fandarts 10 pet. duurder PvdA bezint zich op prijzen UW anslag in Milaan: )de, 47 gewonden Van Aardenne: veel ondernemers dekten zich in tegen kabinet b Raad van Europa stelt onderzoek in naar martelingen in Turkije Vliegveld van Belfast door IRA gebombardeerd erugwerkende kracht tot 1 januari GELS-PIANO'S Krakers tegen nieuwe wet ind In deze krant: Een laxeermiddel waar u de klok op gelijk kunt zetten: Sennocol! (4) Oorlogsbevoegdheden van Nixon aan banden VVDM: rapport dienstplichtbeleid is zeer zwak krant bon n op de bres voo~ 2en sterke christelijke pers Nieuwe Leiclse Comrainl VRIJDAG 18 MEI 1973 54ste jaargang no. 40 LIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is gheblaven mijn hert in teghenspoetl" voor exclusieve herenkleding Modehuis SLOOS Stille Rijn 11 Leiden Telefoon 20868. raat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur n een onzer verslaggevers 'RECHT De tandartsentarieven gaan t terugwerkende kracht tot 1 januari dit jaar met tien procent omhoog, inneer de ziekenfondsraad en ook de mi- ter van economische zaken met deze se verhoging akkoord gaan kan zij over weken van kracht worden. eerdere overeenkomst tussen de ziekenfond- en de tandartsen was door de ziekenfonds- 1 afgewezen. Reden voor de afwijzing was dat de tandartsen de vergoeding van de ktijkonkosten met dertien procent wilden la- stijgen. De tandartsen liepen hiermee alvast ruit op de te verwachten stijging van de prijs- excijfers na 1972. Afgezien van het feit dat dit percentage beduidend hoger was dan dat bij andere groepen medewerkers van de ziekenfond sen, is een dergelijke tariefsverhQging in strijd met de richtlijnen voor de prijzenbeschikking van het ministerie van economische zaken. De commissie overeenkomsten van de ziekenfonds raad meende dan ook de raad te moeten advi seren deze verhoging af te wijzen. Op een speciale vergadering hebben de tand artsen tenslotte de stijging van de praktijk- onkosten tot 7,5 procent teruggebracht. De totale tariefsverhoging kwam hiermee op tien procent. De vakbondsvertegenwoordigers in de commissie overeenkomsten (samengesteld uit kroonleden, werkgevers- en werknemersvertegenwoordigers) vonden ook dit percentage nog te hoog, maar zij konden dit maal geen meerderheid achter zich krijgen. Eerder was al overeenstemming bereikt met de kaakchirurgen. Hun honoraria houden gelijke tred met die van de overige specialisten. Over de orthodontische hulp moet nog verder worden onderhandeld. Zoals gemeld hebben de specialisten hun tarie ven reeds op 22 december 1972 met terugwer kende kracht tot 1 oktober met zeven procent verhoogd. Deze verhoging is echter door het ministerie van economische zaken pas op 29 de cember van het vorige jaar in de staatscourant afgekondigd. De ziektekostenverzekeraars over wegen dan ook de declaraties van specialisten over het laatste kwartaal van het vorige jaar niet te vergoeden. Ook particuliere patiënten wordt aangeraden geen enkele aanvullende nota te be talen. itie redt dader van lynch-dood lAN AFP. UPI, Reuter) Een 40-jarige man heeft gisteren j om gegooid naar liet politiebureau in Milaan. Bij de aanslag 23-jarige vrouw gedood en zijn 47 mensen gewond geraakt, wie enkele zeer ernstig. De toestand van zeven mensen was avond kritiek. er is gearresteerd toen een me- >p het punt stond de man te Het is Gianfranco Bertoli, h volgens de politie anarchist Hij pleegde de aanslag kort in het hoofdbureau van politie lan door de minister van bin- Ise zaken van Italië, Mariano een borstbeeld was onthuld mmissaris Luigi Calabresi, die ir geleden werd vermoord toen ig was met oen onderzoek naar liten van extreem linkse groe- ADVERTENTIE fote keuze bij: BODEGRAVEN 1726-2541 KERKSTRAAT 2-28 :ZOEKT ONZE TOONZALEN OF VRAAGT BROCHURE czegd 'er te komen dat D'66 zich iheffen in een groter sa- erkingsverband moet de zichzelf sterker maken en haar gezicht duidelijker la- en zonder de al bereikte sa- erking schade te berokke- Drs. -J. ten Brink, voorzitter D'66 pen in Italië. De minister had het bu reau vijf minuten voor de aanslag verlaten. De Italiaanse vakbonden hebben een algemene staking die voor gisteren was uitgeroepen onmiddellijk na de aanslag afgelast. De staking was be doeld om onderwijshervormingen doorgevoerd te krijgen. De gearresteerde man werd al door de Italiaanse politie gezocht. Hij behoor de tot een anarchistische groep in Venetië. In 1971 vluchtte hij naar Zwitserland toen hij voor een diefstal gezocht werd. Hij zou dit jaar met een vals paspoort Italië weer zijn bin nengekomen. De bom kwam voor hel politiebureau tot ontploffing. De slachtoffers vielen dan ook onder de voorbijgangers. Mensen die zagen dat de man de bom gooide, grepen hem en probeerden hem te lynchen. De politie kom hem op het nippertje afvoeren. Er speelden zich afschuwlijke tonelen af. Zwaar bloedende mensen lagen overal ver spreid en andere gewonden renden kermend door de straat. Moordaanslagen zijn de laatste tijd in Italië bijna aan de orde van de dag. In maart vorig jaar vond de politie het lichaam van een radicale uitgever aan de voet van een lichtmast bij Mi laan. Vorige maand werd een politie man door een handgranaat gedood tij dens een verboden optocht van neo-fas- cisten. Vier dagen later werd brand gesticht in het huis van een neo-fas- cistisch functionaris. Diens twee zo nen kwamen toen in de vlammen om. In 1969 vonden in Milaan zestien mensen de dood bij een bomaanslag op een bank. Tegenstanders van de 'anti-kraakwet' van minister Van Agt hielden gisteren een demonstratie op het Binnenhof. In de Tweede Kamer was een speciale hoorzitting aan de gang over deze wet. Zie ook pagina 5 liet zuiden uit toenemende rolking, hier en daar in het len mogelijk gevolgd door regen. Matige tot vrij itige wind uit oost tot zuid- Maximum-temperaturen d 17 graden Celsius, op de dden ongeveer 13. RGEN EN OVERMORGEN: ■anderlijk met ongeveer nor- e temperaturen. tairgeji zon op: 04.41 ld' onder: 20.33 maan op: 23.06 onder: 05.44 STRAATSBURG (ANP) De Assemblee van de Raad van Europa heeft in beginsel besloten een onderzoek in te stellen naar het mar telen van gevangenen en andere schendingen van de mensenrechten in Turkije. ;oord cao leinmetaal De politieke commissie van de Assem blee, waarin parlementariërs uit 17 landen zitting hebben, heeft gisteren besloten de Britse conservatieve afge vaardigde Sir Fitzroy Maclean rapport te laten uitbrengen over de procedure voor het instellen van een subcommis- sie-Turkije. Het is zeer de vraag, of de commissie in staat zal zijn in Turkije zelf getui gen te horen of onderzoek te verrich ten, aangezien de Turkse minister van buitenlandse zaken al heeft laten doorschemeren dat een commissie van onderzoek niet zal worden toegelaten, omdat de Turkse regering dit als een inmenging in de binnenlandse aange legenheden van Turkije beschouwt. Zou de commissie tot de conclusie ko men, dat Turkije inderdaad de men senrechten schendt, dan kan dat tot uitstoting van dat land uit de Raad van Europa leiden, zoals enkele jaren geleden het geval was met Grieken land. Het Tweede-Kamerlid voor de PvdA, Piet Dankert, die zich zeer heeft inge zet voor de behandeling van de 'Turk se kwestie' binnen de Raad van Euro pa, gelooft dat alleen al de instelling van de commissie een heilzame wer king kan hebben op de Turkse autori teiten, zelfs als dat land niet eens zou worden uitgestoten. Het werk van de commissie zou namelijk als pressie er varen kunnen worden op de Turkse autoriteiten om hun praktijken te herzien. Binnenland NS legen hoge tarieven 'Platteland rond Oranje' Buitenland Wie is wie in "Watergate' Kerk In moraal niets veranderd Langharige dominees Sport Den Hertogs succes door milieuverandering Men schrijft ons Boekenctnlngc Radio en tv Strips, reutllcton Puzzel Dichtbij en verder Popruhrirk Filmpremières RITA ADVERTENTIE) Sennocol doet zijn werk op natuurlijke wijze, zonder akelige bijverschijnselen, zonder krampen, zonder verstoring van de spijsvertering. Sennocol - voor een probleemloze stoelgang Dagra N.V., Dicmen 'lk werd er onder de taalles uit gestuurd en nu bereid ik me voor op de rekenles.' Van Aardenne Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De PvdA-fractie in de Tweede Kamer vindt dat krachtiger maatregelen genomen moeten worden tegen de prijsexplosie die zich de af gelopen maand heeft voorgedaan: ondanks de nog van kracht zijnde prijs maatregel, een prijsverhoging van maar liefst 1,7 procent. Daarmee zijn de prijzen dit jaar al met vier procent gestegen en is het onwaarschijnlijk geworden dat zij dit jaar binnen de raming van het cen traal planbureau van 7.5 procent zul len blijven. Blijkens een gisteren verschenen pu- blikatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek komt 0.6 procent van de prijsstijging op rekening van de huur verhogingen van 1 april en 0.4 pro cent op die van kledine. Duurder wer den ook het brood, aardappelen, groenten, vlees margarine, eieren, huishoudtextiel, schoeisel, benzine en vakantietarieven in binnen- en buiten land. De tarieven van de laatste groep worden slechts een keer per jaar en wel per 1 april in de prijsindex opge nomen. De prijsstijging van de afgelopen maand heeft zowat iedereen verrast. De directrice van deze WASHINGTON (AP). De Senaats commissie voor buitenlandse betrek kingen heeft gisteren met 15 tegen nul stemmen een wetsontwerp goedge keurd. dat de bevoegdheid beperkt van de Amerikaanse president om oorlog te voeren. De wet. die niet van kracht is voor 'huidige vijandelijkheden' houdt in dat de president gemachtigd is. zon der voorafgaande goedkeuring van het Congres. Amerikaanse strijdkrachten voor de tijd van slechts 30 dagen in te zetten om een aanval af te slaan, of als een aanval dreigt op Amerikaanse troepen of Amerikaans grondgebied, of om Amerikanen te redden die in het buitenland of ter zee worden be dreigd. Door deze wet kan de regering de vij andelijkheden in Vietnam en Laos niet hervatten, zonder de goedkeuring van het Congres. bond. mej. drs. A. G. Fransen, meen de daarom dat 'het nu toch echt wel tijd wordt dat de regering er bovenop gaat zitten' Ook de vakcentrales en hPt Verbond van Nederlandse onder nemingen waren verrast. Het is een interssante vraag of de PvdA, die eind vorig jaar nog onom wonden om een prijsstop heeft ge vraagd, ook thans deze eis opnieuw naar voren zal brengen. De woord voerder van de fractie wilde daar gis teren nog geen uitspraak over doen. •Wel meende de fractie dat de progres sieve regering een strak prijsbeleid dient te voeren: "De fractie hoopt en verwacht dat het kabinet-Den Uyl hierover in de regeringsverklaring duidelijke taal zal spreken. Zonodig zullen dieper ingrijpende maatregelen moeten worden getroffen dan de nu geldende prijscalculatiebeschikking. gelet ook op de sterke stijging van de winsten in het bedrijfsleven' aldus de woordvoerder. Normen Ingrijpender maatregelen zouden bij voorbeeld kunnen bestaan uit strenge re normen om bepaalde kosten in de prijzen door te berekenen. 'Misschien zal dat toereikend zijn en is het harde middel van een prijsstop niet nodig' aldus de woordvoerder. Ook in de an dere fracties is het nieuws van de sterke prijsstijging hard aangekomen. De VVD-er drs G. M. V. Van Aarden ne sprak van 'een sterke samenloop van omstandigheden', waarbij factoren een rol hebben gespeeld waarop een prijscalculatiebeschikking geen effect kon sorteren. De huurverhoging, de prijzen van groenten en fruit en uit het buiten land ingevoerde grondstoffen vallen buiten de prijsmaatregel. De heer Van Aardenne veronderstelde ook dat de prijsstijgingen 'wel eens te maken zouden kunnen hebben met het nieu we kabinet. Veel ondernemers hebben wellicht een verslechtering van het BELFAST (Reuter, UPI) Voor het opgaan van de zon heeft een vliegtuig van het geheime Ierse republikeinse leger (IRA) twee bommen laten vallen op het vliegveld van de Noordiersc hoofdstad Belfast. Dc bommen vielen op de voornaamste startbaan, maar richtten slechts weinig schade aan. Het was de eerste keer dat het IRA gebruik maakte van vliegtui gen in de nu al vier jaar durende burgeroorlog in Ulster. Woordvoerders van het IRA hebben gewaarschuwd, dat zij het internationale vliegveld van Belfast nu beschouwen als een belangrijk doelwit en alles zullen doen om het vliegverkeer daar onmogelijk te maken. Het IRA heeft koningin Elizabeth van Engeland de raad gegeven niet naar Noord-Ierland te komen, omdat dit zou werken 'als een rode lap op de stier'. De Britse minister voor Noord-Ierland, William Whitelaw, heeft deze week in het Lagerhuis gezegd dat er voorbereidingen worden getroffen voor een be zoek van de koningin aan Ulster. klimaat voorzien en hebben zich al vast willen indekken.' De verschillende woordvoerders van de vakcentrales legden er de nadruk op dat de van kracht zijnde prijscalcu- latiemaatregel duidelijk tekort is ge schoten en dat het absoluut noodzake lijk zal zijn over een lange periode een stringent prijsbeleid te voeren. De vakcentrales bleken niet zo'n groot voorstander te zijn van een prijsstop, omdat deze rigoureuze maatregelen wel eens een golfoeweging in de prij zen kan veroorzaken: de ondernemers zullen hun prijzen sterk gaan verho gen als de prijsstop opgeheven wordt. Het verbond van Nederlandse onder nemingen VNG) zei dat veel prijs verhogingen een eenmalig karakter hebben, zoals de huurverhogingen en de stijging van de ziektekosten, dat het alles bij elkaar echter op bijna twee procent is uitgelopen, heeft ech ter ook het VNO verrast. Het Ver bond schreef de prijsstijgingen Voor namelijk toe aan kostenstijgingen, ook al omdat 'het gedrag van de onderne mers blijkens mededelingen van de Economische controledienst in over eenstemming is geweest met de prijs calculatiebeschikking'. UTRECHT De vereniging van dienstplichtige militairen (VVDM) vindt dat de voorstellen van de com missie dienstplichtbeleid (commissie- Peijnenburg). die vorige week zijn ge publiceerd zijn voorzien van een 'zeer zwakke en inconsequente argumenta tie'. De commissie heeft de minister van defensie voorgesteld geen langlopend studieuitstel ineer te verlenen en de dienstplichtige leeftijd te verlagen van 20 tot 18 jaar. Als argument daar voor voerde de commissie onder meer aan dat vele dienstplichtigen na hun studie aanpassingsmoeilijkheden heb ben in het leger, dat hun kennisni veau daalt en dal van uitstel in veel gevallen vrijstelling komt. De VVDM merkt over deze argumentatie op dat de diensttijd, op welk moment die ook wordt vervuld, altijd iemands studie of carrière benadeelt. Daarom zal volgens de vereniging eerst moe ten worden onderzocht wat de gevol gen voor de studiemotivatie en studie prestatie van dienstplichtigen zullen zijn als men verplicht wordt eerst in dienst te gaan en daarna verder te studeren. 15 ofeer als nieuwe abonnee Naam: Adres: Plaats: Betaalt per: De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk-en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen 1. pletine schaaltje (flessen onderzetter) handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet- nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1