In 1974 maximum in prijscompensatie Nixon ontkent dat hij weldra gaat aftreden UW Nog 'n kerncentrale in Zeeuwse Borsele? Prijsverhogingsgolf ustralische Vakcentrales achter kerneisen van industriebonden inden gaan frankrijk jycotten uil-actie verlengd 2 juni a.s. !5% INRUILKORTING Sola pannen en eukengarnituren Consumentenbond In deze krant AR-top begonnen met herstel van de eenheid VVDM boos over afwijzing van gratieverzoeken Akkoord cao in klein-metaal krant bon op de bres voor een sterke christelijke pers leuiwe Leidse Courant WOENSDAG 16 MEI 1973 54ste jaargang no. 38 LIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" HAARLEMMERSTRAAT 250 LEIDEN Alle bekende merken straat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur BOURNE (Reuter) De mach- Australische raad van vakbonden gisteren een boycot afgekondigd i de behandeling van alle Franse uit protest tegen de voorge- >n Franse kernproeven in het in van de Stille Oceaan. De boy- rordt vandaag om 15.00 uur onze van kracht. p loycot heeft onder meer betrek- op alle schepen en vliegtuigen iïans eigendom zijn of in Frank- geregistreerd staan. rakbondsraad, die via 128 bonden H overgrote deel van de Australi- werknemers vertegenwoordigt, yJe regering van Australië vragen male diplomatieke en economi- sancties aan Frankrijk op te leg- vakbond wil niet alleer geen se vliegtuigen en schepen lossen, ook weigeren alle Franse pro- en in Australië te verladen, ko of verkopen. De actie zal net zo voortduren totdat Parijs besluit zien van de bovengrondse proe- in de Stille Oceaan. lier Whitlam van Australië heeft tegen de actie uitgesproken, om- deze de positie van Australië voor internationale hof van justitie in Haag kan verzwakken. Australië eert via het hof een veroordeling ijgen van de Franse proeven. Bo- aldus Whitlam, kan Frank- Australië aanklagen als het zijn rnationale verplichtingen niet na- ADVERTENTIE) rardt met man en macht gewerkt 'e Sola winkeliers die tijdelijk uit- )cht zijn, van nieuwe bestellingen lorzien. IQ garanderen snelle bevoorrading Mat ieder die er vlug bij is, in krijgen. lat betekent minstens f 10,-, tO,- of wel f30,- voordeel rstuk en van wel f 100,- of 10,- op een complete Sola lukenuitzet met levenslange Veel zon )roog cu zonnig weer met xa- fJmum temperaturen van om- treeks 17 graden. Zwakke tot ïatige wind uit oostelijke rich- igen. Rlorgcn en overmorgen: n zonnig lenteweer. Zon op: 04.44 Zon onder: 20.30 Maan op: 21.22 Maan onder: 04.21 Droog lem n.v. verdiende 5 miljoen meer Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT De drie vakcen trales willen in het kader van een rechtvaardiger inkomensbe leid in 1974 zowel een minimum als een maximum in de prijs compensatie. Bovendien willen zij dat de werkingssfeer van de cao's tot alle werknemers wordt uitgebreid. Dit blijkt uit de discussienota arbeids voorwaardenbeleid 1974. Die gisteren tegelijktertijd met het ontwerp-urgen tie program voor het regeringsbeleid 1974 openbaar is gemaakt. Zoals be kend stonden het maximum in de prijscompensatie en de uitbreiding van de werkingssfeer van de cao's centraal in het heftige conflict, dat de industriebonden en de industriële werkgevers zojuist hebben bijgelegd. In de discussienota eisen de vakcen trales voor volgend jaar een volledige compensatie over de werknemers on- gen prijzen. De verdeling van deze compensatie over de werknmers on derling dient nader te worden vastg- steld. Hoewel duidelijke, onaanvecht bare toetstenen (wet op de arbeidson geschiktheidsverzekering) daarvoor nog niet aanwezig zijn, vragen de vak centrales 'een redelijke toepassing van het prijscompensatiemechanisme' Voorhands gaan hun gedachten uit naar een minimum van 160 gulden per procent prijsstijging en een nog nader te bepalen al of niet absoluut maximum, dat is afgestemd op de pre- miegrens van de WAO (wet op de ar beidsongeschiktheidsverzekering), die dit jaar 32.500 gulden bedraagt. De vice-voorzitter van de Industrie bond CNV, de heer L. Ester, toonde zich gisteren verheugd over het feit dat de vakcentrales de twee kerneisen van de industriebonden - hoewel in een gewijzigde vorm - in de nota heb- Dr. J. Bartels ben opgenomen. 'Dit betekent dat we nu met de bonden, die zich tot nog toe afwijzend hebben opgesteld tegen over onze eisen, weer op één lijn zit ten. De gehele vakbeweging wil ken nelijk ernst maken met het voeren van een rechtvaardiger inkomensbe leid. Daai kunnen we alleen maai blij om zijn', aldus de heer Ester. Teleurgesteld De werkgeversorganisaties, het Ver bond van Nederlandse Ondernemin gen en het Nederlands Chrsitelijk werkgeversverbond, zijn 'teleurge steld', dat de vakcentrales de eisen van de industriebonden grotendeels hebben overgenomen. De nieuwe voorzitter van het VNO. Dr. J. Bartels noemde het 'voorbarig' nu al een maximum te vragen, terwijl afgespro ken is het vraagstuk van de prijscom pensatie nader te bestuderen. 'Het A. de Boon kan best zijn dat uit die studie de wenselijkheid van een maximum blijkt, maar zover is het nog niet', al dus de heer Bartels. Over de eis de werkingssfeer van de cao's uit te breiden tot al het perso neel was de heer Bartels ook aller minst te spreken. 'Zo'n eis kan alleen maar ingewilligd worden wanneer het hoger personeel daarmee instemt Het lijkt me niet juist dat zij geen in spraak over zo'n belangrijke kwestie zouden mogen hebben', aldus dr. Bar tels. Drs. G eerkens, algemeen secretaris van het NCW meende dat het cen traal overleg over een centraal ak koord voor 1974 er niet eenvoudiger op zal worden 'nu geschilpunten van de recente onderhandelingen opnieuw worden opgerakeld en aangescherpt.' Volgens de heer Geerkens zijn de kwesties van de maximering in de prijscompensatie en de uitbreiding van het cao-gebied bewust aan de afzon derlijke bedrijfstakken overgelaten. 'Het kan een winstpunt zijn dat deze onderwerpen nu op centraal niveau aangesneden zullen worden, maar evengoed een verliespunt', aldus drs. Geerkens. Inflatiecorrectie Uit het ontwerp-urgentieprogram voor het regeringsbeleid '74' blijkt dat de drie vakcentrales menen dat volgend jaar geen inflatiecorrectie mag wor den gegeven. Het bedrag dat gemoeid is met het niet doorgaan van die cor rectie dient voor de helft te worden besteed aan de verhoging van de be lastingvrije voet en het terugdraaien van de nadelen die zijn ontstaan bij de invoering van het schijventarief in de loon- en inkomstenbelasting. De andere helft moet worden besteed aan collectieve voorzieningen. De BTW-ta- rieven mogen in '74 niet worden ver hoogd en er moet een progressief ta- fief in de vermogensbelasting worden ingevoerd. Op de bijeenkomst in Utrecht maak ten NVV en NKV bekend dat zij weer zullen gaan deelnemen aan het cen traal georganiseerd overleg. Nu duide lijk is gebleken dat de centrale werk geversorganisaties geen pogingen heb ben gedaan het principe-akkoord tus sen de industriebonden en de indus triële werkgevers te torpederen, is er voor NVV en NKV geen reden meer uit het centraal overleg weg te blij ven. Aangekondigd werd ook dat NW, NKV en CNV rond 1 juli de balans zullen opmaken van het centraal ak koord 1973. Dan zal worden nagegaan of de in het centraal akkoord gemaak te afspraken met betrekking tot de prijsontwikkeling zijn nageleefd. Het bereiken van een centrale overeen komst voor '74 zal volgens de vakcen trales afhangen van de mate waarin de vakbewegingen door de werkgevers Zie verder pagina 5 Voor het eerst is nu ook de naam van dr. Henry Kissinger in verband gebracht met de Watergate-affaire. Kissinger leed er kennelijk niet onder toen hij maandag aanzat aan een galadiner. Naast hem zit Mamie Eisenhower, de vrouw van wijlen president Dwight D. Eisen hower. Kissinger ook genoemd in Watergate-zaak WASHINGTON (Reuter, UPI, AP) Dat de positie van presi dent Nixon als gevolg; van het Watergate-schundaal steeds hache lijker wordt, bleek gisteren toen het Witte Huis zich genoodzaakt zag al officieel te ontkennen dat de president overwoog af te tre den. Het indexcijfer, dat binnenkort gepubliceerd zal worden, zal volgens dc Consu mentenbond een 'ongekend hoge stijging' te zien geven. De prijzen, zo zegt de bond, zijn in april de pan uit gerezen. De consumentenbond verwacht dat zal blijken dat in de eerste vier maanden van het jaar de prijzen met zeker V/2 procent gestegen zullen zijn. Een van de eerste taken van het nieuwe kabinet zal zijn, de 'prijsverhogingsgolf', die ook in mei nog waarneembaar is, in te dammen, zo meent de Consumentenbond. De stijging van de kosten van levensonderhoud worden vooral veroorzaakt door huurverhogingen, maar ook belangrijke levensmiddelen als aardappelen en brood werden duurder, evenals vlees. Ook de benzineprijs blijft zich in stij gende lijn bewegen. De Consumentenbond spreekt van een uiterst bedroevend beeld van de Nederlandse economie. Van een onzer verslaggevers BORSELE Het is mogelijk, dat er in Borsele een tweede kern centrale wordt gebouwd. Er bestaat eveneens een kans, dat er in Borsele een afvalfabriek voor radio-actieve stoffen zal worden ge bouwd. fcchem van Ogem! Het antwoord op vragen van het toen malige Tweede Kamerlid dr. M. van Huiten heeft minister Langman ge zegd, dat het niet onmogelijk is, dat er een tweede centrale in Borsele ge bouwd wordt In Borsele staat op het ogenblik al een kerncentrale, die op vergunning wacht. Wanneer het mi nisterie van economische zaken deze vergunning verleent, zal met het kri tisch opstarten van deze centrale be gonnen worden. Ook in het Belgische plaatsje Doel wordt een kerncentrale gebouwd, die zijn koelwater, evenals de centrale in Borsele, uit de Wester- schelde zal betrekken. Er gaan al geruime geruchten, dat de tweede commerciële kerncentrale in Nederland bij Borsele zal verrijzen. De Provinciale Zeeuwse Energiemaat- schaappij kondigde vorig jaar al aan, dat voor 1980 met de bouw van een nieuwe centrale zou worden begon nen. Om welk type centrale het gaat, kon toen nog niet gezegd worden. De bouw van de kerncentrale onder de rook van het Zeeuwse plaatsje Borsele heeft vele protesten opgeleverd. Op het ogenblik organiseert het Moratori um-comité Nederland een protest- week, die de bewoners van de ge meente Borsele meer informatie over kernenergie moet verschaffen. Tijdens een informatieavond in 's Heerenhoek heeft drs. Turkenburg van de werkgroep Energie maandaga vond gezegd, dat er plannen bestaan om bij Borsele of in Winschoten een afvalfabriek te bouwen. Op het ogen blik wordt het radio-actief afval naar het buitenland vervoerd. Het is vol gens de heer Turkenburg zeer de vraag, of dit in de toekomst zo kan blijven. Het Tweede Kamerlid drs. P. J. Jans sen (PPR) kondigde aan, dat de PPR overweegt een wetsvoorstel tot wijzi ging van de kernenergiewetgeving in te dienen, wanneer de huidige ont wikkeling op het gebied van de kerne nergie zich voortzet. Ook zei de heer Janssen dat het noodzakelijk wordt, dat op internationaal niveau een ram penplan wordt opgesteld. Vooral Bel gië en Nederland zouden met het op stellen van een dergelijk plan moeten beginnen. Volgens de heer Turkenburg is er in 1969 een tekening vervaardigd waarop zes kerncentrales bij Borsele waren ingetekend. Binnenland Afscheid Bakkenist 5 Goedkope huizen7 Buitenland Skylab oververhit 9 Tanaka minder populair 9 Kerk Lutherse kerk wil voort bestaan 2 Sport Den Hertog blijft leider 11 Economie Geen devaluatie dollar15 Boekcnetalage 2 Men schrljfl ons 2 Radio cn tv 6 Strips, feuilleton 6 Recept 6 Puzzel 6 Commentaar Wetenschap cn techniek 7 Dichtbij cn verder 7 Familieberichten 8 Beurs 13 Van onze parlementsredactie DEN HAAG De AR-top is onder leiding van de waarnemend voorzitter drs. J. de Koning begonnen met po gingen in de Tweede -Kamerfractie en de partij de eenheid te herstellen. De verwachting is dat de leider van de Tweede-Kamerfractie mr. W. Aan- tjes, tijdens het debat over de rege ringsverklaring van het kabinet-Den Uyl als enige AR-woordvoerder zal op treden. De AR-fractie heeft gisteren in haar geheel (inclusief de heer M. W. Schakel, die aanvankelijk het min derheidsstandpunt apart had willen la ten voordragen) hiermee ingestemd. De heer Aantjes zal verkaren dat de fractie het kabinet ondanks de deelne ming van geestverwante bewindslieden den zakelijk zal beoordelen. De AR- fractie wil hiermee demonstreren dat 't kabinet min of meer los van haar me deverantwoordelijkheid opereert. Het is de bedoeling dat de fractie vol gende week dinsdag en donderdag over de AR-bijdragen over het debat overlegt voordat de definitieve versie van het verhaal van de heer Aantjes wordt vastgestela.Vrijdagavond verga dert het partijbestuur om de vacature van het voorzitterschap te regelen, die door de benoeming van dr. A. Veer man tot staatssecretaris is ontstaan Zie ook pagina 5 De algemene verwachting in Washing ton is dat de komende dagen een nieuwe reeks onthullingen zullen vol gen die de positie van president Nixon verder zullen aantasten. De se naatscommissie, die een onderzoek in stelt naar de Watergate-affaire, een poging afluisterapparatuur te plaatsen in het hoofdkwartier van de Democra tische partij tijdens de verkiezings campagne van vorig jaar, heeft giste ren besloten John Dean onschendbaar te verklaren voor verklaringen die hij over de zaak aflegt voor de commis sie. John Dean was tot voor kort juri disch adviseur van Nixon. Hij moest aftreden in verband met Watergate. Dean heeft gezworen dat hij niet de zondebok in de «Jfaire wil worden. De senaatscommissie begint morgen met openbare hoorzittingen, die recht streeks door de Amerikaanse televisie zullen worden uitgezonden. Behalve Dean heeft de commissie ook onschendbaarheid toegezegd aan een geheimzinnige getuige, Roy Sheppard. Zijn naam is nog niet eerder genoemd in de zaak. Commissie-voorzitter Sam J. Ervin wilde niet zeggen wie Shep pard is en wat hij mot de zaak te ma ken heeft. Voor het eerst is gisteren ook Nixons adviseur voor veiligheidszaken, dr. Henry Kissinger, genoemd in het Watergate-schandaal. Hij heeft, vol gens een bericht in de Times, toege geven dat hij op hoogte was dat te lefoongesprekken werden afgetapt van mensen die iets te maken hadden met de Watergate-zaak en met de Penta- gon-documenten, die door Daniel Ells- berg zijn gepubliceerd. Verslagen van deze gesprekken werden tijdens het proces tegen Ellsberg vermist, maar zijn eind vorige week ontdekt in een kluis van Nixons ontslagen adviseur John Ehrlichman op het Witte Huis. Kissinger zou voor het eerst midden- 1969 gehoord hebben dat er telefoon gesprekken werden afgetapt Hij zou echter hiertoe geen opdracht hebben gegeven. Wel had hij tegen de toen malige directeur van de federale re cherche (FBI), Edgar Hoover, gezegd, dat hij ernstig bezorgd was over het uitlekken van zaken betreffende de nationale veiligheid. Een van de afgeluisterde gesprekken was een onderhoud van Ellsberg met dr. Morton Halperin, die toen deel uitmaakte van de staf van Kissinger. Zie ook pagina 9 Van een verslaggever WEZEP De VVDM-afdeling De Wittenberg heeft gisteravond een brief gestuurd naar de minister van defensie ir. Vredeling naar aanleiding van de afwijzing van de gratieverzoe ken van zestien veroordeelde WDM- ers. 'Door deze afwijzing wordt de vrij heid van organisatie en de vrijheid van meningsuituiting, die onontbeer lijk zijn voor het goed functioneren van de WDM in sterke mate geweld aangedaan,' aldus de afdeling. Zij dringt er bij het kabinet op aan ernst te maken met het garanderen van deze principes. RITA 'Als u mijn beer repareert en pap mijn auto, dan kan ik daar voor Tommy's tractor ruilen.' DEN HAAG De partijen bij de cao voor de metaalnijverheid (klein me taal, 18.600 ondernemingen met 154.000 werknemers) hebben gisteren overeenstemming bereikt over deze cao, die 1 januari 1973 ingaat en op 31 december a.s. afloopt. Bij de in houd is rekening gehouden mét het centrale akkoord en met de principe- afspraak tussen de industriebonden en de industriële werkgevers. Per 1 januari 1973 worden de salaris sen verhoogd met één procent plus 22,24 per maand of één procent plus 20,53 per vier weken. Voor werkne mers beneden de 23 jaar is de verho ging 2,8 procent De verhogingen gel den voor de feitelijke verdiende sala rissen. Per 1 juli en per 1 december a.s. wordt een prijscompensatie gege ven. Met ingang van 1 januari 1974 wordt de wekelijkse werktijd teruggebracht van 42,5 tot 41,25 uur. Per 1 januari 1975 wordt de wekelijkse werktijd ge steld op 40 uur. De vakantie wordt met een dag uitgebreid tot 19 dagen. In de cao wordt bepaald dat 5 septem ber een extra betaalde vrije dag zal zijn (viering regeringsjubileum konin gin Juliana). In 1974 zal de vakantie met een dag worden uitgebreid. noteer als nieuwe abonnee naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Naam: Adres: Plaats: Betaalt per: maand; kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als belóning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1