ewoners doen wat aan verkrotting, ie nieuwe cityring heeft blootgelegd dit jaar opleiding ivond-meao in Leiden k ax solt met bouwvakkerselftal GROTE VEILING Debat onderwij svergadering in raad van Koudekerk Je zou eigenlijk ponden kwijt willen. Vsnkc"— opvallers - meevallers - afvallers tegenvallers - uitvallers - aanvalle 2| 'V. KWARTET DONDERDAG 24 MEI 1973 STAD EN REGIO L3 M schonk f8000 om Brandewijnsgracht een fleurig aanzien te geven S) (ADVERTENTIE) sen onzer verslaggevers lEN Relatief weinig Leidenaars zullen weten waar de dewijnsgracht ligt. Het is een zeer kleine, en (nu nog) onop- nde straat aan het eind van de Langegracht, maar komt nu op iajprettige manier in het nieuws. Het ministerie van CRM heeft Jg :lijk de som van achtduizend gulden ter beschikking gesteld to et straatje te renoveren. men maar zo'n vijftien mensen n stuk of zes huizen aan de iewijnsgracht, die wat verloren n de nabijheid van alle drukte de Cityring, die zijn woeste ook in deze buurt getrokken t. We praten met twee van de Jbewoners, Rob Zeeman en Ton „JVelde, die uitdrukkelijk stellen ;ze zaak de hele buurt aangaat, it zij slechts woordvoerders geschiedenis van het project iff enkele maanden terug. De heer van stadsontwikkeling bekeek uurt en met hem werd een plan iteld, voornamelijk geconcen- d op sierbestrating ef verfplan- en dat is nu goedgekeurd door En zo staan de bewoners met gulden in de hand en kan de :ente beginnen met de aanleg die sierbestrating. :ijn twee 'maren'. Ten eerste t men dat in de buurt op zich genoeg, en wil men zelf de wast ter hand nemen om de i een wat fleuriger aanzien te 'Het gaat in de eerste plaats beer licht, daarom willen we.de fenkanten wit verven, aldus Rob man. die vooruitlopend op deze zijn eigen huisje al verfraaid met een klein tuintje. Er zijn >ede contacten gelegd met Sik- die al meer met dit bijltje ge- heeft. Kleur in van oudsher buurten, allerlei grijze ob- n weer een opvalllend kleurige geven, dat is de bedoeling. De eerste voorbereidingen zijn al ge maakt (het dichten van de voegen Poor een platte onderlaag) en bin nenkort wil men beginnen. Ten tweede: de Brandewijnsgracht is op het oog wel doodlopend, maar zij is het in feite niet. Achter ligt een uitgang van de N.V. Loonbijtserij, en daar gaan vrachtwagens van 2.20 m breed in en uit. Tevens moeten er vorkheftrucks manoevreren en dat kost ongeveeer vijf meter, de breedte van de hele straat. Zo kan er weinig terecht komen van de an dere plannen van de buurt; de com plete 'viersiering en vergroening' van de hele straat. Bezwaren 'In de huidige situatie met die poort, is er weinig te beginnen. En we willen meer dan sierbestrating aleen, want dat zou maar een klein deel van de straat, dicht bij de hui zen beslaan.' En dan ook nog de mo gelijke vernielingen en het vergaan van de stank, enz. Kortom: daar moet wat aan gedaan worden. Er waren contacten met deze firma maar de beraadslagingen over dit probleem zijn wat onderbroken door de aanvraag van een nieuwe hinder wetvergunning van dit toch al wat stank veroorzakende bedrijf. Bij de buurt leefden bezwaren, er kwamen vergaderingen en tenslotte een handtekeningenactie die tweehon derd handtekeningen opleverde van mensen in de omgeving van de bijt- serij (Koolstraat, Oosterdwarsstraat e.d.) Inmiddels is aan een aantal ei sen voldaan, en ligt de zaak in be- Rob Zeeman: 'Haal tic mensen uit hun gelatenheid'. handeling, tot na een onderzoek van TNO. Over de kwestie van de poort is overleg gaande; er bestaan kansen dat het goed zal aflopen. Als er wat financiële bezwaren weggenomen zijn bij die firma, zal het wel luk ken na wat technische aanpassin gen.' zo wordt gezegd. En zo kan dan het project gereali seerd worden, als alles goed gaat. Een complete tuin annex speel plaats. En zowel het een (groen) als het ander (speelruimte) zijn bijzon der hard nodig. Er wonen vrij veel kinderen in de buurt, en er zijn bij zonder weinig voorzieningen. De he le buurt kan dan wellicht verder verfraaid worden, want ook daar is nog heel wat aan te doen. Wegen aanleg, verkrotte huizen enz. zijn ook hier geen uitzondering. De kor te termijnplannen van de gemeente Leiden hebben menig merkwaardig en lelijk stadsgezicht doen ontstaan, maar gelukkig gebeurt er door actie ve bewoners als hier het een en an- olSTGEEST Voor enkele duizen- toeschouwers heeft het eerste elf- ■0 an Ajax, finalist Europacup 1, gis- 'ond een ontzagwekkende voetbal- gegeven op het sportcomplex De Voscuyl. Ten bate van het onlangs ge opende Centrum '45 speelden de Am sterdamse voetbalvedetten een korte wedstrijd tegen een elftal dat was sa mengesteld uit bouwvakkers die het centrum hebben gebouwd. De eind stand was zowel voor de beide teams als voor het publiek bijzonder aanne melijk: 33. et mogelijkheid tot drie studierichtingen a een onzer erslaggevers rïjlDEN Het bestuur van de avondscbolengemeenscliap Boerliaave heeft dezer dagen aan honderd 'fiernemingen in de Leidse regio een brief verzonden, waarin de start van een afdeling avond-meao 11 augustus wordt aangekondigd. (Verband met het aflopende karak- van het schooltype middelbare 1 jdelsavondschool acht het bestuur de avondscholengemenschap het groot belang dat deze afdeling de bestaande studiemogelijkheid It toegevoegd. Deze middelbare iepsopleiding waarvoor een oplei- mavo (mulo lagere detailhan- ïhool e.d. wordt geëist, heeft in dagonderwijs al sedert 1968 ge- igden afgeleverd. Overheid en be- (fsleven hebben de bezitters van meao-einddiploma leren kermen [waarderen als bekwame functiona- ;n in het middenkader. rie richtingen knen de nieuwe afdelingmeao zal streven zijn gericht op de realisa- I van drie studierichtingen: een be- jjfseconomisch-administratieve, een nmerciële en een secretariële. Daar- jist zal ook gelegenheid bestaan een I. deelstudie aan te vangen, waar- f>r degenen die de intensiteit van (Studie wensen te matigen zich aan- pkelijk kunnen beperken tot de üze van drie in plaats van zes exa- pvakken. (dere bijzonderheden over dit nieu- schooltype per 1 augstus 1973 zullen in Nederland 25 avondscholen met dit onderwijs beginnen zullen het bestuur en de schoolleiding daarna verstrekken op een bijeenkomst op dinsdag 29 mei 16.00 uur in de aula van de Louise de Coligny-scholenge- meenschap Kagerstraat 7 Leiden bij het Diaconessenziekenhuis). Bij deze gelegenheid zal ook het ECABO (leer lingenstelsel economische en admini stratieve beroepen) ter sprake komen. Bedrijfsleven De Leidse avondscholengemeenschap 'Boerhaave' nam per 1 augustus 1972 het onderwijs over van 'ingebrach te' categorale scholen: dc midddelbare lijkc avond-mavo te Katwijk en de Macht' en 'St. Pieter', de gemeentelij ke avond-mavo te Leiden, de christe lijke avond-mavo t Katwijk en de Leidse Avond-HBS. Het aantal leerlin gen bedroeg in het begin van het cur susjaar 1972-1973 ruim 750. Van hen is de overgrote meerderheid overdag werkzaam in het bedrijfsleven in de regio of bij de overheid. Zij hebben belangstelling voor of zien voor zich zelf de noodzaak tot het volgen van mavo- havo- atheneum- of middelbaar handelsavondonderwijs. Velen slaag den in het verleden reeds voor het der. Zeeman besluit met een goede raad: 'Iedereen kan er wat aan doen, ga me je eigen straat of buurt aan de gang, haal de mensen uit hun gela tenheid, dat kan beslist. Kijk naar ons resultaat, en wordt actief.' Een hechte (re) buurtgemeenschap én een verfraaide omgeving kunnen het re sultaat zijn. Een kijkje over een paar maanden in de Brandewijns gracht zal daar wellicht een voor beeld van geven. te LEIDSCHENDAM op zaterdagmiddag J6 mei a.s., aanvang 1-1.00 uur. zal In Ontmoetingscentrum Tip Top, Damlaan 36. erkend vellinghoudersbedrljf Amstelveen, fa. M. Pijpers tc Amstelveen, t.o.v. Deurwaarder K. E. v. d. Veen uit Leiden, een partij góederen publiek contant bij opbod verkopen, waaronder nieuwe: fi- en 12-dclige cassettes zwart-wit T.V.'s platenspelers oude lnmpen draagbare T.V.'s stereo radlo-mcubeleit gouden sieraden, w.o. gouden dames- en hcrenhorlogcs en wat verder ter tafel zal worden gebracht. Alle artikelen worden verkocht onder volle garantie. Gelegenheid tot bezichtigen der goederen vanaf 13.00 uur. Voor handelaren en particulieren bestaat de gelegenheid tot het inbrengen van goederen tot 12.30 uur. onyx salontafels stereo apparatuur cassette recorders draagbare radio's Zaansc klokken bandrecorders wandornamenten KOUDEKERK Een ogenschijnlijk onbelangrijke agenda voor Koude kerks gemeenteraad vergde toch nog vijna drieeneenhalf uur. Een heet hangijzer was de vaststelling van de werkelijke uitgaven voor het gemeen telijk kleuteronderwijs. Hierover liep de discussie tussen de heren Vreug- denhil en wethouder Van der Pols zo hoog dat de wethouder dreigde zijn functie neer te leggen indien het door het college gedane voorstel niet zou worden aangenomen. De heer Vreugdenhil meende dat het openbaar kleuteronderwijs kennelijk wel toekomt met een vergoeding van 5 per leerling, doordat de gehele ad ministratie wordt gevoerd door perso neel der gemeente ter secretarie. De bijzondere kleuterscholen zijn daar mee altijd achter omdat deze een ge heel zelfstandige administratie voeren. Hij wilde dat de werkelijk gemaakte kosten in het bedrag van ƒ5,- per kleuter werden opgenomen. Dan moet men aan een hoger bedrag komen, was het betoog van de Prot. Chr. ver tegenwoordiger. Na beraad deelde de wethouder dat het college het voorstel wilde terug nemen en daarvoor in de plaats een vergoeding wilde aannemen van twee derde van het bedrag van 12.50 zijnde het bedrag dat voor het open baar basisonderwijs wordt gegeven. Toen de heer Vdeugdenhil bleef vast houden aan zijn voorstel voor een hogere uitkering voor het bijzonder kleuteronderwijs, stelde wethouder Van der Pols zijn aanblijven als wet houder in het geding. Het voorstel van hét college werd aangenomen met de stemmen van de heren Vreugden hil en Van der Vlugt tegen. Aandacht kregen ook de klachten van bewbners van de nieuwbouw in de Tolstraat. Mevrouw Le Lager vroeg of het TNO-rapport nu met spoed aan de bewoners van de nieuwbouw in de en of de aannemer zijn belofte om de mankementen te verhelpen al is nage komen. De heer Vreugdenhil meende dat de gemeente geen verwijt kan worden gemaakt en ook geen aansprakelijk heid in de schoenen kan worden ge schoven. Wel heeft het bij het college aan de juiste voorlichting ontbroken. De voorzitter deelde mee, dat men bij T.N.O. geen enkel bezwaar heeft te gen het afgeven van een afschrift van het rapport. B. en W. zullen daar hun uiteenzetting bijvoegen. De voorzitter deed nog de mededeling dat de goedkeuring is binnengekomen voor de bouw van 21 woningen in Koudekerk-Oost II. Op een vraag van de heer v.d. Vlugt inzake het schoolzwemmen wees de wethouder Van der Pols erop, dat op de advertentie voor een zweminstruc- teur geen bruikbare sollicitatie is bin nengekomen, waardoor het school zwemmen in de verdrukking komt. Getracht zal worden een beroep te doen op de daardoor in aanmerking komende leden van de Koudekerkse zwem- en poloclub. (ADVERTENTIE) 6È ]e zou een streng dieet moeten volgen van geraspte wortelen en kwark, en iedere dag een uur moeten wandelen. Anders word je nooit zo slank als de wapperhaarmeisjes van dc teevee en pas dan kun je goed gekleed zijn Vlieg daar niet in. Dat is een schadelijk bijgeloof. Voor dc modellen van Vinke hoeft u niet op dieet te gaan. Wc hebben mantels, japonnen, rokken cn truitjes en kombineermode tot maat 48, zodat u elegant kunt zijn zonder geraspte wortelen. Vinke mode voor langer dan vandaag. redactie: willem schrama eindexamen aan één van de hierbo ven genoemde scholen. Zij bewezen zichzelf en veelal ook het bedrijf, waarin zij werkzaam waren, met hun ijver en toewijding een belangrijke dienst. P. F. Janssen overleden LEIDEN Dinsdag is op 61-jarige leeftijd de chef van de hoofdafdeling volkshuisvesting van de dienst ge meentewerken dc heer P. F. Janssen overleden. De heer Janssen trad op 1 februari 1956 in dienst bij de gemeen te Leiden als chef van de hoofdafde ling volkshuisvesting van de dienst gemeentewerken. De heer Janssen, die- op 12 augustus 1961 25 jaar in over heidsdienst was, heeft in verband met zijn slechte gezondheidstoestand sinds 20 juni vorig jaar niet meer gewerkt. LEIDEN Als de gemeenteraad ak koord gaat wordt de heer L. Adriaan- sche benoemd tot conrector van het Stedelijk Gymnasium. Hij is in 1925 geboren in Meppel en is op dit mo ment als leraar in vaste dienst bij het gymnasium. Engeland-trip Op de Leidse detailhandelsschool wordt het een traditie, dat eindexa menkandidaten jaarlijks een trip naar Londen maken, alvorens zij de school verlaten. Zo ook vorige week, toen 49 kandidaten onder leiding van direc teur van Britsum zich bij Hoek van Holland inscheepte om op de valreep nog wat ervaring in het buitenland op te doen, alvorens zij gaan 'detaille ren.' Speciaal voor deze rubriek heb ben de leerlingen hun bevinden op papier gezet, vergezeld van een foto. Beide drukken we hierbij af. 'Evenals het vorige jaar zijn wij ook dit jaar met een groep leerlingen van de examenklasserr van de Detailhan- densschool naar Londen gegaan. Onze belangstelling ging vooral uit naar de manier waarop de Engelse Detraillis- ten hun koopwaar aan de consument probeerden te slijten. Maar ook was er gelegenheid voor museabezoek en het bezichtigen van talloze beziens waardigheden en monumenten in Londen. Donderdag 17 mei vertrokken we om 10.13 uur met de trein naar Hoek van Holland waar vandaan wij om half 12 met de boot naar Harwich vertrokken, en waar wij om ongeveer 6 uur arri veerden. Vandaar vertrokken we met een stoomtrein, die overigens zo oud was dat hij best een plaatsje in een spoorwegmuseum zou mogen hebben, naar het hotel. De wijk waarin ons hotel lag, was Kensington, waar opval lend veel dure auto's reden, zoals Bentley's en Rolls Royce. Vrijdag 18 mei: 's Morgens om 8 uur reveille, waarna we gingen ontbijten op de traditionele Engelse manier ba con en eggs en cornflakes. Na het ontbijt gingen we met de bus van ons reisbureau naar de Stock Exchange (beurs). Hier werd ons uiteengezet wat de verschillende functies van de beurs waren en hoe in dit alles in de praktijk verwezenlijkt wordt. Ook bezochten we de St. Paul's Cathe dral. De maaltijden werden op de ei gen gelegenheid gebruikt, wat een grote mate van vrijheid voor ons be tekende. Boetieks 's Middags wandeling door Oxford- street en Carnabystreet. Dit zijn twee zeer bekende winkelstraten in Londen waar men vooral vele boetieks kan vinden. Dat hier 'spijkerkleding' in is, kan men goed merken aan de tiental len boetieks die hier helemaal in ge specialiseerd zijn. De boetieks had- Changing the Guard, of tewel aflossing van de wacht. Iets waarvan de leerlingen van de Detailhandels school zodanig onder de indruk waren, dat de kwaliteit van de foto er een tikje onder heeft geleden den een zeer grote aantrekkingskracht op ons en hier werden dan ook door velen diep in de beurs getast. Ook leer schijnt erg in trek te zijn en duceren. Men vindt er vele winkel puien in kunststoffen en hout en me taal uitgevoerd. Natuurlijk stond de Changing The Gard ook op het programma. Dit prachtige folkloristische kijkspel dat naar schatting door ongeveer 1200 sol daten werd opgevoerd, kost het land dat van traditie houdt elk jaar veel geld. Een ander voorbeeld van tradi tie is dat men in Engeland, als men van adel is. automatisch lid is van dc eerste kamer. Stropdassen Ook een theater werd bezocht. Op dat moment werd de musical 'Hair' ge- speeld, voor de 1700ste maal. Voordat 0 BOOttOCht we naar het theater gingen vertelden de leraren dat we in correcte kleding moesten gaan en dat een strop das niet ontbreken mocht. Natuurlijk hadden de meesten geen stropdas bij zich en daarom probeerde men op het podium mee te dansen, dat bete- verschillende manieren een stropdas te improviseren. Sommigen hadden kniekousen om hun nek gebonden, en weer anderen hadden een T-shirt in stukken gescheurd. Later bleek het echter een kostelijke grap geweest te zijn. De uitvoering van Hair was zeer goed en het publiek was erg enthousiast. Tot slot werd het publiek verzocht op men is bezit de western stijl te intro- kende dus dat de hele school op de Bühne stond. In het Hotel zatten we het feest gezellig voort en we zongen bij gitaarmuziek. Bij het museabezoek werden we door onze 'leraar tekenen' rondgeleid en die maakte ons ver trouwd met do verschillende kunst voorwerpen. Op onze laatste dag maakten we bij regenachtig weer nog een boottocht op de zeer vervuilde Thames en be zochten we de Tower waar van 1942 tot 1947 de duitse oorlogsmisdadiger Rudolf Hess gevangen gezeten heeft. Tot slot gingen we naar de bekendste en een van dc oudste Engelse Pubs 'Dirty Dick' waar het oer gezellig was cn waar we spoedig in gesprek raakten met verschillende Engelsen. Zulke ge sprekken zijn goede testen voor onze spreekvaardigheid in de Engelse taal. Vervolgens gingen wc naar de boot. Daar werd ons door de School een dinertje aangeboden. Na het eten kon men of gaan slapen of nog muziek maken in de lounge, 's Morgens om 6 arriveerden we in Hoek van Holland waarvan we om half 8 het laatste stuk van de reis met de trein naar Leiden aflegden. Om half negen arriveerden we daar en namen we afscheid. De reis is een groot succes geworden waar we veel van geleerd hebben en waaraan de uitstekende verstandhou ding tussen leraren en leerlingen en leerlingen onderling veel hee t toege daan.' Godfried Koevoets. Leerling Detailhandelsschool

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 3