oor 'ordinaire' loord op strand s twaalf jaar Ruim vijf maanden praten - en nu eindelijk 'n nieuw kabinet Vrouw (45) hoort vijf jaar eisen voor uitlokking van moord 'Met middelbaar diploma récht op toelating tot hoger beroepsonderwijs' Leerkrachten-overschot dreigt zelfs als de klassen kleiner worden lerzoek naar iviteiten |fied Family wincie pakt jistrie aan 1 ost voor oost en west Den Uyls ploeg klaar na record-formatie Tien miljoen schade Studentenstop ter vernietiging voorgedragen Straatruzie na kerkelijk meningsverschil -J/KWARTET VRIJDAG 11 MEI 1973 BINNENLAND/KUNST T9/RHL15 a onzer verslaggevers JiEM 'Van je vrienden moet je het maa 1* hebben. M'n gabber Henk lieeft m'n meisje afge- L dat neem ik niet. Ze was goed voor acht moppen per dag, dus je begrijpt dat ik het er niet t zitten. Hij moet eraan. Hoe ik het ga doen weet ik nóg niet, daar moet ik eerst rustig over lorden het de 35-jarige souteneur Jaap J. J. zich vorig jaar in Torremolinos ontvallen en de dammer Lou Polak, die zich in het gezelschap van J. bevond, tekende ze op in zijn inmid- -dwenen zondagsblad. tier van justitie bij de Haar- Sg echtbank. mr. W. Möger, zag - g die uitspraak het bewijs dat -Voorbedachten rade handelde, op 21 april 1972 zijn rivaal Si Maertens in Zandvoort met 3 stoolschoten om het leven 2 Wegens moord eiste hij giste- n J. een gevangenisstraf van ;aar met aftrek van voorarrest. voor de tweede maal voor de ik; vorige maand was de zit- ichorst, omdat het als getuige gaiarde 'meisje', de 29-jarige Iée Nel P., niet was komen op- llJ' Dok gisteren liet Nel P. zich lit n; vermoedelijk voelde zij er voor haar bij de politie afge- srklaring over J. ('een hysteri- maleugens en bedrog') publieke- ierhalen. had J. met haar inkomen van oppen' (achthonderd gulden) enige tijd een luxueus leven ng Daaraan kwam abrupt een rei toen de vriend van J., Henk is, bij Nel P. introk. Jaap J. etterlijk op straat te staan en t slag al zijn bezittingen, van ere sportwagen tot zijn man- smlpen, kwijt. Tot overmaat van eqiaakte Maertens zijn gewezen miijook nog op alle mogelijke ma- nta belachelijk. e jcier van justitie memoreerde requisitoir dat Jaap J. er geen van maakte wraak op Maer- Iwillen nemen. De diep verne- souteneur liet zijn kennissen agd weten dat hij Maertens is 'hartstikke dood' zou' schie- een zonnige lentedag voegde vol terras, de daad bij het 's Avonds werd hij bij kennis- Amsterdam gearresteerd. raar' I aarde tegenover de politie en tting dat hij op het fatale mo et had geweten wat hij deed. I 'heel raar' in zijn hoofd zijn en. De officier zei dat verweer |naar het rijk der fabelen' te >n. kverklaringen van de door de i\?ST opgeroepen getuigen a dé- hadden mr. Möger naar zijn jesterkt in de overtuiging dat luit angst, maar uit wraak had n onzer verslaggevers De officier van justitie Mgnaar, mr. J. van den Oever, on- tt of in het vroegere Bio-vakan- in de Noordhollandse gemeen- gen minderjarigen aan het ou- gezag worden onttrokken. De 'm leester van Bergen, de heer J. a, heeft daarom verzocht. gemeente, zo zei de heer Ritse- s gisteren, is onrust ontstaan e gang van zaken in het oord, ge tijd geleden is verkocht aan igieuze secte Unified Family, n het (Nederlandse) hoofd- de Amsterdamse Ti- raat is gevestigd. Een raadslid laar aanleiding van dieonrust gesteld en het gemeentebe- ^verzocht de commissie voor de re orde bijeen te roepen. De (Jitsema heeft het raadslid laten ^daartoe geen aanleiding te zien; onrust weg te nemen heeft hij :1 tot de Alkmaarse officier van gewend. Te evizier werd maandaga- 't8 iaandacht geschonken aan het n laten van Unified Family in Volgens de heer Ritsema le secte het oord gekocht oim er rmings- en recreatiecentrum te. gehandeld. Een van die getuigen, de Amsterdamse huisarts dr. J. W. Groothuyse, verklaarde vorige maand dat wraakgevoelens, voortvloeiend uit angst- en frustratiegevoelens, voor de hand liggen als een souteneur zijn prostituée verliest. 'Met deze verkla ring', aldus de officier, 'wordt mijns inziens het openbaar ministerie een bouwsteen voor de bewijsvoering in de schoot geworpen.' In zijn requisitoir liet mr. Möger zich kritisch uit over de door psychiater M. Kuilman en psycholoog drs. H. in 'tVeld uitgebrachte rapporten over J. De rapporteurs, die J. verminderd toerekeningsvatbaar achten, omschrij ven J. als iemand met een chaotische persoonlijkheidsstructuur, die tijdens het plegen van de daad in een toe stand van bewustzijnsvernauwing ver keerde. De beide deskundigen zijn van mening dat J.'s daad, naar de woorden van de officier, 'meer het ge volg lijkt te zijn van.reflexmatig han delen en verlies van impulscontrole dan van bewust en planmatig over leg.' De officier vroeg zich af of zij wel voldoende rekening hadden ge houden met de 'herinneringsvervalsin gen', 'fantasieën', en 'verdringingen' waaraan de 'hystericus' J. ook naar hun eigen oordeel lijdt De officier, die sprak van een 'laag hartige moord' en van een 'zeer ordi naire moord', kwam tot de conclusie dat J. heeft geschoten na 'bewust en planmatig overleg'. Hij bestempelde de schietpartij als 'bijzonder afkeu renswaardig': 'Dit doet de mens een dier nog niet aan, het in zijn rust plaats onverhoeds neerschieten, zon der hem een kans te geven om in de vlucht te ontsnappen.' Als 'verzwarende feitelijke factor' be schouwde hij 'de grove brutaliteit om in een publieke plaats een pistool te gebruiken, met alle risico's van dien voor de medemens, die denkt van zijn rust te kunnen genieten.' Black-out De verdediger, mr. dr. L. P. van der Does, zei van mening te zijn dat J. zich aan moord noch aan doodslag, subsidiair ten laste gelegd, heeft schuldig gemaakt. Zijn cliënt, voerde hij aan, zou hoogstens wegens zware mishandeling, de dood ten gevolge hebbend, veroordeeld kunnen worden. J. had naar zijn oordeel een black-out gehad; het smalende lachje dat J. op het gezicht van Maertens zou hebben ontwaard, zou voor hem de druppel zijn geweest die de emmer dieed over lopen. Mr. Van der Does zei de eis van de officier afgrijselijk en ook onjuist te vinden. Hij begon met zijn pleidooi met de mededeling dat na J's aanhou ding twee van diens vrienden hem 's nachts nog hadden gevraagd de ver dediging op zich te nemen en dat hij zich daarmee akkoord had verklaard op voorwaarde dat zou blijken dat J. niet na kalm beraad had gehandeld. De raadsman vroeg J. vrij te spreken of anders te veroordelen tot een ge vangenisstraf van een jaar en drie maanden, dezelfde straf die de Haar lemse rechtbank heeft opgelegd aan een van zijn andere cliënten, die on der invloed een vrouw had doodgere den. De rechtbank zal op 24 mei uit spraak doen. in verslaggever IRDAM De chemische indus- jnniond moet iets doen aan de t van koperdioxyde. Het bedrijf tot 1 november a.s. de tijd om is, iningen te treffen waardoor de 't zó goed als nihil wordt. Deze hting heeft de provincie aan drijf opgelegd. Zoals bekend is idrijf verantwoordelijk voor de da van vijftig schapen. De dieren ii in aan kopervergiftiging, ira e volgende schepen kan zeepost nil 1 verzonden. De data, waarop rrespondentie uiterlijk ter post zijn bezorgd, staan, tussen haak- a v ;hter de naam van het schip ver- d o Argentinië ms 'Ljgov' (18-5); ast dië ms 'Lloydiana' (15-5); Brazi- 1'Ljigov' (18-5); Canada ms 'CP sur (16-5); Chili ms 'Holsten- (17-5) Israël ms 'Hope Isle' (15- .Pan ms 'Hamburg Express (14- itsi enya, Oeganda en Tanzanië ms ct Óelmas' (16-5); Nieuw-Zeeland Uevic' (17-5); Verenigde Staten tde merika ms 'Sea-Land Trade' (16- lee Afrika (Rep.), m.i.v. Z-W-Afrika wellendam' (16-5). Van onze pai lementsredactie DEN HAAG Precies 163 dagen zijn verstreken sinds de ver kiezingen van 29 november 1972. Ruim vijf maanden gingen voarbij, waarin informaties en formaties elkaar afwisselden. Maar nu is het zover! Na een record-informatie kan het kabinet- Den Uyl beëdigd worden. De verkiezingsuitslag van 29 november was erg onduidelijk. Winst voor de progressieve drie en de VVD, ernstig verlies voor de KVP en CUU met als uitzondering in het confessionele kamp de lichte vooruitgang van de ARP. 'Een patstelling' noemden ver schillende politici de verkiezingsuitslag. Een woord dat in de for matieperiode nog regelmatig zou weerklinken. Wie moest er gaan regeren? Wie zou in staat zijn de meerderheid van de Tweede Kamer minimaal 76 leden achter zich te krijgen? Vijf maanden lang zouden deze vragen het Binnenhof beheersen. Hoogtepunten uit die periode waren: 1 december: PvdA-fractieleider drs. J. M. den Uyl wil een links minder heidskabinet met constructieve steun van de kamermeerderheid. Een extra-parlementair kabinet wijst hij af. 2 december: De KVP-partijraad voelt weinig meer voor een herstel van de coalitie met de nu versterkte WD en mogelijk ook DS'70. 4 december: Prof. mr. W. F. de Gaay Fortman sr, lid van de ARP voor de Eerste Kamer, weigert in formateur te worden; staatsraad dr. M. Ruppert (ARP) wordt benoemd. Hij zal in de eerste plaats de moge lijkheid onderzoeken van een meer derheids -of minderheidskabinet. Pas daarna wil hij de mogelijkheid van een extraparlementair kabinet bekij ken. 12 december: Fractieleider mr. F. H. J. Andriessen (KVP) weigert 'bijwa gen' te worden van een progressief minderheidskabinet. - 20 december: Ruppert concludeert na een gesprek met Andriessen en Den Uyl dat een rooms-rood meer derheids- en een links minderheids kabinet niet mogelijk zijn. Hij be gint een onderzoek naar een moge lijk herstel van de coalitie van ARP, CHU, DS'70, KVP en VVD. 1 januari: Ruppert noemt herstel van de oude vijf onmogelijk, mede door het meningsverschil tussen ARP en DS'70 over de inflatiebe- strijding. 12 januari: Na een gesprek met de fractieleiders van ARP, CHU, KVP en VVD begint Ruppert een onder zoek naar een extraparlementair ka binet. Een parlementair minder heidskabinet van deze vier partijen wordt door hem niet opportuun ge noemd. 17 januari: Fractieleider H. Wiegel (VVD) verzoekt schriftelijk Ruppert om zekerheden van zijn confessione le partners in een eventueel extra parlementair minderheidskabinet. 22 januari: Ruppert concludeert dat een breed nationaal kabinet (de voorkeur van CHU-fractieleider drs. A. D. W. Tilanus) onmogelijk moet worden geacht. 23 januari: Wiegels verzoek om ze kerheden is voor de KVP aanleiding met de WD te breken. Ruppert kan ook deze variant afschrijven. 25 januari: Ruppert vraagt Andries sen en Den Uyl of zij eventueel sa men willen regeren, dan wel of zij een kabinet van één van beiden zul len gedogen. Tegelijkertijd spelen de KVP en ARP met de gedachte van een confessioneel extraparle mentair minderheidskabinet, wat echter nauwelijks aanslaat. De PvdA houdt vast aan een progressief kabi net met enkele confessionelen. 31 januari: Ruppert kenschetst de si tuatie als een 'patstelling', maar ad viseert de Koningin een formateur uit de PvdA te benoemen. 1 februari: Mr. J. A. W. Burger krijgt de formatie-opdracht. 6 februari: Burger vraagt de confes sionelen om kanttekeningen bij het regeringsprogram 'Keerpunt '72' vam de progressieve drie. De confes sionelen weigeren dit. Zij staan op een gelijkwaardige inbreng in het kabinetsprogramma. 7 februari: Na een gesprek met Bur ger stelt mr. B. W. Biesheuvel dat toch de gelijkwaardigheid is bereikt, omdat de confessionelen toch ook een eigen program mogen indienen. 10 februari: De confessionelen die nen hun program niet in na de op merking van Den Uyl dat de ge noemde gelijkwaardigheid slechts 'een vijgeblad' is. De confessionelen eisen eerst een gesprek met Burger, wat deze weigert. 19 februari: Bruger krijgt tóch het confessionele program, maar mag dit niét gebruiken. Desondanks doet hij dit en concludeert, dat het onbegrij pelijk is, waarom de confessionelen op grond van programmatische over wegingen een progressief bewind niet zouden kunnen gedogen. 23 februari: De ARP-, CHU- en KVP- fractie zeggen een progressief kabi net niet te zullen gedogen. Alleen de ARP'ers mr. W. Aantjes en drs. J. Boersma zeggen niet persé tegen zo'n kabinet te zijn. 26 februari: Burger ziet na de uit spraak van de confessionele fracties af van verder overleg met hun frac tieleiders. Hij onderzoekt welke con fessionelen persoonlijk een progres sief kabinet zouden steunen. 27 februari: Boersma verklaart zich tegenover Burger bereid in het kabi net-Den Uyl als minister van sociale zaken zitting te nemen. 28 februari: Ook prof. De G&ay Fort man (ARP) stelt zich als minister beschikbaar. 2 maart: Andriessen spreekt alleen met Burger. Hij heeft zijn eis laten vallen dat bij zulke gesprekken ook de ARP en CHU aanwezig zijn. 6 maart: Biesheuvel treedt af als fractievoorzitter van de ARP, omdat hij deze functie niet langer kan combineren met het premierschap. Zijn opvolger is Aantjes. 8 maart: In verband met de chris ten-democratische samenwerking willen KVP en ARP voor de CHU een ministerszetel. De verhouding zou dan moeten worden negen pro gressieven tegen zeven confessione len in plaats van tienzes. 12 maart: Burger schuift de CIIU als 'notoir onwillig blok' terzijde als partner voor het kabinet. 16 maart: KVP en ARP zeggen al leen met Burger te willen praten als de CHU daarbij is. 17 maart: Burger wil de CHU er weer bij halen, als deze partij wil overwegen een progressief kabinet met enkele confessionelen te gedo gen. 22 maart: Tilanus schrijft Burger geen mogelijkheid tqt gedogen te zien als het progressieve program onaantastbaar moet zijn. 28 maart: Andriessen en Aantjes zien geen aanknopingspunten meer voor mediewereking, ondanks gesprek ken met Burger en Den Uyl. 5 april: Burger geeft zijn formatie- opdracht terug. Oorzaak van zijn mislukken is volgens hem een mis verstand bij de KVP. 10 april: Prof. mr. A. A. M. van Agt en prof. dr. W. Albeda worden tot informateurs benoemd. 23 april: De informateurs conclude ren in hun eindrapport dat er moge lijkheden zijn voor een nieuwe pro gramformule, waarbij het progressie ve en confessionele program neven schikkend zijn. Ruppert en Burger worden tot formateurs benoemd. 24 april: De CHU eist een zevende ministerspost voor de confessione len. 25 april: Ruppert laat de CHU we ten dat er geen zeven confessionele ministers komen, maar dat de KVP een zetel aan haar zusterpartij wil afstaan. 26 april: Tilanus haakt af, maar zegt het kabinet zakelijk te zullen beoor delen. 2 mei: Het kabinet-Den Uyl is op papier gereed. 3 mei: De pre-constitiierende verga dering is het snel eens over het re geringsprogram. 5 mei: Alle betrokken fracties geven hun fiat aan hun geestverwanten in het kabinet. Van onze correspondent DEN BOSCH 'Verdachte heeft zich laten leiden door winstbe jag. Dit is een zinloze en schandalige daad. Ik eis daarom acht jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest', aldus de officier van justitie, mr. J. Hulleman, gisterimddag tijdens het proces tegen de Belg Josje D., die vorig jaar in Eersel de 50-jarige Frits van Amting met vijf schoten heeft gedood. De brand in de pluimveeslachterij van Goossens N.V. in de nacht van woensdag op donderdag in het Noordbrabantse Asten heeft voor minstens tien miljoen gulden schade aangericht. De brand werd woensdagavond half twaalf ontdekt. Een magazijn, met een groot aantal geslachte kippen, brandde geheel uit. Om twee uur 's nachts was de brandweer nog druk bezig om zoveel mogelijk te redden van de eigenlijke kippenslachterij. Over de oorzaak van de brand wilde de politie gisteravond slechts vertellen, dat deze bekend is, maar dat verder nog geen mededelingen kunnen worden gedaan. Tgen ofie B., die de moordenaar zou hebben gehuurd, eiste mr. Hulle man vijf jaar met aftrek van voorar rest. Vandaag zal de zitting worden voortgezet. Er is namelijk nog een derde verdachte, de in België woon achtige Nederlander Frans J. Ook hem wordt medeplichtigheid ten laste gelegd. Na een eerste zittingsdag is de mist rondom deze moordzaak zo mogelijk nog dichter geworden. Zowel verdach te als getuigen zijn teruggekomen op eerder afgelegde verklaringen. Zowel uit de verhalen van de 45-jarige Sofie als van de 32-jarige Jos D. is een re delijke reconstructie van het gebeurde op te maken. Na twee mislukte huwe lijken en enkele andere verhoudingen ontmoette Sofie in Ersel Frits van Amting. Begin 1971 trok Amting bij haar in, maar na vijf weken liep deze verhouding stuk. Op verzoek van So fie werd Van Amting door de politie uit haar woning verwijderd. Na enige tijd kwam Frit svan Amting toch weer bij haar wonen. Dat duurde tot half mei vorig jaar. Toen kwam de definitieve breuk. Frits werd opnieuw uit de bungalow van Sofie gezet, ter wijl ook zij elders ging wonen, omdat ze schrik zou hebben voor Van Am ting. Tenslotte kwam Sofie terecht op de boerderij van de 58-jarige Frans J. in het Belgische Dommel. Daar woonde zij enkele weken. Intussen kocht ze in Baarle-Nassau een revolver met muni tie, omdat ze zich nog steeds bedreigd voelde door haar ex-vriend. Zij wilde LEIDEN Minister Van Veen heeft het Leidse universiteitsgestuur laten weten dat hij het besluit van de uni versiteitsraad om voor geen enkele studierichting en numerus fixus aan te vragen ter vernietiging aan de Kroon zal voordragen. In een brief aan het college van bestuur reageert de minister op een verzoek van het college het besluit van de raad te ver nietigen.' DEN HAAG Minister drs. J. Boers ma van landbouw en visserij wil, na andere agrarische bedrijfstakken, nu ook de Nederlandse varkenshouderij laten profiteren van de EEG-rentesub- sidieregeling. van hem afen maakte dit aan J. ken baar, die van een kennis kwam aan het adres van Josje D, die door J. werd uitgenodigd voor een bezoek aan de boerderij. Tijdens, deze uitndiging zou Frans J. gezegd hebben, wat de bedoeling was en dat er geld te ver dienen zou zijn. En dat was iets waar Jos D., getrouwd en vader van zeven kinderen, op dat moment wel oren naar had, want hij had geld nodig. Op 25 augustus ontmoetten Jos D. en Van Amting elkaar in een Eersels ca fé. D. stelde voors amen een alcohol stokerij op poten te zetten. Er werd die dag ook nog uitgekekennaar een geschikte ruimte. Bij die omzwervin gen kwamen beiden langs de bunga low van Sofie in de bossen tussen Er sel en de Belgische grens. Ook de vol gende dag kwamen zij daar weer langs. Toen stopte Van Amting en vroeg Jos D. om het huis in brand te steken. Hij zou daarvoor vijfduizend gulden krijgen. Jos weigerde omdat, zoals hij zei, 'het zonde was om zo'n schoon spul in de brand te steken'. Daarop zou Van Amting hem bij de revers hebben gegrepen. Dit was voor D. het sein om te schieten met de loop van het pistool zowat tegen het hoofd van Van Amting, die op slag moet zijn dood geweest, Van een verslaggever APELDOORN Meningsverschillen tussen een groep Ambonezen over een afsplitsing in de kerkelijke sector hebben gisteren in Apeldoorn geleid tot een straatoonflict, waarbij de poli tie moest ingrijpen. Gewapend en voorzien van helmen en schilden moest de politie 'orde op zaken stelle- n'. Al geruime tijd geleden is het kerke lijk conflict ontstaan. Maandagavond sneuvelden er ruiten en toen de be trokken families wederzijds hulp had den ingeroepen van kennissen en fa milieleden kwam het in de daaropvol gende nacht tot een ernstige uitbar sting. De bewoners van de straat, waarin de ruziënde partijen wonen, splitsten zich in twee groepen die tenslotte beide politiehulp vroegen. Enkele families werden na rij beraad en langdurige onderhandelingen voor hun eigen veiligheid naar het politie bureau gebracht. In totaal waren daar tenslotte vijftig Zuidmolukkers onder- geracht. Voorontwerp van minister Van Veen: Van onze Haagse redactie DEN HAAG Alle afgestudeer den van HAVO, gymnasium en atheneum krijgen het recht op toelating tot het hoger beroeps onderwijs (HBO), indien zij de examens in de voor die studie ver eiste vakken hebben afgelegd. Tot dusver waren deze afgestudeerden slechts toelaatbaar tot het HBO. Ruimtegebrek kon een gegronde re den zijn hen zonder meer af te wij zen. Deze verandering is een onder deel van het voorontwerp van wet 'ontwikkeling hoger onderwijs' dat minister Van Veen heeft gepubliceer- d. In het voorontwerp wordt de nadruk gelegd op de samenwerking tussen het wetenschappelijk onderwijs en het hoger beroepsonderwijs. De HBO- school zal uit de mammoetwet worden gelicht en binnen het kader van het 'hoger onderwijs' worden gebracht. De HBO wordt dan minimaal vier jaar (een jaar propedeuse en drie jaar tot het baccalaureaatsexamen). De samenwerking, die op basis van vrijwilligheid mogelijk is, heeft tot doel wederzijdse vroegtijdige doorstro ming te vergemakkelijken voor de HBO-student zal deze 'overstap' direct na zijn eerste, propedeutische, jaar mogelijk zijn. De WO-student, die op dezelfde tijd de overstap wil maken, zal voor bepaalde onderdelen vrijstel ling kunnen krijgen. Belangrijk hierbij is, dat de HBO-stu dent, die HAVO als vooropleiding heeft, na zijn propedeuse-examen, in tegenstelling tot nu, dan om kan zwi- chen naar een universitaire studie. Uitzonderingen op de zo vroegtijdig mogelijke doorstroming zullen die studenten vormen, waarbij pas later blijkt dat zij geschikt zijn voor het WO. Zij zullen na hun baccalaureaat sexamen toegelaten worden tot een maximaal twee jaar durende studie voor het doctoraal examen aan het WO. Van onze onderwijsreclactie DEN HAAG Jongens en meisjes die nu beginnen aan een op leiding tot onderwijzer of kleuterleidster lopen het risico dat er later geen werk voor hen is. Het geboortecijfer daalt zo snel dat zelfs bij verkleining van de klassen een overschot aan leerkrachten dreigt. Deze waarschuwing heeft de algemene Nederlandse onderwijzers federatie gisteren gepubliceerd. Aanvankelijk raamde het centraal bureau van de statistiek nog dat in 1972 19,5 kinde ren per duizend inwoners geboren zouden worden. In werkelijkheid was dit 16,1. Dat betekent dat er bijna veertigduizend geboorten minder wa ren dan verwacht was. En het gevolg daarvan is weer dat er over vier jaar ruim veertienhonderd kleuterleidsters minder nodig zijn. De Anof wil niet al te pessimistisch zijn,, want nu wordt het eindelijk mo gelijk een reeks verbeteringen in te voeren, die vroeger altijd onmogelijk waren omdat er personeel te weinig was. Deze verbeteringen zijn volgens de Anof hard nodig. De klassen moeten kleiner worden, de schoolleiders moe ten meer armslag krijgen, er moeten meer betaalde reserve-leerkrachten zijn voor de vervanging van zieke leerkrachten, er. is extra personeel no dig door de bijscholing en oudere leerkrachten moeten de mogelijkheid van taakvermindering krijgen. Maar zelfs als dat allemaal doorgaat, moeten we rekening houden met een overschot van kleuterleidsters en onderwijzers. In 1976 zou er zelfs een overschot van vierduizend onderwij zers kunnen zijn. De Anof dringt op grond hiervan aan op spoedige verkleining van de klas- sen om het aanbod van leerkrachten zoveel mogelijk uit te buiten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 15