JONGE JUDOPLOEG DICHT BIJ BRONS Angst ongegrond voor Feyenoord Weinig ambitie tafeltennistop 3 Smith beheerst prof-tennis Westduitser Klaus Glahn scoort beslissende punt tegen Peter Adelaar Basketballers uitgeschakeld" voor eindrou Amerikaanse overheid in actie tegen doping Court kansloos tegen Bob Riggs Wolsink wee oppermachti TROUW /KWARTET MAANDAG 14 MEI 1973 SPORT T15/R14/B MADRID 'Een bronze medail le was natuurlijk leuk geweest, maar nodig was het voor mij niet', meende coach Willem Rus- ka na afloop van de landenwed- strijd, waarmee gisteren de Euro pese judokampioenschappen in Madrid werden besloten. De ge middeld jonge Nederlandse ploeg met vier debutanten verraste tij dens het laatste onderdeel van de titelstrijd met onbevangen judo, waarin geen angst voor reputa ties bestond. In de finale van de herkansing, die het team bij de laatste vier had moe ten brengen, verloren de oranje-judo- ka's op het nippertje van West-Duits- land. Het was uitgerekend zwaarge wicht Klaus Glahn hoe vaak m het verleden dwarsboomde hij al de Ne derlandse plannen die het beslis sende punt binnenhaalde. De Duitser, MADRID De Fransman Maurice Dardenne is tijdens het congres van de Europese judo unie in Madrid gekozen tot secretaris-ge neraal van deze organisatie. Hij is de opvol ger van zijn landgenoot Bonnet Maury, die twee Jaar geleden overleed. Maurice Dar- denne liet bij het stemmen de Westduitser Robert Vetter en de Nederlandse kandidaat Wim Luiten achter zich De Nederlander Ankersmit werd tijdens het artsensymposium gekozen tot voorzitter van de medische commissie van de EJU. Het hoofdbestuur van de Europese organisatie verklaarde zich bij monde van voorzitter Er- tel (Fr) tegen deze keuze. Tlidens een beslo ten vergadering zal in de komende weken voor deze kwestie een oplossing worden ga- zocht, aangezien de medische commissie zijp beslissing handhaafde. die eigenlijk na Milnchen had willen stoppen, maar gewoon nog niet van de mat kan blijven, versloeg de 'bron zen' Peter Adelaar op beslissing. Nederland was zeer dicht bij de over winning geweest. Lichtgewicht Cor Brands, invaller voor Fred Schilder (enkelblessure), opende met een winstpartij tegen Rutter, waarna Jan Boschman op identieke wijze van zil veren medaille-winnaar Duerbandt verloor: op beslissing. Middengewicht Nico Weijers uit de Nijmeegse school Van Pool, zorgde hierna voor een hoogtepunt in het totale Nederlandse optreden in Madrid door routinier Marhenke binnen vijftien seconden met een binnenwaartse beenworp naar de mat te vegen. Bert in den Berken kreeg in het halfzwaargewicht tegen Barth twee keer de kans voor een armklem, maar zijn onervaren heid in het grondwerk verhinderde hier een voortijdige beslissing. De partij ging verloren, evenals die van Adelaar tegen de oude vos Glahn. In dit gevecht, dat in het Nederlandse kamp reeds met zorg was tegemoet gezien, heeft Adelaar geen werkelijke kansen gehad. Afhouden, met als ge volg een onbeslist, zou voldoende zijn geweest. In plaats daarvan zette de wankel staande Nederlander enkele riskante worpen in. Glahn kon twee keer overnemen en beslissend voor deel scoren. Nederland zou echter niet zo ver zijn gekomen, indien Oost-Duitsland van de partij was geweest. Dit land stond als tweede tegenstander op het pro gramma. De Oostduitsers houden zich echter sinds jaar en dag verre van de landenwedstrijd, vermoedelijk omdat de kans op een aantrekkelijke medail le niet groot is. Nu verscheen Portu gal in de arena, welke tegenstander zonder pardon met 4-0 werd geklopt. De groepsfinale tegen Rusland was al dus gemakkelijk bereikt, want ook Zweden (4-1) leverde geen problemen op. De Russen maakten echter tegen de wel enthousiaste, maar toch te on geschoolde Nederlanders snel schoon schip: 4-0. Lichtgewicht Fred Schilder boekte een verdienstelijk onbeslist te gen finalist Pietsjelauri. 'Zo'n medaille schept verplichtin gen,' aldus coach Ruska, 'ik werk met deze mensen nu vijf maanden en zo is het mooi genoeg. In de fase van voor bereiding waarin wij nu verkeren vind ik medailles niet belang rijk Wij hebben goed gedraaid. Deze onervaren jongens hebben begrepen, dat ze er alleen in samenwerking en met inzet kunnen komen. Er wordt geknokt, dat is alles voor mij. Ik van mijn kant heb bij de samenstelling van de ploeg eerlijke beslissingen pro beren te nemen. Niet één selectiewed strijd bijvoorbeeld, maar een reeks van test Neem het geval van licht gewicht Koning. Die jongen heeft een goede techniek op de grond, maar het staat voor mij, internationaal gezien, vast dat hij staande minder is dan Brandts en Schilder. Ik had hem daarom in de landenploeg gezet, die nu notabene vier wedstrijden maakt, om te kunnen vergelijken. Maar hij wou niet.' Wellicht moeten de Nederlandse judo ka's zelf ook nog wennen aan een der gelijke selectiemethode, die voor nati onale begrippen inderdaad nieuw is. Maar Ruska werkt aan de toekomst. 'Het is hard,' zegt hij, 'vooral als ik zie hoe er door ouderen als Poglajen en Van Polanen nog wordt getraind. Het zal echter misschien niet lang meer duren- of ik moet anderen mee gaan nemen. We moeten tenslotte bouwen aan een ploeg waar we over een paar jaar wat aan hebben. Bij de wereldkampioenschappen in Lausanne zal nu een Weijers een kans krijgen. Er zijn nog meer talenten, zoals de gebroeders Edel en Rob Geurtsen. Er zijn kansen om terug te komen.' Gedetailleerde uitslagen landemvedstrtjd: Ne derland-Zweden 4—1. Lichtgewicht: Schilder verslaat Gustavsson met Ippon (houdgreep): haldmiddengewicht: Boschman verliest van Nordbeck op beslissing; middengewicht: Weijers verslaat Nyberg met ippon (houd greep): halfzwaargewicht: In den Berken verslaat Chotz met ippon (houdgreep): zwaargewicht: Adelaar verslaat Lindhe met ippon (houdgreep). Nederland-Portugal 50: Schilder verslaat Gomez met ippon (verwur ging): Boschman verslaat Costa met ippon (verwurging): Weijers verslaat Castro met ippon (beenworp): In den Berken verslaat Corrula met ippon (heupworp): Adelaar verslaat Nunes met Ippon (houdgreep). zorov met ippon (armfclem); Weijers verliest van Gogalurl met ippon iheupworp); In den Berken verliest van Solodoesjin op beslis sing: Adelaar verliest van Nivikov op beslis sing. Nederland-West Duitsland 2—3: Brandts verslaat Rutter op beslissing: Boschman ver liest van Duerbandt op beslissing: Weijers verslaat Marhenke met ippon (beenworp): In den Berken verliest van Barth op beslissing. Adelaar verliest van Glahn op beslissing. Boudewijn Maat van Haarlem Nicols glijdt in de strijd tegen Feyenoord naar het tweede honk. Aan dat honk staat Schouten. HAARLEM/ROTTERDAM De angst voor Feyenoord, waarmee Haarlem Nicols de competitie in gang. bleek nauwelijks gegrond. Enkele weken terug nog, uitte de Haarlemse coach Leo Kops zich onzeker over de Rotterdamse te genstander. De angst berustte slechts op ervaringen van vorig jaar. Toen moesten de Haarlem mers in drie van de vier duels in Feyenoord hun meerdere erken nen. De ontmoetingen in het afge lopen weekend wezen wel dege lijk anders uit. Zaterdag nog leek het er even op dat de Rotterdammers voor sensatie zon den gaan zorgen. Een snel opgelopen achterstand werd met juist getimede homeruns omgezet in een 74 voor sprong. Maar het slaggeweld dat Ni cols in de gelijkmakende l .wende in ning ontketende, was voor Feyenoord absoluut teveel. Acht punten leverde deze inning op. WERPERS Daarmee bleek de inspiratie van Feyenoord wel tot de bodem toe aan geboord. In de return op 'Varkens oord' kon Nicols zich zelfs een vier tal fouten veroorloven zonder dat daar door de Rotterdammers van werd geprofiteerd. Een gebrek aan werperskwaliteit stond er bij Feyen oord tegenover, zodat Nicols toch wel aan de nodige punten kwam. En daar mee werd het verschil tussen de beide ploegen uitgedrukt. Bij Nicols mag Jan Dick Leurs een slechte vorm de monstreren. hetgeen zaterdag het ge val was. Zijn clubmakker Herman Beidschat weet dat falen evenwel in de resterende innings op te vangen. En gisteren bewees Jan van Markus, de van HCK overgekomen werper, dat hij een duidelijke versterking bete kent. Rest dan de mededeling dat Ni cols' vierde heuvelman Nol Beenders nog steeds met een blessure kampt Van deze brede basis kan Feyenoord zeker niet uitgaan. Coach Wim Onder stal beschikt wél over Fred Beckers, die in de wintermaanden van Sparta overkwam, maar deze werper schijnt zijn jaren wel te hebben gehad. Zon dag kon Beckers met 6 keer vier wijd en 4 honkslagen tegen na zeven in nings plaats maken voor Marcel de Bruyn. De Bruyn was zaterdag reeds als openingswerper ingezet, maar van zijn verdere deelname werd na na 1/3 inning afgezien (cijfers 0-0-4). Zijn opvolger, Paul Koster was evenmin imponerend en lokte met een aantal dweilballen acht honkslagen uit: de ba sis voor de uiteindelijke 12—8 zege van de Nicols. OPGELUCHT Leo Kops was een opgelucht man na de overtuigende overwinningen: 'Ik had erg tegen deze wedstrijden opge zien. Ik was zelfs al blij geweest met HAARLEM Een verbolgen Fevenoord-co- ach Onderstal diende na de 12S nederlaag van zijn ploeg tegen Nicols een protest in. In de tweede Inning werd een doorgeschoten bal door één van de aan de rand van het veld assisterende Jochies per ongeluk van richting veranderd. De twee spelers van Ni cols. die op dat moment in de richting van thuisplaat, respectievelijk derde honk waren, werden daarna, ondanks heftige protesten van de Rotterdamse ploeg, niet naar hun honken teruggewezen. Leurs kreeg een punt toebedeeld en Robert Maat een plaats op het derde honk. Onderstal: 'Dit is in strijd met de reglementen En daarom hebben wij pro test aangetekend'. twee punten. Vorig jaar hebben we heel wat punten verloren aan Feyen oord. wat ons uiteindelijk in de strijd om de titel fataal is geworden. Onder schatting en vermoeidheid waren toen de belangrijkste redenen voor 't ver lies.' En over zijn werpers zei Kops: 'Vooral Jan van Markus heeft het weer erg goed gedaan. Een voortreffe lijke aanwinst. Jan Die Leurs is de blessure van vorig jaar nog niet te boven. Naar mijn idee traint hij op het moment nog te weinig. Hij heeft nog altijd angst als hij werpt. Als hij daar nu eens vanaf komt!' En mede- coach Dolf de Zwart: 'Jan Dick moet van zijn complex af. Ik geloof dat hij al in de goede richting want dit week end vroeg hij nog wanneer hij nu eens een 'winnende' wedstrijd mocht werpen.' Verademing in Haarlem dus. Leo Kops: 'Na deze vier punten zitten we in de goede richting. En zoals het zich nu laat aanzien, kan Nol Been ders weer snel gaan werpen. Boven dien zijn onze verwachtingen inmid dels gespannen ten aanzien van Daryll Southwick, de Amerikaan, die komen de zaterdag voor het eerst bij ons mag aantreden.' Daryll Southwick, een naam die elke Nicols-fan hart kloppingen bezorgt. Nog vóórdat hij aan slag is geweest. De werpers van Giants mogen als eersten kennis ma ken met dit inmiddels al veel geroem de slaggeweld uit Amerika. Kops: 'Met zo'n man erbij heb je kans op meer publiek. En dat hebben we hard nodig!' In de opgeluchte Nicols-formatie viel één man uit de toon: Robert Maat. Zaterdag was hij schuldig aan een fout, gisteren liet hij maar liefst drie keer een foutief optreden zien. Ro bert: 'Als excuus geldt dat ik over en kele wekén examen moet doen. Daar om ben ik er met mijn gedachten he lemaal niet bij. Ik heb me na weer een fout dan ook maar direct laten vervangen. Ik kon me gewoon niet concentreren. Maar als dat examen achter de rug is, ben ik weer in staat om me helemaal te geven en volop te trainen. Het is echt van tijdelijke aard. Een mening die Leo Kops ten volle onderschrijft. Hij kan er even wel nuchter over praten, omdat hij bij het wegvallen van een van zijn steunpilaren de beschikking heeft •over een bijna evenwaardige v#rv»n- feei. HONKBAL IN CIJFERS NICOls 31000080* 12 Feyenoord 200032000 7 Werpers: Nicols: Leurs 5-2-10 (51/3 In ning i. 2 fouten. Beidschat 5-0-3 (2 2/3 In ning). 0 fouten. Feyenoord. De Bruyn 0-0-4 il 3 inning). 1 fout. Koster 2-1-8 (7 2/3 in ning). 6 fouten. Slagprestatles: Nicols: Heemskerk 2 uit 2. R. Maat 2 uit 3. De Jager en Van der Vaart 2 uit 4. Feyenoord: Schouten 3 uit 4. Van de Oever 2 uit 3. John 3 uit 5. Steenbruggen in Koster 1 uit 2. Homeruns: Nicols: R. Maat 8e Inning) met 1 man op de honken. Feyenoord: Collins (5e inning) met 2 man op de honken. Van de Oever (6e Inning) solo en John (9e in ning) solo. Feyenoord 100200000= 3 Nicols 021001100 5 Werpers: Feyenoord: Beckers 3-6-4. (7 In nings). 3 fouten. De Bruyn 2-1-0 (2 innings) 0 fouten. Nicols: Van Markus 6-4.4 (9 in nings) 5 fouten. Slagprestatles: Feyenoord: Beckers 2 uit 3. Steenbruggen 1 uit 3. John 1 uit 4. Nicols: Jelsma en Leurs 1 uit 1. B. Maat 2 uit 4 Storks 000000042 - 6 OWO 12300214 13 Werpers: Storks: Remmerswaal 9-2-9 (6 In nings). De Groot 5-3-2 <3 Innings). 3 fou ten. OWO: Urbanus 9-4-11 (7 1/3 Innings). Terneuzen 0-2-4 (1 2/3 Inning). 3 fouten Slagprestatles: Storks: Van der Dungen Gro- novius 3 uit 5. Mulder en Crouwel 2 uit 4. OWO 20100000s- 3 Storks 100000000 - 1 Werpers: OWO: Boeren 5-3-4. 3 fouten Storks: Dom 3-2-8, 1 fout. Homeruns: Storks: Mulder (le inning) solo Sparta 1002200 10 - 15 Giants (10203000 -- 5 Werpers: Sparta: Van der Mark 0-3-4 (3 2/3 inning). Van Westrenen 3.0-7 (4 1/3 Inning). 3 fouten. Giants: Wijdekop 6-7-7 (7 in nings en 5 man), Helsdinge 1-1-4 (2/3 In ning). 5 fouten. nomcruns: Sparta: Richardson (4e inning) met 1 man op de honken. Giants 010002000 - 3 Sparta 200040002 8 Werpers: Giants: Le Cuivre 3-1-9 (4 2/3 in ning). Hendriks 0-2-3 (4 1/3 inning). 4 fou ten. Sparta: Fijth 2-4-6. 2 fouten. Slagprestaties: Sparta: Cramer Frazer 3 uit HCAW ADO Werpers: HCAW: Boln 1-1-6 (3 1/3 Inning). 0 fouten. Huizing 2-4-4 (5 2/3 Inning). 4 fouten ADO: Neuteboom 12.5-4, 4 fouten. Slagprestatles: HCAW: Smit 0.333. ADO: 0.750. Witloks 0.667. ADO HCAW Werpers: ADO: EIJgendaal 9-4-6 (6 2/3 in ning). 4 fouten. Salemink 1-0-0 (1/3 inning). 0 fouten. HCAW: De Graaf 1-2-8 (3 2/3 in ning), 3 fouten. Boddendijk 1-2-6 (2 1/3 In ning) 4 fouten. Slagprestatles: ADO: Burr 2 uit 3. Boersma en Bijl 3 uil 5 HCAW A Smith 2 uit 2. Martha 1 uit 1. Homeruns: ADO: Bijl le Inning) met 2 man op de honken. HCAW: Seldel (5e in ning) solo. WASHINGTON (AFP) Het Amerikaanse congres, dat zich dit jaar al heeft beziggehouden met sportproblemen op het ge bied van de leiding en organisa tie, gaat zich thans bezighouden met maatregelen tegen doping. Een enquête, opgezet door een sub-commissie van het Huis van Afgevaardigden, heeft aan het licht gebracht dat het gebruik van amphetaminen en anabolica algemeen verbreid is in de pro fessionele sporten en wel op een dergelijke alarmerende schaal, dat liet noodzakelijk wordt geacht op de kortst mo gelijke termijn maatregelen te nemen om er paal en perk aan te stellen. Harley Staggers, afgevaardigde voor de' Demorcraten uit West Virginia en tevens voorzitter van de handelscommissie van het huis, heeft verklaard dat het onderzoek van de sub-com missie, waarvan hij voorzitter is geweest, een groot aantal sport mensen en officials van de prof sporten in de Verenigde Staten raakt. Uit het onderzoek blijkt dat degenen die verantwoorde lijkheid dragen voor de profsec ties hun reglementen ten aan zien van het verbod om stimu lerende en drogerende middelen te gebruiken, dienen te ver scherpen.' Het onderzoek zal worden voortgezet zonder dat er ruchtbaarheid aan wordt gege ven om het auriool van de 'sporthelden' niet aan te tasten en om te verhinderen dat publi caties schadelijke psychologi sche effecten zouden kunnen hebben op de Amerikaanse jeugd. De werkzaamheden van de sub-commissie zullen zich niet beperken tot de professio nele sector; ''ook de amateur sporten zullen worden doorge licht. De sub-commissie geeft als eer ste aanbeveling strenge maatre gelen tegen de gebruikers te ne men, te beginnen met een waarschuwing en te eindigen met levenslange schorsing. Voorts om niet alleen de atle ten zelf bij een eventuele strafzaak te betrekken, maar ook de trainers, de sportartsen en de officials van de club, waarvan de atleet lid is. Mentaliteitsverandering noodzakelijk Van onze tafeltennismedewerker GOUDA De Nederlandse tafelten- nisbond heeft in het streven om aan sluiting te krijgen bij de internationa le top met gigantische problemen te kampen. Een van de belangrijkste is wel het korte seizoen in ons land. Zorgt men er in de toonaangevende bonden voor dat er ongeveer tien maanden lang toernooien en wedstrij den worden georganiseerd, in Neder land is het traditioneel een zomer sport van zeker vier maanden. Neder lands kampioen Bert van der Helm: 'Als je na die lange pauze weer be gint, sta je niet meer op je oude peil. Je bent erg teruggezakt. Je moet dat peil weer helemaal terugkrijgen'. Dee laatste tijd lijkt er een kentering in het denken te komen. Er gaan steeds meer stemmen op, die pleiten voor verlenging van het seizoen. Ton Hoefnagel, coach van Deltalloyd: 'Kort na de wereldkampioenschappen is in Hongarije de competitie begonnen. Die speelt men daar van mei tot juni. Dat moet daar wel, want de rest van het jaar is men voortdurend op ette lijke andere evenementen te vinden. Internationale zowel als nationale. Als je in Nederland zoiets zou voorstel len, zou men op je voorhoofd wijzen. Er is gewoon een mentaliteitsverande ring voor nodig'. En dat laatste zou wel eens een kwes tie van jaren kunnen zijn. Op het zondag gespeelde kwalificatietoernooi voor de NTTB-beker (heren) en de Limburg-coupe (dames) bleek name lijk dat maar weinig spelers en speel sters erg gedisponeerd waren. Van ou deren als Onnes, Bakker en Suis- kene kan men dal ook verwachten, maar zelfs jongeren als Véronique van der Laan, Nico van Slobbe en Herman Hopman voelden zich weinig thuis in de Goudse sporthal De Sprin- gels. Deltalloyds nieuwste aanwinst Veronique v. d. Laan geeft eerlijk toe dat ze geen enkele ambitie meer heeft om de international top te be reiken, maar voor Van Slobbe en ze ker Hopman geldt dat zij nog altijd hopen op internationale aansluiting. Van Slobbe: 'Voor mij had het sei zoen na de wereldkampioenschappen afgesloten moeten worden. Tot augus tus. Dat wil niet zeggen dat ik voor zelf niets zou doen'. Deltalloyd-spe- ler Carel Deken is het hiermee volsla gen oneens: 'Er wordt in de tafelten nissport zovaak over internationale - RAMONA (Reuter) De 55- jarige oud-Wimbledon kampioen Bobby Riggs behoeft de 10.000 dollar, die hij inzette als een tennisspeelster zou bewijzen sterker te zijn dan hij, niet uit te keren. Uitdaagster Margaret Court had in Ramona (Califor- nië) totaal niets in te brengen. Ze verloor met 62, 61. INDIANAPOLIS (AFP) De 46-jari- ge Amerikaanse autocoureur Art Pal- lard is zaterdag tijdens de training op het circuit van Indianapolis om het leven gekomen. Pollard zat aan het stuur van een Eagle-Offenhauser. De wagen raakte op een gegeven moment van de baan. tolde om zijna s en bot ste ni volle vaart tegen een muur. Pollard overleed na aankomst in een ziekenhuis. ADVERTENTIE delta lloyd een begrip in sport verzekeringsgroep nv. en jn verzekeringen aansluiting gesproken. Wil dat een keer lukken, dan moet op de eerste plaats het seizoen worden verlengd tot ongeveer tien maanden. Daarin moeten veel meer harde wedstrijden worden gespeeld. Naar het voorbeeld van de baskefbalsport in ons land. De mensen moeten gewoon wat harder worden'. Die hardheid was er zondag niet bij de meesten. Zo kon het voorkomen dat bij de dames de strijd om de vijf de en zesde plaats ging tussen Veroni que van der Laan en Sonja Helt- zel, de nummers één en twee van de nationale ranglijst, terwijl de niet-ge- selecteerde Nora Bakker uit Warmond ongeslagen beslag legde op de eerste plaats. Bert van der Helm deed die matheid af met: 'Het is gewoon een kwestie van wennen. Ik accepteer voor mezelf ook dat er in deze maan den wedstrijden moeten komen. Met uitzondering van juli. Maar ik betrap -mezelf er op dat ik toch ook niet zo ingenomen ben' met deze datum. Ik ben nogal lui, maar ik weet ook dat als het over een jaar of wat een aan vaarde zaak is, dat er op zes weken na gespeeld zal worden, ik het helemaal geen punt meer zal vinden. Ik kan dan tenminste het nieuwe seizoen met een betere basis beginnen'. Heren, poule A: 1. Bert Schoofs, 2. Feike Kraayinga, 3. Nico van Slobbe. 4. Hans van den Broek. 5. Hans Langen. 6. René Hijne. Poule B: 1. Bert van der Helm, 2. Carel De ken. 3. Herman Hopman, 4. Bert Onnes, 5. Gerard Bakker, 6. Jan Sulskens. Dames, poule A: 1. Ellen Klatt, 2. Juul Niti- susana, 3. Véronique van der Laan. 4. Ma rian van der Vliet, 5. Annemieke van Moorst. Poule B: 1. Nora Bakker, 2. Mieke Arntz, 3. Sonja Heltzel, 4. Conny van Moorst, 5. Ellen van der Helm, 6. Els Vreeb urg. WENEN (APA, SIDV Het 1 landse basketteam heeft de 1 ronden van het Europees kampl schap niet gehaald. Hoewel de van coach Rene Mol zich vrijdag! laat een riante uitgangspositie n door Israël te verslaan (67-57, dn ge nederlaag die de Israëli's i k kwalificatiewedstrijden zouden li maakten nederlagen tegen F a rijk en Oost-Duitsland een eind de kansen. Zelfs een overwinni; e Oostenrijk, vandaag, kan daar meer aan veranderen. Israël werd uit balans gehaald de tactiek van de Nederlandse die erin slaagde de tegenstand; 'r het gewone ritme te halen. Na j. minuten was de stand nog gelijl.. 16), zeven minuten later was d 1 lans ook nog in evenwicht (2 Maar bij de rust had de oranji een 30-26 voorsprong kunnen c j wen, vooral door het uitstekend j van Akerboom. In de tweede j liep Nederland zelfs tot tien p i uit Israël kwam echter goed ter j in de 34e minuut was de score j de derde maal gelijk (54-54). T i ieder van de 2000 toeschouwen wachtte dat Nederland zou bezi i onder deze druk, vonden de pu van Rene Mol nieuwe opening de defensie van Israël en daardoor nog juist de zege foi 67-57. Tegen Frankrijk was het Neder team zaterdagavond geen schadu de voortreffelijke ploeg die het Israël versloeg. Frankrijk beh de wedstrijd van het begin einde. Akerboom, daags tevor grote ster, was nu zeer zwak en de slechts acht punten. Hij wei vele keren gewisseld. Nederland de voortdurend over de 'reuzi die waren nu juist niet op schi de pauze, die inging met de no hopeloze achterstand van 34-2! Frankrijk, kon Nederland gedi maar liefst zes en een halve 9 geen enkel punt maken. Inn waren de Fransen rustig uitg tot 46-29. Toch kwam Nederlai terug tot op acht punten, eerste nederlaag was toen eei Kales en Tuinstra waren nog di spelers in dit teleurstellende di Zondag verloor het Nederland met 68-58 van Oost-Duitsland. vochten de oranjemannen voor waard waren. Bij de rust hadi nog een voorspring van 35-27 minuten voor tijd kwam''Oost land langszij (46-46) om ven vrij snel weg te lopen, sterkste spelers Akerboom en met vijf persoonlijke fouten la kant zaten. Lachende derde door dit alle; raël geworden. De Israëli, di( Nederland hun enige nederlaag] komen Nederland is immers schakeld zonder puntenverl de eindronden terecht. Oost-Du moet vandaag winnen van Sc om over te gaan. De punten derland werden tegen Oost-Di gemaakt door: Boot (2), Sikki Harrewijn (8), Van der MoI( Smit (4), Vrolijk 2, Akerbo Tuinstra (4), Kales (6), Loort en Kip (2). Israël Frankrijk Oost-Duitsland Nederland Oostenrijk Denemarken 6 5 1 11 Jj 5 4 1 5 3 2 5 3 2 5 2 3 7 1 5 14 6 HALLE (ANP) Opnieuw Gerrit Wolsink uit het Gelden gelo bewezen een optie op de nale titel voor dit jaar te heb! nomen. Op de tweede wedstriji Halle, waar twee manches voor in de 500 cc verreden werden, Wolsink geen enkele tegensti zegevierde tweemaal. In de manche eindigden slechts dri reurs met een gelijk aantal als de winnaar, de tweede waren dat er vier. Eerste manche: 1. Gerrit Wolsink (1 2. Frans Sigmans (.Bakel). 3. Peter (IJsselstein), 4. Toon Karsmakers Henny Beekmans (Eindhoven). 6. Ei sing (Westerlee). Tweede wedstrijd: 1. Wolsink- 2. Sis Karsmakers. 4 Willoms. 5. Harry (Steln), 6. Sietze de Boer (Roden). Stand kampioenscompetiele- 1 Sigi pnt.. 2. Willems 105 pnt., 3. Karsm pnt., 4. Wolsink 90 pnt.. 5. Henk (Dietlnchem)-86 pnt.. 6. De Boer 8 Arthur Ashe in WCT-f inale niet 6-3 6-3 4-6 6-4 verslagen DALLAS, Texas (Reuter, UPI) De Amerikaan Stan Sonith heeft gistera vond in Dallas, Texas, de finale van het toernooi om het wereldkampioen schap voor prof-tennissers gewonnen. In de eindstrijd van het slottoemooi versloeg Stan Smith in minder dan twee uur Arthur Ashe in vier sets: 6- 3 6-3 4-6 6-4. Smith, die met zijn over- winning 50.000 dollar verdiende (de hoogste prijs in de geschiedenis van het proftennis), is de eerste Ameri kaan die het circuit van de World Chamionship Tennis heeft gewonnen. Beide voorgaande keren werd de 38- Jarie Australiër Ken Rosewall kampi oen, maar dit keer struikelde Rosewall in de halve finale over Arthur Ashe. Met zijn overwinning (waarmee zijn totale prijzengeld van dit seizoen op 154.100 dollar kwam) is Stan Smith, afgelopen zomer nog Wimbledon-kam- pioen. de eerste Amerikaan sinds het tijdperk Tony Trabert/Panrho Gonza les in het midden van de vijftiger ja ren, die het proftenni sbeheerst. Een week eerder in Montreal was Smith met Bob Lutz ook dubbelspelkampi oen geworden door een overwinning op Tom Okkcr en Marty Riessen. In de halve finales had Stan Smith te gen Rod Laver twee breakpoints in de derde set overleefd om met 4-6 6-4 7-6 7-5 te kunnen winnen. Arthur Ashe leek in die halve eindstrijden Ken Ro sewall gemakkelijk op zij te zetten, maar de Australiër begon in de derde set (waarin hij nog een break moest toestaan) aan wat één van zijn fameu ze come-backs leek. In de vijfde set echter gaf Rosewall zijn opslag snel uit handen: 6-4 6-2 5-7 1-6 6-2. In de eindstrijd had Arthur Ashe de steun van de 8.000 toeschouwers en na de eerste sets verloren te hebben, leek hij te gaan profiteren van slordighe den van Smith. Een break in de tien de en laatste game van de vierde set was echter voldoende voor Smith. Het publiek gaf nog lange tijd blijk van zijn afkeuring over Smith's zege, om dat bij de beslissende klap de bal twee keer zou zijn gestuit. Arthur As he vertelde bij de prijsuitreiking ech ter: 'Als Stan zegt dat hij de bal goed heeft geslagen, dan heeft hij dat ook.' Ken Rosewall eindigde op de derde plaats door een overwinning op Rod Laver: 6-3 6-2. NASTASE De Roemeen Ilie Nastase, die komend weekeinde in de Davis-Cupwedstrijd tegen Nederland uitkomt, heeft in het toernooi in Bournemouth een verras sende nederlaag geleden. In de finale verloor hij na bijna drie uur van de jonge Italiaan Adriano Panatta: 6-8 7- 5 6-3 8-6, die hij in de afgelopen maand drie keer had verslagen. Nasta se was weinig geconcentreerd en trad herhaaldelijk in discussie met scheids rechters en publiek. Het Roemeense team, dat vandaag in Nederland aam komt om zich voor te bereiden op de Davis Cup-wedstrijd, zal slechts uit drie spelers bestaan. Met Nastase zul len alleen Haradau en Ovici meeko men. In Bournemouth versloeg de Britse Virginia Wade in de finale van het damesenkelspel de Australische Evonne Goolagong met 6-4 6-4 In Tokio heeft Billie-Jean King het damesenkelspel van een proftoernooi gewonnen. De Amerikaanse versloeg haai landgenote Nancy Guntei met .7-6 5-7 6-3. Nancy Gunter had in de kwartfinales Betty Stöve met 6-3 7-6 verslagen. COMPETITIE De vier ploegen die in het weekeinde van 2 en 3 juni gaan strijden om het tenniskampioenschap van Nederland, zijn De Metselaars (Scheveningen), DDV 1 (Amsterdam), Leimonias (Den Haag) en Tilburg. Gedurende week einde zullen deze vier teams, die in de eredivisiecompetitie in de beide afdelingen op de eerste en tweede plaats zijn geëindigd, kruislinks tegen elkaar aantreden. Kort voor de Daviscupwedstrijd tegen Roemenië hebben drie van de vier Davis Cup-spelers (Hordijk, Hemmes en Fleury) 'geoefend' voor hun club. Hordijk en Hemmes deden dit voor hun werkgever Tilburg in de c| tie-ontmoeting met het Zeistt Natuurlijk wonnen de Til ruim (9-2). Een overwinnixijU Hordijk door een zege van tvd 6-3 op Welschen en Hemmes dl 6-4 5-7 en 6-3 van Barth te hebbeii meegewerkt Shot wa coacht door Dick Lameris, coach die Hordijk, Hemmes en en Okker het komende weeke de Davis Cup-wedstrijd tegen j menen zal gaan coachen. Nick contracthouder bij Leeuwi trof Rolf Thung tegenover i een verloren eerste set met 3 Fleury met twee keer 6-0. Lo ders, die destijds voor de n Davis Cup is afgewezen, kloj DDVM 1 Jaap Arends van EI 6-3 en 9-7. Trudy Walhof van De Mi moest haar eerste competitieni in het enkelspel van dit seizol seren tegen Elly Appel van Goldstar: 6-2 6-8 en 1-6. Juditl uit het Amsterdamse Dash, danks haa.' goede vorm van zoen helemaal niet voor hel landse damesteam was gevraa] haar ongeslagen wedstrijden! het enkelspel van de eredivisi titie weten te handhaven. Ivonne van de Eeckhout van zaïk het slachtoffer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 12