,aatste hindernissen oor kabinet-Den Uyl u uit de weg geruimd Van Kemenade vóór samenwerkingsschool Waarom zou uw draagbare tv óók 'n Philips moeten zijn dit top-apparaat nu nog maar 525.- kost. Weerstand tegen idee Consumentenbond is teken van zwakte in parijs weten ml wat lekker waliteitscontrole op ienstverlening van luisartsen in zicht PHILIPS Leden industriebonden zonder enthousiasme achter akkoord Wellicht parlementaire delegatie naar China Nieuwe minister van ond erwijs legde ideeën neer in dissertatie Verzuiling kritisch bekijken jy/KVARTET VRIJDAG 11 MEI 1973 BINNENLAND T3/K5 ïln onze parlementsredactie »!N HAAG De laatste hindernissen van het kabinet-Den Uyl zijn op- druimd. De ombudsman van de VARA, Marcel van Dam (PvdA), over K' sns plaats lang is gesproken, komt op volkshuisvesting en ruimtelijke ening. Dr. M. van Huiten (PPR) wordt staatssecretaris op het departe- nt van verkeer en waterstaat. (ADVERTENTIE) Model-koopcontract heel redelijk Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Consumentenbond is niet onder de indruk van de actie van de Bovag en de federatie van Meubileringsbonden, die hun leden adviseren het vorige week gelanceerde model-koopcontract te weigeren. De houding van de twee organisaties is voor de Consumen tenbond een bewijs hoe zwak ze staan. meel Cout b uur eer Van Dam komt naast de heer efer, die staatssecretaris voor wmivernieuwing wordt. Wie onder- ce-v ster van justitie wordt is nog bekend. De kandidaat van D' iffrouw A. M. Goudsmit heeft de- ief voor deze post bedankt. In kan persverklaring zei ze gisteren: 'In Ir v verleden is herhaaldelijk geble- opl ,dat de standpunten van minister ifeli Agt (opnieuw minister van justi- en mij niet altijd parallel lopen', 'de afgelopen weken zou zich dit hebben toegespitst op de eventuele vrijlating van de drie oorlogsmisdadi gers en de wettelijke regeling van de abortus. De formateurs deelden giste ravond mee, dat er 'generlei afspraak is gemaakt over het gratiebeleid. Aan mejuffrouw Goudsmit is met betrek king tot de oorlogsmisdadigers meege deeld, dat door het kabinet het gel dende recht in deze materie onverkort zal worden toegepast, tevens met in achtneming van de desbetreffende toe zeggingen van minister Van Agt aan de commissie van justitie van de Tweede Kamer'. De minister beloofde destijds dat hij bij een beslissing over ïng! wei iCliJ gust ijk (ADVERTENTIE) i °l Fransen zijn levensgenieters en ookeet-kunstenaars.j oi idaardat wijPommes Parisiennes op de Hollandse rkt hebben gebracht Van die leuke, vóór ida akken mini-aardappeltjes, een iustvoor't en een luxe in de mond. Verwen uw hele tinesmet die knapperige Pommes Parisiennes; maakvan* iget arm-eten een feestmaal! 'Uit de weigering van de twee blijkt hoe omgumstiig voor de consument de voorwaarden zijn, die op dit ogenblik worden toegepast', zegt de Consumen tenbond. De Consumentenbond nam vorige week het initiatief voor een model-koopcontract, dat de kopers meer zekerheid moet geven. Tot dusver bestaan wel leverantie- voorwaarden, die vaak opgesteld wor den door de landelijke organisaties van de leveranciers. De Consumenten bond vindt deze voorwaarden meestal nadelig voor de koper en voordelig voor de verkoper. Daarom zijn de 'consumentenvoorwaarden' geïntrodu ceerd. De Bovag heeft nu haar leden garagehouders geadviseerd, kopers die met zo'n model-koopcontract een auto komen kopen of een grote reparatie willen laten uitvoeren, de deur te weigeren. de consument zelf af. Het staat bij voorbaat vast dat er garagebedrijven zijn die zich weinig gelegen zullen la ten liggen aan de adviezen van hun centrale organisatie. Wanneer elke in dividuele autobezitter van de dienst van dié garage gebruik gaat maken, zal het tenslotte niet zoveel moeite kosten ze algemeen ingevoerd te krij gen'. De Consumentenbond weet: 'De vorige week geïntroduceerde consu mentenvoorwaarden zijn bijzonder re delijk en bevoordelen in geen enkel opzicht de ene partij boven de ande re. Weigeren ze toe te passen bete kent een uiterst zwakke houding'. Andere branches, waaronder de radio- en tv-handel, staan nog gereserveerd tegenover de consumentenvoorwaar den. De organisaties die deze bran ches vertegenwoordigen hebben even- wel (nog) niet geadviseerd het model koopcontract te negeren. an een onzer verslaggevers icti 1TRECHT Voorzitter Bierens van de Landelijke huisartsenvereni- ud irig (LHV) ziet in de niet te verre toekomst een kwaliteitscontrole p de dienstverlening door huisartsen ontstaan. zelf doen zou de druk van buiten wel eens zo groot kunnen worden dat het over onz ehoofden heen gebeurt'. e"collegiale toetsing' is op het ogen lik onderwerp van discussie voor me- ische ziekenhuisstaven, waar dat een- oudiger verwezenlijkt kan worden en voor een deel al is). ij° Prof. L. J. Brinkhorst. de gratieverlening zou overwegen dit te overleggen met de betrokken vaste commissie van de Tweede Kamer. Dan zal deze zaak ook in het kabinet aan de orde komen. Mejuffrouw Goudsmit toonde zich destijds bij de debatten hierover, een fel tegenstandster van vrijlating. Ook kon zij zich niet akkoord verkla ren met de formule van dit kabinet ten aanzien van de abortus. Daarin staat dat het kabinet het nu be staande regeringsontwerp afkomstig van de regering-Biesheuvel pas mag intrekken nadat de christelijke partij en een nieuw initiatief-ontwerp heb ben ingediend. Mejuffrouw Goudsmit is bang dat dit nog wel een tijdje kan duren, waardoor de abortus voorlopig niet wettelijk geregeld zou worden. 'Tenslotte', zo schrijft zij, 'heeft ook een rol gespeeld het gebrek aan affi niteit tussen de minister van justitie en mij, waardoor een soepele oplos sing bij optrende meningsverschillen in de toekomst onvoldoende is gega randeerd'. Haar besluit wordt door de fractie van D'66 betreurd. Het AR-fractielid, de heer M. W. Schakel, heeft in het weekblad 'Ac cent' geopperd, dat in het debat over de regeringsverklaring van het kabi net-Den Uyl twee AR-woordvoerders zouden moeten optreden, één voor het minderheidsstandpunt (kabinet niet gedogen) en één voor het meerder heidsstandpunt (kabinet wèl gedogen). Zoals bekend behoort Schakel tot de minderheid. AR-fractieleider, mr. W. Aantjes, is daar vierkant op tegen: 'In het feit dat ik tot fractievoorzitter ben geko zen. zit ingebouwd dat ik het vertrou wen heb van mijn fractie. Daarom zal ik als enige van mijn fractie het woord voeren. Ik zal niet spreken na mens de meerderheid, maar een ver haal holiden waarin de gehele fractie voelt dat haar recht wordt gedaan. Natuurlijk kunnen later de menings verschillen wel naar voren komen bij de stemverklaringen', aldus de AR- fractieleider. (philips! Toe aan uw tweede TV? Voor in de boot of in de caravan? Om iedereen thuis het zijne te geven? Of misschien om de lieve vrede te bewaren? Philips maakt een perfekte draagbare t.v., die tegen een stootje kan (geheel getransistoriseerd).Die er bovendien hedendaags uitziet. Leverbaar zowel met palissander motief als in witte uitvoering. Een sterke meenemer van Philips. Nieuwe prijs 525.-. Volgens de Bovag houden de consu- mentenvoorwaarden te weinig reke- ning met de 'ingeburgerde praktijken' Het weer in de autobranche. Ook zouden vol gens de Bovag bij aankoop tegen in- 1 ruil 'onredelijk grote risico's ontstaan 1\JPT-JxOll voor de garage die gedurende de le vertijd van de nieuwe auto formeel al eigenaar wordt van de inruilwagen en dus aansprakelijk gesteld kan worden. li eg vrij voor ondertekening AMSTERDAM/UTRECHT Zonder enthousiasme en schoorvoetend heeft de meerderheid van de leden van de drie industriebonden zich achter het principe-akkoord gesteld, dat de industriële werkgevers en de industriebonden eind vorige maand hebben afgesloten. Dit be tekent dat voor wat de bonden betreft de weg vrij is het akkoord vandaag te ondertekenen. De federatie van meubileringsbonden is tegen omdat nog twee jaar geleden de eigen leverantievoorwaarden aange past werden aan de wensen van de Consumentenbond, zo wordt gezegd. 'Het feit dat er twee organisaties zijn die onze voorwaarden weigeren zegt niets. Binnen enkele jaren zullen de consumenten-voorwaarden algemeen worden gebruikt. Dat durven we rus tig te voorspellen' zegt de Consumen tenbond. Publikatie Eind volgende week zal de bond trou wens een lijst van namen publiceren van leveranciers en winkeliers die wél met het model-koopcontract in zee gaan. 'Waar het om gaat is om elk afzonderlijk garage-en meubelbedrijf. Of die ze toe gaan passen hangt van DEN HAAG De kans is groot dat een delegatie uit het Nederlandse par lement dit jaar een bezoek aan de Chinese volksrepubliek brengt. Uit de beide Kamers der Staten-Gene- raal is gunstig gereageerd op de offi cieuze vraag of een uitnodiging tot een dergelijk bezoek in goede aarde zou vallen. ADVERTENTIE Met name bij de Industriebond-NVV wilde slechts een krappe meerderheid van de leden het principe-akkoord steunen. Bij de Amsterdamse scheeps werven ADM, NDSM en Verschure werd het akkoord zelfs door een over grote meerderheid van de leden ver worpen. Bij de industriebonden van NKV en CNV stemde een ruime meerderheid hoewel hier en daar met duidelijke tegenzin vóór het akkoord. Tijdens de ledenvergaderin gen, waarvan er de laatste dagen vele tientallen overal in het land zijn ge houden, bleek opnieuw dat de leden niet alleen inhoudelijke bezwaren te gen het akkoord hebben, maar dat zij ook nog steeds ontevreden zijn over de plotselinge, van bovenaf opgelegde opschorting van de stakingsacties. De industriële werkgevers zullen tij dens het centraal overleg, dat vandaag in het SER-gebouw in Den Haag wordt gehouden, hun goedkeuring aan het akkoord hechten. Zoals bekend heeft Philips laten weten dat dit be drijf het principe-akkoord wel onder schrijft, maar dat men er zich in ver band met al eerder gedane toezeggin gen aan het hoger personeel niet aan kan houden. Philips zal daarom per 1 juli niet meedoen aan een beperking van de prijscompensatie voor de hoge re inkomensgroepen. laar ook wij moeten een systeem ïsp ntwerpen dat garandeert datber opti- izei nalè huisartsgeneeskunde wordt gele- 30; erd, meent dokter Bierens. Niet in der le sfeer van fouten opsoren en sanc- e ies toepassen, meer zoiets als de INWB-rijtest, dat er ook al heb je al oorltieii jaar een rijbewijs eens iemand naast je komt zitten die zegt dat je Ration dat toch beter anders kunt Tloen. let merkwaardige is, aldus de LHV- toorzitter, dat je-tegen dat idee aller- ei weerstanden zou verwachten bij de luisartsen, maar wijzijn ermee het and in gegaan 4n er was geweldig ceel belangstelling. Ik zie dat als een aanwijzing dat de huisartsgeneeskun de volwassen is geworden. Het zal natuurlij kniet eenvoudig hjn: de huisdokter lit nu nog vaak in de ivoren toren van zijn eenman- spraktijk, hij is niet gewend dat er ie- ,mand naar binnen kan kijken. Maar JA'aan de andere kant sou het een ge weldige bevrijding kinnen zijn om uit die toren te komen Dat voelen de lollega's kennelijk .vandaar die be langstelling. Er kan natuurlijk nog een heel ver schil zitten tussen vrijblijven en daadwerkelijk deelnenen. Daarom dachten we te beginnen op technische en organisatorische (eelterreinen, waar de gevoeligheden alicht minder groot zijn dan op het gelied van het medisch handelen. We zluïen bijvoor beeld een standaard-instrunentarium kunnen omschrijven, dat ninimaal in een huisartspraktijk aanvezig zou moeten zijn. Dat is al een ituk kwali teitszorg. Een ander punt ij de docu mentatie. Elke dokter heef wel een kaartsysteem van zijn patiëiten, maar regitreert hij ook inderdaal de din- J gen die. van belang zijn en kan zijn vervanger er ook mee uit devoeten? 11 We zijn op het ogenblik 'profvelden' aan het verzamelen om ójjectieve maatstaven voor dit soort aken te vinden; dat is nog helemaal niet zo eenvoudig. Zaterdag zal doker Bie rens het congre svan het Neler.ands huisartsengenootschap over dee idee ën toespreken. 'Ik vind peroonlijk dat we snel moeten zijn met het in stellen van een kwaliteitscontroe. Het is viif voor twaalf. Als wij ht niet Van onze weerkundige medewerker Zoals zo vaak na zware woeligheid in het zeegebied ten noordwesten van Schotland, maandagavond al gemeld door verkeersvliegtuigen, kwam er een actieve storing met regen opzet ten (10 tot 12 mm in Wales) en harde wind. Op de Hebriden werd wind kracht negen gemeten, in Noord-ler- land tien Beaufort. Aan de achterzij de van een front drong koude lucht uit het poolgebied met regen- en ha gelbuien tot het Noordzeegebied door. In de noordwestelijke stroming komt in Schotland en omgeving ook natte sneeuw voor. De temperatuur blijft bij dit alles onder de maat: maximaal 11 tot 13 graden Celsius en nader hand misschien wel wat nachtvorst. Vandaag zetten trouwens ook de tra ditionele 'ijsheiligen' in, die tot en met 14 mei duren. De afgelopen jaren zijn in deze beruchte periode vaak nog al eens warme dagen voorgeko men. Een trouwe medewerker uit Am sterdam kwam tot de slotsom, dat mei in de jaren 1958 tot en met 1972 in totaal negentien zomerse dagen ople verde, waarvan liefst tien in het zes daagse tijdvak van 9 tot en met 14 mei vielen. Topleveranciers van zo merse dagen waren de elfde en de twaalfde mei met elk drie zomerse da gen. In yzes van de vijftien meimaan den was duidelijk sprake van een warme periode in het betreffende tijd vak, te weten in 1959, 1960, 1965, 1967, 1969 en 1971. De begindatum van het mooie weer variëerde van 6 tot en met 10 mei, de einddatum van 13 tot en met 15 mei. De warmtegol- ven waren vroeger iets minder fre quent. In 1947 was het in die tijd erg warm: zomerse dagen op 9, 10, 13 en 14 mei. Denk verder eens terug aan de Duitse inval op 10 mei 1940. Dr. L. de Jong maakt melding van het feit, dat de Duitsers mooi weer hebben af gewacht. En wat betreft de verdere toekomst ?De Engelse computers zien lichtpuntjes. Er komt een flink aantal dagen met droog hogedrukweer, waarschijnlijk rond het midden van de maand, met een tweede meihelft, die droger uit zal vallen dan de eer ste. De temperatuurcontrasten blijven groot. De koele, natte dagen van het ogenblik zullen later worden afgewis seld door enkele zonnige en warme dagen .Vergelijkingsjaren betreffende het aprilweer waren 1908, 1917 en 1970. Nu moeten we wel bedenken dat de prognose in de eerste plaats op de Britse Eilanden is afgestemd. Het kan best gebeuren, dat, terwijl een Atlan tisch hogedrukgebied in zuidwest-En geland, Ierland en zuid-Wales lekker warm weer brengt, het in ons land bij noordenwind erg kil blijft. Van onze onderwijsredactie DEN HAAG Toen prof. dr. J. A. van Kemenade in 1968 zijn proefschrift schreef over 'De katholieken en hun ond erwijs,' zal hij niet gedacht hebben dat hij vijf jaar later minister van onderwijs kon zijn. Had hij dat geweten dan had hij zijn conclusies voor het beleid waarschijnlijk wat voorzichtiger geformuleerd. De verzuiling van het onderwijs is nu weer een van de heetste hangijzers in de on derwijspolitiek. Wie wil weten hoe de nieuwe minister over deze netelige zaak denkt hoeft er zijn dissertatie maar op na te lezen. 'Voor het lager onderwijs lijkt ons momenteel een eigen ka tholieke verzuilde organisatie nog het meest aangepast aan de bestaande behoefte'. Maar in het voortgezet onderwijs 'is het wenselijk om te streven naar een levensbeschouwelijk pluriforme opzet'. Het is alsof je de nu scheiden de staatssecretaris Schelfhout hoort praten. Schelfhout, eens directeur van he t katholiek onderwijsbureau, is diepgaand bezig geweest met de vragen van het confessioneel onder wijs. Het was zij overtuiging dat voor kinderen van twaalf jaar en ouder een samenwer kingsschool van alle gezindten de voorkeur verdiende boven een confessionele of oecumeni sche school. Maar zijn politie ke propaganda voor die sa menwerkingsschool (het zoge naamde tertium van Schelf hout) is hem door de officiële instanties van het bijzonder onderwijs niet in dank afgeno men. Wie nu denkt dat met staats secretaris Schelfhout ook de samenwerkingsschool van het toneel verdwenen is, vergist zich. Van Kemenade, evenals Schelfhout katholiek, is een even uitgesproken voorstander van de samenwerkingsschool als zijn voorganger. Waar dan nog bij komt dat Van Keme nade socialist is, terwijl Schelfhout politiek nog in de katholieke volkspartij thuis hoort. Juist in het socialisti sche kamp 'wordt de laatste tijd nogal eens beweerd dat er nu maar eens een eind moet komen aan de verzuiling. Voor de confessionelen is er bij dat alles één troost. Door hun toedoen is in het pro gramma-akkoord van de for mateurs Burger en Ruppert een passage opgenomen over het behoud van de levensbe- schouwlijke verscheidenheid. In dat akkoord wordt gezegd dat het kabinet het particulier initiatief en de eigen verant woordelijkheid van de burgers in onderwijs en welzijnswerk zal stimuleren met behoud van de levensbeschouwlijke verscheidenheid. Er is wel een toevoeging gemaakt die dat weer een beetje op losse schroeven zet, want de verzui ling moet blijven 'binnen re delijke grenzen van doelmatig heid'. Dan is het maar wat je onder doelmatigheid verstaat. Laten we een voorbeeld uit de politieke praktijk van de laat ste jaren nemen. Er is een nieuwe stadswijk en voorlopig zijn er niet genoeg leerlingen om meteen drie scholen voor voortgezet onderwijs neer te zetten. Bovendien is er te wei nig geld voor scholenbouw. Is het dan doelmatig om elke zuil zijn eigen school te laten bouwen? Misschien vindt de toekomstige antirevolutionaire staatssecretaris Veerman dat best redelijk. Maar of Van Ke menade dat ook zo redelijk vindt, is de vraag. Van Kemenade heeft boven dien een aantal argumenten bij de hand waarmee hij ook principiëel de wenselijkheid van confessioneel voortgezet onderwijs kan bestrijden. Uit zijn eigen onderzoek is geble ken dat veel ouders ^n leraren best een samenwerkingsschool Prof. dr. J. A. van Keme nade willen. Alleen bij gebrek aan alternatieven kiezen zij nu nog voor de katholieke school. Ten tijde van het onderzoek zou reeds 44 procent van de ouders een oecumenische of samenwerkingsschool verkie zen boven een katholieke school. Vroeger, zegt Van Kemenade, had de confessionele school ook de functie van isolering en bescherming. De confessio nele school bevorderde de so lidariteit van de eigen groep. Verder had de bijzondere school een functie bij de emancipatie van het katholie ke volksdeel. Maar die functie is nu verloren gegaan. Dan blijft als voornaamste be staansreden de religieuze vor ming die via het bijzonder on derwijs mogelijk is. Maar ook daar zet Van Kemenade een vraagteken bij. Het ontbreken van contact met andersdenken den is voor oudere kinderen zelfs nadelig. Er onstaat dan een 'onnodig kunstmatige en wereldvreemde vormingssitua tie' die de ontwikkeling van een open en bewuste religieu ze levenshouding in de weg staat. Trouwens, een echt iso lement binnen de eigen groep is tegenwoordig toch niet meer mogelijk. We leven nu eenmaal o.a. door de televisie in een open, pluriforme sa menleving. Zorgenkinderen Van Kemenade gaat zelfs nog een stapje verder. Uit zijn on derzoek is gebleken dat het religieus vormende effect van confessioneel onderwijs gering is. Daarom zouden ouders en kerken zich moeten afvragen of het niet verkeerd is zich zo sterk op de school te verlaten. De religieuze vorming is in eerste instantie de taak van de ouders. De kerk kan daarbij behulpzaam zijn door pastora le begeleiding en door gods dienstonderwijs binnen de pluriforme school. Daarmee valt volgens prof. Van Kemenade de bestaans grond voor de confessionele school in het voortgezet on derwijs eigenlijk weg. De offi ciële instanties van het bijzon der onderwijs hameren welis waar keer op keer op de nood zaak van handhaving van het confessionele onderwijs, maar het is de vraag of zij daarmee ste van de samenwerkings school. De verzuiling leidt tot recht doen aan de verlangens van de ouders. Een steeds gro tere groep ouders zou name lijk voor een samenwerkings school kiezen. Van Kemenade noemt verder enkele onderwijskundige en politieke argumenten ten guD- versnippering van het bestuur en van de wetenschappelijke begeleiding van het onderwijs. Ook de vernieuwing van het onderwijs wordt erdoor be moeilijkt. Dat alles betekent niet dat Van Kemenade voorstander is van neutraal 'onderwijs. Ilij verwacht juist dat er allerlei nieuwe waarden in het onder wijs zullen opduiken. De te genstellingen zouden dan wel eens dwars door de oude reli gieuze grenzen heen kunnen lopen. Ook daarom is er aan leiding het verzuilde patroon van het voortgezet onderwijs kritisch te bezien. Het is natuurlijk de vraag of minister Van Kemenade zich geroepen voelt de ideeën van de promovendus van Kemena de uit 1968 in politieke daden om te zetten. Hij is bovendien gebonden aan het akkoord van- de formateurs Burger en Rup pert en hij zal het ook eens moeten worden met zijn anti revolutionaire staatssecretaris Veerman. Maar dat de samen werkingsschool nog verhitte debatten kan opleveren is wel duidelijk. OPKLARINGEN mist REGEN "V"1 ft HAGEt 10 MAXTEMP. 10 min. te mp. windrichting Weersgesteldheid van gisteravond 7 uur, maximumtemperaturen van gisteren en neer slag gisteren 7-18 uur: Amsterdam onbew 12 gr, 4 mm: De Bilt 1 bew 12, 7: Deelen 1 bew 12, 3; Eelde regen bui 11, 3: Eindhoven h bew 13, 0.6: Den Hel der onbew 11, 4; Luchth. Rtd. onbew 12, 5; Twente 1 bew 11, 3; Vllsslngen onbew 12, 2; Zd Limburg 1 bew 12, I; Aberdeen r.bul 11, 0.1; Athene onbew 23. 0: Barcelona h bew 17. 0: Berlijn zw bew 15. 0; Bordeaux zw bew 16, 0: Brussel zw bew 14. 2: Frankfort regen 14, 0.1: Genève zw bew. 18. 0; Helsinki h bew 15, 0: Jnnsbriick h bew 15, 0; Kopenhagen regen 10, 2; Lissabon onbew 21, 0: Locarno zw bew 20. 0; Londen onbew 13. 0: Luxem burg r.bul 12. 1: Madrid h bew 25. 0: Malaga onbew 21, 0; Mallorca onbew 20. 0; München zw bew 14, 0.1: Nice onbew 20, 0; Oslo zw bew 10, 6: Parijs h bew 15 0.1: Rome 1 bew 20. 0; Split 1 bew Stockholm geh bew 14. 0: Wenen h bew 17. 0: ZUrich zw bew 17. 0: Las Palmas onbew 19, 0; New York onbew. Hoog water 11 mei Vllssingen: 9.22- 21.59: Harlngvlietslulzen: 10.54-23.33: Rotter dam: 12.16--: Scheventngen: 10.24: IJmulden: 11.13-23.49: Den Helder: 2 06.14.32; Harlingen 3.28-15.36: Delfzijl: 6.58-19.10.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5