Kissinger bood aan ontslag te nemen UW F! Nixon laat adviseur niet gaan Watergate- onderzoek duurt jaar Ajax bij afscheid Kovacs kampioen Rechts in Bolivia boos over moord op ex-minister litieman iet twee odieven le benen innig lu des® kramt Guus Oster gaat theater Carré leiden I Duitsers: smokkel van Nederlandse sigaretten groeit Amaco-boring in duinen is nog niet zeker Duiker, verstrikt in net, verdrinkt krant bon op de bres voor een sterke christelijke pers leidlse Coeramntl ■elijk dagblad voor leiden en omgeving 2 „Stantvastich is ghebleven q mijn hert in teghenspoetl" 2 |at 37 2: LEIDEN, ZoeterwoudsewcK 23, tel. 33741 LEIDERDORP, v. d. Valk/Bonmanweg 186. tel. 34290. WASSENAAR, t. Zuylen ran Nijeveltstr. 372, «el. 1441. Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur h onzer verslaggevers k De commandant van spolitie in Bunnik, de op- htmeester Brietstra, heeft jnorgen om kwart over en paar autodieven die hij ferdaad betrapte in de be schoten. d dit nadat de twee mannen, rige stucadoor S.K. en de acht- ge tegelzetter A.A. van H., bei- Wijk bij Duurstede, niet had- reageerd op zijn bevel zich I geven en zich evenmin iets aangetrokken van een waar- jgsschot. De schietpartij speel- i af bij het groepsbureau van spolitie in Bunnik. De twee jn zijn ter verpleging in het |sch ziekenhuis in Utrecht op- r. Een derde man, de twintig- J.S., eveneens uit Wijk bij ide, nam de benen en wist te fen. Hij is echter zondagmiddag (woning in Wijk bij Duurstede juden. De politie was aan zijn in adres gekomen tijdens het 1 van de twee neergeschoten n alles was de auto die sinds aanden op het parkeerterrein politiebureau staat. Deze auto •n paar maanden geleden in jenomen bij een verkeerscon- ndat de eigenaar niet over de papieren beschikte. De auto ndsdien op het niet afgesloten bij het politiebureau. ber jachtmeester Brietstra die in 1 de twee dienstwoningen naast jtiebureau woont, werd zondag- j even na twee uur wakker hij stemmenrumoer hoorde politiebureau. Hij ging op on- uit en zag spoedig het drietal n beslag genomen auto, die in- opengebroken was. Een van zat al in de wagen. ,e mannen de ctpperwachtmees- n, gingen ze er snel vandoor, onderzoek is gebleken dat ze et de auto te maken hadden, cht de politie dat de oude ei- et enige 'hulpjes' zijn wagen rughalen. en hebben verteld dat ze een uit geweest waren en de laat- naar hun woonplaats hadden Een taxi vonden ze te duur. dat het besluit viel een auto rlopig onderzoek heeft uitge- at de opperwachtmeester heeft ld volgens de instructies die ergelijke omstandigheden gel- zeg<I Havre zo'n grote olie- wordt moeten we niet zien incurrentie voor Europoort juist toejuichen. Dat houdt ikers uit het krankzinnig e Kanaal. IkclUdirecteur mr. G. A. Wagner. iioden met zon, maar ook cn- lokale buien, mogelijk met teer. Tot matig toenemende tussen zuidoost en zuid en maximumtemperaturen itreeks 19 graden, maar aan 'enkele graden lager. RGEN EN OVERMORGEN: loden met zon, slechts hier daar een bui en ongeveer male temperaturen. rgen zon op: 04.37 onder: 20.37 'maan op: 00.13 onder: 08.49 ur een spion r sollicitanten Kissinger: moreel gezag Archibald Cox: jaar nodig WASHINGTON (Reuter, UPI, AP) Henry Kissinger heeft vorige week president Nixon aangeboden ontslag te nemen als adviseur voor de buitenlandse politiek, maar de president heeft dit geweigerd. Kissinger bood zijn ontslag aan in het geval dat Nixon mocht menen dat zijn morele gezag te lijden had gehad van een besluit om de telefoons van 17 vooraanstaande Amerikanen af te luis teren in verband met pen lek, waar door geheime informatie in omloop kwam. Het afluisteren werd gedaan tussen 1969 en 1971 en volgens som mige berichten stemde Kissinger er mee in en verschafte hij zelfs de na men van personen, die voor controle in aanmerking kwamen. Volgens welingelichte kringen in Washington zou Kissinger donderdag, voor zijn vertrek naar Parijs, zijn ontslag heb ben aangeboden. Nixon had hem ech ter verzekerd dat zijn morele gezag onaangetast was gebleven en dat hij kon aanblijven. Het afgelopen weekeinde is opnieuw zware druk uitgeoefend op de positie van de president door een oproep van een groep progressieve Democraten vrijwillig af te treden en door nieuwe persberichten, die presidentiële mede werkers nieuwe verwijten maken ge probeerd te hebben het schandaal te verdoezelen. Op de regenachtige zon dag had Nixon zich afgezonderd in Camp David, mogelijk om nieuwe moed te verzamelen voor een nieuwe rumoerige week van onthullingen door de senaatscommissie van onder zoek. 'Hogerhand' Richard Helms, de vroegere directeur van de Amerikaanse inlichtingen dienst CIA, heeft inmiddels de grand jury die zich belast heeft met het on derzoek naar het schandaal, verteld dat de presidentiële medewerkers Hal- deman, Ehrlichman en Dean de CIA gevraagd hadden gedeeltelijke verant woordelijkheid op zich te nemen voor de inbraak in het Democratische hoofdkwartier. Haldeman zou gezegd hebben dat het verzoek van 'hoger hand' kwam. Er was maar één per soon hoger dan Haldeman, namelijk president Nixon. De pas benoemde speciale- onderzoe ker in het schandaal, Archibald Cox, zal vandaag voor een juridische se naatscommissie worden ondervraagd. Zijn benoeming is in goede aarde ge vallen. De 61-jarige hoogleraar aan de Harvard-universiteit heeft onder Ken nedy en Johnson gediend op het mi nisterie van justitie als procureur-ge neraal. Cox verwacht geruime tijd (zeker een jaar) bezig te zijn met het veelomvattende onderzoek. Als de be wijzen in de richting van de president Vanaf het dek van het vliegdekschip Independence heeft Nixon zaterdag een toespraak gehouden ter gelegenheid van de dag der strijdkrachten. Met geen woord repte hij over Watergate. Na afloop werd hij omstuwd door landgenoten. lopen, zal daar melding van gemaakt worden, zei hij. De algemene rekenkamer heeft be kend gemaakt dat Herbert Kalmbach, Nixon's persoonlijke vriend en advo caat, de afgelopen zomer minstens 210.000 dollar heeft bijeengebracht voor de zeven Watergate-inbrekers en hun advocaten. Het geld werd hen ge geven door onbekende tussenperso nen. Het verslag van de rekenkamer zegt dat het meeste geld werd gege ven door Maurice Stans, oud-minister van handel en toendertijd geldinzame laar voor Nixons verkiezingscomité. Stans heeft toegegeven 'dat hij Kalm- i^TrT^crTT .rr.-nrc—nezjzzr. gesolliciteerd Een afscheidscadeau van de Ajacieden voor trainer Stefan Kovacs. Glunderend stapt de Roemeen in. Links kijkt de heer P. Meier toe. AMSTERDAM Zo oninteressant als de competitie in de eredivisie tenslotte is geëindigd (Ajax werd zaterdag bij het afscheid van Ste fan Kovacs officieel kampioen door een 30 overwinning op AZ'67) zo spannend was het verloop in de eerste divisie. Vitesse dat het hele seizoen in de buurt van of op de eerste plaats heeft gestaan, komt niet in aanmerking voor promotie naar de eredivisie. Roda JC leed bij PEC namelijk een 72 neder laag, waardoor de kampioenen in de vierde periode naar de tweede plaats zakten. Volendam dat met 60 van Willem II won, werd daardoor kampioen van de vierde periode en mag met Wageningen, PEC en De Graaf schap gaan strijden om nog een plaats in de ere-divisie. Helmond Sport dat ook al met grote cijfers (51 tegen FC Dordrecht) won, bleef in punten gelijk met Volen dam, maar had een slechter doel saldo. Voor de motorsport werd het weer eens een zwart weekeinde. Op het circuit van Monza verongelukten twee uitstekende coureurs. Pasoli- ni en Saarinen vonden de dood door een ongeluk waar in totaal veertien coureurs bjj betrokken waren. Het ongeluk gebeurde in de eerste ronde van de race in de 250 cc klasse. Het Nederlandse tennisteam werd door Roemenië uitgeschakeld in het Davis Cup-toernooi. Tom Okker verloor uiteinelijk het beslissende duel tegen Nastase. Nederland be gon overigens de tweede dag met een verzwakt team, omdat Jan Hordijk tijdens de training een blessure opliep. Zijn vervanger Nick Fleury was kansloos. In de hockeycompetitie werd Kam ping door een 31 overwinning op HTCC kampioen van Nederland. Meer nieuws op de sportpagina's. Binnenland CJir. onderwijzers willen langere leerplicht Buitenland Britse marine naar IJslandse wateren 7 Protest tegen kernproef 7 Kunst Een vergeten opera 2 Kerk Feest om liedboek 2 Meer voor monumenten 2 Boekcnetalagc 2 Radio cn tv 4 Strips, feuilleton 4 Puzzel 4 Dag maandag 6 Men schrijft ons 6 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Vanmorgen zal de benoeming bekend worden van Guus Oster tot tijdelijk direc teur van het Amsterdamse theater Carré, als opvolger van de onlangs overleden Carel Wunnink. De heer Ooster was tot nu toe directeur van het Nederlands Theater Cen trum. Guus Oster werd in 1915 geboren in Rotterdam In 1934 begon hij bij het Rotterdams Hofstadtoneel, vervolgens werkte hij bij het Resi dentie Toneel in Den Haag en het Nederlandsch Toneel in Amster dam. Na de oorlog was hij verbon den aan Comedia. In 1950 richtte hij samen met Bentz van den Berg en De Meester de Nederlandse Comedie op. Na de 'Actie Tomaat' verdween Guus Oster van het hoofdstedelijk toneel. In oktober 1970 gaf Oster de opdracht van B en W van Amsterdam terug om sa men met Hugo Claus een toneelge zelschap te vormen. Daarna kwam het Amsterdams Toneel in de Stadsschouwburg. LA PAZ (Reuter, AFP) De president van Bolivia, Hogo Banzer, is in grote politieke moeilijkheden geraakt, nu een deel van het leger en de uiterst rechtse vleugel binnen zijn coalitie-regering de So cialistische Falanx het ontslag eisen van zijn minister van binnen landse zaken Alfredo Arce. bach geld heeft gegeven, hoewel hij niet wist waarvoor het geld nodig was. De rekenkamer beschuldigde Stans ervan zeker 1,7 miljoen aan ver- kiezingsdonatiec geheim te hebben ge houden. Martha Mitchell Martha Mitchell heeft opnieuw haar hart uitgestort bij een journalist, dit maal om haar man, oud-minister John Mitchell, te verdedigen. Zij zei dat het Witte Huis aanvankelijk raadge ver John Dean uitgekozen had als zondebok voor het schandaal, maar dat hij later te licht bevonden werd en dat toen de keuze viel op haar man. John Mitchell was kennelijk ge tuige van het gesprek, want hij nam de hoorn over om te zeggen dat deze taktiek niet zai werken. 'Ik heb nooit geld gestolen. Het enige wat ik ge- Zic ook pagina 7, kolom 7 Arce wordt verantwoordelijk gesteld voor de moord op zijn voorganger ko lonel Andres Selich, die vorige week maandag na zijn arrestatie door de politie werd doodgeslagen. Minister Arce verklaarde afgelopen vrijdag dat kolonel Selich gearresteerd was, om dat hij de leider geweest zou zijn van een samenzwering van uiterst rechts om de regering-Banzer omver te wer pen. Hij gaf toe. dat het verhaal van de politie onjuist was geweest, dat Se lich overleden was als gevolg van een val van de trap, toen hij geboeid pn wel probeerde te ontvluchten. En hij gaf ook toe dat Selich gewoon door martelingen van de politie het leven had gelaten. Gisteren verklaarde generaal Joaquin Zenteno Anaya op een persconferentie in Cochabamba dat de schuldigen aan de moord op Selich 'gestraft zullen worden, hoe anderen er ook over den ken'. Generaal Zenteno Anaya is als commandant van het garnizoen van Cochambamba een sleutelfiguur bin nen de Boliviaanse militaire hiërar chie, één van de belangrijkste steun pilaren voor het bewind van president Banzer. Het garnizoen van Cochabam ba is zo belangrijk, omdat daar de meeste staatsgrepen van de meer dan honderd die Bolivia al heeft doorge maakt, zijn begonnen. De generaal stelde president Banzer zelf niet verantwoordelijk voor de moord op Selich. Dat was buiten me deweten van de president gebeurd, zo zei hij. Maar hij constateerde dat het voorval 'grote walging bij de strijd krachten heeft verwekt'. Het leger is zo boos over de dood van Selich, om dat deze als een held beschouwd wordt vanwege zijn rol bij het on schadelijk maken zes jaar geleden van de guerrillagroep van de Cubaanse re- ENSCHEDE Er worden steeds meer Nederlandse sigaretten naar Duitsland gesmokkeld. Dat heeft het Duitse douanebureau in Gronau meegedeeld Ook valt er volgens de Duitse grens', posten een stijging waar te nemen van de smokkel van hasjiesj en andere drugs vanuit Nederland. Volgens de Duitse grenspolitie is op nieuw vastgesteld dat buitenlandse vrachtwagenchauffeurs vaak in ondeug- delijke auto's bij de grens aankomen, volgens de Duitse grenspolitie zijn de Duitse vrachtwagenchauffeurs veel ver- keersbewuster. volutionair Ernesto Che' Guevara. Na de bloedige staatsgreep van Banzer van augustus 1971 tegen de linkse president Torres werd Selich minister van binnenlandse zaken, maar hij moest na enige tijd 'wegens moeilijk heden' (die onbekend zijn) aftreden. Van een onzer verslaggevers SCHOORL Burgemeester A. W. Stronkhorst van Schoorl is nog niet zo zeker dat Amaco op korte termijn gas zal boren in het Pirolavlak in de Schoorlse duinen, ook al heeft de Kroon in hoogste instantie beslist dat alle eerdere door de gemeente in de weg gelegde hindernissen om formele redenen niet juist zijn. Het thans door de Kroon genomen be sluit betekent dat de Amaco inder daad een boorplatform mag bouwen, maar daar moet het formeel ook bij blijven. Voor alle toe- en afvoerende wegen en leidingen heeft de maat schappij weer medewerking van de gemeente nodig en het ziet er niet naar uit dat de gemeente ook maaar een hand zal uitsteken om te helpen. Hoe ingewikkeld de zaak juridisch misschien ook ligt de burgemeester heeft toch nog wel hoop dat het (voorlopig) rustig blijft in het als uniek natuurgebied aangeduide Piro lavlak. De kwestie wordt vanavond be handeld in AVRO's Televizier Magazi ne. Een opvallend detail is dat 't Konink lijk Besluit waarbij Amaco wèl toe stemming kreeg een bouwwerk in de duinen van Schoorl te zetten, is geda teerd op 11 mei 1973 uitgerekend de dag dat de nieuwe ministers Gruy- ters en De Gaay Fortman werden beëdigd. Van een verslaggever LEEUWARDEN Bij Terschelling is zaterdag de duiker C. de Groot uit Leeuwarden verdronken. Met een an dere duiker, de heer F. van Meekeren uit Zurich (Fr.), raakte hij verward in een net. De poging van de heer Van Meekeren om los te komen lukte. De heer De Groot zag geen kans zich te bevrijden. Ook andere duikers zagen daar geen kans toe. RITA 'Ik heb ergens gelezen dat het heel gezond is om jezelf in melk te baden.' noteer als nieuwe abonnee Naam: Adres: Plaats: Betaalt per: maand; kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Opgegeven door ----- Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) handige paraatrTiap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1