Honger naar natuurboeken: een gevolg van vervreemding Vastlopen Vervuurts Bank heeft dubieuze achtergrond Tendosimol anti-di etten Jongeling: Stille revolutie steekt hier de kop op Trein schept man Directeur boos over schorsing Dode bij ongeluk Albert Heijn: geen politiek bij inkoop TROLW/KjVAKTET DONDERDAG 24 MEI 1973 BINNENLAND T] UTERCHT De 18-:jarige A. van Dam uit Sittard is gistermorgen om streeks acht uur tijdens werkzaamhe den aan de spoorbaan tussen Heerlen en Sittard aangereden door een perso nentrein. Hij was op slag dood. Het slachtoffer was in dienst van het aan nemersbedrijf Elk. Dit bedrijf is bezig met werkzaamheden aan de spbor- baan. SITTARD De directeur van de so ciale werkplaats in Sittard, mr. P. H. Puts, is voor onbepaalde tijd ge schorst nadat tegen een van de werk meesters die onder hem werkte, een aanklacht was ingediend wegens ver moedelijke fraude. De heer Puts is geschorst zo zegt het bestuur om het onderzoek in deze zaak niet te bemoeilijken. De heer Puts heeft zich overigens ver ontwaardigd getoond over deze schor sing. Deze maatregel zou volgens hem niets met het onderzoek te maken hebben, maar met zijn kritiek op het beleid van de stichting en op het ge meentebestuur. De heer Puts verwijt het gemeentebe stuur dat er geen deugdelijke accoun tantsrapporten van de werkplaats be staan. Het bestuur van de stichting is volgens de heer Puts een 'kaartclub'. Je zag die club nooit. Mr. Puts wil zich dan ook biet bij de schorsing neerleggen en overweegt stappen te ondernemen. De voorzitter van het bestuur de heer B. Koolhaas zegt: 'De heer Puts is be zig al zijn schepen achter zich te ver branden. maar ik zal proberen in een gesprek met hem wat dingetjes recht te zetten'. DEN BOMMEL De 20-jarige J. J. de Graaf uit Den Bommel (Goeree- Overflakkee) is gisternacht kort na een verkeersongeluk op de weg Oost- flakkee-Numansdorp overleden. Hij reed met hoge snelheid in een sloot. De auto raakte in brand. De achtogige clepsine, een van de wonnen die behandeld worden in het eerste deel van Grzimeks Leven der dieren. Deze bloedzuiger is een heel gewone soort in onze poldersloten. Foto: Henk van Halm. door Henk van Halm De Nederlandse uitgave van Grzimeks grote stan Jaardwerk 'Het leven der dieren' nadert zijn vol tooiing. Met het thans verschenen deel over de lagere dieren samen zijn nu elf van de dertien kapitale banden uitgekomen. Voor dit eerste, eigenlijk inleidende deel van de serie is een speciale redactie gevormd, bestaande uit de ook in ons land bekende hoogleraren Eibl Eihesfeldt, Grzimek, Koehler, Kraus, Rensch, Rietschei en Thenius. Hoewel dit deel over de lagere die ren als elfde verschijnt, is het in feite deel I van Grzimeks dierenency clopedie. Daarom treft men hier een algemene inleiding van Grzimek aan. Daarin motiveert hij het doel en de noodzaak van deze uitgave: 'Voor het eerst, in de geschiedenis van de mens, die meer dan een mil joen jaren omvat, woont in West Europa ongeveer 75% van de bevol king in de steden. Bijna 10% van de grond is bedekt met huizen, wegen en industriecomplexen, en dit areaal breidt zich dagelijks met 70-80 ha uit. Al onze voorouders, tot onze grootouders toe, leefden in dorpen of tenminste in de onmiddellijke na bijheid van velden en bossen in da gelijks contact met paarden, koeien, varkens, kippen en ander gevogelte: om zich heen zagen zij grote en kleine wilde dieren van bos en veld, met wie zij als jagers hun krachten en slimheid maten. Maar nu moeten de mensen in de geïndustrialiseerde landen ineens met mensen samenle ven, samengedrongen op steeds min der ruimte. In deze door de mens geschapen wereld verleren wij het steeds meer om door de bossen te zwerven, dieren waar te nemen en te genieten van de veelvormigheid van de natuur. Daarbij vergeten wij maar al te gemakkelijk dat ook wij kinderen van de natuur zijn. en de meesten van ons gaan steeds duide lijker bevroeden dat wij daardoor het risico lopen geestelijk ontwor teld te raken.' Tweede druk Hiermee formuleert Grzimek tevens het antwoord waarom boeken over vooral dieren en in het algemeen de levende natuur beter dan ooit tevo ren in de markt liggen. Zo goed zelfs dat een kostbaar werk als dit, ver vóór alle delen in ons land ge publiceerd zijn, al een tweede druk beleeft: het aantal intekenaren bleek nog groter dan de uitgever met deze wetenschap voor ogen voorzag. Na Grzimeks algemene inleiding geeft Bernhard Rensch een alge meen overzicht van de bouw en de levensverrichtingen van de dieren. Otto Koehler volgt met 'n uitgebreid en boeiend hoofdstuk over dierge drag. waarna Erich Thenius, Herbert Wendt en Peter Rietschei de onge wervelde dieren in het gehele systeem van het dierenrijk plaatsen. De behandeling van de lagere dieren zelf begint met de allerlaagste, de oerdieren die maar uit één cel be staan. Hoewel microscopisch klein, zijn zij in het totale evolutieproces de belangrijkste dieren en eigenlijk het grootste wonder van al het le ven. een zelfstandig levende cel, die zich voedt en voortplant en eigen lijk nooit sterft. Deze eencelligen zijn naast de uit hen voortgekomen dierlijke en plantaardige meercelli- gen blijven voortbestaan en mis schien zijn vele soorten zelfs niet eens veranderd in de twee of drie miljard jaren dat de aarde leven herbergt. De betekenis van de een celligen in de natuurhuishouding is van onschatbare waarde. In zee en in zoet water vormen ze het basis voedsel van vele hogere diersoorten. Ze spelen een hoofdrol in de op bouw van afzettingsgesteenten. In een gram aarde werden eens honderd- dduizend zweephaardiertjes, vijftig duizend zweephaardiertjes, vijftig- haardiertjes geteld. Badsponzen Na de eencelligen zijn de sponzen de eenvoudigste dieren, waartóe niet alleen de ca. 400 verschillende typen badsponzen behoren. Van de vor men- en kleurenrijdom in deze groep nauwelijks als dieren herken bare wezens krijgt men een uitste kende indruk door kleuren- en zwartwit afbeeldingen in dit deel. Systematisch behandelt dit deel steeds 'hogere' lagere dieren: de wormen, de spinachtigen, de kreeft- achtigen, de tracheedieren waarvan verscheidene groepen onder de naam duizendpoten worden samen gevat. Systematisch gezien vormen de msekten de top van de lagere dieren, zich uitend in de ingewik keldheid van hun lichaamsbouw, de veelsoortigheid en de hoeveelheid informatie die het dier uit zijn om geving opdoet en zich ten nutte maakt. Die veelsoortigheid is er de oorzaak van dat een apart deel (II) over de insekten verschenen is. Ook zult u in dit deel de weekdieren en stekelhuidigen missen die in deel II zijn bijeengebracht als lagere die ren toch apart, omdat in hun ont wikkelingslijn de oorsprong van de gewervelden wordt gezocht. Het leven der dieren, door prof. dr. B. Grzimek (red.). Deel 1: Lagere dieren. Vertaling. J. Melai-van Box meer, T. Pollmann-Vroom, Th. M. van Vliet, supervisie dr. P. J. Kipp. Uitg. Het Spectrum, Utrecht. 682 blz., 85,- per deel bij intekening op hele serie van 13 delen; niet los ver krijgbaar. Christelijke oranjeverenigingen Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM 'Als het Woord en de wet van God niet meer wor den erkend, gaan het koningshuis en het gezag in Nederland eraan. Dan komt er een chaos en via die chaos de een of andere dictatuur' Dit zei de heer P. Jongeling, fractievoorzitter van de GPV in de Tweede Kamer, op het congres van de christelijke bond van oranje verenigingen in Nederland. De heer Jongeling noemde de 'stille revolutie' die hij momenteel in ons land de kop ziet opsteken, een uit vloeisel van stromingen, die de wet van God ondersteboven willen zetten. 'Er wordt gelachen om het gezag van de ouders en de overheid. Het anar chisme komt weer met kracht opzet ten en de losbandigheid neemt hand over hand toe. Openlijk wordt geleerd dat in alle gezag een fascistische kern aanwezig is en dat het daarom moet verdwijnen. Wie het gezag van God niet erkent, komt op een logische wij ze tot deze redenering', aldus de heer Jongeling. ROTTERDAM Politieke en sociale misstanden, zoals groepen Nederlan ders die ervaren in de landen waar Albert Heijn inkoopt, kunnen niet be palend zijn voor het in- en verkoopbe leid van het bedrijf. Een uitzondering geldt de gevallen, waarin de Neder landse regering een officieel stand punt heeft ingenomen, zoals ten aan zien van Rhodesië. Albert Heijn schrijft dit in een brief over de 'Boy cot Outspan Actie' aan de organisato ren van die actie en een aantal we reldwinkels. Gisteren zijn in Amsterdam en Rot terdam demonstraties bij onder meer filialen van Albert Heijn aangekon digd in het kader van de actie. Het bedrijf zegt hierover in zijn brief: 'Het verzoek om de in- en verkoop van outspan citrusfruit stop te zetten, verbaast ons, omdat er op dit moment niet één outspansinaasappel in een Albert Heijn-filiaal is te vinden'. Over de eigen inkoop-politiek schrijft het levensmiddelenconcern dat het de inkoop van Zuidafrikaanse sinaasappe len geheel zal beoordelen volgens het bovenstaande standpunt. Produkten uit verschillende landen zullen verge leken worden op prijs en kwaliteit. Omdat juist bij natuurprodukten van seizoen tot seizoen verschillen optre den, is nog niet te zeggen hoe de keu ze voor 1973 zal uitvallen, aldus Al- bert Heijn.- In een reactie op de brief van Albert Heijn zegt de Boycot Actie Ouspan, dat het haar bekend is dat de import van oiitspan nog niet is begonnen. De demonstraties bij de winkels zijn dan ook alleen bestemd om voor-informa tie te geven aan de consument. De ac tiegroep voegt daaraan toe dat men geen actie voert tegen welke Neder landse onderneming dan ook. Men wil uitsluitend het apartheidssysteem in Zuid-Afrika aan de kaak stellen. Steeds meer bedenkelijke feiten bekend (nd Hf Van een medewerker in Paramaribo PARAMARIBO Rond het vastlopen van Vervuurts Bank in Paramaribo zijn de afgelopen nieuwe feiten bekend gewor den, die de onrust alleen maar hebben vergroot. Olie op het vuur betekende de be kendmaking, dat het bankschandaal aan het licht was gebracht door een lid van de Raad van Commissaris sen, de bekende industrieel Wijn- gaarde, die een jaar of drie geleden Surinaams minister van financiën is geweest. Bovendien deed en doet het niet weersproken gerucht de ronde, dat de president-commissaris van de bank, de advocaat Van der Schroeff daags vóór de sluiting zijn totaal tegoed had opgenomen. Zoals bekend heeft de regering ge tracht om de in brede kringen heer sende ongerustheid te bezweren door aan te kondigen dat zij garant is voor het totaal bedrag van de in gelegde spaargelden, maar deze me dedeling heeft niet het verwachte kalmerende effect gehad omdat in middels ook enkele dubieuze achter gronden bekend zijn geworden. Er zijn nl. nog meer feiten, die de achtergronden van de moeilijkheden rondom de bank zo dubieus maken. In de eerste plaats is daar dr' tegen woordige Surinaamse minister van financiën Radhakishun, van wie be kend is dat hij sterke zakenrelaties heeft in de Verenigde Staten en even belangrijke connecties met de Amerikaanse Chase Manhattan Bank. Ook is bekend, dat hij met zijn Amerikaanse relatie reeds herder po gingen heeft gedaan in het Suri- naame bankwezen binnen te drin gen. Dit is hem (en ook enkele an dere vermogende) zakenlieden tot nu toe niet gelukt, doordat de solide Surinaamse bank N.V. en de Alge mene Bank Nederland dit doodge woon in de weg stonden. Restte dus als mogelijkheid de minder sterke Vervuurts Bank te elimineren en zo doende ruimte te maken voor de Amerikaanse bankrelaties van de minister. WEGGEWUIFD Op een pertinente vraag tijdens een persconferentie of hij de hoofddirec teur wordt van de verwachte vesti ging van de Chase Manhattan Bank in Suriname weigerde Radhakishun te antwoorden. De vragensteller werd weggewuifd met het afwijken de antwoord, dat de Chase Manhat tan Bank hem toch geen adequaat salaris zou kunnen betalen. Wat er ook van waar is, het eindre sultaat van dit bank-debacle wijst er in elk geval op, dat de Vervuurts Bank binnenkort slechts in naam een Surinaamse bankinstelling zal zijn. Op een marathonaandeelhou dersvergadering, onder leiding van de advocaat Van der Schroeff, werd onder groot tumult een statutenwij ziging van de Vervuurts Bank de gedrukt. De Surinaamse regering krijgtlkt pet van de aandelen. Met dit derheidspakket zal de regeringF' teraard de minister van finand 8 gaan zoeken naar nieuwe aanra houders die willen investeren.jPr regering stelt hierbij tegelijk de* 1 dat 15 pet van de aandelen naarP minste drie buitenlandse banking lingen gaan, terwijl 12 pet wordP reserveerd voor een nieuwe emij6' waarbij een ieder kan inschrijf1 De overheid behoudt ook het rj d haar 51 pet op elk door haarP wenst moment af te stoten. Aljm afstoten straks naar de meestbi#e de gaat, is het gezien de acï"< grond van het hele gebeuren te jen wachten, dat dit via de heer Ra g kishun c.s. zal gebeuren. Een jk sommetje leert dat tegen die tijjde pet van het aandelenkapitaal infe< tenlandse handen zal zijn. ive En niemand hier twijfelt eraan,i het de Chase Manhattan Bank zijn geafillieerden zal worden. F1 De bank kwam enige tijd gele1*1 klem tc zitten doordat de dirf* jaren achtereen hoogst onzorgvt51' is opgetreden bij kredietverleei aan de plaatselijke handel. De d rustheid die ontstond na de t1' daagse sluiting van de bank hadP gevolg dat het publiek waaron 20.000 kleine spaarders een i*P ondernamen op het hoofdkantoor1 I de bijkantoren. Zo groot was del loop dat de directie twee dageir de heropening weer de deif moest dichtgooien. Hij zei verder, dat op grond van de bijbel en in het licht van de historie het koningshuis een grote zegen voor Nederland 1 s. In verband daarmee keurde hij het streven van het pro gressieve blok naar een rechtstreeks gekozen minister-president af. Ook de motie Kolfschoten, die begin 1971 door het parlement is aangenomen, rangschikte de GPV-fractie voorzitter onder de 'verstellappen op de grond wet, die als algemeen karakter hebben dat de macht van het koningshuis wordt ondermijnd'. De heer Jongeling was van mening, dat de revolutie die over Nederland trekt, tot een orkaan zal aanwakkeren. 'We krijgen het nog erger. We zullen eindelijk wakker moeten worden en dat kan alleen als we vasthouden aan het fundament van Gods Woord', zo P. Jongeling besloot hij. Ter sprake kwam nog de moeilijke financiële situatie van de bond. Er wordt gedacht aan het zoe ken van een sponsor om de Oranje verenigingen uit de geldelijke nood te helpen. De ruim honderd vertegen woordigers van Oranjeverenigingen uit heel Nederland maakten 's mid dags een rondrit. Daarna was er een ontvangst op het stadhuis. Club Azur voor heren en kinderen. ADVERTENTIE Neem het mee, 't stopt diarree. Vakantie in het buitenland... Dat betekent ander klimaat, ander levensritme,andere eet gewoonten. Uw ingewanden willen daar nogal eensoverstuur van raken. Zorg daarom dat u altijd Tendosimol bij u hebt. 'tStopt diarree! En zonder nare bijverschijn selen. 't Is bij elke drogist en apotheker verkrijgbaar. 'n Doosje met 20 tabletten in 2 handige strips kostf.2.95. Club Azur is de exclusieve van C&A voor dames, heren en kinderen. Een sprankelende, aanlokkelijke kollektie. v Club Azur is vertegenwoordigd op vrijwel alle stranden onder de zon. Join this club!

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 14