Cao-akkoord in groot-metaal UW leis naar kylab azeker Rhodesië: Zambiaanse soldaten schoten twee Canadese meisjes dood Het Kwartet In 1974 geen apart beambtencontract meer Stichting Centrum '45 geopend Beatrix en Claus in Novosibirsk Marbon ziet af van uitbreiding in Amsterdam lil deze krant Ingenieursbureau Bechtel (130 man) gaat sluiten zakt u ook wel eens door? Per T-Ford naar het feest krant bon op de bres voor een sterke christelijke pers Nieuwe Leidse CbuuramU ISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" DONDERDAG 17 MEI 1973 54ste jaargang no. 39 jtraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur fSTON (Reuter, UPI, APï erbejen optimisme werkten hici gisteren aan reddings- nen voor het ruimtestation ab, waarvan de inwendige peratuur in de loop van de Jag de vijftig graden nader- jootste kansen zag men voorlopig •t aanbrengen van een soort de- die het laboratorium tegen de pgende zonnestralen zou moeten lermen nu het weggeslagen mete- jnsehild dat niet doet. opnieuw uitstel betekenen iet vertrek van astronauten Con- jferwin en Witz. Weken of maan- programmadirecteur William |ider; in ieder geval vijf dagen verklaarde later vluchtleider s Lewis, die aan het hoofd staat groep die de alternatieve plan- |naakt. De ruimtevaarders zouden i oefenen in het 'inpakken' van jeter ruimteschip onder gewicht- pmstandigheden. sen probeerde een andere ploeg ihade in de ruimte zo veel moge- beperken. Het ontwerp van i maakt het hen moeilijk. Het zouden zij het langwerpige ge- fe met zijn neus naar de zon rich- om het bestraalde oppervlak te houden. Maar in die stand er helemaal geen licht op de zon- ïen. waarvan toch al de helft bruikbaar is. Om de stroomvoor- pg veilig te stellen is Skylab dus ef' gezet. In de loop van vandaag luidelijk worden wat zij hiermee pen. t de temperatuur nog verder op, kunnen plastic onderdelen scha- te dampen gaan afgeven. Ook tonische instrumenten en onbe- films lopen gevaar. En het deel de voedselvoorraad dat niet in kasten zit, kan gaan bederven. raarlijk joit nog astronauten Skylab bin- aan en dat is lang niet zeker acht hen de gevaarlijkste ruimte- waaraan mensen ooit zijn be- Het losslaan van het meteo- uchild kan niet alleen buiten Jook in het laboratorium schade Isluitingen hebben veroorzaakt. 5 het station moet worden opge- staat de NASA letterlijk met jhanden. De bouw van een Skylab anderhalf miljard gulden kos- ,jen de sfeer in het Congres duidt iet op dat zo'n extra bedrag in- nad op tafel zou komen. De voor gop het programma staande 'ruim- moeting' tussen Russen en Ame- is meer een aardige demon- dan een technisch zinvol pro- gezegd Lonnig Fecrsverwachting tot vanavond: roog en zonnig weer met maxi- lumtemperaturen van 10 gra- en in liet Waddengebied tot ond 16 graden plaatselijk in et binnenland. Matige tot vrij rachtige wind uit oostelijke chtingen. Ie vooruitzichten voor vrijdag n zaterdag: zonnige perioden iet plaatselijk een bui en wci- ig verandering in temperatuur. Morgen: Zon Op: 04.42 Zon onder: 20.32 Maan op: 22.19 Maan onder: 04.58 rste ilandse nieuwe Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De werkgevers en werknemers in de grootmetaal (circa 350.000 man) hebben gisteren na het veertien weken durende arbeidscon flict een principe-akkoord bereikt over de cao van dit jaar. Minister-president Den Uyl, minister van volksgezondheid mevrouw I. Vorrink en minister van justitie Van Agt (v.l.n.rj, waren aanwezig, toen de Koningin gisteren in Oegstgeest Centrum '45, voor patiën ten die lijden aan een zogenaamd KZ-syndroom. opende. In deze kliniek zullen mensen, die in de oor log in een concentratiekamp hebben gezeten en die daar nog steeds de gevolgen van ondervinden, psychotherapeutisch behandeld worden. recht op een menswaardig is een grondrecht dat hoger t worden aangeslagen dan de ngen van malafide geldbe- ers, status-zoekers en onver- llige huiseigenaren. Dr. A. Q. C. Tak in proefschrift SALISBURY, LOESAKA (Reu ter, UPI, AP) De toestand aan de grens tussen Rhodesië en Zambia is sinds gisteren weer zeer gespannen door de dood van twee jonge vrouwelijke Canade se toeristen. Volgens Rhodesië zijn de twee meisjes bij de grens met Zambia doodgeschoten door Zambiaanse militairen. Een Ame rikaanse raakte gewond. Boven dien is een blanke Rhodesische man gisteren gedood toen hij bij de Zambiaanse grens met zijn auto op een mijn reed. Rhodesië heeft gisteren 'in de streng ste mogelijke bewoordingen' bij de Zambiaanse regering geprotesteerd. De Amerikaande vertegenwoordiging in Zambia heeft om een verklaring gevraagd. Rhodesië eist dat de schul digen onmiddellijk worden gestraft en dat afdoende maatregelen worden ge nomen om dit soort voorvallen te voorkomen. De twee meisjes, de 20-jarige Chritine Sinclais en de 19-jarige Marian Drij- ber, werden doodgeschoten in de buurt van de Victoriawatervallen, die op de grens van Zambia en Rhodesië liggen. De toeristen liepen in een die pe kloof toen Zambiaanse militairen, die vlak over de grens gelegerd wa ren. het vuur openden met automati sche wapens. Een van de meisjes werd dodelijk getroffen, de andere stortte in de Zambezi. Haar lichaam is nog niet teruggevonden. Een 28-jarige Amerikaan raakte gewond en is in een ziekenhuis -opgenomen. TASJKENT (ANP). Prinses Bea trix en prins Claus bezochten gisteren de stad, waar de knapste koppen van de Sovjet-Unie proberen de weten schap vooruit te helpen. Het paar werd in 'Academiestad' bij de Siberische stad Novosibirsk ont vangen door Michael Lavrentsjev, vi- ce-voorzitter van de akademie van we tenschappen. Aan het eind van de dag vertrokken prins Claus en prinses Beatrix naar Tasjkent in het midden-Aziatische ge deelte van de Sovje'.-Unie. Van een verslaggever AMSTERDAM Het chemische con cern Marbon heeft besloten af te zien van uitbreiding van zijn vestiging in Amsterdam met een mbs-kunsthars- poederfabriek en een produktie-afde- ling voor saleable Latex. Marbon heeft dit deel van zijn aanvraag voor een uitbreidingvergunning bij Gede puteerde Staten van Noord-Holland ingetrokken. Het plan voor een nieu we latex-a-fabriek en een abs-kunst- harspoederfabrieik wil het bedrijf wel door laten gaan. De redenen om een deel van de aanvraag in te trekken zijn volgens Marbon de te verwachten investeringsheffing. De Zambiaanse regering is gisteren in spoedzitting bijeengekomen. Zij liet gisteravond weten een onderzoek te zullen instellen naar de dood van de twee Canadese meisjes. Volgens Rho desië staat 'onomstotelijk' vast. dat de toeristen zijn gedood door Zambiaanse militairen en niet door Afrikaanse na tionalisten. Van en onzer verslaggevers AMSTERDAM Bechtel Nederland in Den Haag, een vestiging van het Britse ingenierusbureau Bechtel, gaat sluiten. Reden is, dat de toekomstmo gelijkheden voor het Nederlandse be drijf niet gunstig worden beoordeeld, aldus directeur De Vries. Bechtel Ne derland is de laatste jaren al aanzien lijk ingekrompen. Werkte er vier jaar geleden nog 400 mesen, op het ogen blik zijn dat er nog maar 130. Wat er, wanneer over drie of vier maanden, als het Nederlandse bedrijf is afgebouwd, met het personeel gaat gebeuren, is nog niet duidelijk. Beke ken wordt of een aantal mensen een functie buiten Nederland kan krijgen; dat wil zeggen Engeland of anders buiten Europa. Op het ogenblik is met het oog op eventuele overplaat singen echter nog niets ondernomen, aldus de heer De Vries. ADVERTENTIE egaat er omstaan? Nooit weet men precies wanneer het komt en ineens be geeft zo'n r... plank het: „doorgezakt".. En dan komt de narigheid. Dan blijkt dat er van alles aan uw stellingen mankeert. Is uw ruimte wel doelmatig benut? Bij Lundia hebben ze ontelbare van deze toestanden moeten oplos sen. Niet voor niets heeft Lundia met z'n 36 vestigingen verspreid over de gehele wereld een wereldwijze ervaring op het gebied van magazijn- en archiefinrichtingen. Ook voor üw bedrijf is het belangrijk om u te laten informeren over uw specifieke opberg problemen. lundiab. varsseveld tel. 08352-8888- de lundia-groep: lundia,nordia, rublo De belangrijkste punten uit dit ak koord zijn: Een loonsverhoging van 1,25 procent en twintig gulden per maand met een minimum van bij el kaar 465 gulden per jaar. Volledige prijscompensatie voor de in komensgroepen tot 28.000 gulden. Over wat meer wordt verdiend wordt tot een totaal inkomen van 34.000 gul den voor de helft en daarboven slechts voor een kwart gecompenseerd. Een vloer in de prijscompensatie van 156 gulden per procent per jaar. Een arbeidstijdverkorting tot veertig uur per week, te realiseren hetzij per 1 juli 1974 in één keer, hetzij in twee fasen, namelijk per 1 januari 1974 tot 41 uur en per 31 december 1974 tot 40 uur. Twee extra vakantiedagen, waarmee het totale aantai nu twintig dagen of vier weken wordt. Werknemers van 50 jaar en ouder krijgen drie en werknemers van 55 jaar en ouder krijgen vijf- extra vakantiedagen. Een verhoging van de vakantietoeslag van 7,4 tot S procent met een mini mum van 1296 gulden. Vloer Over de uitbreiding van de werkings sfeer van de cao tot het hoger perso neel konden tijdens deze onderhande lingen geen resultaten worden ge boekt. Wel werden de partijen het er over eens dat naar deze problematiek een nader onderzoek zal worden inge steld, zodat deze kwestie bij de onder handelingen over de cao van volgend jaar weer wel een rol zal spelen. Een studie zal ook ingesteld worden naar het vraagstuk van de pensioenen Op basis van de mislukte onderhande lingen van enkele maanden geleden hadden werkgevers toen al besloten zonder instemming van de vakbonden tot genoemde loonsverhoging over te gaan. De vakbonden, die toen aankon digden deze loonronde als 'een ex traatje' te beschouwen, hebben in het nu bereikte akkoord deze loonsverho;' ging onverlet gelaten. Aanknopend bij het vorige week bereikte 'Haagse ak koord' zal er boven de 28.000 gulden minder gecompenseerd worden en is er bovendien een vloer in de prijs compensatie gelegd van 156 gulden per procent per jaar. Vooral over dit laatste punt is gisteren nog hardnek kig onderhandeld. De bereikte vloer betekent da. de inkomensgroepen be neden de 15.600 gulden per jaar nog een extraatje tegoed hebben. Afge sproken is dat di* per 1 juli zal wor den geëffectueerd. Naast de prijscompensatie speelde ook uitbreiding van de werkingssfeer van de cao een belangrijke rol in het ar beidsconflict. Als resultaat is er nu de aangekondigde studie uit de bus ge rold. waarvan de uitkomst naar NVV-onderhandelaar Wamsteeker verzekerde, een rol zal spelen in de onderhandelingen van de cao 1974. Ir. Prins, onderhandelaar van de werkge vers in de metaal, zei dat deze kwes tie in ieder geval doorgesproken zal worden met de NKV-bond Unie BHLP (beambten) en de NCHP (Ne derlandse centrale van hoger perso neel). Wel werden de partijen het er over eens dat per 1 januari 1974 in de metaal een geïntegreerde cao zal wor den afgesloten, dat wil zeggen dat er voor de beambten geen aparte cao meer zal zijn. Werknemers en werkgevers werden het er ten slotte over eens dat de be drijven voortaan jaarlijks verslag zul len moeten uitbrengen over het ge voerde sociale beleid. Het bondswerk van de vakbonden in de bedrijven zal krachtens ccn cao-bepaling worden be schermd. Vraagstukken over de jeug digen en.de koppelbazen zal in de ko mende maanden nog worden bespro ken. Binnenland Anti-kraakwet kraakt 5 Prima post voor Pronk 7 Buitenland Duits abortusdebat 9 Watergate vervolg) 9 Kerk Meer vraag naar geref. predi king in lierv. kerk 2 Sport Scheidsrechter Michas in ne gatieve rol 13 Economie Winst Unilever hoger 19 Boekenelalagc 2 Men schrijft ons 2 Radio en tv c Recept n Strips, feuilleton n Puzzel k Commentaar 7 Weekbladen 7 Dichtbij en verder 7 Familieberichten 12 Beurs 15 Maandbladen IC Uw probleem 17 Minister Westerterp (verkeer) en zijn staatssecretaris Van Ilulten, werden gistermorgen van hun de partement naar het Nederlands Congresgebouw in Den Haag gebracht met een T-Ford uit 1917. In het Congresgebouw vierde de Nederlandse Organisatie Beroepsgoederenvervoer haar vijfentwintig ja rig bestaan. De minister zit op de 'bok', zijn staatssecretaris mocht de motor aanzwengelen. noteer ols nieuwe abonnee naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering-van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Naam: Adres.- Plaats: Betaalt per: maand; O kwartaal. De nieuwe abonnee onfvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) D handige paraatmap met briefpapier en pen Omtrekkende beweging. Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, anlwoordnr. 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1