Goedkope huizen bouwen kan, blijkt in Goirle 1 IBP y dichtbij Prisma zilver-mode r komen chutters (1) ir komen schutters (2) Vierkamer-woningen voor 155 gulden per maand am arts die ten maakt mag noemd worden TQ JD Verrassende storing 'Marmerkoning' legt het moede hoofd neer geen portret van bankbiljet verwarring woningnood uniek LW/KWARTET WOENSDAG 16 MEI 1973 BINNENLAND T5/K7 nuiieiitaar die zich op het grondgebied t rijk bevinden, hebben gelijke iak op bescherming van per il goederen', aldus één van de igen van de Nederlandse grond- 1 bij geen Nederlander enige over bestaan dat deze bepaling hn toepassing is op buitenlandse koofden die zich om wat voor ^dan ook in ons land ophouden, bn is het vreemd dat op het Bik de president van Gabon in meent te moeten rondreizen is land mag rondreizen) met een Jilierc en bewapende lijfwacht man. deze lijfwacht meegevoerde js hebben zondag bij de aan- van de president op Schiphol moeilijkheden en oponthoud naakt, maar tenslotte heeft een jteit van het ministerie van justi- gegeven dat de lijf- tin afwijking van de Nederland- jt de wapens mag blijven dragen, lesluit is waarschijnlijk genomen een affront van dit bevriende hoofd te voorkomen. Toch is er pien enige aanleiding om langs jëigende diplomatieke kanalen de üg van Gabon te laten weten, Nederlandse autoriteiten op de rnier evenmin tactvol behandeld Was er enige aanleiding om te ierstellcn dat Nederland de be en van zijn grondwet niet vol- e zou toepassen voor de presi- en zijn gevolg zolang zij zich op randgebied van het rijk bevon- s mogelijk dat het tot de stijl van esident van Gabon, tot de cul- van zijn land zelfs, behoort zich ntensief te laten beschermen, het behoort evenzeer tot de stijl it internationale verkeer dat men als gast aanpast aan de stijl en ir van het land waar men te gast i niet zonder enige aanwijsbare re- ilijk geeft van zo weinig vertrou- in de wijze waarop de wet daar gehanteerd. nog een ander, een binnenlands aan deze zaak. In hoeverre jsn wij ervan overtuigd zijn dat ijfwacht van buitenlanders aange val reageren als deze buitenlan- I toor toevallige omstandigheden in/ronteerd worden met een inci- I een relletje, een bankoverval of [dergelijks waarbij wordt gescho- jop de hoogte is met hoeveel zorg Nederlandse politiefunctionarissen hun werk worden voorbereid en pij worden begeleid (hoewel juist Inze wijze en stijl van leven van luit kennen), zal deze vraag moe- De vraag klemt nog meer kennelijk niet alleen buitenlandse maar ook buitenlandse Ivaarondernemingen er dergelijke tende privé bewakingsdiensten Sahouden. iehoort in Nederland geen ruimte lijn voor alternatieve politiemach- hoe klein in omvang mis- i ook. ITERDAM Wanneer tegen een een tuchtrechtelijke klacht is in- iend, houdt dat niet in dat in dp over de betreffende feiten niet mogen worden geschreven. Deze tting heeft de Raad voor de jour- i tiek vastgelegd in zijn beslissing 'le klacht van een huisarts die in and met een tuchtzaak. door twee i iladen met name was genoemd on- koppen als 'Kind overleden, vader gt dokter aan. Er bestaat in het meen geen plicht voor de pers, van publicatie in dergelijke ge en te onthouden, overwoog de en zeker niet wanneer in het al- erste begin van' het proces door aangevers mededelingen aan de 'i worden gedaan. 'Voorts kan het meen belang, in de huidige situa- waarin de medische zorg door te e huisartsen-fondspraktijken in gedrang dreigt te komen, ter be- Êrming van de belangen van het Hek gediend zijn met publikatie feiten die wellicht op andere wij- let aan het licht zouden zijn geko- (Uitspraken van medische itcolleges zijn in het algemeen openbaar red.), vermelding van de volledige naam de arts vond de Raad voor de malistiek 'niet in strijd met het- maatschappelijk aanvaardbaar mede gezien het feit dat de arts tijds ieder commentaar op de zaak •nover de verslaggevers had gewei- door Noud van Iperen GOIRLE In Goirle, een dorp vlak bij Tilburg, staan in de wij ken 'Grobbendonck' en 'Abcoven' de steenharde bewijzen dat van daag de dag nog goedkope huizen gebouwd kunnen worden. Want, eind deze maand komen in deze plaats de laatste huizen van een project van 104 (ruime) vier kamer-woningen voorzien van centrale verwarming, heetwater- voorziening en ventilatie klaar, waarvan de huur zegge en schrij ve 155 gulden in de maand be draagt. 'Aan de kwaliteit geen concessies' Dit opmerkelijke project dat in middels al de belangstelling van tien tallen gemeenten uit alle delen van het land heeft getrokken blijkt mo gelijk te zijn geworden door een uniek samenspel tussen de opdracht gever (de Woningstichting Goirle), de architect (C. Peeters uit Ulvenhout) en de aannemer (Gebr. Van der Ven uit Tilburg), waarbij het uitdrukke lijk uitgangspunt was dat de huur niet meer dan 160 gulden in de maand mocht zijn. 'Ik dacht aanvankelijk niet dat dat er in zou zitten', bekent architect Pee ters. 'Ik kreeg van voorzitter P. Jans sen en secretaris F. Hendrikx van de Woningstichting Goirle een ruwe schets van de te bouwen woningen en de mededeling dat de huurprijs maxi maal 160 gulden per maand mocht zijn. Dat betekende dat de bouwprijs per woning zo'n dertigduizend gulden mocht bedragen. Met die huur- en bouwprijs als gegeven, maakte ik een uiterst beknopt schetsontwerp. Met deze prent en de technische omschrij ving daarvan ging ik naar de aanne mer. Al pratende kwamen er toen ideetjes ter tafel, die ik later in het schetsontwerp verder uitwerkte. Op basis hiervan kwam de aannemer op een bouwprijs van precies 29.499,65. Daardoor kwam de totale bouwsom, inclusief centrale verwarming, op bij na 35.000 gulden. Daarnaast bedroe gen de grondkosten zo'n 7.600 gulden. Uniek Voor mij was deze manier van wer ken uniek. Normaal is het zo, dat de architect bestek en tekeningen maakt waarin alles tot in de details is uitge werkt. Blijkt zo'n huis dan te duur uit te vallen, dan moeten alsnog be zuinigingen in het plan worden aan gebracht. Dat gaat dan vaak ten koste van de kwaliteit en zet bovendien be trekkelijk weinig (financiële) zoden aan de dijk. Op de manier zoals wij in Goirle hebben gewerkt we heb ben in feite gezamenlijk het bestek gemaakt zou het altijd moeten gaan. Dan zouden nieuwe woningen niet zo duur zijn. Al moet ik hierbij wel opmerken dat bijvoorbeeld in de randstad de totale kosten wel wat ho ger zullen uitvallen omdat daar de grond duurder is en bovendien nog vaak geheid moet worden voordat aan de bouw kan worden begonnen. Maar dat neemt niet weg dat het 'systeem- Goirle' vóóraf de huurprijs vast- De trots van Goirle: huizen met een huur van 155 gulden per maand. De woningen omvatten een hal, toilet, grote woonkamer met open keuken, douche en boven drie slaapkamers. Een zolder ontbreekt, maar in plaats daarvan hebben de bewoners het gerief van een forse berging in de achtertuin. Geen wonder dat de bewoners van de huizen met het huis en met de huurprijs best tevreden zijn. stellen cn vóóraf gezamenlijk praten en daarbij de bereidheid hebben voor de volkswoningbouw wat te doen natuurlijk overal is toe te passen. Wat ik ook nog uitdrukkelijk wil zeg gen is dat aan de kwaliteit van de bouw geen concessies zijn gedaan. Er is geen materiaal van minderwaardige of inferieure kwaliteit gebruikt. We hebben echter zo gebouwd, dat de (loon)kosten zoveel mogelijk werden beperkt. We hebben bepaald niet goedkope aluminium ramen verwerkt, de huizen hebben een open keuken en het schil derwerk is (ook voor later) beperkt gebleven tot de buitendeuren en de houten trap. De wanden tussen de drie slaapkamers boven zijn van tien centimeter dikke geperste vezelplaat met een brandwerende laag, die met betrekkelijk geringe loonkosten ge plaatst werden tussen metalen strips op de vloer en het plafond. Deze wand, die twintig gulden per vierkan te meter kost, is duurder dan de veel gebruikte gipswand waarvan de prijs achttien gulden per vierkante meter bedraagt. Bovendien is dat materiaal minder gehorig.' Tenslotte wijst de heer Peeters erop dat de opzichters van de provinciale huisvesting de bouw en de kwaliteit daarvan 'nauwlettend' in het oog heb ben gehouden. Bescheiden Met een (te) grote bescheidenheid de heer Janssen zegt hem meer dan eens .zijn licht niet onder de koren maat te stellen praat de 'geestelij ke vader' van deze huizen, de heer Hendrikx, over de gedachten achter en de opzet van het bouwplan. Hij blijkt al in 1950 los uit het handje een basisplan voor volkswoningen te hebben gemaakt ('toen waren het vooral de kosten van materialen; nu de loonkosten die de belangrijkste factor vormden') dat voor deze wonin gen werd aangepast aan de heden daagse eisen. De heer Hendrikx, hoofd van de afde ling algemene zaken van de gemeente (waaronder sociale zaken en maat schappelijk welzijn valt), die in de veertig jaar die hij daar werkt en door de functies in het verenigingsle ven de plaats en de problemen van de mensen terdege heeft leren kennen zegt: 'Op grond van een saneringsplan moesten hier zo'n negentig krotten te gen de grond. Dat betekende dat voor de bewoners daarvan andere huisves ting moest worden gezocht. Onze erva ring was dat de zogenaamde doorstro ming niet mee viel. Maar ook reali seerden wij ons dat van de mensen die met een minimum-inkomen of iets daarboven rond moesten komen, niet meer dan een huur van vijftien pro cent van het belastbaar minimum-in komen mocht worden gevraagd. Daar van uitgaande berekenden wij een maandelijkse huur van 138 gulden zonder, of 158 gulden met centrale verwarming. Met dat bedrag gingen wij naar de architect.' De heer Janssen: 'Daarbij ging het ons primair om de sociale woning bouw en het woongenot van de men sen. Het moest dan wel in een simpe le uitvoering, maar het mochten geen 'uitgeklede' huizen worden. En dat zijn ze ook niet geworden. De douche- bak bijvoorbeeld is bekleed met anti slip en de ruimte is zo groot dat de bewoners er desgewenst een zitbad in kunnen plaatsen. De centrale verwar ming heeft een ingebouwde heetwa- tergeiser, zodat de mensen er geen hoefden te kopen of te huren. Verder zijn er aluminium schuiframen in de huizen aangebracht, waardoor bij het openzetten van de ramen de ruimte niet wordt beperkt. Bovendien vergen de gebruikte materialen weinig of geen onderhoud. Met het oog hierop zijn bijvoorbeeld polyester in plaats van zinken dakgoten gebruikt en me de met het oog daarop hebben wij ook voor het hang- en sluitwerk uit stekend materiaal genomen. We heb ben zo gewerkt dat de arbeidskosten bij de bouw en straks bij het onder houd zo beperkt mogelijk zouden zijn.' Op het bot Dat de huur beperkt kon blijven tot 155 gulden per maand, blijkt overi gens ook in niet geringe mate te dan ken te zijn aan de wijze waarop de heer Hendrikx optimaal zoveel moge lijk gebruik wist te maken van de wettelijke subsidieregeling. De heer Janssen daarover: 'hij heeft de moge lijkheden die er zijn tot op het bot benut.' Per woning bedraagt de subsi die voor het eerste jaar 162,50 per maand en is daarmee hoger dan de maandelijkse huurprijs die, om quitte te spelen, 153,63 zou kunnen bedra gen. g Geen wonder dat er van alle kanten al veel belangstelling voor deze hui zen is getoond. De directeur van volkshuisvesting van Den Haag schijnt al tegen de aannemer gezegd te hebben: 'zet bij mij de hele Schil- dersbuurt maar vol met deze huizen.' -ERT Maandagavond is in Weert autobus met ongeveer dertig "kse en Italiaanse arbeidsters in de ik gegrepen door een truck met egger. Een aantal inzittenden werd de bus geslingerd. Met ambulance- !ens moesten alle passagiers wor- i overgebracht naar het ziekenhuis Weert. De minst zwaar gewonden "den na behandeling naar hun onplaats Eisden in België vervoerd, oorzaak van het ongeval moet vol 's de politie gezocht worden in het fen voorrang verlenen door de chauf fer van de autobus uit Deurne. We mogen dan wel besloten hebben, samen met de Duitsers een snelle kweekreactor te gaan bouwen in Kal kar, de mensen die dat waar moeten maken komen bij hun voorbereidin gen nog steeds voor technische verras singen te staan. Dat bleek vorige week op een informatiebijeenkomst van TNO in Utrecht, waar onder an dere verslag werd gedaan van de werkzaamheden in de grote proefop stelling in Hengelo. Daar worden de installaties getest die de warmte van de eigenlijke kernreactor, in de vorm van een stroom heet, gesmolten me taal (natrium), uiteindelijk omzetten in stoom waarmee dan op de klassieke manier elektriciteit wordt gemaakt. De eerste de beste keer, vertelde de heer C. C. Smit uit Hengelo, dat een stoomgenerator in het testcircuit een middelzware bedrijfsstoring kreeg, ge beurden er andere dingen dan in het boekje stonden. Nu is zo'n stoomgenerator een ding waar je als buitenstaander toch al met gemengde gevoelens naar kijkt. Het is een lange dikke buis waar het gesmolten natrium doorheen stroomt. Er binnenin stroomt door dunnere pijpen warm water, dat verdampt en er als er hete stoom uit komt. Die ge mengde gevoelens hangen samen met de eigenschap van natrium om, in di reet contact met water, een heftige chemische reactie te vertonen, waarbij grote hoeveelheden explosief water stofgas vrijkomen. Het is dus zaak om te zorgen dat het water-stoommengsel netjes in zijn ei gen pijpjes blijft, en dat die niet lek ken. Het ergste ongeluk dat in een stoomgenerator kan gebeuren is de volledige breuk van zo'n stoompijp. De ontwerpers hebben er dus voor ge zorgd dat een dergelijke storing goed zal aflopen. De plotselinge stijgende druk maakt een 'breekplaat' in de buitenwand van de generator kapot, het natrium spuit ordelijk de zo ont stane opening uit en wordt opgevan gen. Dat systeem was vorig jaar al in Duitsland beproefd en degelijk bevon den. Maar meestal zal het bij een storing om kleinere lekken gaan, waarbij de druk niet zo hoog wordt en er dus niets breekt. Die kleinere lekken wor den in de gaten gehouden door de hoeveelheid waterstof in het natrium voortdurend te meten. Bij elke con tact tussen natrium en water wordt immers waterstof gevormd. Het is alleen vrij lastig voor het per soneel, vertelde de heer Smit, om op die waterstofmeters een echte storing (ADVERTENTIE) PRISMAV echt zilveren dameshorloge met echt IQÜa zilveren band iO#^ zilveren horloges verkrijgbaar ,v.a. 149.- te onderscheiden van de 'gewone' va riaties. Hoe lastig, bleek toen er in augustus vorig jaar in Hengelo inder daad een middelgroot lek optrad. Dat veroorzaakte niet de verwachte syste matische stijging van het waterstofgc- halte, maar eerst een klein piekje, een paar minuten later een groter piekje dat toch echt wel te denken gaf, en daarna pas de 'echte' stijging. Later bleek dat de generator in eerste instantie zichzelf min of meer had af gesloten, doordat een grote bel water stofgas de stroom natrium tegenhield. 'Dat heeft onze veiligheidsfilosofie veranderd', aldus de heer Smit, we re ageren nu ook op kleine piekjes'. Overigens had deze ontdekking na tuurlijk meer met bedrijfszekerheid te maken dan met bedrijfsveiligheid. Dat de bedrijfszekerheid op lange ter mijn nog een punt van onderzoek is, bleek ook uit het overzicht dat de heer B. H. Kolster gaf over corrosie problemen. Vloeibaar natrium lost on der andere nikkel en chroom uit het oppervlak van roestvrij staal op, waar door structuurveranderingen optre den. Hoe snel dat gaat en hoe snel dat materiaal elders in de installatie weer wordt afgezet, is men nog druk aan het onderzoeken. Het is wel een belangrijke zaak, want de tekenen wijzen erop dat die afzet tingen een voorkeur zouden kunnen hebben voor de omgeving van snel- draaiende onderdelen in de grote pompen die de natriumstroming in standhouden. fen die erg veel op PCB lijken, zodat de betekenis van bepaalde meetresul taten een beetje twijfelachtig is ge worden. De Amerikanen Kenneth Moilanen en Donald Crosby, wier werk werd ge rapporteerd door het Britse weekblad de Observer, konden nog niet aange ven welk percentage van het gevon den 'PCB' in vogels en vissen, in wer kelijkheid van DDT afkomstig zou zij- n. Of dit nu betekent dat DDT schadelij ker of juist minder schadelijk is dan wij tot nu toe dachten, valt nog niet te beoordelen, vertelde desgevraagd een van de meest vooraanstaande Ne derlandse deskundigen op dit terrein, prof. dr. J. II. Koeman uit Wagenin- gen. Hij vond de Amerikaanse bevin dingen wel verrassend, maar ze kwa men toch niet helemaal uit de lucht vallen. Van andere bestrijdingsmidde len was al langer bekend dat ze onder invloed van zonlicht konden worden omgezet in verwante verbindingen. Ingewikkeld Het probleem van de bestrijdingsmid delen en verwante verbindingen die in voedselketens worden geconcen treerd en tenslotte bijvoorbeeld vise- tende vogels vergiftigen, is weer een graadje ingewikkelder geworden. Het begon ooit met de ontdekking dat DDT en soortgelijke bestrijdingsmid delen deze eigenschap vertonen. Later werd duidelijk dat een groep indus triële hulpstoffen, de PCB's, zich in grote lijnen met zo gedragen. En nu zijn twee onderzoekers van de universiteit van Californië er achter gekomen dat DDT onder invloed van zonlicht kan worden omgezet in stof- GODLINZE De marmerkoning van Godlinze gelooft het wel. Bruno San- tanera staakt na drie jaar zijn strijd in Godlinze om dit terpdorpje een in jectie te geven. Gistermorgen heeft hij tien van zijn werknemers (de bouwploeg) ontslagen, terwijl binnen kort een grote uitverkoop van zijn ar tikelen van marmer van start gaat. Het restaurant, de bar-dancing, het automuseum en de beeldentuin blij ven bestaan, maar Santanera wil geen cent meer investeren in Godlinze. De reden van zij stap is de beslissing van de gemeente Bierum waaronder Godlinze valt die maandagavond werd genomen. Er werd geen uitspraak ge daan over een stuk grond van tiendui-. zend vierkante nieter dat Santanera vorig iaar april heeft gekocht en dat hij wilde inrichten als parkeerterrein, voor Santanera die drie jaar geelden in Godlinze kwam, de deur dicht. onder redactie van loessmit Er wordt een overval gepleegd. De politie snelt toe met loeiende sire nes, de daders worden gepakt en een rechercheur laat zich even la ter fotograferen met een bosje briefjes van honderd en duizend, die de dieven haastig in moeders plastic boorschappentas gepropt hadden. Dat is een nieuw splaat je, leuk als illustratie bij het verslag van de misdaad. Maar het mag niet. Want op zulke bankbiljetten (de nieuwe) staat helemaal onderaan een kleine c en verder nog de woor den 'auteursrecht De Nederland- sche Bank N.V.'. De Nederlandsche Bank stódt op dat recht. In onze krant van 5 mei hebt u 'n artikel kunnen lezen over het lenen van geld en de vaak abnormaal hoge rente die daarvoor betaald moet worden. Daar stond ook een knuist bij af gebeeld, die een paar bankbiljet ten omklemde. Leuk, dachten wij en u misschien ook. De Nederland- sche Bank niet. Die schreef 'teleur gesteld' te zijn over datzelfde plaatje. 'Wij verzoeken u de druk- materialen waarmede de reproduk- tie werd vervaardigd te vernieti gen en maatregelen te nemen, op dat reproduktie van bankbiljetten, in welke vorm dan ook, in het ver volg door u wordt voorkomen', al dus de brief. Waarom zoveel tamtam over een plaatje, ivaarop honderdjes zo on duidelijk staan dat je ze onmogelijk zou kunnen namaken? In de brief legt de bank het zó uit: 'Het inter nationale c-teken en de woorden 'auteursrecht De N ederlandsche Bank N.V.' op de nieuwe bankbil jetten van 10,- 25, 100 en 1000 geven aan dat onze instel ling het auteursrecht op de ont- Niet alleen uit pure blijdschap, maar vooral om te voorkomen dal hij en de nieuwe minister mr. Van Doorn van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk voortdurend door elkaar gehaald worden, heeft jhr. mr. J. van Doorn uit Baarn een advertentie in een plaatselijke krant gezet Daarin laat hij zijn plaatsgenoten zonder omwegen we ten dat hij 'ot zijn onuitsprekelijk- ke vreugde' geen minister is ge worden. Hoewel de niet-minister nog niet één keer met 'excellentie' is aange sproken, heeft hij de voorzorgs maatregel toch genomen, omdat beide heren Van Doorn in het ver leden wèl meermalen voor elkaar zijn aangezien. 'We wonen allebei in Baarn, tien minuten lopen van elkaar", zegt jhr. Van Doorn, amb tenaar op het ministerie van ver keer en waterstaat. En hoe gaat dat in een dorp? 'Er is gewoon sprake van een mr. Van Doorn. De één denkt: dat is 'm nou, de andere: die is het. In een dorp als dit we ten de mensen dat niet; titels en voorletters zeggen ze niets. En bo vendien staan we in het telefoon boek vlak onder elkaar'. Achter zo'n persoonsverwarring zoek je direct ook een uiterlijke gelijkenis, maar die is er niet De beide Van Doorns zijn geen fami lie van elkaar, de minister is rooms-katholiek, de ambtenaar doopsgezind. 'Ik ken de minister niet persoonlijk. Een paar jaar te rug heb ik wel eens een telefoon gesprek met hem gevoerd en ik heb hem wel eens gezien. Dat we op elkaar lijken geloof ik niet. Ik rook geen pijp en scheer m'n snor altijd af. Alleen heb ik wel een bril op'. Is jhr. Van Doorn dan misschien bang met staatszaken lastig geval len te worden? 'O nee, die zou ik toch van me afschuiven. Ik woon nu al twintig jaar in Baarn, zij zijn vijf jaar later gekomen. De verwarring was in het begin groter dan nu, maar ik wilde de mensen toch nog eens duidelijk laten we ten dat ik de minister niet ben'. Burgemeester jhr. mr. H. G. van Holthe tot Echten van de gemeen te Renkum cn zijn gezin hopen over een poosje uit de huisves- tingszorgen te zijn. De heer Van Holthe tot Echten, wiens vrouw in Zelhem paarden en honden fokt (ze hebben er thans respectievelijk 36 en 50) heeft in de uiterwaarden langs de Rijn bij Doorwerth een kleine boerderij gekocht, waar te zijner tijd het bedrijf kan worden gevestigd. Een architect heeft op dracht gekregen een plan te maken voor verbouwing cn uitbreiding van het complex. Er moet nogal het een en ander gebeuren (onder meer stallen bouwen) voordat het gezin uit Zelhem, waar de heer werpen van deze biljetten heeft, en misdien uitsluitend gerechtigd is deze ontwerpen openbaar te maken en te verveelvoudigen'. Als dat soort zaken zo gevoelig ligt, neem je dus maar oude biljet ten of briefjes van vijf, waarop de c en die hele volzin over recht niet voorkomen. Wie doet je wat? Opnieuw de bank, icant ook dat willen ze daar niet hebben. Uit de zelfde brief: 'Hoewel op de overige bankbiljetten het auteursrechtte ken niet voorkomt, is door het ar rest van de Hoge Raad d.d. 14 juni 1968 komen vast te staan dat onze instelling het uitsluitend recht toe komt de ontwerpen van bankbiljet ten, waarvan het auteursrecht aan haar is overgedragen, openbaar te maken en te verveelvoudigen. Op grond van het bovenstaande is ge hele of gedeeltelijke reproduktie van bankbiljetten, waaronder mede te verstaan valt nabootsing van bankbiljetten in gewijzigde vorm, en openbaarmaking van zodanige reprodukties - ook voor reclame doeleinden - in strijd met het ons toekomende auteursrecht' Maar als je alleen een in elkaar gefrommeld briefje of een puntje laat zien, mag het dan ook niet? Nee, vertellen ze ons streng bij de bank. Die auteurswet hanteren we om de geloofwaardigheid van ons geld te beschermen. Die wordt wel iswaar door de foto in de krant van 5 mei niet aangetast, maar waar ligt de grens? Zo'n grens trekken vinden we zo moeilijk, dat we daarom maar helemaal geen re produkties toestaan. Als Jan wel mag, zou Piet ook moeten mogen, en dus mogen ze allebei niet. En wat Jan en Piet niet mogen, mag ook Trouw/Kwartet niet. Dit Is de enig echte minister Van Doorn, mèt pijp, mèt snor. En mèt bril, dc enige uiterlijke overeen komst met zijn naam- en plaatsge noot, die 'tot zijn onuitsprekelijke vreugde' geen minister is gewor den' (zie ook 'verwarring'). Van Holthe tot Echten laatstelijk burgemeester was, naar Doorwerth kan verkhuizen. Waarschijnlijk zal de nu al maanden pendelende bur gemeester eerst nog een poosje 'op kamers' moeten wonen. Ban - In de ban (van de ring, zo als Tolkien schreef) komt iedereen di ede nacht van Troeff van 26 op 27 mei op Slot Loevestein wil door brengen. Er gebeurt dan van alles: film, muziek, cabaret, informatie stands, groepstoneel, alles in de sfeer van schimmen, dia's, sferi- sche en demonische muziek, mime en maskers. De poort van Loeve stein gaat negen uur 's avonds open en sluit om half zes 's morgens. Geen voorverkoop, wel kaarten k 12,50 aan de port en wel graag van tevoren aanmelden op tel. 070- .244488. Israel - Op Vormingscen trum Den Alerdinck wordt van 29 juni tot 7 juli een cursusweek ge houden over 'Israël nu en straks' waar zowel het bijbelse als het mo derne Israël ter sprake komen en het begrip verzoening centraal staat. Bij Dei. Alerdinck, Laag Zu- them (post Zwolle) tel. 05290-284, kan men zich opgeven of inlichtin gen vragen. Ook over andere we ken op dit vormingscentrum. 'Vindplaatsen van God', 'de mens heid dc mensen en ik', 'psychiatrie in beweging' en zo meer. 'Ik vroeg me al af, hoe hij zo'n lage prijs kon noemen voor het verven van alle muren.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7