Blinden: discriminatie ook door de rijksoverheid dichtbij 'Stakingsacties duiden op langdurig conflict' hmmentaar ^onbelasting Vinden baan steeds moeilijker Velen dicht bij bestaansminimum j kest vakbonden !(jjj ;en kernproeven tl Frankrijk otorrijder gedood oer en zus in ;k verdronken 'Samenwerking moet verbeterd' kcentrales boos |erschenden van dpycot Z.-Rhodesië ugdbende gevonnist op de plaat - pop op de plaat-pop op de p De perfectie van de Eagles NKV-Brabant wil dr. Van Schaijk als commissaris ook lego-schuitje-varen amalrik 'grootste geluk' gevaar snelle post idee Ontslag voor 58 man ÏÏ3 TROOW/KWARTET VRIJDAG 11 MEI 1973 BIWEVLAND/COWMENTAAR T5/K7 Jan voor een woonbelasting van jg niet beëdigde staatssecretaris volkshuisvesting, de heer Jan fer, zal hem niet overal in dank 1 afgenomen. Dat maakt het ichter nog niet minder juist of It- van onze krant, die deze corn er-kolom al wat langer volgen, jn weten hoe in het verleden al instemming is betuigd met de emens in deze richting van resp. nisters Bogaers, Schut en Udink. éige teleurstelling, die in deze >ntaren doorklonk, was dat de fjslieden zich slechts beperkten i huurwoningen en niet mede de ars-zelfbewoners in hun plannen ken (bijvoorbeeld door de tot tjjnen voorbestemde personele M ing aan hun voornemen dienst- (5): te maken). iet er nu naar uit dat Schaefer, aal tot het bewind geroepen, de- tbreiding van de aanvankelijke tot stand wil brengen. Het is te dat het hem, anders dan de he- logaers, Schut en Udink zal ge in de soms grievende en onbillijke lm van de woningverdeling weg men door middel van een woon- ting, die het grote goed van de ivrijheid onverlet laat. Een vraaggesprek met de voorzitter van de Nederlandse Blinden- bond, brengt aan het licht: dat de meeste voorlichtingsdiensten van de overheid de blinden discrimineren, omdat er eenvoudig niet aan gedacht wordt, dat de verstrekte informatie ook voor de blinden is bestemd dat het door de toenemende automatisering en het geringe be- :3« grip in het bedrijfsleven voor de blinden steeds moeilijker wordt een passend beroep te vinden dat veel leden van de blindenorganisaties dicht bij het bestaans minimum leven dat, wil de hulp aan de blinden winnen aan kwaliteit, juist in de wereld van de blinden veel meer samenwerking tot stand moet komen. een verslaggever SCHT In een brief aan de premier Messmer heeft het k Jegorgaan van de drie vakcentra- *NW, NKV en CNV) geprotes- tegen de voorgenomen boven- dse kernproeven in de Stille ie. De vakcentrales sluiten zich ee aan bij de protesten van hun g, nationale organisaties, te weten an 'nternati°nale verbond van vrije erenigingen en het wereldver- F van de arbeid. Het overle- aan heeft de Nederlandse rege- van zijn protest in kennis gesteld aar gevraagd aan de Franse over duidelijk te maken, dat zij zich dienen te onthouden van dit soort ven. leen verslaggever [ïLSBERGEN De negentienjari- iUtU Klein Rot en haar vijftienja broer Fons uit Buurse zijn in de leek verdronken, een dertienjarig zusje maakten en wandeling langs de beek. De in gleed uit en viel in het water, [t achter een stuw waar een sterke l stond. Aneta die niet kon len sprong haar broer na. Toen ingere zusje beiden niet meer zag komen is zij hulp gaan ha- In een café dat een kilometer ver ligt. Enkele mannen gingen mee "irongen in het water dat daar paar meter diep is. Aneta werd iet gevonden maar was al verdron- Het lichaam van de jongen werd r gevonden. Zij behoorden tot een n van tien kinderen. door Bert de Jong DEN HAAG Niet alleen een staatsbedrijf als de Nederlandse Spoorwegen, maar ook de rijks overheid zelf discrimineert in een bepaald geval de gehandicapten. Dat gebeurt heel duidelijk op het terrein van de voorlichting. Jan van Rossem, de nieuwe voor zitter van de Nederlandse Blin- denbond (ruim 2.300 leden), zegt hierover: 'Als de overheid de bur gers voorlicht, dan moet ze dat ook doen op een manier, die dui delijk en leesbaar is voor de blin den en slechtzienden. Maar dit recht van de blinden wordt nog lang niet door alle overheids instanties gezien'. In Den Haag zijn het nog maar alleen de voorlichtingsdiensten van de mi nisteries van sociale zaken, C.R.M. en van financiën (met moeite hebben we dit laatste departement zo ver kunnen krijgen'), die hun informatie ook in braille verstrekken. Het wachten is nu op de vele andere voorlichtings diensten. Een volgende stap moet zijn, dat de voorlichting ook wordt verspreid in gesproken vorm (geluids banden). 'Want', zegt de voorzitter van de blindenbond, 'het grootste deel van de blinden en slechtzienden beheerst het brailleschrift niet'. Een discriminerende maatregel van de overheid, die in de blindenwereld veel wrevel heeft verwerkt, is onlangs ongedaan gemaakt: dat een niet-ziende geen onderwijs kon geven. Daarom werden geen blinden toegelaten tot de pedagogische academies. Dat is nu niet meer het geval; de blindenorgani saties hebben een succes geboekt. Jan van Rossem: We zijn de minister van onderwijs en wetenschappen er zeer J. van Rossem dankbaar voor dat dit veranderd is'. Een reden van dankbaarheid tegeno ver de overheid is ook, dat er begon nen is met de herkenbaarheid voor blinden van de bankbiljetten. Vooral voor niet-ziende winkeliers is het een uitkomst, dat men kan voelen welk biljet men in handen heeft. De voelte- kens op de biljetten zijn echter nog onvoldoende. Nederland is het eerste land, dat de blinden op het terrein van het geldverkeer tegemoet is geko men, waardoor het gewoon meedoen aan de samenleving weer gemakkelij ker is geworden. Vooral de blindenorganisaties (voor een gehandicapte betekent een vakan tie heel veel) hebben zich geërgerd aan de bepaling van de spoorwegen om gehandicapten en zij, die zich aan wangedrag schuldig maken, van achtdaagse reizen uit te sluiten. Het snelle en felle protest van het hoofd bestuur van de Nederlandse Blinden bond heeft er zeker toe bijgedragen, dat de directie van de Nederlandse Spoorwegen deze kwalijke bepaling heeft geschrapt. De presentatie van de bepaling noemt Jan van Rossem min derwaardig. Hij herinnert er ook nog aan, dat de overheid meer steun ver leent aan de spoorwegen dan aan wel ke groep van gehandicapten ook. Overigens had de voorzitter van de blindenbond het schrappen van de be paling wel verwacht. De ervaringen met de spoorwegen zijn gunstig; reeds jaren immers kunnen geleiders van blinden gratis per trein reizen. Geen kansen De voorzitter van de Nederlandse Blindenbond wil overigens niet te snel klagen over discriminatie van ge handicapten, hoewel de moeilijkheden een correspondent 9.01 RECHT Het overlegorgaan van o.oj drie vakcentrales heeft bij de Ne- 'zdi 'an^se regering scherp geprotes- p rd tegen de schending door onder lerlandse vlag varende schepen van Kon. Ned. Lloyd van de resolutie de veiligheidsraad betreffende de lomische boycot van Zuid-Rhode- Volgens een veiligheidsraadsconn ssie hebben deze schepen tussen 1 en 31 december 1972 tot drie- d.i al toe goederen van Rhonedië naar 1 VS vervoerd. t overlegorgaan heeft er bij de mi- is f Her-president op aangedrongen dat Nederlandse regering al die maat- u A leien neemt die toekomstige schen- LitêJhgen van deze resolutie door Neder- :eim ïdse onderdanen en instellingen sj|nnen voorkomen, nister Schmelzer liet onlangs in woord op vragen, weten, dat een en 'er 'geheel onbewust' en 'te goeder uw' is gebeurd. Het overlegorgaan de drie vakcentrales vindt dat de lerlandse regering niet kan vol- |an met een zo eenvoudige constate- mm Negen jongemannen 118 tot 21 jaar uit Lisse en Sassen- z'jn door de rechtbank in Haar- a veroordeeld tot gevangenisstraf- ui 1 yan acht tot vier maanden wegens dig diefstallen met inbraak in hun lonplaatsen, Hazerswoude en Voor- ut- In alle gevallen werd het voor- er«/es* afgetrokken en een maand "nvaardelijk gesteld. n>1 negen jongelui waren het afgelo- ierb.n jaar in verschillende combinaties 1 het criminele pad gegaan. Een ®r maakten zij 7000 buit. In de Here gevallen bestónd de buit uit :ind atten bier, sigaretten, horloges en PJMEN De 21-jarige Johannes L. „aii uif Klazienaveen is gistermor- wet n in Emmen om het leven geko- regf'en, toen hij op zijn motor op een nnC'jruising door een auto werd aangere- n. De wagen verleende het slachtof- geen voorrang. door wiliem-jan martin Jammer genoeg was ik destijds verhinderd acte-de-presence te geven bij het optreden van de EAGLES in het hoofdstedelijk muziekbolwerk, een dag nadat het begenadigd viertal (Don Henley, Glenn Frey, Randy Meisner, Bernie Leadon) voor een van de meest vreugdevolle ogenblikken (alleen Ry Cooder wist ze te kloppen, en dan nog slechts met een banddikte) van het populaire gala van VARA en CCGC in de Vliegermolen te Voorburg had gezorgd. Uit de dagbladen bleek later dat het ook in het Concertgebouw weer behoorlijk raak was geweest. Een enkele scribent wist zelfs te melden dat het allemaal zo ongehoord goed was, dat het bijna wel tè perfect genoemd kon worden. Te perfect, dus eigenlijk niet mooi meer. Zoiets blijft natuurlijk een kwestie van taxatie: hoe perfect is perfect? Ik geloof niet zo erg in dat 'te', al ben ik er ook niet geweest. Maar dat het zo kan overkomen, dat kan ik me voorstellen, want hoe je het ook wendt of keert, het blijft eenmaal een rotsvast gegeven dat de Eagles zowel vokaal als instrumentaal een uiterst bekwame groep vormen. Maakte een eerste elpee dat door de bank genomen op een zeer attractieve wijze duidelijk, voor de langverbeide follow-up, de in een toepasselijke verpakking gestoken langspeler DESPERADO (Asylum Records 5C 062 94 386), geldt onverkort hetzelfde. Uitgemeten snarenwerk, of het nu gaat om akoestische vlechterij (Bitter Creek, Twenty-One) elektrieke krachtpatserij (Out Of Control) of net precies dat ene ontroerende riedeltje (de steel-achtige ingrepen van Bernie Leadon in Tequila Sunrise, wat mij betreft het mooiste nummer van de plaat). Soepele en haaraiivere vokalen, hetzij in combinatie, hetzij solistisch, waarbij drummer Don Henley hier iets meer aan bod komt met zijn schitterende licht-hese geluid (denk aan Peaceful Easy Feeling van de eerste LP) en Glenn Frey, die een beetje naar het timbre van Neil Young neigt, via Tequila Sunrise op de hoogste tree van het ere-schavotje wordt geholpen. En dan natuurlijk de achtergrond koortjes. Een iets minder sterk punt vormen wederom de composities. Aan die zijde is het niet constant, kent de plaat een paar contrasten, wat het duidelijkst opvalt als pal na Out Of Control (eigenlijk een veelzeggende titel) het genoemde Tequila Sunrise uit de speakers rolt. Natuurlijk blijft alles het beluisteren ten zeerste waard, daar staat de aanpak alleen al borg voor, maar het zou te wensen zijn dat de songschrijfpen iets werd bijgesneden. Misschien wordt de derde elpee dan nóg mooier. Minstens zo warm aanbevolen: CROSS-COUNTRY (Capitol ST-11137) van de hand van TONI TERRY, twee schatten van meiden die hun De Eagles: geheel rechtsboven Don Henley en van boven naar be neden Bernie Leadon, Glenn Frey en Randy Meisner. reguliere werkzaamheden binnen de hier ten onrechte weinig bekende groep Joy Of Cooking voor een keertje in de steek lieten om met steun van een serie Nashville- muzikanten (onder meer Vdssar Clements en Charlie McCoy) een zeer ontroerende elpee op te nemen. De dames (vooral Toni Brown) schrijven eenvoudige nogal melancholieke muziek, een mengeling van folk, blues, en country, maar qua ritmiek toch meestal net iets steviger. Dat zit dus al gebakken. Daarbovenop komt dan nog eens een keer de hartverscheurende combinatie van beider stemgeluid: Toni Brown soepel en een beetje negroïde de zogeheten 'lead', een onweerstaanbare tweede van Terry Garthwaite. Merg en been zogezegd. In niet geringe mate wordt daar tenslotte ook nog toe bijgedragen door de mij tot dan toe niet bekende steelgitarist Russ Hicks, wiens spel qua karakter af en toe ferm aan dat van Sneeky Pete doet denken. Robin Trower Verder met het tweede garnituur. Allereerst ROBIN TROWER, ooit gitarist in het gezelschap Procol Harum, nu met een driemans-formatie present met een elpee getiteld TWICE REMOVED FROM YESTERDAY (Chrysalis 5C062 94 294). Ik heb geen flauw idee wat dat wel betekenen mag, maar duidelijk is in elk geval dat het Robin behoorlijk in de bol geslagen is. Hij lijkt hier driftig te solliciteren naar de vacature die ontstaan is met het verscheiden van Jimi Hendrix, maar komt niet verder dan een heilloos kopiëren. Verder vraag je je natuurlijk ook wel af hoe zo'n knaap het in vredesnaam heeft kunnen uithouden in zo een statig gezelschap als Procol Harum: muziek die met het hier vertoonde net zo weinig te maken heeft als de tang met het varken. Dan DAVID BOWIE en zijn elpee ALADDIN SANE (RCA Victor LSP 4852). Er wordt rond deze gast de laatste tijd nogal wat drukte gemaakt, maar eerlijk gezegd begrijp ik daar niet zoveel van. Dit werkstuk althans doet in zijn beste momenten hooguit dénken aan bijvoorbeeld Transformer van trend-genoot Lou Reed, hetgeen waarschijnlijk alles te maken heeft met het feit dat Bowie's gitarist Mick Ronson in beide gevallen de 'producing* deed. Verder kan ik er alle publicitaire herrie nauwelijks aan af horen. Lijkt het mij hier vooral te gaan om nogal irritante onzin-muziek. Als dat niet zo is, volgens een uwer, dan zou ik dat graag eens vernemen. Zet het maar eens op een rijtje. Tot besluit dan nog even melding gemaakt van het verschijnen van twee elpees voor de bescheiden beurzen. 25 Rock Roll Hits (Negram IIJN 223), vijfentwintig nummers op één plaat, dat wel, maar alweer Great Balls Of Fire (JL. Lewis), Blue Suede Shoes (Carl Perkins), Remember plus Leader Of The Pack van de Shangri- Las, dus ik bedoel maar, en verder 25 Hits From Holland (Negram HJN 221), ook allemaal op een plaats, die in elk geval de single-kopers niet helemaal lekker zal zitten. voor blinden groot zijn om een pas sende betrekking te vinden. De be roepsmogelijkheden zijn beperkt. Niet in de eerste plaats omdat blinden wei nig kunnen, maar omdat zij te weinig in staat worden gesteld te bewijzen wat zij kunnen. De kansen voor de blinden zijn beperkt, mdat veel be drijven eenvoudig niet overgaan tot aanstelling van blinden en slechtzien den. Jan van Rossem noemt dit 'een verdrietige ontwikkeling'. 'Door de toenemende automatisering in de be drijven zijn de kansen voor de blin den verder gedaald'. Geschikte arbeids plaatsen moeten voor blinden gere serveerd worden. Maar dat gebeurt niet. In de sociale werkplaatsen werken bij na duizend blinden die zonder moeite elders (bijvoorbeeld als telefonist) ge plaatst kunnen worden. Maar ze krij gen de kans niet. Jan van Rossem: 'Blinden en slechtzienden worden in het algemeen te vlug be- en veroor deeld als het om een beroep gaat. Ik wil dat geen discriminatie noemen. Men laat immers niet blijken, dat je als blinden van minder waarde bent, maar men geeft wel blijk van een on gepast gevoel van medelijden. Maar dat stellen we ook niet op prijs. We zijn mensen met een eigen gevoel en een eigen waarde. Bestaansminimum Bestaat er onvoldoende begrip bij het bedrijfsleven, ook over het nu aftre dend kabinet-Biesheuvel is de Blin denbond niet tevreden. De bond heeft daarom temeer verwachtingen van het zich nu aandienende progressieve ka binet-Den Uyl. Wat aan. banden moet worden gelegd, is de colportage langs de huizen, zogenaamd ten behoeve van de blinden. Nodig is daarom, dat de colportagewet, die volgende week in de Tweede Kamer aan de orde komt, wordt geamendeerd. Op het punt van de belastingfacilitei ten heeft het kabinet de blinden zé ker in de steek gelaten. In het buiten land krijgen de blinden vaak een vas te toelage. In West-Duitslaand is dit bedrag voor elke blinde vierhonderd gulden per maand. Het bezwaar tegen een dergelijke re geling is, dat iedereen (rijk of arm) evenveel krijgt. Daarom voelt Jan van Rossem wel wat voor de idee van de negatieve inkomstenbelasting. Het voordeel is, dat het geld dan naar de degenen gaat. die het het hardst no dig hebben. Vergeet niet, zegt hij, dat de blindenorganisaties het meest hebben te maken met leden met lage re inkomens en met mensen die leven om het bestaansminimum. Op het ogenblik is met het ministerie van financien overleg gaande over de aftrek waar de inkomstenbelasting van de bijzondere kosten, die de blin den maken. Het zijn kosten, die je niet direct kunt aantonen met nota's en kwitanties. Een voorbeeld is, dat de blinde in een aantal gevallen afhankelijk is van de hulp van zienden. Voor deze hulp wordt geen betaling gevraagd. Maar graag wil de blinde wat terug doen. Dat betekent een extra cadeau met een verjaardag, op moederdag of met sinterklaas. Zo zijn er meer hoge kos ten, die niet in mindering zijn te brengen. Een probleem is vooral, dat de blinde geen zekerheid heeft, over deze aftrek, omdat de inspecteurs van belasting verschillend oordelen over deze zaak. Consumenten De hoofdbesturen van de Nederlandse Blindenbond de Nederlandse Christe lijke Blindenbond en de Rooms Ka tholieke Bond hebben gesproken over het vormen van een nieuwe organisa tie. Het is de bedoeling, dat de nieu we organisatie ruimte biedt voor be zinning door leden met dezelfde le vensovertuiging. Jan van Rossem vindt dit samengaen bijzonder belang rijk. Trouwens, voor de gehele blin denzorg, de lectuurvoorziening (blin denbibliotheken), het onderwijs en de revalidatie is het nodig grotere eenhe den te vormen. De mate van hulp wordt in de eerste plaats bepaald door de technische ap paratuur, die beschikbaar kan komen. De apparatuur is echter te kostbaar om door meer organisaties en instan ties te worden aangeschaft. Daarom ook is fusie en eenwording zo nodig. Voorzitter Van Rossem vertelt nog, dat de blindenorganisatie vooral ook zal optreden als consumentenorganisa tie. Een belangrijke taak is de waarde van de geboden hulp te beoordelen. Maar ook moet worden nagegaan, waar de behoeften liggen en waar hulp moet worden geboden. UTRECHT Het NKV in Noord-Bra bant vindt dr. Th. E. E. van Schaijk nu Tweede Kamerlid van de KVP het meest geschikt voor de functie van commissaris van de koningin in Noord-Brabant, een post die nog enke le maanden wordt bekleed door dr. C. N. M. Kortmann. Het NKV-Brabant schrijft aan de minister van binnen landse zaken de sollicitatie van dr. Van Schaijk, die tevens juridisch ad viseur is van het NKV 'van ganser harte' te ondersteunen. De opvolging van de commissaris van de koningin is een dermate belangrijke zaak, dat het NKV meent de gevoelens van de werknemersgroep in de provincie hierover onder de aandacht van de minister te moeten brengen, aldus de brief. De ruim dertig miljoen kindertjes op deze aardbol voor wie spelen syno niem is aan Lego, kunnen binnenkort hun inspiratie ook 'buitengaats zoeken'. Door de introduktie van luchtdichte 'compartimenten' welke tot een scheepsromp kunnen worden samengevoegd kan dit bekende speel goed nu ook op de fantasierijke wereld van de scheepvaart toegepast wor den. De compartimenten voor- en achtersteven en één of meerdere midden delen, al naar gelang de grootte van het te bouwen 'zeekasteel' worden volgens het bekende lego-systeem met elkaar verbonden. Voor de opbouw van de scheepjes wordt gebruik gemaakt van bestaande lego steentjes. De Russische schrijver Andrej Amalrik, wereldberoemd door zijn in Rusland verboden boeken 'Niet begeerde reis naar Siberië' en 'Haalt de Sowjet Unie 1984?' hoopt op 12 mei 35 jaar te worden. Dat zal dan tevens zijn laatste ver jaardag in gevangenschap zijn. Eind mei is namelijk zijn straftijd verstreken. In mei 1970 werd hij tot drie jaar strafkamp veroordeeld op grond van publikatie van zijn boeken die als antl-Sowjet-propa- ganda worden beschouwd. Amalrik heeft altijd veel morele moed ge put uit de vele brieven en kaarten die hem in de loop der jaren zijn toegezonden, en hij ziet met be langstelling uit naar de kaarten die hem dezer dagen weer zullen worden gestuurd. Die zullen tevens een herinnering aan de autoritei ten zijn dat ze niet vergeten de poorten van het kamp voor Amal rik te openen. Uw kaart met felicitatie kunt u zenden aan: A. A. Amalrik, Maga- danskaya Oblast, Khasynsky Rayon, Posolok Talayer, Postbos AV 261/3, USSR. Burgemeester C. van Stam van Haarlemmermeer heeft de 'fabri kanten van gemotoriseerde voertui gen' ervan beschuldigd dagelijks de inspanningen te ondergraven, die de overheid zich getroost om de burger in het verkeer te be schermen. 'Het grootste geluk schijnt in onze dagen te zijn mee te kunnen delen dat men er op nieuw in geslaagd is het vermogen van de motor op te voeren en daardoor de snelheid te verhogen,' zei de burgemeester bij de installa tie van de nieuwe commissaris- korpschef van zijn gemeente. Ge suggereerd wordt, dat het de grootste gelukzaligheid is als men in enkele seconden van nul tot honderd kilometer kan accellere- ren. Het is niet meer: wij beveili gen uw leven, maar: wij zorgen er voor, dat u er heel snel bent, waar dan ook,' zei burgemeester Van Stam. De helft van alle ongevallen met schoolkinderen gebeurt onderweg van en nóér school. Zestig procent van de basisscholen in ons land heeft een verkeersonveilige omge ving. Bij een kwart van deze scho len ontbreekt een behoorlijk trot toir. Dit zijn enkele resultaten van een enquête die de 'Nederlandse Vereniging Bescherming Voetgan gers' heeft gehouden. Nog nooit is volgens de vereniging zo duidelijk als in deze enquêteresultaten ge bleken hoe onveilig de weg van en naar school is en waarom het on gevalsrisico voor jeugdige voetgan gers bijna nergens zo hoog is als in ons land. De vereniging stelt dat de over heid haar taak en verantwoorde lijkheid bij de beveiliging van de overstekende leerplichtige jeugd schromelijk verwaarloost Gebleken is dat bij tachtig procent van de basisscholen de leerlingen op weg naar school grote verkeersaders, drukke straten of gevaarlijke kruispunten moeten oversteken. Bij de helft van deze oversteek plaatsen is geen enkele voorziening getroffen om de kinderen te bevei ligen. Tienduizend piek kreeg de naaima- chinemonteur P. J. Bosch schoon in het handje. De heer Bosch is werkzaam bij het finishbedrijf van de koninklijke textielfabrieken Nij- verdal-Ten Cate. Het uitgekeerde bedrag vormt niet zijn salaris maar de beloning voor een idee waardoor de efficiency belangrijk kon worden verhoogd. Het is de grootste beloning die het bedrijf ooit voor een idee heeft uitgereikt. Tante Pos heeft een onderzoek la ten instellen naar de snelheid waarmee haar personeel de brieven bij u in de bus stopt. Dat blijkt vrij snel te gaan. Van alle binnen landse brieven komt 95 procent op de dag nadat u hem in de bekende rode brievenbus heeft gegooid, bij de geadresseerde aan. Mits die dag een werkdag is, want in het week end rust ook tante Pos uit. Hoe komt Tante Pos daarachter? Wel, ieder jaar verstuurt zij enke le duizenden proefbrieven aan de hand waarvan zij het aantal 'te laat' bestelde aan de weet komt. Ook kranten houden wel eens een steekproef en die blijken aanmer kelijk minder gunstig resultaat op te leveren. Maar, zo vertelt de ad viseur kwaliteitszorg van de hoofd directie posterijen, dat komt door dat 'het voor iemand die geen grondige kennis van het postbe drijf heeft, niet eenvoudig is een goede steekproef te verrichten'. In ieder geval blijkt het Neder landse publiek zeer tevreden met de postbezorging te zijn. Een an der onderzoek wees namelijk uit dat 81 procent de postbestelling 'tamelijk tot zeer goed' vond. Maar voor het bedrag dat je tegenwoor dig op een brief moet plakken mag ook wel wat geleverd worden Hij laat juist zijn hond uit Van onze sociaal-economische redactie TILBURG De stakingsacties van de afgelopen maanden duiden op een langdurig conflict, dat moeilijk oplosbaar is en tot een blijvende verharding van de standpunten kan leiden. De Rotterdamse hoogleraar prof. dr. W. Albeda, die vorig jaar succesvol als bemiddelaar optrad in het metaal conflict, zei dit gisteren op een con gres over harmonie en conflict van de Nederlandse Vereniging voor Perso neelsbeleid in Tilburg. Volgens prof. Albeda speelden tijdens de stakingen ideologische overwegin gen voor het eerst sinds jaren een be langrijke rol. 'Met name binnen de vakbeweging is er een opleving te constateren van militant anti-kapita- lisme, waardoor conflicten niet slechts gaan om de koek, maar om de gehele bakkerij.' Hij sloeg de kansen van de ze nieuwe ideologisering niet hoog aan. In de huidige maatschappij func tioneert de burger nu eens in de ene, dan wweer in de andere organisatie: 'Ook de klassebewuste arbeider en de maatschappijkritisxche intellectueel participeren in de consumptiemaat schappij,' aldus de heer Albeda. Overigens meende de Rotterdamse hoogleraar, dat de tijd voorbij is, het conflict weg te denken uit de maat schappij. Het zou ook niet gewenst zijn. Zowel het conflict als de harmo nie hebben ieder hun eigen functies. Hij tekende hierbij aan, dat de den kers van het conflictmodel er kenne lijk van uit gaan, dat we na een moei lijke periode van conflicten in het be loofde land zullen aankomen, terwijl de consequente harmonie-benaderaars er van uit gaan, dat het in deze maat schappij nog niet zo slecht is, indien de conflicten er maar uitgebannen zijn: 'een onwerkelijk optimisme aan de ene kant en een veel te laag aspi ratie-niveau aan de andere kant,' al dus de heer Albeda. Een middenweg lijkt voor de hand te liggen, maar die blijkt er niet te zijn. 'Harmonie en conflict hebben in verschillende situa ties hun eigen functies,' aldus de Rot terdamse hoogleraar. TERBORG De directie van de haardenfabriek-ijzergieterij 'Vulcaan- soord' in het Gelderse Terborg heeft gistermiddag 58 van haar 299 perso neelsleden ontslag aangezegd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7