Prof. Lindijer: lutherse kerk moet apart blijven Survivor from Warsaw: een aangrijpend werk OJERSJZAÜiV! Kerkmuziekdag trók niet veel bezoekers Geref. kerken besteden ruim half miljoen aan ontwikkelingswerk Wegcontrole leverde proces-verbaal op voor zeer velen Amsterdam treedt op tecen narkeerexcessen Cao rond bij fruit en groenteconserven Nieuwe cao voor het slagersbedrijf Chr. zangbond bewijst: geen korenleegloop Vakantie op Schiermonnikoog vandaag Onderhoudende opera over Zaanse burgervader Dr. Constandse kreeg Van der Praag-prijs Sectieraad VU wil kritisch contact met Potchefstroom Toch geen zendingsartsei naar Zuid-Afrika Trouw Kwartet TROUW/KWARTET M A ANDAG 14 MEI 1973 KUNST/KERK Tj Van een onzer redacteuren AMSTERDAM Een pleidooi voor een zelfstandig voortbestaan van de lutherse kerk, ondanks het feit, dat hij de 'lutherse indcntiteif niet zo dui delijk ziet liggen, houdt prof. dr. C. H Lindijer in een dezer dagen ver schenen brochure 'Hier staan wij. Hoe gaan wij?' De Amsterdamse hoogleraar consta- teert, dat de lutherse kerk al enkele jaren aarzelt tussen het verstevigen van het eigen lutherse apparaat en het toewerken naar opgaan in een - groter geheel. Op dit punt bestaat grote onzekerheid in de lutherse gele deren, die verlammend werkt voor de activiteiten. Prof. Lindijer: 'Het lijkt me gevaar lijk en doodvermoeiend om als de ezel steeds tussen de twee hopen hooi de oecumenische en de lutherse te blijven aarzelen, met het gevolg dat de lutheranen steeds meer onder voed raken. Omdat ik de oecumeni sche weg voor de eerste tijd niet zie als realiteit, als iets dat we echt samen zullen gaan doen kies ik voor de lutherse weg. We kunnen •voor mijn gevoel voor het moment niet anders. Een misschien toch be trekkelijke slechte keus is soms beter dan helemaal niet kiezen.' Hij erkent, dat het met de 'lutherse eigenheid' niet zo duidelijk zit. Maar 'wat onzeker zijn over wat precies lu thers is en niet precies de grenzen weten van het lutherse lijkt me nog helemaal geen crisisverschijnsel. Het zou zelfs kunnen zijn dat kunnen le ven met dit vaag omschreven luthers zijn een teken van geestelijke gezond heid is. Het lijkt alles vrij normaal voor een lutherse kerk, die het er im mers helemaal niet zo uitdrukkelijk om te doen moet zijn om luthers te zouden voelen. Met de oud-katholieke kerk voelen sommige lutheranen wel een wezenlijke verwantschap, maar anderen beslist niet. De lutherse kerk is volgens prof. Lin dijer ook niet levend en bewegend ge noeg om een samensmelting aan te kunnen. Bij een fusie, die meer opge drongen dan bewust gewild zou zijn, zouden, zo vreest hij, vele lutheranen zoek raken. Ook betwijfelt hij, of het zinvol is, een aantal kerken-in-de-crisis aan el kaar te lijimen. 'Vernieuwing is mis schien veel meer nodig dan vereni ging. Vereniging zou de vernieuwing misschien juist remmen.' Vanzelfsprekend ziet prof. Lindijer een eigen lutherse weg niet als on-oe- cumenisch of anti-oecumenisch. Hij pleit voor oecumenische samenwer king, waar dat mogelijk is. Maar 'we gaan primair verder op onze lutherse weg, we accepteren de verantwoorde lijkheden die dit mee brengt (o.a. fi nancieel terrein) en zijn dus ook niet bereid om bij de eerste de beste aan leiding weer een heel andere weg in te slaan.' Proefpolder Geen partners Prof. Lindijer kiest voor een voortbe staan van de lutherse kerk. omdat hij geen betere oplossing weet. Voor een fusie weet hij geen geschikte partner. De hervormde, de gereformeerde en de r.-k. kerk zijn te groot en hebben grotendeels toch wel een ander kli maat. Remonstranten en doopsgezin den zijn goed van formaat, maar toch net weer zoveel anders, dat veel lu theranen zich er niet gelukkig mee Het gaat prof. Lindijer niet om een noodoplossing of het rekken van een bedreigd bestaan. 'Ik zou willen, dat onze kerk een beetje een proefpolder was voor de nieuwe kerk.' Hij geeft dan zeven koersaanduidingen, hoe de lutherse kerk zich verdienstelijk zou kunnen maken als proefpolder van de kerk van de toekomst en daarin haar identiteit zou kunnen hervinden: in de communicatie, het pastoraat, de toerusting van leken, intense bijbel studie, experimenteren met de ere dienst, apostolaat en een open gelo ven. Over de financiën (op het ogenblik een precaire zaak in de lutherse kerk) is prof. Lindijer optimistisch: 'Als de koers duidelijk is en als het echte identiteitsbesef van de kerk weer groeit, zal het geld ook wel komen.' Maar zullen er nog mensen zijn om het luthers kerkelijk bedrijf in stand te houden? De aantallen worden steeds kleiner. Toch gelooft prof. Lin dijer, 'dat er altijd weer mensen naar de gemeenten toe zullen komen, lu theranen of anderen, als er maar BAARN De extra-opbrengsten voor het werelddiakonaat in de gereformeerde kerken, die ingevolge een synodebesluit behoren te worden besteed aan ontwik kelingssamenwerking, bedroegen in 1971 509.000. Er was door de synode een oproep gedaan tot verdubbeling van de opbrengst van het werelddiakonaat. Volgens een bericht van het centraal orgaan van de zending der gereformeerde kerken is dat geld voor het overgrote deel besteed aan het Oecumenisch ont wikkelingsfonds van de wereldraad van kerken, waarin vertegenwoordigers uit ontwikkelingslanden een even grote stem hebben over de besteding als die der donorlanden. Met gelden uit dit fonds worden op het ogenblik programma's uit gevoerd onder andere in Indonesië en in Ethiopië. Er gaan 324.000 gulden naar dit fonds. Voorts een bijdrage van 20.000 aan SODEPAX, het gemeenschappe- lijk secretariaat voor ontwikkeling en vrede van de wereldraad en het Vaticaan, 20.000 voor kadertralning in de Dominicaanse Republiek, 20.000 voor trai- nlngscentra in Malawi, 10.000 voor het pastoraat aan migranten in Callfornië, 24.000 voor sociaal onderzoek en actie in Bogota, Colombia en tenslotte 84.406 gulden bureaukosten en voorlichtingswerk van het secretariaat ontwikkelings samenwerking bij het Diaconaal Bureau. door Jac. Kort AMSTERDAM Een van de attracties van de concerten in de C-serie is het grote aantal eerste uitvoeringen, dat men er kan beluisteren Ook zondagmiddag tijdens het laatste concert in dit seizoen, waren het er weer vier waaronder twee, die uit de 17e eeuw dateren. -Onbegrijpelijk, dat op zo'n concert de Grote Zaal maar half vol is. Orlando Gibbons combineerde in zijn A Crye .of Londonstraat roepen van venters en nachtwakers met de klank van en kele muziekinstrumenten. Me nhad het Nederlands Kamerkoor in groep- "jes van drie of vier verdeeld, hetgeen het ruimtelijk effect zeer ten goede (ADVERTENTIE) 14 mei 1948 De wereldvrede hangt aan 'n zijden draad. Ben Goerion roept de onafhankelijke joodse staat Israël uit. Vijf Arabische legers vallen Jeruzalem binnen. Er wordt hevig gevochten. Wie de stad bezit, heeft het lot van Israël in handen. Mei 1965 Larry Collins en Dominique Lapierre schrijvers van 'Brandt Parijs?'- beginnen aan hun boek over het ont staan van de joodse staat En het Israëllsch-Arabisch conflict. Zes maanden na het verschijnen zijn i* Frankrijk reeds 370.000 exemplaren verkocht. Onafge^ broken aan de de top van de internationale bestsellers lijsten. 496 blad zijden, 24 foto's en 11 kaarten. Voor f 24.50 bij de boekhandel. Een uitgave van Elsevier kwam. Ruim drie eeuwen later, liet Darius Milhaud het 'gewone volk' eveneens aan het woord in La Mort 'dun Tyran. maar hier gaat het minder ge moedelijk toe, zoals reeds uit de titel valt af te leiden. Hier is veeleer van een gekwelde menigte sprake, die schreeuwt om wraak, een schreeuw, die door Milhaud uiterst suggestief is verbeeld. Na de pauze twee uitersten: een ver fijnd Concerto Grosso van Corelli, een componist, die voor alles uit was op de fraaie klank der strijkinstrumen ten en het polifone lijnenspel, dat daar mee kon worden gespeeld en daar tegenover Ameriques voor (ik zou haast zeggen: Multi) orkest van Edgard Varèse uit de twintiger jaren van onze eeuw. In dit werk geen klankverfijning, zelfs geen aandacht voor het timbre der instrumenten af zonderlijk. maar een overdonderend geweld (ook in letterlijke zin) van dp totaliteit. Wanneer ik niet uit het programma had vernomen, dat de ti tel niet 'Beschrijvend' mag worden opgevat, was ik wellicht gaan denken aan het woord in La Mort d'un het nu niet altijd over een oorlog te hebben. Voor Varèse betekende Ameri ques, het nieuwe, onontgonnene, niet- Europese. De diepste indruk maakte echter tenminste op mij Schönbergs 'A survivor from Warsaw*, hoewel het geen première was. Gruwelijker de jo- denslachting van dertig jaar geleden in Warschau in herinnering roepen dan Schönberg deed, is geloof ik niet mogelijk. Het applaus, op zichzelf volledig ver diend door Meinard Kraak, spreker, zangers uit het Nederl. Kamerkoor en het Collegium Musicum en het Con certgebouw Orkest o.l.v. dirigent Mi chel Tabachnik, had niettemin na de ze aangrijpende uitvoering beter ach terwege kunnen blijven. Er zijn van die momenten, waarop stilte het welsprekends is. Nog een enkel woord over de jonge Zwitserse gastdirigent van deze mid dag, Michel Tabachnik. Hij is een man, die in dit heterogene program ma technisch zowel als artistiek een voortreffelijke indruk maakte. Prof. dr. C. H. Lindijer geinspireerd en kundig gewerkt wordt en als de sfeer er maar open en echt is. Er zijn ongetwijfeld veel mensen die op zoek naar iets zijn, die vragen hebben, die nog niet uitgedacht zijn over bijbel en God, die zoeken naar verheldering van hun bestaan. Ze zul len zich aangetrokken voelen door een open pastor, een open gemeen schap, een autentiek geloven.' Hij stelt voor, 'om het met deze koers en dit werkplan nu maar eens b.v. 10 jaar te wagen en dan weer verder te zien. En dan intussen overal stevig aanpakken en niet telkens opnieuw gaan delibereren over dezelfde vragen en altijd weer de koers.' Synode De brochure van prof. Lindijer zal ongetwijfeld ter sprakq komen als DEN BOSCH In Noord-Brabant hebben 226 politiemannen in de nacht van vrijdag op zaterdag bij een uitge breide verkeerscontrole 4576 wegge bruikers aangehouden. Daarvan kre gen er 370 een proces-verbaal. In vier gevallen werd wegens oververmoeid heid een rijverbod opgelegd. Acht au tomobilisten en negen fietsers en bromfietsers werden bekeurd wegens dronkenschap. Bij een controlepost op rijksweg 27 bij Oosterhout werd ruim tien pro cent van de aangehouden weggebrui kers beboet: 74 van de 727. De belas tingdienst maakte 518 foto's en bij één autobezitter werd een belasting schuld va n meer dan duizend gulden geconstateerd. De politie bij Ooster hout hield drie gezochte personen aan en ook een man uit Breda die 400 gram hasjiesj en 100 Isd-tabletten bij zich had. Een hasjhond had de man uitgezocht. AMSTERDAM Burgemeester en wethouders van Amsterdam zullen de gemeenteraad binnenkort een 'par- keerexcessenverordening' voorleggen, waardoor het gemakkelijker wordt in te grijpen in die .gevallen, waarin een onjuist gebruik wordt gemaakt van de weg. Als die verordening door de raad wordt geaccepteerd, zal het in de toekomst onder meer verboden zijn voor één eigenaar om drie of meer voertuigen in eikaars nabijheid te parkeren: ergens wagens te plaatsen, alleen met de bedoeling om er com merciële reclame mee te maken; cara vans, kampeerwagens, bagagewagens of boottrailers langer dan drie dagen achtereen op dezelfde plaats te laten staan en wrakken langer dan zeven dagen achter te laten. Ook zal het niet meer toegestaan zijn handkarren bakfietsen, kruiwagens of andere ob stakels neer te zetten, kennelijk met de bedoeling parkeerruimte te reser veren. Overtreding van de verorde ning kan gestraft worden met een hechtenis van ten hoogste twee maan den of een geldboete van maximaal driehonderd gulden. UTRECHT De industriebonden en de Unie BLHP zijn met de werkge vers in de groente- en fruitverwerken- de industrie tot een basisakkoord ge komen voor een nieuwe cao-1973. In dit akkoord worden de afspraken uit het centraal akkoord gevolgd. Bij de prijscompensatie is een minimum van 140 gulden per procent overeengeko men. De salarissen zullen worden ver hoogd met 2.7 procent waarbij een minimum geldt van 35 gulden per maand. De vakantietoeslag wordt op 7.8 procent gebracht met een vloer van 1100 gulden. Het resultaat moet nog aan de leden van de bonden wor den voorgelegd ter goedkeuring. UTRECHT Organisaties van werk gevers en werknemers in het slagers- bedrijf zijn het eens geworden over een nieuwe cao met een looptijd van twee jaar. De lonen zullen dit jaar met 6.3 procent stijgen. Daarvan is 3.3 procent een voorschot op een compen satie voor prijsstijgingen. De vakan tietoeslag wordt met 0.4 procent ver hoogd. Daarbij geldt dit jaar voor het eerst een minimum van 1000. De werknemers in het slagersbedrijf krij gen één dag vakantie meer dit jaar. B ij de collectieve arbeidsovereen komst zijn ruim 13.000 werknemers betrokken. vandaag en morgen in Utrecht de synode van de lutherse kerk verga dert. Tegenover zijn visie staat die van de Dordrecntse predikant J. J. W. Gunning, die in een brief aan de synodale commissie de suggestie heeft gedaan, dat de centrale organen van de lutherse kerk worden onderge bracht in de hervormde kerk. Alle lu therse gemeenten zouden dan volgens dit voorstel, zolang ze zinvol vinden, binnen dit kader hun eigen identieit kunnen behouden, dan wel geinte- greerd kunnen worden in de hervorm de gemeente ter plaatse. De brochure van prof. Lindijer is voor 2.90 te krijgen bij de Lutherse uitgeverij en boekhandel, Erasmus- gracht 26. Amsterdam. door Adr. Hager AMSTERDAM De 87e algemene le denvergadering van de Koninklijke Bond van Christelijke Zang- en Orato riumverenigingen. zaterdag gehouden in Marcanti te Amsterdam, stond in het teken van de dankbaarheid. De groei van de bond. aldus voorzitter H. F Brune in zijn jaarrede, wijst erop hoezeer het bestaan van een christe lijke bond gerechtvaardigd is. Sedert januari sloten 64 koren zich aan, waardoor riet aantal bondskoren is ge groeid tot 1226. De grootste zangers- bond in Nederland is nog groter ge worden. De cijfers wijzen uit, aldus de heer Brune, dat er van een leegloop bij de koren in het geheel geen sprake is. Het aantal aangesloten zangers en zangeressen is gegroeid met niet min der dan zeven procent. Gelukkig valt er in het muziekonderwijs bij de pe dagogische academie enige verbete ring te constateren, want van d* jeugd zal het moeten komen. De bond en dé leden hebben een dienende taak. ook in de introducering en in de verbreiding van he' nieuwe lied boek voor de kerken, waarvan inmid dels reeds 200.000 exemplaren zijn be steld. Het lied heeft vele kerken bij elkaar gebracht; het initiatief van dp dichter Martinus Nijhoff is uitge groeid tot een interkerkelijke samen werking. Het muzikale gedeelte van deze bondsdag werd verzorgd door het NCRV Vocaal Ensemble onder leiding van Marinus Voorberg in de Prinses- sekerk. Uitgevoerd werden liederen die werden uitgegeven door de bond zoals van Willen Vogel. Thomas Tal lis, Jan Pasveer pn Kodal.v. Dirigent Voorberg beschikte niet. alleen over zijn éigen voortreffelijke koor, doch tevens over honderden zangers en zangeressen die een actief aandeel hadden aan dit programma. Een ver rassing vormde het uitmuntendew erk van Tera de Marez Oyens, getiteld Ballade Grotesque, dat onlangs werd bekroond met de eerste prijs bij een dooT de groep mannenkoren uitge schreven prijsvraag. Een aanwinst voor het mannenkoorrepertoire, dit werk, dat gekenmerkt kan worden als een expressief en geladen compositie, verrijkt met harmonische vondsten en een uitstekend geschreven pianopartij De weergave van dit werk was een hoogtepunt in deze uitstekend georga niseerde bondsdag. Prinses Margriet, de heer van Vollenhoven en hun kinderen zijn zaterdag naar Schiermonnikoog gegaan om daar hun vakantie door te brengen. Een van de eerste dingen die het gezin deed was een strandwandeling, waarbij Bernhard en Pieter Christiaan door hun ouders werden gedragen. Van een onzer verslaggevers UTRECHT De kerkmuziek is in beweging en om daarin weer op BOftkftW goede banen te geraken had de sectie Kerkmuziek van de Kon. Ned. Toonkunstenaars Vereniging zaterdag op de Utrechtse Sint Pieters kerk beslag gelegd al voor de zesde maal om de groeiende problemen te bespreken. JAKOB ZIET ENGELEN De eerste paar verzen van Genei die vandaag aan de beurt zijn, vreemd aan. Leban is terugge] nadat een maaltijd de verzoenin] zijn kinderen besloten heeft wordt ons meegedeeld dat ook op weg gaat. Maar dan staat t eens: 'en engelen ontmoeten Blijkbaar komt Jakob een stoet ei len tegen. Hij geeft uiting aan verbazing en zegt zoiets als: wa leger van God! In mijn bezit ij LP-weergave van de Mattheus-Pa en op één van de platen zit een Dwars door een aria heen hoor eens een stukje clavecimbel. Ver maar duidelijk genoeg. Daar doe dit aan denken. Of aan een tele uitzending waarin ineens iemand de 'floor' heenloopt die er niets te maken heeft. De uitleggers i met deze engelen geen enkele j Een vreemde zaak. Jakob ziet enj op zich afkomen en blijkbaar vod gaan naar hun 'tentenkamp'. Wijl den ons even omgekeerd hebben ze na te kijken. Enfin, laat ik j ophouden, want het is ons zo vra In de geschiedenissen van JakoW duidelijk gedeelten te onderschq Eerst de Jakob-Esau-verhalen, dq Jakob-Laban verhalen. Die zijn no einde. Er komt iets moeilijks, q gaat terug. Terug naar een verlj waaruit hij weggevlucht is. Ineen pen er engelen door het beeld, hele tros. Wil dit Jakob bemoedj Wie zal het zeggen? Hij zag ze 1 baar en heeft het verteld en zo doorverteld. Nooit zullen we het cies weten. Zoals we ook vaak t geefs gissen naar de bron van moed om een dag. een week gaan. Zagen we engelen? Zoiets al Dothan later: die bij ons zijn, meer dan die bij hen zijn (bij de anden rondom de belegerde st Dat kan wel. Jakob heeft ook doorgegeven hoe ze eruit zagen, .blijft verborgen. Maar dat geeft 'Als hij ze maar gezien heeft. (Genesis 32. 1-3). In samenwerking van katholieke en protestantse vakgenoten, organisten en dirigenten, poogt men de grondbe ginselen van wat kerkmuziek moet zijn, weer te ontdekken om daaruit richtlijnen voor de toekomst te leren vinden. Dr. A. Kurris uit Sittard besprak als eerste 'Het Gregoriaans en zijn lot na Vaticanum II. Een nieuwe periode waarmee velen voorlopig geen andere raad mee wisten, dan dat deze oude muziekvorm meteen maar was afge schaft en dat de 'volkstaal' in lied vorm met moderne begeleiding de rol van deze oude kunst officieel had mo gen overnemen. Nadere instructies van het Kerkelijk Gezag leerden dit wel beter. Maar daarom is het nog steeds zaak, deze oude muziek vorm op haar eigen waarden godsdiensti ge en artistieke en liturgische te onderzoeken. In een kort geformu leerd, maar diepgravend overzicht om schreef dr. Kurris de verschillende ontwikkelingsfasen in de loop van zes tien eeuwen die deze muziekvorm achter de rug heeft. Wil het gregori- aans bruikbaar blijven voor de litus- gie, dan moeten de muzikale leiders deze muziek in haar groei kennen om ze goed te kunnen hanteren; niet als een star museum-object, maar in een nog immer groeiende ontwikkeling. Ter illustratievoerde een klein stu- clentenkoor een aantal van de meest typische voorbeelden uit dr. Kurris' betoog uit. De morgenzitting werd door Nico v.d. Hooven besloten met Duruflé's 'Veni Creator Spiritus' op het orgel. In de namiddag besprek Prof. dr. Markus Jenny uit Zlirich de wortels waarmee het reformatorische kerklied nog vast zit aan het gregoriaans, waarbij hijzelf zijn voorbeelden zong. Tot slot speelde Nico de Raad Reger's 'Feste Burg-Fantasie' op het orgel. De discussies werden geleid resp. door dr. A. Vernooij 's morgens en dr. W. Mudde 's middags. Een minder ge schikt samenvallen van deze dag met de Musicologendag van de Ver. v. Ned. Muziekgeschiedenis zal wel oor zaak geweest zijn van het niet zo tal rijke bezoek aan deze toch wel belang- grijke studiedag. door JAC. KORT ZAANDAM Het valt nauwe lijks te ontkennen, dat de Itali aanse operacomponist, Gaetano Donizetti, een veelschrijver is ge weest. In de jaren 1818 tot 1844 schreef hij (behalve allerlei an dere werken) tegen de zeventig opera's, waarvan hooguit tien pro cent repertoire heeft weten te houden. De rest is volledig de mist ingegaan en heeft het gro tendeels niet eens tot een uitgave gebracht, zodat we er weinig meer van weten. Dat Jan Schaap van de Operastichting Zaanstad het uit 1827 daterende werk II Borgomastro di Saardam van Doni zetti letterlijk onder het stof vandaan heeft gehaald en met veel moeite en speurzin naar het manuscript heeft gereconstrueerd, vindt natuurlijk zijn oorzaak in het feit, dat deze opera al les te maken heeft met het bezoek, dat Czaar Peter de Grote in 1697 aan Zaandam heeft gebracht om zich in de scheepsbouw te bekwamen. Een stand beeld op het Hoofdplein van Zaan dam, alsmede het huisje waarin de roemruchte gast heeft gewoond, trek ken na bijna drie eeuwen nog altijd veel bezoekers. Het libretto van II Borgomastro di Saardam, die zaterdagavond in De Speeldoos in Zaandam in première ging, bevat naar oud gebruik een heerlijke hoeveelheid misverstanden, veroorzaakt doordat er twee Peters zijn, die onder vermomming optreden. Behalve de Czaar bevindt zich nog een andere Rus onder de Zaanse tim merlieden, die eveneens naar de naam Peter luistert, maar dit is een soldaat, die uit het Russische leger is gedeser teerd, iets dat hij natuurlijk voor zijn grote naamgenoot, waarmee hij overi gens zeer bevriend is, zorgvuldig ge heim moet houden. De niet zo snuggere burgemeester Wambett krijgt de tip, dat hij de tim merman Peter in het oog moet laten houden en meent dat dit op de Czaar doelt. Fr komt een hoge Perzische ambtenaar in het spel, waardoor het allemaal nog een beetje onbegrijpelij ker voor de arme magistraat wordt. I Hij treft een aantal maatregelen, die er allemaal naast zijn. De Czaar kan tenslotte vrij vertrekken met zijn aan geworven timmerlieden. De andere Peter krijgt het bevel over diens vloot en bovendien Marietta, Wam- bett's pleegdochter, waarmede deze zich had voorgesteld zelf in het huwe lijk te treden, tot vrouw. Donizetti, die deze opera tien jaar eerder schreef dan Lortzing zijn Czar und Zimmermann, heeft de gelegen heid aangegrepen, die dit komische en tot allerlei grappige scènes aanleiding gevende verhaal hem bood, tot het schrijven van een kostelijk, kleurig en onderhoudend geheel, vol schitte rende aria's en ensembles. De Operastichting Zaanstad had het buitenkansje, voor de titelrol nie mand mindeT dan Renato Capicchi te kunnen engageren, die door zijn weer galoze spel de gehele voorstelling droeg. Op een zeer goed niveau stond ook het aandeel dat Philip Langridge als Peter (de deserteur) en Ans Philippo als Marietta hadden. Geroutineerde krachten, die zowel vokaal als qua spel goed voor hun taak berekend wa ren. Pieter van den Berg als Czaar heeft een bij zijn rol passend stemge luid. Zijn spel was echter nogal hou terig. Het Zaanstad Operakoor, waarvan de vrouwenstemmen weinig klank bleken te bezitten, beschikt gelukkig over flink mannelijk stemmenmateriaal, hetgeen in deze opera goed van pas kwam. Jan Schaap, die het dikwijls tamelijk luidruchtig spelende Gewestelijk Or kest voor Zuid-Holland als begeleiding had, had het geheel voortreffelijk in de hand. Voegt men hierbij de leuke oud-Hollandse decors en costuums ontworpen door Mieke de Goeje, die tevens de regie had, dan kan gespro ken worden van een veelzins geslaag de opvoering van een ten onrechte vergeten werk van Donizetti. Er zullen deze maand nog acht voor stellingen van dit werk in de schouw burg De Speeldoos te Zaandam wor den gegeven. Als al deze voorstellin gen zoveel en zulk opgetogen publiek bevatten als deze première, zal dat een verdiend succes zijn voor het vele werk, dat hieraan is besteed. Van een verslaggever ARNHEM Dr. A. L. Constandse uit Haarlem heeft de Dr. J. P. van Praag-prijs gekregen. De onderschei ding is hem gisteren verleend op het twintigste congres van het Humanis tisch Verbond in Arnhem. Het verbond, dat ongeveer 16.000 le den telt. moest zich op dit congres be zig houden met een nieuwe beginsel verklaring en de moeilijke financiële toestand van de organisetie. Voor dit jaar is een tekort van 75.000 gulden geraamd. Dit zal worden gedekt door een bijzondere lening van het steun fonds. Voor 1974 zal een inkomsten verhoging van 100.000 gulden moeten worden gevonden. Anders zal er dras tisch bezuinigd moeten worden. AMSTERDAM De raad van de secties culturele antropologie en niet- westerse sociologie der Vrije Univer siteit heeft met grote meerderheid een motie aanvaard waarin een kri tische voortzetting van het verdrag met de universiteit van Potchefstroom wordt bepleit. De raad vindt dat het eredoctoraat aan ds. Beyers Naudé niet slechts moet worden gezien als een persoonlijke eerbetuiging maar als een keuze voor zijn strijdraethode, name lijk de geweldloze. De strijd voor een samenleving van gelijkheid draagt naar het oordeel van de raad geen incidenteel karakter maar is een blij vende zaak. Het eredoctoraat dient dan ook ge volgd te worden door het op gezette tijclen naar de universiteit van Pot chefstroom zenden van een delegatie, die in het voetspoor van ds. Beyers Naudé het apartheids-systeem in klei- het zowel vanuit het evangelie als vanuit wetenschappelijk oogpunt ver oordelend. De motie van de raad is ondertekend door prof. dr. J. W. Schoorl en drs. D. Moesbergen. Op verzoek van de universiteitsraad moet een speciale werkgroep zich nog verdiepen in de wijze waarop het ver- ne kriing en waar mogelijk ook in het openbaar kritisch aan de orde stelt, drag kan worden voortgezet. Sara Néa: BATIKKEN VOOR IEI EEN (oorspr. titel 'Vax-batik-mati teknik, monster'). Vert. Y. de Beetz. Sara Néa: AFKNOOPT1 NIEK MET BATIKVERVEN (oo titel 'Knytbatik-materiaal, te monster'). Vert. M. Vreeswijk. G. Strcngholt's Uitg. Mij B.V. den. Handcnarbeid-Reeks no. 14 e Aantal pagina's 122 resp. 142, per deel 12,50. De Zweedse Sara Néa deelt haar r zijdige kennis van het met ver werken van stoffen door het bat/Uj met was resp. door de afknooptec niek (knoopbatik) zeer uitvoerig e instructief in twee afzonderlijke deli van Strengholt's handenarbeld-rea mee. In deze fleurige uitgaven d veePgoede foto's en duidelijke W ningen van de schrijfster treft nj een grondige leergang aan in vers lende batik-technieken. Via allei methoden, hulpmiddelen en ook eigen ideeën kan de serieuze 'J sist' verrassende resultaten bereik Niet alleen geschikt voor aparte 1 ding maar ook voor diverse and gebruiksvoorwerpen en bv. wandi siering. Een studie-schema voor i cursus knoopbatik; de vele duidel omschreven vouwlechnieken; kleun leer; de behandeling van verfsoori en het verven om maar enkele derwerpen te noemen maken der beide boekjes tot een waardevc handleiding voor ieder die zich tot creatieve werk voelt aangetrokken, prijs (ƒ12,50 per deel) is al even a trckkelijk. RJ Van een onzer verslaggevers BAARN Het centraal orgaan de zending van de gereformeerde 1 ken heeft besloten toch geen zendij artsen naar Zuid Afrika te sturen, synode van Dordrecht had daartoe veel discussie opdracht gegeven, ra. inmiddels heeft de. Zuidafrikaanse gering de zendingsziekenhuizen or genomen. Hierna heeft de gerei meerde zending geen vrijmoedig meer om daar medisch personeel li zetten, zo is inmiddels aan de syïx medegedeeld. De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: Drs. J. Tamminga. Hoofdkantoor B.V. De j Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, A'dam. Postbus 859. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.giro X 500.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 2