houdt Noordwijk tegen Noordwijk ziet het heus nog wel zitten erry ter Mors stopt PPSC draait ouderwets ^irstellende eerstewedstrijd om landstitel blijft op 0-0 steken Zwart Wit toeh ronde verder Dapper WHS al snel kansloos V oetbalprogramma Oefenwedstrijden 't Hart fluit in Spakenburg n WARTET MAANDAG 14 MET 1973 SPORT K13 TOK De eerste wedstrijd tusen de eerste klas kampioenen Noordwijk en IJsselmeervo- iet kampioenschap van Nederland zaterdagvoelbal is in een doelpuntloos gelijkspel geëin- P deze score al niet erg attractief, de wedstrijd, die voor rust nog wel kou bevredigen, was enmin. IJsselmeervogels liad kennelijk veel van zijn soms mateloze ijver en enthousiasme r aten en speelde naarmate de speeltijd-verstreek hoe langer hoe meer volgens een behoudend ld 2 i dat uiterst moeizaam tot nde combinatie kwam, kon ipzet geen halt toeroepen en 'l] op den duur Volgens hetzelf de stramien. Een en ander leidde er toe de Aveinig bezwaren ontmoetende arbiter Van der Burg goed gese condeerd door de grensrechters Brand ?l N Zwart Wit heeft nog alle kans om voor de vierde achter inde keer finalist te worden in de strijd om de KNVB-beker ls een record op zich. Maar de spelers van de Rotterdamse b lopen zich daar nu niet direct het vuur voor uit de sloffen bij de spiksplinternieuwe eersteklasser Go Ahead in Kam- kten de meeste Zwartwitters een volslagen ongeïnspireerde net als grote exponent de in de rust vervangen Ferry ter flinks) moet zijn meerdere erkennen. en Schook als de beste man van het veld te bestempelen. Het lichte veldoverwicht dat Noord wijk zich in het eerste half uur van de strijd verwierf leverde geen zicht bare resultaten op. Het was opvallend en niet geheel begrijpelijk, waarom men voortdurend meer over rechts dan over links speelde hoewel de be zetting van die plaatsen daarmee in tegenstelling geacht mocht worden. De tijdrovende opbouw aan Noord wijkse kant had tot gevolg dat niet eenmaal in de gehele wedstrijd IJssel meervogels met een verrassende coun ter werd geconfronteerd. Met Jan Willem Bogers als meest actieve aan valler bleef het nu bij afstanddscho- ten van o.m. Karstens die op het mid denveld een dominerende rol vervul- laatste kwartier aan alle druk ontwor- de. Toen IJsselmeervogels zich in het stelde kwam Noordwijk's beste kans voor de dag. Op links misleidde Bo gers met een knappe actie Harry Koe- lewijn maar na zijn voorzet op maat mislukte de kopbal van Albert Spaan derman die deze middag toch zijn draai niet kon vinden. Tot de wapen feiten van de Spakenburgers behoor den een kopbal van Vedder alsmede een lob van veearts Heynen die beide te hoog gericht waren. Oók na rust met de hinderlijke zon tegen is IJsselmeervogels niet in ge vaar geweest. Weliswaar prikte Glas in de achttiende minuut de bal in doel maar daar was buitenspel aan voorafgegaan. Heft zonder succes zoe ken naar openingen aan beide kanten duurde voort maar omdat geen der ploegen echt volledig in de aanval durfde was daarvan geen rendement bleken dat beide defensies onder druk te verwachten hoewel eerder was ge- gezet toch wel Steken lieten vallen. Na een vrijp trap van Karstens kopte Glas in het zijnet ofschoon menig Noordwijkse supporter meende dat de bal in doel was beland. Een kogel van Bogers suisde over, een schuiver van Westgeest was te zacht om de be trouwbare goalie De Feyter te veront rusten. Keeper Smit moest horizontaal na een misser van de overigens sterk spelende Cees Spaanderman, waarin Zwaan een kans meende te bespeuren. Het sportieve duel werd door enkele Jan Willem Bogers (rechts) is opnieuw te laat. Kok kopt de bal wég, terwijl Abram en Evert de Graaf toekijken. blessures van Henk de Graaf, Plaatzer en Duindam onderbroken. Een hard schot van Heynen alsmede een misser van Bogers op een achterwaartse kop bal van Albert Spaanderman vormden zo'n beetje het sluitstuk van een te leurstellend duel dat voor het zater- daigvoetbal in zijn geheel stellig bete re reclame had kunnen bevatten. Gevoed met alle bekende feiten zou na deze eerste kampioenswedstrijd el ke computer IJsselmeervogels als de toekomstige landskampioen tippen! NOORDWIJK: d. Smit; a. Westgeest. Plaatzer, C. Spaanderman en Van Kes- teren; m. Karstens, Duindam en Bar- ten; v. Glas, A. Spaanderman en Bo gers. IJSS. VOGELS: d. De Feyter; a. Harry Koelewijn, Abr. de Graaf, Kok en E. de Graaf; m. Heynen, Henk de Graaf en Henk Koelewijn; v. Zwaan, v.d. Groep en Vedder. NOORDWIJK Het zou de waarheid geweld aan doen door te mel den, dat in Noordwijks gelederen opperste tevredenheid heerste na arbiter Van der Burgs slotaccoorden. Niettemin biedt dat 00 resul taat, althans volgens de Noordwijkers zélf, reële mogelijkheden voor de Spakenburgse uitbeurt. uw ïge' stellig talentvolle mid- Brs met het vaak zo rake en de lot in het linker been kan c® aal niet zo veel meer sche- ".P'it 110S komende zaterdag ^t hij zeker voor een jaar nt achter topvoetbal. 'Ik kan positie opbouwen bij werk- ^.js Hope. Maar daarvoor dri eel studeren. Ik kan het dan opbrengen om zoveel tijd 'al te geven. Bovendien ben beu alles in het leven af te de voetbalsport. Er zijn rel belangrijker zaken. Over tga ik met vakantie zodat van het seizoen niet haal Wit door blijft draaien in s^sjvoetbal. in de volgende com- ik me niet meer beschik- de selectie al hoop ik in 5'5! elftal wel wekelijks een par- pelen'. Mors stond daar zaterdag- Kampen wat verloren en 'Ze begrijpen me niet. Ook als ik zeg dat ik stop. Mis- ik het te vroeg, maar ik jaar nog te trouwen en daar- ook allerlei werk worden dat gaat voor. Ik zeg het nu, dan-straks voor het eizoen. Trainer Boekee kan in meet af aafi rekening mee at ik niet meer van de partij "4:- te ei ek W8< ick Jan de Winter ook stopt Boer terug is naar SHO tee straks inderdaad meteen j leutelen. Te meer omdat hij to heidende Wim van der Gijp |blust team erft Dat bleek in 'aar alleen keeper Lolkema Hak en de weer in ere her- "gever geïnteresseerd aan waren. Dat uiteindelijk een ak en erg 'lief' voetballend 21 werd gepakt, was m aan de grote brok jt 3L"a<ll\an had het piepjonge dat het straks erg moeilijk in de eerste klas, domweg iloj erug- Te meer daar ex-inter- EI ^nlc Kiel geen vedette meer ssige en vaak veel besproken ar heeft met zijn 28 jaar ook M elangen dan voetbal alleen, ar hard. Heb een half jaar zoe ncl en deed •'uist dezer da" zwaar examen waarop ik me lith hel) geconcentreei"d- Ik weet niet of ik volgend seizoen ar ken- Daarom vind ik het het n'e^ 20 erg da* we eervol ■aai Wit hebben verloren. Het >nr :ew'eest dit seizoen', i'isi s had ook geen Zwart Wit- b 1 een traan over gelaten als 'an in Kampen was gebleven. Nu eizoencn staan de topspelers h Wit onder hoogspanning. Eerst was daar de felle strijd om de promotie naar de eerste klas, vervol gens de twee jaren waarin men kam pioen werd en dan nu de competitie, die aantoont dat men in een over gangsfase zit. De 31 mei afhakende Wim van der Gijp: 'Het is dit seizoen gewoon onmogelijk geweest weer ie dereen op te laden. Er was niets meer te winnen dat al niet gewonnen was. Persoonlijk had ik gehoopt dat met de komst van een Van Waardhuizen, Den Boer, Lolkema en v.d. Meeren niet alleen de basis van het spelersar senaal was verbreed, maar dat door die spelers ook nieuw vuur in de ploeg was gebracht. Dat bleek echter alleen de bekerwedstrijd tegen Volen- dam te branden'. De Dordtse trainer gelooft dan ook dat Boekee het volgend seizoen een zwaar karwei aan te pakken krijgt om de inspiratie terug te brengen. 'Ik heb nu zelf met de jongens ervaren hoe groot het luchtledige is, waarin de amateurkampioen van Nederland valt. Je staat aan de top en tuimelt meteen weer naar beneden zonder dat er een verlengde is in de vorm van internationale wedstrijden of iets an ders. Met de deelname aan de beker wedstrijden van de profs is er dan iets, maar dat is te weinig om de ploeg op peil te houden. We hebben bij Zwart Wit zelf ervaren hoever een speler zich kan opschroeven als het moet om iets te bereiken. Maar als hij dan zover is valt hij onherroepe lijk terug. Dat is gewoon een pro bleem. Daarbij komt dat Hennie Troost en Cor Vaandrager vorig jaar uit het bestuur zijn gestapt Er kwam een nieuwe bemanning en die moest uiteraard eerst inschieten. Vanzelf sprekend dat er dan af en toe dingen niet zo soepel verlopen en dat heeft zijn uitwerking niet gemist'. Afgezien van eventuele nog komende bekerresultaten. Zwart Wit zal ko mend seizoen weer opnieuw aan de opbouw moeten beginnen. Deels nood gedwongen, deels uit psychologische motieven zal er aan teamvernieuwing moeten worden gedaan. Die over gangsfase, die in feite nu al aan de gang ls, zal moeilijk zijn omdat er geen spectaculaire meldingen van nieuwe leden zijn en de jeugd zeker dit jaar geen directe aanwinsten van de topploeg zal leveren. Als dan vol gend .jaar een groot deel van de routi ne weg valt zal dat een extra-handicap zijn. Maar wellicht is dit het juist wat de Rotterdammers nodig hebben. Wan' het ;.ezap:ghe.dsvoe«;al in Kam pen jaagt de supporters en kijkers weg. Men begon al in de veertiende minuut met een achterstand toen Arendshorst op rechts de bal van de lijn voortrok en Frits v.d. Belt als ac tief Kamper aanvaller langs de voor treffelijk wenkende Lolkema schoot: 10. Acht minuten later nivelleerde de Rotterdammers de zaak dank zij de wilskrachtige aanvoerder Helleman die uit een hoekschop van De Winter de bal fraai achter Dick v.d. Belt kop te. 'En voor de rest zien we morgen dan wel weer', leek Zwart Wit te den ken. Weliswaar beter combinerend maar aanvallend weinig doorstotend moest Zwart Wit vaak terrein prijs geven aan een dartel Go Ahead dat via v.d. Belt en Dick Kiel dichtbij 2 1 was. Zeker na rust domineerde de thuisclub. Lolkema redde grandioos bij een kogel van v.d. Belt en alleen een ouderwetse knal van Viergever op de vuisten van keeper v.d. Belt maak te duidelijk dat Zwart Wit er toch nog was. Nadat Arendshorst en Henk Kiel fraaie kansen hadden gemist kwam Steur plotseling op rechts, trok voor en na een korte scrimmage knalde Viergever raak: 12. Met nog 20 mi nuten te gaan zag Go Ahead geen kans een massale slofoffensief in te zetten. En aangezien Zwart Wit verder op 'n hoge uitzondering na wel voor gezien hield, ging de zaak als een nachtkaars ui t GO AHEAD: D. v.d. Belt, Kouer, Van Dijk, Schinkel, Grafhorst, II. Kiel, Dekker, Teunekes, F. v.d. Belt, D. Kiel en Arendshorst. ZWART WIT: Lolkema, De Winter, C. en A. Wander en Helleman, v.d. Heuvel, v.d. Sande en Ter Mors (Blaak). Viergever. Steur en Hak. Men realiseert zich terdege, dat IJs selmeervogels in eigen omgeving nau welijks is te kloppen. Juist déze con statering stimuleert de Noordwijkse voetvalacteurs tot nóg één extra krachtsinspanning. De na het plotse linge vertrek van Harry van der Horst tot coach gepromoveerde jeugd trainer Arie Duindam (29) was later dan ook niet eens zó teleurgesteld'. 'Ach, dat pressie-voetgal ligt ons nu eenmaal niet zo best', merkte hij duidelijk verrast door de belangstel ling die de pers juist voor hém had op. 'Balbezit. Dót is ons voetbal. Noordwijk countert liever. Als we vanuit ons middenveld de aanvallen kunnen opbouwen, dén lukt het be ter'. Noordwijks concept voor komende za terdag staat vrijwel vast De defensie blijft potdicht. De tweede lijn (Cees Karstens, Gerard Duindam, Ben Bar- ten) beslist over de landstitel. Déér moet de slag vallen, zoals eerder dit seizoen tegen SHO en Zwart Wit. Aan de numeriek matig bezette vuurlinie is de taak het streven op het score bord te registreren. Duindam:' Of zo'n taktiek al dan niet slaagt, hangt dan dikwijls af van één goal'. Veel zal afhangen van het feit of Ruud Bröring van de partij is. Bröring bleef eergisteren immers op de tribune, nadat hij tijdens een on derling partijtje zaalvoetbal zijn achil lespees blesseerde. Duindam: 'Ik heb zelf wei een idee hoe we in Spaken burg moeten spelen. Maar eerst zal ik er met de spelers over praten. Wie weet, misschien is Ruud erbij'. Aad Glas deed hem op de rechterwing niet vergeten. Ondanks zijn gezwoeg bleef Glas' ren dement, met name na de wisseling, nihil. Slechts wanneer hij assisteerde op het middenveld, verschenen waar devolle passes van zijn voet IJssel meervogels' laatste linie kreeg daar door uitsluitend te maken met tegen vallende Albert Spaanderman ('Het draaide helemaal niet') en Jan Wil lem Bogers. Voor IJsselmeervogels le verde dat niet té veel problemen op. Merkte Cees Spaanderman op: 'We speelden gewoon te weinig over links. Want déér was IJsselmeervogels (lees: Harry Koelewijn, red) heus kwets baar'. In het Spakenburgse kamp toonde men zich gelukkiger met de uitslag dan met het voorgeschotelde voetbal. Pierre. Steevenaart: 'Nul-nul is een goede uitgangspositie voor de thuis wedstrijd. Dat wil niet zeggen, dat we zó maar kampioen worden. Want erg best was het vandaag niet. Er hing een bepaalde matheid over onze ploeg. Maar ja, in Spakenburg zal er vermoedelijk méér inspiratie zijn, óók wat betreft het publiek'. Dat IJsselmeervogels behoudend voet bal etaleerde was niet onbegrijpelijk. Wél wekte het verbazing, dat óók Noordwijk weinig risico wenste te ne men. Hans Westgeest en Jaap van Kesteren verschenen zelden, zoals ge woonlijk, aan het front. Angst voor Jan Zwaan, Jan van der Groep en Jan Vedder was het hoofdmotief. Jan van SCHIEDAM WHS is zaterdag de dupe geworden van het feit, dat PPSC er af en toe op ouder wetse wijze zin in had. En wat dat betekent dat weten de trouwe supporters van de Schiedamse ploeg maar al te goed en WHS weet het nu ook. Dat betekent dat PPSC de ene vloeiende combina tie na de andere op de grasmat weet te leggen en dat dan weet af te ronden met een puik doel punt. Op deze wijze ontstonden in ieder geval de eerste drie doel punten en trainer De Frel kon zijn ogen niet geloven toen zijn pupillen al na achttien minuten tegen een 03 achterstand aan keken. Jammer voor de kijkers ebde de aan valsdrift van Piet van Veen c.s. daar na wat weg. Na de thee zagen we nog drie doelpunten en zowaar een hard werkend, maar aanvallend weinig presterend WHS, dat uit elf enthousi aste jongens bestaat, maar weinig schotvaardigheid aan de dag legde. Nu moet gezegd dat de St. Annalan- ders zonder de geblesseerde, Theo Fa se en Han Vos speelden, waardoor het elftal aan kracht inboette. Ook PPSC was incompleet, want door blessures waren Goedendorp en Den Ouden niet van de partij en Kok ont brak wegens studieredenen. Maar aan vallend draaide PPSC toch voortreffe lijk, terwijl in de verdediging debu tant André Heeren voortreffelijk werk deed. In de achtste minuut kwam PPSC eigenlijk pas tot de eerste se rieuze aanval en het was meteen raak ook. Lodi Kalden, Piet van Veen en Koen Winkelman switchten langs Dii- kema, Mosselman en Van Dijke en Koen Winkelman gaf met een hard schot keeper Fase geen kans (10). Twee minuten later plaatste Dick Vos de bal op links naar Lodi Kalden, die na wat solowerk Piet van Veen een kans bood en de Schiedamse captain faalde niet: 20. In de achttiende mi nuut speelde Siem Bosdijk zich op rechts leuk vrij, hij wilde naar Piet van Veen plaatsen, maar de bal kwam bij Lodi Kalden, die deed wat van hem .verwacht werd: laag knalde hij 30 langs de verbouwereerde Fase. Koen Winkelman (rechts) opent de score voor PPSC. Na rust eerst een offensief van PPSC, maar na vijf minuten lieten de groen witte gasten zien dat ze eervol wilden verliezen. Eerst schoot J. Mosselman huizenhoog over, een hard schot van De Rijke werd schitterend door John Rost gekeerd. In de 21ste minuut zou PPSC eerst nog via Dick Vos 40 scoren, alvorens Nico Hage na een half uur keeper Rost kon omspelen (in buitenspelpositie!) en daarna be heerst scoorde (41). De op een en kel schoonheidsfoutje na goed leiden de arbiter Bol kende dit doelpunt toch toe, ondanks de vlaggende grens rechter Van Eyk. Kort daarvoor miste Koen Winkelman een strafschop toen Piet de Rijke Siem Bosdijk 'vloerde'. Winkelman schoot de bal tegen de staander en mocht van de arbiter in tweede instantie nogmaals schieten (reglementair fout) maar nu schoot hij naast. Tien minuten voor het ein de van dit sportieve duel bepaalde Koen Winkelman de eindstand op 5 1 na goed aangeven van Lodi Kalden. PPSC: d. Rost; a. Heeren, v.d. Lugt, Loek Kalden en M. van Veen; m. Bos dijk, Vos en v. Wensen; v. Winkel man, Piet van Veen en Lodi Kalden. WHS: d. W. Fase; a. v. Dijke, P. Mos selman, Dijkema en W. Fase; m. Keur, de Rijke en Vroegop; v. J. Mos selman, Moerland en Hage. LIES MAST ROTTERDAM A.s. zaterdag wor den de volgende wedstrijden gespeeld: Om het landskampioenschap: IJssel meervogelsNoordwijk (18.00), Om degradatie uit de tweede klas: Flevo BoysOranje Nassau, Beker: zesde ronde: Zwart Wit—WOG (2.30), PPSC—DETO (2.30) Tulpen-cup: uick BoysKatwijk (3.00). der Groep, de gitzwarte aanvalsspits, werd echter volledig lam gelegd door uitblinkende Cees Spaanderman, Hans Plaatzer (de vrije verdediger) corri geerde elke vergissing, terwijl Jan Zwaan en Jan Vedder (beste Spaken burgse aanvaller) slechts vóór de wis seling langs hun directe tegenstrevers Jaap van Kesteren en Hans Westgeest flitsten. Steevenaart: 'Eigenlijk verwachtte ik, dat Noordwijk méér uit de verdedi ging zou komen. Dat gebeurde niet. Ik begreep niet waarom Noordwijk constant met vijf man achterbleef. Kijk, die Karstens verscheen voor rust nogal eens in de aanval. Daarna niet meer'. Meteen noemde de Amersfoortse trai ner in Spakenburgse dienst één der betere acteurs in deze matige show. Onder toeziend oog van bondscoach Arie de Vroet ('Er werd aan weerszij den te behoudend gevoetbald') was een hoofdrol weggelegd voor Cees Kar stens, wiens activiteiten resulteerden in een figurantenrol voor Henk Koe lewijn. Karstens: 'Laten we eerlijk zijn: Noordwijk was toch technisch beter?' Dat was inderdaad het geval, al compenseerde IJsselmeervogels de ze tekortkoming door een groter en thousiasme (ondanks de matheid, waarover Steevenaart sprak) en de snelheid, waarmee de acties werden uitgevoerd. Steevenaart evenwel prees de Noord wijkers. Glimlachend liet hij weten: 'Ze vielen mij mee. Noordwijk speelde beter dan vorig jaar'. Wat zeker wéér was, want tóén vertoefde Noordwijk in de onderste regionen van de rang lijst, zij het zónder Karstens, Rarten en Bogers. Niettemih bleef zaterdag de 'kampie- oensvorm' achterwege ondanks de te ruggekeerde animo, waarover sommi ge Noordwijkers zich uitlieten. In fei te niet zó verwonderlijk, omdat het wedstrijdritme door de diverse af gelastingen volledig zoek was ge raakt. Ongetwijfeld heeft de 'affaire Van der Horst' onbewust óók zijn stempel gedrukt op de prestaties al wordt aéé rover met geen woord ge rept tijdens dit kwalitatief bitter tegenvallende kampioensduel. Boven dien rijst de vraag of de keiharde training, welke in de week vóór de wedstrijd werd afgewerkt, wel bevor derlijk is om een topvorm te kweken. Noordwijk liet bij monde van aan voerder Cees Spaanderman alleen op timistische geluiden horen. 'Technisch zijn we echt véél beter', concludeerde hij, 'we hebben geen centje angst voor IJsselmeervogels'. Pierre Steeve naart meende tenslotte: 'Wij spelen ons eigen spelletje. Man tegen man, gewoon, zoals altijd'. WIM HUISMAN ROTTERDAM In het kader van de TOGR-cup speelt TOGR morgenavond om kwart over acht een lichtwedstrijd tegen CW. Op dezelfde avond komt een volledig Sparta bij SHO op be zoek. Woensdagavond om zeven uur oefent SC Voorne op eigen veld tegen SC Botlek. Een half uur eerder wordt afgetrapt bij RVVH-Barendrecht Don derdagavond wordt gespeeld Groot AmmersSpirit en TSBRKWIK. SPAKENBURG De tweede ontmoe ting om het landskampioenschap bij de zaterdagamateurs tussen IJssel meervogels en Noordwijk, welke a.sw zaterdagavond om 18.00 uur in Spa kenburg wordt gespeeld, zal worden geleid door de heer J. 't Hart uit IJlst. De heren J. A. Boender (Zwol le) en F. Kok (Amsterdam) fungeren als grensrechters.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 13