Chileense politie Laakt wapens buit Libië: niemand heeft iets te maken met onze Mirages aoedi-Arabië zou in rankrijk Mirages kopen VS zouden Zuid-Vietnam nog steeds bombarderen II. 25.000.- Noorwegen tekent vandaag mager akkoord met EEG Spaanse Fiat 500 gulden goedkoper OnHprschpidin0 voor Prsnrlnnnt.renortaPB Weer doodvonnis in Frankrijk voltrokken Koningin Elizabeth op hondenshow Huisarrest voor drie vrijgelaten Zuidafrikanen Huurlingen moesten val van Khadaffi voorbereiden Breznjew in juni ruim week naar VS Disconto omhoog in Canada Veel gewonden bij aanslagen in Belfast Watersnood in Bangladesj ^ROUW/KWARTET MAANDAG 14 MEI 1973 BUITENLAND T5/K7 "Ichtse leider zegt op burgeroorlog aan te sturen SfTIAGO (Reuter) De Chileense politie heeft zaterdag in verscheidene steden invallen gedaan Ihuilplaatsen van de neo-fascistische beweging 'Patria y Libertad' (Vaderland en Vrijheid) en •bij tientallen arrestaties verricht. Volgens een bekendmaking van de minister van binnenlandse tn Espinoza zijn grote hoeveelheden wapens en munitie in beslag genomen. exacte aantal arrestaties is niet -ij eld maar volgens politiekringen 'J alleen in de havenstad Valparaiso 5 personen aangehouden. Minister %oza deelde zaterdagavond mee, P log moet worden beslist of de ar- .ul nten wegens onwettig wapenbezit j civiele of militaire rechtbanken n worden berecht. Eerder deze ld waren al 45 aanhangers van de cl st-rechtse beweging aangehouden -n rerband met een aanval op het aor van de socialistische partij in o uc0- u /->v op 'de rand van een burgeroorlog' bracht. Burgeroorlog Chileense provincies Santia- O'Higgins zijn door presi- Allende onder militair gezag j' latst Een golf van politieke en ur. ale onrust dreigt -volgens regerings ydvoerders het voorspel te vormen een nieuwe 'bazenstaking', zoals welke het land vorig jaar oktober pns de woorden van de president Deze vrees leek zaterdag gerechtvaar digd te worden toen de 30-jarige Wal ter Thieme, een leider van 'patria y libertad', in Argentinië verklaarde, dat zijn beweging zich actief op een bur geroorlog voorbereidt. Tegenover de krant 'La Prensa' zei hij, dat een poli tieke oplossing voor Chili onmogelijk is, dat de politieke partijen niet bij machte zijn gebleken 'de marxistische opmars' te stuiten en dat het ogenblik is aangebroken de wapens op te ne men. 'Als de prijs voor vrijheid een burgeroorlog is, zullen wij die moeten betalen', aldus Thieme, die kortgele den in de Argentijnse stad Mendoza opdook en asiel kreeg drie maan den nadat hij officieel dood was isal bezoekt Pompidou uri ïIJS (Reuter) Het staatsbezoek dat koning Feisal van Saoedi- feT bië deze week aan Frankrijk zal brengen zal de Fransen mogelijk forse nieuwe wapenorder opleveren. ■%ordt rekening gehouden met de i elijkheid dat de 67-jarige Feisal •o order van vele miljoenen guldens ilaatsen voor de levering van een jei t van Franse F-l super-Mirage-ge- itsvliegtuigen. e heeft Gilbert Sedbon, correspon- in Parijs van het Britse persbu- 1 Reuter gemeld. In Parijs is het 'end dat de Franse regering pro- de order te bemachtigen voor vliegtuigconcern Dassault-Bréguet- ition. Het bedrijf van de 82-jarige ^pmiljonair Marcel Dassault zou intensieve onderhandelingen Saoedi-Arabië voeren. Dassault !t reeds opdrachten van Koeweit indere staten aan de Perzische en het sjeikdom Aboe Dhabi onlangs Mirage-gevechtsbom- iwerpers gekocht, aldus Sedbon. heeft een lopende order voor 114 bij Dassault. Arabië kwam vorige week in nieuws door het bericht dat ko- Feisal een order van minstens (ADVERTENTIE) CITROENJENEVER 1 CITROENTJE MET SUIKER» (zoete crrnoÉN jenever) 4 CITROEN BRANDEWIJN Tot eind december 1972 DE KUYPER PRIJSVRAAG AAN PRIJZEN alle de kuyper-ar ti kelen zijn voorzien van een zegeltje. Uw slijter verstrekt U graag zonder enige verplichting de kanskaart(en) die U nodig hebt. Noem duidelijk het merk de kuyper wanneer U drork bestelt twee miljard gulden in Engeland heeft geplaatst voor de levering van een compleet luchtverdedigings systeem. Tussen de Britten en Fransen is thans een moordende concurrentie op het terrein van de wapenhandel aan de gang. Frankrijk heeft Saoedi- Arabië eerder al 200 AMX-tanks, 100 pantservoertuigen en helikopters gele verd. Op doorreis naar West-Europa heeft koning Feisal gisteren ook een onder houd met president Sadat van Egypte gehad. Waarnemers brachten in herin nering dat Feisal onlangs in een rede heeft verklaard dat Saoedi-Arabië nu 'doetreffend' bijdraagt in de strijd te gen Israël. Saoedi-Arabië zou zelfs ove- wegen zijn olierijkdommen in de strijd tegen Israël te werpen. BEZORGDHEID Door waarnemers vordt intensivering van de wapenwedloop in het Midden- Oosten en rond de Perzische Golf, die mogelijk is dank zij Amerikaanse, Russische, Franse en Britse wapenle veranties, met zorg gadegeslagen. In het interview dat gisteren is gepu bliceerd in het Franse weekblad Le Point heeft de sjah van Perzië ver klaard dat 't defensiebudget van zijn land thans 20 procent van de totale staatsuitgaven omvat. In reactie op de recente aankoop van Amerikaanse Phantom-gevechtsbommenwerpers, zei de sjah dat Perzië moderne wapens heeft aangeschaft om volledig onaf hankelijk te zijn zodat het nooit no dig zal zijn 'de telefoon te pakken en de heer Nixon om hulp te moeten vragen.' BRUSSEL (ANP) In Brussel zal vandaag door Noorwegen het vrijhandelsakkoord met de EEG worden ondertekend. Aangeno men wordt dat het verdrag door de Noorse bevolking niet onver deeld gunstig zal worden ontvan gen. In het akkoord is bepaald dat de dou ane-tarieven voor industrieprodukten wederzijds geleidelijk zullen worden afgebroken. Voor bepaalde goederen, zoals aluminium en papier, die voor Noorwegen van groot belang zijn, zal de EEG de invoertarieven pas na tien tot elf jaar volledig afschaffen, in plaats van binnen de normale periode van 4% jaar. In het akkoord zeggen de EEG-landen voorts dat aanzienlijke tariefsverlagingen voor bepaalde vis-, produkten worden 'overwogen'. Noor wegen moet daarvoor echter conces sies doen ten aanzien van zijn invoer rechten op EEG-landbouwprodukten. Dat de Noren er in het akkoord be trekkelijk slecht van af komen is hel gevolg vand e Noorse afwijzing van het volledige EEG-lidmaatschap bij het referendum van vorig jaar sep tember. In het EEG-toetredingsver- drag, dat door de Noren met 52,5 pro- rent tegen en 47,5 procent voor is af gewezen. zou Noorwegen na een over gangsperiode zijn opgenomen in het Europese groeiproces, de douane-unie, het landbouwbeleid, de gezamenlijke industriële, technologische en weten schappelijke ontwikkeling en de eco nomische en monetaire eenwording. In het toetredingsverdrag was voorts in belangrijke mate tegemoetgekomen aan de Noorse wens beschermende maatregelen te verkrijgen voor de vis sersbevolking van de kuststreken. De afwijzing van het EEG-lidimaat- schap heeft in Noorwegen zelf tot for se politieke verschuivingen geleid, on enigheid in de partije nmet zich mee gebracht terwijl uit een recente opi niepeiling bleek dat vand e Noren nu weer 57 procent voor en slechts 42 procent tegen toetreding tot de EEG was. verklaard, omgekomen bij een vlieg tuigongeluk zoals men zei. De uitla tingen van Thieme hebben in Santia go nogal wat opschudding verwekt en van welingelichte zijde werd verno men dat de regering zal blijven trach ten Argentinië tot uitlevering te bewe gen. De kans van slagen hierbij lijkt echter gering. AMSTERDAM De door de Spaanse SEAT-fabriek te Barcelona in lisencie vervaardigde Fiat 124 is zaterdag met 519 gulden in prijs verlaagd. Deze versie van de 1200 cc. Fiat 124 kost tiu ƒ7.990,-. In februari was de Spaanse Fiat 124 nne in prijs verhooed van 8.288,- tot ƒ8.509.- tegeliik met prijsverhogingen voor andere Fiat-modellen. De verko pen van het merk Fiat waren in het eerste kwartaal van dit jaar teruggelo pen ondanks de 15 Dct stijging in de automarkt als geheel. CANNES (AFP) Op het in Cannes gehouden internationaal concours voor televisie-reportages van actuali teiten is een priis toegekend voor 'Verkiezingen 1972', die Brandpunt maakte van de in november vorig jaar fehouden kamerverkiezingen. De reportage van Achter het Nieuws 'Het Praathuis' kreeg een vermelding van de perscritici die aanwezig waren on het door de Franse radio- en tele visie-omroep ORTF georganiseerde concours. MARSEILLE (AP, Reuter. UPI) In Frankrijk is voor de derde keer binnen een half jaar een doodvonnis voltrokken. (In Frankrijk gebeurt dit met de guillotine). De gevonniste was de 32-jarige Tunesische immigrant Ali Benyanes. die op 29 september 1972 ter dood was veroordeeld wegens de moord op een zevenjarig meisje. Vo rig jaar november werden in Fran- rijk C-laude Buffet en Roger Bon- temps onthoofd omdat zij in de ge vangenis een bewaker en een ver pleegster hadden vermoord. In al deze gevallen heeft president Georges Pompdiou geweigerd gratie te verle nen. Geflankeerd door haar honden heeft koningin Elizabeth van Engeland in de tuinen van kasteel Winsdor een hondenshow gadegeslagen. Buitenlanders gearresteerd in Libanon JOHANNESBURG (Reuter) Drie rig jaar november werden in Frank- gevangenisstraf hebben uitgezeten op Robbeneiland, zijn tot vijf jaar ge deeltelijk huisarrest veroordeeld voor ze een dezer dagen vrijgelaten zullen worden. De drie zijn in 1963 tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld op beschuldiging van het plegen van sa- botageaanslagen. Als ze vrij zijn, mo gen ze geen vergaderingen bezoeken, moeten ze van 's avonds 7 tot 's mor gens zeven uur thuis blijven, mogen ze hun woonplaats niet verlaten en niets publiceren. Ze mogen ook niet geciteerd worden. TRIPOLI, BEIROET (Reuter, UPI, AP) President Khadaffi van Libië heeft gisteren verklaard dat Israël noch enig ander land ter wereld het recht heeft Libië te vragen wat het met de Mirage- straaljagers doet die het van Frankrijk heeft gekocht. Volgens Israël heeft Libië 18 tot 20 Mirages gestationeerd op Egyptische vliegvelden. Frankrijk heeft dit eerst ontkend, maar later verklaard da thet mogelijk is dat enkele Libische Mira ges naar Egypte zijn overgebracht. Toen Parijs destijds besloot de Mira ges aan Libië te leveren, zou overeen gekomen zijn dat deze niet naar ande re Arabische landen doorverkocht mochten worden. Frankrijk heeft een wapenembargo ingesteld voor landen die aan de frontlinie liggen in het Midden-Oosten. Op een persconferentie zei Khadaffi verder: 'Wij willen geen atoombom men maken. Degenen die dat wel doen. worden niet in staat van be schuldiging gesteld, maar als wij de bevolking willen laten delen in onze welvaart worden we beschuldigd van agressieve bedoelingen'. De Libische president noemde in dit verband de onderhandelingen met de oliemaat schappijen. 'We moeten de posities van de oliemaatschappijen corrigeren. We hebben geprobeerd goede voor waarden te krijgen en daar werken we nog steeds aan', aldus Khadaffi. ARRESTATIES In Libanon heeft de veiligheidspolitie zaterdag 8 Libanezen en buitenlan ders gearresteerd die ervan worden verdacht agenten provocateurs te zijn geweest in het conflict tussen het Li banese Jeger en de Palestijnse guerril labeweging. De rust in het land is nu grotendeels weergekeerd. Er zouden de afgelopen dagen bij de vechtpartijen ongeveer 300 mensen zijn omgekomen. Zaterdag brak nog een gevecht uit bij de grens met Syrië. Daar zouden guerrillastrij ders een legerpost hebben aangeval len. Volgens het Libanese leger is een militair bij het gevecht gedood. De Libanese luchtmacht heeft stellingen van de guerrillastrijders beschoten. Onder de gearresteerde buitenlanders in Libanon zijn twee Westduitsers, een Belg, drie Ieren, twee Syriërs en 20 'niet-Libanese Arabieren', zo is of ficieel meegedeeld. Een van de Duit sers zou voor Israël hebben gespio neerd. Hij werd aangehouden toen hij bij het vliegveld van Beiroet leger voertuigen fotografeerde. Bij hem thuis werd een zender ontdekt. De republiek Noord-Jemen heeft dit SAIGON (AP, Reuter, UPI) Amerikaanse vliegtuigen voeren al een maand lang bombardemen ten uit op doelen in Zuid-Vietnam, Daarmee worden de Parijse Viet- namakkoorden met. voeten getre den. Dit heeft de Voorlopige revo lutionaire regering van Zuid-Viet nam zaterdag in Saigon laten we ten. Vertegenwoordigers van de Zuid Viet namese tegenregering hebben de in ternationale controlecommissie om een onderzoek gevraagd. De Ameri kaanse ambassade in Saigon heeft de beschuldigingen ontkend. Kolonel Deoeng Dinh Thao, de woord voerder van de Voorlopige regering in Saigon, verklaarde zaterdag dat Amerikaanse bommenwerpers door de Viet Cong beheerste gebieden in Zuid-Vietnam bestoken ten noordwes ten van Saigon en langs de grens met Cambodja. Paus Paulus VI heeft zaterdag voor de eerste keer een officiële delegatie van de Voorlopige revolutionaire re gering van Zuid-Vietnam in particu liere audiëntie ontvangen. De delega tie bestond uit Ngoejen Van Hieu en diens adviseur Le Van Hoc, die alle bei naar de Parijse Vietnamonderhan- delingen zijn afgevaardigd. De delega tie wilde de paus voor diens bemoei ingen voor vrede in Vietnam bedan ken. Het tweetal zou de paus docu menten over de situatie in Vietnam hebben overhandigd. GEVANGENEN De Canadese rooms-katholieke bis schop Guy Belanger en George Lebel, hoogleraar in de rechtswetenschappen aan de universiteit van Quebec, heb ben na terugkeer van een bezoek aan Zuid-Vietnam verklaard dat zij heb ben gesproken met politieke gevange nen in Zuid-Vietnam, die 'duidelijke tekenen van martelingen' vertoonden. Belanger en Lebel hebben meegedeeld dat de oud-gevangenen hen hadden verteld dat zij in kleine donkere cel len opgesloten hadden gezeten, zonder contact met de buitenwereld en zon der medische bijstand. De twee Cana dezen verklaarden voorts dat hun ver zoek gevangenissen te bezoeken door de autoriteiten in Saigon was afgewe zen. Op een persconferentie ip in Montreal kregen aanwezige journalisten fotoko pieën, van een telegram dat onderte kend was door de Zuidvietnamese ko lonel Ngoejen Van Giau, de opperbe velhebber van de Zuidvietnamese poli tie. In het telegram werd de politie opgedragen mensen 'die de orde ver storen' naar een concentratiekamp te sturen, indien zij niet aan een mili tair tribunaal konden worden overge dragen. De plaatselijke raden voor de veiligheid werd geadviseerd 'door te gaan met alle pogingen personen die de openbare orde te verstoren te neu traliseren'. Volgens bisschop Belanger betekende 'neutraliseren' in Zuid-Viet nam ter plaatse doodschieten. CONGRES In Washington hebben leiders van een groep Democratische en Republi keinse Congresleden een voorstel voor een amendement op de rijksbegroting ondertekend, waarmee de regering Nixon wellicht onmogelijk kan wor den gemaakt gebruik te maken van overheidsfinanciën ter voortzetting van de bombardementen op Cambod ja. Het voorstel is door veeertig sena toren ondertekend. Kolonel Khadaffi: getipt. Een rijke Llbiër, die in balling schap leeft in Zwitserland, heeft geprobeerd een legertje van Europese huurlingen te vormen dat een eind had moe ten maken aan het bewind van kolonel Khadaffi in Libië. Dit heeft het Britse zondagsblad The Observer gisteren onthuld, toen het een uitttreksel publi ceerde uit een boek over deze affaire, dat eind deze maand in Londen zal verschijnen. De actie droeg de codenaam Hilton-project. Het was name lijk de bedoeling dat de huur lingen een aanval zouden doen op de belangrijkste gevangenis van Libië, die wel ironisch Hil- ton-holel genoemd wordt. Daar huizen ongeveer 150 politieke gevangenen, die er terecht zijn gekomen toen Khadaffi op 1 september 1969 de macht greep en een eind maakte aan het be wind van koning Idris. De rijke Libiër die achter de samenzwering zat, was een van Idris vertrouwelingen en was destijds een van de machtigste mensen in Libië. Nadat hij te- vergeefd geprobeerd had de Britse regering er toe over te halen met militair geweld ko ning Idris weer op de troon te helpen, zocht de Libiër contact met onder meer een voormalig Brits officier. Hij zou ook con tacten hebben gehad met hoge Britse ambtenaren. De Britse inlichtingendienst en de Amerikaanse CIA zouden echter achter de plannen zijn gekomen. De samenzweerders hebben toen nog geprobeerd dc stilzwijgende instemming te krijgen van de Britse regering, maar die zou een stokje voor de plannen hebben gestoken en ko lonel Khadaffi hebben ingelicht. Dc bevrijding van de politieke gevangenen had het startsein moeten zijn voor een opstand tegen Khadaffi. weekeinde opgeroepen een Arabische topconferentie te houden over de toe stand in Libanon. De andere Arabi sche landen hebben daar nog niet op gereageerd. Volgens het Libanese dagblad An Na- har heeft de Sowket-Unie er bij Liba non en de Palestijnen op aangedron gen, de crisis binnen de perken te houden omdat 'elke uitbarsting tot Arabische en internationale verwikke lingen zal leiden'. Rusland zou geen conflicten in het Midden-Oosten wil len in verband met het bezoek dat de Russische partijleider Breznjew in ju ni aan Amerika hoopt te brengen. Koning Feisal vam Saoedi-Arabië zal vandaag voor een officieel bezoek in Frankrijk aankomen. De koning zou vooral geïnteresseerd zijn in Franse vliegtuigen. Hij wil zijn luchtmacht uitbreiden en zijn Britse Lightning toestellen vervangen door moderne- MOSKOU, WASHINGTON (AP, Reu ter, UPI) De Russische partijleider Leonid Breznjew zal van 18 tot 26 ju ni een bezoek brengen aan de Vere nigde Staten. Het grootste deel van de tijd zal hij besteden aan besprekingen met de Amerikaanse regering. Dit is zaterdag in Washington en Moskou bekend gemaakt. Eerder deze maand heeft Nixons adviseur Kissinger de besprekingen in Moskou voorbereid. Tijdens h^t topoverleg in Amerika zullen er, volgens Kissinger, wel eens belangrijke vorderingen kunnen wor den gemaakt met betrekking tot de tweede fase van de besprekingen over de beperking van de strategische kernwapens, dc zogenaamde Salt-be- sprekingen. Kissinger heeft vorige week deze kwestie uitvoerig in het Kremlin besproken. Breznjew is gisteren naar Moskou te ruggekeerd na een bezoek aan Polen en Oost-Duitsland. In beide landen heeft hij de betekenis onderstreept van de verdragen die Rusland. Polen en Oost-Duitsland met het Westen hebben gesloten. Die verdragen die Rusland stipt zou naleven, aldus Breznjew, waren een belangrijke bij drage aan de ontspanning in Europa OTTAWA De centrale bank van Canada heeft hel bankdisconto met een half procent verhoogd tot 5,75 procent. BELFAST (UPI) Bij een bomaan- Lag in de rooms katholieke Falls Road wijk in Belfast zijn gisteravond vier Engelse militairen zwaar gewond ge raakt. De militairen deden een routineon- derzoek in een fabriek toen de bom ontplofte. De toestand van de soldaten was gisteravond zeer ernstig. Zaterdagavond waren bij een bom aanslag op een café in het centrum van de Noordierse hoofdstad al twaalf mensen gewond geraakt De bom ont plofte bij de ingang van het café zon der dat vooraf een waarschuwing was gegeven. Het etablissement werd ge heel verwoest. Militairen moesten de gewonden onder het puin vandaan ha len. In verband met deze aanslag zijn drie mensen gearresteerd. Vrijheid begraven PARIJS (AFP) Circa 2.000 arties ten, schrijvers en anderen hebben gis teren in Parijs een rouwstoet ge vormd om symbolisch 'de vrijheid te begraven'. Daarmee wilden zij protes teren tegen een verklaring van de nieuwe Franse minister van cultuur, Maurice Drucn, die beschouwt werd als een bedreiging voor de artistieke vrijheid. Druon. schrijver en lid van de Acade mie Francaise,. zei onlangs dat de mensen niet op hem moeten rekenen voor het subsidiëren van zogenaamde artistieke uitingen die geen ander doel hebben dan vernietiging van de structuur en de instellingen van onze maatschappij. Mensen die aan mijn deur komen met een bedelstaf in de ene hand en een molotov-cocktail in de andere, zullen moeten kiezen, zei hij. Gevangenisoproer BUSHNELL (AP) In een gevange nis in Bushnell in de Amerikaanse staat Florida hebben zwarte en blanke gevangenen urenlang met elkaar slag geleverd. De vermoedelijke aanleiding was dat een blanke gevangene vrijdag een zwarte had neergestoken. Oproerpolitie slaagde er in de loop van de dag in de rust te herstellen. Toen de politie waarschuwingsschoten losten, lieten de gevangenen een aan tal gijzelaars vrij en lieten ze zich te rug brengen naar hun cellen. 38 ge vangenen moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. Slechts één cipier raakte gewond. Zweden scheutig DAR ES SALAAM (ANP) Zweden zal Tanzania ongeveer 23 miljoen gul den schenken om 90 procent van de kosten te betalen die verbonden zijn aan de bouw van ongeveer 100 ge zondheidscentra in het gehele land. Op grond van het in Dar Es Salaam getekende akkoord zal een deel van het geld dienen voor de aanschaf van materiaal en voertuigen voor de cen tra en het opleiden van stafpersoneel. Tarzan overleden NEW YORK (Reuter) De elfde Tarzan van het witte doek, de Ameri kaanse acteur Alexander Barker, is vrijdag op straat in Manhattan in el kaar gezakt en overleden. Hij was 53 jaar. Barker, die vijf maal trouwde, was lid van een welvarende New Yorkse familie. Zijn laatste vrouw was de vroegere Spaanse schoonheids koningin Maria del Carmen Cervara die hij in 1965 in Geneve trouwde, toen zij 22 was en hij 46. DACCA (Reuter) Tot nu toe zijn dertig mensen omgekomen door over stromingen die een kwart deel van Bangladesj onder water hebben gezet en ongeveer de helft van de rijstoogst verloren hebben doen gaan. Na vier dagen overvloedige regenval zijn zes rivieren sterk gezwollen. De rivier de Goemti heeft grote rijstge- bieden in drie oostelijke districten onder water gezet en bedreigt de stad Comilla. 'Ik vraag me af, hoe hij zo snel aan zulk mooi brandhout komt.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7