Libië dreigt met nationalisatie van olie-industrie Tho wil wellicht niet met Kissinger praten UW Gegevens ondernemingen voor ieder toegankelijk oeilijkheden et Skylab de ruimte ankschepen uit tterdam weren' I reymborg lat naar .en D. Trainer raakt in brand tonnig In deze krant Van Goghp'u^eum Goudprijs op hoogtepunt Vermiste stukken gevonden in kluis op Witte Huis krant bon op de bres voor een sterke christelijke pers Iieiiwe Leidse Courant IISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" DINSDAG 15 MEI 1973 54ste jaargang no. 37 Meer *keut in Ipassende omgeving Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG ïstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur >E KENNEDY (Reuter, AP) ikylab, het eerste Amerikaan- uimtestation, dat gisteren met :es in een baan om de aarde fd geschoten, kampte na twee draaien met grote moeilijk en. was gisteravond nog uiterst onze- of de drie astronauten, Charles ad, Joseph Kerwin en Paul Weitz aag wel, zoals de bedoeling was, ceerd kunnen worden om het la- orium te bemannen. De drie as- iiuten hadden 28 dagen in de ruim- oeten blijven. Vannacht werd reke- gehouden met de mogelijkheid, Ie drie mannen wel de ruimte inge- len zouden worden, maar dat ze niet de volle 28 dagen in het labo- ium zullen blijven, de NASA, het Amerikaanse bu- voor lucht- en ruimtevaart, later ndmaakte heeft zich nog een pro- n voorgedaan. Het schild dat het Testation tegen de inslag van me- 'ten moet beschermen, is slechts eltelijk op zijn plaats gekomen, ichild moest op ongeveer 13 cen- er van de wand van het labora- a komen. Men heeft in Houston 'een aanwijzingen hoe ernstig de ive complicatie is. erder de financiccl-economiscbc jezcgd iel met flatneurose Van een onzer redacteuren AMSTERDAM Libië is bereid om praktisch zijn hele olie-industrie te na tionaliseren. De regering in Tripoli zou hiermee vorige week hebben ge dreigd tijdens het overleg met de westerse olieconcerns. [een verslaggever pERDAM De gemeente Rotter- »aat onderzoeken of het mogelijk de toekomst 'stankschepen' te n. Dat geldt dan voor schepen feen andere bestemming dan Rot lui, die niet meer in de haven ne MAASSTAD TERECHT KUN- VOOR EEN SCHONMAAK- llT ïERDAM Vroom Drees- S gaat Kreymborg overnemen. 3 «handelingen zijn zo ver gevor- toil de fusie op korte termijn kan zijn. Kreymborg heeft 26 da- en herenkledingmagazijnen met >ah personeel. voorgeschreven overleg met de (het samenwerkingsorgaan van NKV- en NW-bonden voor temers in de detailhandel) heeft lledige overeenstemming geleid. is ervan overtuigd, dat de ilegenheid voor het personeel is erd. voor Kreymborg om naar een artner te zoeken, was de finan- situatie. Hoewel het bedrijf niet recte moeilijkheden verkeerde, het toch de armslag voor nood- )ke uitbreidingen en modernise- De 54-jarige Vittorio Maseia, trainer van de plaatselijke atietiekpioeg in het Italiaanse Anzio, schreeuwt het uit van de pijn als de vlam van een olympische toorts door de wind naar zijn lichaam is overgeslagen. De ongelukkige coach werd bedekt met een brandend oliemengsel. Hij ligt nu in een ziekenhuis en ver keert niet in levensgevaar. PARIJS, SAIGON, PNOM PENH (Reuter, UPI, AEP, AP) De belangrijkste Noordvietnamese onderhandelaar Le Doec Tho, is gisteren in Parijs aangekomen voor besprekingen met Henry Kis singer. de adviseur van president Nixon. Die onderhandelingen, die in verband staan met de weder zijdse beschuldigingen over bestandsschendingen, en die donderdag zouden beginnen, dreigen echter niet door te gaan. Le Doec Tho zei namelijk gisteren bij aankomst in Parijs tegenover de pers dat de besprekingen 'definitief niet zullen plaatsvinden', als er nieuwe Amerikaanse bombardementen zullen komen op de door de Vietcong be heerste delen van Zuid-Vietnam. Vol gens Tho hebben een aantal Ameri kaanse F-4-jachtbommenwerpers op 9 mei aanvallen uitgevoerd op de pro vincie Loc Ninh, die grote verliezen onder de burgerbevolking hadden ver- oorzaakt. Afgezien daarvan beschuldigde Tho de Amerikanen ervan de mijnoprui- mingsoperaties in Noord-Vietnam te hebben gestaakt, de Amerikaans- Noordvietnamese besprekingen inzake Amerikaanse economische hulp eenzij dig te hebben opgeschort, in Laos door middel van bombardementen het bestand te hebben geschonden en in Cambodja de oorlog te hebben opge schroefd met onafgebroken luchtbom bardementen op de burgerbevolking. Ook Peking een christelijke staatkunde inge termijn verdedigt zal niet door tijdelijke tegen n uit het veld laten slaan. Prof. mr. I. A. Diepenhorst. inke opklaringen en op de Jcste plaatsen droog. Zwakke I matige wind tussen west en prd. Maximum temperaturen h 12 graden aan zee tot 16 Iden ln het zuidoosten van 1 land. |>RGEN EN OVERMORGEN: toog en zonnig met overdag jgere temperaturen. Zon op: 04.45' Zon onder: 20.29 Maan op: 20.18 paan onder: 03.52 Volgens berichten uit Peking heeft premier Tsjoe En-lai de Noordvietna mese beschuldigingen gesteund, dat de VS de wapenstilstand hebben ge schonden door hun verplichtingen tot het opruimen van de Amerikaanse mijnen in Noordvietnamese wateren niet na te komen, door de verken ningsvluchten boven Noord-Vietnam te hervatten en door de besprekingen over economische hulp aan Noord- Vietnam af te breken. Zuid-Vietnam en de VS daarentegen beschuldigen Noord-Vietnam ervan 50.000 man troepen en honderden tanks en zware wapens naar het zui den te hebben gezonden. Saigon be weert zelfs dat de Noordvietnamezen SAM-2-raketten hebben opgesteld. Vol gens de Amerikaanse inlichtingen dienst zijn er echter tal van aanwij zingen dat zowel Rusland als China druk uitoefenen op Noord-Vietnam ADVERTENTIE KEUZE UT DRIE Wij hebben drie soorten kampen nl. land-, zeil-, zeilzwerfkampen voor christelijke scholieren in de prijs van J 90 t/m J 160,— p w. Vraag inlichtingen en/of een folder bij: Calv. Stud. Beweging Postbus 5349 Amsterdam, tel. 020-120374 of 713956 Le Doec Tho om niet op een vroegtijdige overwin ning in Zuid-Vietnam aan te sturen. Een leider van het Nationale Bevrij dingsfront zou hebben verklaard dat de Russen en Chinezen alleen hulp willen geven voor de wederopbouw, als de strijd in Vietnam beperkt van omvang blijft. En één van de Noord vietnamese leiders, Le Doean, zou in een boodschap aan de Viet Cong op dracht hebben gegeven om zich in het zuiden meer te concentreren op een politieke dan op een militaire taktiek, teneinde een krachtiger positie bij de bevolking te verwerven. Die bood schap zou eveneens kunnen wijzen op druk van Moskou en Peking op Ha noi. Intussen hebben de Noordvietnamezen generaal Tran Van Tra als leider van hun delegatie bij de gemeenschappe lijke militaire bestandscommissie door zijn adjunct vervangen. Hij was de feitelijke commandant van alle mili taire operaties van het Bevrijdings front. Volgens waarnemers is zijn ver vanging een aanwijzing ervoor dat de Noordvietnamezen nu meer belang hechten aan de politieke en militaire voorbereidingen binnen de door het Bevrijdingsfront beheerste zones dan aan de toch al verlamde onderhande lingen met Saigon. Ongeveer tweeduizend man troepen, soldaten van de zevende infanteriebri gade van Cambodja, hebben gisteren in de hoofdstad Pnom Penh een luid ruchtige demonstratie gehouden. Zij gelden als de beste eenheden van het regeringsleger. Ze zeiden dat ze al drie maanden geen soldij hadden ge kregen en dat ze nu hun geld wilden hebben. Ze schoten in de lucht en gooiden met rookbommen. Hun beto ging vond plaats op het ogenblik, dat de niet-communistische politieke par tijen na een maand van ondrhandelin- gen eindelijk overeenstemming had den bereikt over de vorming van een regering, waarin ook bijna alle oppo sitiepartijen vertegenwoordigd zijn, voorzover niet communistisch. Binnenland Oosterschelde probleem 5 Eemshaven open 7 Confessionele verwarring 9 Buitenland Abortus in O.-Europa 8 Sadat dreigt 8 Kerk Gereformeerden op tv 2 Ja en nee van jeugd 2 Sport Ketting-formatie bedreigt Den Hertog 11 Economie Suez-groep 13 Boekcnetalage 2 Men schrijft ons 2 Radio en tv c Recept c Strips, feuilleton s Probleem 7 Commentaar 7 Dichtbij cn verder 7 Puzzel 9 Beurs 10 Familieberichten 14 Deze opstelling betekent een radicale koerswijziging, omdat Libië tot nu toe steeds streefde naar een half-om-half deelneming in de olieconcerns. Het land wil nu de genationaliseerde olie aan de oliemaatschappijen blijven leveren, in ruil voor technische en fi nanciële hulp bij onderzoek en inves teringen in de petro-chemische indus trie. In tegenstelling tot het buurland Algerije beschikt Libië niet over de know-how om de exploratie en exploi tatie van olievoorraden in eigen hand te nemen. Slachtoffer Tot de maatschappijen die van natio nalisatie eventueel het slachtoffer zul len worden, behoren o.a. Shell, Stan dard Oil of New Yersey (Esso) en Texaco. Het besluit van de Libische regering zou niet van toepassing zijn op de Italiaanse staatsoliemaatschappij ENI en op het Franse staatsbedrijf Elf-Erap. Het bericht over de nationalisatie is gepubliceerd in het gezaghebbende Britse dagblad Financial Times en door het doorgaans goed ingelichte blad Middle East Economie Survey, dat in Beiroet verschijnt De informa tie zou afkomstig zijn van woordvoer ders van de westerse oliemaatschappij- AMSTERDAM Vanaf vandaag tot woensdag 30 mei zal het rijksmuseum Vincent van Gogh in Amsterdam op proef voor het publiek geopend zijn. Op 2 juni zal koningin Juliana de of ficiële opening verrichten. LONDEN-AMSTERDAM Op alle belangrijke markten in Europa is de goudprijs voor het eerst in de ge- sthiedenis boven dc 100 dollar-grens gekomen. De voornaamste oorzaak van de grote vraag naar goud was de zwakke stemming van de dollar, die in Europa weer een veer moest laten. Als oorzaken voor het tanend vertrou wen in de dollar worden genoemd de onzekerheid over de ontwikkeling van de Amerikaanse economie en het Wa- tcrgate-schandaal, waardoor liet ver trouwen in de regering van Nixon een zware deuk kreeg. Zie ook pag. 13. RITA 'Ik heb een politieke beslissing genomen; ik heb mijn sokken roodgeverfd.' en, die niet met name genoemd wil len worden. De Libische leider, kolonel Khaddaffi, heeft zelf onlangs gezegd dat een land dat oliebronnen bezit, het recht heeft deze te kopen of te nationaliseren. Op welke wijze deze bronnen eigendom van de staat worden, hangt van tal van omstandigheden af, aldus Khad daffi. Het bericht over de nationalisatie komt op het moment dat de onder handelingen tussen de olieproduceren de landen (verenigd in de OPEC) en de Westerse oliemaatschappijen volle- NKV ziet taak nieuw kabinet Van een verslaggever UTRECHT De kerngegevens van de 400.000 Nederlandse onderne mingen, die een inzicht kunnen geven in de structuur en de machts verhoudingen in onze economie, moeten volgens het NKV voor iedetr- een toegankelijk zijn. De wetgeving, waarin de publikatie- plicht van de ondernemingen is gere geld, zou daartoe moeten worden aan gevuld met voorschriften voor de ver werking en beschikbaarstelling van de gegevens die de Kamers van Koophan del bezitten over ingeschreven bedrij ven. Dit wordt een dringende zaak nu de 37 Kamers van Koophandel hun in formatie 'operationeel' gaan maken door de oprichting van een databank, aldus het NKV in 'ruim zicht'. De katholieke vakcentrale meent dat het kabinet-Den Uyl een wetswijzi ging in die richteng moet bevorderen: 'Er is nu een zich progressief noe mende regering, die zegt tot een rede- lijkeverdelung van inkomens, kennis en macht te willen komen. Zo'n rege ring mag een belangrijke mogelijk heid tot democratisering over infor matie niet laten liggen', meent het nkv. De meeste gegevens van de Kamers van Koophandel zijn openbaar, maar in de praktijk zijn ze volgens het NKV niet te hanteren. Alleeen door de gege ens van alle 400.000 inge schrevenen één voor één te bekijken kan enig inzich* worden verkregen. Daardoor kunnen allerlei belangrijke gegevens niet operationeel worden ge maakt. Zo is al herhaalde malen vast gesteld, dat bij de Kamers van Koop handel weliswaar alle commissarissen en directeuren uit het bedrijfsleven zijn geregistreerd, maar dat het toch onmogelijk is na te gaan wie bijvoor beeld 'de 200 van Mertens' zijn, aldus het NKV. ADVERTENTIE KUNSTHANDEL cPiel er CScheen L.v. TENTOONSTELLING t.m. zaterdag 19 mei 1973 (dagelijks van i 1-17 uur beh. zondag) Zeestraat 50 - Den Haag dig op dood spoor zijn geraakt De producerende landen eisen een prijs verhoging van 11,1 procent terwijl de concerns niet verder willen gaan dan ruim 8 procent. Een prijsverhoging is noodzakelijk sinds de jongste waarde vermindering van de dollar Naar aanleiding van deze kwestie meldde het (Egyptische) persbureau voor het Midden-Oosten gisteravond dat de Arabische landen vanaf van daag hun leveranties volledig willen stopzetten. Arabische vakbonden zou den dit op een conferentie in Koeweit toegezegd hebben gekregen van Koe weit, Irak, Libië en Algerije. Aan het bericht werd gisteravond in de Westerse wereld weinig geloof ge hecht. Temeer niet omdat de produce rende landen eerder zullen overgaan tot beperking van leveranties dan tot het volledig dichtdraaien van de olie kraan. In het laatste geval zouden zij zelf in ernstige financiële en economi sche moeilijkheden kunnen komen. Khaddaffi: we hebben 7 Israëli's gepakt TRIPOLI (AP, UPI). De Libische president Khaddaffi deelde gisteren mee. dat bij eer. Amerikaanse olie maatschappij in de omgeving van de havenstad Sedrea zeven Israëli's zijn gearresteerd die daar voor de Ameri kanen zouden werken. WASHINGTON (AP, Reuter). Dc waarnemend directeur van de Ameri kaanse federale recherche, William Ruckelhaus, heeft gisteren bekend ge maakt dat de vermiste verslagen van afgeluisterde telefoongesprekken in de zaak-Eilsberg en de zogenaamde Pen- tagon-documenten terecht zijn. Ze werden gevonden in een kluis in het kantoor van John Ehrlichman, tot voor kort Nixons belangrijkste advi seur voor binnenlandse aangelegenhe den. Ook werden daar de mappen gevon den met gegevens over 16 journalis ten en hoge functionarissen. De ge sprekken waren afgeluisterd tussen 1969 en 1971. Dat was gebeurd nadat Nixon en zijn adviseur Kissinger had den laten weten bezorgd te zijn over het uitlekken van geheime gegevens. Nixon had toen te kennen gegeven, dat door het publiceren van de Penta- gondocumentcn de onderhandelingen over Vietnam in gevaar kwamen. Een voorlopig onderzoek van de gevonden stukken had aangetoond, dat dit ge vaar niet had bestaan, aldus Ruckel haus. Geen van de personen waarvan gesprekken waren afgeluisterd, was rechterlijk vervolgd of ontslagen. De chef van de FBI maakte niet bc kend waarom de stukken nu plotse ling teruggevonden zijn in de kluis op het kantoor van Ehrlichman, ter wijl de FBI eerder liet weten dat de stukken onvindbaar waren. Dat werd gezegd toen de rechter in de zaak te gen Ellsberg de stukken opeiste. Dat was een van de redenen dat hij vori ge week het proces tegen Ellsberg voortijdig beëindigde. Zie ook pagina 8 noteer als nieuwe abonnee naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Naam: Adres: Plaats: Betaalt per: maand; kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Opgegeven door Naam: Adres Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste D mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, anlw'oordnr. 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1