frimdag moet wel vervolg hebben' 158r Wankele begroting wereld-toernooi \u échte 3ge van arstens Proisy en Connors halen tweede ronde Parijs niet HH DE KLERK Killanin tegen vlaggen en volksliederen Van Duivenbode en Van Daele op transferlijst Zuid-Afrika ziet mogelijk af van Olympische Spelen -maarten voor miinale snel weg Supporters van NEC en NAC in bussen naar finale W/XiWA'RTET VRIJDAG 25 MEI 1973 SPORT T11/K13 De helft van de totale kosten name lijk zullen moeten komen uit de en treegelden. Een op het eerste gezicht wankele manier van begroten, want de keren dat er bijvoorbeeld een Wa generstadion geheel uitverkocht raak te in het verleden, zijn op de vingers van een hand te tellen. Gedurende vier jaar heeft de jubile rende KNHB gespaard voor dit toer nooi. Maar hoe wankel de basis on danks de sponsors toch is, maakte toernooi-voorzitter Piet Bromberg wel duidelijk toen hij stelde: 'We hebben het aantal vrijkaarten drastisch be perkt. Er worden er maar enkele uit gedeeld. Zelfs de ereleden komen niet automatisch in aanmerking voor een gratis toegangsbewijs. We hebben er nog niet over gedacht om eventueel op stille middagen scholen uit te no digen. We hebben uit de entreegelden alles nodig om rond te komen'. Van de totale begroting die rond de 700.000 gulden ligt, wordt de helft ge dekt door schenkingen van sponsors. Bromberg: 'De helft van die zeven ton is al binnen. Die sponsors krijgen er niet meer aan reclame voor terug dan een regeltje in het programma. We denken uit de recettes toch zeker een bedrag van 200.000 gulden te halen. En dan hebben we daarnaast nog ga ranties gekregen van de Nederlandse Sport Federatie en de gemeente Am sterdam'. KNHB-directeur Piet Duin- ker: 'Een andere mogelijkheid is de ontvangst uit de gelden voor televi sieuitzendingen. Het eerste land dat belangstelling toonde voor recht streekse uitzendingen was nota bene Maleisië. Dat zal dus wel satelliet- werk moeten worden. Het vervelende is alleen, dat we als hockeybond niet weten, hoeveel we voor die uitzendin gen waard zijn. Van Bob Spaak (hoofd sportuitzendingen NOS, red) hebben we al gehoord dat het waar schijnlijk gezien de belangstelling wel Eurovisie uitzendingen zullen worden RIO DE JANEIRO (UPI)'. De Ierse lord Killanin, voorzit ter van het Internationaal Olympisch Comité, heeft in Rio de Janeiro verklaard dat hij te genstander ls van uitingen van nationalisme op de Spelen, zoals het hijsen van landsvlaggen en het spelen van volksliederen. 'Het gaat om de persoonlijke triomf van een atleet of een ploeg', aldus Lord Killanin, die vorig Jaar september werd geko zen ais opvolger van de legen darische Avery Brundage, 'en het land waar hij vandaan komt heeft er niets mee te maken, laat staan een eventueel poli tiek systeem'. Killanin zei voorts dat hij geen bezwaar had tegen steun van het bedrijfsle ven voor sportmensen in de vorm van kleren e.d. zolang de ze niet extra worden betaald. Krachttoer bij hockey-jubileum Van onze speciale verslaggever AMSTELVEEN De Koninklijke Nederlandse Hockey Bond gaat in augustus een krachttoer verrichten. Ter gelegenheid van het 75- jarige bestaan van de bond wordt dan namelijk op en rond het Wa generstadion in Amstelveen het tweede toernooi om de wereldbeker voor heren gespeeld, terwijl tegelijkertijd een internationaal jubi- leumtoemooi voor dames plaatsvindt. Die krachttoer wil de KNHB gaan verrichten met een voor dit soort toernooien en zeker gezien de belangstelling voor hockey in Nederland, opmerkelijke begroting. AMSTELVEEN De poule-indeling voor het toernooi om de wereldbeker hockey (van 24 augustus tot 2 september in Amstelveen) ziet er als volgt uit: poule A: West Duitsland. Nieuw Zeeland, India, Japan. Spanje en Ke nia; poule B: Engeland.België, Argentinië. Nederland. Pakistan en Maleisië. Aan het Jubileumtoernooi voor dames doen de nationale teams van Australië. Frankrijk, Engeland, West Duitsland. België. Nieuw Zeeland. Nederland en de Verenigde Staten mee. Zuid Afrika, toch een van de sterkste hockeylanden bij de dames, heeft wegens de tegenstand die bestaat tegen de apartheid spolitiek van dat land en de aversie die daartegen bestaat bij andere deelneende lan den. geen uitnodiging ontvangen. en in kleur. Hoeveel het opbrengt is echter nog niet duidelijk'. Een voordeel bij dat alles is, dat het Nederlands elftal alle wedstrijden uit de voorronde op één na een ingrij pen van de FIH (Internationale Hoc key Federatie) voorkwam alle op het hoofdveld zal spelen. Dat betekent dat het publiek een aangename ac commodatie geboden kan worden, waardoor het aantal toeschouwers au tomatisch weer zal oplopen. 'We heb ben'. zo stelde Bromberg, 'goede hoop dat we met deze begroting rond kun nen komen, ondanks alles wat er voor zo'n groot toernooi komt kijken'. Van onze sportcorrespondent ROTTERDAM De Rotterdamse ere divisieclub Feyenoord heeft twee spe lers op de transferlijst geplaatst: ver dediger Theo van Duivenbode en doelman Bram Geilman. Joop van Daele is op eigen verzoek op de trans ferlijst geplaatst. Chris Kronshorst en Frans Thijssen van het Nijmeegse NEC hebben zich eveneens op de transferlijst laten plaatsen. Kronshorst (voorheen Hol land Sport) wil in verband met zijn zaak in Delft weer terug naar het Westen. Bij NEC lopen in totaal 15 contracten af. JOHANNESBURG (Reuter) Zuid- Afrika ziet mogelijk af van zijn pogin gen opnieuw te worden toegelaten tot de Olympische Spelen. Dit heeft de voorzitter van het Zuidafrikaanse Olympische Comité, Rudolf Opper man. geschreven in een rapport voor de jaarvergadering, die volgende maand bijeenkomt. Opperman schrijft daarin: 'Het is uiterst twijfelachtig ge worden of wij om redenen van zelf respect nog verdere pogingen zullen ondernemen te worden toegelaten'. Hij beklaagde zich over het feit dat wat hij noemde de 'enorme vooruit gang' in zijn land, geen effect op het Internationale Olympisch Comité heeft gehad. Zuid-Afrika mocht voor het laatst aan de Spelen van 1964 in Rome deelnemen. BILJARTEN De Nederlander Hans Vul- tlnk heeft ln de eerste ronde van het wereldkampioenschap anker kader 47/2, dat in Krefeld wordt gehouden, in de eerste ronde gewonnen van de Zwitser André Burgener. Vultink had drie beur ten nodig voor de 400 caramboles, de Zwitser kwam tot 143 caramboles. Even eens in drie beurten won de Westduitser Dieter Müller. VOETBAL Hongkong heeft ln de Zuid- koreaanse hoofdstad Seoel Zuld.Vietnam verslagen met 1—0. Het was een wed strijd in de Aziatische groep van de voorronden voor het wereldkampioen schap voetbal 1974. De Britse kroonkolo nie heeft zich nu geplaatst voor de halve finales van de Aziatische zone en komt zaterdag uit tegen Zuld-Korea. De ande re halve eindstrijd gaat tussen Israël en Japan. VOETBAL De tuchtcommissie betaald voetbal heeft vijf spelers uit het betaal de voetbal geschorst. De schorsingen gaan in per 10 augustus (begin van de nieuwe voetbalcompetitie). De volgende spelers werden gestraft: HVC: v.d. Hoek twee bindende wedstrijden, een wed strijd voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar. boete van 100. Helmond Sport: Vardlc een wedstrijd voorwaarde lijk en een boete van ƒ150. Veendam: Oostinga boete 100.: v.. Welde een wed strijd geschorst en boete 125. FC VW: Smets een wedstrijd en boete 125. VOETBAL Voor de promotie-wedstrij den naar de eredivisie, die zondag om 19.00 uur worden gespeeld zijn de heren Berrevoets (Amsterdam) en Keizer (Vo- lendam) als scheidsrechter aangewezen. Berrevoets leidt Wageningen-Volendam, Keizer fluit De Graafschap-PEC. VOETBAL Het voetbalteam van Osser- vatore Romano is kampioen van Vati caanstad geworden door een gelijkspel (1-1) tegen het elftal van de Vaticaanse musea. SCHAKEN Oud-wereldkampioen Boris Spasski benadert tijdens het toernooi in Dortmund zijn topvorm bij lange na nog niet. Gisteren boekte hij ln dit Open Westdultse kampioenschap in de vijfde ronde zijn derde achtereenvolgende remi se (tegen de onbekende Westberlijner JUrgen DUball) en bezet met 2y» punt uit vijf partijen de gedeelde vierde plaats ln de rangschikking. Hans-Jochen Hecht, overwinnaar van Spasski ln de tweede ronde, leidt met vier punten. Düball en Keres volgens met 3% punt. WIELRENNEN De Nederlandse araa- teurploeg voor de Ronde van Engeland (Mllkrace). die van 27 mei tot en met 5 Juni wordt gehouden, bestaat uit Fedor den Hertog. Aad van den Hoek. Piet van Katwijk, Arte Hasslnk. Jan Allng en Ad van de Springel. Ploegleider is Joop Mld- dellnk. IJSHOCKEY De twee coaches van het Tsjechoslowaakse ijshockeyteam, Jaroslav Pittner en dr. Vladimir Kostka. hebben hun ontslag aangeboden. Reeds enkele maanden geleden hadden zij hun vertrek na zes Jaar al aangekondigd. TAFELTENNIS Veronique van der Laan, ln 1971 naUonaal kampioene, zal met Ingang van het nieuwe seizoen uitko men voor Delta Lloyd. De 20-Jarige speelster was lid van De Treffers in Roe- lofarendsveen. Ook de herenploeg zal worden versterkt. Leo Lucus keert terug bij de Amsterdamse club. mingse cardioloog Nieveen over bestrijding van de risico-factor bewegingsarmoede: NINGEN/AMSTERDAM ye verkeerd en te veel eten at we ons te weinig bewe- mag wijd verbreid als be- worden verondersteld, lals de gevolgen (hart- en aekten zijn doodsoorzaak mer één) en de manier ■op we iets aan onze gezond- kunnen doen. Bewegen bij beeld en anders, bewuster En voor degenen die dat niet mochten weten, is er 3 nog de televisie-reclame. wat anders op je brood te ren of in je koffie te doen, je slank (zoals je dochter) net het verorberen van een et je trim je je gewoon weer dedereen echter is zo goed van Ouwen, dat hij of zij het bij lippetje of halvarine laat Soms n we massaal in actie, nemen aie raadgevingen ter harte en iets. Vorig jaar bijvoorbeeld, Je eerste nationale trimdag, den 220.000 mensen zich aan wandeling. Naast de min of geregelde trim-activiteiten op larvoor aangelegde banen of ge in de zogenaamde fitheid-club- (vordt morgen vanuit de sport- id een nieuwe poging onderao- het Nederlandse volk op grote il in actie te brengen. Op de Je nationale trimdag kun je op dan 450 plaatsen (zwembaden, jlaatsen, fiets-parkoersen) op manieren weer eens trimmen, 'eel mensen morgen in bewe- zullen komen, hangt niet alleen het weer af, want de activitei- hebben een zekere drempel: je een badpak nodig, of een trai- ipak, en wat je moet doen is in 'e mate aan regels gebonden: Zwemmen strekt zich uit over meter of 200 meter hindernis- het lopen over 2,5 tot 5 kilome- in je eigen tempo) en het fiet- noet je 30 kilometer volhouden, frote vraag echter is of het bij ene keer trimmen blijft, of er verandert. Het accent op de de trimdag is verschoven naar Massaal in beweging, zoals op de foto tijdens een strandloop bij IJmuiden. de sportbonden, die in toenemende mate worden geconfronteerd met de recreatie-sport en in de toekomst zich meer en meer zullen moeten richten op de tallozen die zich uit sluitend wilen bewegen voor het ple zier. Die groep groeit dan wel. Maar als we de televisiereclame mogen ge loven, verandert er wezenlijk wei nig. Zijn we immers niet alleen dan goed wanneer we onze kinderen dampende schalen patat voorzetten en volstoppen met luchtige zoetig heid die hun eetlust niet wegneemt of hun zelfs direct weer energie geeft? Merkwaardige gedragstegenstellin gen, die lijken aan te geven dat we de klok wel hébben horen luiden, maar dat de klepel nog zoek is. De Groningse cardioloog prof. dr. J. Nieveen over die klok: 'Er is een ernstige toename van het aantal hart infarcten en het gaat hierbij om een uitbreiding naar beneden. Steeds meer jonge mannen (en de laatste jaren ook vrouwen) worden, in het volle leven, getroffen. Die toename ligt verankerd in de wes terse cultuur, het is een typische welvaartsziekte.' De bestrijding ech ter levert nog de nodige problemen op. Prof. Nieveen: 'Als je iets wilt bestrijden, moet je weten wat de oorzaak is. Bij veel ziekten kun je dat duidelijk vaststellen, maar bij atherosclerose ligt dat moeilijker. Via onderzoekingen echter zijn we een reeks factoren tegengekomen die het risico vergroten. De eerste risico-factor is de voedingsgewoonte: we eten te veel vet en suiker, we eten te veel taartjes, luxe-brood. Zo neem je veel calorieën op, maar die kunnen niet verbranden door factor twee, de bewegingsarmoede. Zowel in het werk als in de vrije tijd neemt de lichaamsbeweging af; denk aan de mechanisering, de lift, de au to. Een derde factor is het roken, vooral van sigaretten. Een vierde factor zijn andere ziekten, zoals sui kerziekte en hoge bloeddruk en een vijfde risico-factor vormen psychi sche spanningen. Die spelen wel een rol, maar welke is moeilijk aantoon baar. Hoe meer van deze factoren in het geding zijn, des te groter is het risico.' De welvaartsziekte van ons hart is geleidelijk de westerse cultuur inge slopen en zal, zo meent prof. Nie veen, slechts geleidelijk er weer uit kunnen worden gedreven. Een voor zichtige schatting zijnerzijds: min stens vijfentwintig jaar. Het wapen is vooral voorlichting, met name over die factoren die beïnvloedbaar zijn; waar je zelf iets aan kunt doen: het bewegen, het roken en het eten. Maar welke rol bijvoorbeeld het be wegen ten opzichte van andere fac toren vervult, is niet bekend. Er wordt momenteel een bevolkingson derzoek in Vlagtwedde en Vlaardin- gen verricht, maar de cijfers daar van zijn nog niet zo ver uitgewerkt, dat er iets meer over die beweging te zeggen valt dan dat het van in vloed is. Prof. Nieveen staat, begrijpelijk, po sitief tegenover acties zoals de natio nale trim-dag. Hij zegt: 'Het is nut tig, maar je moet het niet bij één keertje laten. Je moet je geregeld bewegen, dat kan in je werk door de lift te vergeten, naar je werk te fietsen. Dat kan ook op een trim baan, waarvan er zoveel zijn aange legd. Maar je kunt ook geregeld sport bedrijven, ook na je jeugdja ren. De lichaamsbeweging zou be vorderd kunnen worden door het vergroten van het aantal zwemba den, sporthallen, sportvelden. De fa ciliteiten kunnen niet alleen worden uitgebreid, maar ook verbeterd en veranderd, zodat de accommodaties niet zo afgesloten zijn, maar dat er plaats komt voor iedereen uit het gezin. Ook op school moeten meteen meer mogelijkheden voor sport en gymnastiek komen, we hebben dat in 1971 in een rapport aan de vroe gere staatssecretaris Kruisinga nog benadrukt.' AFSCHRIKKEN De wijze waarop die voorlichting moet worden gegeven, vormt een van de moeilijkste punten in de be stri jdingsstrategie. Het trimmen bij voorbeeld stond aanvankelijk in het teken van de preventie en was niet geheel vrij van een zekere dreiging. Prof. Nieveen: 'Het is erg moeilijk, de propaganda komt slecht over, hoewel het roken momenteel iets af neemt. Als je zegt: je moet lopen Prof. dr. J. Nieveen voor je leven, schrikken de mensen af. Ze zeggen: poeh, doe het zelf maar en denken: mijn buurman krijgt het, maar ik niet Hoe het wèl moet, weet ik niet Misschien moet je vooral moeders benaderen en ze op het voedingspatroon van hun kinderen wijzen, moet je de kinderen zelf via school zien te overtuigen. Want het ligt voor de hand dat wanneer je preventief te werk wilt gaan, je de risico-factoren op zo jong mogelijke leeftijd moet bestrijden. Je kunt bijvoorbeeld ook reclames gaan verbieden voor siga retten, zoals in de Verenigde Staten en zorgen dat op voedingsmiddelen precies staat aangegeven wét er in zit' Morgen kan iedereen die voelt dat hij of zij te weinig beweegt daar iets aan doen. Prof. Nieveen: 'Zo'n trimdag is nattig als stimulans. Maar het moet wel een vervolg heb ben. Eén zaterdag is mooi maar als je dan 364 dagen niets doet, is het nutteloos.' HANS SCHMIT lAN (AFP) Gerben Kar- die in de ronde van Spanje 'n opmerkelijke rol speelde een reeks etappe-overwin- n, heeft gisteren ook in de een overwinning behaald, ederlander kwam in de vijf- appe (173 kilometer van St int naar Milaan) als eerste de streep in een massale print. |ag had Karstens reeds de derde I gewonnen, maar de jury zette oen terug naar de laatste plaats, hij in de eindsprint zou hebben 'd. In de rit van gisteren kregen ïnners, op drie na. dezelfde tijd yezen als Karstens. De rit van !n voerde op vlak terrein. Door- e renners dezelfde tijd kregen, zich geen verschuivingen in de éne rangschikking voor. Eddy X behield zijn voorsprong van bonden op de Italiaan Marino Merckx is overigens niet bijster !en over zijn prestaties in de Gi- |j mag twee etappes hebben ge in en de leiding hebben in het ben klassement, de Belg had {gewild. 'Toen de ronde in Ver- Jbegon, was ik van plan Aosta {rotere voorsprong te bereiken u het geval is. Ik had in de eer- appes betere resultaten moeten n. Ik was in goede vorm na de i van Spanje. Hoewel ik niets te l heb, had ik gehoopt iets betere iten te behalen. Mijn voomaam- igenstanders zijn Jose Manuel 6 en Felice Gimondi. De Span- Ss goed in de bergen en Gimondi goede conditie'. X beschouwt ook zijn landge- Roger de Vlaeminck als een I lurende bedreiging. De Vlae- die gisteren in de sprint vijfde zelf dat hij zich toelegt op ^-overwinningen. 'Ik heb de e etappe gewonnen en wil er leer aan toevoegen. Ik blijf mijn ioen. Ik zal het algemeen klasse- niet verwaarlozen, maar het zal tnij moeilijk zijn om bij de lei- je blijven'. etappe: 1. Karstens (Ned) 173 km ln .16 minuten 45 seconden (gem. 40.257 WbOl 2. Basso (It) Z.t., 3. Sercu (Bel) z.t., I Linden (Bel) z.t.. 5. Roger de Vlae- I (Bel) z.t.. 6 Parechini (It) z.t., 7. MMlo (It) z.t., 8 Bltossi (It) z.t., 9. II (It) z.t., 10. Merckx (Bel) z.t., 11. .(Den) zt„ 12. Benfatto (It) z.t., 13. lasl (It) z.t.. 14. Paolinl (It) z.t., 15. Irl (It) z.t 16. Gavazzl (It) z.t., 17. <It) z.t., 18 Ducreux (Fra) z.t., 19. !<It) z.t. !4 klassement: 1. Merckx 25.34,19. 2. ELGRADO (SID). De in Hgrado beschikbare kaarten or de volgende week woens- g te spelen Europa Cup fina- AJax-Juventus zijn gisteren tuien het uur van de hand ge- an. De ruim 40.000 plaatsbe- IJzen vonden zo gretig aftrek, it zich aan de loketten chaoti- he taferelen afspeelden. Uit ederland en Italië worden iorts 55.000 mensen verwacht. Met nagenoeg een banddikte verschil wint Gerben Karstens de vijfde etappe van de Ronde van Italië. Van links naar rechts Patrick Sercu (3>, Marino Basso (2). Karstens en Rik van Linden (4). Bitossi 25.34.48. 3. De Vlaeminck 25.34,48. 4. Panlzza 25.34.56, 5. Fuente 25.35,10, 6. Bat- taglini 25.25,10, 7. Kuiper 25.35,25. B. Rltter 25.35,25, 9. Poggiali 25.35,33, 10. Lazcano 25.35.33. 11. Fuchs 25.35,33. 12. Gimondi 25 35.33. 13. Pcssarodona 25.35.33, 14. Moser 25.35.54. 15. Motta 25.36.02. 16. Bergamo 25.36.04. 17. Paollni 25.36.12. 18. Perurena 25.36.12. 19. Galdos 25.36.12. 20. Jansen 25.36.12. VREDESKOERS De Rus Vaileiri Likatsjaw heeft giste ren de 15e etappe van de Vrcdeskoers (WarschauPraagBerlijngewon nen. Hij legde de 166 kilometer van Dresden naar Halle af j:i 4 uur 22 mi nuten 42 seconden. In de sprint ver sloeg hij de Fransman Danguilaume, die dezelfde tijd noteerde. Op de vijf de plaats, eveneens m dezelfde tijd. eindigde de Nederlander Evert Die penveen. In het algemeen klassement deden zich geen verschuivingen voor: de Pool Szurkowski behoudt de lei ding. 14c etappe1. Likatsjev (SU). 166 km in 4 22.42 <4.22.12 met bon.). 2. Dangulllaume (Fra) z.t. (met bon. 4 22.22), 3. Guarnierl Ut) z.t. imet bon. 4.22.32). 4 Podloezjnl SU) z.t.. 5. Diepenveen (Ned). 23. Lenfe- rink (Ned) z.t.. 46. Legierse iNed) z.t.. 59. Hoogedoorn (Ned) 4.27.08, 76. Smits (Ned) Okker ronde verder - Marijke Schaar uitgeschakeld PARIJS (Reuter, UPI) Marij ke Schaar, enkele jaren terug nog in de halve finales van de open Franse tenniskampioen schappen op Roland Garros in Parijs, heeft dit jaar de eerste ronde niet overleefd. Zij verloor in de eerste ronde van de Wim- bledon-kampioene Evonne Goola- gong. De Australische won met 6-2 6-2. Tom Okker had het bij de heren in de eerste ronde niet moeilijk. De als 16e geplaatste Nederlander zette moeiteloos de Argentijn Juan Ganzabal opzij- 6-1 6-1. Ook op de tweede dag van Roland Garros, door de aanwezigheid van de profs als het sterkste gravel-toemooi ter wereld beschouwd, vielen enkele verrassingen. Zo verdween de als elf de geplaatste Fransman Patrick Proisy, vorig jaar pas verslagen in de eindstrijd, reeds in de eerste ronde van het toneel. Hij verloor in drie sets (6-7 6-3 6-1) van de Amerikaan Tom Gorman. Kort daarna viel het doek voor een andere geplaatste spe ler, de als 12e op de lijst gezette Amerikaan Jim Connors. Hij struikel de over de Mexicaan Raol Ramirez, een 19-jarige student aan de Ameri kaanse universiteit van Caiifomië. Ra mirez won met 64 7-6 en hij deed daarmee voor het eerst van zich spre ken op een groot toernooi, hoewel hij reeds eerder van de Amerikaan Bob Lutz heeft gewonnen en in de Davis Cup van Tom Gorman won. Tom Gorman leek in zijn partij tegen Patrick Proisy (nummer één in Frank rijk) hersteld van de rugblessure, die hem vorig jaar zo plaagde. In de eerste twee sets speelden zowel Gor man als Proisy aan hun top en dat is vooral opmerkelijk voor Tom Gorman, die over het algemeen op gravelbanen niet zo gemakkelijk uit de voeten komt Gorman: 'Gravel ligt mij inder daad niet zo, het past niet zo goed bij mijn manier van serveren en volleren. Tegen Proisy echter serveerde ik goed'. Ramirez nam in zijn partij tegen Jim Connors geen enkel initiatief en liet zijn tegenstander veel risico nemen. De één jaar oudere Connors viel op iedere bal aan en leek zich telkens te verslaan. Toch had hij de partij niet uit handen hoeven te geven. In de tweede set had Connors een voor sprong van 5-3, liet Ramirez echter naast zich komen en verspeelde ten slotte in de tie-break eveneens een voorsprong van 5-3. De Roemeen Ilie Nastase, die wordt gezien als de enige die momenteel de Amerikaan Stan Smith kan stoppen, behoorde tot de grote groep geplaats ten die niet in moeilijkheden kwa men. Hij won met 6-1 64 van de Chi leen Jaime Pinto Bravo. Bij de dames deden zich' geen verras singen voor. Virginia Wade (derde ge plaatst) won van Judith Szorenyi, Evonne Goolagon (vierde) versloeg Marijke Schaar en Chris Evert, de jonge Amerikaanse die niet langer als een aanstormend talent kan worden gezien maar nu het op de grote toer nooien zal moeten maken, stond de Australische Marilyn Tesch slechts één game toe, nota bene op de opslag van Chris Evert. Herenenkelspel, eerste ronde: Solomon (VS)- McMillan (Zafr) 6-3 26 63. Rarimerez (Mex)-Connors (VS 12e) 64, 76. Tiriac (Roem)-Hombergen (Belg) 7—5 61. Jauffret (Fra, 15e)-El Shaffei (Eg) 7—6 6—3. Taylor (GB, 10e)-Warwlck (Austr.) 6—1 36 63, Dibley (Aus) -Contet (Fra) 60 6I, Oran. tes (Spa 5e) -Lloyd (Austr.) 63 64, Gor man (VS)-Prolsy (Fra. 11e) 6—7 6—3 6—1. Nastase (Roem, 2e) -Plnto Bravo (Chili) 61 6—1, Kodes (TsJ, 14e)-Falrlie (Nw. Zeel) 4— 6 6—2 6—1, Okker (Ned, 16e)-GanzabaI (Arg) 61, 61, Machan (Hong)-Ovlcs (Roem) 36 6—2 6—2, Cox (GB)-l.Fletcher (Austr) 61 61. Damesenkelspel, eerste ronde: Evonne Goola- gong (Austr)-Marljke Schaar (Ned) 62 6 2. Virginia Wade (GB)-Judith Szoerenyi (Hong) 6—1 6—3, Nancey Gunter (VS) - Turnball (Austr) 61 62. ROTTERDAM (ANP) NEC en NAC, de twee clubs die zich hebben geplaatst voor de finale van heit toer nooi om de KNVB-beker, zullen door ruim 200 bussen met supporters op Hemelvaartsdag naar het Feyenoord- stadion in Rotterdam worden bege leid. Zowel in Nijmegen als Breda zijn door de medewerking van be drijfsleven en middenstand ruim 100 bussen gratis ter beschikking gesteld. In Nijmegen zijn voor de finale reeds ruim 10.000 toegangskaarten verkocht. Eenzelfde aantal is in Breda van de hand gegaan. Vóór de bekerfinale, die geleid wordt door Theo Boosten, zul len 2 elftallen van oud-internationals en oud-Peyenoorders elkaar ontmoe ten. Als de wedstrijd NECNAC ook na een verlenging niet tot een beslissing zou komen, wordt de finale op 6 juni eveneens in Rotterdam overge speeld ATLETIEK De Belg Emiel Puttemans, zil- veren medaille-winnaar op de 10.000 meter in MUnchen, heeft in Crystal Palace een één-mijlswedstrijd gewonnen. Voor de tweede maal dü Jaar versloeg de Belg de Brit Ian Stewart. Puttemans liet een tijd van 4.03.7 noteren, Banning (GB) werd tweede in 4.04,3 en Stewart derde in 4.04.7. Kwaliteitsbewuste mensen die prijs óók belangrijk vin den, kunnen nu bij De Klerk hun hart ophalen. Dit zui ver scheerwol Desso-tapijt "Curly" in een sfeervol ton-sur-ton moiré dessin, van 198.- nu als Jubileum aanbieding 380 cm breed Kleuren: beige-bruin-'f raise Rolterdam: WoonWarenHuI», Binnenwegplein/Lijnbaan Winkelcentrum Zuidplein - Gordijnboetiek Winkelcentrum Beljerlandselaan Wlnkelcenlrum-Qroot IJiselmonde VESTIGINGEN: ROTTERDAM/DEN HAAG/UTRECHT/VLISSINGEN/DE LIER

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 13