Irandt tot Breznjew: liken in Europa eren zich ten goede ARZELS VERTREK HAALT DU NIET UIT IMPASSE doden bij reeks in Ulster Panagoelis wordt nog steeds gemarteld CIA-fimctionaris laakt Nixon^ Cambodja-politiek 'Vaderland en vrijheid' Amin klaagt bij Haile Selassie Houston gelooft nog in Skylab Abie Nathan begon zijn vr edeszending -euk met CSU van Strauss onvermijdelijk? Jr -Jaap den Boef W/KWARTET ZATERDAG 19 MEI 1973 BUITENLAND T7/K9 -Jssisc/ie leider begon historisch bezoek aan B onn (IN (DPA, Reuter, UPI, AP) De Russische partijleider Leonid Brez- Jv is gisteren zijn historische bezoek aan West-Duitsland begonnen. Toen f vliegtuig bij Bonn landde, was deze stad tot een fort omgebouwd. Der- luizend politiemannen moeten Breznjew tijdens zijn vijfdaagse bezoek thermen. ew werd op het vliegveld harte- jlkom geheten door Bondskanse- Brandt. De twee staatslieden len elkaar langdurig de hand ~s\ helikopters boven het vlieg en op de daken in de om- rj scherpschutters stonden opge- jische leider las in het Rus- »n verklaring voor, waarin hij ;t-aanvalsverdrag dat zijn land heeft gesloten met de Bonds- iek 'een goed verdrag' noemde, fundament kon dienen voor de van' een stabiel gebouw ede nabuurbetrekkingen tussen iten'. _jselier Brandt zag in het be- m Breznjew een teken, dat de [zich in Europa ten goede keer- Hij noemde het bezoek een be- 'r.fcg van de vredeswil van de [•Unie en de Bondsrepubliek. Het verdrag van 1970 was het beslis sende teken voor een nieuw begin tussen beide volken. Direct na de sobere begroetingscere monie vertrok het gezelschap onder zware politie-escorte naar Breznjews tijdelijke verblijfplaats op de Peters- berg. De villa waar hij logeert wordt door 1500 grenswachters bewaakt. Breznjew wordt onder meer vergezeld door zijn minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromiko. Een van de eerste punten van gesprek tussen Brandt en Breznjew zal de Russische wens zijn technische hulp te krijgen van West-Duitsland voor de Russische industrie. GEHEIM De komende dagen zullen voor een groot deel door Brandt en Breznjew ADVERTENTIE doko^de beste voeding voor uw hond -fAST (Reuter, AP, UPI) De terreur in Noord-Ierland woedt in alle hevigheid. In de nacht van donderdag op vrijdag zijn in "Ir vier Britse militairen omgekomen en drie burgers. Bij aan- n op twee stations in Belfast vielen geen doden of gewonden. ierse republikeinse leger heeft dien gedreigd speciale comman- êpen te zullen vormen die aan- moeten plegen op vliegtuigen t het vliegveld van Belfast lan- 'n op spoorwegstations. Het IRA roberen de burger- en militaire •aart naar Noord-Icrland stil te 1. Eerder deze week gooiden zij nmen op het vliegveld van Bel- kluchten van de maatschappij ran Schotland naar Belfast en gisteren afgelast worden om- bemanning weigerde te vlie- )e vluchten van en naar Londen echter normaal door. De Brit- toriteiten hebben speciale veilig- a naatregelen genomen om de ligen te beschermen. De vier Britse militairen zijn gisteren omgekomen toen een bom onder hun auto ontplofte. Zij waren op dat mo ment niet in dienst. De soldaten had den hun vrije avond doorgebracht in een dancing. Do bom ontplofte toen ze weer in de auto wilden stappen. De explosie was zo hevig dat de resten van de slachtoffers tot in de wijde omtrek verspreid lagen. In Belfast werd een jonge rooms-ka- tholieke man doodgeschoten terwijl hij in een café zat te kaarten. Twee veertienjarige meisjes raakten in Bel fast gewond toen terroristen het vuur op een Britse militaire wagen open den, maar hun doel misten. De toe stand van een van de meisjes is kri tiek. Bij aanslagen elders in Ulster kwamen nog twee mensen om. besteed worden aan besprekingen. Breznjew heeft te kennen gegeven zo weinig mogelijk te willen reizen. Hij zal waarschijnlijk alleen een bezoek brengen aan het Roergebied. Bijzon derheden over zijn verblijf zijn uit veiligheidsoverwegingen nog geheim gehouden. Bij de ingang van het vliegveld ston den enkele groepjes betogers die te gen het bezoek van Breznjew protes teerden. Zij droegen borden mee waarop onder meer te lezen stond: 'In de straten van Bonn bejubelt men de roden, aan de muur vallen dagelijks doden'. De betogers werden op grote afstand gehouden. De kranten in Oost-Europa hebben zeer veel aandacht besteed aan het be zoek van de Russische leider aan West-Duitsland. Een Hongaarse krant schreef: 'Dit bezoek kan met recht een van de belangrijkste gebeurtenis sen in het na-oorlogse Europa worden genoemd'. Het Tsjechoslowaakse blad Roede Pra- wo schreef: 'dat zelfs niet de tegen standers van een vermindering van de spanning kunnen ontkennen dat het bezoek een gebeurtenis is die zal hel* pe de loopgraven van de koude oor log dicht te gooien'. ATHENE (AP). Alexandros Pana goelis, die in de gevangenis zit na een mislukte moordaanslag op premier George Papadopoelis zou onlangs nog gemarteld zijn en in een slechte ge zondheidstoestand verkeren, aldus zijn moeder die hem donderdag zag voor de eerste keer in drie maanden. Zij zei dat haar zoon haar verteld had dat hij drie dagen geleden geslagen was door zijn militaire bewakers. Hij zou zijn uitgescholden en geen voed sel en iets te lezen hebben gekregen. Sindsdien zou hij uit protest in hon gerstaking zijn. De broer van Alexandros. Stathis Pa nagoelis, bevindt zich ook in de ge vangenis van Boyiati, even buiten Athene. Volgens zijn moeder wordt hij al sinds augustus in afzondering ge houden. Hij zou aan een oor doof zijn door mishandelingen van zijn bewa kers. De Westduitse bondskanselier Willy Brandt en de Russische partij leider Leonid Bqeznjew luisteren in de straffe wind naar eikaars volksliederen. WASHINGTON, S&IGON (AFP, Reu ter) Samuel A Slims, een zeer hoge functionaris van tfe Amerikaanse ge heime dienst CIAy heeft zijn ontslag genomen, omdat Jhij van mening is dat de CIA de onljvang van het verzet in Cambodja tegjén de regering-Lon Nol 'grovelijk' or|lerschat en weigert te erkennen dat het conflict in dat land in feite een Jburgeroorlog is. Volgens de New York Times heeft Adams tien jaar lang voor de CIA in lichtingen verzanlsld over het commu nisme in Cambodja. Hij heeft tegeno ver de New York/Times verklaard dat de CIA onoprecht en onnauwkeurig is geweest in zijn wferbwijze in Cambod- la' i Volgens Adams 'is de sterkte van de rode Khmers on&oveer 200.000 man en worden zij door- yniet meer dan twee duizend Noordidotnamezen gesteund. Hij is dan ooki van mening dat de Cambodjaanse Opstandelingen 'prak tisch onafhankelijk' van Hanoi zijn. De regering-Nixfm rechtvaardigt ech ter haar bombardementen op Cambod ja met het argument dat ze tegen de Noordvietnameia: interventie in Cam bodja gericht zjjn. Kolonel Ngoejcft, Van Ve, de gevange nisdirecteur vdjfi het eiland Con Son in Zuid-Vietn.'un, die in 1971 werd overgeplaatst i«a de internationale rel over de behandeling van politieke ge vangenen in 't||igerkooien', is al sinds 1972 in zijn fuiictle hersteld. Met deze {pnededeling bevestigden regeringsfunc tionarissen in Saigon gisteren een be richt van Amnesty International, dat kolonel Ve in 1971 tijdelijk overge plaatst werd om de publieke opinie te kalmeren. Nadat twee Amerikaanse Congresleden bericht hadden over de mensonterende toestanden in de straf- cellcn op Con Son. Toen werd meege deeld dat de strafafdeling verbouwd zou worden om de sanitaire voorzie ningen en de levensomstandigheden van de gevangenen te verbeteren. Maar de tijgerkooien, die uit het Franse koloniale bewind stammen en in 1895 al werden gebouwd, werden integendeel nog eens uitgebouwd. Er zijn vele duizenden gevangenen op Con Son, maar het juiste aantal is on bekend. SANTIAGO De Chileense regering heeft alle optochten en bijeenkomsten van de extreem-rechtse groepering 'Vaderland en Vrijheid' verboden. Le den van de groep die wapens dragen zullen gearresteerd worden, aldus een bekendmaking van minister van bin nenlandse zaken Gerardo Espinoza. Een verbod van de organisatie is ech ter niet afgekondigd. Bij invallen in huizen van leden van 'Vaderland en Vrijheid' waren automatische wapens, duizenden kogels en materiaal voor het fabriceren van explosieven ge vonden. KAMPALA (Reuter). Volgens pre sident Idi Amin van Oeganda is de Oegandese delegatie bij de Organisa tie voor Afrikaanse Eenheid (OAU) in Addis Abbeba gisteren 'door een groot aantal Israëli's bedreigd'. Amin heeft hiervan onmiddellijk keizer Hai- lie Selassie van Ethipië telegrafisch in kennis gesteld en hem gewaar schuwd dat 'als de Ethiopische delega tie ook maar in enig opzicht een haar gekrenkt zou worden, dit voor de ver antwoordelijkheid van de Ethiopische regering zal zijn'. De OAU viert op 25 mei zijn tiende verjaardag. Sinds de Libische leider kolonel Khaddaffi enige weken gele den een ultimatum aan de andere A- frikaanse landen stelde om alle betrek kingen met Israël te verbreken en het hoofdkwartier van de OAU uit Addis Abbeba weg te halen, in verband met de goede Israëlische en de niet-islami- tische Afrikaanse landen toegenomen. Idi Amin verbrak vorig jaar onver wacht alle betrekkingen met Israël en ging nauwe relaties met Libië aan. De Oegandese radio-omroep meldde gisteren dat Amin aan vertegenwoor digers van de Palestijnse Bevrijdings organisatie 'strategische gegevens' had overhandigd, die hem eerder door de Israëlische minister van defensie Da- jan zouden zijn verstrekt. HOUSTON (Reuter. UPI) —In het vluchtleidingscentrum overheerst het vertrouwen dat het Skylab program ma gered kan worden. Waarschijnlijk zal vijf procent van de voedselvoor raad aan boord door de oververhitting bedorven zijn, maar er was tien pro cent reserve. De temperaturen aan boord hebben zich nu gestabiliseerd op 32 tot 43 graden en dat levert ver der maar beperkte schade op. De plannen voor het aanbrengen door de astronauten van een zonnescherm, worden verder uitgewerkt. Binnen kort zal er in een zwembad met mo dellen geoefend worden. Onder water kunnen de gewichtloze condities in de ruimte vrij aardig worden nagebootst. Er wordt zelfs apparatuur ontwikkeld waarmee de ruimtevaarders kunnen proeberen, een van de twee niet uit geklapte zonnepanelen tot de orde te roepen. Daarmee zou bovendien het probleem van de gebrekkige energie voorziening voor een belangrijk deel zijn opgelost, zodat het complete pro gramma (28 en tweemaal 56 dagen werken in de ruimte) kan worden af- gewikkels. Enkele dagen geleden werd nog ge zegd dat werk aan het zonnepaneel niet mogelijk was, omdat er waar schijnlijk een niet ontplofte kleine springlading zat die het uitklappen had moeten inleiden. LOESAKA (Reuter) Zambia heeft gisteren toegegeven dat zijn soldaten de twee Canadese meisjes hebben doodgeschoten bij de Rhodesische grens. Maar. aldus Zambia, de twee meisjes en de Amerikaan, die gewond raakte, leken op weg te zijn naar een vitaal Zambiaans krachtstation. TEL AVIV (Reuter, UPI) 'De stenj van de vrede', een door de voor malige Israëlische piloot Abie Nathan geëxploiteerd radiostation, is gisteren met zijn uitzeruddngen voor het Mid den-Oosten begonnen. De 'vredespiloot', die twee maal met een klein vliegtuig van Israël naar Egypte is gevlogen, zonder toestem ming van de Israëlische en de Egypti sche regering, verkocht vijf jaar gele den zijn restaurant in Tel Aviv om een schip te kopen en van daaruit vredesboodschappen naar het Midden- Oosten uit te zenden. In Nederland en in de VS collecteerde hij geld om het schip een voormalige Neder landse kustvaarder verder te finan cieren. Het schip, dat met een bemanning van 14 man aan boord, op 220 mijl van de Israëlische kust ligt, is uitge rust met tienduizend platen pop-mu- ziek. Die muziek wordt de hele dag uitgezonden en afgewisseld door nieuws en vredesboodschappen, die dn Hebreeuws. Arabisch, Engels en Frans worden gesproken. Als het geld op is, zal de operatie verder gefinan cierd worden door etherreclame. Na than heeft aangekondigd geen vaste ligplaats te zullen kiezen om zo veel mogelijk mensen in Cairo, Damascus, Tel Aviv, Beiroet en Amman naar zijn uitzendingen te laten luisteren. Hij schat dat aantal op 30 miljoen. Illegalen HENDAYE (AFP) In 1972 zijn langs de Spaans-Franse grens de lij ken gevonden van twaalf Portugezen en Afrikanen, die illegaal probeerden Frankrijk binnen te komen. De mees ten zijn in de bergen verongelukt Dit is meegedeeld door de autoriteiten van de Franse grensbewaking in Hen- daye, nadat er berichten de ronde de den dat er meer dan 150 illegale im migranten zouden zijn omgekomen. Zeven lijken zijn aan de Spaanse kant van de grens gevonden en vijf langs de Franse kant. In de afgelopen tien jaar zijn 80 mensen om het leven ge komen, toen ze probeerden illegaal de Spaans-Franse grens over te komen. Communisten DJAKARTA (AFP) Het Indonesi sche blad 'Sinar Harapan' meldt dat de militaire bevelhebber in Midden- Java 15 mensen heeft laten arresteren, die betrokken zouden zijn geweest bij een poging om do verboden In donesische communistisché partij nieuw leven in te blazen. De gearresteerden zouden ex-politieke gevangenen zijn en lid van de commu nistische partij zijn geweest of met deze partij gesymphatisoerd hebben. Zij zijn niet rechtstreeks betrokken geweest bij de mislukte staatsgreep van 1965. Overgave MANILLA (AFP) De leider van een groep maoistische verzetsstrijders, die van plan zouden zijn geweest pre sident Marcos van de Filippijnen en andere leiders tc vermoorden, heeft zich aan het staatshoofd persoonlijk overgegeven. Dit heeft de regerings- woordvoeerder meegedeeld. Het be trof de 38-jarige Benjamin Sanguyo, wiens groep de afgelopen jaren al tal rijke militairen en ambtenaren in hin derlagen zou hebben gedood. doko^de beste voeding voor uw hond aftreden van Rainer Candidus Barzel als fractievoorzitter van de CDU [le CSU in de Westduitse Bondsdag, heeft de crisistoestand, waarin deze isten-democratische partijen met name sinds de verloren verkiezingen 19 november verkeren, duidelijk aan het licht gebracht. genstellingen zijn zo groot ge- n dat de CDU er goed aan zou de samenwerking te verbreken laar Beierse 'zusterpartij' (de onder leiding van de aartscon- ieve Franz Josef Strauss). Ge- dat niet zoals te verwachten t dan kan de CDU met de CSU ik aan het been, .nog slechts de an een zwakke oppositiepartij oblemen die zich thans voor bestonden al toen de meerder en de CDU-afgevaardigden naar rtijcongres op 5 oktober 1971 in "tlcken besloten had, Barzel be- fractievoorzitter ook partijvoor- en kandidaat voor het kanselier van de Bondsrepubliek te ma- Sr leefden in die tijd al sterke edens dat Barzel in vergelijking ndere CDU-leiders bij verkiezin- een partij zou zijn voor Willy t, die als kanselier en leider e SPD op een enorme populari- on bogen. Barzel wist echter al ne tijd voordat het partijcongres gehouden een meerderheid on- afgevaardigden aan zich te bin- inden at Barzel zijn 'staatsgreep' uit- werd aangenomen, dat het 'oorzitterschap zou worden toe- aan Helmut Kohl, de minister ent van de deelstaat Rijnland en dat de kandidatuur voor het lierschap zou toevallen aan de re staatsman' Gerhard Schröder, achtereenvolgens minister van nlandse zaken, van buitenlandse en van defensie was geweest, en n krachtige tegenvoeter van kan- Brandt werd beschouwd. Te be- - n valt dat het optreden van Bar- em nog meer vijanden bezorgde dan hij enkele jaren geleden al had. Eén van de leidende figuren in het christen-democratische kamp, die re den had om niet erg in zijn schik te zijn met het succes van de welbe spraakte fractievoorzitter, was Franz Josef Strauss. Deze kon zich met geen mogelijkheid meer tegen de wil van het overrompelde congres keren. Voor Strauss stond vast, dat Barzel een ver liezer was; hij kon dat sinds de dag dat de fractievoorzitter ook partijlei der en kanselierskandidaat was gewor den, maar slecht verbergen. Dat bleek in april vorig jaar toen Barzel overmoedig geworden door een klin kende overwinning van de CDU dn de deelstaat Baden-Wiirttemberg me de op aandringen van Strauss in de Bondsdag een 'constructieve motie van wantrouwen' indiende, die tot het aftreden van kanselier Brandt had moeten leiden. Strauss had Barzel er van overtuigd dat bij de geheime stemming over de motie zoveel afvallige liberalen vóór zouden stemmen, dat er niets kon misgaan. Op de vraag, wat er zou ge beuren als de motie niet de vereiste meerderheid van 249 (van de 496) stemmen op zich zou verenigen, merk te Strauss sarcastisch op, dat 'Barzel dan een nederlaag zou lijden' of hij wilde zeggen: daar komt hij ook wel weer overheen. De motie werd verworpen en de val van Barzel was groot .Veel tijd om zich te herstellen kreeg de verslagen kanselierskandi daat niet. omdat de volgende maand al een beslissing moest worden geno men over de zogenaamde 'Ostvertra- ge', die de regering van kanselier Brandt had afgesloten met de Sowjet- Unie en Polen. Moedig Barzel, die steeds had moeten schippe ren om de eenheid in de christen-de mocratische gelederen te bewaren, nam na zijn nederlaag een moedig be sluit: hij stelde alles in het werk om de gezamenlijke fractie te bewegen, onder bepaalde voorwaarden vóór de verdragen met de Sowjet-Unie en Po len te stemmen. Hij verzocht Strauss die aanvankelijk geen ernstige be zwaren had zitting te nemen in de commissie, waarin enkele Bondsdagle den van CDU en CSU, samen met vertegenwoordigers van de regerings partijen (SPD) en FDP) de tekst moesten opstellen voor een gemeen schappelijke verklaring van de Bonds dag, die aan de verdragen zou worden toegevoegd. Toen alles in kannen en kruiken was. draaide Strauss om als eon blad aan de boom en dreigde de samenwerking van de CSU met de CDU te verbre ken, als de christen-democratische Bondsdagleden de omstreden verdra gen met Moskou en Warschau zouden steunen. Barzel geraakte toen in een enorm gewetensconflict en maakte als gevolg van een geestelijke en lichame lijke depressie de blunder, te zwich ten voor het botte dreigement vau Strauss. Barzel kon gebrand als hij was om bij onvermijdelijke vervroegde verkie zingen het kanselierschap in de wacht te slepen niet de verleiding weer staan om toe te geven aan de keihar de eisen van de Beierse CSU-voorzit- ter. Als gevolg daarvan stemde slechts een gering aantal christen-democraten in de Bondsdag vóór de belangrijke verdragen met de Sowjet-Unie en Po ien, die daardoor met een vrij kleine meerderheid werden aanvaard. Barzel had toen al voet bij stuk moe ten houden. Hij zou dan de geloof waardigheid van de CDU, die door zijn politiek van compromissen bin nen de fractie ernstig was aangetast, rti belangrijke mate hebben hersteld. Het is moeilijk te beoordelen of het bluf-poker \|an de Beier Strauss inder daad tot ean ernstige crisis in het kamp van (b; christen-democraten zou hebben ge'üüd. liet heeft geen zin, hierover teflspeculeren. Maar een feit is dat de ambitieuze Strauss altijd de ^samenwerking van zijn CSU met dé CDU om {persoonlijke redenen van jgroot belailjr heeft gevonden. Karl Carstens: nieuweling in de Bondsdag. Hindeijlijk Een dreigt/ment van Barzel om al zijn functies tcjr beschikking te stellen zou een jaar geleden met vervroegde verkiezing pn in november in het voor uitzicht Strauss misschien hebben gedwongen!, zijn intimidatiepogingen op te gevtn. Want een breuk zou de Beierse julldozer de mogelijkheid hebben orrttnomen, een rol van beteke nis te spefljen in de 'grote politiek' van de Bondsrepubliek. Maar Barzel aar zelde en (ging tenslotte onder het juk van Strains door. Sindsdien heeft de vierkantei Beier Barzel steeds voor de voeten gelopen, hetgeen tijdens de verkiezingscampagne-bijzonder hinder lijk wa^jf Zonder jljet bijzonder irritante optre den van^Strauss zou Barzel op 19 no vember rmisschien nog een kans heb ben geluid om kanselier Brandt te verslaan., Met Strauss als blok aan het been van Barzel stond het in feite van tev|>ren al vast, dat de enorme populariteit van Willy Brandt bij de verkiezingen van doorslaggevende be tekenis (zou zijn. Na de nederlaag heeft S'|*auss (naar aanleiding van de kritiek «iie op zijn eigen hoofd neer daalde) Inog geprobeerd, Barzel als de grote scfiüldige aan de kaak te stellen en hem «meteen het politieke bos in te sturen. |Dat lukte hem niet: Barzel mocht -joorlopig nog een jaar aanblij ven als [fractievoorzitter. Over het par tijvoorzitterschap zou begin oktober van ditj jaivr op een partijcongres in Hamburg worden beslist. Het was duidelijk dat deze noodoplos sing B;j|rzel een enorm prestigeverlies bezorgt». Zijn vele politieke vijanden Franz Josef Strauss: bluf-poker. voor het voorzitterschap van de CDU (waarover pas in oktober een beslis sing zou worden genomen). Kohl was evenals in 1971 van oordeel, dat fractie- en partijvoorzitterschap niet in één hand mogen zijn. Barzel wist dat hij een keus zor moeten ma ken tussen de twee functies en aange zien alleen het partijvoorzitterschap hem een nieuwe kans op de kanse liers-kandidatuur zou kunnen geven, besloot hij vorige maand reeds een gelegenheid af te wachten om het fractievoorzitterschap uit handen te geven. Rainer Candidus Barzel: gezwicht voor dreigement van Strauss. Aanleiding Helmut Kohl: nieuwe partijvoor zitter? binnen CDU en CSU maakten van de ze situatie gretig gebruik. In januari jl. meldde Helmut Kohl zich al aan De aanleiding was tenslotte de weige ring van de fractie, in te stemmen met het voorstel van Barzel om zich in de Bondsdag niet teverzetten te gen het aanvragen van het VN-lid- maatschap door de Bondsrepubliek, als onderdeel van het met de DDR (Oost-Duitsland) getekende 'Basisver drag' betreffende normalisering van de betrekkingen tussen de beide Duit se staten. Na de stemming (101 tegen, 93 vóór, 1 onthouding) verklaarde Barzel slechts dat de uitslag wel eens gevolgen zou kunnen hebben voor het fractievoorzitterschap. Pas laat in de avond nam hij het definitieve besluit, deze functie neer te leggen. Zijn rivalen herstelden zich echter snel van de schok, die het aftreden van Barzel teweeg bracht. Strauss, die zich niet openlijk tegen het voorstel van Barzel had gekeerd, maar in het .verborgene op verwerping ervan had aangestuurd, nam onmiddellijk con tact op met Kohl om de volkomen nieuwe situatie te bespreken en om te voorkomen, dat een crisisstemming zou leiden tot een breuk tussen CDU en CSU. Beiden wilden een snelle be slissing over de opvolging van Barzel als fractievoorzitter en daarna over het partijvoorzitterschap. Het eerste personele probleem is al geregeld: een nieuweling in de Bonds dag, prof. Karl Carstens, die als staatssecretaris bestuurlijke ervaring had opgedaan, is nu fractievoorzitter. Hij moet bewijzen of hij even goed met eigenzinnige politici overweg kan als met de onderdanige ambtenaren, waarmee hij als staatssecretaris te ma ken had. Barzel hield de eer aan zichzelf door voor te stellen, op korte termijn een partijcongres te beleggen om over het partijvoorzitterschap te beslissen. Die bijeenkomst wordt op 12 juni in de Beethovenhal in Bonn gehouden, maar Barzel zal er geen kandidaat zijn. In de afgelopen week moest hij ervaren, hoe weinig werkelijke vrien den hij had en hoe snel aanhangers kunnen overlopen naar de partij, die aan de winnende hand is. Ook zijn laatste illusie om zich als partijvoor zitter met een zeer progressief pro gram een nieuwe machtspositie bin nen de CDU te bezorgen, werd hem ontnomen. En Barzel boog het hoofd voor het onvermijdelijke: hij liet we ten, zich niet herkiesbaar te stellen. Strauss Eén ding heeft Barzel voor zijn af scheid echter nog heel duidelijk ge maakt: hij betreurt het, zoveel conces sies te hebben gedaan aan de CSU van Straus: 'De indruk dat de CDU door 'vreemden' wordt bestuurd, moet worden weggenomen. De CSU mag geen minderheid het recht geven, al leen de koers te bepalen.' Overigens raadt Barzel de CDU niet aan, een conflict met Strauss te zoeken. 'Zij mag het echter niet langer uit de weg gaan', aldus Barzel die meent dat met het kiezen van een nieuwe fractie voorzitter niets wordt opgelost. Het conflict in het christen-democratische kamp heeft niet alleen met persoonlij ke tegenstellingen te maken. De wer kelijke tegenstellingen zijn van zuiver politieke aard. De conservatieve, nationalistische CSU van Strauss belet de CDU (door wie deze ook wordt geleid) de pro gressieve koers te varen, die nodig is om gelijke tred te houden met gewel dige veranderingen, die zich onvermij delijk in de maatschappelijke verhou dingen voltrekken. Dit laatste geldt evenzeer voor de Westduitse buiten landse politiek. Wil de CDU overle vingskansen hebben als grote partij, dan zal zij er niet voor moeten terug schrikken, zich los te maken van de CSU om geheel op eigen benen te kunnen staan. De halfslachtigheid, waaraan de CDU nu ten prooi is, heeft ook op de poli tieke situatie in de Bondsrepubliek een nadelige invloed. Elke democrati sche samenleving is gediend met een krachtige oppositie, niet van neen-zeg- gers, maar van politici die bij al hun beslissingen de werkelijke belangen van de samenleving voor ogen houden en niet nalaten de regering op haar tekortkomingen te wijzen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9