eykjavik roept nbassadeur terug Kolonels willen isolement doorbreken nse kernexplosies ;en alle Australiërs Franse regeringen lieten generaal de Gaulle en socialisten bespioneren Sommige westerse landen ontduiken boycot Rhodesië Mitchell en Stans voelen geen schuld t in herfst ftgypte? Massaproces op komst in Egypte Jezuieten weer welkom in Zwitserland Franse satellieten in zee gevallen Minister treedt af in Bolivia Generaal Konew overleden ^/KWARTET DINSDAG 22 MEI 1973 BUITENLAND T7/K9 JJslands viscon/lict spitst sich toe iJAVIK (AP, Reuter, UPI) De regering van IJsland heeft gisteren •n haar ambassadeur in Londen, Niels Sigurdsson, terug te roepen voor over de 'kabeljauw-oorlog' tussen Engeland en IJsland. werd bekendgemaakt kort de Britse minister zaken, sir Alec hne, een nota van zijn rege- soverhandigd. In de nota |i; IJsland krachtig geprotes- het besluit van de Britse jorlogsschepen te sturen ïstreden 50-mijlszone rond jurdsson liet minister Ho- dat er geen akkoord kan sloten tussen de IJslandse regering over de visserij- jng Britse oorlogsschepen 50-mijlszone blijven opere- Jslandse kabinet heeft giste nde visserijkwestie beraad- "jal ook donderdag deze affai- ifen. jjtreden visgebied patrouille- drie Britse fregatten en Stige zeeslepers. Het is hun iorkomen dat het tot recht- ijicidenten komt tussen dd jflers en IJslandse kannon- De IJslandse regering Jomst van Britse marinebo- iet visgebied 'een invasie in visgebied' genoemd. Ivoerder van Engeland bij Brussel heeft verklaard BRUSSEL (AP, ANP) De perma nente NAVO-raad, bestaande uit de permanente vertegenwoordigers van de NAVO-lidstaten, zal waarschijnlijk morgen besluiten NAVO-secretaris- generaal Joseph Luns te vragen in het Brits-IJsIandse conflict te bemiddelen. Ook is het mogelijk dat alleen de Britse NAVO-vertegenwoordigers de bemiddeling van Luns zullen inroepen. Dit is gisteren uit bronnen bij do NAVO in Brussel vernomen. IJslandse kanonneerboten zullen voort gaan met het verjagen van Britse vissersschepen uit de 50-mijlszone, ondanks de aanwezigheid van Engelse marineschepen. Dit heeft de IJslandse premier Olafor Johanncssen gisteren in een interview verklaard. IJsland zal de zaak mogelijk aan de Veiligheids raad van de VN of aan de Atlantische raad van de NAVO voorleggen, aldus de premier. dat 'als IJsland ophoudt met het hin deren van Britse vissers er een ak koord kan worden gesloten. Maar als IJsland niet ophoudt zullen wij alles tationaal Hof begint zitting jHaagse redactie AG 'Iedere man, vrouw, kind en ongeboren vrucht in draagt radioactieve stoffen in het lichaam als gevolg van ïnproeven door de Fransen en door andere landen. De radio- eerslag dringt in het gebeente, de longen en andere vitale er is niets tegen te doen om het te voorkomen, als die stof al in zit gaat het er nooit meer uit'. acht tegen de Franse kern- >rak de~Australische procu- ia! Lionel Murphy gisteren eerste dag van de zitting ternationaal Gerechtshof in over de Franse kernproe- Stille Oceaan. Een zitting, ankrijk overigens ontbrak, n erkennen over het alge- gezag van het Internationa- maar hebben daarbij een ig gemaakt voor de zaken itionale defensie betreffen, heeft het Hof gisteren ge snel mogelijk te beslissen hsen hun kernproeven moe- irten totdat het Hof en wel even duren een heeft gedaan of en in strijd zijn met het in- ll recht en het handvest [renigde Naties, zoals Aus- ieuw-Zeeland beweren. _'hy wees er gisteren op isen alle inlichtingen over •apenprogramma weigeren •dat niemand weet wanneer ;e zwaarte de explosies zul- ^orden de proeven echter fthouden, dus ze kunnen elk aldus Murphy. Be- me consequenties van de de bevolking van Austra- dat Australische geleerden ■gekend dat de Franse kern- de periode 1966 tot 1972 lebben veroorzaakt en naar 18 doden in de toekomst Jsche afwijkingen en voorts r/gevallen van leukaemie en «vallen van kanker. )RTEN stapporten van de Verenige n gebleken dat stoffen als '0, jodine-131 en caesum- echts vrijkomen door kern- ■sies. zich in de beenderen, spieren van de bevolking jezet en ziekten als leukae- inker veroorzaken. Andere n hebben aangetoond dat i' melk in Australië kleine radio-actieve stoffen be- alische procureur-generaal 520 in zijn pleidooi tenslotte )lgen van deze proeven zich Je omgving van Australië Mmaar duidelijk consequen- voor het hele zuidelijke par het gehalte radioactie- Ihoog in de lucht nu even •euter) De Westduitse 'alter Scheel heeft gisteren in gevoerd over de crisis dden-Oosten temidden van ir aanwijzingen dat Bonn e rol wil spelen bij de po- probleem op te lossen. Ón- berichten doen de ronde er Willy Brandt, die Israël laand zal bezoeken, in de Egypte zal reizen. Ie gisteren besprekingen t zijn Egyptische collega, g president Anwar Sadat Verwacht wordt dat bij die eeil Sadat aan Brandt een uit- (oor een bezoek zal doen. groot is als in het noorden. Het gaat niet alleen om volken die in de Stille Oceaan leven, maar het gaat om veel meer landen en volken, het gaat ook om het principe dat iedere staat en ieder volk het recht moet hebben ge vrijwaard te blijven van dit soort kernproeven, zei Murphy. Het Hof zal vandaag het pleidooi van Nieuw Zeeland aanhoren en tevens de meer juridisch-technische pleidooien. Een beslissing over een eventuele op schorting van de Franse kernproeven door het Hof wordt binnen enkele we ken verwacht. Frankrijk heeft echter al duidelijk gemaakt zich daarvan weinig te zullen aantrekken. NEDERLANDS PROTEST De voorzitters van de PvdA, de PPR en D'66 hebben de regering- in Den Haag gisteren dringend gevraagd met kracht bij Frankrijk tegen de voorge nomen kernproeven te protesteren Ook de voorzitter van de PSP heeft deze verklaring ondertekend. De nar tijen vragen de regering minister Van der Stoel van buitenlandse zaken te verzoeken de kwestie ter sprake te brengen bij het eerstkomend overleg van dc EEG-ministers van buitenland se zaken. doen wat nodig is om onze' vissers in staat te stellen veilig te vissen'. BELOFTE De Britse regering heeft IJsland giste ren beloofd haar oorlogsschepen uit de 50-mijlszone weg te halen als dd IJslandse kanonneerboten ophouden met het hinderen van Engelse vissers schepen. Een en ander werd gisteren verklaard door minister Douglas-Ho- me in het Lagerhuis, die het besluit marineschepen naar het omstred'dn visserijgebied te sturen, toelichtte. Het Britse ministerie van buitenland se zaken heeft bevestigd dat IJsland Britse vliegtuigen heeft verboden ge bruik te maken van de NAVO-basis Keflavik op IJsland. In den verklaring werd dit besluit 'betreurd'. De NAVO- basis is in feite een Amerikaanse luchtmachtbasis. Zij wordt echter re gelmatig door Britse vliegtuigen ge bruikt, onder meer om er brandstof in te nemen voor lange vluchten. De IJslandse premier Johannessen is tot het veTbod overgegaan omdat was ont dekt dat Britse verkenningsvliegtui gen, die van de basis Keflavik gebruik maken, werden ingezet in de 'agressie' tegen IJsland, zo is uit Reykjavik ver nomen. Over het sturen van Britse marine schepen had Johannessen opgemerkt: 'Het is een zedr ernstig voorval als een land dat zichzelf onze bondgenoot in de NAVO noemt ons op deze wijze met zijn gewapende macht durft aan te vallen. En ik moet zeggen dat dp Britse actie tegen een klein en onge wapend land schandelijk is'. Waarnemers achten het niet uitgeslo ten dat IJsland opnieuw zal gaan ei sen dat de NAVO het eiland moet verlaten. CAIRO (UPI) In Egypte zijn giste ren 51 studenten in staat van beschul diging gesteld in verband met de stu dentenbetogingen tussen oktober en februari in Cairo en Alexandrië. De demonstraties leidden tot vechtpartij en met de politie en tijdelijke slui ting van alle Egyptische universitei ten. Vijf van hen zijn door de openbare aanklager als de 'aanstichters' betiteld van 'het organiseren van een groepe ring tegen het socialistische bewind'. De overigen worden ondermeer be schuldigd van lidmaatschap van de groepering, het verspreiden van propa ganda tegen de regering, het organise ren van verboden demonstraties, aanvallen van ambtenaren, het ver spreiden van valse geruchten om een situatie van onzekerheid te laten ontstaan en het beschadigen van uni versiteitsgebouwen. Het proces zal worden gevoerd voor het opperste ge« rechtshof voor de staatsveiligheid. Voormalig contra-spionagechef onthult: PARIJS (AP) Het vroegere hoofd van de Franse contra spionagedienst heeft in een gis teren gepubliceerd vraagge sprek verklaard dat achterdoch tige conservatieve regeringen uit de tijd van de Vierde Repu bliek afluisterapparatuur heb ben laten installeren in het hoofdkwartier van de socialis tische partij en zelfs in de hotel suite van generaal Charles de Gaulle. Roger Wybot, die van 1944 tot 1958 aan het hoofd stond van de befaam de 'Direction de la surveillance du territoire' (DST) zei in een inter view met het dagblad France-Soir dat Frankrijk 'een hele reeks Water gate affaires heeft gekend', sinds de Tweede Wereldoorlog, maar dat het publiek er nooit iets over gehoord heeft. Wybot, een 60-jarige ambtenaar, die zich ook een zekere faam heeft ver worven als toneelschrijver, kunste naar en expert op het gebied van de acupunctuur, onthulde dat de Gaulle hem in december 1958 had ontslagen omdat hij hem verantwoordelijk stelde voor de installatie van afluis terapparatuur in zijn hotelsuite. DE GAULLE De Gaulle woonde, als hij in Parijs was tijdens zijn jaren in 'de wilder nis' de jaren tussen de Tweede Wereldoorlog en zijn terugkeer op het politieke toneel na de staatsgreep in Algerije in mei 1958 in een klein, maar elegant hotel vlak bij de Are de Triomphe. Wybot vertelde dat hij, toen de Gaulle zeven maanden aan de macht was, plotseling door een lagere func tionaris van het ministerie van bin nenlandse zaken werd ontboden en te horen kreeg dat hij uit zijn ambt als hoofd van de DST was ontslagen en zelfs niet meer naar zijn bureau terug mocht keren. Wybot ging toen op hoge poten naar minister van binnenlandse zaken De Gaulle Emile Pelletier, zijn onmiddellijke superieur. 'Hij bekende dat hij over mijn ontslag volledig in het duister tastte', aldus Wybot. 'De Gaulle had hem alleen maar gezegd: hij moet weg en u weet waarom'. Volgens Wybot wist Pelletier 'helemaal niets'. Pas later vernam Wybot dat de Gaulle hem verantwoordelijk achtte voor de afluisterpraktijken in de hotelsuite, terwijl dat, volgens het vroegere hoofd van de DST, in feite het werk was geweest van de nationale politie en helemaal niet van de contra-spionagedienst. Wybot beweerde dat de nationale politie ook de verantwoordelijkheid droeg voor het afluisteren van het hoofd kwartier der socialistische partij. MICROFOON De nationale politie had op dat tijd stip zelfs microfoons geplaatst in het bureau van zijn eigen chef, zo verklaarde Wybot, die, omdat er of ficieel gaan aanklacht tegen hem was ingebracht, in regeringsdienst bleef en later werd benoemd tot hoofdinspecteur van de politieoplei- dingsscholen. Hij bracht in herinnering dat de vroegere minister van justitie René Pleven ooit eens in de Nationale Vergadering heeft verklaard dat 'al le landen ter wereld hun toevlucht hebben genomen' tot elektronische luistervinkerij. NEW YORK (Reuter) Verscheidene westerse landen ontduiken de economische boycot van Rhodesië door Rhodesische goederen via Zuid-Afrika en Mozambique te importeren, zo blijkt uit een onlangs gepubliceerd rapport van de Verenigde Naties. Uit de cijfers blijkt een aanzienlijk verschil tussen de Zuidafrikaanse exportcijfers, en de cijfers die een aantal westerse landen opgeven betreffende hun in voer uit dit land. Jêvoornialige presidentiële medewerker John Caulfield (rechts), in gezelschap van zijn advocaat, zal vandaag als getuige verschijnen voor de onderzoekingscommissie van senator Sam Ervin. Volgens Water- gate-inbreker McCord beloofde Caulfield hem presidentiële gratie en zwijggeld, als hij zijn mond hield. BERN (UPI) De orde der jezu ieten mag terugkeren naar Zwiserland. Met 55 tegen 45 procent spraken de Zwitsers zich zondag in een volksrefe rendum uit voor opheffing van het je zuïetenverbod, dat 125 jaar geleden werd ingesteld na een burgeroorlog tussen protestantse en rooms-katholie- ke kantons, waarin de jezuïeten een werkzaam aandeel hadden. Andere ontwikkelingen in de affaire- Watergate: Nixons voormalige ministers John Mitchell en Mauriche Stans hebben gisteren verklaard niet schuldig te zijn aan de beschuldigingen, die hen ten laste gelegd zijn: meineed, samen zwering en obstructie van een fede raal onderzoek naar de praktijken van financier Robert Vesco. De financier droeg 200.000 dollar in biljetten van 100 bij aan Nixons verkie zingscomité en liet het geld overhan digen aan Stans. De gift werd gegeven onder voorwaarde, dat Mitchell een ontmoeting organiseerde met de beurscommissie, die Vesco had aange klaagd wegens het verduisteren van 224 miljoen dollar uit het investe ringsfonds IOS. Vesco zelf kwam niet opdagen. Hij is het land uitgevlucht en verblijft waarschijnlijk op Costa Rica. Mitchell moest zich door een legertje journa listen heen werken, toen hij het ge rechtsgebouw van New York wilde be treden. Mitchell wilde niet meer zeg gen dan: 'Goede morgen. Hoe gaat het? Ik heb me wel eens plezieriger gevoeld'. De oud-minister zag er bleek uit. De rechter behandelde hem ech ter met alle soorten vriendelijkheden. De twee oud-ministers behoefden geen borgsom te storten, maar werden op erewoord vrijgelaten. De rechter vond ook dat het nemen van vingerafdruk ken, het nemen van foto's en andere routinekwesties bij strafzaken niet nodig waren. Mitchell en Stans kun nen tot 10 jaar worden veroordeeld. Senator Barry Goldwater, de Republi keinse presidentskandidaat van 1964, heeft verklaard te geloven dat Nixon 'niet was betrokken bij de uitvoering van deze hele zaak' en dat hij bereid is te geloven, dat hij 'niet probeerde de zaak te verdoezelen, totdat bewe zen wordt dat hij er wel bij betrok ken was'. Vele Amerikanen delen de mening van senator Goldwater niet. Een opi niepeiling van het instituut Louis Harris zegt dat 50 procent tegen 34 procent gelooft dat Nixon wel gerui me tijd van tevoren op de hoogte was van de doofpotpogingen. Volgens een peiling van het weekblad Time bedra gen die percentages 58 tegen 23. De zelfde peiling zegt dat 41 procent van de ondervraagden gelooft dat Nixon toestemming heeft gegeven voor het afluisteren van de Democraten. Een even grote groep gelooft van niet. De nieuwe speciale onderzoeker in het Watergateschandaal, Archibald Cox heeft tegenover de Senaat ver klaard, dat hem 'alle volmachten zijn gegeven om onafhankelijk op te tre den'. De Verenigde Staten maakten vorig jaar openlijk een deel van de sancties ongedaan door de invoer van chroom erts en nikkel uit Rhodesië weer wet telijk toe te laten. Maar veel landen schenden heimelijk de sancties, die door de Veiligheidsraad zijn afgekon digd, zo blijkt uit de VN-cijfers. De cijfers hebben betrekking op 1971, het laatste jaar waarvan een overzicht beschikbaar is. Voor dat jaar meldde Zuid-Afrika de export van 158.000 ton chroom-erts naar West-Duitsland, maar Bonn voerde volgens eigen zeg gen 273.000 ton chroomerts in uit Zuid-Afrika. Het verschil is waar schijnlijk, via tussenpersonen, uit Rhodesië ingevoerd. Japan zegt 719.600 ton chroomerts uit Zuid-Afrika te importeren, maar Pre toria vermeldt slechts de export van minder dan de helft, namelijk 355.400 ton. naar Japan. Tabak De Zuidafrikaanse exportcijfers ver melden in het geheel geen tabak-ex port naar Oostenrijk, België, Israël, Noorwegen, Denemarken of Zwitser land. Maar deze landen geven wel im- portcijfers voor Zuidafrikaanse tabak (waarschijnlijk afkomstig uit Rhode sië), en wel respectievelijk 218, 866, 983, 355, 402 en 278 ton. Engeland im porteerde 5.223 ton Zuidafrikaanse ta bak, maar Zuid-Afrika exporteerde slechts 5.076 ton. De veiligheidsraad behandelt deze week resoluties, die tot doel hebben de sancties tegen Rhodesië te ver- scherpen; een van de eisen is een strengere regeringscontrole op de her komst van ingevoerde produkten. Op het ogenblik volstaat de douane in veel landen vaak met de aangifte van de rederij, die naar wordt aangeno men soms vervalst is. Blijkens een eerder VN-rapport wordt een deel van de Rhodesische goederen ook ingevoerd onder het mom van handelswaar uit Mozambique. In 1971 kwam naar schatting voor 240 miljoen dollar aan Rhodesische goederen op de wereldmarkten onder Zuidafri kaans of Mozambikaans etiket. In totaal exporteerde Rhodesië in dat jaar voor 388 miljoen dollar, maar de Rhodesische gegevens vermelden niets over de ontvangende landen. Bestude ring van de invoerstatistieken van 27 landen verschafte opheldering over de bestemming van 52 miljoen hiervan. Daar komen dan nog goederen ter waarde van naar schatting 90 miljoen dollar bij, die Zuid-Afrika uit Rhode sië importeerde. 'Maar officiële statistieken geven geen opheldering over de nog resterende Rhodesische goederen ter waarde van zo'n 240 miljoen ton. Deze goederen zijn kennelijk via de buurlanden van Rhodesië op de wereldmarkt gebracht, en worden door de ontvangende lan den opgegeven als produkten uit die doorvoerlanden, aldus het VN-rapport Stichting van regeringsgetrouwe Griekse volkspartij op komst? Van een bijzondere correspondent ATHENE Nauwelijks een maand nadat het Griekse militaire re gime, op 21 april, met een jubelfeest zijn zesde verjaardag heeft gevierd, tekenen zich al weer diep ingrijpende veranderingen in de structuur van dit autoritaire bewind af. Dat twee ministers op cen trale posten zijn vervangen, zou wel eens een voorteken kunnen zijn van belangrijke nieuwe ontwikkelingen in Hellas. goede betrekkingen met uitstekende relaties met "hetis de hervatting van de di jn6' betrekkingen en het be tenteen nieuw hulpprogramma. Het ziet ernaar uit, dat regeringslei der Papadopoelos en de officieren die met hem de macht uitoefenen, zich eindelijk opmaken om hun isolement te doorbreken door nog deze zomer een brede politieke organisatie te stichten, die hun steunpunten moet verschaffen bij de meerderheid van het Griekse volk. Nog afgezien daarvan is er natuurlijk het een en ander voorafgegaan aan de vervanging van de ministers van bin nenlandse zaken en van justitie. De studentenonrusten van de laatste we ken en maanden hebben de reputatie van de militaire regering als een in stelling die weliswaar ondemocratisch is, maar in NAVO-Griekenland in elk geval rust en orde garandeert, ernstig aangetast. Het harde ingrijpen van de politie en het optreden van de justi tie, die met haar straffen een voor beeld wilde stellen, hebben de Griek se oppositie na zes jaar militaire alleenheerschappij bijna ingedut opnieuw tot actie aangezet. Zondebokken Daarvoer moesten zondebokken wor den gevonden en het heeft de militai re regering niet veel moeite gekost, haar civiele meelopers Androetsopoe- los en Tsoekalas de laan uit te sturen, zoals met zoveel collaborateurs vóór hen was gebeurd. Daarentegen werd de plaatsvervangende minister van binnenlandse zaken. Orest Giakas, die zich tot de kring van Papadopoelos' naaste medewerkers mag rekenen, wel iswaar eveneens van zijn functie ont heven, maar ter compensatie bevor derd tot minister van scheepvaart en verkeer. Er zijn in Athene geen nieuwe minis ters van binnenlandse zaken en justi tie aangesteld. Vooraanstaande figu ren uit het militaire regime hebben de functies in kwestie erbij gekregen. Dit heeft waarnemers in de Griekse hoofdstad uiteenlopende commentaren ontlokt. Pattakos Dat vice-premier Pattakos, een voor malig generaal van de cavalerie, nu ook Binnenlandse Zaken onder zich heeft en Papadopoelos' persoonlijke staatssecretaris Agathangeloe voorlo pig Justitie beheert, wordt met name in diplomatieke kringen gezien als een nieuw bewijs voor het isolement van de machthebbers en voor de moeite die ze ermee hebben, geschikte medewerkers onder de burgerij te vinden. Maar anderzijds ontbreekt het niet aan waarnemers die juist menen, dat het bewind zich voorbereidt op een doorbreking van het isolement. Zowel oud-generaal Pattakos als over ste kandalis. die als Pattakos' staats secretaris naar Binnenlandse Zaken is gehaald, maar tevens gouverneur van Attica en de Griekse eilanden blijft, behoren, hun vaak onbehouwen optre- Regeringschef Papadopoelos: op zoek naar aanhang in het cen trum den ten spijt, tot de meer verzoe ningsgezinde figuren van het dictato riale regime-Papadopoelos. Al meer malen hebben ze zich uitgesproken voor de oprichting van een regerings getrouwe volkspartij. De kiem daarvoor is trouwens al eind april gelegd, toen de 'Griekse Culture le Beweging' werd gesticht. Aan het hoofd ervan staat de bekwame en ge liefde burgemeester van Piraeus, Skylitzis. Deze figuur is typerend voor het onconventionele element in de Griekse politiek: stammend uit een aristocratisch, tot in de byzantijnse tijd teruggaand geslacht, dat zich de laatste tientallen jaren met Grieken- lands liberaal-democratische beweging verbond, heeft Skylitzis in 1967 geen minuut geaarzeld, het burgemeesters ambt van Piraeus, dat hem door een familielid in de junta was aangebo den, te aanvaarden. Daarnaast echter hielp hij ontslagen tegenstanders van het regime en fami lieleden van gearresteerde 'communis ten' aan goede betrekkingen bij een door hem geleid reclamebureau. In de afgelopen jaren heeft Skylitsis van het vroeger verkommerde Piraeus met zijn groteske lichtekooien-industrie een bloeiende zusterstad van Athene gemaakt.De rode haven- en fabrieksar beiders zweren weliswaar nog steeds bij de communistische partij en de Internationale, maar ze zweren toch allereerst bij 'hun' Skylitzis. Centrum Deze man is nu heel handig aan het hoofd gesteld van een beweging die het liberale en Linkse centrum van Griekenland, dat sinds de dood van Georg Papandreoe ontheemd is, nader tot Papadopoelos moet brengen. De rechtse partijen, die van een terug keer van koning Constantijn of van oud-premier Karamanlis dromen, pro beert het regime niet te paaien; dat zou vergeefse moeite zijn. Ook de ge- Oud-generaal Pattakos: Binnen landse Zaken erbij organiseerde communistische kaders hebben zich niet laten verzwakken. Maar in' het brede kamp van de van leiding verstoken liberalen zou voor Papadopoelos en zijn mannen wel wat te halen moeten zijn, als ze maar slim genoeg te werk gaan. BRETIGNY SUR ORGE (AP, AFP) Nadat de champagneglazen in het hoofdkwartier van de Franse organisa tie voor ruimteonderzoek CNES al ge ruime tijd leeg waren, bleek dat de twee wetenschappelijke kunstmanen die aanleiding voor de feestdronk wa ren, kort na de lancering waren ver ongelukt. Twaalf minuten na de start van de lanceerbasis in Koeroe, Frans Guyana, trad er een storing op bij de schei ding van de tweede en derde trap van de draagraket. Als gevolg hiervan vie len de beide kunstmanen Castor en Pollux in de Atlantische Oceaan. Pas anderhalf uur later kwam de melding bij het CNES in Bretigny sur Orge binnen. LA PAZ (AFP. Reuter) De Boli viaanse minister van binnenlandse za ken, Alfredo Arce Carpio, is afgetreden als gevolg van de golf van protest die is ontstaan naar aanleiding van de kwestie-Selich. Kolonel Andres Selich, een voormalige minister, werd ruim een week geleden gearresteerd op beschuldiging van sa menzwering tegen het bewind van pre sident Hugo Banzer. Selich werd tij dens het verhoor door de politie zo mishandeld, dat hij overleed. Ook het nationale hoofd van de politic, kolonel José Caballero, heeft maandag ontslag genomen in verband met de zaak-Selich. Politici van uiterst rechts hebben zwa re druk op generaal Banzer geoefend om degenen die verantwoordelijk zijn voor de dood van kolonel Selich te vervolgen. Als gevolg daarvan ontstond een crisis in de conservatieve coalitie regering in Bolivia. Kolonel Walter Castro Avendano volgt Alfredo Arce als minister van binnen landse zaken op. In de plaats van het afgetreden hoofd van de nationale po litie is kolonel Raul Tejerina gekomen. De ontslagen zijn in uiterst-rechtse kringen met voldoening ontvangen, doch de sfeer is toch nog wel zo ge spannen dat president Banzer het be zoek dat hij deze week aan Argentinië zou brengen om de officiële ambts aanvaarding van president Hector Campora bij te wonen heeft afgelast. MOSKOU (Reuter) De Russische maarschalk Iwan Stepanowitsj Konew, één van de bekende generaals van de tweede wereldoorlog, is op 75-jarige leeftijd overleden. Maarschalk Konew, de zoon van een boer uit het dorpje Lodeino bij Ar- changelsk, begon zijn militaire carrière als gewoon soldaat in het leger van de tsaar en beëindigde ze als bevelhebber van de troepen van het Warschaupact in de jaren vijftig.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9