Circuit van Zolder na training te gevaarlijk ïeroptreden van Okker nog weinig overtuigend 't wordt weer caravan-weer! Goedkoop veilig Wandelen met NS Coaches en KNSB bereiken akkoord (KNCtP De 'problematiek' van het damspel Fikse aanval van oudere grootmeester -t a 4 ill i i 1 i 1 i Schermer gedood tijdens training Kessler tekent bij Jonger dan 21? Spoor dan een maand door heel Europa voor f240.- —pi Hordijk verkoopt zich duur tegen Ilie Nastase Proloog Giro voor Merckx Hoogedoorn tweede Heeft u al een NS-gezinskaart? Vaderen Moeder betalen-de kinderen gratis mee! Ook Drysdale uitgeschakeld iliW/KWARTET ZATERDAG 19 MEI 1973 SPORT T21/K23 (ADVERTENTIE) Heerlijk genieten van elk vrij week-end en de hele vakantie - in uw eigen caravan! Als u nu uw caravan koopt heeft u er nog het hele seizoen plezier van. Uw caravandealer zal u graag deskundig adviseren. In het boekje .,ABC voor caravan-kopers" kunt u alles lezen wat u bij het kiezen en kopen van uw caravan van pas komt. U kunt het boekje bestellen door overmaking van 3,50 op postgiro 162120 t.n.v. SRC, Amsterdam. Vermeld ,,ABC". Publikatie van RAI afd. caravans De 'problematiek' is een speciale be oefening van het damspel. Een vorm van een kunstuiting is het, waarin het geniale componeren van de auteur tot uitdrukking komt. De inhoud van een probleem wordt ondermeer be paald door de volgende punten: Dat hij niet te plomp van afwerking en van aanvangsstand is, dat de inhoud oorspronkelijk genoeg is, dat de com positie te gemakkelijk op te lossen is. Verder bepalen het constructieve ele ment, het voldoen aan eisen en nor men en nieuwe ideeën de waarde. Het omvangrijke oeuvre van de fanta sierijke auteur Max Douwes is bizar en altijd magistraal. Knotsgekke stan den, vol schijven (19x18), waarin ele mentaire principes verwerkt zijn. Wit wint (alleen de witte zetten zijn aan gegeven) ZFa -ffc m m m wit wint 21-17, 36x27, 26-21, 22x42, 49x27 46-41. 17x28, 28-22, 13x2, 18x20, 2x45 25x43 48-43, 50-44, 45x4, 35-40, 4-22, 40-45, 22- 50 gew. Een tegenhanger in de problematiek is de zgn partijenproblematiek waar, dat is logisch, mijn voorkeur naar uit gaat. Een auteur die zich op beide terrei nen begeeft is de talentvolle partijspe ler Frans Hermelink. Het fraaie van partijachtige composities is dat het eigenlijk een toegevoegde moeilijkheid om te componeren in zich heeft. Frans Hermelink Wit wint Wit wint eventjes door 35-30, 47-41, 27-21, 43-39, 49-44! 39-33, en hoe zwart ook slaat, altijd volgt de naslag waar bij de dam wordt opgepeuzeld. (Turk se slag effect). t'ijdens mijn Jumbo-séances deed de volgende compositie van Weiss de ron de. Als men deze binnen een half uur vindt dan is dat werkelijk een ap plaus waard. Wie zich aan deze stunt stand gaat wijden moet in ieder geval geen vlees gaan braden. Toch even de oplossing; 26-21, 36-31, 47-42 27-21, 46- 41, 48-42, 21-16, 16x20, 39-33! 34x5. HARM WIERSMA Ook een speler, die zijn vijftigste le vensjaar overschrijdt, kan tegen de jeugd scherp en aanvalslustig spelen. Een bewijs daarvoor is de Hongaarse grootmeester L. Szabo. Zijn partij te gen d'd jonge talentvolle Nederlander Hartoch heeft hij in het laatste Hoog oventoernooi in de beste stijl van zijn jonge jaren gewonnen. Jammer dat Szabo in het deze week in Dortmund begonnen toernooi om het open kam pioenschap van Duitsland niet mee doet 'omdat hij daar een vreemde eend in de bijt zou zijn.' Een tJ be scheiden verontschuldiging. Konings-Indisch SZABO-HARTOCH 1. d4 Pf6; 2. c4 c5: 3. d5 g6; 4. Pc3 Lg7; 5. e4 d6; 6. Le2 0-0; 7. f4 e6; 8. Pf3 ed5;9. cd5: Pfd7. Dit is te passief. 9. Te8; 10. Pd2 Pg4 of b5! zou juist zijn. 10. 0-0 Pa6: 11. Tel Te8; 12. Lc4 Pb6; 13. Lfl Lg4; 14. h3 Lf3; 15. Df3: Pb4; 16. Df2 Tc8? 17. a3 Pa6; 18. Lb5 Pd7; 19. Le3 Pc7; 20. Ld3 Tb8. Dit had al op de 16e zet kunnen gebeuren! 21. TadI b5; 22. e5! de5: 23. f5! c4 24. Le4 a6; 25. d6 Pa8; 26. Pd5 Pab6; 27. Tfl Pd5: 28. Ld5 g5 29. f6! Met dit tweede pion-offer opent wit terecht zijn tweede open lijn f5-f6 29Lf6 (Zwakker zou Df6: 30. Dg3 zijn) 30 Df5 Kg7; 31. h4! Al het goede komt driemaal: weer een pion- offdr. 31. gh4: 32. Le4 Pf8; 33. Dh5 Pg6 34. Ld5. Nu dreigt 35. Lf7: Kf7: 36. Dh7.t met gewonnen spel. 34. Pf4. Df7: Kh8 36. Le4 Lg7. 37. Lf4: ef4: 38. Df5 Te4: 39. De4: De ster ke d-pion beslist nu snel. 39. h3 40. Tf4: hg2: 41. d7 h6 42. Tf7 Db6t en zwart gaf na afbreken op. Er kon bijvoorbeeld volgen: 43. Kg2: Tg8 44. d8D! Td8: 45. Tg7:! Kg7: 46. De7t enzovoort. Een onlogisclie sleutelzet. Zoals bekend is, wint toren plus paard niet van een toren, onder nor male omstandigheden. Er zijn uitzon deringen. Een heel interessant voor beeld daarvan is de studie van van daag. Wij verraden onze lezers, dat de eerste zet fijn-berekend is. Wit offert zelfs zijn paard. Maar voorzichtig. ook daarna is de oplossing nog geens zins eenvoudig. J. flasek 1929 1 Wit speelt en wint In de slijl van de 'Boheemse school'. Het is merkwaardig, dat de belang rijkste Russische probleemcomponis ten tot de trouwste aanhangers van de 'Boheemse School' behoorden en dat enige van hen er nog toe behoren. Zoals wij in deze rubriek al eens ge zien hebben, hoort bij deze probleem- richting vooral het 'reinmat'. In het volgende probleem vormen de 'econo mische matbeelden' vijf te samen! een heel elegant geheel. Oplossingen. STUDIE: 1 Pg7-h5! Thl-flf (na Th5: wint 2. Kg6) 2. Ph5-f6 Tfl-al! Een ko mische verdediging. Als het torenof fer aanvaard wordt, is het pat. 3. Ta7- e7; Tal-el (Nog een keer. Na Ta8 en 4. Kg6 is zwart verloren) 4. Pf6-e4 (Dreigt 5. Te8* Kh7. 6. Pg5t met to renwinst). 4. Kh8-h7! (Omdat zwart na 5. Pg5t? Kh8 6. Tel: wederom pat zou staan). 5. Te7-e5 Tel-hl (5. Kh6 6. Te6t of 5. Tflt 6. Pf6t). 6. Te5-g5 Kh7- h6; 7. Tg5-g6t mt't 8. Pf6t en wint. LUDEK PACHMAN ADVERTENTIE Kbu EVENINGEN Dat na de ;te enkelspelen van de Davis •ontmoeting tegen Roemenië jstand in evenwicht (1-1) is, nauwelijks verwondering :ken. Zowel Nederland als jmenië brengen een interna- lal gerenommeerde tennisser e baan (respectievelijk Tom :er en Ilie Nastase) en moeten team completeren met spe- 5 die internationaal tot een pienlijk lagere garnituur be en. Toen dan ook bij de loting r de eerste dag twee keer een frontatie tussen 'sterk' en ik' uit de bus kwam, kon de id na twee enkelspelen zonder co's reeds worden ingevuld. irognoses kwamen uit. Tom Okker de na vijf jaar terug in de Davis met een overwinning op de onbe- le Thoma Ovics (57 62 61 en Jan Hordijk bleek daarna in- aad kansloos tegen de fameuze unstenaar Ilie Nastase (63 63 Wie echter verder gespeculeerd it hebben en had gehoopt op een zend heroptreden van Tom Okker de Scheveningse METS-banen, m bedrogen uit. Want het was N'ederlandse zijde niet Tom Ok- die tennis liet zien dat de handen taan opeen brengt, maar de in iteiten ver bij Okker achterblij- e Jan Hordijk. a twee uur stond Tom Okker op aan om zich van Thoma Ovics te oen. Het was een partij waarin Okker aanvankelijk de grootste te had in zijn spel te komen, s bleef aan de achterlijn (zijns ns verstandig, want wanneer hij voren kwam bleek hij de kunst het volleren en smashen in het iel niet meester te zijn), om van Okker met groundstrokes, al cross, te passeren. Hij kreeg volop de gelegenheid toe, want ir zette er nauwelijks vaart, sloeg diep genoeg en kon uiteindelijk ijn opslag ook al weinig venijn Vooral zijn tweede opslag gemiddeld anderhalve meter len het opslag-vak. Het gevolg laat gemakkelijk raden: een eindeloze lepelen, met nauwelijks enige ing. reden voor Okkers teleurstellend den, is moeilijk te vinden. Ner- (iteit ligt voor de hand, want Tom r wordt bij zijn partijen op Ne- kndse banen altijd door een extra C geremd. Okker gaf toe ook voor ïartij tegen Ovics door extra span gen te zijn geplaaigd. Het aan da- partijen herinnerende lepelen had V ook nog andere oorzaken. Ok- 'Er stond veel wind. zodat ik de met snel kon nemen. Bovendien ik niie-t zo best, stond vaak ver- J, en dan is het niet zo gek dat aak aan het net werd gepasseerd'. Tom Okker liet liggen, maakte Hordijk daarna echter goed. De irige nationale kampioen hoefde geen zorgen te maken; hij koes- e geen enkele andere ambitie dan ase met zoveel mogelijk moeite te winnen. (DIJK Hordijk slaagde verrassend. Hij m zelfs met 20 in de eerste set en dat deed hem, heel even zijn sombere perspectie* verge- ADVERTENTIE) 1\ NS heeft 15 wandclrnut NS heeft 15 wandelroutes in de mooiste streken van ons land voor u uitgezocht. Nieuw voor 1973: wandeling in het Staatsnatuur- reservaat de Strabrechtse Heide (bij Heeze in Oost Brabant). Vraag op het station naar de kleurenbrochure "Wandelen met NS" voordelig uit met NS J' Sg TURIJN (AFP) Salvatore Nizza, de voormalige degenkam- pioen van Italië, is het slacht offer geworden van een nood lottig ongeval tijdens een trai ning met zijn vriend Giampiero Sclarandis. De degen van Sela- andis brak bij een aanval in tweeën waarna Nizza in de keel werd geraakt. Op weg naar het ziekenhuis is de 35-jarige Nizza overleden. Kernploegen samengesteld AMSTERDAM De Koninklijke Nederlandst Schaatsenrijders Bond is met de coaches Leen Pfrommer (allrounders en sprinters), Ge rard Maarse (dames) en Egbert van 't Oever (jeugd) overeengeko men, dat zij hun werk voor de kernploegen blijven verrichten tot en met de Olympische Spelen van 1976 in het Oostenrijkse Innsbrück. ten. Hordijk: 'Ik dacht toen ineens dat ik misschien nog wel een kansje had, maar even later sta je dan weer voor clown'. Hordijks verdienste was dat hij erin slaagde Nastase (vorig jaar finalist op Wimbledon en win naar van Forest Hills) veel op de ach terlijn te drukken en hem bovendien veel te laten lopen. Nastase moest zo doende diep in het slagen-arsenaal tas ten en bovendien zijn snelheid de monstreren. De hardslaande Hordijk, ook sterk aan het net maar toch nog te traag bewegend om afdoende op Nastases kostelijk verrassende en uit stekend gecamoufleerde slagen te kun nen reageren, was dan ook een andere dan die twee jaar geleden in Boeka rest. eveneens in de Davis Cup, tegen Nastase stond. Nastase: 'Hordijk speel de aanzienlijk beter. Overigens was het tennissen door de wind niet zo gemakkelijk'. Het klasse-verschil, dat Hordijk moe dig negeerde, drong zich vooral in de laatste games van de derde set op. Nastase speelde toen als een kat met een muis. Hij legde de bal over het net, zo dat Hordijk er juist bij kon, wipte de bal nog eens net binnen be reik van zijn tegenstander terug en maakte het karwei vervolgens af. Tom Okker: 'Dat is het tennis waar Nasta se van houdt, een voortdurende 'spie lerei'. Hij heeft zijn tegenstander graag aan een touwtje, zodat hij met hem kan doen wat hij wil'. Meer echter dan de eerste enkelspelen telden gisteren in Scheveningen de beschouwingen over komende partij en. Afgezien van het dubbelspel (waarin waarschijnlijk Hordijk naast Okker komt te staan, hoewel de op stelling tot vanmiddag wordt verzwe gen), richtten de speculaties zich vooral op de enkelspelen van morgen, waarin Tom Okker tegenover Nastase komt te staau en Jan Hordijk tegen over Thoma Ovics. Wat Okker betreft, valt er nauwelijks iets te voorspellen. De balans van de partijen tegen Nas tase slaat duidelijk in zijn voordeel, maar dit zegt evenmin iets als bij voorbeeld Okkers matige prestatie van gisteren. Jan Hordijk echter zou wel eens een belangrijke rol kunnen vervullen en Tom Okker was na diens spel van gis teren uiterst optimistisch. Okker: 'Te gen Ovics is Jan beslist niet kansloos. Ovics is een mindere speler en boven dien langzamer. Jan kan winnen, als hij zich maar niet het spel van Ovics laat opdringen. Hij zal van achteruit de Roemeen naar het net moeten trekken'. HANS SCHMIT De voorlopige kernploegen dames en heren voor het schaatsseizoen 1973- 1974 zijn samengesteld. Bij de heren all-rounders zijn uitgenodigd: Jappie van Dijk, Klaas Vriend, Hans van Helden, Jan Derksen, Jacques de Ko ning, Piet Kleine en Jan Talsma. Harm Kuipers heeft om studieredenen verzocht niet in de voorlopige kern ploeg te worden opgenomen. Hij zal wel deelnemen aan de Nederlandse kampioenschappen en komt bij een gunstige plaatsing wel in aanmerking voor een plaats in de definitieve kern ploeg. Voor de voorlopige kernploeg sprin ters zijn uitgenodigd: Jan Bazen, Ep- pie Bleeker en Johnnie Olof. Zowel de conditie- als ijstraining zal bij bei de kernploegen verzorgd worden door Leen Pfrommer. Voor deelneming aan de voorlopige kernploeg Jong Oranje hebben de vol gende rijders een uitnodiging ontvan gen: Gerard van Gelder, Jan Heida, Daan Gompen, Karei Draayer, Piet van der Kant en Hermannus Moek. De ijs- en conditietraining voor deze ploeg zal gegeven worden door Egbert van 't Oever. Voor de voorlopige kernploeg dames zijn uitgenodigd: Atje Keulen-Deel stra, Trijnie Roosendaal-Rep. Sippie Tichelaar, Sijtje van der Lende, So phie Westenbroek, Froukje Jongsma, Christa Jaarsma en Annie Borckink. Elly van de Brom is met schaatsen gestopt. De conditie- en ijstrainingen zullen bij de dames verzorgd worden door resp. de heren Holleboom en Maarse. De laatste is toch met de KNSB tot overeenstemming kunnen ZWOLLE (ANP) George Kessler, algemeen directeur van de eerste d vi sie-club PEC, heeft besloten zijn voor lopig contract ran twee maanden te verlengen tot 1 juli 1974. LAS VEGAS (AFP) De Zuid-Afri kaan Cliff Drysdale heeft het Interna tionaal toernooi om de Allan King Trophee in Las Vegas verloren van de Amerikaan Roscoe Tanner: 76, 63. Drysdale stond als zevende genoteerd speler, die nu nog in de strijd is, i> de Amerikaan Arthur Ashe. Deze ont moet de Chileen Jaime Fillol in de kwartfinale van het toernooi, waarvan de hoofdprijs 150.000 dollar (ruim 400.000 gulden) bedraagt. (ADVERTENTIE) Wie nog geen 21 jaar is, mag van 1 mei t/m 31 oktober een maand lang onbeperkt per trein door de meeste Europese landen sporen voor f 240.-. Bovendien: reducties op vele autobuslijnen, bootverbin dingen enz. en 50% reductie op treinreizen in eigen land. Vraag de folder over de kaart Inter-Rail op 't station. 1 oor races op Zand voort nog geen vergunning wedstrijd alsnog te houden op het cir cuit van Nijvel, waar de Belgische Grand Prix ook vorig jaar werd gere den, bleek niet te verwezenlijken. De plaatselijke overheid maakte daar na melijk bezwaar tegen. ZANDVOORT In een gistermorgen in het raadhuis van Zandvoort gehouden bespreking tussen het Zandvoortse gemeentebe stuur en de circuit-exploitatie van de Nederlandse autorensportvereniging is gebleken dat de voor de veiligheid van het publiek noodzakelijke afraste ringen langs de buitenzijde en de bin nenzijde van het circuit nog niet ge heel zijn geplaatst. Op grond van deze omstandigheid heeft de burgemeester van Zandvoort nog geen vergunning ingevolge de al gemene politieverordening verleend tot het houden van trainingen van daag en van wedstrijden morgen. Dit is voor B en W van Zandvoort aanlei ding geweest de huurovereenkomst met de organisatoren nog niet te teke nen. Indien vandaag om half tien blijkt dat alle voor de veiligheid van het publiek vereiste afrasteringen zijn geplaatst, zal alsnog de vergunning voor trainingen en wedstrijden wor den afgegeven op basis van door de sportsecretaris van de KNAC afgege ven verkklaring dat het circuit van Zandvoort geschikt is voor het hou den van alle internationale snelheids wedstrijden. Dan zal tevens de huuro vereenkomst worden ondertekend. Van onze sportredactie VERVIERS Eddy Merckx start vandaag in Verviers in de rose leider strui van de Ronde van Italië. De wie- lerkeizer won gisteren in de Belgische plaats de ouverture van de Giro, een tijdrit, die hij samen met zijn ploeg genoot Roger Swerts moest afleggen. Merckx en Swerts hadden voor het mini-ritje door de straten van Ver viers een tijd nodig van zes minuten en 47 seconden. Ze waren daarmee twee seconden sneller dan hun land genoten Roger de Vlaeminck en Pa trick Sercu en het paar Rik van der Linden (België) -Gerben Karstens (Nederland). Als vierde plaatsten zich het Spaanse koppel Jose Manuel Fu- ente en Jose Pessarrodono. De ge maakte tijden tellen overigens niet mee voor het algemeen klassement. WARSCHAU De Nederlandse ama teur-wielrenner Co Hoogedoorn is tweede geworden in de negende etap pe van de Vredeskoers, een rit over 128 kilometer van Starochowicz naar Warschau. Evenals in de achtste etap pe. die in de morgenuren werd verre den (een tijdrit gewonnen door Szur- kowski) was de overwinning voor een Pool. Stanislaw Szozda versloeg Hoge- doorn en de Tsjech Polusny in de eindsprint. Toch dik het overwegen waard. Zo'n kaart kost maar f 50.-. Daar krijgt u een héél jaar voordeel voor. Plus één dag gratis reizen voor 't gezin. Haal de folder aan 't loket. voordelig uit met NS ZOLDER De organisatoren van de Grote Prijs van België op het circuit van Zolder bij Hasselt, die voor mor gen op de agenda staat, hebben onder druk van de rijders besloten na de eerste trainingsperiode de wagens gis teren laat in de middag niet voor de tweede maal op de vernieuwde baan los te laten. Delen van het wegdek lieten los en maakten dat verder trai nen levensgevaarlijk zou zijn geweest. Enkele dagen geleden is op het Belgi sche circuit een nieuwe slijtlaag aan gebracht. Toen begin van deze week bleek dat niet aan alle veiligheidsei sen van de internationale circuit-keu ringscommissie van dc FIA was vol daan dreigde de Belgische Grand Pnx die meetelt voor het wereldkampioen schap der coureurs, te worden gean nuleerd. Een uitstel van 24 uur werd gegeven. In die periode werden de nog niet uitgevoerde werkzaamheden evenwel voltooid, waardoor dc race scheen te zijn gered. (ADVERTENTIE) Bij de eerste training raakten al snel de Amerikaanse Shadow-coureur Geor ge Follmer en de Fransman Jean Pierre Jarier, die in een March uit komt, van de baan. Beiden bleven on gedeerd. Wereldkampioen Emerson Fittipaldi, de Lrit Jackie Stewart en de Belg Jacky Ickx inspecteerden daarna het wegdek, dat onder invloed van de zonnewarmte zacht was gewor den. De wielen van de wagens reden daardoor stukken steen los. De organisatoren verklaarden dat zij in de avond en nacht de noodzakelijke Het circuit van Zandvoort is sinds kort beveiligd met vang rails en afrasteringen. reparaties zouden doen uitvoeren en dat de trainingen zaterdagmorgen en middag normaal doorgang zouden kunnen vinden. Indien de race zou moeten worden af gelast kost dat de organisatie zo'n 1,3 miljoen gulden. Een suggestie de Jan Hordijk tijdens zijn partij tegen Ilie Nastase.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 23