ei nig geestdrift fij Hoogovens en londen over cao Cellastic-dossiers niet publiceren Van twee miljoen mensen fiets gestolen gsm taking bij Bergoss uiten de bonden om Inkomensnivellering bij onderwijs bepleit 100 man buiten werkingssfeer Kamerleden doen mee aan sinaas appelactie Nederland onthoudt zich van resolutie tegen apartheid Twaalf verstekelingen duiken op in Maasstad Een geschenk van de natuur, ter ere van de jarige La Paz: de Coronita de la Fiësta, zeldzaam van vorm, rond en rank en natuurgedroogd, 38 ct. Kleine tbc-explosie in Brabants dorp via Hoek van Holland «Ék Harwich Vraag uw Londen-brochure aan: Watergate Pijpleiding van gaswingebied naar Eems Het weer Steden zijn driemaal zo 'gevaarlijk' als dorpen jW/KWARTET ZATERDAG 19 MEI 1973 BINNENLAND T3/K5 eei ADVERTENTIE nzc soc.-economische redactie IEN Zonder entliousiasine hebben de vakbonden en directie van Hoogovens een cao afge- voor dit jaar. Zowel de directie van Hoogovens als de industriebonden en de beambten bon iven gisteren na afloop van de moeizame onderhandelingen een eensluidend commentaar: ""Vt-e ij dat er een cao is, maar voor ons hoeft de vlag niet uit'. idaran de belangrijkste knelpunten ïnjet afsluiten van deze cao Bi de conclusies van het zoge- jee e Haagse akkoord zijn overge- teiii was op de valreep de uit- dt ng van het bedrijvenwerk. n 1 idersteuning van de vakbondsac- ten binnen de onderneming 1 de industriebonden toestem- iko gevraagd om behalve zakelijke de elingen ook opinies op de vak- j^jjpublicatieborden in het bedrijf 'a'ogen aanbrengen. Dit verzoek vdoor Hoogovens van de hand ge- evenals het verzoek om verga- Pa mte binnen liet bedrijf. Ook is n vakbondsleden niet toegestaan sc werktijd aan vak'oondsvergade- d^i deel te nemen. e le zijde van de directie werd er wezen dat Hoogovens al voor het j1( ken van het conflict bezwaren uitbreiding van de facilitei- Igjoor het bedrijvenwerk. 'We ont ij, n niet dat de vakbonden het ,s hebben om het stakingswapen e iteren, maar het is wat te veel agd om op het moment dat ze je ingooien te zegen: hier heb je en partijtje stenen', aldus perso- de heer Pavidse. peturstelling den, samen met een minimum van 465 gulden. Overeengekomen is een volledige prijs compensatie voor de inkomensgroe pen tot 28.000 gulden. Over wat meer wordt verdiend wordt tot een totaal inkomen van 34.000 gulden voor de helft en daarboven voor een kwart ge compenseerd. De vloer in de prijscom pensatie bedraagt 160 gulden. De werkingssfeer van de cao zal, in dien in overleg met de Vereniging van hoger Hoogoven-personeel een be vredigende oplossing kan worden ge vonden, worden uitgebreid tot groep twintig (het niveau van bedrijfschefs en jonge academici). Dit betekent dat het totale personeel van Hoogovens, op 80 tot 100 man na, onder de wer kingssfeer van de cao valt. De heer Davidse merkte op dat het uitblijven van oen 'bevredigdnde oplossing' met het hoger personeel zal betekenen dat er met deze -groep in '74 verder zal worden gesproken. Vakantie zabndsbestuurder J. de Jong ver- [le namens de drie indufitriebon- 'ortfat hij teleurgesteld is over de n ende houding van Hoogovens, andere onderdelen van deze taan wij niet le juichen, maar vinden wij toch voldoende lejet met een positief advies aan de voor te leggen', aldus de heer elangrijkste punten uit deze cao een loonsverhoging van 1,25 pro- en een vast bedrag van 240 gul- Verder is overeengekomen een werk tijdverkorting tot 40 uur pfr week per 1 januari '74. De basisvakantie is van 17 tot 20 dagen uitgebreid. Vanaf 39 jaar wordt elke vijf jaar de vakan tie met een dag uitgebreid, terwijl voor boven 60-jarigen een extra uit breiding is overeengekomen. De va kantietoeslag is verhoogd tot 7,2 pro cent met een minimum van 1325 gul den. De werkgeversbijdrage voor het vakbondswerk (buiten het bedrijf) is per lid gebracht van 32,50 tot 58 gul den. Vakbondsleden kunnen per jaar 14 dagen betaald verlof krijgen voor scholing en vorming. Vakbondskade*- leden kunnen drie weken betaald ver lof opnemen. Buitenlandse werknemers zullen voort- dlaxen in gastvrij) Welkom in rekreatiepark Sallandshoeve ADVERTENTIE Gunstig gelegen nabij Holterberg en grenzend aan de Hellendoornse bossen. Tal van allraktieve voorzieningen (o.a. verwarmd zwembad en aanslui mogelijkheid op elektriciteit voor caravans). ^jeen onzer verslaggevers Bij de Bergoss-tapijtfabrieken )ss heeft gisteren een groot deel 750 man tellend personeel ge Ook de komende dagen zou de *°1ng, waar de vakbonden niet ach- '°4taan, doorgaan. •hÜ Personeel eist een drastische '"^verhoging, die volgens de stakers "sMkomt op 15 gulden netto per k. Volgens de directie ligt die eis en zal inwilligen het Bergoss- enfljf miljoenen gaan kosten. Het ènde personeel wil ook een groter 'S i van de winst bij de winstuitke- bfllve de administratieve diensten cfeidende functionarissen (ongeveer ■Vlman) doet vrijwel het gehele fa- aan de staking mee. JBergoss-personeel is met de loon- h gekomen, nadat eerder hun col- egjs bij het concurrerende Desseaux- njtenbedrijf in Oss, flinke loonsver- rvlngen hadden gekregen. Na de ha- in Rotterdam is in Oss een ité Arbeidersmacht gevormd. Dit heeft de laatste dagen tegeno- mlhet Bergoss-personeel de eisen d| hoger- loon gerechtvaardigd, haal- nef rid ADVERTENTIE baar genoemd en noodzakelijk als duurtetoeslag. Volgens de directie van Bergoss is 'normaal overleg' niet mo gelijk omdat de vakbonden niet ach ter de staking staan. GEEN GOED WOORD De vakbonden hebben, net als destijds in Rotterdam, geen goed woord over voor het optreden van Arbeider smacht. Districtsbestuurder G. Hen- drix van de Industriebond-NKV zei: 'Het is gewoon om een rel te doen. Ze ruien de zaak op door onhaalbare ei sen te stellen. Zo proberen ze de men sen met zich mee te krijgen.' 'Wij kunnen ons best voorstellen dat men over de huidige lonen niet tevre den was', aldus dc heer Hendrix. In de textielsector, waar de cao uitgaat van minimumvoorwaarden, zijn de sa larissen toch al niet zo best en bij Bergoss was bovendien een zekere achterstand vergeleken met andere textielbedrijven. Wij als vakbonden stellen ons echter op het standpunt dat hierover gepraat kan worden. Maar om te gaan staken is gewoon ab surd.' aan een maand van te voren horen of hun contract al dan niet wordt ver lengd. Vakbondsbestuurder A. Molen dijk van de Industriebond-CNV sprak na afloop van het overleg de veron derstelling uit dat de leden dit com promis zullen aanvaarden. De indus triebonden hebben voor aanstaande woensdag ledenvergaderingen uitge schreven. VEENENDAAL Veertien Kamerle den van PvdA, PP en PPR zullen volgens Veendaalse wereldwinkeliers vandaag aanwezig zijn bij de anti- Zuid-Afrika-demonstratie op het Vee- nendaalse raadhuisplein. Ondanks het verbod van het Veenendaalse gemeen tebestuur wil men toch iedereen de kans geven om voor een kwartje een rotte sinaasappel op een kaart van Zuid-Afrika te gooien. Als compensa tie krijgt men dan een gave sinaasap pel uit een ander land. De actie is bedoeld als protest tegen het onderbetalen van zwarte werkne mers op de sinaasappelplantages. Be halve de Kamerleden zal o.a. ook ds. Buskes aanwezig zijn bij dc anti-apart heidsdemonstratie, die door een team van de BBC-televisie verfilmd zal worden. DEN HAAG Op last van de PvdA minister van buitenlandse zaken mr. Van der Stoel heeft Nederland zich gisteren van stemming onthouden over een resolutie tegen de apartheid in Zuid-Afrika. De resolutie opgesteld door Rusland en Guinee beoogde de opstelling van een verdrag waardoor mensen die zich aan de apartheidspo litiek schuldig maken in het buiten land kunnen worden vervolgd. Alle landen die het verdrag ondertekenen zouden dan Zuidafrikaanse of Rhode- sische bezoekers kunnen vervolgen. Nederland heeft niet meegestemd om dat minister Van der Stoel vindt dat eerst de juridische mogelijkheden en moeilijkheden van zo'n regeling beho ren te worden bekeken door internati onale juridische commissie van de Verenigde Naties. De Nederlandse woordvoerder in New York heeft in zijn stemverklaring benadrukt dat Ne derland tegen de apartheid is en dat de houding van ons land ten aanzien van deze resolutie daaraan niets af doet. ROTTERDAM In de Maasstad zijn gisteren twaalf verstekelingen aange houden, die allen uit Afrika komen. Negen van hen hadden zich ver scheept in het Griekse schip Corin- thic, dat uit Dakar kwam. De overige drie kwamen van het eveneens Griek se schip Sincerity uit Las Palmas. Al le verstekelingen hadden een leeftijd variërend van twintig tot dertig jaar. Zij zijn overgebracht naar de vreem delingenpolitie. Cigarros Autenticos. Van onze onderwijsredactie ARNHEM 'De inkomensverschillen in het onderwijs moeten klei ner worden. Er zijn heel wat argumenten aan te voeren om een ver schil in salariëring te rechtvaardigen. Maar het is toch niet redelijk dat een kleuterleidster driemaal zo weinig verdient als de directeur van een school voor voortgezet onderwijs'. Dit zei de voorzitter van de protes tants-christelijke bond van onderwij zend personeel, de heer C. Barnhoorn, gisteren op de jaarvergadering in Arnhem. Het bestuur van de PCBO heeft al voordat de industriebonden met hun acties begonnen geijverd voor verkleining van de inkomensver schillen. Volgens de heer Barnhoorn is er een goede kans dat alle leerkrachten in het onderwijs dit jaar ongeveer een gelijk bedrag netto-salarisverbetering krijgen. Per 1 januari zijn al enkele verbeteringen tot standgekomen in het voordeel van de zwakste groep, de kleuterleidsters en de jonge onderwij zers. De heer Barnhoorn vroeg de leer krachten zich actief in te zetten voor een christelijke school. We moeten niet teveel verwijzen naar commissies, rapporten en referaten, zei hij, maar zorgen dat we in de praktijk waar ma ken dat de christelijke school opvoedt tot liefde, gerechtigheid en vrede. In dat verband noemde hij speciaal de ouders. De PCBO heeft zich de laatste tijd intensief bezig gehouden met de inbreng van ouders in de school. Er komen gelukkig steeds meer ouder commissies naast de bestaande school besturen. De heer Barnhoorn vroeg de vergade ring tenslotte zich uit te spreken vóór steun aan het regeringsbeleid ten aan zien van de werkende jongeren. In een referendum hebben de leden van de PCBO zich vorig jaar uitgesproken voor een leerrecht in plaats van een verlengde leerplicht. Maar volgens de bondsraadsvergadering zal de PCBO de beslissingen van het parlement moeten respecteren. Het bestuur zal de vergadering daar om vandaag vragen mee te werken aan een onderwijssysteem dat geschikt is voor de werkende jongeren. Daarbij zou de PCBO dan samen met andere organisaties moeten ijveren voor de oprichting van meer protestants-chris telijke vormingscentra. Een van de bezwaren tegen uitbreiding van de ge deeltelijke leerplicht is namelijk dat de signatuur van het vormingswerk niet altijd overeenkomt met de wen sen van de ouders ENRAY In het kerkdorp Groe ningen in de gemeente Vierlingen beek (Noord-Brabant) heeft zich een kleine tuberculose-explosie voor gedaan, die, aangezien de besmettings bron bekend is, onder controle is, zo heeft het ministerie van volksgezond heid meegedeeld. De patiënt die met zekerheid als be smettingsbron kan worden beschouwd is in een sanatorium opgenomen. Ver der zijn vijf gevallen van primaire, nog niet besmettelijke tuberculose ontdekt. De explosie kwam aan het licht door tuberculine-onderzoek op scholen. (ADVERTENTIE) Nog wat snipperdagen tegoed? 'n Weekendje Londen is het helemaal. Al voor 183.- reis en hotel inbegrepen. Stoomvaart Maatschappij Zeeland. Antwoordnummer 3, Hoek van Holland, (geen postzegel). Kamercommissie na onderzoek: Van een verslaggever DEN HAAG Het verslag van het onderzoek naar de zogenaamde Cellastic-dossiers moet niet gepubliceerd worden. Dat meent de vas te commissie uit de Tweede Kamer voor de inlichtingen- en veilig heidsdiensten, die het rapport gisteren openbaar maakte. Deze dossiers zijn: Er is geen enkel bewijs te leve ren voor enige relatie tussen Cellastic en eventuele Duitse activiteiten op het gebied van ultracentrifuge of voor de vervaardiging van een atoombom; Er is evenmin bewijs dat prof. dr. J. Kistemaker (Leiden) reeds tij dens de oorlog te maken zou hebben gehad met Duitse pogingen om een atoombom te vervaardigen. in het verslag van de commissie, be staande uit zeven fractievoorzitters, wordt uitvoerig ingegaan op de Cel lastic-dossiers, een vijftiental mappen met stukken, van de meest uiteenlo pende aard: technische tekeningen, aandelen, blauwdrukken, uittreksels uit het handelsregister, geadresseerde lege enveloppen, telefoonlijsten, visite kaartjes, een plattegrondskaartje van de Parijse metro en kaartjes voor de metro. De NV Cellastic. zo wordt in het ver slag opgemerkt, was ogenschijnlijk een particuliere handelsonderneming, die in werkelijkheid werkzaam was op het gebied van de industriële spiona ge en heeft zich moeite gegeven om Vervolg van pagina 1. De woordvoerder van het Witte Huis, Ronald Ziegler. heeft gisteren de be weringen van McCord 'louter praatjes' genoemd. De president had niemand gemachtigd McCord strafverzachting aan te bieden als hij zou zwijgen. Ziegler ontkende gisteren ook nog eens dat Nixon overwoog af te treden. De president nog veel te doen en nog veel tot stand te brengen,' aldus Zieg ler. Sargent Shriver, democratisch kandi daat voor het vice-presidentschap in 1972, meent dat Nixon moet aftreden in verband met het Watergate-schan- daal. 'Aftreden zou wel eens de groot ste dienst kunnen zijn die Nixon aan het welzijn van het land kan bewij zen.' aldus Shriver. Cauffield had tegen McCord ook nog gezegd, dat als hij niet zou zwijgen president Nixon ten val zou kunnen worden gebracht. 'Het vermogen van de president om te regeren staat op het spel,' zou Cauffield gedreigd heb ben. Cauffield was assistent van de juridi sche medewerker van Nixon, John Dean. die ontslagen is. Cauffield is op 30 juni vorig jaar in dienst getreden van het ministerie van financiën. Hij werkte daar toen hij McCord zijn voorstel deed. Hij is met verlof ge gaan. toen voor het eerst bekend werd dat hij McCord had proberen om te kopen. Cauffield zal nu ook voor de senaats commissie van Sam Ervin moeten ver schijnen. Hij zal waarschijnlijk dins dag verklaringen afleggen. DEN HAAG De pijpleiding van Placid Oil, van de gasvelden in de Noordzee naar de Nederlandse kust, zal uitmonden in het Ecmsgebied. Hierdoor is het mogelijk het tracé van de aardgasleiding noordelijk van de Waddenzee te laten lopen, zodat vervuiling van het milieu voorkomen kan worden. Dit heeft het ministerie van economische zaken gisteren bp- kend gemaakt. Placid international oil kreeg in janu ari 1971 vergunning gas te winnen in twee blokken van het Nederlandse ge deelte op het continentaal plat in de Noordzee. Als 'landingsgebied' voor het gas js het gebied rond de Eemsha- ven aangewezen. Het tracé van deze plaats naar de winningsvelden biedt de meeste kans een leiding per 1 ja nuari klaar te hebben, aldus het mi nisterie. Het gewonnen gas wordt geleverd aan de Nederlandse gas-unie, die aan drie Duitse bedrijven een optie heeft ver leend om voor de helft in het con tract te participeren. De optie voor Vereinigte Elektrizitatswerke Westfa- len, Energieversorgung Weser-Ems- AG en Ruhrgas AG moet na 1 oktober 1974 worden omgezet in een vaste or der of afgezegd. 'vj Kaas ■Tiet ster-allures vergeten...Frico eten Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Meer dan twee miljoen Nederlanders (kinderen niet meegere kend) hebben het al eens meegemaakt dat hun fiets was gestolen. Het Neder lands Instituut voor de Publieke Opinie (NIPO) heeft dit berekend op grond van een zorgvuldig uitgevoerde steekproef onder 1067 mensen die ouder zijn dan zeventien jaar. Het NIPO heeft zich geconcen treerd op de gevallen waarbij de eigen fiets werd gestolen. (Ervaringen uit de naaste om geving, van gezinsleden, enz., telden niet mee). De cijfers die bij deze proef werden geproduceerd, zijn pit tig. Anderhalf procent van de ondervraagde mensen meldde in het eerste kwartaal van 1973 bestolen te zijn (van een fiets). Dat betekent landelijk ongeveer 140.000 gestolen fiet sen in de eerste drie maanden van 1973. Drie procent van de ondervraagden zei de fiets in de loop van 1972 te zijn kwijt geraakt. (Bijna 300.000 gesto len fietsen). Ruim zestien pro cent zei vóór 1972 te zijn be stolen. (Minstens 1.6 miljoen gestolen fietsen). Ruim 68 procent van de ondervraagden zei nooit de diefstal van een fiets te hebben ervaren, en elf procent antwoordde geen fiets te bezitten. In totaal komt men zo tot meer dan twee miljoen gestolen fietsen op een totaal van negen miljoen volwassenen (de jeugd was immers niet meegerekend). Vooral steden De cijfers van het NIPO wij zen er op dat de meeste dief stallen (van fietsen) worden gepleegd in de steden of de verstedelijkte gebieden. De provincie Noord Holland spant de kroon met 33 pro cent. Friesland en Zeeland zijn voor de bezitter van een fiets het veiligst (resp. drie en vier procent). Nog een paar cijfers: Zuid Holland 28 procent. Utrecht 25 procent, Noord Brabant 22 procent en Groningen 21 procent. De cijfers wijzen verder uit dat bewoners van grote steden gemiddeld driemaal zo vaak hun fiets kwijtraken als bewo ners van dorpen. Op een rijtje gezet zien de cij fers er voor de gemeenten als volgt uit: Amsterdam, Rotterdam en Den Haag: 33 procent besto len. Gemeenten tussen de 100.000 en 500.000 inwoners: 23 pro cent. onder meer in Nederland en Frank rijk gegevens te verzamelen van be lang voor het Duitse bedrijfsleven en voor de algemene Duitse oorlogsin spanning. Kamerdebat In het verslag wordt herinnerd aan het Kamerdebat (3 maart 1971) over de Nederlandse deelneming aan 'ultra- centrifuge Nederland NV' en wordt tevens gewag gemaakt van de sugges tie als zou er een verband hebben bestaan tussen de activiteiten van de in de tweede wereldoorlog in Parijs gevestigde NV Cellastic en eventuele Duitse activiteiten voor de vervaardi ging van een atoombom. De Kamercommissie ontkent dit ver band. In het verslag concludeert zij, dat niet blijkt van enige relatie tus sen enerzijds de projecten waaraan prof. Kistemaker in Leiden werkte en zijn werk voor Cellastic en anderzijds het na-oorlogse ultracentrifugeproject. De commissie zegt verder, dat zij geen aanwijzing heeft gevonden dat Cellastic een rol heeft gespeeld bij Duits speurwerk op het gebied van de ultracentrifuge of voor de vervaardi ging van een atoombom. De commissie heeft bezwaar tegen pu- blikatie van de Cellastic-dossiers. Deze dossiers bevatten opmerkingen over karaktereigenschappen en gedragingen van talloze personen, die in dat verband geheel irrelevant zijn, aldus het verslag. De commissie meent daar om, dat u^t een oogpunt van bescher ming van de persoonlijke levenssfeer van een aantal personen bezwaar be staat tegen publikatie. Enig algemeen belang is, naar de mening van de commissie, ook niet gediend met her vertrouwelijk ter inzage geven van deze dossiers aan bijvoorbeeld de le den van de Kamer. Zacht weekeinde Van onze weerkundige medewerker Hel weer blijft gedurende het week einde zacht, maar is tevens verander lijk. Door de bemoeienissen van een Atlantische depressie, die naar de Golf van Biskaje optrekt, is er naast zonnige perioden ook een kansje op regen of een onweersbui, in de eerste plaats in het zuiden (groeizaam!). Dit gebied komt het eerst binnen de greep van een Frans koufront, dat langzaam naar het noorden trekt. In Poitiers had het gisteravond drie millimeter neerslag gebracht, in Bré- hat in Bretagne acht millimeter. Bei de stations meldden tevens onweer. In zuidwest-Engeland viel zes tot zeven millimeter. Het noorden blijft vermoe delijk buiten de neerslagsfeer, be schermd als het min of meer wordt door een Skandinavisch hogedrukge- bied voortkomend uit een maximum van 1040 millibar boven de Noordelij ke IJszee De temperatuur zal goed in vorm zijn met maxima van 19 tot 22 graden, in België wordt plaatselijk 24 graden verwacht. Om vier uur gistermiddag meldden Maastricht en Eindhoven thermome terstanden van 20 graden, elders was het toen veelal 17 tot IS graden en het was in Nederland zowaar warmer dan in het Spaanse Almeria en in het Portugese Faro (16 graden). In noord-Frankrijk werd het maximaal 21, ten zuiden van Parijs plaatselijk 23 tot 24 graden. In Skandinavië blijft het nog koud. Vandaag wordt aan onze medewerker F. IJnsen te Wognum de Dr. J. van der Bilt-prijs van de 'Nederlandse Vereniging voor Weer- en Sterrekun- de' uitgereikt. Dit vanwege zijn dis sertatie 'Onderzoek naar het optreden van winterweer in Nederland', onder deel van het rapport 'Statistisch on derzoek naar de ijsgang in de Wad denzee', opgezet door Rijkswaterstaat, studiedienst Hoorn. IJnsen kwam tot een formule (vorstgetal), ivaarbij alle winters sedert 1200 onderling verge lijkbaar werden. Het gebeurt hoogst zelden, dat de sinds 26 februari 1944 ingestelde Van der Bilt-prijs een weer amateur wordt toegekend. De Bus- sumse wolkenfotograaf A. J. Aalbers was destijds de eerste, die in de ter men viel. Daarna volgden vrijwel uit sluitend atronomen. Overal in Nederland een vertrouwd beeld. Fietsen dieven zien er wat in. Gemeenten met 20.000 tot 50.000 inwoners: 16 procent. Gemeenten met 10.000 tot 20.000 inwoners: 15 procent. Gemeenten met 5.000 tot 10.000 inwoners: 16 procent. Gemeenten met minder dan 5.000 inwoners: 11 procent. Landelijk beeld Het NIPO heeft deze steek proef 'representatief' opgezet. Dat wil zeggen dat de groep ondervraagde personen zoda nig is samengesteld dat de er varingen nagenoeg model staan voor de ervaringen van de gehele bevolking. Vandaar dat het NIPO deze cijfers kan presenteren als een redelijk betrouwbaar landelijk beeld. «T(Iff!!)!* SNEEUW OPKU ARINGEN REGEN HAGEl 10 MAX TE MP. 10 MIN. TEMP. WINDRICHTING Hoos water: 20 mei Vlisslngcn: 3 36-15.34: den: 5.26-17.50; Den Helder: 9.13-21.32; Har- lingen: 11.33-23.59 Delfzijl 1.42-13.53. 21 mei: Vlisstngen: 4.14-16.34; 34. Haring- vlletslulzen: 5.55-18.21; Rotterdam; 7.01-19.17; Scbevcnlngen 5.22-17.40; lJmulden 6.00-18.24; Den Helder: 9.44-22.00; Harllngen: 12.06; Delfzijl 2.19-14.24. 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5