Weekblad ontdekt rote corruptie buitenlands geld reisverzekering 'Wildgroei' in buitengewoon onderwijs VP gunt Veronica Vergangsperiode laat ons er maar voor zorgen: Lagere inkomens dupe schij ventarie f spaarplannen gewone gemengde verzekering "WAERDYE- KLAAR-Bè-JE" ibieuze Indonesische opdrachten de bank voor iedereen Boze winkeliers barricaderen straat Het weer Nauwere band met gewoon onderwijs nodig? pW/1 /"KWARTET DONDERDAG 24 MEI 1973 BINNENLAND T3/K13 een onzer verslaggevers 5TERDAM Het weekblad Vrij Nederland heeft een groot corruptie- ndaal ontdekt, waarbij de Nederlandse staat voor vele miljoenen guldens gelicht door Indonesië met behulp van enkele Nederlandse bedrijven. (ADVERTENTIE) het schandaal betrokken be- zijn Verolme Verenigde iwerven in Rotterdam, Sikkens leim, Holland Cranes Rotter- de Inde ver Bank in Amster- loek van de Indonesische staats- s maakten de bedrijven offer- hoger waren dan noodzakelijk, het meerbedrag (de zogenaam- rprijs) op particuliere bankre- werd gestort. Indonesische aren haalden deze bedragen rekeningen af, en wendden die en bate aan. Op grond van de andse export-kredietverzekering de bedrijven in gevallen, dat sië de geleverde goederen niet e, tachtig procent van het le- ebedrag terug. In dit bedrag de overprijzen inbegrepen, |or de Nederlandse staat indi- de corrupte ambtenaren be- praktijken dateren volgens Vrij land uit het Soekarno-tijdperk, [minister Luns in 1964 in Dja- ;en kredietgarantie van honderd gulden voor leveringen aan bië in het vooruitzicht had ge- iaal team 66 het president Soeharto de uitzoeken. Hij richtte daarvoor Jeciaal team op, voor de organi- van 's Lands financiën, zoals de jle naam luidde. Voorzitter van werd generaal Soeja, een legen wie de studenten in Dja- ulater de straat op zouden gaan, ze hem verdachten van de al- lotste corruptie ten koste van (ind. i reisde in 1969 in Nederland Soeharto: speciaal team rond en bezocht de vier, eerder ge noemde bedrijven. Ook bezocht het team een aantal bedrijven in Frankrijk en Duitsland. Volgens Vrij Nederland mag aangenomen worden, dat maar zeer weinig mensen in Indonesië op de hoogte waren van de werkelijke daden van het onderzoekteam. Alleen president Soeharto en diens naaste medewerkers wisten van de reis af. Tijdens de bezoeken zocht het team de zaak van de overprijzen niet uit, maar eisten de gelden, met medewe ten en medewerking van de Indonesi- linze parlementsredactie I HAAG De christen-democratische samenwerking in de Éde Kamer is gisteren op het punt van de omroepproblemen ver- fcn. De fracties van de KVP, ARP en CHU zijn het onderling niet li eens over het verdwijnen van radio-Veronica uit de ether. Ontkenning pjk onder de indruk van de Iting op 18 april over de ether- ischepen voor onze kust vraagt Jjctie van de KVP in het eindver ser de anti-piratenwet of de mi- van CRM bereid is na de Ban- Is^ ng van deze wet Veronica een ngstermijn te gunnen van der- aanden. Op de hoorzitting heeft i'eronica deze tijd gevraagd le- kunnen worden en te kunnen niseren om te voldoen aan de I pwet. Een andere vraag van de is, hoe Veronica in deze over- ijd zou kunnen functioneren. KEN fn CHU waren het met deze be ng door de KVP niet eens. 'We moeten afhaken', zei het e-Kamerlid M. W. Schakel, hebben we wel reden voor. De s de weg opgegaan van de VVD dio-Veronica te behouden. Wat "P wil, wil de heer Van Dijk WD ook.' der verantwoordelijkheid van de NOS of van de omroepverenigingen. De WD stelt in het eindverslag rond uit de vraag hoe de mimister denkt over wijziging van de omroepwet. Veronica is namelijk bereid van haar tegenwoordige formule af te stappen en haar reclame in blokken zendtijd te brengen. Ook wil Veronica Hilver sum tegemoet komen door haar winst af te staan aan liefdadige doelen. Maar ze wenst geen ideële omroep te worden, zoals Hilversum kent. Voor dit alles is een wetswijziging moge lijk. Verder wil de VVD ruimte maken voor Veronica op de middengolf. Ne derland moet efficiënt gebruik maken van zijn omroepmogelijkheden en niet via de FM en de middengolf de zelfde programma's uitzenden. Behal ve de WD nemen ook DS'70 en D'66 het direct op voor radio-Veronica. Tijdens de hoorzitting heeft radio- Veronica gepleit voor een Nederlands commercieel station zoals radio- Luxemburg. De fractie van de PvdA vraagt daarom aan minister Van Doorn of de Luxemburg-formule wel in overeenstemming is met de om roepwet. Verder informeert deze frac tie of het er in zit, dat Nederland een golflengte meer krijgt en of het mo gelijk is de golflengten zo te 'split sen', dat er meer zendmogelijkheden kunnen worden verkregen. Via een bepaalde zender zou dan grotendeels 'klassiek' en via een andere zender grotendeels 'pop' kunnen worden uit gezonden. Assurantieconcern Stad Rotterdam anno 1720 NV sche ambassade in Den Haag voor zich op. Vrij Nederland noemt een voorbeeld van een bedrijf dat voor de ze praktijk door de knieën ging: Sik kens in Sassenheim. Het blad toont twee fotokopieën van brieven, die op de transacties en het team betrekking hebben. Het team is per decreet op 1 januari 1973 opgeheven. Maar journalist Joop van Tijn van Vrij Nederland is één transactie bekend, die nog deze week is afgesloten, en waarbij de Indonesi sche inkoper een overprijs bedong. Conclusie In zijn conclusie stelt Vrij Nederland vast, dat de Indonesische president en zijn mensen zich schuldig hebben ge maakt aan roof van gelden van de Ne derlandse staat, die de risico's van een aantal met Indonesië onder één hoedje spelende Nederlandse bedrij ven via een kredietgarantie dekte. Verder heeft de Indonesische presi dent, zonder de Nederlandse overheid daarin te kennen op Nederlands grondgebied een 'recherche-team' op sporingen laten verrichten, die nor maal tot het terrein van de Neder landse justitie behoren. Daarbij zijn bovendien twee Indonesische ambassa deurs betrokken geweest Tenslotte kan de Indonesische president moei lijk aantonen, dat hij het door roof verkregen geld niet voer andere dan staatsdoeleinden heeft aangewend. Vrij Nederland dringt er bij de Ne derlandse regering op aan een diep gaand onderzoek in te stellen. Journa list Van Tijn zegt verder op de zaak terug te komen. Rabobank Een woordvoerder van Sikkens Sassen heim zei ons gisteren stomverbaasd te zijn over het bericht dat in Vrij Neder land stond. Volgens de woordvoerder heeft Sikkens Verffabrieken slechts éénmaal een transactie met de Indo nesische regering gesloten. Deze trans actie vond in 1965-'66 plaats, waarbij met officiële regeringsfunctionarissen overleg is gepleegd. Volgens de woord voerder is er van corrupte praktijken geen sprake. Uit het bericht in Vrij Nederland lijkt naar voren tc komen, alsof Sikkens zeer veel handel met Indonesië drijft. Dit is onwaar, zei de woordvoerder, wij hebben slechts een maal een leveringsovereenkomst af gesloten. (ADVERTENTIE) Rabobank-zo noemen zich voortaan Raiffeisénbanken en Boerenleenbanken UTRECHT Winkeliers uit de Voor straat in Utrecht hebben gisteren om streeks het middaguur deze straat met betonijzer en oude kerstbomen gebar ricadeerd, Dit uit protest tegen het door de straat razende verkeer en de naar de mening van de winkeliers te lakse houding van de gemeentelijke au toriteiten om afdoende maatregelen hiertegen te nemen. Na een kwartier werd de barricade door bemiddeling van politiefunctiona rissen opgeheven. De winkeliers, ver enigd in de Actiegroep Voorstraat kon digden echter grimmiger acties aan wanneer de gemeente verder in hun ogen in gebreke blijft. Een woordvoerder van de gemeente heeft gezegd dat er hard wordt gewerkt aan verkeersmaatregelen om aan de bezwaren van de Voorstraat althans gedeeltelijk tegemoet te komen. Het probleem is echter dat de Voorstraat voorlopig nog onmisbaar is als ader voor doorgaand verkeer van oost naar west. Om de ook volgens deze woordvoerder te hoge snelheid van het verkeer wat in te tomen en tevens om de voetgan gers te beschermen wordt een voet gangers-verkeerslicht in de Voorstraat voorbereid. Aanleiding voor de acties van de win keliers was dat de druppel die de em- lage van de meubelzaak in de Voor straat in de afgelopen nacht door een auto waarvan de bestuurder de macht over het stuur verloor. Voor de win- weliers was dat de druppel die de em mer deed overlopen. DEJN HAiAG De laagstbetaalden, die .in de jaren 19701972 de achterstand in inkomen aan het inhalen waren, moeten dit jaar weer terrein prijsgeven aan de hogere inkomensgroepen. Het Cen- constateert dit in zijn sociale traal Bureau voor de Statistiek maandstatistiek. De laagstbetaalden boekten toen op de hogere betaalden een terreinwinst van gemiddeld twee procent. Zo steeg het reëel besteedbaar inkomen van een werknemer met een brutoloon van 13.000 gulden in 1970-72 met 4.6 procent. Bij een brutoloon van 19.500 bedroeg dit percentage 3.6, bij 26.900 gulden 3.1, bij 32.000 gulden 2.2 en bij een bruto-inkomen van 39.000 gul den precies 1 procent. Het CBS heeft echter berekend dat de laafstbetaalden dit jaar in grote lijnen en procentueel minder op vooruitgaan dan de hoger betaalden. De belang rijkste oorzaken zijn de invoering van de nieuwe belastingtarieven (die een tegemoetkoming inhouden van de middengroepen) de stijging van de so ciale premiedruk (die voor de lager betaalden onvoordeliger uitpakt dan voor de hoger betaalden) en het weg vallen van de wiebeltax (waarvan de hoger betaalden relatief het grootste voordeel zullen ondervinden). Aan de hand van verschillende vari anten heeft het CBS uitgerekend dat bij een bruto-inkomen van 13.000 gul den van een loonstijging van 7 pro cent na aftrek van belasting en socia le premies 4.1 procent overblijft en van een loonstijging van 13 procent 8.6 procent. Bij een inkomen van 39.000 gulden blijft van 7 pet 5.4 pet over, en van 13 pet 8.9 pet. Van de percentages die overblijven moet de prijsstijging nog worden afgetrokken om tot de reëele verbetering te ko men. Bij deze berekeningen moet ook in aanmerking worden genomen dat een procent van een hoog inkomen meer centen oplevert dan een procent van een laag inkomen. Het verschil tussen lager en hoger be taalden blijkt ook uit het volgende: iemand die 13.000 gulden verdiend moet bruto 6.9 procent meer gaan verdienen, wil hij een prijsstijging van vier procent het hoofd kunnen bieden. Voor iemand die 39.000 gul den verdient, bedraagt dit percentage 4.7. Omdat de tarieven van de inkom stenbelasting zodanig in elkaar zitten dat meer belasting wordt geheven naarmate het inkomen hoger is, moet de stijging van het brutoloon bij een prijsstijging van 9 procent voor een inkomen van 13.000 gulden procentueel even hoog zijn als voor een inkomen van ƒ39.000 om voor beide groepen hetzelfde reëele inkomen te kunnen behouden. Schakel deze vragenstelling wordt een gelegd voor radio-Veronica, die verantwoord is', lichtte drs. G. eijenhorst van de CHU toe. 'Wij ier beslist niet aan toe. Het ge- 'raagstuk moet integraal worden :n.' De heer Schakel kondigde at bij het komende Kamerdebat Veronica de ARP zeker met een woordvoerder zal komen. i de bedoeling, dat de anti-pira- -it, die het bestaan van Veronica lelijk zal maken, nog voor de zo- kantie in de Tweede Kamer behandeld. Op 2 mei heeft de rcommissie dit besluit al geno- De meerderheid van de commis- VdA, KVP. ARP en CHU) blijft t besluit. Het eindverslag, dat de issie deze week uitbrengt is niet lien aard, dat minister Van van CRM en staatssecretaris tulten niet snel het schriftelijk ord kunnen uitbrengen, dat nog fle openbare behandeling nodig ■GING OMROEPWET ft eindverslag doet de KVP de jstie Hilversum III de gehele dag jpn uitzenden op basis van de ho- jjale programmering (de formule jradio-Veronica). Hilversum III een popstation worden on- Wisselvallige mei Van onze weerkundige medewerker We richten de laatste tijd steeds onze blik naar Frankrijk, omdat het weer van daar wordt geïmporteerd Gister middag om één uur manifesteerde zich boven Bretagne en Normandië de zo veelste storing, die toen in Rouen on weer veroorzaakte. Inmiddels schoof het onweer via België naar het zui den van ons land op. Om 7 uur gister avond deed het verschijnsel zich ook voor in Zeeland, Brabant en Limburg. Vlissingen gaf met 8 mm de meeste neerslag op. Eelde rapporteerde don der. In het buitenland viel belangrijk meer neerslag, Chivenor in Whales 12 mm en Shawbury in noordoost-Whales zelfs 40 mm. Straatsburg rapporteerde een windhoos binnen de gezichts kring. De bliksemactiviteit nam tussen 6 en 8 uur gisteravond wat toe, maar het haalde toch niet bij maandag. Vandaag krijgt de zon opnieuw vat op het weer, gepresenteerd door een iets warmer 'tussenhoog' uit Spanje (1023mb in La Coruna en in zuidwest- Frankrijk). Biarritz kwam gistermid dag alweer tot 22 graden, Agen in zuidwest-Frankrijk tot 25, Montélimar tot 27 graden, wel een verschil met de 15 gr. C maximaal in Cherbourg. Se ville kreeg als top 29 graden. Tegen het weekeinde volgt dan weer een nieuwe regen- of onweerstoring. Conclusie: mei blijft ondanks vriende lijke perioden voortdurend wisselval lig. In Almkerk in Noord-Brabant is de meiregen inmiddels toegenomen tot circa 90 mm, dat is al vrij ver boven normaal. Bij de bui van maandag viel er op dit station 5 mm, maar in Wou- drichem 25 en in Sleeuwijk, 3 tot 5 km meer naar het noordoosten, 29 mm. In Gorinchem (ca 30 mm) liepen zelfs de trottoirs onder water. Even als in Deventer verscheen er een vuurbol, die zo dicht bij een dame uit een spatte, dat zij de hitte in het ge zicht voelde. Van onze onderwijsredactie AMERSFOORT Het gewoon en liet buitengewoon onderwijs zijn de laatste tijd zo sterk uit elkaar gegroeid, dat ze nu zelf een beetje verbaasd zijn dat het zo ver i.-. gekomen. Vooral in het buitengewoon onderwijs heeft men achteraf een beetje spijt van de wildgroei in eigen sector. Horen al die kinderen werkelijk op een school voor buitengewoon onderwijs? En voorzover zij daar op hun plaats zijn, zou er niet een veel nauwere band tussen gewoon lager onderwijs moeten zijn? Deze vragen worden overal ge steld, maar niet overal klinkt het antwoord zo zelfverzekerd als in de beleidsnota van de sectie buitengewoon onderwijs van de algemene bond van on derwijzend personeel. Het con gres van deze sectie moet zich morgen en overmorgen uit spreken over het voorstel om gewoon en buitengewoon on derwijs weer onder één dak te brengen. Er moeten, volgens die nota, experimentelen r n- derwijsgemeenschappen komen waarin verschillende onder wijsvormen naast elkaar be staan. Die scholen moeten dan beschikken over gespecialiseer de leerkrachten die probleem kinderen extra aandacht kun nen geven. Dat onderwijs moet, modieus gezegd, flexibel en gedifferentieerd zijn. Wat zoveel wil zeggen als: je moet er alle kanten mee op kunnen en alle kinderen moeten aan hun trekken komen. Overdre ven competitie mag er niet meer zijn. En natuurlijk moe ten de materiële voorzienin gen uitstekend zijn. N'?t ideaal M ;t is niet onbegrijpelijk dat - idealen steeds vaker ge- p upagcerd worden. De be staande toestand is niet ideaal. In de afgelopen twaalf jaar is het buitengewoon onderwijs met sprongen gegroeid. In 1958 waren er vijfhonderd scholen voor buitengewoon onderwijs, in 1970 waren het er al meer dan achthonderd. Het aantal leerlingen steeg in die periode van 50.000 tot 75.000. Vooral het aantal l.o.m.-scholen groeide snel. Vanuit het gewoon lager on derwijs is daar natuurlijk hard aan mee gewerkt. Als een kind niet goed kan mee komen is het buitengewoon onderwijs een makkelijke op lossing. Voor het kind zelf zal het vaak een verademing zijn wanneer het niet meer voort durend geconfronteerd wordt met eigen tekortkomingen. En de onderwijzer zelf hoeft zich niets te verwijten. Hij heeft zijn handen vol aan zijn klas met dertig, veertig kinderen. Voor kinderen met 'leer- en opvoedingsmoeilijkheden' heeft hij geen tijd. Hij is er trouwens niet voor opgeleid. Het is begrijpelijk dat op deze manier het buitengewoon on derwijs nogal fors gegroeid is. Maar de bezwaren daarvan worden wel steeds duidelijker. Een aanzienlijke groep van kinderen die nu in het buiten gewoon onderwijs verzeild raakt, hoort eigenlijk thuis op de gewone basisschool, zegt C. Barnhoorn, voorzitter van de protestants-christelijke bond van onderwijzend pesoneel. Met een betere individuele be geleiding van deze kinderen moet dat ook kunnen. Gereserveerd Of we zover moeten gaan, als in de beleidsnota van de AB- OP wordt voorgesteld, is de vraag. Op de vergadering van de besturenbond van het christelijk buitengewoon on derwijs, gisteren in Amers foort, toonde secretaris P. E. Fijn zich nogal gereserveerd. Wij zijn voor een voorzichti ger aanpak. We willen in het najaar in de afdelingen hiero ver een discussie op gang brengen.' Misschien is het een teken aan de wand dat in deze ver gadering gesproken werd over mogelijk gezichtsverlies, wan neer de bond zou gaan fuse ren met andere christelijke onderwijsbonden. Op een of andere manier hecht men sterk aan het eigen, 'buitenge woon' karakter. Niet alleen uit zorg voor eigen winkel, maar ook omdat de praktijk van het onderwijs aan doven, blinden, moeilijk opvoedbare kinderen, debielen, enz. leert dat een andere pedagogische aanpak nodig is. Meer verband Wel gaan er ook in deze kring stemmen op om wat meer ver band te brengen tussen de verschillende vormen van on derwijs. Het afschuiven van kinderen naar de l.o.m.-school moet minder makkelijk wor den gemaakt. 'Mijn indruk is', aldus drs. Fijn dat van de vier aanvragen nu twee worden in gewilligd, terwijl dat vroeger misschien drie van de vier was. Dat komt ook doordat nu een psychologisch onderzoek wettelijk verplicht is gesteld.' Ook tussen de ongeveer twin tig verschillende vormen van bijzonder onderwijs zou meer verband moeten bestaan. Nu worden de kinderen geschei den op medische (doof, blind), juridische (kinderbe scherming) of praktische (woonwagenkinderen, schip perskinderen). Het zou mis schien zinvoller zijn meer op pedagogische motieven te let ten en te kijken welk kind op grond daarvan een eigen aan pak op school nodig heeft. Als er meer individuele begelei ding komt op de gewone school kan men daar mis- •schien meer kinderen opvan gen. Voorzover dat niet kan is het buitengewoon onderwijs uiteraard onmisbaar. zwaar bew. 17 1, Declen regenbui 19 0.4. Eelde onweer 17 0.4, Eindhoven onweer 18 2, Den Helder onbew. 15 0, Luchth. R'dam zwaar bew. 18 2, Twente regen 19 0.1, Vlis singen onweer 16 8. Zd.-Limburg onweer 18 0.1. Aberdeen geheel bew. 11 0.1, Athene onbew. 30 0, Barcelona licht bew. 21 0. Ber lijn onbew. 19 3, Bordeaux onbew. Waterstanden HOOG WATER —25 mei Vlissingen: 7.22- 19.41; Haringvlletslulzen: 8.41-21.10; Rotter dam: 9.53-22.01; Schevenlngen: 8.10-20.40. IJ- muiden: 8.59-21.29; Den Helder: 12.11-; Har- lingen: 2.25-14.47; Delfzijl: 4.49-16.51.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 13