oorzitter Ervin: e sparen niemand Boeddhisten sluiten vrede in Zuid-Vietnam u Libanon sluit nieuw akkoord met Palestij nen ie is e in atergate- landaal naatscommissie begint Watergate-onderzoek [stens volgt [zei op als ctieleider Cornfeld niet vrij Skylab iets minder warm Call girls zorgden bij BBC voor gewenste muziek Regering-V orster waarschuwt pers /KWARTET VRIJDAG 18 MEI 1973 BUITENLAND T7/K9 3INGT0N (UPI, AP, Reuter) Onder leiding van de Democratische or Sam Ervin is een senaatscommissie gisteren openbare hoorzittingen hnen die de achtergronden van het Watergate-schandaal moeten ont- p. In zijn openingsverklaring, die door de televisie werd uitgezonden, ite Ervin op, dat hij en zijn commissieleden vast besloten zijn de onder- Jeen boven te brengen en 'niemand zullen sparen, wat zijn positie in het I ook moge zijn'. van de commissie wor- door ongeveer 200 jour- lesen rechtstreeks door de tele- jgezonden. Voor het aanbreken lag stond er al een lange rij voor het senaatsgebouw die Éingszitting wilden bijwonen, [was twee uur voor Ervin de ast opende al volgestroomd, •vin een opsomming had ge- fen alle misdrijven die tot nu fnd zijn geworden in verband ■Watergate-affaire, merkte hij het ergste misschien wel is, Be poging in te breken op het lartier van de Democratische f een 'massale poging is onder- jalle onzuivere daden te ver- wat er zelfs toe leidde, dat i getuigen werden betaald ijgen waardoor de rechtgang natie werd aangetast'. Howard Baker, een van de re- nse leden van de commissie, [op, dat hij het bemoedigend (DPA, UPI) De frac- j de CDU in de Westduitse ag heeft gisteren de 58-ja- ofessor Karl Carstens ge- tot fractievoorzitter. Hij ainer Barzel op, die vori- k is afgetreden. werd reeds bij de eerste ie met een grote meerderheid Hij kreeg 131 stemmen tegen Schroder 26 stemmen en Ri- ron Weizsacker 58 stemmen. is staatssecretaris geweest enlandse zaken en defensie, t Carstens is pas sinds de al- verkiezingen van 19 november lar lid van de bondsdag. Poli- jaarnemers in Bonn geloven ^stens een duidelijke compro- ir is, die moet proberen de te- 'pgen in de fractie te over- fa, Hij staat bekend als een k een groot politiek inzicht en ps geduld. Hij is bovendien als pmer niet betrokken bij de in- verwikkelingen. Gerhard r, die eerst favoriet was, is ie- in de oude garde, s vorige week afgetreden toen erderheid in de fractie, onder van Franz-Josef Strauss, de an de Beierse CSU, niet met e wilde gaan in zijn pleidooi etreding van West-Duitsland VN. Barzel heeft deze week d ook geen partijvoorzitter te ilijven. De CDU zal op 12 juni gres houden waar een nieuwe :r gekozen zal worden. Daar- lat kandidaat de premier van 1-Pfaltz, Helmut Kohl. vond, dat was komen vast te staan dat de politieke partijen niet betrokken waren bij de spionage-pogingen. De beroepspolitici gingen, volgens hem, vrijuit. De Democratische senator Da niel Inouye van Hawai zei dat het Witte Huis had geprobeerd de federa le recherche (FBI) en de inlichtin gendienst (CIA) in te schakelen voor partijdoeleinden en voor het in de doofpot stoppen van het schandaal. De eerste getuige die door de commis sie opgeroepen werd was Robert Odle, de vroegere administratieve directeur van de commissie voor de herverkie zing van president Nixon. Hij ver klaarde dat de uiteindelijke verant woordelijkheid voor de campagne bij het Witte Huis lag. Hij vertelde ook dat John Mitchell al voor hij aftrad als minister van justitie zich intensief met de campagne bezighield. Mitchell ging later de campagne officieel lei den, maar trad voortijdig, onder meer op aandrang van zijn vrouw, af. Na de arrestaties van de zeven men sen die hebben geprobeerd op 17 juni vorig jaar in het Watergate-gebouw in te breken, had Odle een map mee naar huis genomen, die op het bureau lag van de assistent-campagneleider Jeb Magruder. Die had dit gevraagd. Hij had de map na het weekeinde on gelezen weer mee genomen. Achteraf had Odle begrepen dat daarin waar schijnlijk verslagen van afgeluisterde telefoongesprekken zaten. Toen hem gevraagd werd de map mee te nemen, had de campagneleiding gezegd dat het om 'strategisch materiaal' ging. Er ging luid gelach op in de zaal toen Odle vertelde dat hij na het bekend worden van de inbraakpoging tegen bezoekers van zijn kantoor had gezegd dat dit bij hem nooit kon gebeuren, omdat hij James McCord in dienst had. MacCord was een van de inbre kers. Toen hem daarna werd gevraagd hoelang McCord nog in dienst was ge bleven nadat hij gesnapt was, zei Od le: 'Ongeveer een minuut'. De Washington Post, die een Pulitzer- prijs heeft gekregen voor zijn verslag geving over de Watergate, heeft giste ren geschreven, dat het afluisteren in het Democratische hoofdkwartier on derdeel vormde van een uitvoerige en voortdurende campagne van illegale en semi-legale geheime operaties di het bewind van Nixon sinds 1969 heeft uitgevoerd. Tot deze acties, waarvan vele bijzon derheden nog gehuld zijn in geheim zinnigheid, behoren: het gebruik van de geheime dienst vorig jaar om in lichtingen te krijgen over het particu- GENEVE (AFP) Bernard Corn feld, oprichter van de beleggingsmaat- schapij IOS (Investor Overseas Servi ce) blijft in arrest. Dit heeft de recht bank van Gèneve gisteren bepaald. Te gen de Amerikaan zijn beschuldigin gen van zwendel, het aansporen tot speculatie en misbruik van vertrou wen uitgebracht. Hij werd maandag gearresteerd. liere leven van zeker een democrati sche presidentiële kandidaat, het bezit van vertrouwelijke rapporten over se nator Thomas Eagleton; deze waren in handen van John Ehrlichman, ad viseur van het Witte Huis, voordat onthuld werd dat Eagleton gedwon gen was zich terug te trekken als kan didaat voor het vice-presidentschap; het huren van personen om geweld aan te moedigen op anti-oorlogsde- monstraties; het gebruik van speciale commando's van agenten voor het ple gen van politieke spionage en sabota ge. Het blad, dat hooggeplaatste kringen citeert, schrijft dat de clandestiene operaties gericht waren tegen radicale leiders, studentendemonstranten, verslaggevers, democratische kandi daten voor het presidentschap en vice- presidentschap, het congres en zelfs medewerkers van Nixon die verdacht werden van het doen uitlekken van gegevens aan de pers BEIROET (Reuter, UPI) Libanon en de Palestijnse comman dobeweging hebben gisteren 'volledige overeenstemming' bereikt over nieuwe voorwaarden voor de aanwezigheid van de Palestijnse guerrillastrijders in Libanon. Senator Sam Ervvin opent de eerste bijeenkomst van de senaatscom missie die zich gaat bezig houden met het onderzoek in de 'Water- gate-affaire'. S AIGON, PARIJS (Reuter. AFP, UPI, AP)De twee belangrijkste boeddhistische groeperingen van Zuid-Vietnam hebben gisteren na een politieke strijd van zeven jaar vrede met elkaar gesloten Volgens politieke waarnemers kan het nu gesloten akkoord van groot belang zijn, omdat de boeddhis ten in dc afgelopen 20 jaar altijd een belangrijke politiek kracht vormden, zodra zij als een eenheid optraden. De bijzonderheden van de overeen komst worden geheim gehouden. Door het sluiten van de overeenkomst is de weg vrijgekomen voor de vorming van een nieuwe Libanese regering en de beëindiging van de noodtoestand, die op 7 mei werd uitgeroepen. Vol gens regeringswoordvoerders 'garan deert de overeenkomst de souvereini- teit van Libanon en de veiligheid van HOUSTON (Reuter, UPI) De lancering van de eerste Skylab- bemanning is voorlopig uitge steld tot volgende week vrijdag. De temperatuur in het door de zon geteisterde ruimtestation schommelt na zorgvuldig ma noeuvreren nu tussen 35 en 40 graden. Tijdens het nieuwe uit stel zullen twee modellen zon neschermen worden ontwikkeld. Het eerste zou door een in het open luik van zijn Apollocabine staande astronaut moeten worden aangebracht terwijl de cabine langs het Skylab be weegt. Lukt dat niet, of lijkt het toch te gevaarlijk, dan moeten de mannen eerst Skylab in, om dan vanuit een luik in het station zelf een vast scherm aan te brengen. Dat zou óf een 'overmaats projectiescherm' op een poot zijn, of een soort paraplu constructie. Lukt dat, dan is volgens de vluchtlei- ding een, afgezien van de stroomsto ring, normale werkperiode van 28 da gen mogelijk. De astronauten zullen wel bepaalde extra voorraden moeten meenemen. Bepaalde medicijnen aan boord van Skylab zijn bijvoorbeeld bedorven. Directeur Kraft van het ruimtevaart centrum in Houston heeft toegegeven dat de NASA voor het rondkrijgen van de reparaties een heleboel van zijn bekende ijzeren veiligheidsregels moest laten vallen. Maar de risico's zouden zorgvuldig worden afgewogen, zei hij. 'Ter gelegenheid van de 2517e verjaar dag van Boeddha kwamen de leiders van de An Quang-pagoda (die anti-Sai- gon zijn) en van de Quoc Tu-groep (pro-Saigon) voor het eerst sinds 1966 in gebed bijeen. De secretaris-generaal van de An Quang-groep, Thich Huyen Quang zei tegen journalisten: 'Wij hebben be hoefte aan een sterke verenigde macht om het hoofd te bieden aan de nieuwe politieke situatie in de toe komst'. Hij zei dat de regering van president Ngoeyen Van Thieu bepaald niet gelukkig was met een verenigde boeddhistische beweging en veel meer de voorkeur gaf aan een versplinterde oppositie. De leider van de pro-rege ringsfractie, Thich Tien Nanh zei dat zijn groepering met de An Quang - boeddhisten samenging, teneinde waarachtige nationale verzoening op alle niveaus te bevorderen. Doordat veertien kleinere boeddhisti sche secten zich eveneens bij de twee groten hebben aangesloten, is de hele boeddhistische beweging van Zuid- Vietnam nu weer verenigd. De twee grote fracties werkten al eerder nauw met elkaar samen bij de omverwer ping van het bewind van de dictator Ngo Dinh Diem in 1963. Maar zij krp- gen onenigheid bij de nieuwe boed dhistische opstand van 1966 in Hoeë tegen het bewind van de militaire jun ta, die toen geleid werd door vice- maarschalk Ngoeyen Cao Kv. In Zuid-Vietnam zijn woensdag op be vel van het ministerie van binnen landse zaken 26 politieke partijen ont bonden. Zij voldeden niet meer aan de voorwaarden, die president Thieu in december had gesteld, 48 uur voor het aflopen van zijn termijn voor zijn speciale volmachten. Er zijn nu offi cieel nog slechts vier politieke partij en. Maar daarvan is slechts één wette lijk toegestaan: de Democratische Par tij van 'kameraad-president' Thieu in eigen persoon. De andere drie partij en zijn nog in wording en hergroepe ren de ontbonden partijen. President Nixons speciale adviseur Henry Kissinger en de Noordvietna- mese regeringsvertegenwoordiger Lp Doec Tho zijn gisteren in een villa bij Parijs hun besprekingen begonnen over de toepassing van de Parijse ak koorden inzake Indo-China. Na afloop van het overleg van gisteren schud den de twee elkaar de hand. Volgens Kissinger was het gesprek, dat vijf uur had geduurd, 'okay' geweest. De besprekingen, die vandaag hervat zul len worden, zijn van groot belang, omdat beide partijen elkaar ervan be schuldigen de Parijse overeenkomsten te hebben geschonden. De Amerikane beschuldigen Noord- Vietnam ervan duizenden militairen en tonnen wapens naar het zuiden te hebben gestuurd, terwijl Hanoi de Amerikanen ervan beschuldigt de mijnopruimingsoperaties te hebben uitgesteld, door de Viet Cong bestuur de gebieden in Zuid-Vietnam te hebben gebombardeerd, verkenningsvluchten boven Zuid-Vietnam te hebben uitge voerd en eenzijdig de economische be sprekingen te hebben afgebroken. A- merika wenst eveneens dat Hanoi zijn troepen uit Cambodja terugtrekt en druk uitoefent op prins Norodom Si- hanoek om een einde te maken aan de oorlog in Cambodja. Zulks in het kader van een algehele regeling voor Indo-China. Maar Noord-Vietnam stelt zich op het standpunt dat de bespre kingen in Parijs uitsluitend om de si tuatie in Vietnam gaan en dat de pro blemen in Laos en Cambodja door de volkeren van die twee landen gere geld moeten worden. LONDEN (Reuter) Rechercheurs van Scotland Yard hebben gistere, i negen vooraanstaande personen uit de wereld van de lichte muziek gearres teerd, omdat ze betrokken zouden zijn bij een omkoopschandaal bij de 3BC. Onder de negen arrestanten zijn zan geres Dorothy Squires en Jack Dabbs, de oud-producer, van het populaire ra dioprogramma 'World wide family fa vourites'. De aanhoudingen zijn gevolgd op een onderzoek van twee jaar door Scot land Yard naar aanleiding van verha len in het dagblad News of the World over producers van de BBC en disc jockeys die zich zouden hebben laten omkopen om bepaalde grammofoonpla ten te pousseren. Die omkoperij zou niet alleen met geld, maar ook met call girls en volledig verzorgde vakan ties, zijn gepleegd. Geschat wordt dat voor de BBC-ma- tras vijftig a honderd call girls werk ten. de Palestijnse revolutie'. Volgens de Libanese pers had de Sow- jet-Unie er bij de Palestijnen op aan gedrongen hun geschillen met Liba non bij te leggen, teneinde het risico van een Israëlische aanval op Zuid-Li- banon uit te sluiten. De Sowjet-am- bassadeur in Beiroet zou woensdag een onderhoud hebben gehad met de Palestijnse leiders Yasser Arafat en Slah Khalaf. De Russen zouden zich grote zorgen hebben gemaakt, dat Is raël zijn positie tegenover Libanon of Syrië zou versterken, vlak voor de ko mende ontmoeting tussen Brezjnew en Nixon. De Russische pressie op de Palestijnen zou deze ertoe hebben ge bracht hun eisen wat te matigen. DOODSTRAF Het Jordaanse parlement heeft woens dag een wetsvoorstel goedgekeurd, waarbij iedereen ter dood kan worden veroordeeld, die rechtstreeks of indi rect betrokken is bij de verkoop van onroerend goed in de door Israël be zette gebieden aan Israëlische particu lieren of instellingen. Elke verkoop, die niet is goedgekeurd door de Jor daanse regering, wordt beschouwd als een 'misdrijf tegen de veiligheid van de staat'. Alle bezittingen van diegene die hieraan schudig wordt bevonden, vervallen automatisch aan de Jordaan se staat. KAAPSTAD (Reuter) De Zuidafri- kaanse minister van binnenlandse za ken. dr. Connie Mulder, heeft de Zuidafrikaanse journalisten gewaar schuwd dat zij zoveel kunnen kritise ren en belachelijk maken als zij wil len, maar dat de regering nauwkeuri ger op hun werk moet letten, als zij 'de naam van hun land in het buiten land zwart maken'. In een rede voor het parlement deed de minister een beroep op de journa listen op zodanige wijze op te treden, dat de regering niet genoodzaakt wordt 'de persvrijheid op de een of andere manier aan te tasten'. 'Als zulks in het belang van Zuid-Afrika is, zal ik een dergelijke maatregel ne men', aldus de bewindsman. Naar Siberië MOSKOU (AP) Jewgeni Lewitsj. de joodse astrofysicus, die woensdag in Moskou werd gearresteerd, is als gewoon soldaat bij het Russische le ger ingelijfd en naar een militair dis trict in Siberië gestuurd, zo hebben joodse zegslieden gisteren meegedeeld. De 25-jarige Lewitsj, de zoon van een internationaal vermaarde chemicus, kreeg verleden maand opdracht zich voor uitoefening van dienstplicht te melden. Hij weigerde echter zich te laten inlijven voor hij door een bur gerlijke medische commissie was on derzocht. Lewitsj lijdt aan een gezwel in de maag en zou later dit jaar een operatie ondergaan. Bomaanslag LISSABON (AFP) Op het hoofd kwartier van de nationale vrouwenbe weging in Lissabon is gisteren een bom ontploft. Volgens de eerste berich ten vielen er geen slachtoffers, maar er werd wel zware materiële schade aangericht. Het is niet bekend wie de daders van de aanslag zijn. De politie in Lissabon heeft woensdag avond elf personen, onder wie tien studenten, gearresteerd. Volgens de politie hadden drie groe pen meest studenten, bij drie banken in de hoofdstad ruiten ingegooid. leeds groter aantal weir 's in het Witte Huis t betrokken te zijn bij het gate-schandaal, dat Ame- een politieke crisis gestort. Onze redacteur- ika Jelte Rep hoopt met venstaande wie-is-wie uw e zijn in het doolhof van ïi, die door de Amerikaan- fs in verband zijn jcht met het schandaal, chuldigingen zijn nog toetst door de rechtbank e van hen zijn vierkant esproken door de kenen. RICHARD NIXON. presi dent, heeft tot april volge houden dat niemand van het Witte Huis betrokken was bij het schandaal, maar meldde later dat dit onjuist was en dat hij een eigen onderzoek begonnen was, aanvaardt de verant woordelijkheid, maar niet de schuld voor de gebeur tenissen. JOHN MITCHELL, voor heen minister van justitie en later leider van Nixons verkiezingscomité, trad af twee weken nadat de in braak in het Watergate-ge bouw was ontdekt. Heeft deel genomen aan geheime vergaderingen, waarop de fluister- en sabotage-plan- nen besproken werden, be weert zich ertegen verzet te hebben. Is door een grand jury in New York aangeklaagd wegens het aannemen van donaties van de financier Vesco. H.R. HALDEMAN. leider van Nixons presidentiële staf. leidde pogingen om de zaak in de doofpot te stop pen, leidde sabotage-cam- pagne tegen Muskie en an dere 'sterke' Democraten, beschikte over een geheim fonds van 350.000 dollar, waarmee zwijggeld werd betaald aan de veroordeel de Watergate-inbrekers. Ontslagen. EGIL KROGH, oud-assis tent van Ehrlichman, chef van de 'loodgieters' Liddy en Hunt, die de nieuwslek- ken op het Witte Huis moesten dichten, keurde inbraak bij Ellsbergs psychiater goed, pleegde meineed. Vertrokken. FREDERIK LA RUE, assis tent van Witte Huis en Mitchell, nam deel aan doofpot-pogingen, nam deel aan geheime besprekingen over spionage- en sabotage- plannen, beval vernietiging van documenten, die Nixons verkiezingscomité zouden belasten, kreeg 350.000 dollar van Halde- man om stilzwijgen te ko pen van gearresteerde Wa tergate-inbrekers. Nog steeds in dienst van Nixons verkiezingscomité. JOHN EHRLICHMAN, Nixonr. adviseur voor bin nenlandse zaken, hielp bij de doofpot-pogingen, gaf Hunt en Liddy opdracht gegevens te verzamelen over Daniel Ellsberg, wist dat het tweetal inbrak, maar hield dit geheim, ont moette rechter Byrne twee maal, toen hij het proces tegen Ellsberg leidde om hem de functie van FBI-di- recteur aan te bieden. Ont slagen. JOHN DEAN, Nixons juri disch adviseur, nam deel aan de pogingen het schan daal in de doofpot te stop pen, ontkent een onderzoek te hebben geleid naar me deplichtigheid van het Wit te Huis, loog tegenover FBI-rechercheurs. gaf op dracht aan FBI-directeur Gray bezwarend bewijsma teriaal te verbranden, woonde de besprekingen bij over de sabotage- en af- luisterplannen, weigert de 'zondebok' te worden en is bereid te praten, als hij vrijstelling van vervolging krijgt Ontslagen. GORDON STRACHAN as sistent van Haldeman, be trokken bij aannemen van Segretti, coördineerde ope raties van Hunt, Liddy en Segretti. Vertrokken. TEB MAGRUDER, assistent van Haldeman, leidde korte tijd Nixons verkiezingsco mité, betrokken bij doofpot operatie, woonde geheime besprekingen over sabota- ge-plannen bij, zegt dat Mitchell het plan goedkeur de. stelde 235.000 dollar ter beschikking van Watergate- afluisteraar Liddy, pleegde op advies van Mitchell meineed tijdens Watergate- proces. Afgetreden. MAURICE STANS, voor heen minister van handel en momenteel geldinzame laar voor Nixons verkie zingscomité, hield een mil joen dollar in contanten, in zijn safe. gaf toestem ming tot uitbetalingen aan Liddy, drong er bij dona teurs op aan contant geld te geven om geheimhou ding te verzekeren, ver zuimde 15 miljoen dollar aan donaties openbaar te maken. aangeklaagd in New York wegens betrek kingen met financier Ves- GORDON LIDDY, mede werker van het Witte Huis, medewerker van Nixons verkip/ingscomité, brak in het Watergaie-gcbouw en in het kantoor van Ells bergs psychiater. Veroor deeld. HOW ART HUNT, consul tant van het Witte Huis, oud-CIA-medewerker, be trokken bij Watergate-af- luisteroperatie en inbraak bij Ellsbergs psychiater Veroordeeld. JAMES MCCORD, veilig heidsfunctionaris van Nixons verkiezingscomité, CIA-veteraan, leidde in braak in Watergate-ge bouw. Verbrak als eerste stilzwijgen. Veroordeeld. DWIGHT CHAPIN, secreta ris van Nixon, protégé van Haldeman, nam deel aan doofpot-pogingen, nam Se gretti voor politieke sabota ge in dienst, gaf Kalmbach opdracht Segretti 30.000 tot 40.000 dollar te betalen. Af getreden. DONALD SEGRETTI, advo caat. bedreef sabotaee en spionage tegen de Demo craten. recruteerde onge veer 15 agenten om te in filtreren bij de Democra ten, voerde politiek spiona- genet aan. Aangeklaagd. ROBERT VESCO. finan cier, schonk 200.000 dollar aan Nixons verkiezingsco mité in ruil voor gunsten van de regering-Nixon (Mitchell) bij financiële transacties. Wordt gezocht. HERBERT KALMBACH. Nixons persoonlijke advo caat, bracht geld bijeen dat gebruikt werd voor politie ke spionage, beheerde ge heim fonds van ongeveer 500.000 dollar, betaalde Se gretti uit. Ontslagen. CHARLES COLSON, speci aal adviseur van Nixon, wist van afluisterplannen, was er voorstander van, be val de diensten van Hunt aan, hielp bij de zogenaam de 'smerige trucjes' in de verkiezingscampagnes van Democraten. Afgetreden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9