Bloemisten willen volle vazen an Doorn wil aast minister &k PPR-man zijn vieux extra UJARDIN Ministers gaan praten met NAVO over gesprek met de Oostbloklanden Doorn: incident Paul Meiershow rne NOS-zaak Record-ledenwinst voor het NVV Voorzitter D'66: op korte termijn geen ideale partij Graven uit protest tegen zwaar verkeer Onderzoek naar conflict bij Centrum '45 gevraagd Jeugdige VVD-ers doen beroep op mr. Biesheuvel Straks vliegen van Limburg naar Engeland Nieuwe Kamerleden benoemd verklaard Dr. Jager over milieucrisis: christenen hebben teveel vertrouwen in de politiek «"KWARTET VRIJDAG 18 MEI 1973 BINNENLAND T9/K11 oze parlementsredactie RTJK Minister Henry Willem van Doorn (57 jaar) zal in rgaderingen van liet kabinet-Den Uvl niet vergeten dat hij lid de PPR. pecia •It zich geroepen niet alleen de van zijn departement van cul- recreatie en maatschappelijk :iaal te bepleiten, maar ook gespitst zijn op de onderwer- e de voorliefde hebben van de lij noemde ons in een gesprek irbeeld de problemen van oor- vrede en van de democratise- bi het bedrijfsleven. [recente verleden heeft minister porn als voorzitter van de KRO ver verschillende beleidspunten |jk uitgelaten. Maar wat hij t gezegd heeft, geldt eigenlijk 1 meer. Als minister heb je een te. I verantwoordelijkheid, zei hij ■ylr Van Doorn wil van CRM een *>en ministerie maken. Daarom vorden geluisterd naar de men- deze samenleving vooral naar epen, die zich driftig met deze «ving bezig houden. Er kan e véél belangstelling zijn van sen. ogenblik wordt er geen geld ze parlementsredactie AAG Dat de leiding van de ezwaren maakt tegen program- erdelen en maatregelen neemt nedewerkers heeft niets te ma- et de grondwettelijke vrijheid neningsuiting. Minister Van van CRM heeft gisteren dit ird gegeven op vragen van het Kamerlid Van Dijk (WD) et verbieden van de Paul Mei- at hier om een interne kwestie NOS. De beperking van de ettelijke vrijheid van menings- betreft immers de verhouding overheid en burger, aldus mi- Van Doorn. Wel is het te be- dat de maatregelen, die de van de NOS heeft genomen er- worden als 'hinderen in de eningsuiting' of als 'censuur', tekend spitste het conflict bij 5 zich toe, toen de leiding er r tegen maakte om aandacht te n aan radio-Veronica. Men wil- reclame maken voor een com- onderneming als 'Veronica', lien was het optreden van 'Ve- egering en parlement gewilde structuur. actie van de Paul Meier-show plan op woensdag 4 april de imaleider van 'radio-Veronica' ele disc-jockey's in het NOS- nma op te nemen. Hiertegen t bezwaar. Dat ook werd afge- n interviews met de schipper reddingboot, die de mannen •ronica' in de stormnacht van laaide en met enkele Kamerle- s geen beslissing van de NOS- maar van de redactie van de ier-show, zo antwoordde mi- i'an Doorn. meer verstrekt voor de Monumenten zorg. De nieuwe minister van CRM lioopt te bereiken dat er, als onder deel van het welzijnsbeleid, toch eni ge ruimte komt voor de monumenten. De minister en staatssecretaris Wim Meijer (34 jaar) hebben de taken van het departement zo verdeeld, dat zij hun werk vinden in alle belangrijke sectoren van het departement De taken zijn als volgt verdeeld: staatssecretaris Meijer neemt voor zijn rekening jeugdzaken, volksont wikkeling, natuurbehoud, openluch trecreatie, bijzonder jeugdwerk in in ternationaal verband, territoriale op bouw bijstandszaken en buitengewone pensioenen. Onder minister Van Doorn ressorteren kunsten, monumen ten, musea en archieven, radio, televi sie, pers, lichamelijke vorming en sport, maatschappelijke dienstverle ning en categorale opbouw. UTRECHT Het totale ledental van de bij het NVV aangesloten vakbon den is het eerste kwartaal van dit jaar met bijna 20.000 gegroeid tot 652.000, een recordwinst, aldus het NVV in het verbondsblad 'De vakbe weging'. In vijf jaar groeide het NW met honderdduizend leden. Hyt grootste deel van de winst in het eerste kwartaal komt voor rekening van de Industriebond-NW, die een winst boekte van 12.000 leden. Daarna kwam de ABVA (ambtenaren) met een winst van 4.500 gevolgd door Mer- curius (kantoor-, winkel-, handels-, bank- en verzekeringspersoneel) met een ledengroei van ruim 1600. DEN HAAG Het ziet er volgens de nieuwe voorzitter van D'66 drs. J. ten Brink, niet naar uit dat de door zijn partij als ideaal beschouwde partij op korte termijn kan worden gevormd. 'Als D'66 niet als motor blijft funge ren, is het heel goed mogelijk, dat het er nooit van komt', aldus drs. Ten Brink in het meinummer van 'Demo cratie', het partijblad van D'66. Volgens drs. Ten Brink mag de motor niet uitvallen. Hij vindt dit para doxaal: om zo ver te komen dat D'66 zich kan opheffen in een groter sa menwerkingsverband moet de partij zichzelf sterker maken en eerst haar gezicht duidelijker laten zien zonder de al bereikte samenwerking schade te berokkenen. D'66-voorzitter Ten Brink wijst erop, dat het probleem zich toespitst op drie gebieden: De belangrijkste taken voor het nieuwe hoofdbestuur zijn: vernieuwing van de communicatie binnen de partij en voorbereiding van de verkiezingen volgend jaar. ADVERTENTIE Een aantal bewoners van het dijkdorp Durgerdam aan het IJsselmeer, even boven Amsterdam rukte gisteren in alle vroegte uit om een meter brede geul door de Durgerdammerdijk te graven. Ze protesteerden met dit gegraaf tegen het gedender van 25-tons vrachtwagens die over deze B-weg puin vervoeren, dwars door het dorp heen. De bewoners zijn bang dat het zware vervoer hun huizen zal be schadigen. Het protest bleek tijdelijk afdoende: enkele uren was autoverkeer over de dijk volledig on mogelijk. Na bemiddeling van de politie werd de geul weer door gemeentewerklieden van Amsterdam (Durgerdam is een deel van Amsterdam-Noord) gedempt. Op het stadhuis wordt nu uitgezocht waarom de zware vrachtwagens van de gemeente een echte vergunning kregen om over deze slappe IJssel- meerdijk te rijden. DEN HAAG De ministers Van der Stoel (buitenlandse zaken) en Vrede- ling (defensie) gaan op 6 en 7 juni op het NAVO hoofdkwartier in Brus sel met hun collega's van de andere NAVO-lidstaten praten over de defen sie-inspanning en de taktiek bij de onderhandelingen met het Warschau pact over wederzijdse troepenvermin- dering. Hoge NAVO-functionarissen hebben deze week al laten weten dat zij ieder bezuiniging op de defensie- Van onze Haagse redactie DEN HAAG Er moet een onafhan kelijk onderzoek worden ingesteld naar de gang van zaken rond de op richting van de nieuwe kliniek voor oorlogsslachtoffers Centrum '45 en het conflict dat er tussen de stichting '40-45 en prof. dr. J. Bastiaans is ont staan. Het Eerste Kamerlid Meester (PvdA), die zelf als oorlogsslachtoffer momenteel in de Jelgersmakliniek wordt behandeld, heeft hierop aange drongen in schriftelijke vragen, ge steld aan minister Van Doorn (CRM) en Vorrink (volksgezondheid en mi lieuhygiëne). Het Kamerlid verwijst hierbij naar het feit dat tegen veler verwachting in prof. Bastiaans, die zich al jaren lang in de Jelgersmakliniek bezig houdt met de slachtoffers van het zo genaamde concentratiekampsyndrosm niet de leiding van het centrum heeft gekregen. De totstandkoming van het centrum '45 was het directe gevolg van de grote beroering die vorig jaar onder de oorlogsslechtoffers ontstond naar aanleiding van het regerings voornemen de drie nog in Nederland gevangen zittende Duitse misdadigers Aus der Flinten, Fischer en Kotëlla, vrij te laten. Grote publiciteit en waardering kregen toen de pogingen van prof. Bastiaans de lijders aan het concentratiekampsyndroom met een lsd-kuur te behandelen. Volgens senator Meester hebben met name meningsverschillen over deze lsd-kuur en over de organisatievorm van het centrum tot het conflict tus sen prof. Bastiaans en het stichtings bestuur geleid. 'De activiteit van som mige functionarissen om het gezag van prof. Bastiaans te ondermijnen en de publiciteit daarover is bijzonder schadelijk voor de gemoedsrust van de slachtoffers en kan tevens tot grote onzekerheid bij deze al zo zwaar ge troffen mensen, leiden' aldus de heer Meester. Hij dringt er bij de minister op aan dat het centrum '45 zodanig wordt ge reorganiseerd, dat daar de concentra tiekampslachtoffers die door prof. Bastiaans worden behandeld, toch kunnen worden opgenomen. Van een verslaggever DEN HAAG Vier afdelingen van de JOVD, de jongerenorganisatie van de VVD hebben in een open brief een beroep gedaan op mr. B. W. Biesheu vel om alsnog de bereidheid te tonen de leiding van de fractie van de ARP in de Tweede Kamer op zich te ne men. Het zijn de afdelingen van Ber gen op Zoom, Helmond, Zeist en het Gooi. De afdelingén schrijven 'met grote ontsteltenis' kennis te hebben geno men van het besluit van de heer Bies heuvel om de politiek de rug toe te keren. 'Wij zijn ervan overtuigd dat mensen van uw kaliber in het parlement niet gemist kunnen worden', aldus de brief. De jeugdige VVD-ers vinden dat Biesheuvel moet blijven omdat hij kan meehelpen het kabinet-Den Uyl te laten struikelen. budget beschouwen als een verminde ring van de defensie-inspanning, waar door de onderhandelingspositie in de de ontspannings besprekingen negatief wordt beïvloed. In Brussel verwacht men bijzonder weinig van de pogingen om defensie- geld uit te sparen door een betere sa menwerking in wapen-ontwikkeling en produktie. 'Die pogingen zijn al ja renlang zonder resultaat gebleven en dat zal niet veranderen. Hoe kan dat ook anders als de Nederlandse krijgs machtdelen er zelfs niet in slagen de zelfde onderbroeken te kopen' aldus wordt schamper opgemerkt. In het NAVO-hoofdkwartier is men voorts bijzonder pessimistisch over de kans de ontspanningsonderhandelin gen succesvol af te ronden. 'Het is de vraag of het verstandig is geweest ooit het initiatief voor deze onderhan delingen te hebben genomen zonder te weten wat het zou betekenen' aldus een hoge politieke NAVO-functiona- ris. Het NAVO-hoofdkwartier heeft ook weinig positief gereageerd op het idee van de Nederlandse defensieminister Vredeling om de mogelijke Europese kernmacht te gebruiken om de VS en Rusland tot werkelijke wapenbeper king te krijgen. Minister Vredeling is evenals minister Van der Stoel tegen zo'n kernmacht, maar hij vindt, in te genstelling tot mr. Van der Stoel, dat je het mogelijke ontstaan daarvan in de onderhandelingen moet gebruiken. Deze zaak is deze week weer actueel geworden toen de Franse president Pompidou voorstelde uit te bouwen tot een Europese kernmacht. Hoge NAVO-functionarissen noemden het idee van minister Vredeling 'een pokerspel dat niemand durft te spe len en 'niet reëel' omdat Frankrijk nooit van zijn kernmacht zal willen afzien. DEN HAAG De (tijdelijke) cursus sen voor tweedegraadsbevoegdheid voor leraren en leraressen in vakken die op het beroep gericht zijn, begin nen pas volgend jaar. De voorbereidingen duren langer dan men aanvankelijk veronderstelde. Dat is gebleken in de bijzondere commis sie voor georganiseerd overleg in on derwijszaken. Ook het overleg over de vraag wie tot de cursussen toegelaten kunnen worden, duurt nog voort Treinbestuurder vergat te stoppen HILVERSUM Een aantal treinreizigers met bestemming Hollandsche Rading keek giste ren vreemd op toen de trein met onverminderde snelheid langs deze plaats reed. Noodge dwongen moesten deze reizi gers, forensen en militairen van het marine opleidingskamp bij Hollandsche Rading, mee tot Hilversum. De treinbestuurder bleek vergeten te zijn dat hij op een stoptrein zat Toen hij Hollandsche Rading voorbij was merkte hij zijn vergissing. Via de omroepinstallatie bood hij zijn verontschuldigingen aan. De vertraging van de betrokken passagiers varieerde van een kwartier tot een half uur. DEN HAAG De voorzitter van het centraal stembureau heeft een aantal personen benoemd tot lid van de Tweede of de Eerste Kamer als opvol gers der Kamerleden die ontslag na men omdat zij minister of staatssecre taris geworden zijn in het kabinet- Den Uyl. De benoemd verklaarden zijn voor wat de Tweede Kamer betreft: PvdA mejuffrouw S. de Jong te Den Haag, S. Patijn te Voorburg, K. G. de Vries te Pijnacker, Karei Nagel te Amster dam, L. J. Giebels te Breda, A. van der Hek te Gouda, K. Kolthoff te Am sterdam en Jaap C. van den Doef te Utrecht. KVP: oud-minister mr. R. J. Nelissen te Voorschoten en de oud-kamerleden P. J. A. van der Sanden te Rijswijk en M. J. J. van Amerfoort te Veldho ven. D'66: het oud-kamerlid W. A. F. Wil- bers te Bergen op Zoom. PPR: mevrouw D. A. T. van der Heem- Wagemakers te Rotterdam. ARP: mr. B. W. Biesheuvel te Aer- denhout. Mr. Biesheuvel heeft vorige week te kennen gegeven, dat hij voor de be noeming tot kamerlid zal bedanken. In de Eerste Kamer zijn benoemd: ARP: ir W. F. Schut te R'dam, oud minister en PvdA R. R. van den Bergh te Amsterdam. Mr. Van den Bergh heeft evenwel besloten de be noeming niet aan te nemen omdat hij buitengewoon lid van de Raad van State is. Voorts heeft de voorzitter van het centraal stembureau oud-minister mr. W. J. Geertsema benoemd verklaard tot lid van de Tweede Kamer. Enkele weken geleden bedankte mr. Geertse- lijke informatie is een beter middel, vindt dr. Jager. Die informatie mag niet alle nadruk leggen op de biologische kanten van de milieuverontreiniging. Dan gaan we het probleem geïsoleerd zien. Als we alleen maar pleiten voor minder produktie en minder kinderen, wente len we de problemen af op de armen in onze wereld. De oorzaak van deze crisis is juist de armoede en de oor log, de sociale ongelijkheid. Het ge loof in God kan de samenhang van de problemen juist aantonen: het geloof dat uitgaat van de driehoek God, we reld en natuur. De bijbel kan uit komst bieden, maar paradoxaal ge noeg, vele christenen houden met de hand op de bijbel een oplossing te gen. Christenen hebben te veel ver trouwen in de politiek en de politici. Dr. Jager waarschuwt dat we worden bedrogen door politici dat Den Haag ons overbluft. Het veel gepredikte beginsel van nati onale soevereiniteit staat ook een op lossing in de weg. want dit beginsel bevordert de wedijver tussen de na ties, terwijl de milieuverontreiniging juist in wereldwijd verband opgelost moet worden. Tenslotte geven vele christenen een te enge uitleg van de woorden over de nieuwe aarde. Vele christenen denken: we kunnen wel vervuilen, want Christus zorgt voor een nieuwe aarde. Niet klakkeloos Christenen mogen niet klakkeloos ge hoorzamen. Op hun manier kunnen zij een bijdrage leveren tot de oplos sing van de milieuvervuiling, een pro bleem dat vele theologische achter gronden heeft. We zijn al vele eeu wen bezig zelfmoord te plegen, maar ma, die bij de Kamerverkiezingen ge kozen was voor het Kamerlidmaat schap, omdat hij dit niet langer meer mocht combineren met het minister schap. In zijn plaats werd benoemd J. M. van de Ven te Venlo, maar deze nam de benoeming niet aan. Daar mr. Geertsema geen minister meer is, kon hij opnieuw benoemd worden tot Ka merlid. Van onze correspondent MAASTRICHT Limburg Airlines, een nieuwe luchtvaartmaatschappij, zal binnenkort een lijndienst openen tussen vliegveld Zuid-Limburg en de luchthaven Gatwick bij Londen. De maatschappij zal vliegen met twee Fokker Friendships die zijn overgeno men van een Japanse maatwehappij. De twee toestellen komen over onge veer vier weken. Limburg Airlines heeft al een vergunning voor de dienst op Londen, die waarschijnlijk dagelijks zal worden gevlogen. De maatschappij is opgericht door de in Nederland wonenede Engelse zaken man Pireey Hogarth en houdt kantoor op het Limburgse vliegveld. Hij re kent er op niet alleen zakenlui maar vooral toeristen voor zijn vluchten te krijgen. Zuid-Limburg heeft goede verbindingen met dichtbevolkte gebie den in West-Duitsland er België. Limburg Airlines wil proberen ook chartervluchten te krijgen. Dr. Okke Jager we zien het nu pas. Vernietiging van de natuur betekent tegelijkertijd ver nietiging van het beeld van God. Een rechtvaardige inkomensverdeling en een goede gezinsplanning zullen veel bijdragen aan de oplossing van het probleem. Dat er een oplossing te vinden is, staat voor dr. Jager als een paal boven water. Wanneer enkele ac tiegroepen in de Verenigde Staten de bouw van supersonische vliegtuigen kunnen tegenhouden, waarom zou het dan niet lukken? Tijdens de algemene vergadering deel de presidente, mevrouw Strikwerda mee, dat het ledental weer stijgende is. De Nederlandse Christen Vrouwen bond telt nu ruim tachtigduizend le den. Landbouw Ir. E. F. Geessink, tot dusver belast met de leiding van de vakdirectie veeteelt en zuivel, is be vorderd tot algemeen directeur voor agrarische produktieverwerking en af zet bij het ministerie van landbouw en visserij. Hij volgt ir. A. de Zeeuw op, die onlangs directeur-generaal voor de landbouw en de voedselvoor ziening is geworden. Afscheid Op 24 mei wordt in Den Haag afscheid genomen van de direc teur van het Koningin Juliana Fonds, mr. J. A. de Pree, die met pensioen gaat en opgevolgd wordt door de heer J. Hillenius. De heer De Pree is meer dan veertig jaar in het maatschappe lijk werk werkzaam geweest, de laat ste acht jaar als directeur van het KJF. Daarvoor was hij officier bij het Leger des Heils en bouwde hij het be drijfsmaatschappelijk werk van de Ne derlandse Spoorwegen op. Naar Indonesië De voorzitter van het comité verenigde chefs van sta ven, luitenant-generaal W. van Rijn, brengt van 19 tot en met 31 mei een bezoek aan Indonesië, op uitnodiging van de Indonesische minister van de fensie, die vorig jaar Nederland be zocht. Ontslag Aan prof. dr. A. M. Frens. hoogleraar in de fysiologie der dieren aan de landbouwhogeschool te Wage- ningen, is per 1 september wegens pensionering eervol ontslag verleend. Prof. Frens werd in 1958 buitenge woon hoogleraar in Utrecht, welke universiteit hem vorig jaar een ere doctoraat toekende. In zijn huidige functie werkt hij sinds 1964. Fantasieën van weleer zijn nu werkelijkheid geworden Van een verslaggever UTRECHT Nederlandse bloemisten willen Nederland nog ra dicaler in de bloemetjes zetten dan bet doorgaans althans met liet buitenland vergeleken al staat. De komende vijf maanden gaa nze een reclamecampagne voeren, die beoogt dat iedereen alle in huis op te snorren vazen en vaasachtige of vaasvervan- gende voorwerpen met bloemen vult. Het mogen best ongebruikte melk kannen, merkwaardige bierpullen of ouderwetse ketels zijn en de clientèle hoeft zich, als de bloemisten het mogen zeggen, ook helemaal niet tot de eerste woning te beperken: ze zullen zich zelfs zeer verplicht voe len als men in zomerhuisje of cara van hen een en ander in lege jam potjes of sapflessen laat groeien en bloeien. Als inspirerend voorbeeld gaan de bloemisten hun klanten ou dere schilderijen met grote en soor- tenrijke bloemboeketten voorhou den. De schilders van toen fanta seerden bloemen bij elkaar die nooit tegelijk bloeiden, de bloemisten van nu hebben de seizoenen afgeschaft en zo van die fantasie werkelijkheid gemaakt. Het reclameplan is, in samenwer king met een reclamebureau, opge zet door de 'commissie voorlichting bloemen en planten'. Als coördinator en uitvoerder ervan treedt de vere niging 'De Nederlandse Bloemisterij' op. In de in Utrecht gehouden ver gadering van deze vereniging is het plan bij de leden (bloemtelers en bloemenwinkeliers) geïntroduceerd. Buiten het vergadergebouw stond een demonstratiewagen opgesteld, die straks het land zal doorkruisen om als rijdend podium voor voor lichting aan het publiek te dienen. De vereniging 'De Nederlandse Bloe misterij' meent, dat men door de aanhoudende groei van de bloemen- produktie in en buiten Nederland wel genoodzaakt is tot 'verbruiksont- wikkelde' activiteiten. Men wil ook de oorzaken helpen opsporen waar door op bepaalde afzetmarkten het verbruik achterblijft. Dat wil niet zeggen dat men over die afzetmarkten als totaliteit onte vreden is: vooriztter mr. P. P. A. Teunissen deelde mee dat de totale produktiewaarde van de Nederlandse bloemisterij vorig jaar naar schat ting met 23 pet. is gestegen tot 825 miljoen gulden, de exportwaarde met 26 pet. tot 631 miljoen. Blijft de afzet groeien zoals ze dat het eer ste kwartaal van dit jaar deed, dan zal in 1973 een produktiewaarde van rond een miljard en een exportwaar de van drie kwart miljard gulden gehaald kunnen worden. Over de Nederlandse kopers en koopsters zijn de bloemisten al erg goed te spreken, want die nemen per man of vrouw meer af dan an dere wereldburgers. Toch gelooft men dat er nog mogelijkheden zijn voor verdere afzetvergroting. Van daar het 'volle-vazen-plan'. Van de totale waarde van Neder lands binnenlandse bloemenafzet gaat 34 pet. via de bloemenwinkel, 23 pet via bloemenstalletjes en der gelijke, tien pet via venters, bijna twintig pet. via de markt bijna zes pet. via de levensmiddelenbedrijven, gitaarachtergrond di ehet prima zou ongeveer zeven pet. via andere kana len. Vrouwenbond begon 'politiek jaar' Van een onzer verslaggevers UTRECHT De Nederlandse Christen Vrouwenbond is gisteren, tij dens haar algemene vergadering in Utrecht, met een 'politiek jaar' gestart. Het komende jaar zullen de plaatselijke vrouwengroepen zich gaan bezighouden met vier belangrijke problemen: de milieu vervuiling, de ontwikkelingshulp, de economische groei en de gezins planning. 'De nood is zo hoog gestegen, dat ons maar een ding rest: opstaan tegen de ondergang', zei mevrouw G. J. Strikwerda-van Klin ken in haar openingstoespraak De bestuursleden van de ruim acht- honderd gewesten van de Nederland se Christen Vrouwenbond kregen ver volgens enige wenken van dr. Okke Jager over de manier, waarop dit on derwerp aan de orde kan worden ge steld. Angst a an jagen is volgens dr. Jager een slecht middel. Er wordt als maar gepraat over de komende mi lieuramp, maar de consumptie neemt nog steeds toe. De protesten van on/p tijd werken vaak beklemmend. Ze moeten iuist bemoedigend zijn. 7sk°-

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11