Steun aan strijd tegen kolonialisme Caulfield trekt Nixons onschuld veer in twijfel Zwaargewonde bij explosie in flatgebouw Kissinger meldt succes bij besprekingen met Tho Het Kwartet Werklozen maken stadsgezichten Pronk belooft: krant op de bres voor een sterke christelijke pers A PPR wil een aparte jongerenomroep in plaats van Veronica lil deze krant Britse onderminister deed aan pep en sex Zuiveringsgeld 'Rivierenland' grotendeels binnen Geldautomaten op meer postkantoren DONDERDAG 24 MEI 1973 54ste jaargang no. 45 vooraanstaande prot. christelijke dagbladen ARNHEM Veertig werkloze bouwkundig tekenaars gaan in Gelderland in samenwerking met monumentenzorg twintig oude dorps- en stadsgezichten in kaart brengen. Deze activi teit is mogelijk in het kader van de tweede aanvullende werkgelegenheidsnota waarvoor Gelderland 21 miljoen gulden heeft ontvangen. RITA Leiclse Courant HRISTEUJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ienstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur ASHINGTON (AP, UPI, Reuter) In zijn hart was John J. aulfield ervan overtuigd dat het aanbod van strafvermindering, it hij in opdracht van Nixons adviseur John Dean aan Watergate- ibreker James McCord moest doen, afkomstig was van president ixon zelf. Van oen onzer verslaggevers UTRECHT Eén zwaargewonde, drie lichtgewonden, twaalf flats die voorlopig onbewoonbaar zullen zijn en een schade die tenminste enige tonnen bedraagt. Dat is de voorlopige balans van een ontploffing die zich gister ochtend om tien minuten voor elf voordeed in een flat aan de Utrechtse Pearsonlaan. De ontploffing ontstond in de woning van de familie Van Reoijcn aan de Pearsonlaan 69. De heer Van Rooijen was daar bezig met een butaangasfles. Wat hij precies heeft gedaan is niet bekend. De heer Van Rooijen is zelf een van de drie minder ernstig gewonden. Hij is echter zo overstuur dat hij nog niet kon worden gehoord. Levensgevaarlijk gewond is de 15-jarige G. Ruys. De politie vond het jongetje met ernstig schedelletsel onder het vernielde meubilair in de ouderlijke woning. De jongen was alleen thuis. De twee andere lichtgewonden zijn mevrouw Z. C. Berkhout-de Jong en haar 21-jarige zoon Hans. Beiden werden gewond door glassplinters. De heer Berkhout kreeg glas in een van zijn ogen. De ravage in de flats is groot. De gemeentelijke sociale dienst heeft de getroffen gezinnen tijdelijk ondergebracht in gemeentelijke bejaardentehuizen. Pap. wilt u meteen mijn schoolrapport begraven? noleer als nieuwe abonnee naar inhoud en overtuiging een krant die gezu... mag worden! Door de benadering van hel plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, korf en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Naam: Adres: Plaats: Betaalt per: maand; O kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning hef aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) O handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, anlwoordnr. 267 Leiden Jodelich Jodciah (ADVERTENTIE) - ••:-•••• - UoumsaktóezooYieUebonx Hang er dan Balastore voor de goedkope zonwer mg v em BaiamuncJv De juridische commissie van de Se naat heeft gisteren unaniem de benoe ming goedgekeurd van Elliot Richard son tot nieuwe minister van justitie. Richardson zat op defensie, maar werd door Nixon overgeplaatst naar justitie om het Watergate-schandaal te helpen uitzoeken. De goedkeuring was dinsdag op het laatste moment nog aangehouden, omdat Richardsons naam genoemd was in verband met de inbraak bij de psychiater van Daniel Ellsberg, de man van de Pentagon-pa pers. Maar Richardson wist gisteren de commissie te overtuigen dat hij daar niets mee had uit te staan. Van onze parleeentsredactie DEN HAAG De PPR heeft in het eindverslag van de bijzondere Kamer commissie over de anti-piratenwet het voorstel gedaan een Jongeren Om roepvereniging op te richten, waarvan de leden niet ouder mogen zijn dan 25 tot 30 jaar. Bij voldoende aanhang krijgt deze omroepvereniging een ei gen radiozender toegewezen, die in de plaats komt van Radio Veronica. Om de 'Jeugdomroepvereniging' mo gelijk te maken zou de omroepwet moeten worden veranderd. Maar de PPR acht het ook niet uitgesloten dat het betreffende artikel 13 van de om roepwet over het verplichte totaalpro gramma zo wordt gelezen, dat deze speciale omroep voor haar eigen jeug dige luisteraars aan deze vereiste vol doet. Zie ook pag. 13. mlfield heeft dit gisteren getuigd or de senaatscommissie die het Wa- rgate-schandaal uitzoekt. Hij zei erigens niet te weten of het aanbod chtstreeks van de president was ge- men of bijvoorbeeld van diens advi- ur John Ehrlichman. President ;on heeft dinsdag verklaard nooit ,i goedkeuring voor een dergelijk nbod te hebben gegeven (zie ook igina 7). weet wanneer iets niet in de haak zei Caulfield, oud-medewerker van t Witte Huis, gisteren. 'Ik wist dat t aanbod van strafvermindering in ize zaak verkeerd was. Maar wat ik il zeggen, mijnheer, is dat mijn cuw aan de president van de Vere gde Staten mij deze overweging eed vergeten. Toen een van de sena- ren vroeg of daar niet een tegen- rijdigheid in zat, zei Caulfield, ze- u hebt absoluut gelijk. Maar ijn trouw aan de president deed mij tt vergeten. lulfield vertelde, dat hij voor het •rst van de inbraak in het hoofd- vartier van de Democratische partij lorde van geheim-agent Patrick Dggs. Die belde op dc avond van de braak op met de mededeling dat cCord gearresteerd was. Daarop bel- Caulfield John Ehrlichman, Nixons belangrijkste adviseur voor binnenlandse zaken. Ramp Caulfield zei toen: 'John, het ziet er naar uit dat er een ramp gebeurd is.' Ehrlichman: 'Ja, wat is er precies aan de hand'. Caulfield zei dat hij het niet wist, maar zei dat hij gehoord had dat McCord gearresteerd was. Caulfield zei gisteren dat er toen aan de andere kant van de lijn een lange stilte viel. Daarop zei Caulfield tegen Ehrlichman: 'Ik kan het niet geloven'. Ehrlichman merkte toen op: 'Wel, ik denk dat ik het beste John Mitchell kan opbellen'. .Mitchell, oud-minister van justitie, was toen hoofd van het comité voor de herverkiezing van pre sident Nixon. Overdreven ijver James Schlesinger, de directeur van de Amerikaanse inlichtingendienst (CIA) heeft gisteren verklaard dat een combinatie van slecht inzicht van CIA-functionarissen en overdreven ijver van stafleden van het Witte Huis ertoe geleid heeft dat de CIA betrokken werd bij pogingen het Wa tergate-schandaal in de doofpot te stoppen. Volgens Schlesinger waren Nixonsadviseurs Haldeman en Ehr lichman 'op zijn minst overdreven ijverig' geweest toen zij de opdracht van Nixon uitvoerden er voor te zor gen dat het onderzoek naar de in braak in het Watergate- gebouw geen schade zou toebrengen aan geheime CIA-operaties die niets met Waterga te te maken hadden. Nixons adviseur naar Washington terug DEN HAAG De regeringsverklaring, die maandag zal worden af gelegd zal een passage bevatten over Zuid-Afrika, omdat 'onze hou ding tegenover Zuid-Afrika zo langzamerhand het criterium is ge worden voor de oprechtheid van onze ontwikkelingssamenwerking', zoals minister Pronk gisteren meedeelde. De minister zei verder dat verwacht mag worden dat het kabinet-Den Uyl zal besluiten tot steun verlening aan bevrijde gebieden in zuidelijk Afrika. Minister Pronk sprak deze woorden tijdens de ontvangst van het Komitee Solidariteitsweek zuidelijk Afrika, een samenbundeling van een groot aantal organisaties samen, die zich bezig houden met de derde wereld-proble matiek. Het comité organiseert tussen 25 mei en 1 juni een solidariteits week, waarin aandacht wordt gegeven aan de vrijheidsstrijd in zuidelijk Afrika. Volgens minister Pronk zijn de ver kiezingsprogramma's van de confessio nele partijen niet in strijd met het verlenen van hulp een de bevrijde ge bieden. De hulpverlening zal bestaan uit humanitaire steun en ontwikke lingssamenwerking, zo zei de minis ter. Wanneer de hulpverlening op gang zal komen, ken de minister niet zeggen. aulfield Binnenland Corruptiezaak ontdekt 13 Lonen en percentages 13 Buitenland Staking in Bcigic 7 Kerk Herv. geref. synode 2 Nieuw belijden 2 Sport Ondergang bedreigt FC Amsterdam 11 Economie Estel: beter in 1973 19 Bockcnelnlagc 2 Men schrijft ons2 Commentaar 5 Dichtbij cn verder 5 Weekbladen 5 Radio en tv a Recept 6 Strips, feuilleton 6 Puzzel 6 Aulorubrlek 15 Beurs 17 Familieberichten is PARIJS (Reuter, UPI) Nixons adviseur Henry Kissinger heeft verklaard dat bij zijn besprekingen met de Noordvietnamese onder handelaar Le Doec Tho 'beduidende vorderingen' zijn geboekt. Het Komitee Solidariteitsweek over handigde de minister en staatssecreta ris Kooijmans (vredesvraagstukken) een drietal eisen: rechtstreekse huma nitaire hulp aan bevrijdingsbewegin gen, die erkend zijn door de Organisa tie van Afrikaanse eenheid. Nederland moet het Portugese gebruik van NA- VO-wapens in Afrika in de NAVO-mi- nisterraad ter sprake brengen en zich teweerstellen tegen alle voorstellen om de 'werkingssfeer van de NAVO uit te breiden ?n "de richting van ztti- delijT^frika. De Nederlandse regering moet aan vluchtelingen en met name aan Portugese deserteurs een status verlenen, die hen rechtszekerheid ga randeert. De gesprekspartners van mi nister Pronk wezen hem er ook op dat hij zelf heeft deel uitgemaakt van een actiegroep. Staatssecretaris Kooijmans zei dat de regering behalve de 'verplichte' em bargo's ook vrijwillig andere embar go's in acht zal nemen. Over de eis om aan Portugese deser- LONDEN (AP) Zes uur na de be kentenis van de Britse onderminister van defensie Lord Lambton dat hij zo nu en dan betrekkingen heeft onder houden met een prostitué is Lambton gisteren ervan beschuldigd van het in bezit hebben van gevaarlijke verdo vende middelen. Het bureau van de procureur-generaal in Londen heeft meegedeeld dat Lambton, die dinsdag is afgetreden, gedagvaard zal worden wegens bezit van marihuana en pep pillen. Lambton is 50 jaar cn vader van vijf dochters en een zoon. De af- faire-Lambton wordt in Engeland be schouwd als' het ergste sex- en veilig- heidsschandaal sinds dc Profumo-af- faire van tien jaar geleden. In Londen deden gisteren berichten de rondo dat nog nicer politici bij het schandaal betrokken zijn. Volgens hel dagblad Evening News is een andere Britse minister genoemd en is zijn naam aan Scotland Yard doorgegeven. De zaak Lambton is slechts 'hel topje van een ijsberg', aldus het blad. Pre mier Ileath zal vandaag in het Lager huis een verklaring over de affaire af leggen. Zie ook pag. 7. Eerder op de dag woonde minis ter Pronk de opening bij door de Koningin van het congres van Unicef-comité's. Zie verslag pa gina 9. tcurs een speciale status te verlenen, zei staatssecretaris Kooijmans dat hij deze /nu doorgeven aan zijn collega's op het departement van justitie, die hiervoor verantwoordelijk zijn. 1-Iet komitee Solidariteitsweek zal tij dens de te houden acties in 500.000 exemplaren een krant verspreiden, waarin infermatie wordt gegeven over de bevrijdingsbewegingen in zuidelijk Afrika, terwijl ook aandacht zal wor den gevraagd voor de activiteiten van enkele aangesloten organisaties, zoals het Defence and Aid fund. Deze in stantie. die zich al geruime tijd bezig houdt met de juridische verdediging van Afrikanen, die in Zuid-Afrika te recht moeten staan, zal met een nieuw project beginnen, dat is gericht op hulpverlening aan gezinnen van gevangenen in dat land. NIJMEGEN De meeste particulie ren in het gebied van het zuiverings schap Rivierenland in Gelderland heb ben hun jaarlijkse 36.75 zuivering stoeslag voor 197E al betaald. Volgens drs. M. van der Vaart, bestuurslid van het schap, is momenteel drie van de vier en half miljoen gulden binnen. Hij verwacht dat principiële weige raars zij die vinden, dat de indus trie als grootste vervuiler moet beta len voornamelijk te vinden zullen zijn in Nijmegen en omgeving. De mi lieu-actie Nederland heeft daar dc laatste maanden 15.000 aanslagbiljet ten ingezameld om ze aan het zuiver ingsschap terug te zenden. Van de 15.500 bedrijfsvervuilers in het rivierenland hebben 13.000 hun bijdrage betaald. Van deze groep moet het schap 3.2 miljoen gulden ontvan gen, aldus drs. Van der Vaart. «gezegd zuilen weer weihom Zwitserland Kissinger zei dit gisteren op het vlieg veld Orly, bij Parijs, vlak voordat hij naar Washington zou terugkeren om Nixon verslag uit te brengen. Kissin ger heeft voorts meegedeeld dat hij op 6 juni verder zal onderhandelen met Tho over een betere toepassing van de bepalingen van het op 27 juni gesloten Parijse Vietnam-akkoord. Kissinger heeft gisteren opnieuw zeer langdurig (bijna zeven uur) met Tho onderhandeld. Beide gesprekspartners hebben sinds vorige week donderdag ongeveer 50 uur met elkaar gespro ken. Daarnaast is ongeveer twintig uur gepraat tussen William H. Sulli van, Kissingers naaste medewerker en Ngoejen Go Thach. de assistent van Tho. Sullivan is dinsdag naar Saigon ver trokken. Aangenomen wordt rm de onderhandelingsresultaten door tc ne men met de Zuidvietnamese president Ngoejen Van Thieu. Een Noordvietnamese woordvoerder heeft bekendgemaakt dat Le Doec DEN HAAG Binnenkort zullen op de hoofdpostkantoren van Arnhem, Enschede, Groningen, 's Hertogen bosch, Maastricht en Zwolle geldsor- teer- en telautomaten in dienst wor den gesteld. Op deze postkantoren kunnen de munten vrortaan ongesorteerd en on geteld worden ingeleverd. In Amster dam, Den Haag, Rotterdam, Utrecht en Eindhoven zijn reeds sinds maart vorig jaar soortgelijke geldsorteer- en telautomaten in gebruik. Tho 'enige tijd' in Parijs zal blijven. De besprekingen tussen Kissinger en Tho zijn gehouden in een villa in St. Nom La Bretèche ten westen van Pa rijs. De onderhandelingen waren ge voerd om een oplossing te vinden voor de voortdurende bestandsschen dingen in Vietnam. Kissinger en Tho zouden proberen wegen te vinden het ingewikkelde Vietnam-akkoord en zijn aanhangsels 'uit te leggen'. Schendingen Uit Saigon is vernomen dat het aantal bestandsschendingen thans hel laagste is sinds het Vietnam-akkoord bijna vier maanden geleden van kracht werd. In de laatste 24 uur waren er slechts 58 meldingen geweest van be standsschendingen. voornamelijk klei ne aanvallen waarbij vuurwapens wer den gebruikt. Twee helikopters van de internationa le controlecommissie, die cp de nale ving van het bestand moet toezien, zijn gisteren voor het eerst bij de Cambodjaanse grens in door de Viet Cong beheerst Zuidvietnamees gebied aangekomen om er hun werk te doen. Hun taak is na te gaan of Ame rikaanse vliegtuigen inderdaad bom aanvallen op Vietnam hebben ge daan, zoals de Viet Cong heeft be weerd. e Nederlander wil graag weten at hij met zijn gift nu precies eeft gepresteerd. Het gebod de onwetendheid van de ikerhand over wat de rechter >et, blijkt in de praktijk niet zo 'g best te worden opgevolgd. Mevrouw mr. E. A. v. d. Grin- ten-Eibers (Unicef). Zonnige perioden Zonnige perioden cn nog slechts hier en daar een bui. Tot over wegend matig afnemende wind uit zuidwest tot west. Maximum temperaturen van 15 graden aan zee tot omstreeks 18 graden in het binnenland. MORGEN EN OVERMORGEN: eerst zonnig en vrij warm, later regen- of onweersbuien. Morgen zon- op: 04.33 onder: 20.42 Maan op: 01.12 onder: 12.23

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1