tritse marine naar Jslandse wateren PEUGEOT FIETSEN Goede raadgevingen voor bezoek aan Brazilië Brezjnew zoekt economische samenwerking met W.-Duitsland Protesten tegen Franse kernproeven nemen toe Havana ziet na half jaar weer stel kapers Breznjew verwacht veel van Amerika- bezoek Kissinger ibeljauw-oorlog tussen NA VO-partners een kritiek stadium gekomen Schakelfout in ijskasten Skylab Italiaanse anarchist wilde Meir vermoorden Parijs geeft Cleaver geen politiek asiel '/KWARTET MA ANDAG 21 MEI 1973 BUITENLAND T5/1K7 JKJAVIK, LONDEN (Reuter, UPI) Twee fregatten van de Britse nine de Cleopatra en de Lincoln zijn zaterdag de 50-mijlszone rond- 'fjsland binnengevaren. De regering van IJsland heeft deze zone vorig 1 september uitgeroepen tot zijn territoriaal gebied en buitenlanders ver in daarin te vissen. T1IBRASILIA (AFP) 'Als een Braziliaan u bij de tweede ontmoeting omhelst, doe dan vooral niet verbaasd. Wanneer u een straat oversteekt, doe dat dan uiterst voorzichtig, zelfs als het verkeerslicht voor het gemotoriseerde verkeer op rood staal het kan uw leven kosten'. Dit zijn een paar raadgevingen die de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, William Rogers, van zijn ambassade in Brasilia heeft William Rogers gekregen, toen hij zaterdag voor een bezoek van vier dagen aan Brazilië aankwam. Andere adviezen zijn op te passen voor de felle zon, nooit ver in zee te gaan, geen rauwe sla te eten of rauw vlees en niet zo maar water uit de kraan tc drinken. Wat de bewindsman vooral niet moet doen is het bekende Amerikaanse gebaar met de duim te maken dat O.K. wil zeggen dat betekent volgens de Amerikaanse ambassade in Brazilië 'iets zeer grofs'. i;else oorlogsschepen werden in- >m de Britse treilers, die bin- e 50-mijlszone willen vissen, biedt'n. De Britse treilers wa ll jelopen donderdag uit de zone jaren, nadat schepen van de j se kustwacht hun visnetten i irend hadden doorgesneden. e oorlogsschepen het rijke vis- binnenstoomden, zond één van tse schepen het vermaarde lied i >f hope and glory' uit. Een ddr- ;at de Plymouth is even de 50-mijls-zone. ir Olafur Johannessen van IJs- ïeeft gisteren bekendgemaakt i regering vandaag zal beslissen 'Britse invasie' aan de Veilig- ad of aan de NAVO-raad in zal worden voorgelegd. Tegen- journalisten zei Johannessen IJslandse kustwacht zal door- net het doorsnijden van visnet- de Britse vissers binnen de szone. 'Maar onze kleine kust- ;ering van IJsland heeft giste- le Britse vliegtuigen verboden g langer gebruik te maken van VVO-vliegveld in de basis Kefla- et besluit is de eerste IJslandse ïaatregel tegen het zenden van ltse marine binnen de door IJs- ingestelde territoriale wateren mijl. kan natuurlijk geen zeegevecht tn met de Engelse vloot', zei nota aan de Engelse regering de IJslandse' regering 'met klem esteerd tegen de agressie van Brittannië tegen een NAVO- moot, die slechts zijn voortbe- verdedigt, door zijn belangrijk- ddel van bestaan (vis) te verde slandse ambassade in Moskou berichten in de westerse pt'rs id dat de minister van visserij, Josefsson, tijdens zijn recente t aan Moskou gevraagd had om lussische kanonneerboot te hu- lie bij het patrouilleren van de dsc' kustwacht ingezet zou kun- torden. Volgens de woordvoerder IJslandse ambassade gingen de tingen, die Josefsson had ge- om wetenschappelijke samen- g tussen de Sowjet-Unie en IJs- lij deelde mee. dat de Russi- rissersvloot weliswaar soms de dse waterdn naderde, maar de 50-mijlszone had overschre- chtelijke uitspraak jeljauw-oorlog tussen IJsland en and brak vorig jaar september ien IJsland zijn territoriale wa- van twaalf tot 50 mijl uit de uitbreidde en buitenlandse vis- erbood in die zone de visvangst rijven. Engeland, wiens trailers jaar in de IJslandse wateren gevist, protesteerde en wist it Internationale Gerechtshof in aag een gerechtelijke' uitspraak 'jgen, die bepaalde dat IJsland ieuwe 50-mijlszone niet aan de van het volkenrecht mocht af- [en. Het Hof betoogde dat de ie van de territoriale zeewateren 74 opgelost kon worden op de e houden internationale confe- I over het zeerecht. Maar de IJs- regering nam een hard stand- in en besloot de uitspraak van irechtshof niet op te volgen. 1 leiding van Lady Tweedsmuir. 'itse staatssecretaris van buiten- en Gemenebestzaken, vertrok deze maand een Engelse rege naar IJsland om voor jfde maal sinds het uitbreken et conflict den onderhandeling»- te beginnen. Maar Lady keerde met lege handen ook ditmaal waren de bespre- vastgelopen. groeide het aantal inciden- Britse treilers en IJslandse' neerboten. De IJslanders sneden van de treilers kapot, zodra binnen .de 50-mijlszone visten, dien werdén er over en weer iüdigingen geuit, dat de tegen- pogingen zou hebben gedaan i eigen schepen te rammen. Vol de Britse pers zouden de IJs- 1 kanonneerboten vorige week ig zelfs met scherp hebben ge- n op de Britse treilers. Maar is de IJslanders begingen de vissers op die dinsdag een pure :atie door te gaan vissen op de »ronden van de kabeljauw. de donderdag daarop praktisch treilers de visgronden ver- uit protest tegt'n het uitblijven mlp van de marine, besloot de se regering in te grijpen en de e er op af te sturen. Vijftien geleden stuurden de Engelsen lens ook al hun marine naar IJs- toen d'd IJslanders hun territori- ateren tot twaalf mijl uitbreid- behaalden de IJslan- de overwinning en trokken gelsen hun marine terug. VISSERIJCONFLICT 450>m l»nl"VJ door West-Duitsland en het Internati onale Gerechtshof. .Als IJsland inder daad een klacht bij de VN indient, zal het Britse image er zeker onder lij den dat Engeland een klein weerloos land. dat praktisch helemaal is aange wezen op dt' visvangst, met machts vertoon te lijf gaat. Bovendien zijn Engeland en IJsland leden van het NAVO-bondgenoot- schap. De IJslandse regering wordt in de kabeljauw-oorlog door de gehele publieke opinie gesteund, van uiterst links tot uiterst rechts. Premier Jo hannessen het'ft al aangekondigd dat er geen sprake kan zijn van verdere onderhandelingen met Londen 'terwijl hun marine agressie tegen ons be drijft'. De VS handhaven op IJsland een be langrijke luchtmachtbasis bij Kefla- vik. Van daaruit worden de bewegin gen van de Sowjet-marine in de noordelijke wateren in de gaten ge houden. In Londen hec'ft men altijd gevreesd dat de IJslanders de Ameri kanen zouden verzoeken hun basis op tc geven, als de kabeljauw-oorlog met Engeland 'te heet' zou worden. Maar kennelijk is de Britse regering nu toch voor de binnenlandse druk van de 'vis-lobby' door de knieën gegaan De minister van landbouw Godber zei op een persconferentie: 'De marine al alles doen wat nodig is om het voor de treilers mogelijk te maken, behoorlijk te kunnen werken Dit optreden van de marine zal duur zijn, maar er staat een juridisch bp- ginsel op hel spel' HOUSTON (Reuter, UPI) Een nieuwe storing -in het oververhitte ruimtestation Skylab leek gisteravond meer met een 'zenuwachtig' stukje veiligheidsapparatuur te maken te hebben dan met een echte bedreiging. Het koelsysteem van de vrieskasten waarin voor drie man voor een klein half jaar eten zit, schakelde zich her haaldelijk over op het vervangende noodsysteem. Maar als Houston weer naar normale koeling terugschakelde, wezen instru menten er niet op dat dat niet goed zou werken. Er zal dus wel weinig aan de hand zijn. Intussen heeft men Skylab groten deels leeg laten lopen. In de atmos feer van het ruimtestation zaten gifti ge dampen die tijdens de warmste pe riodes waren gevormd door de schuimplastic wandbeklediiig. De lancering van de eerste bemanning met hun nood-zonneschermen staat nog steeds voor aanstaande vrijdag op het programma. (ADVERTENTIE) lijke zaak ibeljauw-oorlog en het vertoon e Britse marine is voor de En- rugering een zeer pijnlijke zaak, 1 Engeland zich gesteund weet BONN (Reuter, AP, UPI, DPA, AFP) De Russische partijleider Leonid Brezjnew en de Westduitse bondskanselier Willy Brandt heb ben zaterdag in Bonn drie overeenkomsten getekend over hun econo mische, industriële en technische samenwerking, over het luchtver keer en over de culturele samenwerking. en op het gebied van de milieube scherming. Die overeenkomsten wer den dan ook weer in de ijskast ge legd. Betogingen Brezjnew heeft zijn aangekondigde be zoek aan Dortmund afgezegd. Officieel werd meegedeeld dat hij alle tijd wil gebruiken voor zijn besprekingen met Brandt. In Dortmund werden zaterdag betogingen tegen Brezjnew gehouden door de maoïstische KPD. De politie had daarvoor geen toestemming gege ven en arresteerde zo'n 350 van de tweeduizend betogers, van wie een deel dezelfde dag nog werd vrijgela ten en de rest gisteravond. In Bonn hadden zich tegelijkertijd 20.000 aan hangers van de pro-Russische commu nistische partij (DKP) en de links-ge richte Deutsche Friedensunion voor een pro-Brezjnew-betoging verzameld, die zonder incidenten verliep. Om eventuele incidenten te voorkomen, verbood de politie gisteren een open bare bijeenkomst van de neo-nazisti- sche NPD in Dortmund. Brezjnew zag overigens niets van al die demonstraties voor of tegen hem, omdat hij nauwelijks naar buiten komt en zijn besprekingen alleen in afgelegen plaatsen voert, omringd door prikkeldraad, veiligheidsagenten, pantserwagens cn andere feestelijke opschik. In Bonn werd zaterdag ook nog een anti-Brezjnew-massabijeenkomst ge houden door de christen democrati sche Junge Union, waaraan in totaal zo'n zesduizend mensen -deelnamen. De nieuwe fractieleider van de CDU, prof. Carstens. beschuldigde de Sow jet-Unie ervan dat zij haar militair potentieel gestaag opbouwt, terwijl ze voorgeeft naar ontspanning te stre ven. Onder de deelnemers was ook Franz Ludwig. graaf Stauffenberg, een zoon van de officier die in juli Vooral de eerste overeenkomst is van belang, omdat die het raamwerk le vert voor een uitgebreide Westduits- Russische samenwerking op financieel- economisch gebied. Brezjnew heeft er tijdens zijn bezoek trouwens geen geheim van gemaakt dat hij bijzonder veel belangstelling heeft voor samen werking met de Westduitse industrie. Hij had gisteren een twee uur lang durend gesprek met vertegenwoordi- ers van de Westduitseg industrie, aan wie hij een plan uiteenzette voor eco nomische samenwerking op lange ter mijn. Hij bood hen samenwerking aan bij de exploitatie van grondstoffen in de Sowjet-Unie, terwijl de Westduitse industriëlen zich vooral geïnteresseerd toonden in samenwerking op het ge bied van de energievoorziening. Brezj new stelde de oprichting van een in ternationaal handelscentrum in Mos kou over één tot twee jaar in het vooruitzicht en zei dat bij Westduitse economische bijstand de kwestie van één procent meer of minder krediet niet van zo groot belang is. Over de kwestie-Berlijn is gisteren ook uitvoerig van gedachten gewis seld. Maar het is nog niet zeker of beide partijen hierbij tot een bevredi gende oplossing komen. De Russische woordvoerder Zamyatin weigerde bijv. op vragen van journalisten in te gaan, of er een formule gevonden wordt, waarbij alle toekomstige overeenkom sten tussen Bonn en Moskou ook op West-Berlijn van toepassing zullen zijn. Hij herhaalde slechts enkele ke ren dat de Sowjet-Unie zich naar let ter en geest zal houden aan de vier- mogendheden-overeenkomst over Ber lijn van 1971. Bij de zaterdag onderte kende akkoorden werden compromis formules gevonden om ze ook op West-Berlijn van toepassing te laten zijn. Maar dergelijke compromissen werden niet gevonden voor overeen komsten op wetenschappelijk gebied 'n wonder op 2 wielen voor fiets-enthousiasten DEN HAAG (Reuter, ANP, AP) Nu liet internationale ge rechtshof in Den Haag vandaag zijn hoorzitting begint over de klachten van Australië en Nieuw Zeeland over de voorgenomen Franse kernproeven, laten de tegenstanders zich steeds duidelijker horen. In een schriftelijke verklaring heeft de bemanning van de Fri, het schip dat als moederschip dienst zal doen voor alle andere protestschepen die naar het Franse proefgebied zullen varen, laten weten dat zij bereid is zich aan radio-actieve straling bloot te stellen, (Jie mogelijk de dood zal ver oorzaken. De Fri, die dertien koppen aan boord heeft, is op 13 maart uit Nieuw Zeeland vertrokken voor de tocht naar het Franse proefgebied in de Stille Oceaan. In het document staat dat het schip de grens van de gevarenzone zal overschrijden, die door de Fransen is afgebakend. In het Belgische Oostende zijn zater dagmiddag ongeveer 40 Britse, Austra lische en Nieuwzeelandse betogers uit Engeland aangekomen, die een 'inter nationale mars tegen de Franse kern proeven' maken. De mars, die op 13 mei in Londen begon, heeft Parijs als eindbestemming. De betogers zullen te voet door België trekken in gezel schap van (naar zij hopen) Belgische en Nederlandse sympathisanten. Aan de Belgisch-Franse grens zullen ze door Franse gelijkgezinden worden opgewacht, die de tocht naar Parijs verder meemaken. Een organisatie, die zich 'operatie Alpha Omega' noemt, heeft ge dreigd de Franse ambassade, een Frans cultureel instituut en de huizen van 23 Franse burgers in Lima op te blazen als Frankrijk doorgaat met zijn kernproeven. Het dreigement was ver vat in een open brief aan de Franse ambassadeur. Het persbureau AP ont ving een afschrift, die vol taal- en spelfouten zat. DEN HAAG Het internationale gerechtshof in Den Haag begint vanmiddag om 3 uur zijn hoorzitting naar de bezwaren van Au stralië en Nieuw Zeeland tegen de Franse kernproeven. De Australische afgevaardigde Lionel Murphy zal waarschijnlijk om een verbod van de kernproeven verzoeken en om 'inte rim beschermingsmaatregelen' vragen. Die beschermingsmaatregelen moeten Frankrijk weerhouden van iedere atoomproef, die de hoeveelheid radio actieve afval verhoogt, terwijl het hof met de zaak bezig is. Frankrijk heeft echter al laten weten dat het ge rechtshof geen jurisdictie op dit ge bied heeft. ADVERTENTIE tloko^de beste voeding voor uw hond Dc Russische partijleider Leonid Breznjew achter het stuur van de Mercedes 450 CSL, die hij cadeau gekregen heeft van de Westduitse regering. 1944 Hitier tevergeefs uit de weg trachtte te ruimen en daarvoor onder afschuwelijke omstandigheden werd terechtgesteld. Hij zei dat minder heidsgroepen in de Sowjet-Unie nog steeds worden vervolgd. Het grootste applaus oogstte echter de Tsjechische schaakgrootmeester, Loedek Pachman, toen hij opmerkte: 'Het verbaast me eigenlijk, dat Brezjnew maar met een gezelschap van 50 personen is geko men om overeenkomsten met West- Duitsland te tekenen. De laatste keer dat hij in Praag een akkoord tekende, bracht hij zesduizend tanks en meer dan 100.000 Russische militairen mee'. Russische jood Op de persconferentie van de Russi sche woordvoerder Zamyatin deed zich een' incident voor, toen een geëmi greerde Russische Jood tevergeefs een brief probeerde af te geven, waarin hij Brezjnew verzocht zijn in Moskou wonende vrouw en zoon een uitreisvi sum te geven. De man, Chaim Nasj- pitz, die sinds zeventien jaar in Israël woont, legde zijn brief neer voor Za myatin. Maar die pakte de enveloppe op en smeet hem weg met de woor den: 'Ik ben geen postbode'. Toen Chaim Nasjpitz in 1956 de Sowjet- Unie verliet, kregen zijn vrouw en zijn zoon die nu tandarts is geen toestemming om samen met hem te vertrekken. Hun emigratieverzoe ken zijn ook de afgelopen drie jaar afgewezen. De zoon is onlangs gear resteerd en veroordeeld, omdat hij zijn militaire dienstplicht zou hebben ontdoken TEL AVIV (Reuter) Israëlische kranten hebben gisteren gemeld dat de Italiaanse anarchist Bartoli, die vo rige week in Milaan een handgranaat in een menigte gooide, aan de politie heeft verteld dat hij van plan was premier Golda Meir of minister Mosje Dajan te vermooren, toen hij twee jaar lang in Israël was. HAVANA (Reuter, UPI, AFP) Een vrijdag egkaapt Venezolaans passagiersvliegtuig met 42 inzittenden en vier gewapende guerrilla's is zaterdagavond geland op het vliegveld in Havana. Bijna was het toestel bij de landing verongelukt, omdat een politieauto over de landingsbaan snelde, precies in de koers van het naderende vliegtuig. Vandaar ging de tocht naar Merida (Mexico) en vervolgens naar Mexico- stad. Daar dreigden de kapers het toestel met inzittenden op te blazen, als niet een groep van 81 politieke ge vangenen werd vrijgelaten. De Mexi caanse regering ging echter niet op deze eis in. De kapers namen daarna genoegen met brandstof en levensmid delen voor een vlucht naar Cuba Het was de eerste maal in zes maanden dat een vliegtuig naar Cuba gedwon gen werd eens het voornaamste einddoel voor vele vliegtuigkapers. De piloot slaagde er echter in zijn toestel tijdig op te trekken en de auto te ontwijken. Vijf minuten later zette hij het vliegtuig veilig aan de grond. Onmiddellijk daarna werden de 37 ge gijzelde passagiers en de vijf beman ningsleden in vrijheid gesteld en de vier overvallers weggevoerd in politie auto's. Het vliegtuig, een Convair van de Venzolaanse luchtvaartschappij Aven- sa, werd vrijdagmiddag gekaapt tij dens een binnenlandse lijnvlucht door vier mannen. De kapers behoren tot de linkse guerrillagroep Punta Cero Bandera Negra (Nulpuntzwarte Vlag). Zij noemden zich de 'brigade van de helden van Victoria' naar een plaatsje ten zuiden van Caracas, waar een jaar geleden vier leden van hun organisatie in een gevecht met een le gereenheid om het leven kwamen. De kapers dwongen de piloot naar Cu racao te vliegen, waar werd bijgetankt voor een vlucht naar Panama-stad. PARIJS (Reuter) De Amerikaanse militante negerleider Eldridge Clea ver krijgt geen politiek asiel in Frank rijk, zo heeft het ministerie van bin nenlandse zaken in Parijs meegedeeld. (ADVERTENTIE) doko de beste voeding voor uw hond 'Nee, Simpkins, je vervanger is-géén machine BONN. WASHINGTON (Reuter. UPI, AP, AFP). De Russische partijlei der Leonid Breznjew heeft gisteren in Bonn gezegd dat de affaire-Watergate geen invloed zal hebben op zijn plan nen een bezoek te brengen aan presi dent Nixon. 'Natuurlijk is Amerika op mijn programma blijven staan', was zijn antwoord op een vraag van een journalist 'Amerika zal blijven waar het is. Het tijdstip is reeds be kend gemaakt Wat verwacht u? Een aardbeving of zo? Ik ga er zeker naar toe'. Op de vraag wat hij van zijn be; zoek aan Amerika verwachtte, zei Breznjew: 'Heel veel goeds'. Uitstellen Amerikaans senator Henry Jack son (Democraat) heeft verklaard dat president Nixon zijn ontmoeting met Brezjnew moet afgelasten in verband met de affaire -Watergate. Volgens de senator zal de president geneigd zijn allerlei belangrijke concessies te doen om het Amerkaanse volk Watergate te doen vergeten. 'De heer Breznjew moet met zijn lippen zitten smakken in de veronderstelling dat hier een prachtige kans ligt om Nixon de duimschroeven aan te draaien', zo zei Jackson, die verder meende dat 'het presidentschap zo lang is leef zich niet meer van de blaam van Watergate zal kunnen zuiveren. TV-uitzendingen Een woordvoerder van de Ameri kaanse omroepmaatschappij NBC heeft verklaard dat naar schatting 50 miljoen Amerikanen de tv-uitzendin- gen van de hoorzitting van de senaat in het schandaal hebben gevolgd. In ieder geval worden de uitzendingen door de regeringsambtenaren met veel aandacht gevolgd. 'Niemand werkt hier meer', mopperde een ambtenaar, die voor zijn tv-apparaat zat. Een an dere ambtenaar klaagde dat hij de uitzending niet goed kon beluisteren, omdat er iemand zat te typen. Restau rants hebben een daling Ln de lunch- omzetten geconstateerd, wanneer de hoorzittingen worden uitgezonden. Ra dio- en tv-zaken zien echter hun om zet stijgen. Hoewel de hoorzitting lan delijk worden uitgezonden, is de be langstelling in het officiële Washing ton groot, omdat de hoofdrolspelers in het drama bekenden, buren of za kelijke relaties zijn. Nixon: te druk Tot de 50 miljoen kijkers behoor de niet president Nixon en zijn gezin. Volgens de woordvoerders van het Witte Huis heeft Nixon het te druk nm te kijken naar het optreden van zij vroegere medewerkers. Wel krijgt hij samenvattingen van de hoorzittin gen die door zijn staf worden samen gesteld. 'Vader blijft' Juli Nixon Eisenhower, Nixons getrouwde dochter, gelooft niet dat haar vader ooit zal aftreden als presi dent wegens de onthullingen over het Watergate-schandaal. De 24-jarige Nixon zei in een tv-intervieuw: 'Ik ge loof nooit dat hij voortijdig zijn ambt zal verlaten. Hij houdt werkelijk van dit land. Als het moeilijk wordt ik geloof nooit dat hij zal aftreden'. Haar vader heeft 'teveel projecten te bereiken' en zal daarom nooit onder druk heengaan. Zij zei dat ze niet naar de tv-uitzendingen had gekeken, maar wel wist dat dit een 'hart ver scheurende periode voor mijn vader is'. Opiniepeiling De stijging van de kosten van het levensonderhoud blijkt nog steeds de grootste zorg van de Amerikanen te zijn. Volgens een opiniepeiling door het Gallupinstituut, gehouden van 4 tot 6 mei, vindt 62 procent de kosten van het levensonderhoud het belang rijkste vraagstuk van het ogenblik. Watergate staat op een gedeelde der de plaats met het gebruik van verdo vende middelen, (beide 16 procent). De criminaliteit staat op de tweede plaats met 17 procent. Vervolg van pagina 1. daan heb is proberen de president herverkozen te krijgen'. Morgen worden de openbare hoorzit tingen van de senaatscommissie van Sam Ervin hervat. Als getuige zal ver schijnen John Caufield, een voormali ge medewerker van het Witte Huis. Watergate-inbreker McCord getuigde vrijdag voor de commissie, dat Cau field druk op hem uitoefende te zwij gen in ruil voor een belofte dat de president zijn straf zou verkorten. Volgens het weekblad Newsweek be hoort de mysterieuze stem, die McCord in telefoongesprekken presi dentieel pardon beloofde, aan een oud- politieman, Anthony Ulasewicz, die aangenomen was door presidentiële medewerker Ehrlichman om verschei dene prominente politici door te lich ten. Newsweek zegt dat Ulasewicz werd aangenomen tijdens een bespreking op het vliegveld van New York met Caufield en Ehrlichman. Ulasewicz' eerste opdracht was het uitpluizen van de rol van senator Kennedy in de verdrinkingsdood van een secretares se, die in zijn auto had gezeten. Daar na werd hij gezet op het uitzoeken van betrekkingen tussen Muskie en vervuilende bedrijven, van de cam pagnegelden van Humphrey en van een homosexueel familielid van één van de Democraten. Ook Ulasewicz werd uitbetaald door de advocaat Her- bert Kalmbach. Caufield en Ulasewicz werkten samen bij het politiekorps van New York.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7