liniem besef over eiligheid banden autobiografie 1 Chaos Europese spoortarieven Principe-akkoord over confectie cao SGP besluit tot raad van advies Leger ontruimt Kamper kazerne personalia Intensive Care. Waar zorgvuldigheid nog meer "must" is dan in de verpleging al gebruikelijk is. lUW/KWARTET DONDERDAG 24 MEI 1973 AUTO BINNENLAND T15/K15 Sicco de Jong voor overheid (nog) niet begrepen is een onderzoek van 's we- grootste bandenconcern, fear, noemt twee derde van ropese automobilisten vei- I als voornaamste eis, die hun autobanden stellen. Nederland telt de prijs zwaar, dat die banden- leid er bij in het niet valt. ndenspecialistenvereniging [wijdt daarom vandaag in Tdam een speciaal congres onderwerp. Bid kent nog steeds geen exact Hft over een minimale profiel- ioor autobanden. Banden mo- l glad zijn, maar dat na 3 mm jde slijtage versneld toeneemt mee ook het slipgevaar bij re- bot wordt, is nauwelijks be set minieme besef over ban gheid blijkt ook uit de jong- WB-steekproef van de techno- len, waar bij drie van elke tien banden niet in orde werden |kt men dat cijfer met de poli- igen van vorig jaar, dan is er oor 2 pet. van alle auto's 'n be- gegeven en voor nog eens 2 'aarschuwing. De politie heeft irofieldiepte van minder dan mm waarop 'n band rijp is anging of vernieuwing, geen houvast om te bekeuren, betreft neemt Nederland in een uitzonderingspositie in. irilument kan op de aanschaf van t n dikwijls hoge kortingen krij- aare echter ook kunnen overeen- Alsmet mindere kwaliteit. Diago- biejden zijn goedkoper dan de acineer in zwang gekomen radi- te|en, die meer greep op het Raf geven. Maar vooral na de aan- i ofjkt men nauwelijks meer naar tijjden om. Terwijl bijvoorbeeld infect aan de zijkanten van de ivensgevaarlijk kunnen zijn. ink ipiiite het propageren van het ei- jjjj-k der VACO-leden, de banden- „vliSten. Al vaker heeft deze vere rger de aandacht op gevestigd, s j meeste automobilisten niet e ^ten welke bandenspanning er hadin banden op hun auto vereist iroi Nederlandse automobilisten n jpnieuw met klem aangeraden t003 professionele bandenspecialist 'de het auto- en garagebedrijf - ger^AG-lid - te gaan. Dat geldt dei'vorens men een lange vakan- oet maken. >erindustrie heeft zich hieraan prland nooit veel gelegen laten Elk merk werkt maar wat ^ichzelf. Alleen de importeurs Toekomstmuziek voor veilige banden, veiliger dan de huidige luchtband: de met Permafoam-schuimrubber gevulde band, die Goodyear in ontwikkeling heeft. Men kan er een drilboor inzetten en desondanks nog veilig verder rijden. Ter beveiliging en besparing op reparatienota's: de flexibele frontpartij van van autobanden zijn in een vrij zwijg zame RAI-afdeling verenigd. BOVAG en RAI hebben het al druk genoeg met de vervoermiddelen als zodanig en zodoende hebben de bandengrós- siers - die ook rechtstreeks de auto mobilist service geven voor banden, wielen en schokbrekers - een eigen vereniging opgericht. Dat is al 35 jaar geleden gebeurd, maar eerst de laatste jaren gaat die 'VACO' meer naar bui ten treden. Meer veiligheid in het verkeer is trouwens pas (vreemd ge noeg) de laatste jaren een actuele zaak geworden. De VACO wil nu de overheid meer voor de autobanden interesseren. In Engeland heeft de regering al meege daan aan een bandenveiligheidsweek, maar in Nederland wordt de autoband ten onrechte - zelfs door de overheid - II Motors. Op de bovenste foto het effect bij een botsing tegen een beton- ia! met 8 km per uur; op de onderste foto het autofront daarna. Er is ihrammetje te zien. ivrolet-taxi's met zachte neus lleen de bumpers zouden bot- lergie moeten kunnen absorbe nt gehele frontpaneel van een in van zachte kunststof zijn. Zo pen gedacht bij General Motors lis wordt nu geëxperimenteerd it model Chevrolet Impala. Niet bp de profielterreinen van GM, !>k met Chevrolet-taxi's in het rkse verkeer. tische panelen doorstaan zon- ade aanrijdingen met 8 km. Dit is een wettelijke veilig- voor de Amerikaanse model- 1974. Maar ook het uiterlijk vervormbare voor- en achter- n de Impala's blijft in takt. omdat deze zich als een spons gedra gen: ze komen na zo'n botsing weer in hun oorspronkelijke vorm terug. Eén experimentele wagen doorstond zo zonder schade ruim honderd bot singen met 8 km. per uur. De energie-absorptie biedt de automo bilist dus ook besparingen op repara tierekeningen en daarmee in amor al op de verzekeringspremies meeste flexibele bumpers zijn nog van metaaal met een scho" persysteem. Daarbij kan na:i nog chroom of lak beschadigen bij de elastische kunststof panelen blijft ook de kleur gelijk. als een detailkwestie beschouwd. De band is het enige contact tussen de auto en het wegdeken er schuilt meer constructieve technische know-how en research in, dan het ronde zwarte voorwerp op het oog doet vermoeden. Op dit gebied heeft de Europese ban denindustrie bijzonder veel werk ver richt. Michelin's uitvinding van de ra- diaalband, het gebruik van stalen gor dels daarvoor en asymmetrische pro fielen op het loopvlak hebben de greep op de weg verhoogd. De klap band is sporadisch geworden. Maar niettemin kunnen banden nog steeds lek raken en is de automobilist ge houden bij nat wegdek zijn snelheid aan te passen. Goede banden spelen dan een grote rol, omdat het gevaar dat de band door een 'film' van water de weg wordt gescheiden, wat inhoudt dat het profiel met water wordt ge vuld en de band daardoor geheel glad wordt. TOEKOMST Voor de toekomst staan veiliger con cepties op het programma, zoals de 'Total Mobility'-band van Dunlop, die ook na lek geraakt te zijn, nog twee uur met een snelheid van 80 km per uur gereden kan worden. Deze band komt aan het einde van dit jaar in produktie. Goodyear verwacht over tien jaar met schuimrubber gevulde banden te zullen leveren als opvolger van de luchtbanden. Maar eerder zou de autoband al scherpe voorwerpen kunnen weerstaan en zou het reserve wiel in de auto overbodig worden, zo zegt men bij Goodyear. Al deze ontwikkelingen hebben echter wel tot gevolg, dat de banden gecom pliceerder worden en het nog meer dan nu vakwerk wordt om te consta teren óf en in hoeverre de banden on der een auto in orde zijn. De VACO- bandenspecialisten zien hun toekomst zonnig in. Saab kiest ook voor montage in België Het Zweedse concern Saab-Scania be gint in het komend najaar met de montage van Saab-personenauto's te Mechelen in België. Daarmee heeft Saab-Scania, dat in Zwolle de Scania- vrachtwagens assembleert, zoals zove le autoconcerns ook voor de personen wagens België gekozen. De totale Belgische assemblage betreft thans een miljoen wagens per jaar. Saab gaat er 15.000 per jaar maken. Dit is vooral van belang omdat Zwe den buiten de EEG blijft en het in voerrecht op de complete auto's dan 118 pet. bedraagt. Autovierdaagse in de Achterhoek Volgende week woensdag begint in de Achterhoek de vierde Nederlandse Autovierdaagse, georganiseerd door de Stichting 'Doetinchem '70'. Een paar honderd automobilisten tuffen dan over toeristische routes, waarbij zij ook Twente en een stukje Duitsland doorrijden. Aan de organisatie wer ken de VW Doetinchem andere WVs, ANWB en KNAC mee. Het inschrijfgeld voor de organisatie ••m de puzzelritten en de folkloristi- avond bedraagt 45.- De auto- lagse heeft als speciaal evene een moelenzoektocht op de dag, hemelvaartsdag. Van de mers uit voorgaande jaren acht >cl. de periode rondom hemelvaarts dag het meest geschikt voor de rij toer. DEN HAAG Ondanks het bestaan van een Europese Spoorweg Unie een organisatie die meer uniformi teit bij de aangesloten spoorwegmaat schappijen voorstaat bestaat een chaos in de Europese treintarieven. Dit constateert de Consumentenbond in de consumentenreisgids, die dinsdag is gepubliceerd. Iedere maatschap pij blijkt er eigen reductieregelingen op na te houden, die niet alleen voor de reizigers, maar ook voor vakmen sen onoverzichtelijk zijn. Daardoor be taalt de reiziger nogal eens te veel voor zijn spoorkaartje. Met het oog hierop publiceert de con sumentenreisgids een overzicht van de kortingsregelingen in België, Fran krijk, Engeland, Ierland, Zwitserland, Italië. West-Duitsland, Oostenrijk, de Skandinavische landen en Spanje. Andere onderwerpen in de consumen tenreisgids betreffen de vliegtarieven buiten Europa (uiteenlopende prijzen voor eenzelfde vlucht) veerdiensten naar Engeland (aanwezigheid van prijsafsprakenvakantievliegtuigen (minder comfort dan in de nieuwe treinen), belastingvrije winkels (fikse prijsverschillen) en reisverzekeringen (voorwaarden verschillen nog wel eens per maatschappij) De consumentenreisgids kan worden besteld bij de Consumentenbond in Den Haag. Voor niet-leden bedraagt de prijs 5. AMSTERDAM De onderhande lingsdelegaties voor de cao in de con- fectie-industrie hebben in principe overeenstemming bereikt over wijzi ging van de cao-1973 voor deze be drijfstak. De resultaten zullen nu ter goedkeuring worden voorgelegd aan de leden van de werkgevers- en werk nemersorganisaties. zo is gisteren door een woordvoerder van de onder handelingsdelegatie van de werkge vers bekend gemaakt. Volgens de cao-wijzigingen zullen de lonen met ingang van 1 januari wor den verhoogd met 5 gulden per week plus één procent. Bij deze verhoging Is de 2,8 procent van het centraal ak koord als uitgangspunt genomen. Voorts zullen de lonen per 1 juli wor den aangepast aan de gestegen prijzen op basis van het centraal akkoord met een vloer van 135 gulden. De bestaan de maxima in de oververdiensterege- ling worden opgeheven. De vakantietoeslag is verhoogd met 0,6 procent tot 7,4 procent. Per 1 juli 1973 betekent dit een toeslag van 7,1 procent. Voorts wordt de basisvakan- tie met twee dagen uitgebreid en wordt een seniorenvakantie ingevoerd. Werknemers die 50 jaar zijn gewor den krijgen er één vakantiedag extra bij en bij het bereiken van het 55ste jaar komt daar weer een dag bij. Ook is een verbetering van de zieken geldregeling overeengekomen evenals een verhoging van de werkgeversbij drage in de vrijwillige ziektekosten verzekering. Afgesproken is dat er een studie zal worden opgezet voor een verbetering van de bedrijfspensi oenregeling. Nog dit jaar zal een analyse worden gemaakt van de loon- structuur en van de beloning van de vrouwelijke werknemers in de bedrijf stak. In de confectieindustrie werken ruim 50.000 werknemers. UTRECHT De Staatkundig Gere formeerde Partij heeft besloten tot de instelling van een raad van advies. Deze raad, die in de plaats komt van de zg. 'vertrouwensvergadering', krijgt tot taak het hoofdbestuur zo goed mo gelijk voeling te laten houden met wat er in de partij leeft. De leden zul len worden gekozen door de provinci ale afdelingen. Dit besluit werd genomen op een huishoudelijke vergadering, waar te vens werd besloten tot de instelling van een dagelijks bestuur. Een voor stel om de afvaardiging naar de partij organen (nu twee man per kiesvereni ging) voortaan te laten bepalen door de grootte van de kiesvereniging, werd verworpen. Het hoofdbestuur werd uitgebreid door de verkiezing van drs. M. Burg graaf te Krimpen aan den IJssel en de heer J. H. Wolterink te Rijssen. Hiermee werd voldaan aan de wens, die leefde in de gereformeerde bond in de hervormde kerk, naar een ster kere vertegenwoordiging in de SGP- top. Van de vijftien hoofdbestuursle den zijn er nu zes hervormd. KAMPEN Kampen verliest in sep tember de laatste eenheid van de koninklijke landmacht die er nu nog gevestigd is: de Van Heutz-kazerne zal dan ontruimd worden en de kazerne zal aan de gemeente Kampen terug gegeven worden. In de kazerne is nu nog het opleidings centrum militaire administratie geves tigd: het zal worden verplaatst naar Middelburg en Ossendrecht. Het minis terie van defensie zal zorgen voor ver vangende werkgelegenheid voor onge veer 25 in Kampen werkzame perso neelsleden. De kazerne in Kampen wordt door het ministerie sterk ver ouderd genoemd. NIJMEGEN 8 Aan de katholieke uni versiteit te Nijmegen is drs. E. Th. Wolters gepromoveerd tot doctor in dc wiskunde en natuurwetenschappen. EINDHOVEN Aan de technische hogeschool Eindhoven is ir. A. G. A. Lamerigts gepromoveerd tot doctor in de technische wetenschappen. WAGENINGEN Tot doctor in de landbouwwetenschappen is gepromo veerd drs. J. dd Valk. BE BOW Wie met intensive care is belast, moet een denkend verlengstuk willen zijn van de koele apparatuur die bij de bewaking is ingeschakeld. Zij, of bij, merkt op, registreert, handelt. Neemt, met de zekerheid van de vaKman of -vrouw, de juiste maatregelen. VERPLEEGKUNDIGEN intensive care Wij hebben u nodig in ons gloednieuwe ziekenhuis te Amsterdam-Slotervaart, dat wij kortgeleden in gebruik hebben genomen. Wie als verpleegkundige, belangstelling heeft voor een plaats in dit gespecialiseerde team, wordt dan ook gaarne uitgenodigd voor een sollicitatie of nadere inlichtingen kontakt op te nemen met zr. B. van Warendorp, adjunkt-direktrice, Plesmanlaan 121, Amsterdam-Slotervaart, telefoon (020) 51 29 111. ANTONI VAN LEEUWENHOEKZIEKENHUIS Mevrouw G. V.-'tV. te B. (52) 'Ik bel m'n zuster op en zeg, JIJ hebt altijd zo'n geluk, kan jij voor mij niet eens een gebruikte brommer op de kop tikken. Ze zegt mijn geluk is dat Ik die kleine rubriekadvertentie» in de krant heb uitgevonden. Dat was de beste tip die Ik ooit van een zuster heb gekregen. M'n zoon Jan bromt er goed van. Tevreden zijn ze alleen nooit Ik heb ook nog een pick-up nodig, zegt Ie.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 15