Tegengaan spionage tost bedrijven veel Thyssen-Bornemisza wil uitbreiding en spreiding Definitief akkoord Iran en olieconcerns Verdere stap op weg naar giraal effectenverkeer 'Etentje': schade zeven miljoen iriefioon moet g in confectie sluit 20 winkels ed. Bank kocht eer B. franken Makelaars blij met regeling huurkoop onroerend goed Rabobank schenkt anderhalf miljoen Hardmetaalfabriek krijgt voorlopig uitstel van betaling Hillegersberg en Oostzee houden beursnotering Zuivering water kost 3,6 miljard zig bedrijf bezig bedrijfbezig bedrijf Wall Street uiterst willig Na 18 maanden weer overschot op handelsbalans YS Ned. Fondsen in New York KW/KWARTET VRIJDAG 25 MEI 1973 FINANCIëN /ECONOMIE TPNOUS17/DRL19 ifluistertechnieken worden steeds beter ISTERiDiAM De ondernemingen zijn tegenover de samenleving verplicht krachtige maatre en te nemen om de toenemende bedrij fsspionage tegen te gaan. De spionage kan namelijk zo'n jvang aannemen dat bedrijven met verlies gaan werken en personeel moet worden ontslagen, zei [eren Robert Farr, een Britse deskundige op het gebied van bedrijfsspionage in een lezing voor {American Chamber of Commerce. tegengaan van bedrijfsspionage t miljoenen. Als voorbeeld noem- Farr het Amerikaanse chemische cern Du Pont, dat sedert 1966 >r dan honderd spionage-affaires Ie. Eén van deze gevallen berok- de het bedrijf een schade van 25 joen gulden. Du Pont geeft thans flijks ongeveer acht miljoen gui- uit om bedrijfsspionage tegen te ■■rii en om de onvoorzichtigheid werknemers te bestrijden, die neens kan leiden tot het uitlek- van vitale bedrijfsgegevens, inleiding wat reliëf te geven, ■len in de zaal van het Hiltan-ho- de lezing werd gehouden, ft ftcheidene zeer kleine afluistermi- Aftoons aangebracht. Zij bevonden onder stoelzittingen, in bloe- op de grond onder de ta- I en in asbakken. De afluisterap- raatjes waren voorzi en van zender- i, waarvan het geluid werd opge- gen en op een band vastgelegd Ir een apparaat dat een van de ften aan de bestuurstafel bij zich 1. Deze was daardoor in staat de iprekken aan verscheidene tafels "TJte luisteren. was een fantastisch klinkend, t vele voorbeelden uit de werke- Stheid geboekstaafd verhaal, dat jbert Farr vertelde. Een verhaal, Jarin beroepsspionnen en spionage- Êanisaties met verleidelijke vrou- j§n, die zakenlieden en technici tot fraippigheid moeten brengen, een speelden. Irijfsspionage, zo vertelde Farr, komt in alle landen voor: in Ameri ka, in Europa en in Japan. In ieder land zijn bedrijfsspionnen te hutir. Er is geen enkele grote onderne ming, of zij is wel eens of meerdere malen het objject geweest van be drijfsspionage. Ook vele kleinere be drijven hebben ermee te maken ge had. Robert Farr en zijn eigen onderzoe kers hebben ongeveer een jaar gele den een enquete gehouden naar het voorkomen van bedrijfsspionage. Ruim vijfhonderd bedrijven in Ame rika en Europa werden ondervraagd en dit bracht aan het licht dat deze bedrijven bij elkaar in de afgelopen tien jaar iets minder dan 50.000 ge vallen van bedrijfsspionage hadden meegemaakt. Spionnen worden wel als werknemer 'geplant' in bedrijven, die men be spioneren wil, maar dikwijls is ei gen personeel erbij betrokken en omdat men al gauw de neiging heeft de vuile was binnenshuis te willen houden, gaan vele directies niet tot aangifte over. Steeds meer grote be drijven gaan echter inzien, dat het toch beter is de politie erbij te ha len. Spionnen werken ook in bars, kof fiehuizen e.d., waar ze met kaderper soneel in gesprek weten te komen om hen uit te horen. Men vindt ze ook op jaarbeurzen. Een hele ploeg spionnen heeft verleden jaar een dag doorgebracht op de jaarbeurs van Frankfort. Zij pikten daar genoeg gegevens op om hun opdrachtgever in staat te stellen één van zijn con currenten van diens meest lucratie ve markt te verdrijven. Mercedes Benz heeft eens zeven mil joen gulden schade geleden doordat een voorlichtingsfunctionaris van dit bedrijf een journalist van een auto blad mee uit eten nam in de eetzaal van de directie. Daar ving de jour nalist inlichtingen op over verbete ringen aan de modellen van het vol gend jaar. Hij publiceerde deze ge gevens in zijn blad, wat tot gevolg had, dat de afzet van de modellen, die toen in de verkoop waren, ging stagneren. Dealers bleven met onge veer 50 miljoen aan deze modellen zitten. Volgens Farr ontwikkelt de techno logie van de bedrijfsspionage zich snel en worden er op dit gebied veel grotere bedragen aan research en ontwikkeling besteed dan rege ringen in het verleden hebben uit gegeven aan nieuwe apparatuur voor hun militaire en politieke spionage diensten. Het particuliere bedrijfsle ven geeft dit geld uit, 'want het is duidelijk, dat heden ten dage be drijfsspionage een vast onderdeel vormt van het arsenaal, dat men in de concurrentiestrijd gebruikt'. IjtECHT De heer J. de Wolf, die r de Industriebond NKV de onder- Ipelingen in de confectie-industrie Jjt. wil in deze bedrijfstak af van tariefloon, zo blijkt uit 'Industrie- li' het blad van de Industriebond y. lief loon mag voor de werkgevers E\ wel economisch aantrekkelijk het past niet meer in deze tijd. icht komt over als een blijk van wan- -- uwen, al is het misschien niet al zo bedoeld', vindt de heer de lf. Zuiver sociaal, menselijk gezien i int hij dan ook dat het afgeschaft r it worden. k HAAG Van de ruim 350 win- 5, die zijn aangesloten bij Spar- silte te 's-Hertogenbosch, zullen er in vijf jaar ongeveer 120 'den gesloten. Dit heeft drs. G. J. *Hsten van Spar-Verenigde Distribu- Medrijven, donderdag op de tweede cnemfas-voorjaarsdag in Den Haag me' el nhjfcdeeld. agr-VDB werkt in Zuid- en Oost-Ne- drijfdland en is ontstaan in 1971 na een tussen vier Spargroothandelsbe- jven, die voorheen een zelfstandig wan leidden binnen de Nederland- Spar-organisatie. De ruim 350 win- van deze organisatie zullen dit j een omzet behalen van ongeveer t n miljoen gulden. Deze omzet wil alle Ui in vijf jaar verdubbelen, maar a opn wil dit bereiken met een kleiner winkels, die echter groter van menlirang zullen zijn. In 1978 zullen i ongeveer 250 winkels, uitsluitend ferm arkten, over zijn. 8 vier regionale besturen binnen r-VDB (binnen afzienbare tijd mo- jk één) kunnen niet zomaar uit ei- beweging een Spar-winkel sluiten, lat de winkelier zelfstandig is. Er 1 vier manieren om tot verminde- g van het aantal winkels te komen, jus een woordvoerder. li eerste kan de winkelier er op ei- 1 initiatief mee stoppen. Ten twee- ikan de Sparbestuurder, die als ver- Uwensman optreedt twee winke ls bewegen samen te gaan, ten der- probeert men een Sparwinkelier sr te halen samen te gaan met een )kel van eeft concurrerende zelfbe- iningsketen en ten vierde kan een likelier doorschuiven naar een an- vestigingspunt. De winkels wor- ji gehuurd door de winkeliers. Zijn ji deels eigendom van De Spar en jrden deels van derden gehuurd en t doorverhuurd aan de winkelier. ÏSTERDAM De Nederlandsche nk heeft ook donderdag de gulden leten ondersteunen door de verkoop li Belgische franken met een ge latte waarde van 10,3 min, aldus sselmarktkringen. Woensdag ver- cht de centrale bank Belgische fncs met een tegenwaarde van ƒ16,5 ff. I Amsterdamse wisselmarkt was •nerdag rustig. De Amerikaanse Har opende vrijwel ongewijzigd op 2,8400-2,8425 en sloot hoger op 8450-2,8460, na een officiële fixatie n ƒ2,8405. Deze koersverhoging ird veroorzaakt door de mededeling .t de Amerikaanse handelsbalans in •ril van dit jaar voor het eerst sinds ptember 1971 een overschot vertoon- Organisatie bestaat 75 jaar ROTTERDAM De voorzitter van de Nederlandse Bond van Make laars in Onroerende Goederen, de heer R. J. Schurink, juicht de tot stand gekomen wettelijke regeling voor huurkoop van onroerend goed toe, maar vindt, dat de wetgever zijn kunnen overschat als hij tracht ook problemen op te lossen, die zich niet alleen bij huurkoop voordoen, zoals prijszetting en afkoelingsperiode. Hij zei dit bij de opening van het congres van zijn organisatie, die 75 jaar bestaat Hij was van oordeel, dat niet alleen binnen de sector onroe rend goed huurkooptransacties tegen te hoge prijs, ondoordacht of onbegre pen tot stand komen, maar evengoed in andere sectoren van het bedrijfsle ven. De heer Schurink geloofde niet, dat de wetgever op de goede weg is als hij bepaalde soorten transacties met bijzondere waarborgen tracht te omkleden, terwijl dezelfde problemen zich ook bij andere transactie afspe len. Deze problemen moeten in bre der verband worden bekeken en opge lost. Sprekend over de woningbouwproble- men legde voorzitter Schurink de na druk op het feit, dat de woningmarkt inderdaad een markt is, waar de wet van vraag en aanbod een rol speelt. Iedereen, die zich op die markt be geeft, zal zich dat moeten realiseren. Dat geldt evenzeer voor de bouwon dernemer als voor een woningbouw vereniging of wie dan ook. Hij wees op de noodzaak van marktonderzoek, voordat men iets gaat bouwen. Wo ningbouwverenigingen moeten daarbij bovendien bedenken, dat bouwen voor de veriooop in wezen een onderne- meraalktiviteit is met aille risiko's van dien. De voorzitter juichte het toe, dat de nieuwe wet op het bezitvormingsfonds anders dan vroeger een lening en een garantie afzonderlijk van elkaar moge lijk maakt Hij pleitte er echter voor de mogelijkheden voor het verkrijgen van die faciliteiten te verruimen. Van een verslaggever UTRECHT De vereniging 'De Hol landse molen' heeft van de Rabobank een 'verjaarsgeschenk' van anderhalf miljoen ontvangen. Dit bedrag werd gisteren in Utrecht door voorzitter van de bank, de heer C. G. A. Mer- tens, aan de voorzitter van de vereni ging, mr. P. Mijksenaar, overhandigd. Zowel de vereniging als de Rabobank (voortgekomen uit een fusie tussen de Raiffeisenbank en de Boerenleen bank) werden 75 jaar geleden opge richt Ter gelegenheid daarvan brach ten de plaatselijke banken 1.3 mil joen gulden bijeen, welk bedrag door de Rabobank met 0,2 miljoen werd verhoogd. TELEFONISCH AVONDVERKEER AMSTERDAM In hel telefonisch avondver- keer kwamen gisteravond de volgende koer sen tol stand (tussen haakjes de offliciéle slolkoers van overdag» Akzo 72.80-73.50 (72.90), Hoogovens (77.50). Kon. Olie 120.30-70 (119.60). Philips 54.40-60 (54.10), Unilever 149.4U-50 149.20), KLM 109.00 (107.50). ARNHEM De rechtbank in Arn hem heeft voorlopig surseance van be taling verleend aan de Nederlandse Hardmetaalfabriek met vestigingen in Arnhem (hoofdkantoor) en Zevenaar. Tot bewindvoerder is benoemd mr. E. Huber, advocaat te Bennekom. Het bedrijf dat 170 werknemers telt en gereedschappen produceert, kwam eind 1971 in moeilijkheden toen in een aantal Europese landen, waaron der Nederland, een verbod tot het ge bruik van spijkerbanden werd afge- kondgid. Tot die tijd maakte de on derneming jaarlijks tientallen miljoe nen stiften voor deze banden. De di rectie zag geen kans tijdig andere or ders te krijgen, waardoor het bedrijf verlies ging lijden. Overname van de onderneming door een Engelse groep mislukte. TEHERAN Na maanden van intensief onderhandelen is in Teheran een definitief akkoord ondertekend dat de nieuwe betrekkingen re gelt tussen Iran en de westerse oliemaatschappijen, die daar olie winnen. De overeenkomst, die voor de duur van twintig jaar is gesloten, draagt het bezit en de exploitatie van de olievelden in het zuiden van Iran vol ledig over aan de National Iranian Oil Company (IOC). Het akkoord komt in de plaats van de conventie van 21 september 1954, die de exploi tatie van het merendeel der Iraanse oliereserves toevertrouwde aan een consortium van Britse, Franse, Neder landse en Amerikaanse maatschappij en. De overeenkomst werd ondertekend door directeur Reza Fallah van de Na tional Iranian Oil Company en door directeur Pennel van British Petro leum, het hoofd van de onderhande lingsdelegatie van het consortium. In een perscommuniqué wordt verder gezegd dat de voorwaarden van de overdracht een garantie inhouden dat Iran niet minder inkomsten zal ont vangen dan andere oliestaten aan de Perzische Golf. Het akkoord zal over een lange periode stabiliteit en groei verschaffen aan de Iraanse olie-indus trie. Bovendien wordt op deze wijze de ononderbroken toelevering van ru we olie verzekerd aan afzetmarkten van de oliemaatschappijen van het consortium. Beursnotering binnen afzienbare tijd BREMEN De Thyssen-Bornemisza Group (hoofdkantoor in Amstelveen) streeft naar verdere uit breiding en spreiding van activiteiten. Dit binnen de door baar gestelde doelen, te weten: geografi sche spreiding binnen Europa, met het accent op Engeland en Frankrijk en een voorkeur voor meer op de consument gerichten markten. De nadruk, zo zei de heer G. B. Huis kamp, voorzitter van de raad van be stuur van de groep, tijdens een toe lichting op het jaarverslag, valt nog altijd relatief sterk op de zware ar* beids-inlcnsieve kapitaalgoederenin- dustrie. Een beter evenwicht tussen deze activiteiten en de meer op de consument gerichte marktsectoren is wenselijk. Voorts behoort tot de strategie van het concern het verkrijgen van een rendement op investeringen van ten minste 12 pet na belastingen. Ook is de groep uit op het overnemen van bedrijven met goede internationale expansiemogelijkheden en een goed management. 300 projecten Zoals bekend, verwierf de groep me dio 1972 de Mosa Porselein- en Tegel fabrieken in Maastricht. Een verdere uitbouw van dit bedrijf ligt in het voornemen. Het probleem is echter voldoende personeel te krijgen. Vorig jaar heeft de groep ca. 300 projecten bekeken. Aangezien echter zekere ren- tabiliteitseisen worden gesteld waren vele niet interessant. De liquiditeitspositie van Thyssen- Bornemisza is bijzonder sterk. Naast een cash-positie eind 1972 van 100 min stonden kort- en langlopende kre dietfaciliteiten ter beschikking van nog eens 100 min. In dat opzicht staat dus niets het expansiebeleid in de weg. Volgens de heer Huiskamp is in 1972 een verdere stap gedaan in de rich ting van het streven beursnotering te verkrijgen. Een dergelijke stap (alle aandelen zijn momenteel nog in han den van de familie Thyssen-Bornemis- "s?i SPI AMSTERDAM De Noorse scheep- vaartgroep Fearnley and Eger, die een bod heeft uitgebracht op de Stoomboot Maatschappij Hillegersberg en de Stoomvaartmaatschappij Oostzee wil de noteringen van deze onderne mingen ter beurze handhaven. Zij acht dit in het belang van de expan sie van haar zelf en van de twee over te nemen ondernemingen. Voorwaarde is wel, dat het bod gestand wordt ge- daan. Indien noodzakelijk zal een zodanig aantal aandelen worden doorgeplaatst bij beleggers van verschillende catego rieën, dat ongeveer 25 pet van de aan delenkapitalen cp de beurs kunnen circuleren. De Vereniging voor de Ef fectenhandel is gevraagd de notering te handhaven, zo blijkt uit het be richt aan aandeelhouders. Zoals reeds gemeld biedt de Noorse groep 1710 per aandeel van 200 van Hillegers berg en 740 per aandeel van 250 van Oostzee. Fearnley and Eger is een grote inter nationale scheepvaartgroep, werkzaam als eigenaar en beheerder van sche pen en is voorts actief in scheepsma- kelaardij en verschillende industriële en financiële ondernemingen in Noor. wegen en het buitenland. Commissarissen en directie van Hille* gersberg en Oostzee menen dat de fu sie met de Noren van belang is voor de continuïteit van de ondernemin gen. Men verwacht dat de vloten van Hillegersberg en Oostzee (Curacao) in de nieuwe constellatie sneller kunnen worden aangepast, met een gelijktijdi ge vergroting van tonnage en het aan tal scheepstypen. DEN HAAG De zuivering van het Nederlandse afvalwater vergt in totaal ongeveer 3,6 miljard, gulden. Omdat het streven bestaat die zuivering in 1985 te hebben voltooid, zullen de in stanties die voor de zuivering verant woordelijk zijn ongeveer 270 miljoen gulden per jaar moeten investeren. Dit blijkt uit een raming van de stichting toegepast onderzoek reini ging afvalwater (Stora). De raming is gepubliceerd in het jaarverslag van de Nederlandse waterschapsbank. ADVERTENTIE Het nieuwe bouwdok van de scheepswerf Bremer Vulkan, onderdeel van de Thyssen-Bornemisza Group, is geschikt voor de bouw van schepen tot maximaal 450.000 dwt. Het is één van de grootste dokken van Europa. De brugkraan op het dok heeft een totale hoogte van 73 meter, de spoorbreedte bedraagt 107 meter. Het dok zelf is 331 meter lang en 60 meter breed. Het heeft ruim 80 miljoen gekost. za) zal in de een of andere vorm bin nen afzienbare tijd worden gereali seerd. Dit ook met het oog op eventu ele toekomstige ackulsities, die dik wijls wiet met contanten te effectue ren zijn. Met het oog op beursnotering wordt doorgegaan met de stroomlijning van AMSTERDAM De Vereniging voor de Effectenhandel heeft een verdere stap gezet naar de verwezenlijking van giraal effectenver keer. Dit zal mogelijk maken de levering van stukken in natura tus sen en via professionele instellingen te vervangen door administra tieve overboeking tussen deze instellingen. In samenwerking met het organisatie adviesbureau Bakkenist, Spits en Co. is een plan opgesteld voor de organi satorische en technische verwezenlij- KNSM AMSTERDAM De KNSM hand haaft het in het jaarverslag uitgespro ken gematigde optimisme over de re sultaten in 1973. Dit bleek op de jaar vergadering. Wel zijn kostenstijging en valuta-onrust nadelig maar daar staan tegenover: hogere inkomsten uit de deelnemingen, efficiencyverbete ring en het aantrekken van de vrach- tenmarkt. De KNSM heeft ook goede verwach tingen door uitbreiding van de activi teiten buiten het scheepvaartgebied, met name op het gebied van de con tainers. Deze activiteiten zullen de ei genlijke scheepvaartactiviteiten ten goede komen. Van de 40 pet. deelne ming wordt een voortgaande groei verwacht. Het bestuur weet niet hoe groot het aandelenpakket van Jessel Securities in KNSM is. Een financieel blad meldde 27 pet. en 'daar zal het wel ergens in de buurt zijn'. Drukkerij De Boer HILVERSUM De Koninklijke Drukkerij en Uitgeverij v/h C. de Boer jr. te Hilversum heeft over het jaar 1972 een winst geboekt van 2,3 min of 13,4 procent meer dan over het jaar daar voor. De omzet steeg van bijna 49 miljoen gulden in 1971 naar ruim 60,6 miljoen in 1972. Er zal een dividend worden uitgekeerd van 17 procent. Enraf-Nonius DELFT In 1972 is bij Verenigde Instrumentenfabrieken Enraf-Nonius evenals in 1971 de afnemende econo mische bedrijvigheid merkbaar ge weest. Desondanks ging de omzet om hoog met ruim 12 procent van 38,4 min tot 43 min. De nettowinst steeg van 1,7 min tot 1,9 min. Bij een uitbreiding van het aandelenkapitaal met ongeveer 8 pet, in verband met de deelneming in Organonteknika, is de winst per aandeel van 1000 toe genomen van 321 tot 333. Voorge steld wordt een dividend van 17 pet (16 pet). Enraf-Nonius ziet de verdere omzet en winstontwikkeling met ver trouwen tegemoet In 1971 en 1972 is het aandelenkapi taal met ruim 30 pet uitgebreid via onderhandse plaatsingen, waardoor nu een dusdanige spreiding bereikt is dat het zelfstandige voortbestaan van het bedrijf zo goed mogelijk ds verzekerd. Nu nemen DSM en Akzo deel voor 20 pet en ongeveer 25 pet is in handen van enkele institutionele beleggers, terwijl 35 pet op de vrije (incourante) markt is. Deze spreiding en de nauwe binding met de research laboratoria van DSM en Akzo zijn erg belangrijk voor Enraf-Nonius. Interlas SOESTERBERG Interlas heeft over 1972 een geconsolideerde omzet behaald van 15,75 min tegen 15,48 in 1971. De bruto-winst daalde even wel van 6,06 min tot 5,07 min, terwijl de geconsolideerde winst- en verliesrekening sluit met een nadelig saldo van rond 280.000. Er zal geen dividend worden uitgekeerd. Over 1972 behaalde Interlas een netto-winst van 720.000, waaruit een dividend van 20 pet werd uitgekeerd. Wegener kreeg meer advertenties APELDOORN In het eerste kwar taal van 1973 heeft zich duidelijker dan in het laatste kwartaal van vorig jaar het beeld van een verbetering van de reclamebestedingen afgete kend. De advertentie-omzetten van vrijwel alle bladen toonden een zeer bevredigende stijging. Dit schrijft de directie van Wegeners Courantencon cern in het jaarverslag. Ook de voor uitzichten van de dochterondernemin gen zijn gunstig voor een in betekenis toenemende bijdrage tot de winst. De verhouding tussen de inkomsten uit advertenties en abonnementen wij zigde zich in 1972 bij de dagbladen van 61:39 tot 57:43. De abonnements inkomsten van de dagbladen stegen evenals het jaar daarvcor met 28 pet. Een matiging in verdere verhoging van de abonnementsprijs lijkt de di rectie geboden teneinde de oplage groei van de dagbladen niet te stagne ren. VRG-papier ZAANDAM William Pont ziet goe de redenen aanwezig om aan te ne men, dat de zaken in 1973 zich goed zullen ontwikkelen. Onzekere factoren zijn echter nog de mogelijke invoe ring van een selectieve investerings heffing, de prijsbeschikkingsmaatrege- len en de sterk gestegen inkoopprijs van gezaagd naaldbout. In 1972 steeg de omzet van 233 min tot 292 min en het bruto inkomen nam toe van 12,7 min tot 18,0 min. De nettowinst komt uit op 5,98 min te gen 4,60 min in 1971. Voorgesteld wordt het dividend te verhogen van 16 tot 17 pet. De nettowinst per aan deel groeide van 37 tot 47. William Pont AMSTERDAM Gem. Bezit VRG-Pa- pier wil via een statutenwijziging de mogelijkheid openen preferente aan delen uit te geven. De vennootschap ziet de resultaten voor 1973 met ver trouwen tegemoet. De nettowinst steeg in 1972 met 20 pet van 4,3 min tot 5,2 min. Voorgesteld wordt een onveranderd dividend van 26 pet in contanten, of naar keuze 16 pet in contanten en 10 pet in agioaandelen. king van het girale effectenverkeer. Daarbij wordt uitgegaan van de moge lijkheid van invoering in Nederland in het eerste kwartaal van 1975. Daarnaast bestudeert de in 1970 door de minister van justitie ingestelde commissie-Ras de juridische proble men rondom een stelsel van giraal ef fectenverkeer. Het is de taak van de commissie de minister te adviseren ten aanzien van mogelijk wenselijke of in bepaalde opzichten noodzakelij ke wetswijzigingen. De commissie heeft inmiddels belangrijke vorderin gen gemaakt. Het in overleg met Bakkenist, Spits en Co. opgestelde plan is verdeeld in twee fasen. Een fase, die de afronding van de reeds begonnen detailstudie van organisatorische, technische en fi nanciële vraagstukken omvat, waarbij het o.m. in de bedoeling ligt om door middel van een enquête de omvang van het natura-verkeer in effecten vast te stellen. De tweede fase omvat de technische invoering van het giraal effectenverkeer op basis van de bevin dingen van de detailstudie. het concern. Het ligt in de bedoeling nog dit jaar te komen tot een volledi ge zelfstandigheid van de wissel vallige scheepvaartsector. De groep zal dan nog uit drie divisies bestaan, t.w. scheepsbouw, handel en transport en industrie. Thyssen-Bornemisza- in totaal 14.295 personeelsleden, w.v. 5.178 in Neder land en met een geïnvesteerd vermo gen van 376 min, waarvan 53 pet in ons land, 31 pet in Duitsland en 16 pet in andere landen heeft in 1972 zeer gunstig gewerkt Het rendement op het geïnvesteerde vermogen beliep 13 (v.j. 8,3). pet. De brutowinst steeg met ruim 40 pet van 97 min tot 138 min, terwijl de nettowinst met 66 pet toenam van 29 min tot 48 min, waarvan 40 min terug te voeren is op de indus triële activiteiten van de groep. Het resultaat werd bereikt ondanks een vermindering van de omzet (door ver koop van belangen) van 1.095 min tot 1029 min. Wat 1973 betreft be staan gegronde redenen voor optimis me. De resultaten zullen, naar het zich laat aanzien, hoger zijn dan over 1972. LANDRÉ GUNDERMAN GROEP niet ontevreden met resultaat eerste kwartaal. De handel in kapitaalgoederen die in 1972 beslist achterbleef bij vorige jaren, lijkt zich volgens de direktievan Landré&Glinderman, enigszins te herstellen. Weliswaar blijft het bedrijfsleven, duidelijk voorzichtig met het doen van grote investeringen, doch anderszins lijkt het toch goed waarneembaar dat men niet 'penny-wise and pound-foolish' is en de noodzakelijke aanschaffingen niet langer uitstelt Landré Glinderman althans boekte over het eerste kwartaal van 1973 een beduidend beter resultaat dan in hetzelfde kwartaal van het vorig jaar. Wij zullen regelmatig mededelingen doen omtrent do ontwikkeling van Landré's aktiviteiten. Koersen in Montreal Bovis Dom Tar Chem Husky Nat. Gas Mass Fergusou Nat. Resources Shell Canada 2.20 16% 18',4 10', 4 1774 7.95A 15% 23/5 2.15 1614 18% DOW JONES INDEX Indnst. Sporen (Jtll. Obi. Mods 22 mei 892.46 165.43 105.76 74.50 545.0 23 mei 895.02 11609 106.31 74.47 237.68 24 mei 924.44 169.80 107.14 74.41 547.3 Aand. Obl. Tot. H. L. 22 mei 18.020 20.890 1.809 855 650 23 mei 19.680 24 mei 17.310 23.260 1.799 1.168 365 44% 45 NEW VORK ACF Industrie Alreo Allied Chemical Alum Co of Am American Brands American Con Am Cyanamld Am Electr Power Am Metal Climax Am Motors Am Smelt C Ref Am Tel Tel Ampex Anaconda Armco Steel Atlant Richfield Bendis 35% 35% Bethl Steel 28% 30 Boeing 18% 20% Burlington Ind 31% 32H 12% 12% 32% 34% 69% 60% 38% 3814 32 32% 2394 24% 2594 28 30% 31% 7% 794 17% 81 5l9*l%ex 394 394 18',i 19 22% 22% WASHINGTON (AP) De Verenig de Staten hebben over april voor het eerst sinds 18 maanden een han delsoverschot geboekt De exporten ben in april voor de derde maand In successie een nieuw record bereikt, terwijl de importen voor de tweede achtereenvolgende maand terugliepen. Een groot deel van de gunstige wen ding in de handelsbalans is het gevolg van een teruggang in de importen uit Canada. In vergelijking met maart namen de totale exporten gedurende april met twee procent toe tot, na seizoenscor rectie. 5.487 miljoen dollar en de im porten liepen met 2.6 procent terug tot 5.291 miljoen dollar. Kon. Olie noteerde gisteren 42%-4394 (41%- Philips 19%-19% (1894-19), Unilever S 5294-53 51%-52) en KLM 38 36 94). Op gave duPont, Glore, Forgan. Can Pacaflc Ry Cclanese Chase Manhattan Chesap Ohio R Chrysler Cities Service Colgate Palmoltve Colt Industries Comraonw Edison Cons Edison Conl Can Cont Oil Curtiss Wright Curliss Wright A Dart ind Deere and Co Dow Chemical Du Pont (El) 40% 51% 17%e Eastman Kodak 128% 136% First Nat City 36% 37% Admiral Corp 994 9% AUengheny Puw S 2074 2174 Akzona 25 2574 Am Standard 1174 1174 Amsted Ind 4074 41 Ball Ohio 41 Bavuk Cigars Can Breweries 4% 474 Cettu 1394 1471 Chndbourn Goth 194 174 Chase Select Fd 9.68 9.72 Columbia Gas 2974 30 Comlnco 2879 28% Cont Telephune 2274 22% Fluor Corp 39% 3974 Gen Electric Gen Foods Gen Motors Gen Publ UU1 Gen Tel Tel Getty 011 Gllcttc Glmbel Brothers Goodyear 1 and B Gulf Oil Illinois Cuntr lnsilco Int Busln Mach Intern Harvester Int Nick of Can Int Paper Int Tel Tel 57 59% 23% 24% 679'a 7094 19% 2071 2894 29% 120 125 53% 54 15% 139 25% 26% 23% 237a 19 19% 9% 974 .18994 400% 2694 2774 Ling-Lentco Vough 794 8 Litton Ind 7 7% Lockheed Aircraft 594 694 Marcor 20% 2094 Martin Marietta 16% 1674 May Dep Stores 2894 29% McDonnell Dougla 22 23 Mobil Oil Corp 62 74 6594 Nat Biscuit Nabisco Nat Distillers Nat Gypsum Nat Steel Nat Lead ind Int Bnk for Ree Int Flav Frag Int Paper <S 4) Kansas City Ind Kansas Power KLM Kroger Leasco Lone Star Cemen' Lehman Madison Fund 4374 44% 33 3494 1494 1474 Pac Gas and El Penn Central Pepslco Phelps Dodge Philip Morris Phillips Petr Procter Gambl RCA 2894 2894 2 2 83% 84% 4074 4074 11194 119 47% 5094 9874 100 2594 2894 Royal Dutch Petr 41% 42% Santa Fé ind Sears Roebuck Shell Oil Southern Southern Pacific Railway Sperry Rand Stand Oil Callf Stand OU Indlah* Exxon Corp Studebaker Worth Sun OU 1894 1894 30% 31% 33',4 34 3874 40% 73% 76% 87% 90% 9394 9694 4094 4094 4874 48% 2374 24 3694 38 1694 Texas Gulf Texas Inst Transaraerlca Unilever Union Carbide Unl Royal United Aircraft United Brands US Steel West Union Tel Westinghouse £1 Woolworth Nat Can NY Centr A North West R N Am Phillips Co 51% 52% 38 39% 1194 12% 3 6 94 38 7% 31% 8294 1074 II 6%b 6% 63 6274 25% 25% Occidental Pelr 10% 10% Pacific Light 23 23 Standard Brands Tandy Union Electr United Corps United Gas I9ex 5194 23cx 1774 1774 1774 17% 8% 8% 1794.794CX Western Bancorp 2974 29%

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 19