Zorg oorlogsslachtoffers in Europa nog niet zó oud Ds. Pietro Panascia dankbaar en verrijkt terug naar Palerm Conclusie uit gruwelijk verhaal: oorlog-zélf moet bestreden worden Kruispunt Delfgauw veiliger voor fietsers 'Herbezinning op medische ethiek' Lutherse Kerkdag op 31 mei Leeg^iftfust naar centrale adressen Afscheidswoord ds. Panascia TROUW/KWARTET VRIJDAG 11 MEI 1973 BrSTNEXI.AND door Huub Elzerman AMSTERDAM Ook waren er velen, die, ondanks hun vrese lijke verwondingen, niet verbon den werden en die toch door een wat snellere hulpverlening te red den waren geweest. Weer ande ren bleven dagenlang liggen, zon der dat hun verband verwisseld werd, omdat niemand zich iets van. hen aantrok. Bijna allen wa ren naakt, overstroomd met bloed, bedekt met vliegen en wor men. Zo lagen zij op stenen of op stro, dat in hun wonden stak, in afschuwelijk vuil en in een ont zettende stank. En dit alles da genlang Met dit citaat van Henri Dunant. de oprichter van het internationale Rode Kruis, herinnert dr. J. A. Verdoorn er in zijn onlangs verschenen boek 'Arts en oorlog") aan, dat de medi sche sociale zorg voor oorlogsslacht offers in Europa nog maar betrekke lijk jong is. Eerst het optreden van Henri Dunant na de slag bij Solferino (1859) en van Florence Nightingale tijdens de Krimoorlog (1854) heeft een definitieve verbetering van de mi litair geneeskundige verzorging ge bracht. Pas toen kon voor het eerst het pu blieke besef dat 'onze jongens' onder de meest ellendige omstandigheden in hun eigen vuil krepeerden worden omgezet in politieke druk. Met name het hierboven geciteerde ooggetuige- verslag van Henri Dunant van de slag bij Solferino dat in korte tijd in heel Europa bekend was droeg er toe bij dat de hulpverlening aan oor logsslachtoffers van de grond kwam. Vóór die tijd werd de zedelijke plicht om bijvoorbeeld ook overwonnen vij anden te verzorgen ook wel erkend, maar er kwam in de praktijk maar bitter weinig van terecht. In de inleiding van 'Arts en oorlog' stelt prof. mr. B. V. A. Röling zich de vraag waarom men zich nooit heeft beziggehouden met de betrekking tus sen het oorlogsbedrijf en de medische zorg. Is er iets bedenkelijks in die re latie? Wie de duizend bladzijden van- 'Arts en Oorlog' van dr. J. A. Ver doorn heeft doorgeworsteld kan zich die vraag wel indenken. De door Ver doorn beschreven 'medische en sociale zorg voor oorlogsslachtoffers in de ge schiedenis van Europa' is de geschie denis van de verkrachting van de menselijke rechten en van de ontluis tering van de menselijke waardigheid. Miljoenen verminkte, invalide en tot de bedelstaf gedwongen ex-soldaten zijn er de stomme getuigen van. Hoewel dr. Verdoorn, mede-oprichter van de Nederlandse vereniging voor medische polemologie, al meer me- disch-historische studies op zijn naam heeft staan, kan 'Arts en oorlog' onge twijfeld als zijn levenswerk worden beschouwd. Behalve als een indruk wekkend uitgebreide en zorgvuldige beschrijving van de historische ont wikkeling van de zorg voof oorlogs slachtoffers kan het boek ook worden gelezen als een inleiding in de me dische polemologie. Dat willen zeggen een inleiding in die sector uit de we tenschap van oorlog en vrede, waar voor de geneeskunde een specifieke bijdrage kan leveren. De auteur, die wil voorzien in een leemte in de geschiedschrijving, treedt daarbij in de voetsporen van Henri Dunant. Dunant zocht niet al leen naar de mogelijkheid het oor logsleed te verzachten. Hij keerde zich ook tegen de weerzinwekkend heid van de oorlog zelf. Ook voor dr. Verdoorn is er maar één conclusie: de mensheid zal zich met al zijn kennis en al haar toewijding moeten inzetten voor het behoud van de vrede. 'Socia le bewogenheid met het oorlogsleed leidt onherroepelijk tot de strijd te gen de oorlog zelf,' zegt prof. Röling in zijn inleiding. Dat wi loverigens niet zeggen dat een menselijke behan deling en een goede medische zorg al leen menselijke aspecten heeft; licht gewonden blijven korter bulten ge vecht, ziekten in het leger worden V Dr. J. A. Verdoorn voorkomen, dat militairen die geeste lijk niet opgewassen bleken tegen het gevecht door psychiatrische behande ling weer gevechtsklaar worden ge maakt. Kortom de medische werk zaamheid heeft naast een humanitaire ook een sterke militaire betekenis; zij bevordert de gevechtskracht. De gewoonte van de oude Grieken om met gewonde krijgsgevangenen korte metten te maken, wordt nu als bar baars beschouwd. Maar vast staat dat de medische zorg voor gewonde solda ten toen als een eerste plicht van de bevelhebber werd beschouwd. Het gold voor iedere legeraanvoerder als Een beeld van oorlogschirurgie in de vijftiende eeuw: èen duitse 'Wundarzt' is bezig bij een gewonde soldaat een pijl uit de borst te trekken. De resten van de pijl liggen op de grond. De patiënt wordt door een helper vastgehouden. Op de achtergrond een primitieve voorstelling van het gevecht dat nog aan de gang is. (Illustratie uit 'Arts en Oorlog'). een grote schande om een gewonde uit het eigen leger hulpeloos op het slagveld achter te laten. Het heeft tot in de negentiende eeuw moeten du ren, voordat in Europa het peil van de invaliden en van de veteranen- zorg van de antieke wereld weer werd bereikt. Ruwe middeleeuwen De middeleeuwse oorlogen hadden een karakter van ruwheid en woest heid, dat het oorlogsbedrijf van de antieke wereld in de schaduw stelde. Gedurende meer dan duizend jaren is er volgens dr. Verdoorn nergens in Europa een permanente georganiseer de hulp voor orologsslachtoffers te vinden; wat zich op dit gebied voor deed was van incidentele aard. Ook de opkomst van christendom heeft aan de antieke opvatting ten aanzien van de behandeling van overwonnen vijan den in de praktijk slechts weinig of geen verandering kunnen aanbrengen. De kruistochten vormden weliswaar het begin van het hospitaalwezen en van de invalidenzorg, maar het ont breken van een artsenbestand in Eu ropa en het lage peil van de medische en hygiënische wetenschappen, het ontbreken van iédere behoorlijke or ganisatie veroorzaakten een ontstel lend hoge sterfte in de eigen gelede ren. De eerste kruistocht onder lei ding van Godfried van Bouillon be stond bijvoorbeeld bij aankomst in Constantinopel uit zevenhonderddui zend man. Na de inneming van Jeru zalem waren er van dit enorme leger als gevolg van de oorlogshandelingen, maar meer nog ten gevolge van ontbe ringen en ziekten, nog vijftigduizend over. Zelfs de in het Heilige Land werkzame geestelijke ridderorden die in de door hen opgerichte hospitalen de oorlogsslachtoffers verpleegden, be tekenden slechts een druppel in een zee van lijden en misère. geneeskundige diensten, maar ze wa ren te klein en nog steeds volstrekt corrupt. Hoewel Napoleon uit militai re overwegingen wel degelijk waarde hechtte aan een goede verzorging, stierven de soldaten in zijn legers bij honderdduizenden aan onverzorgde verwondingen, ziekten, kou en uitput ting. De organisatie van de militaire ge neeskundige diensten betekende welis waar, dat er op grotere schaal hulp kon worden geboden. Maar met de medische vooruitgang nam ook de technologie van de oorlogsvoering de auteur wijst op de tweede wereld oorlog, Korea, Vietnam een hoge vlucht. Behalve een beschrijving van de medische en gezondheidsaspecten van beide wereldoorlogen en de latere, militaire conflicten bevat met name deel twee kritische beschouwingen van raedisch-polemologische aard. Herbezinning Zo besteedt dr. Verdoorn uitvoerig aandacht aan de taak en de verant woordelijkheid van de arts in de tota le oorlog. Het effect van de in 1945 op Japan geworpen atoombommen en de vervolgens verbijsterend snelle ontwikkeling van de nucleaire vernie tigingstechniek nopen naar zijn oor deel tot een herbezinning op de me dische ethiek. Ook de bij uitstek neu trale arts kan weinig anders doen dan Vuurwapens Dr. Verdoorn volgt de ontwikkeling van de medische zorg in Europa op de voet. Via de ziekenzorg in de kloosters, de opkomst van een medi sche stand, de aarzelende aanzet van het medische onderwijs, de stichting van de eerste gasthuizen en van de eerste militaire hospitalen werkt hij naar het einde van de middeleeuwen toe. Een einde dat overigens wordt gemarkeerd door de invoering van vuurwapens. Het einde van de middeleeuwen bete kent nog niet dat er een einde komt aan de ellende van de oorlogsslachtof fers. De zestiende en zeventiende eeu wkenden ontelbare afgedankte, in valide soldaten. Een goed georgani seerde militaire geneeskundige dienst ontbreekt nog geheel, terwijl ook de pensioenregelingen vaak incidenteel en in ieder geval ontoereikend waren. Wie arm was en dat was een afge dankt soldaat praktisch altijd kwam ten laste van de charitatieve zorg van de kerk of burgerlijk be stuur. Van de in de zeventiende en achttiende eeuw vastgestelde pensioe nen voor veteranen en invaliden bleef het grootste deel aan de administra tieve strijkstok hangen. Corrupt zijn stem verheffen tegen oorlog en oorlogszucht. De medische wetenschap is weliswaar vergeleken met de tijd dat bijvoor beeld een verbrijzeld been zonder ver doving in zeventien seconden werd geamputeerd (in de Napoleontische oorlogen), zeer ver gevorderd. Maar in een atoomoorlog zijn er niet alleen honderdduizenden doden en gewonden, met de vernietiging van het militaire en burgerlijke apparaat verdwijnt ook de medische hulpverlening. Adequate hulp zal volstrekt onmogelijk zijn. Aan het eind van zijn boek pleit de auteur voor een onderzoek naar de voorwaarden ter voorkoming van oor log. Kennis van het verschijnsel oor log vormt volgens hem een onmisbare voorwaarde daartoe. Alleen dan is de arts, en zijn al degenen die bij ge zondheidszorg zijn betrokken, in staat hun' meest eigenlijke taak: het be schermen en behoeden van menselijk leven op zinvolle wijze te blijven ver vullen. Dr. Verdoorn heeft een even noodza kelijk als gruwelijk boek geschreven. Wie met hem de lange tocht maakt langs de misère veroorzaakt door slag- steek-, en vuurwapens, bombarde menten. gifgassen, chemische, biologi sche en nucleaire vernietigingswa pens, kan niet anders doen dan zijn conclusie delen: er kan alleen nog te gen de oorlog zelf worden gestreden. Voorkoming van oorlog is een eerste noodzaak, wil men straks ten monste niet tot de conclusie komen dat niet alleen de verbandmiddelen op zijn, maar dat er ook niemand meer is om te verbinden. 'Arts en oorlog,' door dr. J. A. Ver doorn. Uitg. Lynx ie Amsterdam. 1000 blz. Prijs (twee delen) f45,-. DELFGAUW Het plan bestaat om voor fietsers en bromfietsers over het kruispunt Delfga wegINoordeindseweg in Delfgauw. dat herhaaldelijk is bekritiseerd vanwege de onoverzichtelijl een brug te bouwen. De fietsers en bromfietsers komen te vaak in de knel. De provincie Zui< land zal de kosten in totaal 60.000 voor zijn rekening nemen. DEN HAAG G.S. van Zuid-Holland staan positief tegenover de gedachte centrale inleveringsadressen in het Westland aan te wijzen voor onbruik baar geworden of niet meer toegela ten bestrijdingsmiddelen. Zij antwoor den dit op vragen van het statenlid clrs. H. J. Koenen (D'66), die gesteld had dat in het Westland jaarlijks 400.000 a 500.000 kilogram bestrij dingsmiddelen wordt gebruikt, waar van tenminste dertig procent zware vergiften. Volgens de heer Koenen worden per jaar 120.000 fusten, veelal aluminium flessen, met zware vergiften gebipikt en mogen deze fusten niet worden meegegeven aan de reinigingsdien sten. G. S.«vinden echter dat goed ge leegde fusten van bestrijdingsmidde len wel via de normale methoden van afvalverwerking kunnen worden afge voerd. Zij nemen aan dat het meren deel van het verpakkingsmateriaal en lege fusten van de bestrijding len door de gemeentelijke rei diensten wordt verwerkt. G.S. wijzen er op dat alleen ministers van milieuhygiëne e bouw toegelaten bestrijdingsm mogen worden gebruikt. 'Bij et gebruik van een toegelaten mi< het gevaar voor milieuaanta clan ook binnen aanvaardbare blijven', menen zij. door JAN ROELFS AMSTERDAM Met klompen voor Arnaldo en Giovanni, hun beide zonen, zijn mevr. en ds. Piëtro Panascia met dankbare harten terug gereisd naar hun 'Centro Diaconale', het 'hoofdkwartier' van de Wal denzen in Palermo. Behalve de klompen heeft de sociaal werker Pa nascia een bedrag van ongeveer 4000 gulden meegenomen voor z'n werk in het nieuwe centrum 'De Noteboom', in 'de Jordaan' van Pa lermo, het oecumenisch dienstencentrum, waar in het komende na jaar 500 kinderen, ten dele in internaatsverband, ten dele in school klassen, worden ondergebracht. De Panascia's waren ruim een week op uitnodiging van Trouw-Kwartet in Nederland; ze hebben er vele nieuwe vrienden opgedaan. Ze waren onder meer als gasten in drie kerk diensten aanwezig, met als sluitstuk een feestelijke dienst in de hervorm de Thomaskerk in de hoofdstad waar als zoveelste verrassing de heer C. Timmer van de Wilde Ganzen ver scheen met een enveloppe, inhouden de 1000 gulden. Twee dagen tevoren was de pastor uit de Siciliaanse hoofdstad, tijdens z'n bezoek aan de Rekkense Inrichtingen een bedrag, van eveneens 1000 gulden toegezegd, van een gever, die onbekend wenst te blijven. In de Thomaskerk heeft Piëtro Valdi Panascia tijdens een drukbezochte dienst, geleid door ds. F. Oberman, verteld van z'n arbeid, van z'n school en z'n internaat, bestemd voor de kin deren van de straat. Hij heeft verteld van het analfabetisme, van de werk zaamheid, de onverschilligheid, van de verderfelijke invloed van de mafia, kortom van het probleemveld, dat eigenlijk in de vorm van de derde wereld op het eiland aanwezig is. Tel kens was het deze teneur: de Gideons bende, die de kleine gemeente van de Waldenzen is, bedrijft daar het christendom van de daad. De totalitaire oorlogen van na de Franse revolutie kenden wèl militair DEN HAAG Op Hemelvaartsdag (31 mei) wordt in de Lutherse kerk (Lutherse Burgwal) de Lutherse Kerkdag gehouden. Kerk open om half elf. Vanaf 11.15 uur worden er drie inleidingen ge houden over de invoering van het nieuwe gezangboek. Dr. P. Elderenbos spreekt over de betekenis van het O.T.; ds. H. J. A. Haan spreekt over de vreugde van de eredienst en prof. dr. J. P. Boendermaker zal het oud- chr. geschrift 'De leer van de Aposte len' belichten i.v.m. de liturgie. Daarna worden nieuwe liederen inge studeerd o.l.v. dr. Willem Mudde. Na de lunch gaan de kerkkoren repe teren en om 15.30 uur gaan de Haagse predikanten, ds. v. d. Mey en ds. Ros kam voor in de kerkdienst, de presi dent van de synode zal de prediking houden. Om 17 uur is het slot van de Luther se Kerkdag. Voor "de kinderen is er een speciaal programma. DEN HAAG Johann Th. Lcmckcrt geeft vrijdag 18 mei 20.30 uur een concert op het orgel van de Grote Kerk: Integrale uitvoering van César Francks Trois Chorals: Choral I en E (opgedragen aan A. Guilmant), Cho ra'. II in B (opgedragen aan Th. Du bois). en Choral III in A (opgedragen aan E. Gigout) 1890. Wat geeft het? Een illustratief beeld uit zijn verhaal: 'We bewogen een moeder van een tal rijk gezin haar kinderen bij ons op school te doen. Ze moeten toch leren lezen en schrijven! De moeder zei: Dat kan ik ook niet en mijn moeder kon het ook niet. Waar is het voor nodig? Mijn kinderen behoren straks toch tot de grote groep van werklo zen!' Het gaat daar om gezinnen, die scha mel huisraad bezitten maar wèl een te levisietoestel hebben, waar de kinde ren iedere avond tot twaalf uur toe naar zitten te kijken. Piëtro Panascia: 'Ze zitten de volgende dag in onze klassen te slapen'. De groep van 25 Waldenzers, die straks dankzij medewerking van de protestantse kerken in West-Duitsland en Zwitserland het grootste diensten centrum ten zuiden van de Alpen in gebruik nemen een zaak van mil joenen strijdt voor een menswaar dige toekomst van de nieuwe genera tie. tegen onrecht en achterstelling, tegen verpaupering en defaitisme. Als antwoord op de toespraak die in het Nederlands werd vertaald, mocht de Siciliaanse predikant, die aanvan kelijk alleen met z'n vrouw het werk in de achterbuurten begon, ongeveer 600 gulden van deze wijkgemeente in ontvangst nemen. Ds. P. V. Panascia schreef on derstaand afscheidswoord voor Trouw-Kwartet en aan allen, die het echtpaar uit Palermo -de afgelopen week hebben ontmoet en aan degenen die eerder steun hebben verleend aan het Waldenzenwerk op Sicilië. 'De hartelijkheid en de vriend schap, die wij tijdens ons ver- olijf in uw land hebben onder vonden, zullen voor ons onverge telijk blijven. We hebben ve le nieuwe contacten mogen er varen. Het programma, dat Trouw-Kwartet ons heeft aange boden, bevatte iedere dag weer grote verrassingen. De ontmoetingen die wij in drie kerken mochten hebben ga ven ons he' besef, dat we op onze post in Palermo niet al léén staan. Hoewel de giften, die wij van her en der hebben ontvangen, niet het belangrijk ste waren, vormden ze toch een tastbare uiting van begrip voor het werk van de Waldenzen op Sicilië. De bijeenkomsten met kinderen, ook in de instellingen voor kinderbescherming, troffen mijn vrouw en mij in hoge ma te. Bij dit alles overheerst onze herinnering aan het bezoek dat we aan Soestdijk mochten bren gen en het gesprek dat we met uw vorstin mochten hebben. Onze gevoelens van dankbaar heid zijn niet te verwoorden. Tijdens onze reizen door uw door zoveel zoet water gezegen de land, hebben we zeker ook menigmaal gedacht aan de vele onbekenden, die via de Trouw- Kwartet-aktie het maginfieke bedrag van 75.000 gulden bijeen hebben gebracht. Wij nodigen Nederlanders, die bun vakantie in Palermo komen doorbrengen uit, ons te bezoeken, zeker wan neer we in het najaar ons grote dienstencentnun in gebruik ho pen te nemen. Gelooft u ons: wij hebben Nederland in ons hart gesloten! De overtuiging dat we vele geloofsgenoten heb ben ontmoet, was een sterkende ervaring. God zegene U allen.' Mevrouw en ds. Panascia uit Palermo tijdens een ongedwongei aan de Buikslotermeerdijk in Amsterdam-Noord. rooms-katholieken. De kardinaal van Sicilië heeft daar geen idee van. Contacten Er waren aardige spontane contacten. Zo belde ons een Italiaanse gastarbei der uit Odijk op: 'Ik ben Djordo Fra- monte, ik was in Palermo gemeente lid van ds. Panascia. Ik wil hem in m'n huis uitnodigen dan kunnen me vrouw en hij met ons gezin kennis maken en met m'n Nederlandse vrouw. Dat is gebeurd, met na afloop een be zoek aan de stad Utrecht. Er zijn on bekenden geweest, die deze pastor na afloop van kerkdiensten een bedrag m de hand drukten. Er zijn ook andere ontmoetingen geweest, zoals dat korte bezoek aan families in de Achterhoek, onder andere aan de boerderij van de familie Haytink, in Almen. Omdat de Waldenzer predikant geïn teresseerd is in internaatswerk, is hij ontvangen op de Rudolphstichting in Achterveld, bij Bartimeüs in Zeist en in de Rekkense Inrichtingen. Er zijn in vele gevallen blijvende con tacten gelegd voor de toekomst. Tegen velen zei hij: 'Wanneer u naar Sicilië komt, bezoek ons dan in ons nieuwe centrum. 'De Noteboom' in het hart van Palermo, 'het huis van het kind.' Met een stille glimlach heeft dit be scheiden echtpaar zitten kijken naar 'Ander Nieuws', het NCRV-tv-pro- gramma, waarin de pastor enige mi nuten achtereen aan het woord was. Op Schiphol zei Piëtro Valdi Pa 'Dat wij dit alles hebben mogei maken.Iedere dag bracht i verrassingen. Het is allemaal or telijk geweest! Een ieder di heeft ontvangen, een ieder, die bijgedragen tot het welslagen bezoek ik denk dan specia onze kennismaking met uw kc op Soestdijk heeft een piel kregen in ons hart. We hebben den in West-Duitsland en Zwitsi we hebben ze nu óók in Ned Uw land zal voor ons onvers blijven.' Popje De Panascia's, die nog niet tevoren in ons land waren geweest, zeiden: 'Wij zijn onder de indruk van uw rijkdom aan zoet water en de grote ramen van uw huizen, maar vooral van de ver draagzaamheid en vormen van samen werking tussen protestanten en Foto-album Namens Trouw-Kwartet ontving het echtpaar bij z'n vertrek een album met foto's die herinneren aan de tijd in Nederland doorgebracht. In Palermo teruggekeerd gaan kijken, welk klein meisje op d( denzenschool het eerst jarig is haar is er een prachtig popje, d meisje uit Badhoevedorp was brengen. Tenslotte nog dit: we hopen di velen, die hebben bijgedragen totstandkoming van het bedra 75.000 gulden de Trouw-Kwaï tie 1972 mevr. en ds. Panast hun scherm hebben gezien, niet het geval was, dan mogen i minder de overtuiging hebben, hebben bijgedragen voor konii arbeid. Het ga Piètro en Pina Panascia i de hervatting van hun arbeid 1 weerbarstige Sicilië, waar de past kens de moed heeft om in de s klassen de kinderen te wijzen vloek van de mafia. We herinneren ons zijn uits 'De nieuwe generatie moet ei worden doordrongen, dat alleen vaardigheid en naastenliefde antwoord zijn op de roep om lee heid, om geluk!'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 14