EEG levert forse strop voor de rijksbegroting Griekse marine spande samen tegen kolonels neme... UW 7eath's regering terder uitgedund loor sexschandaal Zuidvruchten Verhuur van gedistingeerde gelegenheidskleding ord Jellicoevluchtige avonturen derzoek gevraagd Watergate leidt weer tot ontslag hoge ambtenaar Astronauten worden vandaag naar Skylab geschoten Door bevriezing van kinderbijslag 6000 huizen extra Drs. Boersma met verlot In deze krant Duisenberg in nota aan Tweede Kamer: Eenheid in fractie van ARP hersteld CAO-akkoord bij Also bereikt krant bon noteer als nieuwe abonnee Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. op de bres voor een sterke christelijke pers Nieuwe Leidse Coeraml STEL1JK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Istraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" VRIJDAG 25 MEI 1973 54ste jaargang no. 46 MODEHUIS SLOOS Stille Rijn 11 - Leiden - Tel. 20868 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur INDEN (AP, Reuter, UPI) Het door een ontluikend sex- landaal geplaagde Britse Conservatieve kabinet is gisteren op- juw een minister kwijtgeraakt. De 55-jarige Lord Jellicoe, de rd Grootzegelbewaarde en voorzitter van het Hogerhuis en hoog- i chef van het Britse ambtenarenkorps heeft zijn ontslag geno- en wegens 'enkele vluchtige avonturen' met prostituees. t ontslag van Jellicoe volgt op t vertrek van Lord Lambton (zie c pag. T7/K2) als onderminister i defensie, nadat bekend was ge- rden dat hij diverse betrekkingen it call girls (telefonisch bereikba- prostituees) had onderhouden, emier Edward Heath heeft in het gerhuis verklaard dat er geen (wijzingen zijn dat nog andere le- n van zijn regering bij het sex- landaal zijn betrokken. De Britse jligheidsdienst heeft de verzeke- lg gegeven dat 's lands veiligheid or de affaires Lambton en Jellicoe et in gevaar is gebracht, aldus •ath. De veiligheidscommissie, een pggeplaatst college van overheids- actionarissen die met de staatsvei- jheid is belast en rechtstreeks on- i de premier opereert, is echter ïh opgedragen na te gaan of de lligheid niet door de avonturen h Lambton en Jellicoe in gevaar gebracht. jdemloos th vertelde een ademloos luiste- id Lagerhuis dat de politie hem zijn minister van binnenlandse m al op 9 april heeft ingelicht een lid van de regering met een istituee omging. Vier dagen later s de naam van Lambton gevallen een politieonderzoek toonde later dat ook Jellicoe bij de zaak be lleken was. iath heeft erkend dat er sprake is eest van een net van publieke juwen, met wie Lambton en Jelli- e betrekkingen hebben onderhou- jn en dat dit net internationale as- icten had. Maar er is geen enkele inwijzing dat achter dit net een teemde mogendheid schuilt, aldus eath. iath heeft het Lagerhuis beloofd wanneer het lopende onderzoek ir sexuele uitspattingen in de ogste kringen nieuwe feiten aan t licht brengt, deze informatie on- ddellijk zal worden doorgespeeld n de veiligheidsdienst, die dan de Dodzakelijke maatregelen zal tref- n'. ird Jellicoe, die als voorzitter van het Hogerhuis tevens deel uitmaakt van het Britse kabinet, heeft giste ren zijn ontslag schriftelijk aan pre mier Heath aangeboden, In de brief schrijft Jellicoe onder meer: 'Toen u mij gisteren zei dat mijn naam in verband werd gebracht met aantij gingen ten aanzien van het bestaan van een call girl-organisatie, vond ik het juist u te antwoorden dat er waarheden in de aantijgingen school, omdat ik enkele oppervalkki- ge relaties heb gehad, die als ze aan het licht komen, onderwerp van kri tiek zouden zijn'. Jellicoe is vroeger minister van ma rine en onderminister van defensie voor de marine geweest (evenals de pas afgetreden Lord Lambton). In de Tweede Wereldoorlog maakte hij een uitstekende staat van dienst en werd diverse keren wegens betoonde moed onderscheiden. Hij is twee maal getrouwd. In 1966 scheidde hij van zijn eerste vrouw Patricia O'Ka- ne, wegens bewezen overspel. Nog hetzelfde jaar trouwde Jellicoe met Philippa Bridge, de vrouw die in de echtscheidingsprocedure in het ge ding kwam als de /rouw waarmee hij overspel had gepleegd. Uit zijn eerste huwelijk had Jellicoe twee zoons en twee dochters, uit zijn tweede twee dochters. De vader van Jellicoe was admiraal, die wegens zijn verdiensten voor de Britse marine in de erfelijke adel stand is verheven. Kleine rol De nu vertrokken Lord Jellicoe speelde in de beruchte Profumo-af- faire, die in 1963 de regering-Mac- millan bijna ten val bracht, al een kleine rol. Als minister van staat wees Jellicoe in dit jaar de eisen af voor een onderzoek naar de prostitu tie in Engeland. Deze eisen waren een direct gevolg van het Profumo- schandaal. Jellicoe zei toen dat de verspreiding van de prostitutie voortdurend werd bestudeerd en dat er geen aanleiding bestond voor een speciaal onderzoek. Het is bekend dat Lord 'George' Jellicoe persoon lijk bevriend was met premier Ed ward Heath. Premier Edward Heath keek gisteren ernstig toen hij op weg was naar het Lagerhuis, waar hij een verklaring zou afleggen. Minister van defensie Lord Carring- ton, de 'baas' van Jellicoe en Lamb ton, haastte zich gisteren naar pre mier Heath voor een spoedberaad over de sex-affaire. HAAG Het PSP-kamerlid der Spek heeft de ministers van itie en van ontwikkelingssamen- king gevraagd een diepgaand on- roek in te stellen naar mogelijke iduleuze praktijken van Indonesi- staatsinkopers in ons land en 1* de rol van de Indonesische am- sade en de Indonesische ambassa- r persoonlijk in deze affaire. •gezegd erken met de leugendetector is ferij van de twintigste eeuw. Bewolkt Over het algemeen veel bewol king, maar hier en daar ook zon en slechts hier en daar een bui. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen west en noord west. Maximum-temperaturen rond 15 graden Celsius. MORGEN EN OVERMORGEN: enige stijging van temperaturen maar onbestendig. Morgen zon op: 04.32 onder:'20.43 maan op: 01.28 onder: 13.38 takers tapijtfabriek Den het makkelijk I 't voor mekaar mannen? WASHINGTON (Reuter) John Caulfield, die deze week voor de se naatscommissie verklaarde dat hij Ja mes McCord strafvermindering in het vooruitzicht heeft gesteld voor diens aandeel in de Watergate-zaak, heeft gisteren ontslag genomen als functio naris op het ministerie van financiën. Caulfield is medewerker van het Wit te Huis geweest. Hij zei deze week in zijn hart er van overtuigd te zijn ge weest, dat hij in opdracht van presi dent Nixon de Watergate-inbrekers strafvermindering moest toezeggen. President Nixon heeft gisteren aan een galadiner voor oud-krijgsgevange nen onder luid gejuich verklaard, dat hij vastbesloten is de geheime docu menten van de natie te beschermen tegen mensen die ze stelen en in de kranten publiceren. 'Als we dat soort geheimhouding niet hadden, zat u nu nog in Hanoi', zei Nixon. Zie ook pagina 9. HOUSTON (R.EUTER( 8 Hoewel er op het laatste moment nog weer moei lijkheden waren, waarvan de aard gis teravond niet duidelijk was, heeft de vluchtleiding in Houston gisteren be sloten, dat de drie astronauten van daag gelanceerd zullen worden. Als opnieuw tot uitstel zou moeten worden besloten, betekent dat een nieuwe vertraging van minstens vijf dagen. Zolang duurt het namelijk voordat het Skylab weer in de juiste baan voor een koppeling 'overvliegt'. DEN HAAG Op grond van thans berekende ramingen kunnen ongeveer 6000 woningen tvorden gebouwd uit de bedragen, die in 1973, 1974 en 1975 ter beschikking gekomen als gevolg van de bevriezing van de kinderbijslag. Deze extra woningen evenals een even groot aantal te bouwen ivoningwetwo- ningen, zullen in aanmerking kunnen komen voor een bijzondere individue le huursubsidie. Vati dit aantal van 12.000 extra gesubsidieerde woningen zijn er 1200 bestemd voor Den Haag. Dit blijkt uit het antwoord van minis ter Gruyters (volkshuisvesting) op vragen van het KVP-kamerlid Du Chatinier. DEN HAAG De minister van soci ale zaken, drs. J. Boersma, zal de ko mende debatten over de regeringsver klaring in de Tweede Kamer tot zijn spijt niet kunnen bijwonen. Hij schrijft dit aan de voorzitter van de Tweede Kamer. Minister Boersma zal, na overleg met de minister-president, gevolg geven aan het medisch advies, voor enkele weken met verlof te gaan om wat op adem te komen na de drukke periode van de laatste maan den, waarin hij ook het ministerschap van landbouw en visserij heeft ver vuld. Binnenland Cobra voor Nederland?5 Afscheid mr. Bloemen? 7 Buitenland Watergate (vervolg) 9 Lambtons spiegeltjes 9 Sport Trimdag moet wel vervolg krijgen 13 Economie Bedrijfsspionage 19 Kerk ln dc wereld 2 .Men schrijft ons 2 Kadlo en tv 6 Kccept 6 Strips, feuilleton 6 Commentaar 7 Dichtbij en verder 7 Pop-op-de-plaat 7 Familieberichten 12 Filmpremières IS 'Ze durfden te beweren, dat u geen taarten kon bakken en dat wilde ik niet op me laten zitten.' Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het kabinet-Den Uyl houdt er ernstig rekening mee dat de Nederlandse bijdrage aan de Europese gemeenschappen dit jaar vierhonderd miljoen gulden meer zal vergen dan was geraamd. Ondermeer hierdoor dreigt een forse verslechtering van de begrotingsruimte. Minister Duisenberg (Financiën) zegt dit in een nota die hij gisteren bij de Tweede Kamer heeft ingediend. Het kabinet-Biesheuvel raamde de fi nanciering van de Europese Gemeen schappen, zoals de landbouwfondsen, de Euratom en het algemeen bestuur van de EEG, voor 1973 op 1180 mil joen gulden. Het ging er daarbij van uit dat de EEG-begroting vooralsnog niet uitgeput zou geraken. Op het ogenblik wordt er echter ernstig reke ning gehouden met een overschrijding van die begroting en daarmee een verhoging van de Nederlandse bijdra ge. De regering heeft inmiddels stappen bij de Europese Commissie onderno men om over deze kwestie meer klaarheid te krijgen. Het genoemde overschrijdingsbedrag, 400 miljoen, staat nog niet vast. Omdat echter geen rekening is gehouden met de on langs genomen besluiten met betrek king tot de landbouwprijzen, die de schatkist zo'n 50 tot 100 miljoen gul den zullen kosten, zal dit bedrag naar verwacht wordt eerder hoger dan la ger uitvallen. Naast de tegenvaller van de EEG-bij- dragen vertoonden ook de woningwet voorzieningen een aanzienlijke over schrijding, namelijk van 126 miljoen gulden. De indruk bestaat dat de gun stige weersomstandigheden hier debet aan zijn. Er werd meer en sneller ge bouwd, zodat er meer geld beschik baar gesteld moest worden. Tot op ze- Minister Duisenberg kere hoogte kan hierin ook een nieu we beleidslijn worden afgelezen. Tot nu toe was een overschrijding van de woningwetleningen niet mogelijk, om dat dan automatisch het te bouwen contingent woningen werd verkleind. Ook de bijstandsuitgaven hielden zich met een overschrijding van 120 mil joen gulden niet binnen de raming. De loon- en prijsinflatie is hiervan een belangrijke oorzaak. Samen met wat mee- en tegenvallers wordt de to tale overschrijding voor dit jaar ge raamd op 728 miljoen gulden. Hierin is ook begrepen de tegenvaller die voortvloeit uit de afsluiting van het Centraal Akkoord vorig jaar met het bedrijfsleven (inkomensderving 148 miljoen gulden). Belastingmaatrege len moesten toen veranderd worden. Waarnemers menen dat de totale overschrijding, gezien ook de geruch ten die aanvankelijk de ronde deden, behoorlijk is meegevallen. Zeker wan neer men bedenkt dat het totale be grotingstekort van 2.97 miljard niet zo gok veel is toegenomen, namelijk tot 3.16 miljard nu. De nota van minister Duisenberg kan worden opgevat als een schets van de stand van zaken, waarin het nieuwe kabinet de toestand van 's rijks finan ciën aangetroffen heeft. Over enkele maanden zal de Tweede Kamer nog een uitvoeriger overzicht ontvangen in de vorm van de zogenaamde Voor jaarsnota. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De AR-fractie in de Tweede Kamer is het gisteren eens geworden over haar bijdrage aan het debat over de regeringsverklaring, be gin volgende week. De fractievoorzit ter. mr. W. Aantjes, zal als enige AR- woordvoerder optreden. De minder heid van zes fractieleden die het kabi net-Den Uyl niet had willen gedogen, za! geen aparte spreker laten optre den, zoals onder andere de heer M. W. Schakel aanvankelijk had geop perd. De meerderheid en de minderheid van dc fractie hebben elkaar volgens ingewijden gevonden op het stand punt dal het kabinet-Den Uyl zakelijk moet worden beoordeeld zonder dat daarbij van sympathie kan blijken. Hoewel AR-bewindslieden met dc in stemming van mr. Aantjes in het ka binet zitten, moet het een nogal kriti sche bejegening van de fractie ver wachten. Zo zal de AR-fractie niet meewerken aan eventuele plannen van het kabinet om te tornen aan be grotingen die voor het lopende jaar zijn vastgesteld. ARNHEM Akzo (30.000 werkne mers) enerzijds en de industriebonden NVV, NKV en CNV en de Unie BLHP anderzijds hebben gisteren in princi pe overeenstemming bereikt over de nieuwe arbeidsvoorwaarden. Het be reikte akkoord moet nog door de be- leidsinstanties van de bonden worden goedgekeurd. Het principe-akkoord bevat onder meer de volgende pun ten: Een salarisverhoging van ander half procent en 22 gulden per maand met een minimum van in totaal 40 gulden per maand. ic Een prijscompensatie volgens het Haagse akkoord met een vloer van 156 gulden per procent. ic Invoering van de 40-urige werk week in 1973. Een verhoging van de vakantie toeslag met 0,6 procent met een mi nimum van 1251 gulden bij 7,6 pro cent en van 1284 gulden bij 7,8 pro cent. Invoering van een basis/vakantiere geling van twintig dagen in alie be drijven. Ten aanzien van het vakbondswerk in de bedrijven werd overeengekomen, dat de besprekingen daarover ver sneld kunnen worden voortgezet met de bedoeling nog dit jaar tot afslui ting te komen. Op basis van het be- reitke principe-akkoord zullen cao's worden uitgewerkt voor elk der Akzo- ondernemingen, die vervolgens ter goedkeuring aan de leden van de bon den zullen worden voorgelegd. ADVERTENTIE Regering noemt coniplof een operette ATHENE (Reuter, UPI, AP) Griekse marine-officieren hebben tevergeefs geprobeerd hel kolonels- bewind in Athene ten val te brengen. Twee admiraals buiten dienst en een groep marine-officieren in actieve dienst zijii gearresteerd. 250 gr. gedroogde abrikozen -1 dl. witte wijn - 2 flinke eetl. suiker - citroenschilletje - 1 eetl. citroen' sap -100 gr. lange vingers - 2 eetl. fijngehakte amandelen - slagroom of vanilleijs. Abrikozendessert De in water met wijn geweekte abrikozen met citroensap en -schil gaarwellen. In een vlaschaal de in stukjes gebroken lange vingers, daarop een deel van het stoofvocht, daarop abrlkoosj'es en de rest van het stoofvocht. Een uurtje koel wegzetten. Schep er slagroom of vanilleijs op en garneer met achter- gehouden abrikozen. Smulpapen kunnen een boekj'e met leuke Zuidvruchten-recepten aan vragen bij antwoordnummer 3212, Amsterdam (geen postzegel nodig). Gedroogde Regeringswoordvoerder Byron Stama- topoelos beschreef de hele affaire gis teren als een 'operette die door ama teurs werd uitgevoerd'. Volgens hem waren drie vlooteenheden bij de sa menzwering betrokken. De samen zweerder waren van plan geweest drie oorlogsschepen te overmeesteren. Zij wilden daarmee de baai van Salamis bij Athene uitvaren naar open zee. Vandaar waren zij van plan geweest een oproep tot het Griekse volk te richten in opstand te komen tegen de kolonelsregering en de regering van voor de coup van 1967 weer aan de macht te brengen. De regeringswoordvoerder wilde niet zeggen hoeveel officieren bij het com plot betrokken waren. Hij noemde al leen de namen van de admiraals Con- stantinos Enkolfopoelos en Ioannis Mineos; die in 1967 ontslagen zijn. Zij zouden de leiding hebben gehad. (Volgens Griekse kringen in ons land luidt de juiste naam van de laatstge noemde admiraal Ioannis Geneos). Enkolfopoelos was tot 1967 stafchef van de Griekse marine. Hij werd ge pensioneerd omdat hij bekend stond als zeer koningsgezind. Karamanlis: beroep op regering De Griekse autoriteiten zouden onge veer veertig marineofficieren hebben gearresteerd. De Griekse marine wordt algemeen beschouwd als een van de zwakste peilers van het regime in Athene vanwege de sympathie die veel marinemensen hebben voor ko ning Constantijn die in ballingschap in Rome leeft. Volgens de regering in Athene waren de samenzweerders opgestookt door mensen in het buitenland. De rege ringswoordvoerder vermeed echter de naam van de koning te noemen. Hij legde wel verband tussen een recente verklaring van oud-premier Karaman lis, die er bij de kolonels op aandrong af te treden en koning Constantijn te vragen een regering van nationale eenheid te vormen. In de afgelopen weken hebben ook een aantal voorma lige hoge officieren een soortgelijk beroep op de regering gedaan. Het complot was gedoemd geweest te mislukken vanwege de onbekwaam heid van de samenzweerders. Generaal Angelis, de bevelhebber van de strijd krachten had, na getipt te zijn door de geheime dienst, het hele complot in zijn eentje opgerold. Hij was naar de baai van Salamis gereden en had er de orde hersteld. Volgens ooggetui gen zouden echter tanks naar Salamis zijn gereden. De twee admiraals waren in hun huis gearresteerd voordat zij hun plannen hadden kunnen uitvoeren. De staats greep had afgelopen woensdag uitge voerd moeten worden. naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Naam: Adres: Plaats: Betaalt per: maand; O kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) D handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1