'Als het Jan Pronk niet lukt, lukt het niemand' dichtbij unentaar idprijs(je) Anse arrogantie Vrienden van nieuwe minister over ontwikkelingsbeleid: kbladen+weekbladen weekbladen w 'Positiever beleid gevraagd inzake zuidelijk Afrika' Overtredingen van prijsbeschikking blijken niet groot Van balkon gevallen niet ophouden met helpen barry onoverkomelijk takkenpak kantelen tasje aangenamer KROOP /KWARTET DONDERDAG 17 MEI 1973 BINNENLAND T5/K7 ïeeï r i ikend is, maakt de CHU geen van het kabinet-Den Uyl. De daarvoor heeft de fractievoor in de Unie onlangs in een tele- latje nog eens op een rij gezet, in die redenen betrof de grond- Ti jreten', aldus de heer Tilanus, tel veel boeren erg gehecht zijn jin eigen grond en die soms afstaan vanwege stadsuitbrei- f om andere redenen. Mogen zij ik in hun hele bedrijf die grond redelijke prijs aan de over- Ëian, of moet dat voor een -prijsje?' :n dit arg éjt aan het kabinet-Den Uyl mee o, nog eens vergeleken met wat L^fiinsel- en werkprogram van de Kpfficieel vastgesteld op 7 maart iLjnei 1970, over de grondpolitiek lazen we, op pagina 18, het ^e: 'Aan de gemeenten dient torkeursrecht te worden gegeven i verkoop van gronden welke in jstemmingsplan vallen. Voor het n van de prijs, welke de ge- bij onteigening of bij het ge- Inaken van het voorkeursrecht :e betalen, moet de gebruiks- van de grond de grondslag icn is het wel goed, dat de heer i de lezers eens uitlegt, wat nu het fundamentele verschil is het. 'minimum-prijsje' van het it-Den Uyl en de prijs, geba- ;op de gebruikswaarde van de die de Unie de boeren wil ge- ok kernfysici vatbaar zijn voor uische of, minder vriendelijk ge- et (nationalistische gevoelens, heeft :hiedenis van de kernbewape- ^djenoegzaam bewezen. Het blijkt *°L weer uit de eerste berichten i onderzoek naar de gevaren Franse kernproeven in de Stille dat Franse en Australische len in opdracht van hun rege- hebben ingesteld. De Franse lorroekers doen daar veel minder u over dan hun collega's die de Ij lische nationaliteit bezitten. ■s mingsverschil is intussen minder dan de opvatting Franse regering, dat de uitslag js,o'n onderzoek ooit de kernproe- i kwestie zou kunnen rechtvaar- Hoe gering de radio-actieve ig als gevolg van die proeven —kien ook is, de totale hoeveel- Jïdio-activiteit in o.a. het Austra- jmilieu wordt er toch maar door (lot en dat kan voor een on- d aantal Australiërs, in deze of mende generaties, een vroegtijdi- of invaljditeit betekenen, 'erhoging is misschien toelaat- ilsd ie tegenover een aanwijs- (ut kan worden afgewogen, zoals :val is bij röntgenonderzoek of :kking van kernenergie. Maar ,n van de Australiërs (evenals van de rest van de mens- ioeilijk verlangen, dat ze in de kernproeven ook maar een Jvan nut ontwaren, ogantie waarmee de Franse re- de protesten van o.a. Australië ]ieuw-Zeeland trotseert (ze wil ms de data van de komende onthullen), wekt herinnerin- dc aanmatigend-superieure van koloniale heersers tegen- inboorlingen een houding Franse regering officieel ver- ils geen ander. Dat de proeven om gegevens te verzamelen, 'er de Russen, de Engelsen en ierikanen al sinds vele jaren be ten, verleent het Franse optreden igi-komisch tintje. Als Frankrijk ;loten had, naast het grootwa- is van de NAVO een eigen mili- inkeltje met een zo ruim moge- arilsortiment op te zetten, waren de 32^en in de Stille Oceaan waar- •htJl'jk "O0'1 genomen. i9Ïe Australische slachtoffers van nationalisme, althans voor ze Aangesloten zijn bij de Au- raad vanvakbonden, sinds :n uit protest alle Franse goede- •ycotten, is een gezonde reactie arrogantie van de gaullisten, zouden de Australiërs er ver- aan hebben gedaan, hun boy- it uit te strekken tot Franse post grammen, want daarmee ma- inbreukop de internationale {regels. En dat kan de positie lun eigen regering, die zojuist bij iternationale hof van justitie een op diezelfde rechtsregels heeft om de Franse proeven afge- te krijgen, alleen maar verzwak- ADVERTENTIE door H. Biersteker 'Als liet hèm niet lukt om een Wezenlijke verandering in liet Neder landse ontwikkelingsbeleid te brengen dan lukt het niemand.' Zo luidt het oordeel van de actieve groep van ontwikkelings-economen over drs. Jan Pronk, de nieuw aangetreden minister zonder porte feuille voor ontwikkelingssamenwerking. Daaruit spreekt geen ge ring respect voor de nieuwe bewindsman. Als er iemand door de laatste tien jaar naar deze regeringspost toegegroeid is, is het deze 33-jarige Scheveninger. En als er iemand voor terug zou moeten deinzen dan is hij het ook want van geen der ministers bestaan er zoveel publikaties waaraan men zijn toekomstige verrichtingen kan beoordelen als van deze knappe leerling van Tinbergen. Als exponent van Nieuw Links was hij nog maar luttele jaren geleden een lastige horzel voor Den Uyl die hem echter gaandeweg steeds meer nodig kreeg ook voor andere be leidsvraagstukken en die hem nu voor geen prijs meer in zijn kabinet zou missen. Als belijdend lid van de hervormde kerk was hij een hele uit daging voor secretaris-generaal Lands man. De verbale krachtmeting tussen deze twee op een voorbereidende ver gadering van de Nederlandse delega tie naar de wereldraad van kerken in Uppsala in 1968 staat mij nog sterk voor de geest. Pronk behoorde tot de aanvoerders van de roerige jongeren- delegatie, die de aanbeveling van twee procent ontwikkelingshulp van het kerkelijk budget door de assemblee van de wereldraad hëênjoeg. Juist in de oecumenische beweging in de ontmoeting met christenen uit de Derde Wereld kon hij zijn stu dies toetsen aan de menselijke werke lijkheid achter het vraagstuk. De be perkingen die hij zag in het Neder landse beleid werden door hem altijd krachtig aangevallen; zoals het veel te zonnige geloof in economische groei cijfers en in de zegenende werking van particuliere investeringen. Hij werkte zelf mee aan een onderzoek onder auspiciën van de OEGD waarin de westerse industrielanden en Japan zijn verenigd naar methoden om het effect van particuliere investe ringen in ontwikkelingslanden te me ten. Voorzover meetbaar viel het ef fect vóór hun betalingsbalans nogal negatief uit. Mogelijkheden Over het risico dat hij mede door zijn 'jonkheid' brokken zal maken wordt heel verdeeld gedacht: de één vindt hem nog niet geheel gerijpt, de ander zegt: hij is eerder al tevéél gerijpt, al tevéél een politiek dier en bereid tot concessies. Die heel verschillende oor delen komen dan ook van heel ver schillende personen. Ook over de vraag wat hij allemaal kan 'omzetten' in het beleid wordt verschillend gedacht. Minister Boer- tien maakte een vierjarenplan en daarmee ligt volgens de één het be leid voor de komende jaren goeddeels vast. volgens de ander geeft het vier jarenplan alleen maar een plafond aan, maar zijn daar binnenin genoeg mogelijkheden tot een eigen beleid. Een tweede overweging is dat minis ters van financiën in alle kabinetten bijzonder lastig zijn ook voor drs. Pronk. Maar deze zal het wel aan zijn eer verplicht zijn om zich in elk geval niet met verholen bezuinigingen op zijn begroting te laten opzadelen zoals de twintig miljoen bezuiniging die in feite werd toegepast op de laat ste begroting. De zo vitale Nederland se bijdrage aan de IDA, het belangrij- Minister drs. J. Pronk: fabelachtig absorptievermogen ke financieringsinstituut voor ontwik keling van de VN, veertig miljoen gulden per jaar, werd gehalveerd 'ge zien onvoorziene verhogingen elders in het programma'. Maar die verho gingen waren nieuw opgevoerde pos ten uit een andere begroting: twintig procent van de ambassadekosten in de ontwikkelingslanden, die vroeger ge woon onder de begroting van buiten landse zaken vielen. Het was Pronks naaste vrienden ove rigens het laatste jaar al opgevallen dat hij over verscheidene onderwer pen steeds meer sprak als iemand die bezig is 'ministeriabel' te worden. Het woord continuïteit van beleid komt hem niet moeilijk over de lippen en er wordt ook al voorspeld dat hij de steun aan bevrijdingsbewegingen die hij altijd heeft bepleit toch niet rechtstreeks naar deze fronten zal wil len verzenden maar liever via de Ver enigde Naties gezien het tere inter nationale bestel. Sprekende over continuïteit zal hij toch ook goed gebruik kunnen maken Tijdens de derde wereldhandelsconfe rentie in Santiago bood de heer Pronk (geheel links) als voorzitter van de X min Y-beweging een enve loppe met geld aan de secretaris-gene raal van de Unctad, Perez Guerero (geheel rechts). Vergenoegde toekij kers waren (van links naar rechts) Barend den Ronden (van het IKOR), H. Biersteker (redacteur van Trouw- Kwartet, schrijver yan dit artikel) en drs. H. Coppens, ontwikkelingseco- noom aan de Vrije Universiteit. Hervormd Nederland: Belasting en armen 'Op het ogenblik leidt onze belasting heffing tot een volstrekt asociale situ atie. De afwenteling van wat aan be lasting moet worden betaald op ande ren doet namelijk de prijzen omhoog vliegen en daarvan worden vooral de minstbetaalden de dupe', aldus belas tingdeskundige drs. Koos Reugebrink in Hervormd Nederland. 'Ondanks de stevige progressie worden de armen veel en veel zwaarder belast dan de rijken'. Reugenbrink pleit om daar wat tegen te doen dan ook voor een absolute prijsstop, een absolute loonstop en een absolute dividend stop. Of het daar echter van zal ko men in ons land wordt door hem sterk betwijfeld. Kees Waagmeester schrijft over 'drink water maken: een grote gok' en dr. J. Hendriks noemt politiek diakonaat een riskante zaak. 'Als we gaan zoe ken naar de oorzaken van allerlei pro blemen, kan er van alles achter van daan komen. Het kan ons zelfvertrou wen ondermijnen, doordat aan het licht kan komen, dat wij zelf hebben bijgedragen tot het ontstaan van de problemen'. Haagse Post: Fiducie in Den Uyl In de Haagse Post opnieuw aandacht voor de vakbeweging. Arie Groenevelt laat weten in een aantal opzichten wel fiducie in Den Uyl te hebben. 'Een heel knappe politicus, die met groot doorzettingsvermogen tegen alle onmogelijke situaties in roeit en dan toch probeert op zijn eigen stellingen terug te keren. We mogen aannemen, dat Den Uyl zal proberen waar te ma ken wat hij gezegd heeft. Als anderen hem daarbij blokkeren zal het NVV, en ik hoop de totale vakbeweging, ze ker niet schromen om hem de reke ning te presenteren'. Frans Nypels sprak met NVV-dis- trictsbestuurder Simon Salomons over zijn lijdensweg oftewel het abrupte afbreken van de stakingsacties. Salo mons: 'Kijk, als ik de jongens kan vertellen: de overwinning is nabij, dan is het een heel andere zaak. Maar ik had niks, helemaal niks. Ik had ze steeds voorgehouden: er moet een maximum komen in de prijscompensa tie. iedereen moet onder de cao vallen en we willen centen in plaats van procenten. Dan maakt het natuurlijk wel verschil, dat je tevreden moet zijn met de belofte dat de onderhan delaars hun huid straks zo duur mo gelijk zullen verkopen. Wanneer je le den dan woedend zeggen: dit is het niet. dit is niks. ja dan heb ik daar volledig begrip voor'. De Groene: Geschokt over Amerika Johan Galtung, net terug van een ver blijf als gasthoogleraar in Amerika, doet in De Groene geschokt verslag van hetgeen hem daar is opgevallen. Hij noemt Amerika 'een levensgevaar lijk land voor zichzelf en de wereld'. En in een begeleidend briefje aan de Groene-redactie schrijft hij: 'Dat het zo slecht gesteld zou zijn met de Ver enigde Staten als het geval bleek had ik niet kunnen indenken. Amerika zelf is het belangrijkste slachtoffer ge worden van de oorlog'. In dit blad verder een interview met Joan Robinson, leerlinge en mede werkster van de econoom Keynes. Op de vraag hoe zij zichzelf plaatst, ant woordt Robinson: 'Mensen die de term marxist gebruiken als iets zeer verwerpelijks zeggen dat ik een marx- iste ben; zij die het als een compli ment beschouwen zeggen dat ik geen marxiste ben. Wat is het verschil tus sen een marxist en een redelijk we zen? Ik hoop dat ik een redelijk we zen ben'. Vrij Nederland: Vreselijk zoet kind Bibeb ondervroeg voor Vrij Neder land Hetty Blok. Onder meer over haar jeugd: 'Ik was een vreselijk zoet kind. Had een overdreven plichtsbe sef. Ontzettend gehoorzaam. Het kwam niet in me op kritiek te heb ben. Daar kan ik nu nog nijdig over worden. Sinds mijn 25e ben ik in het verzet daartegen en nog steeds. En over de revival van de jaren '50: 'Een beetje eng, die nostalgie. Daarbij, ik heb het gevoel dat ik ergens op zit te wachten. Ik zit te broeden op een nieuwe vorm. Ik zou iets willen, waardoor de bezieling van Lodewijk de Boer's 'Th? Family' voor cabaret mogelijk wordt. Maar ik heb geen haast, hoor. Ik kan erg goed braak liggen'. VN nam uit US News and World Re port een interview met vice-president Spiro Agnew over, die de komende ra ce naar het presidentschap van de VS zegt: 'Als ik ,mee doe, dan doe ik .dat om te winnen'. Over zijn huidige baas wordt in Terzijde opgemerkt: 'Vroe ger moest Nixon nog door de mazen van de wet kruipen. Nu kan hij al rechtop lopen'. Elsevier: Enquête over kabinet Elseviers Magazine presenteert de re sultaten van een recente NIPO- enquète over het kabinet-Den Uyl. Op de vraag in welke mate men vertrou wen heeft ih dit kabinet, antwoordt 22 procent van de ondervraagden: veel vertrouwen. 53 procent weinig ver trouwen, 21 procent helemaal geen vertrouwen en gaf vier procent geen antwoord. Deze ondervraagden waren op het moment van de enquête op de hoogte van het feit, dat er een kabi net-Den Uyl was geformeerd. Van de ondervraagden, die veel vertrouwen hebben in het kabinet, stemde 47 pro cent op de PvdA, 31 procent PPR, elf D'66, elf KVP, zes CHU. vier VVD en 18 DS'70. Accent: Brief aan Burger In een tweede open brief aan mr. J. Burger, die dan ook begint met de aanhef: 'Beste Jaap', legt J. de Kadt in Accent uit welke bezwaren hij heeft tegen program en samenstelling van het kabinet-Den Uyl. Hij had lie ver gezien, dat Burger zich aan het hoofd had gesteld van deze regerings ploeg. 'In ieder geval lijkt het me wel nodig, dat je het stel in de gaten houdt. Zonder jou was het er nooit gekomen. En zonder jou zal het al leen maar ongelukken begaan. Ik wens je veel waakzaamheid toe', aldus het slot van deze open brief. Accents omslagverhaal gaat over het energietekort. De energiebronnen ra ken uitgeput, met name de bronnen, die nodig zijn voor het opwekken van elektriciteit. Volgens energiedeskundi- ge ir. R. van Erpers Royaards, direc teur van de Arnhemse instellingen van de Elektriciteitsbedrijven, is er maar één oplossing: 'massaal gebruik van kernenergie'. De Nieuwe Linie: Toon en het Toonisme In De Nieuwe Linie schrijft Jac. Vroemen over Toon Hermans, zijn in tocht en huldiging in Haren en het Toonisme. Hermans zelf: 'Als ik zing dat ik langs de weg sta met twee dooie egels in m'n hand, waar denk je dan dat ik op doel? Natuurlijk wijs ik een maatschappij af die van kinderen carièrejagers maakt. Maar wat is dat woord, maatschappij. Wij kenden dat woord in Limburg toch niet. Ik wil op het toneel ook geen hervormer zijn. Dat kan ik niet, het is niet mijn aard. Maar geloof me, mijn hele leven is een voortdurend zoeken naar de zin van alles. En dat wil ik overbrengen'. In DNL verder aandacht voor de 'zo genaamde criminaliteit in Nederland', onze nieren, waarom wordt gevochten en de reactie van twee directeuren van de sociale dienst op een eerder artikel van Andries de Jong. onder redactie van loes smit van een paar openingen die dr. Boer- tien al heeft gemaakt. Deze heeft de toon gezet voor een duidelijker Ne derlands afstand nemen van de ont wikkelingsvoornemens zoals die door de Europese commissie zijn geformu leerd; die hoopt er een gezamenlijk ontwikkelingsbeleid van de EEG van te smeden. Boertiens memorie van vo rig jaar was daar zeer kritisch over en Pronk zal daar stellig op voortbor duren. In de Internationale Spectator van 8 maart heeft hij heel duidelijk gesteld dat iedere verdere integratie van het ontwikkelingsbeleid van de EEG-leden door Nederland moet wor den tegengehouden als de afhankelijk heidsrelaties van de ontwikkelingslan den erdoor worden bestendigd. Hij besluit met de volgende passage: 'De ervaringen met het Europese land bouwbeleid leren dat het verkeerd is eerst tot een gemeenschappelijke poli tiek te besluiten en pas daarna eigen inzichten door te zetten. De tegeno vergestelde strategie biedt meer moge lijkheden. Zij zou verwerpelijk zijn wanneer het erom zou gaan (zoals bij voorbeeld op het terrein van de ge meenschappelijke landbouwpolitiek) de eigen nationale belangen veilig te stellen. Zij is niet verwerpelijk wan neer het erom gaat, zoals dat het ge val is bij een gemeenschappelijk ont wikkelingsbeleid, de belangen van derden te behartigen, derden die bij de besluitvorming over een gemeen schappelijk beleid jegens hen niet be trokken zijn'. Eigen beleid Een belangrijk deel van de ontwikke lingspolitiek van Nederland is al Ge- meenschapspolitiek bijvoorbeeld waar het gaat om de toegang van de export der ontwikkelingslanden op de Euromarkt. Maar er zijn ook belang rijke onderdelen van het ontwikke lingsbeleid. waarin een land als Ne derland nog een duidelijk eigen be leid kan voeren, zonder gebonden te zijn aan EEG-afspraken. Als voorbeeld daarvan ziet drs. Pronk de financiële en technische hulpverlening, het be leid ten aanzien van buitenlandse par ticuliere investeringen in en t.a.v. buitenlandse werknemers uit ontwik kelingslanden, de internationale mo netaire politiek en de buitenlandse politiek ten opzichte van de ontwikke lingslanden. Een andere eerste aanzet van dr. Boertien, waarbij de nieuwe bewindsman gretig zal aanhaken is de hulp aan Chili. Landen waar ondanks alle moeilijkheden die het geeft een bewuste deelname van de bevolking aan de ontwikkeling wordt aangemoe digd hebben zijn uitgesproken voor keur. Verder zal drs. Pronk zonder twijfel alles doen om de Nationale Commis sie Ontwikkelingsstrategie 1970-1980 (kortweg de commissie-Claus) te red den. Naar zijn oordeel heeft zijn voor ganger zich ten opzichte van het voortbestaan van die commissie het lelijke jonge eendje van Udink, dat toch een zwaan bleek te worden te onverschillig getoond. Een opvallende trek in Pronk is zijn fabuleuze absorptievermogen, al me nen sommigen dat hij gemakkelijker wetenschappelijke gegevens absorbeert dan andere meningen. Hoe dan ook, de verscheidene actiegroepen waar van hij deel uitmaakte zullen met ogen op steeltjes toezien wat er gaat gebeuren nu een hunner regeringsver antwoordelijkheid heeft gekregen. En dat moet, zoals gezegd, toch een ietwat benauwd idee zijn. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Onder de titel 'Keerpunt Zuidelijk Afrika' hebben het Angola Comité en de Anti-Apart heidsbeweging Nederland een Open Brief aan de regering-Den Uyl gezon den, waarin zij van deze regering op korte termijn een positiever beleid ten opzichte van Zuidelijk Afrika ver wachten Als belangrijkste punten uit deze Open Brief komen naar voren: een duidelijke uitspraak van Nederland over het misbruik, dat Portugal van zijn NATO-wapens maakt, rechtstreek se regeringshulp aan de bevrijdingsbe wegingen, betere opvang en begelei ding van de Portugese deserteurs en vluchtelingen, geen uitbreiding van het NATO-gebied, maatregelen tegen de illegale handel met Rhodesië en onderzoek naar de activiteiten van Nederlandse bedrijven in Zuidelijk Afrika. Van een verslaggever DEN HAAG Het aantal klachten over prijsverhogingen dat bij de Eco nomische Controle Dienst wordt ont vangen, is niet groot. Het deel dat ge rechtvaardigd blijkt te zijn evenmin. Er zijn na januari nogal wat prijsver hogingen tot stand gekomen, maar de meeste bleken te worden gerechtvaar digd door stijging van de lonen of door andere kosten. Het aantal proces sen-verbaal, dat de Economische Con trole Dienst heeft uitgedeeld loopt niet in de honderden, maar in de tientallen. LEEUWARDEN De 63-jarige oud verpleegster E. de Graaf is gistermor gen van haar balcon op de vijfde eta ge van een flatgebouw naar beneden gevallen. Ze was op slag dood. Is het nog wel zo nodig dat het MCNV (medisch comité Nederland- Vietnam) na het sluiten van de ak koorden van Parijs doorgaat met het zenden van medische goederen naar de gezondheidsdiensten van Noord-Vietnam en de bevrijdings fronten van Zuid-Vietnam, Laos en Cambodja? Het mei/juninummer van de krant die het MCNV uit geeft, geeft daar dit antwoord op: 'Hulp is dringend nodig en in on beperkte hoeveelheid'. Want deze trieste resultaten van de oorlogs handelingen zoals die zeer on nette bezigheid met een net woord genoemd icordt zijn nog lang niet verholpen: behalve dat er mil joenen mensen al of niet na af schuwelijk lijden door napalm- of andere bommen in die oorlog zijn overleden, zijn er nu nog miljoe nen zwervers, gevlucht uit hun dorp of stad, zijn er miljoenen ma lariapatiënten, lijden miljoenen honger (terwijl Zuid-Vietnam vroe ger een rijstschuur genoemd werd), zitten er nog honderddui zenden in concentratiekampen, worden er evenveel in gevangenis sen (tijgerkooien) nog altijd ge marteld, zijn er van honderddui zenden Vietnamezen niet meer dan (invalide) wrakken overgebleven, hebben honderdduizenden kinde ren geen vader en moeder meer en wachten vele honderdduizenden doven, blinden en andere niet her stelde gewonden op verzorging en behandeling. Voor medische hulp aan dit leger van oorlogsslachtoffers zamelt het MCNV geld in. Het eerste actie jaar, 1969, kwam er f126.500 bin nen en daar loerden toen onder meer kisten vol medicamenten en melkpoeder voor gekocht. In 1970 kon er voor ruim f 470.000 aan me dische hulpgoederen naar Viet nam verzonden worden, in 1971 voor f807.000, vorig jaar voor bij na 1.700.000 en de eerste vier maanden van dit jaar is er zelfs al vier miljoen binnengekomen. In ja nuari gingen er o.a. drie contai ners met babyvoeding, wollen kle ren en medicamenten naar Viet nam, tienduizend kilo melkpoeder, honderd kilo zalf voor brandwon den, vijftienhonderd nieuwe bril- len, naaimachines, schoolmateriaal en zo is dat tot vandaag elke maand doorgegaan. Het MCNV, dat een comité van aan beveling van 550 (vrijwel alle maal) artsen, vele werkgroepen en nog veel meer andere sympathisan ten achter zich weet, richt zich nu naast het aankopen en versturen van medicijnen en instrumenten op de aanschaf van gespecialiseerde ziekenhuisapparatuur en bouwele menten voor nieuwe ziekenhuizen. Sinds de kerstbombardementen van vorig jaar, waartegen in de hele wereld verzet rees, staat in Noord- Vietnam vrijwel geen ziekenhuis meer overeind. Voor een inventaris voor een redelijk groot ziekenhuis is twee ton nodig, een complete medische uitrusting voor een rond reizend medisch team kost vijf tienduizend gulden. Precieze cij fers, een volledige opgave van wat er tot nu toe verstuurd is, een kaart van Nederland met daarop duidelijk aangegeven de plaatsen waar MCNV-acties gevoerd wor den, de ervaringen van een Ameri kaans arts in Zuid-Vietnam en an dere artikelen zijn allemaal terug te vinden in de krant, die gratis te krijgen is bij alle wereldwinkels, of voor het bestellen van grote aantallen bij de afdeling publi citeit MCNV, Willem de Zwijger straat 3 in Utrecht en Argonauten- straat 24 in Amsterdam. Wie het shirt van Barry Hulshoff wint in de loterij van het Zwols Werkcomité voor Vietnam en het dan ook wil dragen, moet niet al te schriel van postuur zijn. Wie Ajax' Barry kent en welke tv- kijker durft nog te beweren Barry nooit gezien te hebben? weet dat hij een forse borstomvang heeft en verreweg het grootste shirt van de hele ploeg draagt. Zoals gisteren in deze krant ge meld, heeft de voetballer zijn naam aan de actie geleend ('Barry Hulshoff voor Vietnam') en zijn shirt beschikbaar gesteld. Na de Europacup-finale tussen Ajax en Juventus (30 mei) trekt Barry lid van het aanbevelingscomité voor de actie Amsterdam helpt Ha noi zijn shirt uit om het daarna nooit meer te dragen. Of hij het mét lijflucht levert of dat het eerst een sopje krijgt blijft nog een verrassing, maar in elk geval komt hij het shirt kort na die wedstrijd persoonlijk aan de win naar overhandigen. Die winnaar wordt misschien door de nieu we staatssecretaris voor sportzaken Meijer, en anders door een notaris getrokken worden uit de brief kaarten die het Zwols Werkcomité voor Vietnam. Drecht 11 in Zwol le, bereiken. Iedereen kan daarop de uitslag van de finale voorspel len (na de tweemaal 45 minuten en niet na eventuele verlenging) en een gulden bijplakken voor Vietnam, waarvoor de verloting tenslotte is opgezet. Wie het goed voorspelt, loot mee. Profetie en gulden op postgiro 2836941 op naam en adres van hetzelfde werk comité mag ook. Hoewel het overduidelijk is dat noch de gevangenismuren noch de gevangene het zo lang uithouden, heeft een rechter in San Antonio (Texas) de 27-jarige Eugene Spen cer tot tienduizend jaar gevange nisstraf veroordeeld. En voor John Harris (26) geldt dezelfde onmoge lijkheid, al is hij ook in San Antonio voor 'maar' tweedui zend jaar naar de cel gestuurd. Ondanks hun onoverkomelijk lange •straftijd kunnen de mannen, die allebei terecht stonden voor moord op een politieman, na twintig jaar eventueel in aanmerking komen voor voorwaardelijke invrijheids- stelling. Omdat de maand mei nu eenmaal synoniem is met nestjes bouwen, heeft de Italiaanse ontwerper Do- menice Albion zich op een com pleet nieuwe creatie geworpen: het takkenpakje, waarmee de draagster helemaal in een soort zonnepak- nest zit. Misschien wel lekker luch tig. maar ook erg houterig. handtas pas geworden, sinds de premier die meenam naar de Vere nigde Staten, waar ze op bezoek ging op wapens in te slaan. Bij die gelegenheid vroeg een journalist haar hoeveel oorlogstuig ze wel dacht te krijgen, waarop mevrouw Meir liet zien dat ze haar 'grote boodschappentas' had meegebracht. Het is dan ook een rijke Ameri kaanse toerist die het historisch geworden ding in Tel Aviv heeft gekocht. Het geld dat hij er voor over had, zal gebruikt worden voor kankeronderzoek. Zo'n kostbare tas als Israëls pre mier Golda Meir heeft vermoede lijk nog niemand bezeten. Die van mevrouw Meir is in Tel Aviv ge veild en heeft ruim ƒ32.000 opge bracht. Nu was die tas lang niet zo duur toen ze 'm kocht. Waardevol is de Het is de vraag, of het wooncom fort in een hoogbouwwijk als Om moord cr op achteruit zou gaan, als de flats op hun kant werden gezet. Stelling uit het proefschrift van de bioloog Pieter van der Schoot, die in Rotterdam waar de wijk deel van uitmaakt pro moveerde tot doctor in de genees kunde. 'Als alle mensen binnenshuis net zo aardig waren als buitenshuis, was het binnenshuis heel wat aan genamer'. aldus mevrouw Hietbrink- Ensink uit Arnhem. 'Zijn salarisstrookje zit al enkele weken in een landkaart gepakt en hij snapt het nog niet.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7