lonn en Moskou ens over Berlijn E Nixon wilde geen naspeuringen FBI UW [V wil scherpere -tatregelen tegen -jjsopdrijvers zo-cao is tg niet rond Stakers maken het zich gemakkelijk Rechtstreeks van importeur In deze kramt Alleen bij J.v.URK b.v. Rover in Keulen gijzelt vrouw CIA moest ondersoek verhinderen op wens van de president Ook cao-akkoord bij d'Oranjeboom YMD wil actie vrijwilligerswerk in bossen stoppen Agenten rijden met geld van porno-centrum O aar beta \e de ior\ \e de r amen Hang er dan Ba las tore voor I Een laxeermiddel waar u de klok op gelijk kunt zetten: Sennocol! krant bon op de bres voor een sterke christelijke pers Viemwe leiclse Coeranl IsTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" DINSDAG 22 MEI 1973 54ste jaargang no. 43 Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG Meer keus in passende «omgeving ktraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur IN (AP, Reuter, UPI) De Russische partijleider Leonid jnjew en de Westduitse bondskanselier Wiliy Brandt zijn er ^en in geslaagd overeenstemming te bereiken over een geza- lijke formule over de kwestie West-Berlijn iet laatste ogenblik heeft deze e de besprekingen tussen beide ieden bemoeilijkt. »n gezamenlijke verklaring aan (lot van het historische bezoek reznjew aan de Bondsrepubliek gezegd dat de Sowjet-Unie en luitsland het met elkaar eens jeworden dat het akkoord dat de mogendheden in 1971 over Ber- loten strikt zal worden nageleefd ledig moet worden toegepast, akkoord, dat de VS, de Sowjet- i Engeland en Frankrijk slo- B-erd onder meer gegarandeerd Vest-Berlijn zijn banden met het n zou handhaven en nauwe be- ingen met de Bondsrepubliek onderhouden. gezamenlijke verklaring zeggen It en Breznjew dat het Vier Mo- leden-akkoord een basisvoorwaar voor verbetering van de betrek- tussen Bonn en Moskou en ÉCHT 'Tegen prijsopdrijving piet scherp genoeg worden opge- n. Het zal een zware dobber zijn, een op z'n minst verscherpte ple en een terugdraaien van alle [n die ten onrechte zijn ver- j, is een vereiste', commentaar geeft het CNV in klad 'De Gids', van deze week. op lekend worden van de vier pro prijsstijging gedurende de eerste maanden van dit jaar. |1 laat zich aanzien dat over heel 'de voorspelling van 7,5 procent 1 Jtijging nog zal worden overtrof- aldus het commentaar in De jld wordt dat een nog straffer leidsbeleid tegen de prijsstijgin- nodig zal zijn. Getwijfeld wordt ■r aan het nut van een prijsstop, it, aldus De Gids, de ervaring dat deze stop tijdelijk werkt, meestal gevolgd wordt door een ve pnjsexplosie. onnige perioden nnige perioden met maxi- im-temperaturen van onge ler 16 graden aan zee tot on- iveer 20 graden in het binnen- ■^ïd. Meest matige wind in _Jofdzaak tussen zuid en zuid- |st pJ)RGEN EN OVERMORGEN: Oestal zonnig weer met vooral Rivankelijk buien. Ongeveer ^rmale temperaturen. prgen zon op: 04.35 onder: 20.39 maan op: 00.36 onder: 09.59 voor een blijvende ontspanning in centraal-Europa. Beide staatslieden beloven te werken aan verbetering van de betrekkingen tussen hun lan den en verklaren dat het in 1970 ge sloten niet-aanvalsverdrag voorziet in een 'betrouwbare basis om een moei lijk verleden te overkomen'. De ont wikkeling van de handel en industrië le samenwerking is een belangrijk deel van het beleid van de Sowjet- Unie en West-Duitsland en zal de vre de dienen, aldus de verklaring die veertien gedrukte pagina's beslaat. Brandt en Breznjew zeggen voorts de komende Europese veiligheidsconfe rentie in Helsinki te steunen. Over het Weense overleg over verminde ring van troepen in Europa zegt het document dat 'beide zijden het met elkaar eens zijn dat akkoorden, die re kening houden met het beginsel van de onverminderde veiligheid van de deelnemende staten, de doelen van het versterken van vrede in Europa zouden dienen'. Waarnemers hebben opgemerkt dat in de passage over de troepenverminde ring niet is gesproken van 'wederzijd se evenwichtige troepenvermindering' maar van 'wederzijdse troepenvermin dering'. In de verklaring van Brandt en Breznjew is bezorgdheid uitgesproken over de gevaarlijke spanningen in het Midden-Oosten. Bonn en Moskou zul len alle pogingen steunen die een 'rechtvaardige en bestendige vrede' in dit gebied dienen, zo werd opgemerkt. Toespraak In een toespraak voor de Westduitse televisie heeft Breznjew gisteren verklaard dat een duurzame vrede in de wereld thans dichterbij is dan ooit tevoren. 'Die oorlog in Vietnam is voorbij. De Russisch-Amerikaanse be trekkingen blijven zich gunstig ont wikkelen'. aldus Breznjew. 'Wij vol gen niet een koers die ons land van pCHT Gisteren is in Arnhem (verleg hervat over de nieuwe cao I het personeel van Akzo (ruim 0 werknemers) op basis van het (aamde SER-akkoord. 'Het was een gesprek, dat in een goede sfeer [gevoerd en perspectieven biedt', p heer L. Ester, vicevoorzitter van idustriebond CNV. Gisteren kwa de primaire zaken aan de orde (sverhoging, prijscompensatie iDe immateriële verlangens van kbonden worden besproken in het (lggesprek dat donderdag in Arn- zal plaatsvinden. [duurzame vrede in de wereld aans dichterbij dan ooit te- p. Breznjew. De vrijdag bij Bergoss Tapijtfabrieken uitgebroken staking onder fabrieksarbeiders is gisteren voort gezet. De stakers, die een netto-loonsverhoging van vijftien gulden per week eisen, maakten het zich gemakkelijk op lappen tapijt. De vakbonden zijn het niet eens met hun actie. ADVERTENTIE CHERNY-pianos WAARDE 3300.- desgewenst zonder aanbetaling voor 45.- per maand p.l. TCHAIKA-piano's WAARDE 5700.- Gratis thuisbezorging. Vijf jaar garan tie. Stemmen door geheel Nederland. [Huur nü Uw orgel, mèt gratis les, j bij van Urk. Alle wereldmerken. J Westersingel 42-44, ROTTERDAM, telefoon (010) - 36 35 00 Vrijdagavond geopend van'7 9 uur. Ook importeur van Estonia. Steinway, Irmbach, Bechner, Rich. Weber. Binnenland Niet boren bij Schoorl 5 Buitenland 'Watergate' in Frankrijk 9 KEULEN (DPA) Een gewapende bankrover heeft gisteren een overval gepleegd op een spaarbank in Keulen. Hij gijzelde een werkneemster van de bank en eiste 2,5 miljoen mark en een auto, alsmede een uur voorsprong op zijn vlucht. Gisteravond wist de politie de man te overmeesteren. In december 1971 was Keulen ook het toneel van een bankoverval met gijze ling. Toen overviel de Oostenrijker Kurt Vicenik mei drie Franse mede plichtigen een filiaal van de Duitse bank. Zij gingen er met 310.000 mark en twee politic-officieren als gijzelaars vandoor. De politiefunctionarissen had den zich beschikbaar gesteld om de plaats in te nemen van drie bankbe dienden die aanvankelijk door de bank rovers waren gegijzeld. Vicenik werd twee dagen later door een politiecom missaris neergeschoten. Zijn mede plichtigen werden gearresteerd. Sport Ad Lam ov er Sparta RoekenctalaRf Men schrijf» ons Puzzel Kadlo en tv Recept strips, feuilleton Commentaar Dichtbij en verder Familieberichten RITA w.y 'Dat we hier nooit eerder aan gedacht hebben.' WASHINGTON (UPI, Reuter, AP) 'Op wens van de president' moest de Amerikaanse inlichtingendienst CIA het onderzoek bemoeilijken, dat de federale recherche FBI instelde naar de herkomst van enkele donaties aan Nixons verkiezingscomité. Dit heeft de onderdirecteur van de CIA, Vernon Walters, gisteren verklaard. Een glimlachende partijleider Leonid Breznjew wordt weerspiegeld door het dak van zijn auto. de buitenwereld zal isoleren. Integen deel, wij geloven dat de ontwikkeling van ons land zal plaatsvinden onder omstandigheden van uitgebreide sa menwerking met de buitenwereld niet alleen met de socialistische lan den. maar in belangrijke mate ook met staten die een ander maatschap pelijk systeem hebben,' zo vervolgde hij. Het verzoek werd gedaan op 23 juni 1972, zes dagen na de inbraak in het Watergate-gebouw, waar het Democra tische hoofdkwartier was gevestigd. Walters maakte een memorandum van de bijeenkomst op het Witte Huis, die werd bijgewoond door Richard Helms, CIA-directeur, H. R. Haldeman, de staf van Nixons staf, John Ehrlich- man, topmedewerker van Nixon en Walters zelf. Volgens het memoran dum zou Haldeman gezegd hebben: 'Het is de wens van de president dat u met Gray gaat praten.' Gray was toendertijd directeur van de FBI. De FBI stelde een onderzoek in naar de herkomst van donaties aan Nixons verkiezingscomité, die via Mexicaanse tussenpersonen gelopen waren, zodat de afzenders anoniem bleven. Met dit geheime geld werden de sabotage- en spionagepogingen van Nixons verkie zingscomité gefinancierd, zo bleek la ter. Maar Ehrlichman en Haldeman trachtten de CIA over te halen het onderzoek in Mexico te verbieden. Ook Richard Helms had de indruk dat de twee presidentiële assistenten han delden op verzoek van de president. 'Als de chef van de presidentiële staf tot je spreekt, neem je aan dat hij met autoriteit spreekt', meende Helms. Als het Witte Huis een ver zoek doet, 'is de veronderstelling dat het van de president komt', voegde hij eraan toe. Kolonels in isolement 9 Kerk Zwarte kerken belaagd 2 Zending in Pakistan 2 'Geen misdaad' Helms verdedigde ook de hulp, die de CIA had gegeven bij het nasporen UTRECHT De drie industriebonden hebben in principe overeenstemming bereikt over een nieuwe cao voor de 2500 werknemers van de bierbrouwe rijen van het Bredase Oranjeboom concern. Het akkoord is vrijwel gelijk aan dat voor het personeel van Heine- ken. DEN HAAG De Vereniging voor milieudefensie is van plan de in volle gang zijnde vrijwilligersorganisatie aangaande werkzaamheden in de Ne derlandse bossen eind deze maand stop te zetten, als de centrale overheid geen subsidie verleent voor de actie. De VMD heeft dit gisteren meegedeeld aan de ministers van volksgezondheid, landbouw en CRM. Reden voor dit besluit zijn de nega tieve uitlatingen van Staatsbosbeheer over de actie in het Algemeen Dag blad van afgelopen zaterdag. De VDM zegt daardoor 'diep geschokt' te zijn. Onder deze omstandigheden vinden wij het niet verantwoord de actie voort te zetten, aldus de VMD, tenzij de cen trale overheid positief reageert op onze subsidie-aanvraag. Richard Helms, voormalig direc teur van de CIA. van de nieuwslekken binnen de rege ring. Hij zei dat in 1971 'niemand durfde te veronderstellen dat het Wit te Huis inbraken en dergelijke zou ondernemen. Hulp aan de president was tot zeer onlangs geen misdaad.' Helms zei verder, dat een medewerker op het Witte Huis hem had verteld, dat het verzoek naar een 'psychia trisch rapport' over Daniel Ellsberg niet alleen was gedaan door Ehrlich man, mair ook door Nixons adviseur Henry Kissinger. Het was de eerste maal dat Helms en Walters in het openbaar getuigden. Ze deden dit voor de senaatscommis sie voor buitenlandse betrekkingen. Eén van de commissieleden, Stuart Symington, zei dat het getuigenis het hem moeilijk maakte te geloven dat president Nixon niet wist dat zijn as sistenten de hulp van de CIA hadden ingeroepen. Zie verder pagina 9, kolom 4. Belgische rally AMSTERDAM Naar aanleiding van het feit, dat vier politiemannen dank zij een bijdrage van 4500, afkomstig van een porno-centrum in de Amster damse binnenstad en van een auto-im porteur, deelnemen aan de internatio nale politie-autorally in België (26 en 27 mei) heeft de fractievoorzitter van de WD in de hoofdstedelijke raad, H. H. Jacobse, vragen gesteld aan B. en W. Het raadslid informeert of B. en W. het juist achten, dat particulie ren of particuliere instellingen geld ter beschikking stellen voor activitei ten van de politie. 'Indien 'sponsoring' door personen of particuliere instellingen van bepaalde activiteiten van de Amsterdamse poli tie heeft plaats gevonden, worden dan ook normen toegepast voor de selectie van de geldgevers? Zo ja, welke zijn dan die normen?' aldus Jacobse in schriftelijk? vragen. Volgens een zegsman van de politie betreft het hier een zuiver particulie re aangelegenheid. De vier politie mannen. om wie het gaat, zullen niet met politie-auto's deelnemen, maar met hun eigen auto. Naar aanleiding van de vragen aan B en W. gesteld zal de rijksrecherche een onderzoek instellen. Het bewuste bedrag zou beschikbaar zijn gesteld door de eigenaar vzn h?t sex-theater 'Casa Rosso' aan de Oude Zijds Ach terburgwal alsmede de auto-importeur van Alfa Romeo in Amsterdam. (ADVERTENTIES) 4 de goedkope zorwenng vanBsiarmrvdi Sennocol doet zijn werk op natuurlijke wijze, zonder akelige bijverschijnselen, zonder krampen, zonder verstoring van de spijsvertering. Sennocol-voor een probleemloze stoelgang Dagra N.V., Diemen 13 noteer als nieuwe abonnee naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en geziet mag worden! Door de benadering van hef plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning hef aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen Ü3 pletine schaaltje (flessen onderzetter) handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 Leiden Naam: Adres: Plaats: Betaalt per: O maand; kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dogen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1