1 s Nixon wist al heel vroeg van Watergate UW FC Twente weer in UEFA Cup-toernooi Broers verdronken Aanstaande maandag regerings verklaring v. d. Velde 'eer hasj vangst Gaullist trekt van leer tegen Kissingers plan President Bongo van Gabon bezoekt Nederland Ellsberg opgetogen na beëindiging van zijn proces Tirirwwwiffiiiai Een laxeermiddel waar u de klok op gelijk kunt zetten: Sennocol! 70.000 nieuwe prijswinnaars in de Algemene Loterij Nederland. Algemene Loterij Nederland krant bon op de bres voor een sterke christelijke pers! Nieuwe JLeidlse Contant ..LiAisDAG 14 MEi 1973 54ste jaargang no. 36 christelijk dagblad voor leiden en omgeving eenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hért in teghenspoetl" LEIDEN, Zoeterwoudsewex 23, tel. 33741 LEIDERDORP, v. d. Valk/Bouraanweg 186, tel. 34290. WASSENAAR, t. Zuylen van NIJeveltttf. 372, tel. 1441. Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Van onze sportredactie AMSTERDAM De beslissingen vallen nu snel. Ajax wordt zondag officieel kampioen, terwijl de de graderende pioegen inmiddels ook bekend zijn: Excelsior en FC Den Bosch. NAC stelde zich gistermid dag veilig, al verloor de ploeg van Haarlem: 31. Maar doordat Ex celsior resoluut afrekende met FC Den Bosch is het praktisch onmo gelijk om de Bredase formatie uit de eredivisie te verdrijven. Sparta weet inmiddels ook waar het aan toe is: geen Europees voetbal. In een rechtstreeks duel tussen de twee kandidaten voor de derde plaats verzekerde FC Twente zich opnieuw van een inschrijfformulier voor de UEFA Cup. De eerste promovendus is even eens bekend: Doda, dat gistermid dag kampioen werd. De laatste deel nemer voor de na-competitie zal volgende week pas bekend worden. Het gaat tussen Vitesse, Helmond Sport en Volendam. Ook Juventus kan het komende weekeinde kam pioen worden als de ploeg tegen AS Roma speelt. Trainer Kovacs zal Ajax' tegenstander in de finale van de Europa Cup dan eveneens volgen. Hij was aanvankelijk van plan gistermiddag het duel tussen Juventus en Inter Milan te zien, maar zag daar op het laatste mo ment vanaf. Henk Groot was er wèl. Hij zag Ju- vetus voor de tweede achtereenvol gende keer in de competitie win nen, maar ook na rust weer stéïk cerugvallen. Groot: 'Toch speelde die ploeg vorige week tegen Atlan- te een stuk beter. De tweede helftt tegen Inter was slaapverwekkend. En over Ajax-In- ter: 'We moeten profiteren van de aanvallende kracht van onze verde digers. Krol, Suurbier, Hulshoff en Blankenburg zullen ruimte krijgen voor opkomende acties, omdat ze tocht niet afgesttopt worden. De mogelijkheden liggen op de flan ken'. Fedor den Hertog haalde gister middag weer eens uit voor een op merkelijke stunt. In de rit naar Limburg sprong hij alleen weg en veroverde een voorsprong van ruim zes minuten. ADVERTENTIE Internationale tentoon stelling van zeefdruk- apparatuur en -produkten met expositie van serigrafieën j 12/13/16 mei van 10 tot 17 uur 14/15 mei van 10 tot 22 uur ÏÏIPHOL De douane op Schip- il heeft gisteravond een 30-jarige hstaan aangehouden, die in zijn filing 12 kg hasj had verstopt. De in was uit Rawalpindi aangekomen ft een lijntoestel van Pakistan Ari- «gezegd PARIJS (AP) De secretaris-gene raal van de Gaullistische partij, minis ter Alain Peyrefitte, heeft gisteren de Amerikaanse voorstellen voor een nieuw Atlantisch handvest veroor deeld als 'een nieuw Jalta waar door Europa ondergeschikt wordt ge maakt aan de Amerikaanse hegemo nie'. De conferentie van Jalta vond plaats in 1945 en werd bijgewoond door pre sident Roosevelt, premier Winston Churchill en door Joseph Stalin. Zij overlegden over de na-oorlogse toe stand in de wereld. 'Wie anders dan de Gaullisten kan dit nieuwe Jalta aan de kaak stellen, dat vervat is in de voorstellen van Kissinger, die openlijk voorstelt dat Europa onder geschikt zal worden gemaakt aan de hegemonie van do Verenigde Staten', zo vroeg Peyrefitte. AMSTERDAM President Albert Bongo van de Afrikaanse -republiek Gabon arriveerde zondagmiddag op Schiphol voor een privébezoek van en kele dagen aan Nederland. De presi dent bezorgde de autoriteiten op et kabinet-Den Uyl zal een lan- leven beschoren zijn dan enigeen denkt. Oud-minister mr. J. H. Beernink Bewolking De weersverwachting tot van avond: veel bewolking met in het noorden van het land en later ook elders plaatselijk regen. Opklaringen cn op de meeste plaatsen droog weer. Maxima van 12 tot 16 graden. Tot overwegend matig afnemen de wind ruimend van zuidwest naar west tot noordwest. De vooruitzichten voor morgen en overmorgen: zonnige perio den maar eerst plaatselijk een I hui. Temperaturen beneden 1 normaal. li Morgen zon op: 04.47 onder:. 20.27 maan op: 19.09 onder: 03.29 Minister-president drs. J. den Uyl betreedt het Catshuis voor de eer ste werkvergadering van zijn ka binet. DEN HAAG Minister-president Den Uyl zal op maandag 28 mei de regeringsverklaring van zijn kabinet afleggen. Hoewel het on gebruikelijk is dat de Tweede Ka mer op maandag bijeenkomt, heeft het kabinet toch besloten Kamervoorzitter Vondeling te vragen op deze dag een vergade ring uit te schrijven, omdat He- melvaartdag in dezelfde week valt. Het kabinet heeft zaterdag zijn eerste werkvergadering in het Catshuis gehouden. De CHU-oud-minister mr. Beernink heeft gisteren voor de radio verklaard dat hij het nieuwe kabinet voorlopig nog niet ziet vallen. De eerste tijd, zo zei hij, is er geen enkel ander alterna tief en de regering-Den Uyl zal een langer leven beschoren zijn dan meni geen denkt. Mr. Beernink. die zijn waardering uitsprak voor de houding van de CH-fractie tijdens de formatie, zei te verwachten dat de fractie nu een krachtige houding zal aannemen, 'oppositie niet terwille van de opposi tie, maar een afwijzing van allerlei socialistische wensen en verlangens'. Dat deze houding gevolgen heeft voor de christen-democratische samenwer king, erkende mr. Beernink. Hier kan voorlopig geën sprake van zijn, zo zei hij. Samenwerking met ARP en KVP, waarvan het grootste gedeelte van de fractie het nieuwe kabinet steunt, 'zou hetzelfde betekenen als wanneer een geheelonthoudersvereniging een fusie zou aangaan met een vereniging van caféhouders, aldus mr. Beernink. Wanneer volgende maand toch beslo ten zou worden tot oprichting van ■■ehbhmbbhhhhm één christen-democratische partij, kan niet op medewerking van de CHU ge- floyo rekend worden. Het zou voor velen AAA Hlll aanleiding zijn de CHU opnieuw op te richten, zo zei hij. WASHINGTON (AP, Reuter, UPI) Een aantal Amerikaanse kranten heeft dit weekeinde be richt dat president Richard Ni xon al in een vroeg stadium op de hoogte is geweest van de inbraak voor de plaatsing van afluister apparatuur in het hoofdkwartier van de Democratische Partij in Washington (Watergate). De aanwijzingen van Nixons persoon lijke betrokkenheid bij het Watergate- schandaal zijn daarmee toegenomen en heeft de reputatie van zijn rege ring een nieuwe deuk bezorgd. Nixons regering kreeg vrijdag al een forse slag te verwerken toen de rech ter Daniël Ellsberg en zijn medebe- klaagde Anthony Russo vrijsprak en van verdere rechtsvervolging ontsloeg. Het tweetal stond terecht wegens het publiceren van de geheime Pcntagon- documenten over de oorlog in Viet nam. Het Amerikaanse blad Baltimore Sun heeft zaterdag bericht dat president Nixon op 6 juli 1972 kort na de in- oraak (op 17 juni) in het hoofdkwar tier van de Democraten over de rol van het Witte Huis in deze zaak is in gelicht door Patrick Grey, de oud-di- recteur van de FBI, de Amerikaanse federale recherche. Volgens het blad heeft Gray vorige week onder ede voor de senaatscommissie van onder zoek en de jury verklaard dat hij Nixon kort na de inbraak heeft opge beld. Hij had Nixon gezegd dat hij het bange vermoeden had dat de FBI en de inlichtingendienst CIA werden 'gebruikt' door mensen uit de omge ving van het Witte Huis. Gray zou echter geen enkele reactie van de pre sident hierop hebben gekregen, aldus de Baltimore Sun. The New York Daily News en de om- roepmaatschappij ABC hebben soort gelijke berichten gepubliceerd. Vclgens The New York Daily News heeft Gray voor de senaatscommissie verklaard dat John Ehrlichman, de as sistent van Nixon, het onderzoek dat de FBI naar de Watergate-affaire in stelde vanaf het eerste begin heeft ge probeerd te belemmeren. Gray had verder opgemerkt dat hij de instruc ties van Ehrlichman alleen maar had opgevolgd nadat hij er zich van had overtuigd dat president Nixon van de activiteiten van Ehrlichman op de hoogte was. Ontkenning In de televisietoespraak die Nixon op 30 april jl. over het Watergate-schan- daal hield, ontkende de president dat hij iets van de affaire heeft geweten totdat de zaak afgelopen maart in de openbaarheid kwam. Het Witte Huis heeft gisteren op nieuw ontkend dat Nixon op de hoog te is geweest van pogingen van zijn staf de Watergate-affaire in de doof pot te stoppen. In een verklaring van de woordvoerder van het Witte Huis werd gezegd dat 'alle suggesties dat Schiphol gisteren nogal wat hoofdbre kens door leden van zijn lijfwacht vooruit te "sturen. Met enkele tiental len journalisten uit Afrika arriveer den twee van de dertien lijfwachten per KLM-toestel enkele uren voordat Bongo kwam. Tijdens de vlucht had den ze hun wapens in bewaring gege ven aan de gezagvoerder. Op Schiphol kregen ze ze terug met het advies even officieel toestemming te vragen. Doorgaans wordt lijfwachten van bui tenlandse staatshoofden niets in de weg gelegd, maar omdat het hier om een privë-bezoek ging, aarzelden de op Schiphol beschikbare autoriteiten. Het duurde even voordat er iemand ge vonden was, die hoog genoeg was, om toestemming te kunnen geven. De president van Gabon maakt een rondreis door enkele Europese landen om hulp te zoeken bij het bedrijfsle ven voor zijn land. Hij heeft zijn vice- president en drie ministers meegeno men. Gabon telt ruim een half mil joen inwoners en is rijk aan delfstof fen. Aanspreektitel Het kabinet heeft in zijn eerste werk vergadering het probleempje van de aanspreektitel van een minister be handeld. 'Excellentie' mag wel, maar het hoeft niet, zo werd besloten. De nieuwe minister van CRM, rar. H. W. van Doorn, is afgetreden als voor zitter van de KRO. Hij zal worden op gevolgd door vice-voorzitter drs. J. F. A. König. Er blijven reacties komen uit AR- kringen op het besluit van mr. B. Biesheuvel zich terug te trekken uit de politiek. Het Anti-Revolutionair jongerencontact Friesland, een groe pering die is ontstaan omdat men de Arjos 'te links' vond heeft in een ver gadering uitgesproken dat mr. Bies heuvel fractieleider moet worden. De vergadering kantte zich tegen het ka binet-Den Uyl. De Utrechtse AR-kiesvereniging heeft vrijdagavond eveneens vergaderd en als haar wens uitgesproken dat 'mr. Biesheuvel behouden blijft binnen de christelijke politiek voor onze partij'. De vergadering sprak tevens haar be grip uit voor de stap van mr. Bies heuvel. op Binnenland Nederland aangewezen kernenergie Buitenland Chileense politie maakt wa pens buit Kerk Lutherse kerk moet apart blijven Kunst Kerkmuziek dag in Utrecht Bockenctalagc Radio cn tv Strips, feuilleton Puzzel Dag maandag Men schrijft ons Familieberichten RITA meneer een beetje doorge (ADVERTENTIE) Sennocol doet zijn werk op natuurlijke wijze, zonder akelige bijverschijnselen, zonder krampen, zonder verstoring van de spijsvertering. Sennocol-voor sen probleemloze stoelgang (4) Dagra N.V., Diemen 'Maar gewoon eten geven, dat mag toch wel?' Daniel Ellsberg (links), zijn vroaw Patricia, waren het middelpunt op een feestje dat hun werd aan geboden nadat de rechter het proces had beëindigd omdat er, volgens hem, geen eerlijk proces mogelijk was de president heeft deelgenomen aan, kennis had van of heeft gepoogd de zaak in de doofpot te stoppen zijn on gegrond'. Nixon was gisteren onbe reikbaar en had zich teruggetrokken in het presidentiële buitenverblijf in Camp David in de staat Maryland. Senator Howard Baker, een prominen te Republikein die deze week zal deel nemen aan een openbare hoorzitting Zie verder pagina 5 Van een verslaggever LEXMOND Twee b roers zijn zon dagmorgen verdronken in de Lek bij Lexmond. Abraham en Peyen Ver- kuyl, respectievelijk 20 en 23 jaar oud. waren zondagmorgen niet terug gekeerd van het melken. Toen men ging zoeken, vond men de tractor, waarmee de jongens naar het land waren gegaan, met draaiende motor. De politie is daarop direct gaan dreg gen in de rivier. Om ongeveer één uur zondagmiddag werd het lichaam van de oudste uit de rivier opgedregd. Een uur later vond men ook de ander in het water. Vermoedt wordt, dat de één bij het handen wassen te water is geraakt en dat de ander toen getracht heeft zijn broer te redden en even eens in de rivier terecht is gekomen. Er staat ter plaatse een sterke stroom. De gebroeders Verkuyl dreven het he le bedrijf. Hun vader is invalide. (ADVERTENTIE) *t Is weer prijs! Gray: belde Nixon Kijk gauw verder in deze krant. En knip de bon uit die elke twee maanden kans geeft op een ton. noteer als nieuwe abonnee naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Naam: Adres: Plaats: Betaalt per: maand; kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1