ublieke opinie zou stevig igrijpen overheid tegen iflatie kunnen verlangen Winst Kon./Shell steeg 57 procent 'VMF is gezonde onderneming' Herstel Akzo zette eerste kwartaal door HBG verwacht in '73 gelijke winst inmunicatienet 239 banken uwse landbouw [aniseert itoonstelling elkhygiënisch derzoekcentrum Ede vestigen' Naar prestatie Goud nog duurder Ned. Fondsen in New York Aandeelhouders kritiseren ITT Politiek achter bij multinationaal bedrijf Engeland bleef achter bij rest van W-Europa Banken verscherpen controle op legitimatiebewijzen Vermögens- verwaltung daagt Veneta voor de rechter DOW JOIMES INDEX NEW YORK FLAUW zig bedrijf bezig bedrijf bezig bedrijf /I DU'W/KWARTET VRIJDAG 11 MEI 1973 FINANCIëN EN ECONOMIE T17/RHL21 Brouwers (econ. zaken): inkomenspolitiek enige middel SEL De publieke opinie zou wel eens een drastisch ingrijpen van de overheid kunnen verlangen or de inflatie de prijzen te sterk stijgen, te veel bedrijven moeten sluiten en er een te hoge werk- :id ontstaan. Zo'n ingrijpen zou echter leiden tot stagnatie van de economische groei. drs. G. Brouwers, secretaris-ge- van het ministerie van econo- zaken, in een rede, uitgespro- jdens een bijeenkomst van de Kamer van Koophandel voor en Luxemburg. Een dergelijk zou volgens hem in tegenstel- >t een goedgerichte directe aan- de inflatie grote risico's heb- [rouwers toonde zich een voor- r van een evenwichtige econo- groei. 'De welvaart is voor ve lg verre van optimaal.' Er zijn anzienlijke en gerechtvaardigde gens en kritiek op de consump- itschappij is dan ook een 'over- in aangelegenheid.' is de secretaris-generaal leidt de nte afremming van de groei ïruk op de investeringen en op komens onvermijdelijk tot een straffere reglementering van onomische leven. Zij vermindert werkgelegenheid en doodt het ief. De geschiedenis bewijst, dat agnerende economie degeneratie de maatschappij ten gevolge Van de vrijheid hoeft men zich iet veel meer voor te stellen. euhygiëne beleid te staan. Basisgegeven is daar voor, dat de reële nationale bestedin gen afhankelijk zijn van de reële toe neming van het nationaal produkt. Geen nominale goochelarij die aan dit kardinale feit iets kan veranderen. Daartoe is het in de eerste plaats no dig dat de gezamenlijke toeneming van de bestedingen wordt gebonden aan de reële toeneming van het natio naal produkt. In de tweede plaats is het zaak dat de stijging van de over heidsuitgaven via een middellang ter mijn program in de gewenste verhou ding tot de stijging van de particulie re uitgaven wordt vastgesteld. Ten slotte dient de inkomensontwikkeling principieel op de produktiviteit te worden afgestemd. Teken aan de wand Indien de redenering over de risico's van de inflatie juist is, dan is een in komenspolitiek daartoe het enige en dus onvermijdelijke middel. De recen te gebeurtenissen in Nederland zijn in dit opzicht een téken aan de wand. Op dit punt staan wij echter voor een nieuw dilemma. De inkomenspolitiek heeft twee aspecten: a. de binding van 'ERDAM Afgevaardigden van aoraanstaande banken uit 13 Eu- landen, waaronder Nederland, a en de V.S. hebben in Brussel ety for worldwide interbank fi- ii\ telecommunication) opgericht. van S.W.I.F.T. is te komen 2ii groot internationaal telecom- énet, dat de aangesloten ban- i gaan gebruiken voor het verrich- nn internationale betalingen en doorgeven van financiële berich- Met behulp van dit telecommuni- oet zullen de opdrachten van in beter, sneller en doeltreffen- len worden uitgevoerd. een verslaggever IE PERLAND Het hoofdbestuur 51 le Zeeuwse Landbouw Maatschap- a leeft besloten deze zomer onder itel 'Delta'73' weer een land- en bouwtentoonstelling te organise- Deze tentoonstelling vindt plaats de Schotsman-Ruiterplaat nabij Ierland. De erevoorzitter van de schappij, ir. M. A. Geuze zal op eis uni de officiële opening verrich- De tentoonstelling duurt drie da- ierddertig standhouders, die en- honderden merken en typen m tuigen met toebehoren vertegen- iuf digen, zullen een overzicht geven wat op het gebied van de moder- |gemechaniseerde landbouw ver- ibaar is. De tentoonstelling biedt èr de 'Dag van het rund- en [vee' op vrijdag 22 juni, met 's ags een werktuigenshow onder SWiotto 'transport in de landbouw' 'dag is de eer aan 'Het Zeeuwse d' met naast de keuringen van den- en ponyrassen 's morgens middagprogramma met dressuur, gnummers, voltige, zestien-span •aarden, rassendefile en parade, aterdag wordt besloten met een kale show. Voorafgaand aan de JOnstellingsdagen op woensdag Sk uni houdt de ZLM te Goes een engewone algemene ledenverga- g. de toeneming van het totale inkomen aan de nationale produktiviteit en b. de inkomensverdeling. De minimale stijging van het vrij be schikbare inkomen in het lopende jaar heeft het zwaartepunt van de dis cussies verschoven naar het verde lingsaspect en de functie van de inko menspolitiek als bestrijder van de in flatie op de achtergrond gedrongen Op die wijze bestrijdt men de inflatie evenwel niet, doch loopt men integen deel de kans haar te bevorderen. Maxima voor de prijscompensatie aul- len in de naaste toekomst dan ook niet het hoofdprobleem kunnen vor men. Veeleer de vraag hoe wij in etappes tot bijv. een halvering van de huidige excessieve loon- en prijsstij ging zouden kunnen komen. Daarmee zal dan automatisch het maximumpro bleem van de prijsindexatie zijn ver dwenen en zo mogelijk ook de hele inflatie bevorderende indexatie zelf. Het zal niet eenvoudig zijn maar met wederzijdse goede wil en medewer king van de overheid 'is het ook weer geen heksentoer, aldus drs. Brouwers, die voorts nog opmerkte, dat de winstdeling in de onderneming ook een belangrijk element van betere in komensverdeling kan zijn. DRS. G. BROUW fcitö in evenwichtige groei zal de mi- giëne aandacht moeten krijgen, maatstaven daarvoor moeten sch en financieel na te leven Zij moeten ook in overeenstem zijn met internationale standaar- anders prijzen wij ons uit de en blijven wij met een hygië- milieu over.' Volgens drs. Brou- zal van overheidswege een struc- llitiek moeten worden gevoerd nauw verband met het milieu- de voortbrengingskracht van de mie, de grondslag voor al onze arts- en welzijnseisen, in tact- wij dat praktisch allemaal mo maken, dan dient op korte in de 'verwezenlijking van de mische stabiliteit d.w.z. de oplos- 'an de inflatie, centraol in het Verkochte hoeveelheden groter Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het nettoresultaat van de maatschappijen van de Koninklijke/Shell Groep lieefl over de eerste drie maanden van liet lopende jaar 114,7 miljoen bedragen, vergeleken met 73,2 miljoen over liet teleurstellende eerste kwartaal van 1972. Een stijging derhalve van bijna 57 procent. In het laatste kwartaal van vorig jaar beiiep het uiteindelijke resultaat 110,2 miljoen. BRUSSEL De laatste tijd is er een zekere hobby ontstaan in het trekken van strepen bij wij ze van inkomensplafonds. De enige basis hebben die meestal in het inkomen dat de strepen- trekker zelf heefl en dat is nog al willekeurig, De inkomens zullen een redelij ke relatie moeten houden met de persoonlijke produktiviteit. Dat is niet alleen nodig voor de goede functionering van vraag en aanbod op de arbeidsmarkt, er schuilt bovendien een goed stuk aan rechtvaardigheid in. Ook communistische landen als Rusland en China kennen een inkomensverdeling naar presta tie en hebben de volstrekte ge lijkheid in de praktijk naar een naradijselijker toekomst verwe zen, aldus drs. Brouwers. Vraagbaak voor bouwnijverheid Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Voor de bouwnij verheid is een systeem opgericht om snel antwoorden op vragen of oplos singen voor problemen te krijgen. De ze vraagbaak is het Informatie Mobili satiecentrum voor de Bouwnijverheid (Infomo) in Doetinchem (postbus 204; telefoon 08340-24451). Infomo werkt met correspondenten, die worden omschreven als hoogge kwalificeerde deskundigen op alle ge bieden die behoren tot of grenzen aan het bouwbedrijf, zowel in de ontwer pende als in de uitvoerende sector. Deze correspondenten krijgen de vra gen voorgelegd, zonder dat daarbij de naam van de vraagsteller wordt ge noemd. Infomo formuleert de eindredactie van de vraag en legt die de vragen steller ter beoordeling voor, terwijl tevens een offerte wordt gedaan. In dien men niet akkoord gaat met de offerte vervalt de vraag, maar dan moet wel 25 gulden aan voorberei- dingskosten worden betaald. Als men wel akkoord gaat wordt de vraag naar de correspondent(en) gezonden, waar na binnen veertien dagen antwoord wordt gegeven. De kosten hiervan lo pen afhankelijk van de ingewik keldheid van het probleem uiteen van enkele tientallen tot enkele dui zenden guldens. LONDEN Degoudprijs in Londen is donderdag vérder gestegen. Geno teerd werd 94,60 per ounce, hetgeen 1,85 hoger is dan de voorgaande dag. In Amsterdam ging de goudprijs met 200 per kg omhoog tot 8810- 9110 per kg. De dollar stond niettegenstaande de officiële ontkenning in Bonn dat de waarde van de Duitse mark niet zal worden, gewijzigd wederom on der druk op de Europese valutamark ten. In januari/maart hield de verbetering van de resultaten, die tegen het eind van 1972 intrad, aan. De verkochte hoeveelheden ruwe olie en olieproduk- ten waren 7,8% hoger dan een jaar geleden. De prijzen weerspiegelden in het algemeen de gestegen kosten van ruwe olie en zeetransport. Een aan merkelijke verbetering van de vraag had ook een gunstige invloed op de chemische sector. Inkomsten De opbrengst van verkopen bedroeg in het eerste kwartaal f2.286,4 (v.j. 1.869,2) min. Omzetbelastingen, ac cijnzen e.d. vergden £673,5 (554,8) min. Incl. andere inkomsten, aandeel in het resultaat van verbonden maat schappijen en interestbaten waren de totale inkomsten £1.694,6 (1.380,8) min, hetgeen neerkomt op een stijging van 22,7 pet. De kosten uit hoofde van aankopen van olie, chemische produkten en me talen, incl. aankopen van verbonden maatschappijen waren £470,4 (358,5) min. Bedrijfs-, verkoop- en algemene kosten beliepen £661,4 (602,6) 'min. Incl. kosten van opsporing en research, afschrijvingen, interestlasten en belas tingen naar de winst waren de totale kosten in het eerste kwartaal 1.579,9 (1.307,6) min, wat 20,8 pet meer is EFFECTENKOERSEN AVONDVEUKEER AMSTERDAM In het telefonisch avond- verkeer kwamen gisteravond de volgende koersen lot stand (tussen haakjes de officiële slotkoers van dezelfde dag). AKZO 78.00-78.20 <78.30), Hoogovens (76.50), Kon. Olie 123.40gb-123.80 (123.90): Philips 53.40-53.70 (53.80): Unilever 150.70 (151.00 exdiv); KLM 109.00 (108.10). Kon. OUe noteerde gisteren S 43%-441c» (44%- 45%), Philips 8 18%-18% (187g-19%), Unilever S53%-54% (54en KLM 37', (37%). Opgave duPont. Glore. Forgan. dan in hetzelfde kwartaal van ver leden jaar. De kapitaaluitgaven van de Groep be liepen in de eerste drie maanden 115,3 (153,6) min. Kasmiddelen en kortlopende leningen waren per ulti mo maart 836,7 (740,6) mLn. en le ningen op lange termijn 1.350,5 (1.114,8) min. KANSAS CIT Y(Missouri) Op de jaarvergadering van aandeelhouders van de ITT in Kansas City is scherpe kritiek geuit op de rol van de ITT in de Chileense verkiezingscampagne van 1970. De ITT heeft geprobeerd de regering der V.S. ertoe te bewegen, tussenbeide te komen zodat de verkie zing van de marxist Salvador Allende tot president voorkomen werd. In de aandeelhoudersvergadering zijn claarom stemmen opgegaan tegen de herverkiezing van John McCone tot ITT-directeur. McCone is van 1961 tot 1965 hoofd geweest van de Ameri kaanse inlichtingendienst, de" CIA- Niettemin heeft de vergadering met overweldigende meerderheid McCone herkozen alsoqk de gehele raad van commissarissen. De voorzitter van de raad van com missarissen verklaarde, dat een be drag van één miljoen dollar 'openlijk' door de onderneming aan de Ameri kaanse regering was aangeboden voor interventie ter bescherming van de ei gendommen van de ITT in Chili. De voorzitter ontkende, dat ITT gepoogd had een militaire opstand in Chili tc ontketenen. De voorraad nog uit te voeren werken bleef in de eerste vier maanden van 1973 geleidelijk stijgen. Hierbij waren enige grote buitenlandse orders zoals drie opdrachten uit Zuid-Amerika voor Interbeton, werken in Australië, West-Duitsland en Brazilië voor Hol- landsche Aanneming Maatschappij en het Kernkraftwerk Kalkar voor Hol- landsche Beton Maatschappij. Ook in Nederland werd een aantal opdrach ten verkregen. Een van de in bouwte am in voorbereiding zijnde projecten is het Nerviproject in Den Haag, in combinatie met Nederhorst, voor de Rijksgebouwendienst. Verwacht wordt dat begin 1974 met dit grote bouw werk van rond 100 min kan worden begonnen. In enkele sectoren blijft de markt moeilijk, in het bijzonder' in de appa ratenbouw. Hierdoor treedt enige on derbezetting op. Daar voor de naaste toekomst de ontwikkelingen moeilijk te overzien zijn, kan de raad van be stuur nog geen duidelijke prognose geven over de resultaten van 1973. Jhr. Sickinghe: resultaat verder omhoog Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM 'De VMF is een gezonde onderneming'. Dit basisge geven uit het jaarverslag 1972 van de Verenigde Machinefabrieken heeft de voorzitter van de raad van bestuur, jhr. mr. F. O. J. Sickin ghe, tijdens een nadere toelichting op de jaarstukken nog eens duide lijk onderstreept. Van een onzer verslaggevers ARNHEM Het in de loop van 1972 ingezette herstel heeft zich bij Akzo in het eerste kwartaal van 1973 voortgezet. Ten opzichte van de eerste drie maanden van vorig jaar steeg de omzet met 11 pet. van 2,06 miljard tot 2,29 miljard en de nettowinst met 30 pet. van 49,8 miljoen tot 64,8 miljoen. RIJSWIJK De Hollandsche Beton Groep (HBG) neemt voorlopig aan, dat de resultaten over 1973 niet veel zullen afwijken van die over de beide voorafgaande jaren, zo is in de jaarvergadering mede gedeeld. De Westhaqi Dredgin Company in Australië, waarin Hollandsche Aanne ming Maatschappij (werkmaatschappij van de Hollandsche Beton Groep) en de Bos Kalis Westminster Dredging Group ieder voor 50 pet deelnemen, heeft van het ministerie van publieke werken een belangrijke baggerop- dracht ontvangen voor de haven van Port Kembla, ca. 70 km ten zuiden van Sydney gelegen. De aanneemsom bedraagt ca. 40 min. Voor deze verdiepingswerkzaamheden, die ongeveer twee jaar zullen duren, zal Rock Fall, een dochtermaatschap pij van Bos Kalis, voor het boor- en springwerk onder water ingeschakeld worden. NIJMEGEN De veeartsenijkundige dienst in het district Gelderland heeft nu ook varkenspest geconstateerd op drie bedrijven in het Betuwse Bem- mel. Varkenspest heerst zoals ge meld ook in de gemeenten Barne- veld en Ede. Akzo hoopt voor de rest van dit jaar op continuering. Dat het in de laatste maanden bij Akzo zoveel beter ging, is niet in de laatste plaats te danken aan de chemische vezels, waar vooral in de Verenigde Staten en Engeland van een opleving sprake was. Het prijsniveau van een aantal textielga- rens heeft zich enigszins hersteld na de grote prijsdalingen in 1971 en 1972. Terwijl het bedrijfsresultaat voor het hele concern ten opzichte van het eerste kwartaal van 1972 met 24 pet. verbeterde (van 154,5 mil joen tot 192,3 miljoen) was ditzelf de bedrijfsresultaat in de sektor che mische vezels 30 pet. hoger. Tegeno Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM In 1952 ging bijna de helft van de Engelse uitvoer naar de ex-kolonlën. Slecht één/kwart ging naar West Europa. Daarom profiteer de Engeland onvoldoende van dc ge weldige economische expansie van Eu ropa. De heer Van Zonneveld schrijft dat in het proefschrift waarop hij gis teren aan de Vrije Universiteit pro- mobeerde tot doctor In de economie. Hij vergelijkt in de dissertatie de be talingsbalansen van West-Duitsland en Engeland tussen 1950 en 1970. Als verdere oorzaken van de economi sche achterstand in Engeland noemt dr. Zonneveld hel niet toetreden tot de EEG in 1958 Engeland over schatte zijn eigen mogelijkheden, het afwisselend remmen en stimuleren van de economie waardoor het be drijfsleven in onzekerheid kwam tc verkeren en tenslotte de devaluatie van het pond, die naar zijn mening enkele jaren te laat kwam. Het Is niet zo. aldus dr. Van Zonne veld, dat het Engeland na de tweede wereld oorlog economisch zo slecht is gegaan omdat daar zo weinig werrl ge werkt en de rust aan het arbeidsfront ontbrak. Dit in tegenstelling tof Duitsland waar vlijtg werd gewerkt. Een en ander heeft in Engeland zeker nadelig gewerkt maar bovenstaande oorzaken zijn volgens dr. Zonneveld belangrijker. AMSTERDAM —De Nederlandse banken gaan bij het doen van uitbeta lingen scherper letten op legitimatie bewijzen. Naar aanleiding van enkele recente oplichtingsgevallen hebben met name de Rabo-bankcn en de Am- ro-banken daartoe besloten. De geno men maatregelen zullen niet openbaar worden gemaakt om de effectiviteit ervan niet bij voorbaat te ondermij nen. Woordvoerders van genoemde banken wijten de vele gevallen van oplichting o.a. aan onwetendheid van het loket- personeel. Door de grote doorstro ming van dit personeel blijft het moeilijk de controle van legitimatie bewijzen zo optimaal mogelijk te ma ken. aldus een zegsman. Een andere factor is de houding van het publiek. Veel mensen worden kwaad als veel vuldig naar paspoort e.d. wordt ge vraagd. Soms gaat men daarbij zo ver. dat rekeningen worden opgezegd. ver de 11 ,pct. omzetstijging voor de hele groep, staat er een van 20 pet. bij de chemische vezels. De overige hoofdproduktgroepen werkten in het eerste kwartaal beve- digend, alleen verkopen van wegen- zout bleven zowel in de VS als in Eu ropa beneden de verwachtingen door de zachte winter. Gewijzigde valuta koersen drukten overigens de concern- omzet 2 pet. De kwartaalcijfers werden meegedeeld in de jaarvergadering. President-com missaris dr. J. R. M. van den Brink zei er in een inleiding dat er veel kri tiek is op mutinationale concerns (zo als Akzo). Hij betreurde het echter, dat op politiek gebied de internatio nalisering en het scheppen van een positief gericht bovennationaal beleid nog steeds sterk achterblijven bij de internationale ontwikkeling op econo misch genied. Van die ontwikkeling zijn de multinationale bedrijven een voorbeeld. Door een zekere onmacht de politieke structuren aan te passen aan de eisen van de huidige internati onale samenlevingwordt de multina tionale onderneming, die in feite een voortrekker is, maar al te gemakkelijk tot voorwerp van kritiek gemaakt, al dus dr. Van den Brink. De president-commissaris noemde ach tergebleven internationalisering van de politiek ook bij het Europees in dustriebeleid. Dat is echter, zo meent dr. Van den Brink niet meer dan een anti-kartelbeleid en begint steeds meer te lijken op de Amerikaanse an ti-trustwetgeving. Echter: de situatie rond economische aanpassing en mo- biliteir van de arbeid is hier heel an ders dan in de VS. AMSTERDAM De Duitse financiële groep Vermögensverwaltung heeft een proces aanhangig gemaakt tegen de Verenigde Nederlandse Tapijtfabrie- ken en de AMRO-bank. De Duitsers betwisten de geldigheid van een on derhandse aandelenuitgifte van Vene ta bij dc AMRO-bank in het vorige najaar. Met de stemmen van de AM RO-bank kon Veneta er in november een statutenwijziging door krijgen, die de uitgifte van preferente aande len mogelijk maakt. Op 22 mei zal het proces beginnen. Vermögensverwaltung heeft zich steeds tegen deze statutenwijziging verzet Kennelijk heeft de Duitse groep nu moed geput uit het feit, dal Westertoren onlangs in een enigszins vergelijkbare kwestie in hoger beroep van de Verenigde HVA-maatschappij- en gewonnen heeft. Volgens Veneta is het hier geen geheel identiek geval lndust. Sporen Util. Obi. Mods 8 mei 956.58 186.90 108.80 74.70 516.6 9 mei 949.05 185 47 108.48 74.59 514.5 10 mei 939.34 183.23 108.29 74.64 514.9 /land. Obl. Tot. H. L. 8 mei 13.730 1.759 813 595 9 mei 16.050 16.660 1.777 691 741 10 mei 13.520 13.730 1.758 462 931 Koersen in Montreal Nat. Gas Mass Ferguson Nat. Resources Shell Canada 8.73L 8.661 16% 19 Vil 8.63L 18% De herstructerering, aldus het ver slag, is thans voorbij en over het lo pende jaar wordt een verdere verbete ring van de resultaten verwacht. In het thans lopende boekjaar is een in- een verslaggever - De Edese wethouder G. W. is van mening dat in het uit 1804 rende huize Kernhem, dat op de umentenlijst staat, het melkhygië- n onderzoekcentrum moet worden 'isvest. Dit instituut is thans ver- d over drie plaatsen: Wageningen, e<i en Maastricht. 'estiging van dit instituut in Ede Jetekenen dat Ede een zuivelcen- 1 wordt, want in deze plaats is al dsvest het Nederlands instituut zuivelonderzoek. Op het terrein dit NIZO wordt binnenkort bo eien de rijksdienst zuivelpro- geskundigen, de voormalige consulentschappen, gevestigd. Kernhem in Ede moet volgens iouder Bos binnen een jaar een "uming hebben om niet verder af leleo. Nijverdal-Ten Cate ALMELO De vraag naar de pro dukten van Nijverdal-Ten Cate is in de tweede helft van 1972 geleidelijk verbeterd en in de eerste maanden van 1973 heeft deze opgaande lijn zich voortgezet. Enkele verliesgevende sec toren werden in 1972 gesaneerd en de resultaten daarvan zullen in 1973 merkbaar zijn. Hiertegenover staan forse stijgingen in de sfeer van-grond stoffen- en arbeidskosten. Daarnaast is in de eerste maanden van het jaar enige sociale onrust ontstaan. Over het geheel genomen is de raad van bestuur gematigd optimistisch over de vooruitzichten voor 1973, aldus staat in het jaarverslag. In 1972 daalde de omzet van 401 min tot 364 min. De oorzaak hier van ligt ten dele in de sluiting van twee fabriekscomplexen. Het bruto-re- sultaat liep terug van ƒ36,3 min tot 31,3 min en de netto-winst was 2 ton lager en kwam uit op 5,3 min. Zoals reeds is gemeld zal het dividend op 6 pet gehandhaafd blijven. Mede door de sluiting van de Henge lose fabriek is het personeelsaantal met 560 teruggelopen tot iets meer dan 7600. De onderneming denkt door de vergroting van'de EEG de afzetmo gelijkheden te kunnen vergroten, in hoeverre de Britse concurrentie op het vasteland voor Nijverdal-Ten Catp voelbaar zal worden, is thans nog moeilijk te voorspellen, aldus het ver slag. In de Droduktiesector werd het uitge stippelde beleid voortgezet: geleidelij ke vermindering van traditionele spin- en weefcapaciteit, gepaard aan diepte-investeringen om de produkti viteit te verhogen. De totale investe ringen waren bijna 18 min, waarvan ongeveer 3 min in deelnemingen en joint-ventures. Amfas ROTTERDAM De Amfas Groep (verzekeringen) heeft in 1972 de net towinst zien stijgen van 15,2 mil joen tot ƒ16,1 miljoen. De groep, die, zoals gemeld het premie-inkomen met ruim 13 pet. zag toenemen tot 410 miljoen had op 31 december een ver zekerd bedrag van 9,98 miljard (v.j. 8.87 miljard) in de sektor levensverze keringen. Aan houders van levensverzekerings polissen is in de vorm van rente- standkortingen, verhoging van het verzekerd bedrag en dotaties aan jaar- kassen 16,9 (14,8) miljoen uitge keerd. Amfas heeft een dividend voorgesteld van 4,20 (ƒ4). Nationaal Grondbezit DEN HAAG Nationaal Grondbezit neemt tegen betaling in contanten het gehele geplaatste aandelenkapitaal van verzinkerij Dieren in Dieren (GW over. De SER-fusieregels zijn in acht genomen, zo heeft Nationaal Grondbe zit medegedeeld. De verzinkerij Dieren heeft 81 werk nemers in dienst, terwijl de eveneens bij de transactie betrokken dochteron derneming Draadnagelfabriek Tudra- na 29 werknemers telt. Het ligt in de bedoeling dat het bedrijf als zelfstan dige eenheid binnen concernverband onder gelijke directie zal blijven voortbestaan. Berenschot BRUSSEL Vijf Europese adviesbu reaus voor organisatie en beleidsvor ming hebben een consortium opge richt onder de naam Consult-Eur. Dit consortium wil ondernemingen in de EÉG-landen gaan adviseren bij hun grensoverschrijdende activiteiten en de EEG-autoriteiten van advies die nen over hun te voeren industrialisa tiebeleid. Raadgevend bureau ir. B. W. Berenschot is de Nederlandse partner van het consortium. Trossel Brillen SASSENHEIM Trossel Brillen in Sassenheim wil naast de nu bestaande contactlenzen en brillencentra in Sas senheim, Lisse, Beverwijk en Alphen aan de Rijn zich in ongeveer 20 koop centra in de Randstad vestigen. Pieterman SCHIEDAM Voor de fabricage van gehard veiligheidsglas gaat Pieterman.' de VPStigino in r*o-«nl/lp (Fr uit. lv.-«!rlr.n. Mót dc I,. ih!» in gebouwen en installaties is 6 min gemoeid. Het nieuwe bedrijf in Oos- terwolde zal aan 80 tot 100 mensen wérk geven. Reden is dat uitbrei dingsmogelijkheden in Zoetcrmeer be perkt zijn. vesteringsprogramma goedgekeurd dat omvangrijker is dan ooit te voren. 'Het bedraagt circa 50 tot 55 min, waarvan 30 (v.j. 17) een bedrag even groot als de afschrijvingen in 1973 zal worden gerealiseerd. De orderportefeuille bedraagt op het ogenblik ƒ1,1 miljard. Dat is onge veer gelijk aan een jaar geleden. 'De opdrachten zijn van betere kwaliteit dan in jaren is voorgekomen.' Een be roep op de kapitaalmarkt is in de na bije toekomst niet te verwachten. Personeel Het personeelsbestand, dat in 1972 o.m. ten gevolge van reorganisaties en bedrijfssluitingen met ruim 2000 man verminderde, zal in het lopende boek jaar met nog ongeveer 300 dalen. De ze daling zal in hoofdzaak worden veroorzaakt door niet-vervanging van mensen die met pensioen gaan. Daar naast zal aan de ene kant een aantal mensen afvloeien in verband met de nasleep van reorganisaties, terwijl daartegenover een gelijkwaardig aan tal mensen zal worden aangetrokken op afdelingen waar de conjunctuur dit vereist. De heer Sickinghe wilde niet ingaan op twijfels die hier en daar zijn opge doken over de absolute noodzaak de fabriek van rollend materieel te slui ten. 'Dit wil ik er alleen over zeggen: de fabriek met 1200 werknemers kon beslist niet worden gehandhaafd.' De helft van de totale VMF-omzct is vorig jaar in het buitenland bereikt. De buitenlandse vestigingen dragen in belangrijke mate bij tot het bedrijfs resultaat. Deze internationalisering zal krachtig worden bevordèrd naast versterking van de activiteiten in het binnenland. In het lopende boekjaar verwacht de VMF voor haar energie- divisie een opdraehtpakket voor de snelle broedreactorinstallatie te Kal kar (West-Duitsland) te krijgen van enkele tientallen miljoenen guldens. NEW YORK ACF Industrie Alreo Allied Chemical Alum Co of Am American Brands American Can Am Cyanamld Am Electr Power Am Metal Climay Am Motors Ani Smell C Ref Am Tel ti Tel Ampex Anaconda Armco Slecl Atlant Richfield Benclix Delhi Steel Bueing Burlington Ind Can Pacaflc Ry Celanese Chase Manhattan Chesap ti Ohio R Chrysler Cities Service Colgate Falmulive Guit Industries Commonw Edison Cons. Edison Cont Can Coni Oil Curti6s Wright Curtlss Wright A Dart lnd Deere and Co Dow Chemical Du Pont (El> Eastman Kodak First Nat City Admiral Corp Allengheny Puw Ak/ona Am Standard Amsted Ind Can Breweries Ce'tto Chadbourn Goth Chase Select Fd Columbia Gas Comlnco Cont Telephone 9/5 10/5 49 49* 13% 13% 34% 35 62% GO N 40% 40% 32% 32% 27% 26% 26 28 3.1 32% 7% 7% 19% 19% 53- v 53% 4 s V.j - 19o 18% 24 23% 841 3 83% 39% 39» 32% 32%- .4% 44% 13% 43% 1% 30% 47 46% 33% 38% 23% 23% 29% 29% 9 11 10.12 31% 31% - 30% Fluor Corp Gen Electric Gen Fonds Gen Motors Gen Publ Util Gen Tel Tel Getty Oil Giletle Gimbel Brothers Goodyear l and B Gulf Oil Illinois Ccntr insilco Int Busin Mach Intern Harvester Int Nick of Can int Paper Int Tel 'Tel Ling-Lemco V'ough Litton lnd Lockheed Alrcralt Marcor Martin Marietta May Dep Stores :t: McDonnell Duugla Mobil Uil Corp Nat Biscuit Nabisco Nat Distillers Nat Gypsum Nat Steel Nat Lead Ind Int Buk for Ree Int Flav Krag Int Paper (S 4) 20% 203 29% 29% 132% 132". 58% 58% Pac Gas and El 26% Pcnn Central 2VS Pepsico - 83% Phelps Dodge 42U Philip Morris 123% Phillips Pclr 483* Procter Gambl 102% Inlerspar Kansas C Leasco Lone Star Cemi l.ehman Madison Fund RCA 29% 28% Republic Steel 29% 45% Reynolds Ind 46% 44 Royal Dutch Petr 44% 25% Santa Fé lnd 26% 9» Sears Roebuck 99% 51 Shell Oil 51% 19 Southern 18'. 33% Sutiihorn Pacific 34 34% Railway 35e 40% Sperry Rand 40'. 78% Stand Oil Calif 81 90% Stand Oil Indian» 90% 95 Exxon Corp 94% 47 Studebaker Worth 47% 53% Sun Oil 53% 36V. Texas Gulf 38 192% Texas Inst 191% 12% Transamerlca 12% 84 Unilever Union Carbide 42'. 41% Uni Royal 12% 12% United Aircraft 38% 38 United Brands 8% 8% US Steel 34% 34% West Union Tel 27 1. 27 Westinghouse El 34% 33% Woulworth 20% 20% Nat Can 11%0 11% NY Centr A 6% 6% North West R 64% 64% N Am Phillips Co 26% 26% Occidental Pctr 10% 10% Pacific Light 23 22% Public Scrv - 19% Standard Brands 54%e 55 Tandy 25% 24% Union Electr 17% 17% United Corps 8% 8% United Gas 17% 17% Western Bancorp 32 31%

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 21