Sstel verwacht betere •esultaten over 1973 Suiker Unie wil bod uitbrengen op CSM .ft EEG-energiebeleid bleek niet haalbaar Nyma schrijft verlies af op kapitaal Nog interesse in Maasvlakte "ijfers eerste iwartaal Ericsson Rotterdam moet inkrimpen Gamma werkt samen met Japanse textielgigant Pessimisme bij Kloos Zonen Samenwerking Nat. Nederlanden en Z.-Afrikaans bedrijf Ned. fondsen in New York zig bedrijf bezig bedrijf bezig bedrijf NEW YORK VAST GESTEMD land 400 miljoen ift n-i (W/KWARTET DONDERDAG 24 MEI 1973 FINANCIëN/ECONOMIE T19/K19 erlies bij Hoesch zal in winst verkeren [STERDAM Estel (Hoogovens-Hoesch) verwacht, dat de resultaten over 1973 beter zullen zijn i die over liet voorafgaande jaar. Weliswaar zal de monetaire eituatie de exportmogelijkheden be- fcilijken en zullen de stakingen bij Hoogovens en Hoesch alsook de aanloopkosten van grote nieu- fabrieken op de resultaten van invloed zijn, hiertegenover staat dat de algemene conjuncturele op ing die zich voor dit jaar aftekent een gunstige uitwerking zal hebben op de staalmarkt, zowel in itsland als in Nederland. gevolgen van de prijsstijgingen staal die zich in de tweede helft 1972 begonnen af te tekenen zul- met name in het derde en vierde rtaal van 1973 tot uiting komen, de kostenkant is echter ook spra- van een flinke stijging. Zo zullen loonkosten en de zeevrachten dit een duidelijk opgaande lijn te geven. De omzet zal ca 25 tot 30 hoger zijn dan in 1972 het geval sen toelichting op het jaarverslag an Estel heeft de raad van be- ir erop gewezen, dat de winst van werkmaatschappij Hoogovens naar zich laat aanzien dit jaar hoger zijn dan over 1972. Dit niettegen- nde de staking van ong. 14 dagen het eerste kwartaal, die tot een gevoelige uitval van produktie de. Wat de werkmaatschappij isch betreft wordt verwacht, dat verlies van 25 miljoen van 1972 1973 in een winstbijdrage aan Estel verkeren. >g niet op peil ewel de rentabiliteit bij Hoesch betert is deze nog niet op het peil, de raad van bestuur graag zou Dat zal nog wel enkele jaren du- zo meent men. Over de positie de Duitse staalindustrie is men iter niet somber gestemd, jaarverslag van Estel constateert, de fusie van Hoesch en Hoogo- voor de activiteiten van het uwe concern gunstiger ontplooi- smogelijkheden biedt dan iedere derneming afzonderlijk zou hebben had. Het afstemmen van program- alsmede werkverdeling en sa- nwerking in vele sectoren kan lei- n tot rationalisering. Door een zorg- dige afstemming van investeringen nnen belangrijke besparingen wor- bereikt. voor de systematische ontwikke- van de ondernemingsstrategie Estel noodzakelijke inventarisatie analyse van de plannen van beide rtners, zijn nog niet afgesloten, esch en Hoogovens zijn beide on- rnemingen met een jarenlange veel- dige technische en commerciële er- ring. Het gaat erom in Estel de rke kanten van de twee onderne- ngen volledig te benutten. De voor- en die van de fusie worden ver- icht, kunnen pas op langere termijn [rden bereikt. nvesteringen 7 investeringen in duurzame pro- itiemiddelen bedroegen in totaal AMSTERDAM Estel is nog onverminderd geïnteresseerd in de ontwikkelingen op de Maasvlakte. De voorwaarden, die voor vestiging worden ge steld vormen evenwel nog steeds een van de grote proble men. Er kunnen zich echter al tijd veranderingen in de thans bestaande feiten voordoen, waardoor het beeld wel eens to taal anders zou kunnen worden, aldus de raad van bestuur van Estel. Momenteel wordt gestudeerd op de mogelijkheid van aanvoer van halffabrikaten van elders uit de wereld naar de walserij- en in IJmuiden en Dortmund. Of dit echter een lonende zaak zal blijken te zijn is zeer de vraag. Estel heeft meegedaan aan studies over de kunstmatige industrie-eilanden van Bos Ka lis. Men heeft zich echter hier uit teruggetrokken en wel om dat men niet goed zag hoe men de mensen, die de staalindustrie nu eenmaal nodig heeft, heen en weer zou moeten transporte ren. In 1972 werd in de bedrijven van Estel ruim 10 pet. van het totale investeringsbedrag ad. 839 min. besteed voor verbe tering van de milieuhygiëne. HUIDEN Estel (Hoogovens- oesch) heeft in het eerste kwartaal n 1973 een netto-winst behaald van .9 min tegen 7.2 min in het eer- i kwartaal van 1972. De netto-winst -er het vierde kwartaal van 1972 be- oeg 30.1 min. Ondanks de sterk ^stegen omzet lag de bedrijfswinst r 47.1 min) over het eerste kwartaal n dit jaar 10.5 pet beneden die van ;t vierde kwartaal van 1972 (ƒ52,6 ln). et bedrijfsresultaat werd in aanmer- •lijke mate beïnvloed door de sta- ngsakties in IJmuiden en Dort- und. et door deze stakingen ontstane ver bedroeg in het eerste kwartaal lor het bedrijf in IJmuiden ruim 21 min en voor de Hüttenwerke in ortmund meer dan 10 min. Zonder •ze stakingsverliezen zou ook het re- iltaat van Hoesch Werke positief ge- eest zijn. e geconsolideerde omzet beliep in de ïrste maanden van 1973 ruim 1.8 uljard. Dit was 28 pet hoger dan die het eerste kwartaal van 1972 (ruim 1.4 miljard). e netto-winst van Kon. Ned. Hoogo- ens en Staalfabrieken (houdstermaat- happij) was in jan.-maart ƒ3.5 min '0.31 per aandeel), tegen 5.1 min 0.45) in het eerste en ƒ18.5 min 1.63) in het vierde kwartaal van 172. Hoog in zijn stuurhuis zetelt de bedieningsman van de eindwalsgroep in warmbandwalserij 2 van Hoogovens. 839 (978) miljoen. Hiervan werd 712 miljoen besteed aan investerin gen in produktieinstallaties in de staalsector. Evenals in het vorige jaar hadden deze uitgaven vooral betrek king op de lopende uitbreidingspro gramma's in de bedrijven te Dort mund en IJmuiden. Aan verwerving van nieuwe deelnemingen en verho ging van reeds verworven participa ties werd 51 miljoen besteed. De investeringen werden voor een be langrijk deel uit eigen middelen gefi nancierd. Het saldo liquide middelen, dat op 1 januari 1972 486 miljoen bedroeg, daalde in 1972 tot 474 mil joen. De in 1973 te verrichten betalin gen voor duurzame produktiemidde- len worden geraamd op circa 750 miljoen. Daarnaast zijn middelen no dig voor vergroting van het bedrijfs kapitaal en voor de financiële behoef ten van de deelnemingen van Hoesch Werke en Hoogovens IJmuiden. Ter dekking van deze uitgaven staan be halve liquiide middelen ook een belang rijk deel van de cash flow van het lopende boekjaar en reeds contractu eel toegezegde kredieten ter beschik king. Een emissie zal dan ook niet no dig zijn.Grote aquesities staan niet op het programma momenteel. Van grote betekenis is, aldus de raad van bestuur van Estel, de vraag, waar toekomstige proauktie-uitbreidingen het beste kunnen plaatsvinden. Over dit onderwerp zal vanuit het totale concernbelang met inachtneming van de financiële mogelijkheden een be sluit moeten worden genomen, nadat alle alternatieven zijn onderzocht. E.e- ,a. met inachtneming van het feit, dat de sectoren staalverwerking en diver sificatie binnen het concern in de toe komst belangrijker zullen worden. worden gehouden met de ontwikke ling van de voorzieningen en de kos ten van energie en grondstoffen, met de arbeidsmarkt en met de ontwikke ling van de financiële mogelijkheden. Het onderzoek gaat ervan uit dat in Dortmund ook op lange termijn in ie der geval een ruwstaalcapaciteit van ongeveer 7 miljoen ton per jaar aan wezig zal zijn. Bij de planning moeten voorts het in vesteringsklimaat en de structuurpoli tiek in Nederland en Duitsland in aanmerking worden genomen. De al ternatieven kunnen bijv. worden be perkt door het streven van de Neder landse overheid tot het door mid del van een selectieve investeringshef fing afremmen van nieuwe activi teiten in gebieden waar sprake is van congestievorming. Genoemd worden in dit verband de structlurproblemen in de Duitse kolenmijnen en de daar uit voortvloeiende moeilijkheden om de Duitse staalindustrie tegen concur rerende prijzen te voorzien van kooks- kolen. Deze vraagstukken zijn voor Estel met zijn aan de vestigingsplaat sen in IJmuiden en Dortmund gebon den fabrieken van levensbelang. De ruwstaalproduktie van Estel be droeg in 1972 11.1 (10.6) miljoen ton, waarvan 6 miljoen ton in Dortmund en 5.1 miljoen ton in IJmuiden werd geproduceerd. Van de afzet van walse- rijprodukten werd circa 60 pet ver kocht op de binnenlandse markten (Bondsrepubliek 40 pet en Nederland 20 pet). Dit jaar wordt gerekend op een staalproduktie van ca. 12 min ton. ROTTERDAM Ericsson Telefoon maatschappij heeft het 120 man tel lende personeel, dat werkzaam is "bij de montage van openbare telefooncen trales in het telefoondistrict Rotter dam, op de hoogte gebracht van een voor hun werkgelegenheid zorgelijke ontwikkeling. De financieringsmoei lijkheden, waarmee PTT de laatste tijd in toenemende mate te kampen heeft, hebben ertoe geleid dat het meest recente meerjarenplan een ver minderde uitbouw van het telefoonnet in het telefoondistrict Rotterdam voorziet. Ministers even belangrijk is echter de structurele ontwikkeling, die in houdt dat de verdere behoefte aan uitbouw zal afnemen naarmate de te lefoondichtheid groter wordt. Deze beide factoren leveren de komende ja ren, zowel voor PTT als voor Erics son, een naar verhouding minder groot werkpakket op. Daardoor wordt Ericsson Telefoonmaatschappij ge noodzaakt haar personeelsbestand in Rotterdam in te krimpen. AMSTERDAM Gamma Holding gaat twee gezamenlijke ondernemin gen stichten met Kanebo, de grootste textielindustrie van Japan. In Ensche dé wordt onder de naam Europe Te- xoprint Kanebo Industries een ver- kooperganisatie opgericht, waarin Gamma voor 51 pet. en Kanebo voor 49 pet, deelneemt. In Osaka (Japan) komt eveneens een verkoopmaatschap pij met voor Kanebo 51 pet. van de aandelen en voor Gamma 49 pet. Dit is op de jaarvergadering van Gamma meegedeeld. Bij Texoprint Enschedé en Boekelo wordt capaciteit ter beschikking ge steld om een collectie kledingstoffen te drukken met dessins die van Kane bo afkomstig zijn. Europe Texoprint Kanebo Industries zal deze collectie op de Europese markt brengen. Naast de Nederlandse produktie zal ook be drukte zijde van Kanebo worden geïmporteerd en aan de collectie wor den toegevoegd. De verkoopmaatschappij in Japan zal zich allereerst toeleggen op de ver koop van bedrukte gordijnstoffen die uit Nederland worden ingevoerd, maar er zullen tevens bedspreien in Japan worden gedrukt met Texoprint dessins. In de eerste vier maanden van 1973 zijn de resultaten van Gamma achter gebleven bij dezelfde periode van 1972. Het concern is goed van orders voorzien, maar het bestuur verwacht niet dat de achterstand later in het jaar kan worden ingelopen. Als oorza ken noemde het bestuur de valutaon rust, de hoge katoenprijzen en de re cente stakingen. Leidsche Wol LEIDEN Leidsche Wolspinnerij wil via een statutenwijziging de moge lijkheid openen over_te gaan tot uit gifte van preferente aandelen, die niet direct behoeven te worden volge stort. De raad van beheer stelt dit voor als wapen tegen een dreigende overval. Hele suikerproduktie in één hand UTRECHT De Coöperatieve Vereniging Suiker Unie U.A. is van plan een bod uit te brengen op de aandelen en certificaten van de Centrale Suikermaatschappij. In overeenstemming met de fusie gedragsregels heeft de Suiker Unie het bestuur van de CSM uitgeno digd voor overleg. In verband met de nog te voeren be sprekingen kan de Suiker Unie nog niets zeggen over de inhoud van het bod. Hoewel er nog geen verder com mentaar kan worden gegeven, zegt de CSM nu al wel, dat ernstige bedenkin gen tegen het bod bestaan. In het bij zonder gaat het daarbij om de daar aan verbonden zeer ongebruikelijke voorwaarde. Op korte termijn volgt nadere bericht, aldus de CSM. Op 21 mei (maandag) heeft de CSM van de Suiker Unie een voorstel ont vangen omtrent een voorwaardelijk bod op de aandelen, zonder dat enig vooroverleg had plaatsgevonden. De Suiker Unie heeft verder nog verkl aard, dat mededelingen over het bod uiterlijk 29 mei voor beurs bekend zullen worden gemaakt. De notering van de aandelen en de certificaten CSM is opgeschort. Inmiddels heeft dinsdag een eerste overleg tussen de Suiker Unie en de vakbonden plaats gevonden. Mocht de Suiker Unie de CSM over- Van onze soc.-economische redactie ROTTERDAM De raad van com missarissen van F. Kloos en Zonen's Werkplaatsen in Kinderdijk is pessi mistisch gestemd over de resultaten van dit jaar. Door de grote leegloop, zo deelde de voorzitter mr. I. J. Du- tilh, op de jaarvergadering mee, is het eerste halfjaar van 1973 verliesla tend. Ondanks de positieve prognoses van de dit jaar te verwerken orders houdt de leiding van het bedrijf als gevolg van de onderbezetting van de verschillende afdelingen rekening met een negatief resultaat over het lopen de boekjaar. Het enige positieve ge luid dat het bedrijf liet horen, betrof de dochteronderneming Merofac. Nu Klocs de boot heeft gemist op de markt van offshorewerken, gaat Kloos het zoeken in rioolwaterzuiveringsin stallaties. Eind vorig jaar werden daartoe de activiteiten van nv machi nefabriek- en reparatiebedrijf J. H. Keller in Rotterdam overgenomen. De voorzitter zei voor deze sector een bloeiende toekomst te verwachten. Tot nu toe zijn reeds orders geboekt ter waarde van 4 min. Door het verloren gaan van de offsho re-activiteiten, mist Kloos een kwart van haar omzet, die vorig jaar 32,5 min bedroeg. nemen, dan komt de verwerking van de gehele Nederlandse suikerbiete- DEN HAAG Nationale-Nederlan- den en het Zuidafrikaanse Sage hol dings (Johannesburg) hebben samen een Zuidafrikaanse houdstermaat schappij opgericht. Doel van deze stap is om te komen tot een gezamenlijk belang in en een gezamenlijk beheer van de Netherlands Insurance Com pany of South Africa (NICSA). In de ze maatschappij heeft Nationale-Ne- derlanden nu een meerderheidsbelang van 59,5 pet Aan de nieuw op te richten houdster maatschappij zal een zodanig aantal aandelen Nicsa worden overgedragen dat zij een ruime meerderheid van het door een emissie van 1 op 3 uit te breiden aandelenkapitaal van Nicsa zal bezitten. De zeggenschap over de houdstermaatschappij zal bij Nationa- le-Nederlanden en Sage op geheel ge lijkwaardige wijze berusten, aldus een bericht van Nationale-Nederlanden. Overeengekomen is, dat Sage zich in meer directe zin met de leiding van het bedrijf van Nicsa zal belasten. noogst in één hand. Thans verwerkt Suiker Unie ca. tweederde van deze oogst en CSM het restant. De heer S. van Bijsterveld, secretaris van de Industriebond NKV, gaf als commentaar 'Dit bericht niet met en thousiasme te begroeten'. De vakbon den moeten zich over deze ontwikke ling volgens hem diepgaand beraden. Ook zal moeten worden nagegaan of de SER-fusiecode geheel is gevolgd. Wat de overneming zelf betreft, ma ken wij ons zorgen over de monopo lievorming die gaat plaats vinden. Hierbij moet ook worden gedacht aan het consumentenbelang', aldus de heer Van Bijsterveld, die erop wees dat het 'ongetwijfeld komende sane ringsproces uiteraard invloed zal heb ben op de werkgelegenheid, een kwes tie waarover wij ons zorgen maken'. PRODUKTIE De opbrengstwaarde van de produktie (zonder accijns en BTW) van Suiker Unie in het boekjaar 1971-72 bedroeg 440 raln. Het totale aantal perso neelsleden (incl. campagne) bedraagt 3.000. De onderneming heeft zes sui kerfabrieken (Dinteloord, Groningen, Puttershoek, Roosendaal, Sas van Gent en Zevenbergen). Voorts wordt deelgenomen in andere bedrijven, zo als Zuid-Nederlandse Spiritusfabriek, Kenkes Verenigde Distilleerderijen en Kweekbedrijf Van der Have in Kapel- Ie (Zeeland). CSM behaalde in 1971-72 een omzet (zonder accijns en BTW) van 306.3 min. Het totale aantal werknemers (incl. campagne) bedraagt 1.950. CSM heeft eveneens zes suikerfabrieken (Vierverlaten, Halfweg, Breda, Oud- Beijerland, Steenbergen en Sas van Gent). De kleinste (Oud-Beijerland) wordt, zoal bekend gesloten. Frankrijk de grote dwarsligger BRUSSEL De Europese Ministerraad heft er bij elkaar 17 uur over gedaan om tot de conclusie te komen, dat er geen schijn van kans op overeenstemming is over een gemeenschappelijk energie beleid.' Staalvoorziening Een van de voornaamste vraagstukken is de ruwstaalvoorziening op lange termijn tot in de jaren tachtig. Het onderzoek naar de verschillende mo gelijkheden zal vóór eind 1973 worden afgesloten. Daarbij moet rekening EFFECTENKOERSEN AVONDVERKEER AMSTERDAM In het telefonisch avondver- keer kwamen gisteravond de volgende koer sen tot stand itussen haakjes do officiële slotkoers van dezelfde dag). Akzo (72.50). Hoogovens 77.20). Kon. Olie 118.80gb-110.00 (118.80). Philips 53.80- 54.00gl (53.80). Unilever 147.60 (147.50). KLM 106 (105.50). Coupure aandelen wordt f500 NIJMEGEN De kunstzijdespinnerij Nyma wil de nominale waarde van hst aandelenkapitaal meer in overeenstemming brengen met de werkelijkheid. Orn dit te bereiken wordt voorgesteld om via een statutenwijziging het in de laatste jaren opeengehoopte verlies af te schrijven op het gewone kapitaal. Eind 1972 bedroeg dat verlies al 6,7 miljoen. Kon. Olie noteerde gisteren S 41%-417'g (41%- 5B). Philips 1834-19 (187»-%). Unilever S 5174-52 (52-52%) en KLM 8 36% (30>.i). Op gave duPont, Glore. Forgan. Bij volledige afstempeling zou als aandelenkapitaal resteren bijna 5,6 min., ofwel ca. 45 pet. van de oor spronkelijke nominale waarde. De coupure per aandeel of certificaat van Van Ommeren ROTTERDAM Door het alom op gang komende herstel van industriële activiteiten zal het verbeterde vrach- tenpeil van eind 1972 zich ook in 1973 kunnen handhaven en wellicht neg verder stijgen ais gevolg van inciden tele maar belangrijke ontwikkelingen, met name geldt dit verschepingen van primaire voedingsmiddelen. Ook de opslag en het vervoer van olieproduk- ten zal stijgen, zo blijkt uit het jaar verslag. De resultaten van het concern over 1972 waren aanzienlijk lager dan over 1971. In het bijzonder heeft de daling van de vrachtenmarkt in de eerste helft van 1972 de resultaten van de zeerederij zeer ongunstig beïnvloed. Door het herstel van de vrachten- markt in de tweede helft van het jaar werd tegen het eind van 1972 weder om een winstgevende exploitatie van de vloot mogelijk. Na aftrek van afschrijvingen en inte rest resteert een bedrijfsresultaat van ƒ16,4 min tegen ƒ41,2 min in 1971. Buitengewone baten zorgden ervoor dat de winst voor belastingen nog op liep tot 25,2 min. Het nettoresultaat bedroeg 18,5 min (v.j. 32,6 min). Voorgesteld wordt het dividend te verlagen van 20 pet tot 16 pet con tant. v. d. Giessen-De Noord KRIMPEN AAN DEN IJSSEL —Het bedrijfsresultaat van Van der Giessen- De Noord is in 1972 volgens verwach ting verder gestegen. Bij een totale omzet (produktiewaarde) van 170 min (v.j. 148 min) steeg de netto winst van 2,1 min tot 5,3 min. Hierbij moet bedacht worden, dat voor een belangrijk deel nog gebruik kon worden gemaakt van fiscale ver liescompensatie. Voorgesteld wordt het dividend te verhogen van 7 tot 12 pet, zo blijkt uit het jaarverslag. De kwaliteit van de orderportefeuille van de scheepsbouwdivisie en het feit dat hiermee een volledige bezetting in 1974 is gegarandeerd wettigen de ver wachtingen dat over 1973 hier ten minste hetzelfde resultaat als in 1972 kan worden bereikt. Voor de 'mariti me services division* verwacht het be drijf gezien de orderportefeuille een bevredigend resultaat voor 1973. Ook van de divisie bouwmaterialen (in 1972 niet zo best) mag in 1973 hier een duidelijke bijdrage tot de winst worden verwacht. De orderportefeuil le was eind 1972 gestegen van 174 min tot 205 min. Het personeelsbe stand liep terug van 2101 tot 2013 man Antilliaanse Verf WILLEMSTAD Antilliaanse Verf- fabriek heeft in 1972 bij een met 2,5 pet gestegen cmdat het resultaat zien dalen van Ant. 280.690 tot Ant. 150.864. Dit is in belangrijke mate veroorzaakt door het feit, dat over 1972 voor het eerst winstbelasting is verschuldigd. Het dividend zal worden verlaagd van 15 pet tot 9 pet, aldus het jaarverslag. Toch koestert de di rectie goede verwachtingen voor 1973. In dc eerste drie maanden van 1973 heeft de omzet zich zeer gunstig ont wikkeld. Ceteeo AMSTERDAM Het concernresul taat van Handel- en Industriemaat schappij Ceteeo is vorig jaar bij dat van 1971 achtergebleven. Bij een van 319 min tot 334 miljoen gestegen omzet, daalde de winst van ƒ8.9 mil joen tot 8.7 miljoen. Voorgesteld is een dividendverlaging van 17 tot 15. Oorzaken voor het mindere resultaat waren de belangrijke verliezen in Co lumbia, de aardbeving in Managua (Nigaragua) en verder de Nederland se industrieën, die zware offers verg den. Daar staat tegenover dat de an dere overzeese vestigingen in het al gemeen gunstig werkten. Voor 1973 venvacht Ceteeo een toene ming van de in lokale munt uitge drukte gezamenlijke winst van over zeese vestigingen. Het bestuur ver trouwt op een geleidelijke verbetering van de resultaten van de Nederlandse. Ook als in aanmerking wordt geno men, dat devaluaties in de werkgebie den de resultaten in guldens zullen beïnvloeden, acht men een verbete ring van de concernresultaten moge lijk. De winsten tot nu toe in 1973 1.000 zou dan 350 bedragen, ofwel 45,- per certificaat van 100. In beurskringen wordt bezwaar gemaakt tegen een dergelijke niet gangbare coupure. Daarom wordt voorgesteld de afstempeling te beperken tot 50 pet. van het gewone aandelenkapitaal, waarna dit 6,15 min. zal bedragen. Als verliessaldo resteert dan 587.180. Het oorspronkelijke nominale bedrag per aandeel van 1000 wordt door af stempeling teruggebracht tot 500. NBW york Hiertegen zullen tien aandelen van 50,- worden uitgegeven of een verza- A££0IndU8trle melbewijs van tien gewone aandelen Amed chemical van 50,-. Alum Co of Ain De vennootschap heeft over 1972 een Amerjean Brands nettowinst behaald van rond Am cvanamid 368.000, of ca. 80 pet. van die over Am Eiecir Power 1971 (ƒ463.000). De winstdaling was A^uMcó?órsl,m" voornamelijk toe te schrijven aan een Am smelt c Rcf stagnatie in de afzet van eme (car- Am Tel 4 Tel boxymethylcellulose). De omzet daal- A{fapConda de met 8 pet. Het exploitatieresultaat Armco Steel beliep ƒ764.338 tegen ƒ946.210 in Atiant Richfith» 1971. De grote 'dwarsligger' bij het formu leren van een gemeenschappelijk energiebeleid was Frankrijk. In Duit se diplomatieke kringen zei men rond uit te geloven, dat politieke motie ven dc grondslag vormden van de Franse houding. De Fransen hadden dc gehele raadszitting volgehouden, dat de EEG eerst zou moeten beslis sen over een interne energiepolitiek, compleet met schaarsteregelingen. voorzieningsregelingen en een prijzen politiek, voordat ze hun medewerking wilden verlenen aan een externe ener giepolitiek van de EEG. In Duitse di plomatieke kring legde men de hou ding der Fransen als volgt uit. Frankrijk wil zijn handen vrij houden voor het voeren van een eigen poli tiek in het Midden-Oosten (voornaam- olie-lcverancier) en het wil bovendien dat de Gemeenschap eerst een besluit neemt inzake de kwestie van de ura niumverrijking (door middel van het Nederlands-Duitse en Britse centrifu- geprojekt of het Franse gasdiffusie- projekt). Dc beslissing hierover is tot oktober uitgesteld. Nederland had zich in die tussentijd bereid verklaard een voorstel van de Europese Commissie inzake de subsi diëring van cokeskolen te volgen. In juni zal daar wel een formeel akkoord over komen, aldus de Nederlandse staatssecretaris van buitenlandse za ken Brinkhorst Gedurende acht jaar zal de Nederlandse regering ingevolge het commissievoorstel 1.8 miljoen gul den moeten betalen (per jaar), die voornamelijk ten goede komen aan de Duitse cokeskolenindustrie. Neder landse staalbedrijven (Hoogovens)] zullen nog eens acht jaar lang ieder jaar 2.52 miljoen gulden per jaar moeten bijdragen. Over een gemeenschappelijk energie beleid van de negen EEG-lidstaten gaat de Europese Commissie, na de mislukking van dinsdag en woensdag, nu nieuwe voorstellen formuleren. 'Ik ben uiterst sceptisch. Ik geloof niet dat er in de komende maanden iets uit zal komen', zo verklaarde staatsse cretaris Brinkhorst Koersen in Montreal 18/5 22/5 23/5 ROVls 2.20 2.20 2.15 Dom Tar 4 Chein 17% 16% 16% Husky 20 187; 18% Kat. Gas 10% 10% 10% Mass Ferguson 17'. 17% Nat Re-.-iurces S.1GL 7.95A 7.75L Shell Canada 15% 15?» 15% DOW JONES INDEX Indusl. Sporen UU1. Obi. Mods 21 mei 886.51 162.33 105.22 74.39 542.8 22 mei 892.46 165.43 105.76 74.50 545.0 23 mei 895.02 11609 106.31 74.47 237.68 Obl. Tot. 21 mei 20.690 22.000 1.819 22 mei 18.020 20.890 1.80S 23 mei 19.680 222 1.401 855 650 33 32% 5974 59% 38% 38'j 30 30'4 7 7'., 17% 17% 51% 51% 3% 3% 17% 18% 32% 22' 81% 82 zijn iefcbeter dan in dezelfde periode QmZet Van pOStOrdeT- K-shoes koopt Hessels bedrijven in ons Beu dl x liethl Steel Boeing Burlington Ind DEN HAAG —Het Engelse bedrijf K-shoes of England heeft Hessels mo deschoeisel b.v. te Den Haag overge nomen. De fa. Htfesels heeft negen schoenwinkels verspreid over heel Ne derland. Bij het bedrijf werken onge veer 70 mensen. Bij de overname is de directie van Hessels b.v. die gevormd werd door vier gebroeders Hessels teruggetreden. Een driemanschap heeft de leiding overgenomen. Het bestaat uit de heer L. M. Consenheim, die geassisteerd zal worden door de heer I. B. G. Es- ser en een nog aan te trekken inko per. K-shoes produceert schoenen in de hogere prijsklasse. Internatio-Müller ROTTERDAM Internatio-Müller zal, conform de begin april bekendge maakte verwachting, voorstellen over 1972 een dividend uit te keren van 4 per aandeel van 20 tegen 3,80 over 1971. De netto-winst over 1972 bedroeg 34,2 min tegen 31,6 min over 1971. De omzet beliep 2.100 min te gen 2.250 min. Het jaarverslag ver schijnt op 9 juni. Can Pacafic Ry Celanesc Chase Manhattan Chcsap 4 Ohio R Chrysler Cities Service Colgate Pulmollve Colt Industries Commonw Edison Cons Edison Conl Can Cont Oil Curtlss Wright DEN HAAG De omzet van de post orderbedrijven in Nederland be draagt volgens de cijfers van 1971 on geveer 400 miljoen gulden. Per Ne derlander wordt per jaar voor 31 gul- den per post besteld. Dit blijkt uit £"r[ls.sn(JVrlghl A een brochure van de 'Deutscher In- Deere and Co dustrie- und Handelstag' over d'd post- Dow Chemical orderbedrijven in de negen EEG-lan- Du |E,) den en in de Verenigde Staten. Fa.lman Kodak In vergelijking met de inwoners van andere landen, bestelt de Nederlander rirst Nat city betrekkelijk weinig per post. In Frank rijk is het ongeveer 53 gulden per Admiral Corp jaar, in de Verenigde Staten ongeveer A1k1®onI'eny 69 gulden per jaar en in Engeland 86 Am standard gulden per jaar. Verreweg de grootste Amsted ind omzet hebben de postorderbedrijven in West-Duitsland. Deze zien kans per Balt 4 Ohio inwoner voor 161 gulden per jaar aan Bavuk cigars de man te brengen. Laag zijn de om- Br.„prlp. zetten in Italië: slechts 5 gulden per Cetto jaar per persoon. chadbourn Goth De 15 grootste bedrijven in de negen ^h,asel^eJerc'Fd EEG-landen hadden in 1972 een omzet cKco van 12 miljard DM. Alleen reeds acht cont Telephone Duitse bedrijven hebben de helft daarvan in handen. Fluor Corp 38 35% 27% 28% 18% 1S% 32 31% 16% 17% 31% 31 42% 42% 41% 42% 28% 28% 43% 43% 90". 90 15% 15% 32% 32% 23% 23% 28 28"' 28% 29 19% 197: 25% 2b 33% 33 38% 407» 51% 51% 17017%e 128% 128% 35% 36% 11% - 4% 4% 13% 13% 1% 1% 9.70 9.08 29% 29% 21 28% 22% 227» 40% 39% Gen Electric Gen Foods Gen Motors Gen Publ Utll Gen Tel 4 Tel Getty oil Glletle Gimbel Brothers Guodvear I and B Gulf Oil I Hi huis Centr Insilco Int Uusln Mach Intern Harvester Int Nick of Can Int Tel c Tel 56% 57 23% 23% 67% 67% 20 19% 28% 28% 119% 120 52% 53% 16% 15% 25% 25% 23% 2374 19 19 9% 9% 390 389% .26% 28% 27% 27% 37% 37 33% 33", Llng-Lemco Vough Lltlun Ind Lockheed Aircraft Marcor McDonnell Dougla 2374 22 Mobil Oil Corp 60% 627» Nat Biscuit Nabisco Nat Distillers Nat Gypsum Nat Steel Nat Lead Ind Oltn 14% 147'. Pac Gas and El 28% 28% Penn Central 2% 2 PepsIco 83% 8374 Phelps Dodge Philip Morris 40% 40% 108 111% Phillips Petr 46% 47% Procter 4 Gambl 98 987'» RCA 24% Republic Steel 25% n& Reynolds Ind 42% Royal Dutch Petr 4174 41% Sanla K6 Ind 23% 23% Scars Roebuck 94% 9.S Shell Oil 46". 47% Southern 18% 18% Southern Pacific 10% ex 30% Railway 32% 33% Sperry Rand 3774 38% Stand Oil Calif 73% 73% Stand Oil Indiana 87% 87"; Exxon Corp 93% 93% Studebaker Worth 42% 40% Sun Oil 48% 4874 Texas Gulf 34% 34s', Texas Inst 189% 191% Transamerlca U% 11% Unilever 52% 51% Union Carbide 38% 38 Unl Royal 117k 11% United Aircraft 36% 3674 United Brands 674 US Steel 31% West Union Tel 24% 24% Gen Cigar 1574 1574 Int Bnk for Rec Int Flav Frag Int Paper (8 4) 98b 91 6174 98 b 92% lnterspar 22.40 22.50 Kansas City Ind Kansas Power KLM 14 74 24% 367» 637» 237» 3674 Leascu Lone Star Cemen Lehman 9 1474 157a Madison Fund 87» 974 Nat Can NY Centr A North West R N Am Phillips Co Occidental Petr 10% 107'» 7 674 b 68% 63 25% 25% Standard Brands 52 51% Union Electr United Corps United Gas 17% 17% 8% 87; 17% 17% Western Bancorp 29% 297'»

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 19