tracht artijen te verenigen „r Noordwijkse politie rolt jeugdbende op Het Spant geopend :k Post: veel nood Leiden-noord Elrillen voor Jetnam moties te Leiden uto Heemskerk Grafische kunst bij De Bink Sociëteit Troef vandaag weer open Nieuwe Leidse Courant 'Cabaret': Decadentie rond 1931 jff/KWARTET VRIJDAG 18 MEI 1973 juni slotbijeenkomst van Pieterswijk fen onzer verslaggevers EN Burgemeester Vis hoopt op woensdag 6 juni tijdens een bijeenkomst in de burgerzaal fet stadhuis een einde te maken aan de klachtenreeks, die de bewoners van de Pieterswijk heb- jfeadresseerd aan de vele horeca vestigingen in de buurt, hd cafévandalisme. omdat er sprake zou zijn van een toe- oners van de Pieterswijk zijn I dagen uitgenodigd om op gavond 6 juni om half acht jtadhuis te verschijnen, tenein- tezamenlijk overleg tot een op- te komen, die voor alle be- „en aanvaardbaar is. Nadat op ka|rt tijdens een openbare com- Nfergadering de bewoners de ge- "lid hadden gehad om hun grie- uiten, heeft de burgemeester ipril een aantal horeca-onderne- fotvangen. Dit was een besloten waarvan de bewoners nu telag is doen toekomen. vanwaar de daders afkomstig zijn. Hij was van mening dat slechts een zee» kleine groep zich aan deze praktijken heeft schuldig gemaakt. De heer De Jong (dancing Lange- brug) bracht tijdens de bijeenkomst het vandalisme mogelijk in verband met bioscoopbezoek. Hij wees ook op vernielingen elders in de binnenstad, en dat ten aanzien hiervan geen sa menhang wordt aangetoond. Lijst sluiten verslag blijkt, dat een aantal bmers heeft voorgesteld om de hte sluitingsuren op te heffen 'te schuiven naar een later tijd- dat niet per se groepsvorming te ontstaan. Dit zou thans wel zijn, nu alle cafébezoekers op straat komen, zodat de geluidshinder en/of vandalis- fiter wordt. Ook heeft de heer pring tijdens de bijeenkomst de gesteld of de politie weet wie defnielingen heeft aangericht en De heer Van Baren (café Diefsteeg) heeft de suggestie gedaan om met alle caféhouders een lijst aan te leggen, waarop de namen moeten komen van die personen, die herhaaldelijk over last veroorzaken of vernielingen aan richten, zodat uiteindelijk aan deze personen alom in de Pieterswijk de toegang tot café's ontzegd kan worden. Deze mogelijke oplossing vond weer klank bij de andere aanwezigen. Over de voorgestelde verruiming van de sluitingstijden was burgemeester Vis niet zo te spreken. Anderzijds meende hij dat hiermee de geluids hinder verspreid zal worden (en mo gelijk nog later zou kunnen voorko- ERVOMD LEIJEN troffen wij een artikel aan naar aanleiding :.:en gesprek met de hervormde wijkpredikant ds. G. C. Post over 3r fc-Noord. Wij lazen: ik uitsluitend wijkpredikant fe Koningskerk (Leiden-Noord) dan was dit voor mij een ipgave. In het wijkwerk krijgt fele desillusies tc verwerken, een ploegen op rotsen. In de drie jaar heb ik in deze wijk inkel huwelijk bevestigd. Bij ilaatselijke collega's waren dat "eze wijk twee of drie. Dit jaar alweer uit deze wijk nog ikele begrafenis geleid. Vijf tot erlkinderen werden in deze wijk 2Gpt'. Bovendien trekken vele ker- meelevende gezinnen uit de °rt :en IDEN Het Vietnam Komi- anfeiden is gestart met een ak- 'Brillen voor Vietnam'. In jolging van andere steden iben medewerkers van dit de meeste Leidse oogart- en opticiens bereid gevon- hun medewerking te verle- bij het inzamelen van oude. p iblé monturen. Het doublé is u d waard. De opbrengst ervan 'jrdt aangewend om nieuwe len voor Vietnam te kopen. 41 j Vietnam Komité Leiden d agt ieder, die nog oude, dou- monturen bezit, deze bij de icien in te leveren of bij C. Volmer, De Mey van tuljeefkerkstraat 19 (tel. 23928). teI n kan ook geld storten op gi- 1090400 t.n.v het Ned. Com. ".-Vietnam. Amsterdam met lt7e melding: 'Brillen'. Voor 8,- het Komité een nieuwe bril >en en verzenden. !N 16 mei: De heer A. P. iters te Leid'cti is gepromoveerd tor in de faculteit der genees- op proefschrift getiteld 'De van Cushing (diagnostiek en deling Diagnosis and treatment uk tuitary dependent Cushing's ijp ,me) omotor was prof. dr. A. Queri- rla er Th. Dirksen te Oegstgeest is noveerd tot doctor in de facul- er geneeskunde op proefschrift 'Coarctaic aortae'. De promo- profi. dr. A. G. Brom. er J. A. v. d. Puol te Amstel- s gepromoveerd tot doctor in de Gfeit der wiskunde en natuurwe- ?Ppo« 0p proefschrift getiteld um load factors for files'. De tor was prof. dr. G. Zoutendijk. Igdkampioenschap Etfeeefschaak 5N Zaterdag organiseert de Jeugd Schaak Sociëteit het Leids Doorgeefschaakkampioen- Doorgeefschaak mag zich de jaren in groeiende populari- verheugenHet is schaken met 1 lartner. Het toernooi wordt ge- n in het jeugdhonk De Zolder, .freg 114 van twaalf uur tot half „J Men kan zich opgeven bij de W. N. Heyloo, Morsweg 114, tel. 607678. ADVERTENTIE wijk weg en daarmee verdwijnt ook de financiële steun, die het wijkwerk zo zeer van node heeft. Hoewel wij als wijkgemeente zeer veel zien in het leggen van persoonlij ke contacten, is het zo moeilijk daarin te slagen. Bij de meeste men sen komt men niet binnen, waaruit zich een afkeer van de kerk demon streert. Daarin verandering te bren gen is een moeilijke zaak. Mijn taak en ook die der wijkouderlingen is puin ruimen, het vertrouwen terug te winnen. Het leggen van geestelijke contacten, het geven van je visie op het evangelie, wordt door zeer velen niet meer begeerd. In een enkel geval mag je nog wel binnenkomen, echter onder die voorwaarde, dat je niet over de Bijbel begint. En daar sta je dan als predikant. Gaat ds. Post op een middag de wijk in 'ik heb dan twaalf gezinnen op mijn lijstje staan' dan is het ont moedigend, dat zelfs een drempelge- sprek niet mogelijk is. Bij sommige adressen wordt men eenvoudig 'weg- gevloekt'. Er zijn vele mensen (gezin nen), die menen er met een 'gift' van 2,50 wel van af te kunnen komen. Men beschouwt die jaarlijkse rijks daalder dan als een bijdrage voor een Simavi- of Rode Kruispollecte. Actiegroepen asJ DATSUN DEALER ingLOFARENDSVEEN LEIDEN Idel >ra|nadelaan 1 Herengracht 79 dep-2866 01710-33861 men), en anderzijds dacht hij dat de bewoners dit stellig zouden afwijzen. De heer Smit (dancing Breestraat) legde er tenslotte nog de nadruk op dat de bewoners teveel studenten de hand boven het hoofd houden. Vol gens hem zou deze groep zich 's nachts vaak schuldig maken aan van dalisme en vernielingen. LEIDEN Bij De Bink aan de Rooseveltstraat is deze maand een ex positie ingericht van op de reclame gerichte z.g. toegepaste grafische kunst en fotowerk. Er zijn mooie, soms zelfs zeer go'Cde en fraaie werk stukken te zien van Henk Scheringa (opleiding Rietveld-academie grafisch ontwerpen), werkzaam bij Fasson als art-director voor Europa. De tweede exposant is Pieter Wijmans (opleiding Rietveld Academie, afd. fotografie), thans werkzaam als zelfstandig foto graaf maar eerder verbonden geweest aan. de Leidse Rotogravure. De tentoonstelling laat niet alleen fraai en modern fotowerk zien, be stemd voor verschillende periodieke uitgaven, maar ook veel grafisch werk voor reclame-doeleinden. Affiches, zo als van de Arnhemse filmweek, repre sentatief drukwerk als kalenderbla den, ontwerptekeningen voor bedrijfs ruimten, kunstzinnig briefpapier en reclamedrukwerk, waarin de kille za kelijkheid is vervangen door eJ.i kunstzinnige vormgeving, die er na tuurlijk op gericht is belangstelling te trekken en te wekken voor commer ciële zaken, maar tevens een lust voor het oog kan zijn. W. Prins Schoten bij snackbar 't Kikkertje (zie pijl): begin van ontknoping. Zestis inbraken, rernielingen en joy-ridings Van onze correspondent NOORDWIJK Het schot door een grote spiegelruit van de snackbar "t Kikkertje* in Noordwijk- Binnen blijkt bet startschot te zijn geworden voor bet oprollen van een jeugdbende, die in totaal een zestigtal inbraken, diefstallen, vernielingen en joy-riding op zij naam beeft gezet. De zaak kwam aan het rollen toen twee leden van de groep, een 18-jarige loonploeger en een 19-jarige jonge man zonder beroep, beiden uit Noord- wijkerhout. op wraak zonnen, omdat de bedrijfsleider van 't Kikkertje' hen wegens wangedrag de toegang tot de snackbar had ontzegd. De oudste van dp twee haalde toen thuis een vuurbuks op en in het holst van de nacht reden zij naar Noordwijk-Bin- nen om de ruit van het etablissement kapot te schieten. Alvorens het fatale schot te lossen, probeerde men de buks en met succes op dè voorruit van een ge parkeerde auto op het nabij gelegen Westeinde. Nog diezelfde nacht slaag de de Noordwijkse recherche in sa menwerking met de rijkspolitie te Noordwijkerhout erin de beide daders op te sporen en te arresteren. Toen Ds. Post kijkt er niet zo van op, dat er in zijn wijk zovele actiegroepen worden gevonden, die onder het mot to 'Overal doen ze wat, maar in Noord kan niets' het verpauperen van deze wijk onder de aandacht brengen. Ds. Post prijst zich gelukkig, dat hij buiten de Koningskerkwijk nog een brede gezindte heeft voor wie het evangelie richtsnoer is in al het 'wan delen en handelen'. Een groep, die bijzonder meelevend en tot het bren gen van (financiële) offers bereid is. Kon ik daar niet op teruggrijpen, dan zou het uitsluitend werken als wijk predikant 'niet te harden zijn'. Straks komt er een dienstencentrum in de,Van Hogendorpstraat, een cen trum waaroger hij zich prijzend uit laat. Con amore heb ik zij het zij delings mijn medewerking toege zegd. Hoe meer mensen gaan inzien, dat de geestelijke en maatschappelijke nood in Noord groot is, des te liever ik dat heb. Als predikant en als wijk- kerkeraad blijven wij doorgaan om vanuit de opdracht van het evangelie ook binnen de wijkgemeente te getui gen van de genade Gods en van de liefde in Jezus Christus. Wij geloven n.l., dat dit vele leegten kan vullen en problemen oplossen. LEIDEN De sociëteit van vor mingscentrum Troef (Hogewoerd 57) gaat vrijdag (vandaag) weer open. Van acht tot twaalf uur kunnen de soosbezoekers er weer terecht. Niet al leen voor drank, maar ook voor crea tieve activiteiten. De sociëteit, toegan kelijk voor personen boven de zeven tien jaar, is enige tijd gesloten ge weest in verband met een reorganisa tie. Benthuizenaren gaan dorp schoon bezemen BENTHUIZEN Benthuizen wordt met de bezem bewerkt. In het kader van een milieudag zal op 19 mei een grote aktie worden gehouden, waar door alle inwoners worden opgeroe pen. De gemeente stelt materiaal be schikbaar zoals bezems, spuit- en veeg- wagen etc. Vanaf kwart voor tien gaat de veegau- to door het dorp. Iedereen die wil meewerken wordt om kwart voor tien bij 'De Korf' verwr.cht. Men hoopt dat het een jaarlijks terugkerend evene ment wordt. Wel wijzen de organisa toren erop datgeen grof huisvuil wordt meegenomen. 'Het gaat alleen om het aanzien van dorp', zo wordt gezegd. Tal van genodigden woonden de officiëleopenlng bij. Verruiling run een oude wens LEIMUIDEN-RIJNSATERWOU- DE Met de officiële opening van Het Spant, het gemeen schapscentrum van Leimuiden en Rijnsaterwoude die gisteren door burgemeester H. L. Breen werd verricht, is een wens vervuld, die al jarenlang leefde onder de be volking van beide dorpen. Reeds in 1963 waren er concrete plan nen, maar de toen opgerichte stichting Dorpshuis stuitte op grote hindernissen. De bevolking bleek weinig eensgezind, de steun van plaatselijke en provinci ale overheid gering en een rekest aan het ministerie van C.R.M. bleef zelfs onbeantwoord. De ommekeer kwam in 1966, het jaar, waarin burgemeester Breen zijn intrede deed. Leimuiden kwam weer tot leven. B. en W. vroe gen mmet steun van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, en kre gen met steun van de Vereniging ting voor Maatschappelijk Opbouw werk in Zuid-Holland voor de bouw van een gemeenschapscentrum, dat te vens zou voorzien in het gebrek aan gymnastieklokalen. In oktober 1968 werd dat verkregen. Een maand eer der was in Leimuiden en Rijnsater woude een nieuwe gemeentesecretaris benoemd. De heer W. F. de Vreeze. de huidige burgemeester van War mond. die in korte tijd verschillende initiatieven nam, die nodig waren voor de realisering van het gemeen schapscentrum. In 1970 werd de stich ting Dorpshuis opgeheven en vervan gen door een nieuwe stichting Ge meenschapscentrum voor Leimuiden en Rijnwatenvoude en Omstreken. Het architectenbureau Ruiter en Schaaf- sma ontwierp een plan, waaraan de ge meenteraad van Leimuiden op 25 sep tember 1970 goedkeuring hechtte. Een terrein aan de Larixlaan werd be schikbaar gesteld. Gelei Maar daarmee was er nog geen geld. De bevolking moest tien procent van stichtingskosten voor haar rekening nemen, die toen werden geschat op 600.000 gulden. Een financiële actie, waaraan o.a. de t.v.-helden Swiebertje en Bromsnor hun medewerking ver leenden bracht 35.000 gulden op en een grote loterij (20.000 loten) was goed voor 15.000 gulden. Intussen werd de naam bedacht: Het Spant, een idee van mevrouw De Vreeze. wier echtgenoot secretaris-penning meester van de stichting was. Op 13 april 1971 liet C.R.M. weten, dat het rijk bereid was medewerking te verle- zij daarna bij hun verhoor aan de tand werden gevoeld, legden zij om trent de schietpartij een bekentenis af. Bovendien bleek onder meer bij een huiszoeking, dat de jongelui bij een groot aantal inbraken, diefstallen en vernielingen waren betrokken. Onveilig nen en op 6 oktober werd dat con creet gemaakt: een bijdrage van 396.000 gulden. De provincie zorgde voor 25.000 gulden en het Koningin Julianafonds voor 4.000 gulden. De subsidies van de gemeenten Rijnsater woude en Leimuiden leverden 35.000 gulden op, terwijl Leimuiden zich voor een lening van 150.000 gulden garant stelde. Inmiddels was op 5 mei 1972 de eerste paal geslagen. De stich tingskosten blijken uiteindelijk 700.000 gulden bedragen. Er moet nog een kleine aanvullende lening worden gesloten. Demonstraties Op 16 april werd Het Spant officieus in gebruik genomen. De sport maakt er al gretig gebruik van. Zaterdag ge ven scholen en verenigingen demon straties in het gebouw. De KLM harmonie zal 's ochtends in de dor pen voor feestelijke muzikale klanken zorg dragen. Daarop werd een team gevormd, be staande uit rechercheurs van de Noordwijkse politie, van de rijkspoli tie te Noordwijkerhout en van de dis trictsrecherche te Den Haag, die in overleg met de justitie tot taak kre gen de zaak uit te zoeken. Deze sa menwerking heeft ertoe geleid, dat het team de hand kon leggen op een groep van zeventien jongelui in de leeftijd van 14 tot 22 jaar, voor het merendeel woonachtig te Noordwij kerhout en verder te Zandvoort en Voorhout. Bij het onderzoek kon worden vastge steld, dat zij niet alleen Noordwijk en Noordwijkerhout, maar vrijwel alle plaatsen in de bollenstreek onveilig hadden gemaakt. Zelfs strekte het operatiegebied van de bende zich uit tot Hoofddorp. 's-Gravenzande en Kijkduin. Leden van de groep pleegden o.m. bij herhaling inbraken in de kantines van de voetbalverenigingen S.J.C., 'Noordwijk' en het Noordwijkerhoutse V.V.S.B.. waar men zich tegoed deed aan dranken en eetwaren, terwijl vaak een grote ravage werd aangericht. Niets was voor de leden van de bende veilig. Alleen te Noordwijkerhout maakten zij zich aan 29 misdrijven schuldig, variërend van inbraken en diefstal tot vernieling en joy-riding. Onder meer kraakten zij de machinefabriek D.M.N. en het Cash en Carrybedrijf aan de Kerkstraat. Uit puur vandalis me ging men zelfs over tot dierenmis handeling. Drie jongeren trapten op het terrein van het ziekenhuis St. Ba- vo een kalkoen dood en van daar rondlopende pauwen trokken zij de staarten uit. Op een bouwerij te Noordwijkerhout verdwenen twee wa terpassen ter waarde van ongeveer 1700,-. Onderwereld Te Noordwijk pleegden leden van de ze jeugdbende inbraken in het dorps huis 'De Kuip', in het kantoor van de rolleygolfbaan Van Rhijn en in de benzinestations aan de Zwarteweg en aan de Beeklaan. Bij deze laatste inbraak werd voor een groot bedrag aan geld en>goederen ontvreemd. Ook elders onder meer te Sassenheim, Wassenaar, Hoofddorp, 's-Gravenzande en Kijkduin kraakten zij benzinestati ons. Leden van de groep bleken ook de daders te zijn van een inbraak in het clubgebouw van de Noordwijkse Golfclub in het Lanseveld. Door de aanwezigheid van een paar grote honden moesten zij de aftocht blazen. Uit wraakzucht vernielde men toen een der holes door deze met zout te bestrooien, een auto werd onklaar gemaakt door het deponeren van zand in de benzinetank, terwijl ook bomen over de toegangsweg naar het golfcen trum werden gegooid. In een garage bedrijf te Sassenheim maakten de jeugdige daders o.m. een bedrag van 1500,- buit, te Oegstgeest verdwenen twee platehspelers uit een kleu terschool, te Hillegom werd geld ont vreemd bij een inbraak in een bollen- bedrijf, terwijl men pa een bezoek aan dancing Leo van Duin te Rijns burg en passant een bromfiets mee nam. De jongelui troffen elkaar vaak in een café te Noordwijkerhout en daar was men op de gedachte gekomen een 'onderwereld' te gaan vormen, zo deelde een der daders mee. Een deel van de buit kon worden opgespoord. Van het gestolen geld had men in ca fe's en dergelijke goede zier gemaakt. Het eigen ochtendbiad voor élk protestants Christelijk gezin in Leiden en omgeving Z0R3 VOOR EEN STERKE CHRISTELIJKE PERS REGIO L3 Films in Leiden TRIANON Dit 'Cabaret' is een Kabarett in 1931 te Berlijn. Niet een van de goede literaire, kritische caba rets die er toen waren. Een Tanz- und Amüsterkabarett met een revuutje. En weer niet van het beste. Grof en decadent, voor een nachtpubliek van alle verwisselbare seksen. Liza Minelli (Judy Garlands dochter van regisseur Vincente Minelli) is daar een dansend zangeresje opwindend dansend en lekker zingend, veel te goed eigenlijk voor dat Kabarett en voor de rest van haar rol. Want daarin is zij het arme loszinni ge ding dat wel nooit een echte atrice zal worden, en vermoede lijk in dat leven' verloren zal gaan. Zij vindt wel een aardige vriend, Michael York, maar die is te weinig man. Ze worden al lebei dan ook even ingepalmd door de genotzucht en de rijk dom van een jonge baron (Hel mut Griem). Haar bevalling en hun huwelijk gaan niet door. Liza Minelli is in alle grillige, spontane gevoeHgheidjes ook een innemende en grappige ac trice. Er is nog een bijkomende liefdesgeschiedenis van een jon geman (Fritz Wepper) die be kent dat hij Jood is om een Joodse (Marissa Berensson) te trouwen. Lissa Minelli Daarin speelt dan de Duitse achtergrond van 1931 mee. De straatterreur van de Nazi's. Er worden Joden en 'communisten' in elkaar geslagen. Er is, in een biertuin een sterk satirische scène van een ideale blonde Germaan die een sentimenteel Ileimatslied inzet. Dat eindigt met 'Vaterland, morgen is voor ons', in koor gezongen door SA- mannen en nazi's in burger. Het mishandelen op straat krijgt ook een sarcastisch com mentaar van zo'n Beiers 'Schuh- platter'-( boerendans) nummer, waarin ook wordt geslagen. Regisseur en choreograaf Bob Fosse, een ervaren musicalman, hebben er een film van ge maakt. Muziek en dans worden logisch gebruikt in het kaba rett, de verhaaltjes, zwakker verfilmd, ontwikkelen zich daar naast de duitse achtergrond blijft achtergrond. Maar alle drie delen grijpen wel in el kaar, en het ene is vaak een sa tirisch commentaar op het an dere. Dus ook nog echt cabaret geworden. Jeremiah Johnson LUXOR In de film 'Jeremi ah Johnson', zien we Robert Redford in een- nogal afwijken de rol van wat we van hem ge wend zijn. In deze film, geba seerd op verhalen uit het Wes ten der USA, trekt Jeremiah de bergen in, en dat leidt tot een zeer barre tocht. Door zijn vori ge leven teleurgesteld is hij er van bezeten een 'mountain-man' te worden. Daartoe onderneemt hij een zwerftocht door de Rocky Mountains met allerlei barre avonturen met bergbewo ners, beren, indianen en pio niers (de film speelt in 1825). Het is een film die goed past in het de laatste jaren nogal opge komen genre van de milieu- of terug-naar-de-natuur-films. De regisseur is Sidney Pollack. Joao en het mes STUDIO 'Joao' of 'De man en het mes' is een Nederlandse film met Braziliaanse acteurs. A lwordt er dus Portguees gespro ken, de regisseur is echt Neder lands: George Sluizer, die een aantal belangrijke documentai res op zijn naam heeft staan. 'Joao' is geen typische Neder landse succesfilm. Des te geluk kiger dat Leiden nu in de om standigheid is dit zeer artistieke produkt, combinatie van misdaad en Braziliaans drama, te zien. Elders Elders in de Leidse bioscopen enkele reprises en prolongaties. IlEX vertoont 'The Burglars' ('Inbrekers'), een matige thril ler die al eerder in Trianon werd vertoond. CAMERA vertoont andermaal 'Kelly's Heroes' (met o.a. Clint East wood). die aan het oorlogsfront fel van leer trekken. Tijdens de nachtvoorstellingen in dit thea ter wordt 'Carnal Knowledge' vertoond. LIDO draait alweer voor de dertiende week 'Turks Fruit'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 3