Mitchell en Stans voor de rechter UW neme... aandam in ramp itkomen Zuidvruchten ic andaag- tëdiging Sibinet )pklaringen Paspoorten voor Libië in Arabisch Dode en gewonde bij autobotsing In deze krant bescherm uw huis PALLADOX Scholieren stalen bijna tien mille en gelden voor mbardementen erika in Cambodja Fikse straf voor Rap Brown Bankdisconto VS omhoog Varkens verbrand Bezoek aan Rusland begonnen krant SSjSSSgsgS va,\VaaK"ag vefl<0 hv PASSÉS-! bon op de bres voor een sterke christelijke pers Nieuwe Leidse Courant STELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is gheblevan mijn hert in teghenspoet!" VRIJDAG 11 MEI 1973 54ste jaargang no. 34 haat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Verhuur van gedistingeerde gelegenheidskleding MODEHUIS SLOOS Stille Rijn 11 - Leiden - Tel. 20868 Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur jctaculaire brand :en onzer verslaggevers JDAM Terwijl tientallen weermannen bezig waren het nablussen, constateerde immandant van de Zaanse Iweer, de heer P. Holleman •middag, dat een ramp was omen. Die ramp had zich en voordoen, wanneer het iorgebouw van de Koninklij- outhandel William Pont in lam vlam had gevat of wan de gasbuis, die onder de toe- ibrug tot het eiland in de taan, waarop de houthandel irestigd loopt, niet tijdig wa« loten. akten twee mensen gewond: een ige typiste, die door de rook be id werd, en een 30-jarige brand- lan, die aan zijn hand gewond and bij de houthandel William begon rond half 11 gistermor- let vuur ontstond vlak naast de igsbrug in een in aanbouw zijn- oogkamer, waar lassers aan het waren. Binnen enkele seconden de droogkamer in lichter laaie. iland in de Voorzaan raakte di van de buitenwereld afgesleten de metershoge vlammen, die tot rde etage van het hoofdkantoor, an de andere kant van de toe- weg staat, reikten. 'Het is een dat in het kantoor geen uitbrak. Want het vuur laaide op. Aan de overkant van de is zelfs een garage in brand ge Nixons ex-ministers bij ICC-schandaal betrokken WASHINGTON (Reuter, UPI, AP) De voormalige Amerikaanse minister van justitie, John Mitchell, en de vroegere minister van handel, Maurice Stans, zijn gisteren door de justitie in staat van beschuldiging gesteld in verband met een geheime bijdrage van 200.000 dollar aan het comité voor de herverkiezing van president Nixon. Een beeld van de bluswerkzaamheden in Zaandam. Een tijd lang bestond onzekerheid over de vraag of er slachtoffers waren gevallen. raakt door de vonkenregen', vertelt een brandweerman naderhand. De 120 mensen die op dat moment in het kantoor werkzaa mwaren, verlie ten het pand snel. Een twintigtal mensen probeerde via de fietsenstal ling de brug te bereiken, om zodoen de naar het vastenland te vluchten. Deze poging mislukte. Vier mensen sprongen daarop in de Zaan. Drie zwommen naar de overkant, een man werd door een boot opgepikt. De in middels gearriveerde brandweer con centreerde zich onmiddellijk op de redding van de in de fietsenstalling opgesloten mensen. Via brandladders konden deze in veiligheid worden ge steld. Geen paniek De overige personeelsleden zijd op het eiland gebleven. 'Er ontstond geen paniek in het kantoor', vertelt de president-directeur van William Pont later. 'Maar toen het ineens don ker werd, de vlammen hoog oplaai den, en de ruiten van het kantoor sprongen, waren de mensen wel ang stig.' De 120 brandweermannen van de vrij willige Zaanse brandweer, geassisteerd door de bedrijfsbrandweer van Bruyn- zeel, werden het vuur snel meester. Maar tot 12 uur bestond er geen ze kerheid of de brand geen slachtoffers had geëist en deden vele geruchten over gewond'en de ronde. Op dat tijd stip werd begonnen met het controle ren van her personeelsbestand. De brandweer heeft nog tot gistera vond nabluswerkzaamheden verricht. De schade van de bedrijfsbrand is nog niet met zekerheid vast te stellen, maar de directie van de houthandel gaf als eerste raming tussen de een en twee miljoen gulden op. De bijdrage was afkomstig van de fi nancier Robert Vesco, die ook in staat van beschuldiging is gesteld, evenals Harry Sears, een voormalige Republi keinse leider van de senaat van New Jersey, die in deze zaak een bemidde len de rol heeft gespeeld. De dagvaarding tegen dit viertal omvat zestien punten, die betrekking hebben op samenzwering, tegenwer king van het gerecht en tegenwerking van een crimineel onderzoek. Tegen Mitchell en Stans zijn op nog zes pun ten aanklachten ingediend. Op elk van de tenlasteleggingen staat een maximumstraf van vijf jaar gevange nis en boetes variërend tot tiendui zend dollar. De 37-jarige Robert Vesco, de vroege re president-directeur van Internatio nal Controls Corpration (ICC) is, naar verluidt, uit het land vertrokken tijdens het onderzoek door de grand jury. Mitchell en Stans zouden van hem 200.000 dollar hebben ontvangen in ruil voor pogingen om een onder zoek naar Vesco door de Amerikaanse vereniging voor de effectenhandel te beïnvloeden. Het oorspronkelijke onderzoek tegen Vesco betrof zijn handelingen in de Investors Overseas Services (IOS). Hij zou 224 miljoen dollar hebben onttrokken aan de vier gezamenlijke fondsen, die door IOS Oud-minister Mitchell werden behee/st. Vesco was eens hoofd van de IOS. Mitchell en Stans hebben gisteravond laten weten, dat zij pnschuldig zijn en verzekerden, dat zij zouden worden vrijgesproken. Mitchell: 'Er zijn van mijn kant geen foutieve handelingen verricht en voorzover mij bekend, geldt dat ook voor alle andere perso nen, die bij deze zaak betrokken zijn Ik ben er zeker van, dat ik zal worden vrijgesproken.' onze parlementaire redactie HAAG Na lang duwen en èn is gisteravond het probleem e staatssecretarissen in het kabi- !n Uyl opgelost. Vanmorgen om lf begint de oprichtingsvergade- vaii het kabinet. De bcwindslie- tullen vanmiddag door de konin- orden beëdigd. (bkVag. 5 gezegd name binnen de vakbewe- is een opleving te constate- van militant anti-kapitalisme. rdoor conflicten niet slechts om de koek, maar om de ge- bakkerij Prof. dr. W. Albeda op congres over harmonie en conflict (ADVERTENTIE) tklaringen, maar ook plaatse- k enkele buien. Maximum- mperaturen rond 12 graden elcius. Matige tot krachtige estelijke wind. ORGEN EN OVERMORGEN: iranderlijk en iets hogere mperaturen. orgen zon op: 04.51 onder: 20.22 maan op: 15.34 onder: 02.38 4 groene paprika's - 8 eetl. gekookte rijst -2 eetl. rozijnen - 2 eetl. fijn gehakte hazelnoten - 30 gr', boter - 1 eetl. gehakte peterselie -1 theel. paprikapoeder-bouillon - tomaten puree - 7 ui. Turkse gevulde paprika's Maak de paprika's schóón. Fruit gesnipperde ui en hazelnoten, pe terselie en paprikapoeder en voeg de rijst toe. Na 3 minuten roeren de geweekte rozijnen erbij. Vul met dit mengsel de paprika's (3/4), zet ze rechtop in een pannetje, giet er hete bouillon met tomatenpuree op, 3 kwartier stoven. Stoofvocht binden. Lekker met gegrilld vlees en stokbrood. Smulpapen kunnen een boekje met leuke Zuidvruchten-recepten aan vragen bij antwoordnummer 3212, Amsterdam (geen postzegel nodig). TRIPOLI (AP) De regering van Libië heeft gisteren een aantal uitzon deringen bekendgemaakt op de eis dat de paspoorten van alle personen, die het land binnen willen komen, een Arabische vertaling bevatten. In een nota aan alle ambassades maak te het ministerie van buitenlandse za ken bekend, dat de uitzonderingen gelden voor de volgende categorieën gasten van de regering, beman ningsleden van schepen en vliegtui gen, technici, deskundigen en advi seurs, waarvan de diensten worden ingeroepen door de regering. Een Arabische vertaling in het pas poort blijft nog steeds vereist voor toeristen, zakenlieden, journalisten en waarschijnlijk diplomaten. Sommige diplomaten schijnen in Tripoli echteri als 'gasten-van cie regering' hiervan uitgezonderd te zijn. OMMEN Bij een verkeersongeluk op de rijksweg Zwolle-Ommen bij Varsen is gisteren de 31-jarige mevr. W. Hendriksen-Rouffaur uit Ommen om het leven gekomen. Haar man werd ernstig gewond. Binnenland Blinden en de overheid Buitenland (ADVERTENTIE) en veefpaai hél bovendien - Mil de nieuwe muurcoating waarop luchtverontreiniging minder vat heeft Vuilafstotend en kleurecht Verfraait en beschermt Geen onderhoud Voor elk bouwwerk Op elke ondergrond 12 hel dere fris-blijvende kleuren, waaronder spier wit 10 jaar garantie. Stans zei: 'Ik ben diep getroffen door de actie van de grand jury. Lk heb volledig vertrouwen in God en in de Amerikaanse justitie.' Mitchell en Stans zijn ook betrokken bij het Wa- tergate-schandaal. President Nixon heeft gisteren een aantal nieuwe top functionarissen aangesteld, die de plaatsen moeten vullen van hen, die in andere functies zijn benoemd of die door de Watergate-affaire tot heengaan werden gedwongen. Minister van defensie wordt James Schlesinger, tot nu toe directeur van de geheime dienst (CIA). Hij volgt Richardson, nu minister van justitie, op die het schandaal tot de bodem moet uitzoeken. John Connally, de onlangs van demo craat republikein geworden voormalig minister van financiën wordt tijdelijk Nixons adviseur voor binnen- en bui tenlandse zaken. Plaatsvervangend di recteur operaties William Colby van de CIA wordt directeur van de dienst. Fred Buzhardt, die een hoge functie op het ministerie van defensie be kleedde, is nu tijdelijk aan het Witte Huis verbonden en belast met zaken die betrekking hebben op het onder zoek naar de Watergate-zaak. Zie verder pag. 9. DEN HAAG Vier middelbare scho lieren van 15 en 16 jaar hebben be kend verantwoordelijk te zijn voor veertig tot vijftig insluipingen, in klimmingen en inbraken waarvan be woners van de wijken Morgenstond en Moerwijk de laatste twee maanden de dupe geworden zijn. De jongelui, die aangehouden konden worden door de oplettendheid van twee zoons van een politieman, maakten bijna 10.000 buit en wat goederen, die links en rechts aan vriendjes cadeau gedaan werden. Het geld werd ver brast op de kermis aan snoepautoma ten, patat-met-of-zonder en cafébezoek. De jeugdige criminelen gingen mees tal in de avonduren op pad en richt ten hun aandacht op woningen waarin geen licht brandde. LEIDERDORP Prinses Margriet hoopt omstreeks oktober van dit jaar lit nieuwe St. Elisabeth-ziekenhuis te Leiderdorp officieel te openen. Het bestuur wil met de opening wachten tot ook de omgeving van het zieken huis haar definitieve vorm heeft ge kregen. zend deze bon, In open ongefrankeerde enveloppe aan: Bouw-Chemie Zijlstra B-V.,.,, Machtiging 68, Doorn. Tef: 03430 - 26 98 (ADVERTENTIE) 1HINGTON (Reuter, UPI) Voor eerst in de geschiedenis van de ring-Nix-on heeft het doorgaans conservatieve Huis van Af gevaar- en een voorstel verworpen van de dent inzake de oorlogvoering in ■China. 219 tegen 188 stemmen van het I een amendement aan van de ocratische afgevaardigde Joseph abbo, waarin het verzoek van pre- it Nixon werd afgewezen om eén ig van 430 miljoen dollar uit an- fondseii van het regeringsbudget het ministerie van financiën over evelen. Minstens 175 miljoen dol- van dat bedrag was bedoeld voor Amerikaanse bombardementen in bodja en voor andere oorlogsdoel en. aantal conservatieve Republikei- en Democraten, die voorheen al- de regeringspolitiek in Indo-China len gesteund, stelden zich ditpiaal iet standpunt dat de bombarde- enin Cambodja ongrondwettig omdat ze niet van tevoren door Congres zijn goedgekeurd, on dat inloos zijn omdat de Amerikaanse ^gevangenen uit het naburige nam weg zijn. NEW YORK (AP, UPI) —Een rech ter in New York heeft de voormalige negerleider II. Rap Brown tot een gevangenisstraf tussen vijf en vijftien jaar veroordeeld wegens een gewapen de aanval op een politieman na een overval op een bar. Het proces tegen Brown heeft drie maanden geduurd. Brown nam in mei 1967 als opvolger van Stokeley Carmichael de leiding over van de zogeheten Studenten Coördinatiecommissie voor geweld loosheid, eui groep Amerikaanse ne gers die leiding gaf aan militante col legae. Andreotti hekelt fascisme Nixons afgang en Europa... Kerk Kom over de brug: 40 mille per dag Sport Amateur-wielrenners profs als 13 Men schrijft ons Puzzel Familieberichten WASHINGTON (Reuter). Het Amerikaanse bankdisconto is gistera vond verhoogd van 5,75 naar 6 pro cent. ROTTERDAM Bij een brand in een varkensstal aan de Overschiese- weg zijn vier varkens in de vlammen omgekomen en twee gewond. De brand is vermoedelijk ontstaan door liet overwaaien van vonken van een smeulende hoop afval. Een buurman van de eigenaar van de stal ontdekte de brand en waarschuwde onmiddellijk de brandweer, die niet kon voorra men dat één stal geheel uitbrandde. Prinses Beatrix en prins Claus begonnen gisteren hun bezoek aan Rusland met de bezichtiging van het Kremlin in Moskou, waarna in de avonduren een voor stelling werd bijgewoond van het staatspoppenthcater van Sergy Obrassow. Het prinselijk paar werd bij aankomst op het vliegveld niet met groot cere monieel begroet. Het betreft namelijk geen officieel staatsbezoek maar ecu studie-reis door de Sowjet-Unie. Wel wapperden op het vliegveld Russische en Nederlandse vlaggen. Namens het presidium van de Opperste Sowjet (het Russische parlement) werd het paar begroet door de plaatsvervangend voorzitter, Michael Jasow, die presi dent Podgorny vertegenwoordigde. Verder waren ter verwelkoming aanwezig de burgemeester van Moskou en de Sowjet-ambassadeur in Den Haag Alexander Romanow, die de reis verder zal meemaken. ADVERTENTIE KUNSTHANDEL gieter cSch een b.u. TENTOONSTELLING t.m. zaterdag 19 mei 1973 (dagelijks van 11-17 uur beh. zondag) Zeestraat 50 - Den Haag fr|SS ,w raU1 „nadre noteer als nieuwe abonnee naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Naam: Adres: Plaats: Betaalt per.- maand; kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Opgegeven door Naam: Adres: Placts.- Ik ontvang als beloning het aangekruiste 1 J mapjes postpapier met enveloppen D pletine schaaltje (flessen onderzetter) handige paraatmap met briefpapier en pen d°e Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1