uit dat mogelijk in de toekomst de 'progressieve vleugel' met het EPA tot een samenwerkingsvorm zou kun nen komen. Over een voortzetting van het contact mei. de CHU toonde hij zich minder optimistisch. De oprichting van de EPA heeft enige beroering teweeggebracht in Heerde, met name door het verwijt van de initiatiefnemers aan het adres van de confessionele fracties in de gemeente raad, dat deze te weinig zouden uit gaan van de evangelische gerechtig heid bij hun handelen. De initiatiefnemers van het EPA zeg gen dat ondanks jaron stirijd binnen ARP en CHU geen resultaten zijn be reikt. waardoor zij er ook niets voor voelen terug.te keren tot due partijen. Achter die jarenlange strijd wórdt echter wel een vraagteken geplaatst, onder meer door de voorzitter van de ARP-Heerde, cle heer M. Haverkamp. 'Hier van is niets te merken geweest in de plaatselijke politiek. Men zag deze mensen gewoon niet op de verga deringen van AR- en CII-kiesvereni gingen. 'Voorts ziet hij de verschillen nog niet tussen EPA en ARP op grond van de uitgangspunten en het program. Het EPA wil op plaatselijk niveau gestalte geven aan de gedachte van prof., dr. Roscam Abbing, die een scheiding voorstaat van de confessio nele partijen in een progressief en een meer behoudend gedeelte. Vliegtuigbom opgevist Van een verslaggever HARLINGEN Bij het vissen naar mosselzaad in de buurt van Harlingen heeft de motorkotter BRU. 40 uit Bruinisse een uit de tweede wereld oorlog daterende vliegtuigbom van vijfhonderd kilo opgevist. Een collega visser voer naar de wal cm ue autori teiten te waarschuwen. De mijnoprui- mingsdienst heeft de bom meegeno men. nadat alle opvarenden op een ander vaartuig waren overgestapt. blijven vinden. Ze vinden het eigenlijk makkelijk dat ik een stuk van het bio- logie-onderwijs van ze overneem, zodat zij zich kunnen beperken tot rekenen en taal, veilige en beredeneerbare vak ken. De natuur blijft iets onverwachts, iets niet voorspelbaars voor ze behou den. En daar schijnen veel onderwij zers (de goede niet te na gesproken) het moeilijk mee te he"bben.' Bedrijfsleider vrijgesproken HAARLEM Do rechtbank te Haar lem heeft donderdag de 34-jarige be- drijfsleier A. R. B. uit Zandvoort vrij gesproken. Hem was tenlaste gelegd het in bezit hebben en ten verkoop aanbieden van een aantal tijdschrif ten, 'welke aanstotelijk waren voor de eerbaarheid door foto's en artikelen'. De rechtbank achtte dit niet bewezen. Op 6 januari 1971. deed de Zandvoort- se poiitie een inval bij de bedrijfslei der. die in tijdschriften handelde, en ma 108 tijdschriften in beslag. Veer tien dagen geleden eiste cle officier van justitie mr Van cr Valk Bonman, een boete van ƒ200 en verbeurdver klaring van het inbeslaggenomene. De raadsman mr. Romijn achtte de aan stotelijkheid van de eerbaarheid niet bewezen en concludeerde tot vrij spraak. Van een verslaggever VLISSINGEN De vereniging 'Mi lieuhygiëne Zeeland' heeft minister Westerterp van verkeer en waterstaat gewezen op enkele grote tekortkomin gen van zijn ministerie op het gebied van de waterzuivering van de Wester schelde. In een brief noemt de VMZ enkele grove tegenstrijdigheden. De vereniging heeft het in zijn brief over vier punten waaruit de tegenge stelde handelwijze van de minister zou blijken. Zo heeft 'Shell Chemie' Moedrijk toestemming gekregen om ongezuiverd afvalwater te lozen via de smeerpijp bij Waarden. Ook heb ben enkele Noordbrabantse gemeenten toestemming om ongezuiverd afvalwa ter op de Westerschelde te lozen. In 1976 gaat het ehele eiland Walche ren lozen in de Westerschelde. Daar naast loost de afvalwaterleiding Zeeuwsch-Vlaanderen per jaar zeven miljoen kubieke meter water, waarvan circa drie miljoen kubieke meter in dustrieel afvalwater in de Wester schelde. De minister wil echter aan België wel strenge voorwaarden stellen wa* be treft cle kwaliteit van het Scheldewa- ter op Belgisch gebied. De VMZ zegt dit onaanvaardbaar te vinden. Na verkeersongeluk overleden AMSTERDAM De 60-jarige S. Truijens uit Amsterdam is wcensdag in een ziekenhuis overleden aan de verwondingen die hij dinsdag had op gelopen bij een verkeersongeluk. De man was om kwart voor tien 's mor gens op cle kruising Mauritskade - 's Gravesandestraat in Amsterdam- Oost met zijn bromfiets in botsing ge komen met een vrachtauto waarvan de chauffeur onbekend is gebleven. De politie verzoekt getuigen van het ongeluk contact op te nemen met de afdeling aanrijdingen van het politie bureau IJtunnel (tel. 020-753467 HAARLEM De rechtbank te Haar lem heeft dc 35-jarige Zandvoortse koopman J. J. J. gisteren wegens doodslag veroordeeld tot tien jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorar rest. Tegen hem v/as twaalf jaar geeist. De koopman schoot op 21 april van het vorig jaar de 32-jarige H. Maetens, toen deze op het strand van Zand voort in een ligstoel zat te zonnen twee maal in de rug. Maetens over leed daaraan. Tussen het slachtoffer en J. was een vete ontstaan over een prostituee. Zij was lang met de koopman bevriend geweest, maar verkoos later de vriendschap van Maetens. Na een reis naar Spanje in de auto van J. trokken Maetens en de vrouw in een flat in Zandvoort, waar zij vroeger met de koopman had geleefd. Op 21 april 1972 maakte J. daarop een einde aan het leven van zijn rivaal. Dezelfde avond werd de koopman in Haarlem aangehouden. Actie'Munt tour kruis' nu landelijk Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Maandag 28 mei begint het Nederlandse Rode Kruis de jaarlijkse inzamelingscampagne, die tot zaterdag 9 juni zal duren. Gehoopt wordt dat viereneenhalf miljoen gulden zal kunnen worden opgehaald. Vorig jaar bracht de collecte vier miljoen gulden op. niet kunneen worden ingewisseld, aan het Rode Kruis te schenken. Banken, grote reisbureaus en de ANWB zullen het publiek envelopjes verstrekken, waarin de munten via de banken kun nen worden overgedragen aan het Ro de Kruis. De heer A. van Emden, directeur-ge neraal van het Rode Kruis, heeft mee gedeeld dat het Nederlandse Rode Kruis 60.000 gulden heeft gegeven voor een medisch hulpprogramma voor 30.000 Braziliaanse Indianen. Het Internationale Comité van het Rode Kruis, dat deze actie organiseert, denkt in het eerste jaar anderhalf miljoen gulden hiervoor uit te geven. De Limburger Leo Vleugels (50) uit Puth-Schinnen wil, om zoveel moge lijk mensen warm te maken voor de inzameling, op woensdag 30 mei be ginnen aan een vijfhonderd kilometer lange wandeltocht, die tot en met za terdag 9 juni zal duren. Startpunt van de wandeling is Huize IJsselvliedt in Wezep. Het Rode Kruis is na een geslaagd ex periment in Amsterdam een landelij ke actie 'Munt voor Kruis' begonnen. Nu vele Nederlanders van vakantie te rugkeren met vreemd klein geld, wil het Rode Kruis hen in staat stellen de munten, die meestal bij banken RIJSWIJK Het produktschap voor vee en vlees zal de kosten van de in de Gelderse Vallei aan de gang zijnde inentingsactie tegen varkenspest voor de helft dragen, tot een maximum van 500.000 gulden. Het bestuur van het schap heeft daartoe gisteren besloten. Van een verslaggever DEN HAAG Van de negen EEG-i?.nden zijr. alleen in de Ierse kc- publiek per duizend inwoners minder huizen dan in Nederland. Op de Bondsrepubliek na telt ons land het kleinste aantal eigen huizen. Deze cijfers zijn afkomstig van het bureau voor de statistiek van de EEG. 'Zo trots als een oude aap' is deze gorilla-moeder Delphi op haar zoon, weken geleden in dc dierentuin van Neurenberg werd geboren. In 1970 waren er in Nederland voor duizend inwoners 298 woningen be schikbaar, in Ierland 245. Naar ver houding tot de bevolking telde Frank rijk de meeste huizen: 378 per dui zend. Van de honderd Nederlanders bezaten er 36 een eigen huis, in Groot-Britannië 51. Ruim de helft van de woningen in ons land is na de tweede wereldoorlog gebouwd. De woningproduktie was in Van onze redacteur wetenschappen DEN HAAG De belangstelling voor het gebruik van zonne-energie is in Amerika in enkele maanden tijd in een stroomversnelling terechtgeko men. Niet alleen komen voorstellen voor onderzoek op dit gebied in grote aantallen bij de subsidiërende instel lingen binnen, maar ook de commer ciële belangstelling troeit. Bij een bekende firma die zich uit sluitend toelegt op het financieren van veelbelovende projecten met hoge winstmogelijkheden, staat zonne-ener gie op het ogenblik bovenaan de lijst van veelbelovende nieuwe technieken. Dit heeft de technisch-wetenschappe- lijke attaché van de Nederlandse am bassade in Washington opgemerkt tij dens een studiereis in Californië. Er zouden reële mogelijkheden zijn dat apparatuur voor hel in bruikbare vorm omzetten van zonne-energie, nog voor 1980 op de markt komt. Het in Nederland nogal eens gehoor de bezwaar dat het opvangen en el ders gebruiken van zonne-energie on gewenste invloeden op het weer zoi kunnen hebben, wordt door Ameri kaanse deskundigen niet gedeeld. Pro fessor Smagorinsky, die onlangs de Buys Ballotmedaille van de Koninklij ke Nederlandse akademie van weten schappen ontving, kon niet bedenken welke redenen er zouden kunnen zijn, om zich hierover serieus zorgen te maken. De Buys Ballotmedaille wordt eens in de tien jaar toegekend aan de onderzoeker die volgens de akademie dc grootste bijdrage heeft geleverd aan de ontwikkeling van de meteoro logie. De eerste toepassingen van zonne- energie zullen trouwens zeker niet liggen in de sfeer van de grote elek triciteitscentrales waar deze weerkun dige discussie over gaat. In het Labo ratorium voor straalvoortstuwing (JPL) wordt onder andere gewerkt aan een boiler die zijn warmte aan de zon ontleent en in donkere tijden met gas kan worden gestookt. Hotels in Zwolle dicht ZWOLLE In Zwolle gaan twee ho tels dicht. Het zijn de hotels Christi ne met 20 bedden en Goedhart met 25 bedden. Oorzaak is een niet lonende exploitatie. EN DAN NOG Van een verslaggever MAASTRICHT De Belgische op sporingsbrigade heeft op Nederlands grondgebied de 27-jarige Belg J. de G. uit Maasmechelen aangehouden. De man was in het bezit van 40 kg mari huana. Een dergelijke arrestatie door Belgen op Nederlands grondgebied, is moge lijk krachtens het Benelux-verdrag. Op grond van dit verdrag bestaat we derzijds dé bevoegdheid verdachten te achtervolgen in een strook van tien kilometer van de grenslijn af. Voor waarde is in dat geval dat de verdach ten worden overgedragen aan het dichtstbijzijnde Nederlandse politiebu reau en dat ook de in beslag genomen goederen daar worden gedeponeerd. Aan al deze voorwaarden is in Maas tricht voldaan. De verdachte is in Maastricht klem gereden. De man. zijn auto. en de verboden spullen zijn aan de Maastrichtse politie overgedra gen. De aangehouden Belg. kastelein van professie, zou een goede bekende zijn van de politie. De Belgische politie vermoedt dat de verdachte deel uit maakt van een groep van acht man nen, op wie de politie al enige tijd jacht maakt. ons land in 1970 hoger dan in de an dere EEG landen: 10,4 gereedgekomen huizen per duizend inwoners. Wij geven meer aan de inrichting van ons huis uit dan de andere landen: 15,5 procent van ons besteedbare in- komen. In de Bondsrepubliek is dit percentage 13, in Italië 5,8. In 1971 stegen alleen in Denemarken en Ierland de prijzen meer dan bij ons. Het prijsindexcijfer steeg in Ne derland tot 152 (uitgaande van 1963 - 100), in Ierland tot 158 en in Dene marken tot 160. De minste prijsstij gingen werden in de Bondsrepubliek geregistreerd, hier steeg het indexcij fer tot 127. In 1971 gingen in Nederland 97.000 arbeidsdagen door staking verloren, in Groot-Britannië ruim dertien mil joen. in Italië twaalf miljoen, in De nemarken 21.000. De sociale uitkeringen waren in Ne derland, in 1970, hoger dan in de acht andere EEG-landen, zo blijkt uit een overzicht van het bureau voor de sta tistiek van de gemeenschap. In Nederland vormden sociale uitke ringen 24.6 proeent van het nationale inkomen (24,3 in Duitsland en 22,4 in Frankrijk), 27,3 procent van het parti culiere en overheidsverbruik (26,7 in Duitsland en 25,4 in Luxemburg), en 29,9 procent van het beschikbare inko men van de gezinshuishoudingen (27,6 Duitsland en 25,3 in Frankrijk). Van de ontvangsten was 43,6 procent afkomstig van werkgeversbijdragen, een percentage dat slechts in Luxem burg (35,9) lager was. In Frankrijk betaalden de werkgevers 61.4 procent, in Italië 55,4, in Duitsland 49,7 en in België 49,4. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De voorzitters van PPR en PSP hebben gereserveerde fe- acties gegeven op het voorstel van het vdA-bestuur tot hei vormen van een, federatie van PvdA, PPR en D'66, waarbij de PSP zou moeten worden betrokken. Dit voorstel is vervat in een ontwerp-resolutie die wordt voor gelegd aan het PvdA-congres dat 14 en 15 september zal worden gehou den. Hoewel het PvdA-bestuur heeft uitge- sprokenn dat deze federatie een tus senstation moet zijn naar de progres sieve volkspartij met een radikaal-de- mocratisch, socialistisch programma, vreest PSP-voorzitter Paul Hooger- werf dat deze nieuwe partij geen wer kelijke, links-socialistische signatuur kan hebben, omdat D'66 erin zou moeten meedoen. De PSP wil wel over samenwerking tussen de linkse partijen praten, maar dat kan alleen maar resultaat hebben, wanneer de socialistische grondslag niet wordt aangetast. Van de kant van de PPR wordt herin nerd aan de laatste kerngroepsverga dering in Apeldoorn, die heeft beslo ten dat het met de vorming van een progressieve volkspartij pas wat kan worden, als eerst de communicaties toornissen met PvdA en D'66 uit de wereld zijn. Zolang dat nog niet is ge lukt, voelt de PPR niet voor nauwere bindingen, ook niet in de vorm van een federatie, met haar beide partners in de progressieve samenwerking. Aan de andere kant heeft het onlangs nieuw gekozen bestuur van D'66 uit gemaakt, dat deze partij na de neder laag bij de laatste verkiezingen, haar eigen identiteit in de samenwerking met PvdA en PPR meer zal moeten benadrukken. Overigens heeft de voorzitter van D'66 dr. J. ten Brink.' wel positief gereageerd op de plannen van de PvdA voor de vorming van de federatie, al heeft hij, op zijn beurt, meer twijfels over het voornemen de PSP daarbij te betrekken. Bezetters gearresteerd Van een verslaggever NIJMEGEN De Nijmeegse politie heeft gisternacht 41 studenten gear resteerd. onder wie twaalf meisjesstu- - denten. Zij hadden het gebouw bezet waarin het psychologisch laboratori um en het directoraat van de alpha-fa- culteiten van de universiteit van Nij- megen zijn gevestigd. De politie kwam in actie op verzoek van de be heerder van het gebouw, Deze had mensen gezien en vermoedde dat in brekers aan het werk waren. De stu denten zijn aangehouden wegens in braak en vernieling.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 21