ente-aftrek gaat probleem worden NS-man rende voor leven 'Wetsontwerp tegen kraken ondoordacht' 'egen politieman die flarokkaan sloeg jfeldboete geëist •DAGVERS 48 is weer nieuwe haring BIEFSTUK CASSELERRIB gram HAGELWITTE CHAMPIGNONS SINAAS APPELEN. net a 2 kiloJl# Vragen over gebruik wapens door politie Promovendus: ministers moeten van dit dwaalspoor terugkomen eis vakcentrales: Van der Stoel zegt bezoek Z.-Afrikaans minister af Het weer >h|i onze sociaal-economische redactie hJn HAAG De drie vakcentrales hebben, in hun ontwerp-urgentiepro- n >mma voor het regeringsbeleid van volgend jaar het belastingwereldje |e!dig op stelten gezet met hun eis dat de fiscale aftrekbaarheid van rente- in op schulden aan een kritisch onderzoek wordt onderworpen. di lei nfcPncrete vraag die zij opwerpen is st wel juist is dat mensen met fioog inkomen zich dure huizen, enz. kunnen aanschaffen, mede at zij de renten die zij op iverplichtingen moeten betalen, aftrekken op de belastingen. Een hypotheek van 100.000 gulden le vert zodoende een aftrekpost op van om en nabij de 10.000 gulden per jaar. Op deze manier helpt de fiscus de welgestelden een handje om zich op een voordelige manier met luxueu ze goederen te omringen. De lagere bepper Jan Pronk van de Schcveningen 23 laat zich na de geslaagde reis /oefharing best smaken. IVENINGEN De trawler Sch de rederij Jaczon in Scheve- heeft de haringrace gewonnen, liddag om één uur werden de kantjes bij de visafslag afgele- I De Sch 23 (16 bemanningsle- had ruim 100 kantjes (rond ]0 haringen) aan boord. De kleine haring zal gemiddeld 2.50 kosten, de middelharing eveneens ge middeld 2.50, terwijl voor de grote haring ongeveer ƒ1.75 zal moeten worden betaald. De afslager, de heer P. Krul, was tevreden over de prijs. 'De vangst is van goede kwaliteit en de prijs is helemaal niet gek'. I een onzer verslaggeefsters 'Ik acht een voorwaardelijke opzet aanwezig. Een 1 jelijke behandeling was absoluut onnodig. Zuiver humaan en eel gesproken, doe je dat niet'. Dit zei de officier van justitie, L. Janssen, gisteren tegen de 39-jarige hoofdagent van politie ndi die ervan wordt verdacht op 3 december de Marokkaan A. M. bejSbaïti met zijn wapenstok te hebben geslagen, waardoor deze neusfractuur en bloeduitstortingen in zijn gezicht opliep. zijr is ;ch ptie Ier t in Marokkaan kwam zijn broer halen, najaangehouden was omdat hij ille- in Nederland verbleef. Op het hebureau weigerde Sbaïti in eer- 1 Kinstantie zijn paspoort te laten Pas na herhaaldelijk aandringen ia tijdelijk in een cel te hebben ten, legitimeerde hij zich. De Ma- 1 taan, die uit België kwam, weiger- zijn Belgische verblijfsver- „ping te tonen. was ook niet nodig,' zo merkte ifficier op. 'De Nederlandse gren- ijn toch open voor bezoekers. Hij normaal met een paspoort het binnengekomen.' hoofdagent wilde de man toen lieren met collega's, waar de Ma- laan zich tegen verzette. Twee jjiten hielden hem vast, terwijl hij de grond lag, toen de hoofdagent zijn wapenstok binnenkwam en naar hij zei, een klap op zijn bo- irm wilde geven. draaide zijn hoofd ineens om,' >ekklde hij de politierechter, mr. A. olies, 'en toen kwam die klap on- kkigerwijs op zijn neus terecht.' en* Janssen stelde dat er op dat mo- eeMt geen 'ernstige bezwaren tegen ^larokkaan waren gebleken' ernsti- ezwaren, die volgens de wet nodig om iemand te mogen fouilleren, id en de hoofdagent, die een goede l-2b heeft,, een goede staat van st en een blanco strafblad, eiste Ml een geldboete van driehonderd 10raadsman van de hoofdagent stel- lat zijn cliënt op het bewuste mo- t meende volgens de regels te titelen. Mr. Janssen echter ging er- -44 uit dat op het moment dat de Ma- caan zijn paspoort toonde de over- ing ophield. de opmërking van de raadsman, fouilleren in dergelijke gevallen ruikelijk is, antwoordde mr. Jolles dend dat de wet precies zegt wat estaan is. 'Gebruik wordt niet elijk. Er moet zo Langzamerhand d aan gedacht worden hoever we nen gaan,' aldus mr. Jolles. De raadsman zag het feit meer als een dwaling, die verschoonbaar is en pleitte ontslag van rechtsvervolging. De politierechter doet op 23 mei uit spraak. inkomensgroepen vallen buiten deze zegeningen, omdat zij zich geen hoge schulden op de hals kunnen halen en omdat het fiscale voordeel van de schulden die zij aangaan, weinig of geen zoden aan de dijk zet. Volgens het PvdA-Kamerlid dr. Hans van den Doel, die deze kwestie voor het eerst uitdrukkelijk aan de orde heeft gesteld tijdens de verkiezings strijd van vorig jaar, is er sprake van een verkapte subsidie. De huiseige naar, die toch al behoorlijk profiteert van de inflatie, krijgt een hogere 'subsidie' naarmate zijn inkomen ho ger ligt (de aftrekbaarheid van renten heeft dan meer effect) en het huis. dat hij koopt duurder is. Het bezwaar van dr. Van den Doel is bovendien dat deze subsidie onzichtbaar is, en dus buiten de controle van het parle ment blijft. Dr. Van den Doel stelt een radicale oplossing voor om deze 'onrechtvaar digheid' uit de wereld te helpen: de rente-aftrek op huizen moet vervallen en daarvoor in de plaats moet een al gemene huursubsidie worden inge voerd, dat wil zeggen dat iedereen die meer dan een zesde of zevende gedeel te van zijn inkomen aan huur moet opbrengen (of hij eigenaar is of niet) recht krijgt op subsidie. Daarmee vang je volgens dr. Van den Doel twee vliegen in een klap: je voorkomt dat mensen met niet zo'n hoog inko men, die toch een eigen huis willen kopen ('ik ben voor het eigen \vo- ningbezit') niet worden afgeschrikt doordat zij zich een belastingvoor deeltje zien ontgaan. Zij kunnen dan immers huursubsidie krijgen. En bo vendien voorkom je dat de hogere in komensgroepen op een onredelijke wijze van het huidige systeem profite ren. Er zou een overgangsregeling moeten komen voor die mensen die al langlopende verplichtingen hebben aangegaan. 'Het is onrechtvaardig dat er thans op een huis jaarlijks zo'n zes procent inflatiewinst wordt gemaakt en dat men toch de volle acht procent rente mag aftrekken op de belasting. Twee procent zou in dat geval redelij ker zijn geweest', aldus dr. Van der Doel. De wenselijkheid van een algemene huursubsidieregeling met het perspec tief om de aftrekbaarheid van renten nader te bezien is opgenomen in Keerpunt 72, het program van de pro gressieve drie. De problematiek zal stellig daarom tijdens deze kabinetsperiode aan de orde komen. Het zullen echter vooral de belastingspecialisten in de weede Kamer zijn, die de grootste moeite zullen hebben met een regeling waar in op de aftrekbaarheid van renten zal worden beknibbeld. Ook de specia listen van de progressieve drie had den de ggotste moeite, bepalingen in die richting in Keerpunt op te laten nemen. Een uitzondering vormde dr. Vondeling, voormalig minister van fi nanciën in het kabinet-Cals. Een fel tegenstander is de CHU-er dr. W. Scholten, tot voor kort staatssecre taris van financiën. Zijn grootste be- Zie pag. T9/K11 Deze sigaretten zijn vervaardigd van uitsluitend de beste delen van 30 soorten blonde virginiatabak. Reeds op de plantage door geschoolde vakmensen geselecteerd en vervolgens in onze fabriek door specialisten naar oude vaktradities zonder toevoeging van smaakstoffen gemengd en verwerkt. Ed. Laurens Continental Mild Virginia 11.65 Baanschouiver zus trein niet aankomen O ARNHEM De 34-jarige baanschou- wer B. H. Stevens uit het Gelderse Loe heeft gistermorgen voor zijn le ven moeten rennen toen hij op vijf meter achter zich op de smalle IJssel- brug bij Westervoort plotseling vier enorme diesellocomotieven op zich af zag denderen. Een andere keus was er voor hem niet: tussen de railingen van de smal le eenbaansbaileybrug blijft geen cen timeter ruimte als er een trein pas seert. Zijn razendsnelle sprint was net niet genoeg: amper een meter voor hij de spoordijk achter de brug had bereikt greep de voorste locomotief de in doodsangst weghollende baanschou- wer, die meters door de lucht werd geslingerd voor hij op het gras te recht kwam. Vijf minuten later lag hij al in een ambulance die hem naar het Arnhemse St. Elisabethgasthuis éMMI Baanschouwer Stevens ADVERTENTIE 300 gram f) 100 139 200 gram geldig t/m zaterdag U vindt alle anderè VIVO-aanbiedingen op pagina 2en3van Uw damesblad bracht, waar bleek dat hij alleen een lichte hoofdwond en een gekeneusde schouder had. Baanschouwer Stevens, die elke week zo'n keer of drie te voet over de spoorbaan van Arnhem naar Wester voort wandelt om te zien of er ergens een rails los ligt, kon het gistermid dag allemaal weer van de zonnige kant zien: 'Tja, 't was mijn eigen schuld. Ik had die trein niet zien aan komen. En horen kan je daar niks door al het verkeerslawaai op de brug er naast. Pas toen hij vlak achter me was zag ik hem ineens'. Machinist E. Kijzer uit Arnhem, op weg naar Emmerik om een ertstrein op te halen, had in het begin van de brug al afgeremd toen hij het gele vest van de baanschouwer voor zich zag bewegen. Maar hij .rekende er niet op dat Stevens het zware geclaon- neer van de onder donderend geraas voorttollende diesels niet kon horen. Hij wist de aan elkaar gekoppelde locs pas voorbij de brug tot stilstand te brengen. DEN HAAG De Kamerleden Kosto en Roethof (PvdA) hebben minister Van Agt (justitie) gevraagd de Twee de Kamer in te lichten over de arres tatie van een van oplichting verdachte in Norg, waarbij van vuurwapens werd gebruik gemaakt. Ook vragen zij het ministeriële oor deel over het gebruik van vuurwapens in deze zaak. waarbij naar hun me ning geensprake was van vlucht en noodweer onwaarschijnlijk was. (ADVERTENTIE) Van een verslaggever UTRECHT Het in maart ingediende wetsontwerp tegen krakers is op zijn zachtst gezegd weinig doordachr en onzorgvuldig geredigeerd. Dat onzalige voorstel mag nooit wet worden. Ministers moeten van dit dwaalspoor terugkomen en ad ministratieve maatregelen nemen om liet overbodige leegstaan van huizen te voor komen. Zo kras drukl dr. A. Q. C. Tak (30) zich uit in een proefschrift, dat de titel heeft TTet huisrecht'. Dr. Tak (wonende te Vianen) promoveerde gisteren op dit proef schrift tot doctor in de rechtsgeleerdheid aan de rijksuniversiteit van Utrecht. Uw kind loopt er zichtbaar beter op Verkrijgbaar bij de |j betere schoenenzaken Hij gaat in zijn proefschrift uitvoerig in op artikel 172 van de grondwet, waarin de 'on schendbaarheid van de wo ning' wordt gegarandeerd. On schendbaarheid van de woning wil zeggen dat de 'huisvrede' wordt beschermd tegen in breuk daarop door de over heid. Dit grondwetsartikel is in de praktijk echter buiten spel ge- :et. De burger zou er niets bij verliezen als dit grondrecht met één streek uit de grond wet zou worden geschrapt. Er zijn namelijk ruim tweehon derd wettelijke bepalingen die betrekking hebben op het bin nentreden van een woning. Deze bepalingen maken het artikel in de grondwet tot een lachertje. Onmogelijk Dr. Tak verwerpt het optre den van de politie tegen kra kers. omdat het huisrecht de bewoners beschermt en niet de eigenaar van het pand. Vol gens dr. Tak kèn de politic (op grond van de wet) zelfs niet optreden tegen krakers die een ongebruikt pand als huis gebruiken. Er is een wijdverbreid misverstand ont staan zo zegt dr. Tak met betrekking tot het 'baas zijn in eigen huis' van artikel 172 van de grondwet. Dit grondrecht beschermt de bur ger tegen de overheid, en daarom kan artikel 138 van het wetboek van strafecht nooit als dwangmaatregel in dit verband worden gebruikt. Artikel 138 gaat over huisvre debreuk door particulieren en over de straffen die daarop staan. Men moet niet artikel 138, maar artikel 370 gebrui ken als stok achter de deur bij de handhaving van het huisrecht zoals dat in art. 170 van de grondwet is verankerd. Artikel 370 van het wetboek van strafrecht handelt name lijk over huisvredebreuk door ambtenaren. Vervlechting Er is dus sprake van een vol strekt onjuiste vervlechting van artikel 170 van de grond wet (bescherming burger te gen overheid) en artikel 138 van het wetboek van straf recht (bescherming burger te gen particulieren). De heer Tak is van oordeel dat de be oordeling van het 'kraken' sterk is vertroebeld door die onjuiste vervlechting. De politie is ten onrechte van mening dat zij een justitiële taak zou hebben bij het be strijden van kraken. Volgens dr. Tak is het risico niet denkbeeldig dat de politie zich door haar optreden schuldig maakt aan huisvredebreuk krachtens artikel 370 (huisvre debreuk door ambtenaren). Ook andere justitiële, politiële of administratieve maatrege len tegen het kraken van on gebruikte huizen zijn (de uit zonderingen daargelaten) niet mogelijk. Dr. Tak vindt dat trouwens Juist Hij beschouwt het, recht op een menswaardig huis als een grondrecht dat hoger moet worden aangeslagen dan de belangen van malafide geldbeleggers, status-zoekers en onverschillige huiseigena ren. Altijd succes De enige weg die de eigenaar van een gekraakt pand over blijft is een civielrechtelijke actie in kort geding. Die actie pleegt ook vrijwel altijd suc ces te hebben. De hoofdoorzaak van de uit holling van het grondwettelij ke huisrecht is de toegenomen sociaal-economische wetgeving, zo meent dr. Tak. Hij somt in zijn proefschrift zelfs 150 soor ten ambtenaren op die tegen de wil van de bewoner een huis kunnen betreden. Andere oorzaken waardoor het grond wettelijke huisrecht tot een dode Ietter is geworden zijn het uitvaardigen van blanco volmachten van de politie en intimidatie, gecombineerd met een 'bedenkelijke jurispruden tie', aldus de heer Tak. Hij il lustreert de 'chaos' met twaalf gangbare lastgevingsformulie ren. waarvoor het ministerie van justitie mandaat heeft ge geven. Soms bevatten die last gevingen zelfs geen naam. De aanduiding NN wordt getole reerd. -^/KWARTET DONDERDAG 17 MEI 1973 ADVERTENTIE BINNENLAND T3/K5 Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) heeft een nog door zijn voorganger Schmelzer geregeld bezoek van een Zuidafrikaan- se minister aan ons land afgelast. Het was de bedoeling dat de Zuidafrikaan- se minister van volkshuisvesting, de heer J. J. Loots op 23 en 24 mei een bezoek aan ons land zou afleggen. Hij zou het Centraal Bureau voor de Sta tistiek bezoeken en een beleefdheids visite brengen aan zijn Nederlandse collega. Officieel heeft minister Van der Stoel dit bezoek nu niet door laten gaan wegens tijdgebrek in verband met de voorbereiding van de regeringsverkla ring op 28 mei. In politiek Den Haag wordt echter duidelijk gezegd dat het nieuwe kabinet het zich niet kan per mitteren als eerste buitenlandse gast een vertegenwoordiger van de Zuidaf- rikaanse regering te ontvangen. Het is nog niet zeker of het bezoek op latere datum plaats zal vinden. De woordvoerders van buitenlandse zaken verklaarde dat er alleen van uitstel sprake is. Op zichzelf is het niet uit gesloten dat de PvdA-minister van buitenlandse zaken in een later stadi um wel Zuidafrikaanse ministers zal willen ontvangen. Op een persbijeen komst deze week in Den Haag zei hij namelijk: 'Ik keur de apartheidspoli tiek van Zuid-Afrika af, maar ik wil het gesprek met de Zuidafrikanen niet afbreken'. Temperatuur laks Van onze weerkundige medewerker Het gisteren gesignaleerde en veel ge vreesde hogedrukgebied van 1039 mil libar boven de Noordzee, heejt giste ren de zon in grote delen van het contingent een vrijbrief gegeven. Des ondanks is de temperatuur wat meer achter gebleven, dan wij ons hadden voorgesteld en in feite is er dan ook nog steeds sprake van een koude golf van het Scandinavië-type. Noordooste lijke tot oostelijke winden voeren vrij koude lucht aan waarin de tempera tuur gisteren moeilijk hoger dan 13 d 15 gr. wilde komen. In Duitsland is ook heel weinig warmte voorhanden. Uit de weerrapporten van 's middags vier uur bleek dat alleen Freiburg in het uiterste zuidwesten de 20 gr. had bereikt. In Keulen en Trier was het 17 gr., Hannover en Schwerin 14 gr., terwijl het lichtschip Borkumrifj maar acht graden meldde. Geen toon der, dat het vooral op onze Waddenei landen, in de kop van Groningen en Friesland, bij een wat oplandige toind kil was. De grote droogte van de lucht werd duidelijk bij een nadere beschouwing van de 16 uur-tempera tuur van de luchthaven Wahn bij Keulen: 17 gr. bij een dauwpunt van minus 2 gr. Als gevolg hiervan had den de sporadische mooiweer-cumuli pas op een hoogte van 1800 meter hun basis. (Maastricht dinsdagmiddag 1200 meter). In Regensburg was de verhouding tussen luchttemperatuur en dauwpunt plus 15 en minus 4 gra den. De Zugerspitze meldde een tem peratuur van minus 5 graden. Koel was het ook in Oostenrijk: 8 tot 15 graden tegen kort geleden nog 23 tot 25 graden. Valley op het eiland Ang lesey in de Ierse zee kwam zowaar nog hoger met 18 gr. In Frankrijk was het om 4 uur in Parijs niet war mer dan 19 gr. en gaven Bourges en Limoge in de zuidwestelijke helft van Frankrijk 25 gr. Biarritz (dinsdagmid dag 29 gr.) las 16 gr. af. Kennelijk was daar het koufront gepasseerd van een gecompliceerd lagedrukgebied ten zuidwesten van de Britse eilanden, dat nog niet voldoende kracht heeft en bovendien teveel op afstand blijft om de 's zomerse warmte uit zuid Eu ropa naar onze contrijen aan te voe ren. Maar wat niet is, kan van de zo mer komenZoals dat ook na de koude winters van 1917 en 1941 het geval was. De huidige lente schijnt zich aan deze koude voorafgaande sei zoenen te spiegelen. droog en zonnig 15 ZONNIO OPKLARINGEN MIST BEWOLKING RCQEM tt MAX.7EMP. HA OEI K» MIN. TEMP. WINDRICHTING Weersgesteldheid van gisteravond 7 uur. maximumtemperaturen van gisteren en neer slag gisteren 7-19 uur: Amsterdam onbew 14 gr, 0 mm; De Bilt onbew 14, 0; Declen onbew 15. 0; Eelde onbew 13, 0; Eindhoven onbew 15, 0; Den Helder onbew 12, 0; Luchth. Rtd. onbew 14. 0; Twente onbew 14. 0; Vlisslngen onbew 14. 0; Zd. Limburg onbew 15, 0; Aberdeen onbew 12, 0; Barcelona geh bew 20, 0: Ber lijn 1 bew 15, 2: Bordeaux geh bew 25. O. Brussel onbew 18, 0; Frankfort onbew 16, 0: Genève zw bew 19. 0. Helsinki regen 10, 5; Innsbrück zw bew 15, 0; Kopenhagen 1 bew 14. 0; Lissabon zw bew 18. 0; Locarno zw bew 23. 0: Londen onbew 16. 0; Madrid geh bew 17, 6; Malaga h bew 22. 0: Mallorca geh bew 26, 0; München onbew 13. 0; Nice zw bew 19. 0: Oslo zw bew 15. 0; Parijs onbew 20. 0: Rome zw bew 20. 0; Spilt onbew 21. 0: Stockholm 11, 0; Wenen 1 bew 15, 0; Ziirich onbew 16. 0; Casa Blanca h bew 21. 0.3: Istanboel onbew: Las Palmas h bew 17. 0; New York onbew. Hoog water 18 mei Vlisslngen. 2.23- 14.41; llaringvlletslulzen: 4.14-16.35: Rotter dam 5.13-17.43: Scheveningen: 3.44-18.08: Harlingen: 10.29-22.54; De:fzijlc 0.24-12.47; IJ- muiden 4.17-16.17; Den Helder: 8.10-20.38.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5