legering Italië ekelt fascisme ie afgang van Nixon komt Europa goed van pas Besprekingen over troepenreductie beginnen eindelijk ;an: 'Men probeert te intimideren' ont gezelschap gaat iet vlot oceaan over Nieuw akkoord brengt meer rust in Libanon mier Andreotti wil partij aanpakken Frankrijk zet zijn kern proeven door Afscheid van persbureau Commissarissen moeten betalen voor wanbeleid \fergeethet dagelijks boodschappen doen maar met een Ruton Combi-koelkast. Engeland sluit een defensie-contract met Saoedie-Arabië Partijzuivering in Joegoslavië F/KWARTET VRIJDAG 11 MEI 1973 BUITENLAND T7/K9 IE (Reuter) De Italiaanse premier Giulio Andreotti heeft gisteren de fascistische partij MSI verantwoordelijk gesteld voor de dood van een Seman, tijdens een rel in Milaan. WENEN (Reuter, AP) Na een impasse van veertien weken als ge volg van procedure-kwesties hebben vertegenwoordigers van de NAVO- en Warschaupactlanden besloten maandag de eerste werkbij eenkomst te houden over het vraagstuk van de troepenvermindering in Centraal-Europa. Storen en afgevaardigden (van voorop lopen bij een verbo- monstratie, die de dood van litieman tot gevolg heeft, zijn ze misschien strafrechtelijk niet schuldig, maar politiek in ieder geval wel,' aldus Andreotti. noodmaatregelen, als dat nodig en raadzaam blijkt. Andreotti sprak in het parlement aan het eind van een Hij zegt, dat de regering bereid is tot debat over recente gewelddaden in Italië. Woensdagavond raakten de ge- [INGTON (Reuter, UPI, AP) Volgens een gisteren in Was- n uitgegeven verklaring ondertekend door de ontslagen ju- ie adviseur van het Witte Huis, John Dean wordt gepoogd ;e pakken'. Dit met het doel een volledig en vrij getuigenis van over zijn kennis van het Watergate-schandaal te'verhinderen. klaring werd verspreid in het Dean was niet direct be- r om de authenticiteit van de ing te bevestigen. Dean, die delijk heeft laten weten de rol ondebok in het Watergate- aal niet te ambiëren, liet on- weten, dat Nixon hem vorig rsoonlijk complimenteerde met dat hij het schandaal naar de had verwezen. Dean kreeg de- >ek een gedeeltelijke on- jaarheid om voor een onder- le Senaatscommissie binnen- 6 waarheid te vertellen, zonder m dit ten laste kan worden ge- Ik heb van goede vrienden ver- dat cr gekonkeld wordt om pakken te nemenEr zijn haamde pogingen gedaan om het openbaar te intimideren, pogingen gedaan om me te be- gegevens en informatie te ver- n. Men heeft geprobeerd in- uit te oefenen op de manier mijn getuigenis door de open aanklagers wordt gehanteerd, left de reikwijdte van mijn ge- ingekrompen voorzover die ;ing had op het Witte Huis', week stuurde Dean de sleutels n safe-loket naar rechter John Sirica, omdat hij bang was, dat daarin opgeborgen geheime documenten zou den worden vernietigd. Het Witte Huis verzochtd e rechter woensdag de dokumenten terug te geven en kopieën er van achter te houden voor het on derzoek. Anderson Kolomschrijver Jack Anderson heeft gisteren gemeld, dat John Dean niet alleen betrokken was bij de Waterga te-affaire, maar dat hij - ook poogde een schandaal betreffende de Interna tional Telephone and Telegraph Cor poration ITTi n de doofpot te stop pen. Anderson schrijft, dat Dean dokumen ten liet verdwijnen, die in te genspraak waren met onder ede afge legde getuigenverklaringen van de toenmalige minister van justitie John Mitchell op een hoorzitting van het Congres en die vice-president Spiro Agnew en de oud-minister van finan cien John Conally betrokken in een schandaal van de ITT en de Republi keinse Partij. De regeling van een anti-trust-zaak te gen de ITT had te maken met een bijdrage van 400.000 dollar van de ITT aan de conventie van de Republi keinse Partij vorig jaar. /UfMMAS (UPI) Vanuit Las.Palmas op de Canarische Eilanden zal indaag een vlotje met zeven vrouwen en vijf mannen aan boord de At lantische Oceaan de oversteek naar Mexico beginnen. Het is de bedoeling lermee te bestuderen in welke mate de mannen aan boord het leider- ischap van vrouwen aanvaarden. Dit heeft de Mexicaanse anthropoloog dr. Santiago Genoves gisteren in Las Palmas verklaard. De reis zal naar ■'verwacht wordt drie maanden gaan duren. lijkt me toe dat het rolgedrag van de seksen een zeer actueel onderwerp 'ft ben geen feminist en ook geen anti-feminist', zei Genoves. 'Maar het k Wij hebben hier een kans om dit te bestuderen en te bekijken hoe lannen op bepaalde terreinen de leiding van vrouwen aanvaarden', s gemengde bemanning van het vlot heeft per lid een bepaald aantal ichten, terwijl de groep 'democratisch georganiseerd' is. aar vier van de zeven vrouwen hebben sleutelposities in handen. Het n de 30-jarige Zweedse Maria Bjornstan, die kapitein van het vlot Acali ie Azteken-naam voor Huis op het Water) is; de 35-jarige Mary Gidly, merikaanse, moeder van twee kinderen en navigatie-expert; de 32-jarige dna Jones, een 32-jarige Tsjechoslowaakse en eveneens moeder van twee nderen en als vierde de in Israël geboren Ilana Kotchen (31), een van i twee artsen die meegaan. i voertaal aan boord zal Engels zijn, hoewel drie manlijke bemannings- iden een Japanse cameraman, een negerpriester uit Afrika en een ithropoloog uit Uruguay deze taal niet of nauwelijks spreken'. De zee is et beste middel om een groep te isoleren. Er is geen vlucht mogelijk', Idus dr. Genoves, die een bonte mengeling van de bemanning heeft ge kakt. moederen zo verhit, dat communisti sche en neo-fascistische afgevaardig den op de vuist gingen. Recente voorbeelden van politieke ge weldpleging zijn de dood van de Mila nese politieman en de moordaanslag op een plaatselijke neo-fascistische po liticus in Rome, waarbij twee van zijn zonen omkwamen. Woensdagavond nog werden twee mannen, die affiches met een rechts opschrift van de mu ren trokken, door schoten gewond. Onschendbaarheid Aanstaande woensdag bespreekt het parlement of de parlementaire on schendbaarheid van de MSI-leider Gi orgio Almirante zal worden opgehe ven, zodat hij terecht kan staan op beschuldiging van het opnieuw op richten van de fascistische partij. Een wet uit 1954 verbiedt het opnieuw op richten van een fascistische partij. Andreotti deelde mee, dat op grond van deze wet vorig jaar 173 mensen of groepen in staat van beschuldiging zijn gesteld. De meeste van deze za ken zijn nog in behandeling. Arrestaties De premier zei verder, dat de rege ring zowel tegen rechts als links ex tremisme optreedt. De afgelopen twee jaar zijn 168 mensen precies even veel linkse als rechtse extremisten gearresteerd wegens terreurdaden. De politie had 4.336.478 stuks munitie, 83.363 handgranaten, 9.943 geweren en 5.771 pistolen in beslig genomen. De neo-fascistische MSI is met 26 se natoren en 56 afgevaardigden in het parlement vertegenwoordigd en is daarmee in grootte de vierde partij. PARIJS (UPI) Frankrijk is niet van plan zijn plannen voor atoom- proeven in de Stille Oceaan op te ge ven. Parijs zal niet buigen voor de pressie van Australië en Nieuw-Zeeland, die via het Internationaal gerechtshof in Den Haag proberen een verbod tegen de proeven te verkrijgen. Dit is giste ren door Franse regeringsfunctiona rissen meegedeeld. Volgens de zegslieden gelooft de Franse regering dat het Haagse ge rechtshof niet bevoegd is het 'neen' tegen de proeven uit te spreken. Frankrijk, zo wordt opgemerkt, heeft zijn nationale defensiezaken formeel losgekoppeld van de bevoegdheid van het Internationaal Geréchtshof toen Parijs de desbetreffende conventie heeft geratificeerd. In Australië hebben 35 vakbonden be sloten een totale boycot tegen Franse schepen, vliegtuigen, goederen en an dere verbindingen te beginnen om te gen de voorgenomen proeven te pro testeren. Dit heeft de president van de Australische raad van vakbonden, Robert Hawke, aangekondigd. Henry Shapiro, die met enkele onderbrekingen gedurende veertig jaar corres pondent van het Amerikaanse persbureau United Press International in Mos kou is geweest, heeft gisteren afscheid genomen van zijn collega's, diplomaten en Russische functionarissen. Op een afscheidsreceptie werd een schilderij van hem en zijn vrouw Ludmilla onthuld, het werk van de bekende Russische schil der Ilya Glazoenow. Shapiro, die 67 jaar is, wordt lector aan de universiteit van Wisconsin. BEIROET (Reuter, UPI, AFP, AP) De toestand in Libanon was gisteren iets minder gespannen, ondanks het feit dat in bepaalde wij ken van Beiroet nog sporadisch gevochten werd en de strijd in het zuidoosten van het land nog voortduurde. Volgens persberichten (die echter door de Palestijnen later werden te gengesproken zouden het Libanese leger en de Palestijnse commandobe weging zijn overeengekomen, dat de Palestijnen hun zware wapens, zoals raket- en granaatwerpers, uit de kam pen in de bewoonde gebieden terug trekken. Bovendien zouden de vluch telingenkampen niet langer dienen als bases en als opleidingskampen voor de Palestijnen. Voorts is afgesproken dat bij de vluchtelingenkampen gemengde com missies van leger en Palestijnen wor den gevestigd. Deze commissies, die gisteren al hun werk begonnen, moe ten hun hoofdkartieren op de hoog te stellen van eventuele nieuwe inci denten en deze door bemiddeling in de kiem trachten te smoren. Een cor respondent van het persbureau UPI, die deze gemengde commisssies be zocht, meldde dat de sfeer tussen de Palestijnen en de militairen uitste kend was. Politieke waarnemers geloven dat het gevaar van een Syrische interventie is verminderd. Maar in Beiroet begint men zich nu bezorgd te niaken over een Israëlische interventie, omdat de Israëlische Golani-brigade groot scheepse manoeuvres is begonnen in de Golan-heuvels .Deze legeroefenin- gen worden ieder jaar op dit tijdstip gehouden .Niettemin schreef het Liba nese blad Al Nahar, dat de regering in Beiroet via haar ambassades in Washington en Parijs te horen zou hebben gekregen dat Israël 'de huidi ge gebeurtenissen in Libanon als een bedreiging van zijn eigen veiligheid ziet. 'Als de Libanezen de Palestijnen weer vrijuit zouden laten opereren of als andere Arabische landen zouden interveniëren, zou dat tot een Israëli sche militaire tegen-reactie leiden. Die Israëlische reactie zou de vorm kunnen aannemen van een tijdelijke bezetting van een groot deel van Zuid-Libanon, 'totdat het conflict tus sen het Libanese leger en de Pales tijnse guerrillastrijders is opgelost.' Mobilisatie Het Libanese opperbevel heeft giste ren 'gespecialiseerde reservisten opge roepen, omdat het leger een bepaald aantal daarvan nodig heeft. Uit Israël wordt gemeld, dat het Libanese leger zich uit het zuiden terugtrekt, kenne lijk wegens gebrek aan manschappen. Libanese Mirage-vliegtuigen bombar deerden gisteren voor de derde achter eenvolgende dag Palestijnse stellin gen in het noorden van het land, van waaruit een Libanees militair vlieg veld was bestookt. Gisteren maakte de bemiddelaar van president Sadat, Has san Sabry el-Kholy in Damascus be kend, dat er een nieuw akkoord was gesloten tussen Libanezen en Palestij nen, dat voorziet in gemeenschappelij ke commissies, een staakt-het-vuren, de opschorting van alle propaganda campagnes en een zogenaamde hot-li ne tussen de hoofdkwartieren van de twee partijen. In Beiroet werd het uitgaansverbod gisterochtend drie uur en 's middags vijf uur opgeheven om de bevolking inkopen te laten doen. Het verkeer was normaal en de winkels gingen weer open, maar de banken bleven ge sloten, waardoor het geld langzamer hand schaars wordt. Het vliegveld van Beiroet dat sinds maandagavond ge sloten is, zal waarschijnlijk vandaag weer voor het luchtverkeer worden geopend. Het besluit is woensdag al genomen, zo werd gisteren in Wenen bekendge maakt. De voltallige zitting van de ne gentien delegaties wordt gehouden op basis van een compromis. Dit houdt in, dat Hongarije de conferentie als waarnemer zal bijwonen en niet als volwaardig deelnemer. Het compromis is in feite een concessie van de weste lijke landen aan de Sowjet-Unie, die Hongarije niet als volwaardig deelne mer tot de conferentie wil toelaten. De westelijke landen hielden aanvan kelijk vast aan toelating van Honga rije als volwaardig lid in verband met AMSTERDAM Na een civiel pro ces dat vele jaren in. beslag heeft ge nomen heeft de Haagse rechtbank de ze week een viertal commissarissen van het voormalige interieur- en in- richtingsbedrijf Arch in Wassenaar fi nancieel verantwoordelijk gesteld voor de schade, die één der aandeel houders van dit bedrijf heeft geleden, toen het in 1964 failliet ging. De juridische nasleep, die de destijds geruchtmakende debacle van deze on derneming heeft gekregen, werd op touw gezet door een Amsterdamse ju rist, wiens aandelen in het bedrijf bij het faillissement waardeloos werden. Hij begon een proces, waarin hij de commissarissen van de gefailleerde NV persoonlijk aansprakelijk stelde voor de gevolgen van wat hij noemde het onder hun toezicht gevoerde wan beleid en van de niet in overeenstem ming met de werkelijkheid zijnde ver slaggeving. De Haagse rechtbank heeft thans de vordering tot schadevergoe ding gegrond bevonden en de vier commissarissen, van wre er intussen een is overleden, ieder hoofdelijk voor het geheel, tot schadevergoeding aan de jurist veroordeeld. Tevoren waren reeds disciplinaire maatregelen genomen tegen de regis teraccountant van het bedrijf. ADVERTENTIE Doe rustig boodschappen voor een hele week tegelijk. Zet alles in de grote Ruton voorraad-combi-koelkast. Bederven krijgt geen kans in de Ruton vriesruimtc. En in de Ruton koelruimte blijft alles langer vers dankzij een automatische regeling van de vochtig heidsgraad. Dus geen uitgedroogde groenten meer! Onthoud wel even de naam: RuTon jnsman Jean Daniël over Watergate-affaire >r Edward Behrend i Daniël, hoofdredacteur van het invloedrijke Franse weekblad fouvel Observateur, is al lange tijd bezig met een campagne tegen Huister-praktijken van de regering Pompidou-Messmer. rankrijk is het afluisteren van burgers een publiek geheim, wordt bedreven onder auspiciën van het ministerie van nenlandse zaken, dat functionarissen toestemming geeft onder er telefoonlijnen af te tappen. In Frankrijk wordt de erikaanse Watergate-affaire met scepcis bekeken, omdat men ir al te goed weet dat de eigen regering boter op het hoofd heeft ad. Edward Behrend, redacteur van het Amerikaanse weekblad fsweek vroeg Jeau Daniël onlangs over zijn opvattingen fhet Watergate-schandaal. Daniël gaf ook zijn opinie over de be- cnis van de affaire voor de Westeuropese politiek. Jean Daniël: 'De reputatie van de Nixoniaanse onfeilbaarheid is ge broken'. rom heeft de Watergate-affaire nieer invloed uitgeoefend in krijk? 6l: 'Eén van de redenen ervan te maken met het bestaan van sterke Franse communistische ln de periode van de Koude ^5 was het de opvatting van de ireenvolgende Franse regeringen jle communistische partij het de- Utische spel niet volgens de par itaire regels speelde en dat het onbetamelijk was elke vorm van °le electronisch of op andere eren uit te oefenen. Bij het 'oneren van de Franse CP en an- (,Personen waren zoveel politie- nona rissen betrokken dat in 'krijk niemand in ,het bijzonder «okt was. Dit soort klimaat be- 1 o ook in Italië en overal in Eu- waar in feite een sterke commu te partij .was'. r het aftappen van telefoonlijnen en afluisteren is in Frankrijk niet tot het bespioneren van de communisten beperkt. Daniël: 'Nee. De CP was slechts het eerste doelwit. De praktijk breidde zich uit. Eerst tot alle Franse liborale tegenstanders van de Franse oorlog in Indo-China en toen tot de tegenstan ders van de Algerijnse politiek van de Gaulle. Vandaag aan den dag is het afluisteren in Frankrijk een natio naal instituut geworden. En we weten dat het op grote schaal wordt toege past. En niet alleen tegen tegenstan ders van de regering maar cok om le den van het gaullistische establish ment nauwkeurig in de gaten te hou den. Tenminste één prominente Fran se politicus, die thans lid is van het nieuwe kabinet, heeft het bewijs gele verd dat zijn eigen telefoonlijn werd afgetapt en heeft in privé woedend bij president Pompidou hiertegen ge protesteerd. Wat volgens mij verba zingwekkend is, is niet het ontbreken van de Franse reactie op de Waterga te-affaire, maar het uitblijven van de Franse reactie op de stand van zaken in Frankrijk zelf, die wij telkens weer aan de orde hebben gesteld. Dus de gehele kwestie van het morele gezag van president Nixon, dat in de VS zo belangrijk is, baart de Europea nen niet zoveel zorgen? Daniël: 'Volgens mij is het geen kwes tie van moraliteit maar een vraagstuk van politiek eigenbelang. Omdat de affaire op dit juiste moment komt in de geschiedenis van de Europees-Ame rikaanse betrekkingen, zal het Water- gate-schandaal, naar mijn gevoel, door Europese staatslieden worden ge bruikt als een voorwendsel voor een 'pijnlijke herwaardering' van hun fun damentele houding jegens de man Nixon'. Bedoelt u dat regeringen in West-Eu ropa er niet tegen zijn dat Nixon steeds dieper en dieper in moeilijkhe den raakt? Daniël: 'Ja en om een eenvoudige reden. De Europese regeringen zijn nu al sinds maanden blootgesteld aan de Nixoniaanse meedogenloosheid bij economische en monetaire zaken die hen rechtstreeks raken. De meest ve nijnige Europese kritiek op Nixon komt thans niet van de linkerzijde maar van rechts uit de kringen vap het bedrijfsleven en het bankwe zen. Zij is gericht tegen wat zij be schouwen als een onaanvaardbaar Amerikaans beleid en tegen het cyni sche gebruik van macht door Nixon om zijn politiek te verwezenlijken. Het 'grote ontwerp' ('Grand Design') van Nixon voor Europa, dat welover wogen beperking vraagt van de Euro pese export naar de VS druist in te gen de Europese belangen. Vóór de Watergate-affaire konden de Europea nen daar weinig tegen doen. Maar nu is het gehele beeld bijna van de ene nacht op de ander geheel gewijzigd'. Hoe kan de Watergate-affaire de Ame rikaanse onderhandelingen met Euro pa beïnvloeden? Daniël: 'In de eerste plaats ben ik er van overtuigd dat vele Westeuropese regeringen hopen en bidden dat het schandaal zich verder ontwikkelt en groter wordt en dat de macht en het prestige van Nixon verder wordt aan getast. Want dan, zo voelt men, zal Nixon minder gezag bezitten om zijn gewicht in de schaal te leggen op alle terreinen, met inbegrip van dat van de Europees-Amerikaanse economi sche betrekkingen. Er is altijd een tendens van de kant der Westeurope se beleidsvormers te bespeuren van: 'Laten wij voordeel trekken uit Nixons' zwakheid om zelf een gemeen schappelijk beleid uit te stippelen'. Er zijn zelfs tekenen dat sommige men sen het ondenkbare beginnen te den ken: zij durven zichzelf in privé af te vragen of een presidentswisseling niet voordelig zou zijn voor de Europese economische belangen'. Maar Nixons' positie Is volledig veilig wat zijn betrekkingen met de Chinese en Russische leiders betreft? Daniël: 'Tot dusver lijkt dat zo te zijn. Maar ook nu wordt zelfs de omvang van de Amerikaanss-Russische handels akkoorden in elk geval in Europa be schouwd ais schadelijk voor de Euro pese belangen. Ik heb prominente bankiers en zakenlieden horen zeggen dat het oorspronkelijke akkoord van Jalta, dat de wereld in Amerikaanse en Russische invloedszones verdeelde, nog niets was als het wordt vergele ken met het soort economische Jalta dat thans tussen Amerikanen en Rus sen wordt besproken. De Europese leiders van het bedrijfsleven en bank wezen beseffen met steeds groter wor den bitterheid dat de verreikende Amerikaans-Russische handelsakkoor den hun expansie in het Oosten drei gen in te perken en dat de VS.er het leeuwendeel van krijgen'. Maar er zijn zeker toch ook andere overwegingen? Wat gebeurt er als Nixon door het Watergate-schandaal niet langer doeltreffend als staatsman kan opereren? Daniël: 'Er is hier natuurlijk een enor me tweeslachtigheid. Ik heb het ge voel dat de Europese makers van de politiek nu hopen dat Nixon niet in staat zal zijn onbillijke economische en handelsbeslissingen të nemen ten aanschouwe van een machteloos Euro pa. Maar zij hopen ook dat ondanks het Watergate-schandaal het nog net zal worden voorkomen dat hij als pre sident ten val komt. Het vooruitzicht van een Amerika zonder leider is be roerd, speciaal als er plotseling een crisis in het Midden-Oosten uitbreekt Alles waarmee Nixon de aandacht van de Watergate-affaire zou kunnen aflei den zou hem heel duidelijk helpen zijn imago in de wereld te herstellen. Maar ik heb het gevoel dat alles nooit meer zal zijn als tevoren. De reputa ties van de Nixoniaanse onfeilbaar heid is gebroken. Zij is misschien voor altijd vernietigd. Er groeit thans in ■Europa het gevoel dat Nixon bij zijn 'grote Ontwerp' op het terrein van de handel en monetaire politiek niet noodzakelijk in staat zal zijn alles vol gens zijn eigen wens te laten verlo pen'. de aanwezigheid op Hongaars gebied van vier Russische divisies. Op grond van het compromis kan de status van Hongarije later worden opgevoerd en is het ook mogelijk andere landen aan de conferentie te laten deelne men, mits de volwaardige deelnemers en de betrokken landen hier unaniem mee akkoord gaan. De elf volwaardige deelnemers zijn: de V.S., Engeland, Canada, West- Duitsland, Nederland, België Luxem burg, de Sowjet-Unie, Polen, Oost- Duitsland en Tsjechoslowakije. Ook de kwestie van het voorzitter schap van de vergaderingen is, aldus Weense zegslieden, nu opgelost. De voorzitters zullen in (westers) alfabe tische volgorde worden aangewezen. Wat wel veranderd is, is de plaats waar zal worden geconfereerd. Hoewel de Oostenrijkse regering sinds 31 ja- nuari een zaal had gereserveerd in het paleis Hofburg,' is deze thans no dig voor andere conferenties. Men is daarom 'uitgeweken' naar de confe rentiezaal van het Internationale Bu reau voor Atoomenergie. LONDEN (AP) Engeland heeft op 7 mei met Saoedi-Arabië een 'defen sie-contract' getekend, waaronder Brits grondpersoneel in Saoedi-Arabië het luchtverdedigingssysteem in dat land gaat versterken, zo heeft de Brit se minister van defensie, Ian Guil- mour, in het Lagerhuis meegedeeld. Waarnemers menen dat hiermee een bedrag van ongeveer 1680 miljoen gulden is gemoeid. De bijzonderheden van het contract zijn vertrouwelijk. In een gelijktijdig gepubliceerd com muniqué zegt de British Aircraft Cor poration, begunstide van het contract, dat voornamelijk diensten en bijna geen materiaal zullen worden gele verd. Er zullen ongeveer tweeduizend Britse technici naar Saoedi-Arabië gaan. Dat land had al eerder voor een bedrag van zeven miljard gulden Lightning- en Strikemaster-straal ja gers en luchtafweerraketten in Enge land besteld. Onder het nieuwe con tract kan van dit materiaal een beter gebruik worden gemaakt. BELGRADO (UPI) De secretaris van de communistische partij van Joegoslavië, Stane Dolanc, heeft giste ren opgeroepen tot een 'morele zuive ring* van de partij. De groeiende technocratie bedreigt volgens Dolanc de unieke vorm van socialisme in Joe goslavië. Hij waarschuwde voor een 'technocratisch systeem, dat de werke lijke behoeften van de mens veron achtzaamt'. Op een tweedaags partijcongres zei Dolanc. dat 'personen die de vereiste morele waarden missen, die misbruik maken van gemeenschapseigendom men, niet in de Liga van Communis ten kunnen blijven en geen publieke of maatschappelijke functies kunnen bekleden'. Volgens conferentiekringen zijn in 1972 12.000 leden van de partij wegge zuiverd wegens 'ideologische afwijkin gen' Nog eens 20.000 mensen verloren hun lidmaatschap wegens gebrek aan activiteit. Ulster rustiger LONDEN (UPI). De Britse minis ter voor Noord-Ierland, William Whi- telaw, heeft gisteren in het Britse La gerhuis verklaard, dat het geweld, in de provincie 'in het algemeen' af neemt. 'Leger en politie hebben in hun optreden tegen terroristen be langrijke successen geboekt Tot dus ver zijn dit jaar 587 personen wegens geweldpleging gearresteerd', zei Whi- telaij. De minister prees het optreden van de politie van de Ierse republiek na de bomaanslag van zaterdag op Noord iers gebied onder de Ierse grens, waarbij deie Britse sóldaten om het leven kwamen. 'Wij hopen op dit soort samenwerking in de toekomst', verklaarde hij. Watersnood Dacca DACCA (Reuter). In de provincies Comilla en Feni ten oosten van Dacca in Bangladesj hebben als gevolg van recente orkanen grote overstromingen plaatsgehad. Veel landbouwbedrijven zijn weggespoeld, rijstvelden geïnun deerd en duizenden mensen van have en goed beroofd. Er worden pogingen in het werk ge steld om tienduizend van de buiten wereld afgesneden mensen naar veili ger oorden te brengen. Als de regen voortduurt zou de situatie onhoud baar kunnen worden. Het openbare leven In de hoofdstad Dacca wordt al twee dagen nagenoeg verlamd door stortregen en onweer. Kissinger-Home LONDEN (UPI) De veiligheidsad viseur van president Nixon, Henry Kissinger, heeft gisteren in Londen met de Britse minister van buiten landse zaken Sir Alec Douglas Home, van gedachten gewisseld over de blauwdruk van Nixons regering voor een nieuw Atlantisch handvest. Douglas-Home, en Kissinger waren bijeengekomen in het departement van eerstgenoemde voor een bespre king over de Oost-Westverhouding, Kissingers eerder in de week gevoer de overleg met de Russische partijlei der Breznjew en Amerika's toekomsti ge relaties met zijn Europese en Ja- janse bondgenoten. Maar volgens di plomatieke kringen wilden de Engel sen in de eerste plaats meer horen over de Atlantische blauwdruk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9