eken naar een borteur in VS 'Allegro' voor Austin autobiografie Een miljoen Audi's 'Een moord is een moord is een moord' Taak uitzendbureau nog zeer beperkt Filmbeeldjes Kapper wordt zeven proeent duurder Informatie tocht over kerncentrale in Zeeland Sfetens- aarden gaan Slicht mee limen in bossen alisten oneens Lardinois boterverkoop jKAV- lARTET VRIJDAG 11 MEI 1973 AUTONIEUWS/FILMS T11/RHL17 Stephane Audran en Robert Hos sein in 'Een moord is een moord'. Ondanks de titel van de film is de moord waarover het daarin gaat geen moord maar een ongeluk. Dat best van pas komt. Want de getrouwde burger met vriendin wou zijn lastige jaloerse invalide vrouw wel kwijt. Dat geeft hem toch een schuldgevoel. En het maakt de mensen, en de politie, van het Franse próvincieplaatsje ge makkelijk argwanend. Een geheimzin nige handige afperser ziet daar brood in. Hij gaat er gewoon, met allerlei motieven, aanwijzingen, en zichzelf als medeplichtige, een moord van ma ken. Zodat de weduwnaar en zijn vriendin, die met alle schijn tegen niet naar de politie durven, het steeds benauwder krijgen. Daar komt dan nog bij dat de overledene een twee lingzuster had die, goed gek, haar plaats in het huisen in de rolstoel inneemt, en ook van moord overtuigd is. Een commissaris die af en toe ver dacht en verdenkend komt neuzen, maakt het geval nog ondragelijker. Regisseur Etienne Périer heeft die achterbakse sfeer in dat plaatsje met nette mensen die van alles te verber gen hebben, wel benauwend weergege ven. Hij had er ook goede spelers voor: Jean-Claude Brialy als de we duwnaar die toch niet geheel te ver trouwen is; Robert Hossein als de glimlachend treiterende psychologi sche afperser: Stéphane Audran als de boosaardige invalide en als haar waanzinnige zuster; Michel Serrault als een achterdochtige politie-ambte- naar; Catherine Spaak als het vrien dinnetje in het plaatselijke boetiekje. En de toeschouwers worden lang in het onzekere gelaten hoe het precies zat en hoe het zal aflopen. Ook nog verrassend, want als het stel voor een goed alibi heeft gezorgd om de afper ser koud te maken, hangt die al aan een boom in het park. En wie dat dan weer deed is weer wat anders, zo dat de film wel onderhoudend is voor wie het allemaal wil weten. (Amsterdam-Cinetol, 18 j) Le Rempart des Béguines: erg ouderwets 'Le Rempart des Béguines' (het bete kent zoiets als 'De Nonnensteeg') van reigsseur Guy Casaril is gebaseerd op het gelijknamige boek waarmee Fran- Coise Mal'lett-Joris in 1951 debuteer de. Het deed toen nogal wat stof op waaien, want het ging over een lesbi sche verhouding en Frangoise was net twintig toen ze het schreef. Jonge, jonge, jonge wat een ouderwet se, gedateerde film is dat geworden! Daar wordt gepeuterd in de psyche van vrouwen, die geheel en al niets anders te doen hebben dan zich te la ten onderhouden door een rijke in dustrieel en dientengevolge ongeveer net zo interessant zijn als fraai gebor duurde anti-makassars. De een is zijn maitresse, de andere zijn dochter, ze beginnen alras met elkaar te vrijen, er komt nog een doodarme schilder tussen en ook ijlende koortsen ver duisteren het zwerk en tenslotte laat de maitresse zich temmen in het veili ge huwelijk. Alhoewel de dochter voor deze lafheid niets dan een min achtende lach over heeft, zien we haar precies hetzelfde pad opgaan. Wat moet het arme kind anders? Ze kan alleen maar elegant lopen. Wat geraffineerd allemaal! en hoe ragfijn, als stoffige spinnewebben! Nicole Courcel en Anicée Alvina, die de hoofdpersonen spelen, zijn zeer fraaie wijfjes. En daarmee is het beste van de film wel gezegd. W.W.-B. (Amsterdam, Calypso, 18 jr) Van een verslaggever AMSTERDAM Slechts ongeveer een half procent van de beroepsbevol king neemt via een uitzendbureau als tijdelijk werker deel aan het arbeids proces. Dit zijn per jaar zo'n twintig tot dertigduizend personen die samen nog geen 300 miljoen gulden verdie nen. Deze gegevens werden bekend ge maakt door de heer W. Ruggenberg, voorzitter van de Algemene Bond Uit zendbureaus (ABU) op een bijeen komst in Amsterdam. 'De omvang van de gezamelijke uit zendbureaus van Nederland mag dan respectabel worden genoemd, maar is in feite toch nog duidelijk beperkt', aldus de heer Ruggenberg. De totale beroepsbevolking van Nederland be draagt ruim 4,7 miljoen personen. De meerderheid van de ingeschreven krachten bij de uitzendbureaus be staat uit vrouwen, 64 procent. Van de ze vrouwen is ongeveer de helft ge huwd. Steelyard Blues: net vuurwerk door Sicco de Jong id a Man is vrij vertaald: op zoek naar een aborteur. In New York. Nu is daar abortus in zie- izen legaal, maar voor een kostschoolmeisje is het tocli nog lastig als vader en moeder liet niet weten. Slapstick, maatschappijkritiek en doodgewone droefenisdat zijn geen gekke grondstoffen voor een goe de komedie, nieuwe stijl. Maar dan moet er wel een vakman in de buurt zijn, die de mouwen opstroopt om de boel van de grond te krijgen, want het is geen gemakkelijk karwei. Als de timing niet perfect is, om met het belangrijkste te beginnen, kun je het eigenlijk al wel vergeten. Welnu, de timing van Alan Meyerson's Steelyard Blues is allerminst perfect. In zijn moderne sprookje over een stelletje vreemde vogels die het opnemen te gen de kille maatschappij (een steeds opnieuw in de gevangenis belandende autowrakkenracer, zijn allemansvrien- din en zijn makker die in een afge dankte vliegmachine woont, om er en kelen te noemen) vallen morsdode plekken, omdat grappen of te lang worden aangehouden, of te schielijk worden afgekapt. Zijn toverlantaarn- procédé (van overgangen moet hij niets hebben, hij zet gewoon het ene plaatje na het andere in) werkt bo vendien erg vermoeiend. Myerson heeft ongetwijfeld beoogd met deze werkmethode een verfrissende naïevi- teit te bereiken, maar dat lukte niet best, 't lijkt te veel op onhandig ge stuntel. Er zitten een paar aardige fragmenten in de film (Peter Boyle doet heel fraai Marlon Brando na, dat is goed voor een uitbundige lach), maar die liggen te ver uit elkaar om de spanning erin te houden. De bit terheid over Amerika's verloederde samenleving komt eigenlijk nog het beste over, maar dat gevoel dwaalt een beetje verloren rond in een land schap van dunne grapjes. Jane Fonda en Donald Sutherland, het paar dat het zo opperbest deed in 'Klute', laat het in 'Steelyard Blues' voornamelijk bij rondhollen en bekken trekken. Als Myerson iets wil bereiken, zal hij toch wel moeten zorgen dat zijn vuur werk droog blijft. W.W.-B. Amsterdam-Cineac Reguliersbreistr., 14 jr) To Find a Man, naar Wilsons boek Weet Jij Soms Iemand?, dat ie dereen mag lezen, zuiver, voorzichtig over middelbare scholieren, ongewen ste zwangerschap en tijdige legale abortus in New York, werd 18 jaar gekeurd en mag hier dus niet gezien worden door rijpende jeugd die het ook kan overkomen. Samen Staan We Sterk wordt een film van circa vijf kwartier over sta king, bedrijfsbezetting, buurtacties, milieuvervuiling en zo, in Nederland, waaraan de Werkgemeenschap Kritie- se Filmers nu nog hard werkt om er ongeveer in juli actief en voorlich tend (met discussies) mee te gaan werken. In de Holland Festival Filmweek, van 21 tot 28 juni, zullen er in Cl- CAE-filmkunsttheaters in Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Utrecht, Gro ningen, Eindhoven, Nijmegen, zeven films van het festival Cannes worden vertoond. Zienema Oktopus draait vrijdag en zaterdag (11 en 12 mei) Mr. Freedom, een ongewone, satirische, politieke film van William Klein tegen veel wat in de USA toch 'freedom' heet. Zienema Oktopus brengt vrijdag IS en zaterdag 19 mei Kuhle Wampe, van Slatan Dudow, over Berlijnse werke lozen in 1932, naar een scenario van Brecht en Ottwald, met muziek van Hanns Eisler en Josef Schmid, en o.a. Hert a Thiele en Ernst Busch in hoofdrollen. Van een verslaggever AMSTERDAM De kappers zullen per 21 mei zeven procent duurder mo gen worden. Dc lonen van het kapper- spersonecl gaan dan negen procent omhoog. bende in Zuid-Amerika. Hij doet het eigenwijs toch zo goed alleen, tussen het heerlijke leven aan een zwembad van een luxe hotel door. De blonde, diie de bende op hem afstuurde krijgt hij gans verliefd aan zijn zij. Ook in bed, en dat mocht vroeger niet (ver toond worden) want Stella Stevens is mooi blank, en leuk, en Jim Brown (Slaughter) is een neger. Een forse, athletische, die hard kan knokken en hollen, maar ook rustig en lief kan zijn. Acteren kan hij ook, zodat hij een beste zwarte James-Bond is. Een superman die alle blanken, misdadig of niet, de baas is. In een opwindende strijd die we niet ernstig hoeven te nemen. Dat heeft regisseur Jack Star- ret ook niet gedaan. Dat wil zeggen: hij zorgde wel ernstig voor spannende gewelddadigheden dreunen en schoten bij de vleet, gierende en brandende auto's, vallende stuntlie- den, en zo maar hij deed er ook menig knipoog bij. De misdadigers bijvoorbeeld zijn met humor gespeel de vreemde types. Slaughters blanke hulp is een toegewijde stoethaspel. En ómdat Slaughter in zijn eentje de po litie al het werk uit handen nam wor den zijn moorden hem vergeven. Wie van James Bond houdt zal deze Slaughter ook wel mogen. B.H. (Amsterdam-City 18 j) Middenklasser met uitzonderlijk veersysteem JDe miljoenste Audi in de fabriek te Ingolstadt: tegelijk de honderd duizendste Audi 80. Het in 1965 opnieuw geïntroduceerde merk Audi heeft de produktie van één miljoen auto's bereikt. De miljoenste Audi, die in het Beierse Ingolstadt van de band liep, was tevens het honderdduizendste exemplaar van het Audi-model 80, dat in 1972 'auto van hel jaar' werd in Duitsland en Nederland. Het merk Audi maakt het voornaamste deel uit van het Audi-NSU-programnia, dat tot het VW-concern behoort. Oorspronkelijk dateert de merknaam Audi van 1909 en werd het merk in 1932 opgenomen bihncn de Auto Union, waarvan ook DKW deel uitmaakte. Na 1939 zijn er geen Audi's meer gemaakt, maar in 1965 verving dc viertakt Audi de tweetakt DKW door de plaatsing van een Mercedes-middendrukmotor in de DKW F 102. Met die motor heette de Audi 60, welk model thans door dc Audi 80 is vervangen. De Allegro heeft schijfremmen voor en trommelremmen achter met stan daard servo-bekrachtiging op de 1500 en 1750-versies. De vier versnellingen worden bediend met een pookje op de vloer, hoewel ook een automaat als extra leverbaar zal zijn. Verder ver schillen de modellen in uitrusting en zijn er twee- en vierdeurs typen. De Austin Allegro komt in het pro gramma van British Leyland naast de 1100-1300-serie en de Maxi. Deze wa gens blijven vooralsnog in produktie De introduktie in Nederland wordt eerst begin volgend jaar verwacht, omdat dan pas de export van de Alle gro begint. Voor de Britten, die ruim 160 miljoen gulden aan ontwerp, tes ten en produktieklaar maken van de Allegro besteed hebben, in elk geval tijd genoeg om eventuele 'kinderziek ten er in eigen land uit te halen. GM introduceert Buick Apollo General Motors heeft een compact-car voor het merk Buick uitgebracht. Het is de Buick Apollo, die in drie versies verschenen is: een Sedan, een Coupé en een Hatchback Coupé. De Sedan is vierdeurs, de Coupé tweedeurs en de Hatchback heeft een derde deur: een grote achterklep die toegang verschaft tot een bagegeruimte van 1,80 meter lengte. De Buick Apollo, waarvan de naam appelleert aan de ruimtevaart, wordt geleverd met zes- of achtcilinder van resp. 4,1 of 5,7 liter inhoud. Op speci ale bestelling is een automatische uit voering leverbaar. De Coupé's hebben een vinyl dak. De nieuwe Buick-serie is voorzien van de in Ameika vereiste botsbumpers, met balken versterkte portieren en on brandbare binnenbekleding. Praatpalen langs Rijksweg 12 Bij Maarn en Maarsbergen wordt de laatste hand gelegd aan een net van 125 praatpalen langs Rijksweg 12, de snelweg van Den Haag naar de grens post Berg bij Zevenaar. De praatpa len dienen om gestrande automibilis- ten langs deze oost-west-route de gele genheid te geven hulp in te roepen. Vooral bij ongevallen is deze direkte signalering van belang. Begin volgende maand zullen de praatpalen, die er dan staan, functio neren door verbinding met drie cen trales: te Rotterdam, Lexmond en Planken Wambuis. Alleen op het weg- vak tussen Oudenrijn en Houten zijn dan nog geen praatpalen geïnstal leerd. zelf een vervelend, ver- oppervlakkig en bijna hyste- und is. Maar deze, goed ge- door Pamela Martin, heeft een intelligente buurjongen, Dar- lonnor, die al haar moeilijkhe- slotte oplost. Meer om zichzelf jzen en een keer nuttig te zijn, liefde voor het meisje. Want vanger van een ander. De min- m een moeder van een vrien deed het, en die wil er niets maken hebben. ur Buzz Kulik, die naar de ro- eet jij soms Iemand' van S. J. werkte, maakte duidelijk dat van welgestelde ouders erg kunnen zijn. De ouders zijn hzélf bezig, en ze moeten zo >p reis met Kerst maar het zon- tiden. De jongen bijvoorbeeld n in het grote huis, met een >r, die hem niet mag, al helpt ze el. Vrienden komen nog bij et een paar meiden, maar wat ;st heeft Buzz Kulik maar weg- (wat een tekort is) of het is uitgeknipt. Het zoeken aborteur geeft een goed voorbeeld van hoe dat daar gaat bij de klinieken en, tenslotte, bij de dok ter diie het illegaal doet voor veel geld. Verhoudingen en omstandighe den. eerlijk weergegeven, zijn wel in teressant in de film. Wat er in de twee tieners omgaat komt er niet zo boeiend uit. Het meisje voelt eigen lijk maar weinig van alles, ze vindt het alleen maar vervelend, en de jon gen wekt ook niet veel emoties. Ben Huising (Amsterdam-Leidseplein-theater 18 j) 'Slaughter': voor wie ook van James Bond houdt Slaughter is slachting en de man die ze zo noemen kan er wat van. Ze hoe ven alleen zijn vader en moeder maar te vermoorden en de doden vallen bij bosjes. Eerst een paar verkeerde, op een vliegveld, maar daarom mag Slaughter dan de Amerikaanse politie helpen met het opruimen van een en Darren O'Connor bij de dokter in 'To find a man' Horrorfilm over griezel Blauwbaard De oude meester Edward Dmytryk heeft een zeer curieuze horrorfilm vervaardigd over de oude griezel Blauwbaard. In zijn versie is de le gendarisch e vrouwenmoordenaar een impotente, fascistische ostenrijkse ba ron uit het begin van de jaren dertig, die in analyse gaat bij zijn laatste vrouw, zojuist teruggekeerd uit de af gesloten kamer met de lijken. Hij vertelt haar, hoe het zijn vorige echt- genotes is vergaan (de een heeft hij de kop afgesneden, de ander verdron- kenin een vat wijn, de derde gespietst aan een olifantstand en zoal meer). Ze hebben ook niet veel beter ver diend, want het waren allemaal rare. verknipte wijfjes, behept met de vreemdste sexuele afwijkingen. Soms gaat de film helemaal de malle kant op zoals in de episode met Virni Lisi, die elke amoureuze toenadering van Blauwbaard onmogelijk maakt door luidkeels en zeervals schlagers te gaan zingen. Die zuivere persiflage wordt evenwel niet volgehouden, alras laat Dmytryk's moede hand de teugels glippen en komt zijn karretje weer te recht op het ouderwetse veel betreden griezelpad. 't Krijgt een walgelijm tintje, omdat de wreedheden van het nazism eook hun plaatsje krijgen in de gruwelsalon. Opgeruimd staat net jes! Ren derderangsfilm, ook al spelen er nkg zoveel beroemdheden mee. Ri chard Burton in de hoofdrol, Raquel Welch als een nymfomane non en Na thalie Delon als een lesbische ingénu- e. Om slechts enkelen te noemen. W.W.-B. Amsterdam-Rembrandtspleintheater, 18 jr. VLISSINGEN Het moratorium co mité Nederland heeft voor zaterdag een 'informatietocht rampenzone kerncentrale Borsele' door Zuid-Beve land georganiseerd. Het comité wil hiermee nogmaals proberen de bevol king ervan te doordringen dat de kerncentrale een onding is. Het moratorium comité is een inter nationale actiegroep, die de bouw en inwerkingstelling van kerncentrales wil stopzetten, totdat een oplossing is gevonden voor problemen al sradio-ac- tief afval en stralingsgevaar. In Ne derland richt het comité zich vooral tegen de kerncentrale Borsele. Het PPR-Tweede-Kamerlid Van Huiten en drs. Turkenburg, lid van de werk groep kernenergie bezoeken maandag Borsele. Onder meer door het optreden van het comité is er onder de bevolking onrust ontstaan. Enkele provinciale en gemeentelijke volksvertegenwoordi gers worden overstroomd met tele foontjes. Een ClIU-Statenlid heeft woensdag aan Gedeputeerde Staten van Zeeland gevraagd om meer infor matie en voorlichting over de kern centrale. British Leyland introduceert vol gende week in Engeland een nieu we, bijzonder originele Austin, de Allegro. Het is een midden klasser met voorwielaandrijving en een uitzonderlijk 'hydragas' veersysteem. De naam Allegro be tekent letterlijk 'opgewekt, vro lijk', maar in de muziek houdt het begrip tevens snelheid in. Die snelheid is bij het nieuwe auto model naar keuze. De Austin-primeur wordt geleverd in vier motorversies: 1100, 1300, 1500 en 1750 cc. Naar ver mogen houdt dit in: 49, 59, 72, resp. 80 Britse pk's. De topsnelheden van de vier uitvoeringen variëren van 125 tot 150 km. per uur. De eerste indruk met het rijden van de Allegro is, dat het model zich uit muntend leent voor de hoogste pk- klasse en dat een motor met meer vermogen zeker ook nog op z'n plaats zou zijn. De combinatie van weglig- ging en comfort is bijster gunstig. Dit samengaan van goede rij-eigenschap- wlelophanging^611 aa" de vering en De Austin Allegro 1750 Sport in tweedeurs uitvoering. De ingenieurs van British Leyland hebben voor de Allegro een nieuw veersysteem ontwikkeld op basis van de oude, getrouwe vloeistofvering, de hydrolastic. Het nieuwe hydragassys- teem vormt opnieuw met de schok dempers één geheel. Maar doordat de veerelementen onder druk van stik- stofgas werken zijn ze veel soepeler dan de rubber elementen van de hydrolastic. Het nieuwe, met de hydropneumatische vering van Ci troen te vergelijken veersysteem maakt, dat er minder, sprake is van duiken of overhellen van de carrosse rie. Compact - m onzer verslaggevers pAAG Het ministerie van de- wil erkende gewetensbezwaar- litaire dienst in gaan zetten bij rstellen van de stonnschade in ien. eveer 180 erkende gewetensbe- en, die nu thuis wachten op te- Hing in vervangende burger- of tijdelijk werk en zijn bij het ihief hebben een brief van het rie van defensie gekregen waa- n medewerkin gevraagd wordt verwijderen van de gevelde en igde bomen. bereidheid blijkt te bestaan zal e van roef begonnen worden :r ploegen van negen man, die korte opleiding onder verant- lijkheid van bosambtenaren 'dig aan de slag kunnen. Als !f slaagt wil men het aantal bo mende gewetensbezwaarden Ien. H TSBURG De socialistische in het Europese Parlement geen genoegen met de verkla- b ir. Pierre Lardinois als lid Europese Commissie, deze i het parlement heeft afgelegd verkoop van 200.000 ton EEG- an de Sowjet-Unie. m disten, volgens wie deze tran- ie Europese belastingbetalers, üjard kost, verwijten ir. Ladi- idits exporteurs, maar niet de m eaten, te laten profiteren van y Sngen om de 'boterberg' te riken hois heeft niet het bedrag ge- 'dit deze transactie de gemeen- J oa, maar selchts verklaard dat r tie dc EEG kon bedingen on- 'wa-eldmarktprijs lag, maar dat aniieel minst ongunstige alter Was jaliitische fractie heeft aange- d dit zij de leverantie aan Rus- P d- volgende vergadering, in Pnieiw aan de orde zal stellen, wi'< aandringen op maatrege- ookvoor de huisvrouwen enig dopeveren. d-mirister van landbouw zou a mnd hebben geantwoord op of hq. boterverbruik door ver- Van d> winkelprijs kan worden J leerd.dr. Ladinois had mee- I dat ce commissie de voorraa- ze winfer wil verminderen door rlaging en programma's voor bijstad). ,1' sten en conservatieven verwach ter da de 'boterberg' de ko- maandn weer aanzienlijk zal nu g ministers van land B nebben oesloten de melkprijs oprocen;te verhogen. De carrosserie is uiteripate compact. De dwarse motorplaatsing en de voor wielaandrijving maakten mogelijk, dat niettemin een alleszins acceptabele in terieurruimte gecreëerd kon worden. De Austin Allegro heeft een lengte van 3,85 meter tegen 4,22 meter voor de Morris Marina. Beide modellen verschillen sterk van conceptie en vormgeving. De Morris is conventioneel; de Austin geavan ceerd naar constructie. De carrosserie van de Austin doet, ondanks de ro buuste indruk die het model maakt, sterk denken aan andere Europese au to's met voorwielaandrijving en een schuin aflopende achterzijde. De Mor ris Marina is een tegenhanger van produkten van Amerikaanse concerns, zoals de Ford Cortina, Sunbeam 1500 en Vauxhall Viva: alle achterwielaan drijvers. British Leyland wil' in beide catego rieën meedoen. Austin wordt daarbij het merk van de voorwielaandrijvers en van de constructieve vondsten. Dat de Allegro en de Marina nu in el- kaars prijsklasse terechtkomen is, juist door het onderscheid in tech nisch opzicht, volgens British Leyland geen bezwaar Een bijzondere vondst is ook het stuurwiel: vierkant met ronde hoeken. Dit 'Quartic' stuurwiel vergemakke lijkt het instappen, geeft een beter zicht op het dashboard en is effectie ver bij het parkeren, aldus British Leyland. Hoe dit bevalt in het ge bruik valt in één proefrit niet te be oordelen. Nieuw voor Austin is tevens de voor in geplaatste radiateur met thermosta- tisch geregelde ventilateur. Een gun stiger brandstofverbruik is daardoor haalbaar, aldus de Engelse fabriek. Minder onderhoud en meer veiligheid zijn verder uitgangspunten geweest bij de ontwikkeling, die vier jaar tijd gevergd heeft. Wat de veiligheid betreft stelt British Leyland, dat de voorkant van de car rosserie 'voldoet aan de strenge EEG- voorschriften inzake vervorming en energie-absorptie bij frontale botsin gen. Dit houdt tevens in, dat bij even tuele botsingen de motor op geen en kele manier het passagierscomparti ment kan binnendringen'. De benzine tank is tussen de achterwielen ge plaatst. Het afgerond vierkante stuurwiel van de nieuwe Allegro voor British Leyland.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 17