-jibanezen onder Irabische pressie Barzel vertrekt als fractieleider van CDU ndiase bevolking steeds gressiever door droogte Studenten slaan omstreden psycholoog dr. Eysenck neer n.j. verkruisen b.v. amsterdam Iffll Vorst van Sikkim staat macht af Bewakers Nixon overgeplaatst 11a gebruik drugs Spaarde S-jes" op de flesjes van Keiler bier '/KWARTET DONDERDAG 10 MEI 1973 BUITENLAND T7/K9 mwe gevechtenook in Beiroet IIROET (Reuter, IJPI, AP) - Ondanks het staakt-het-vuren, dat dinsdag- ind om zes uur in Libanon zou ingaan, is de rust in het land niet terug- jeerd. In het noorden, oosten en zuidoosten van het land en ook in Beiroet ken opnieuw gevechten uit. fte, Libië en Syrië hebben hun de Libanese regering ver dom de strijd tegen de Palestijn- rillabeweging te staken. De Isra- 6 minister van defensie Dajan laten weten dat Israël niet tus- jde zal komen zolang het Syri- eger niet ook in actie komt. ,ibanese leger maakte gisteren d dat in de nacht van dinsdag ensdag 13 militairen werden ge- 63 werden gewond en zes wor- ermist. Gewaarschuwd werd dat Palestijnen het bestand zullen schenden, 'er zware vergeldin- ullen volgen'. en werden in Beiroet drie ban- i een restaurant door ontplof- venvoest. Het zijn de Imma- de Algemene Handelsbank Libanese Handelsbank. Verder zich ontploffingen voor in de leid van de twee grootste luxe- het St. George en het Phoenix- in het nieuwe gebouw van de van koophandel. Volgens het werden in de nacht van dinsdag ensdag een militair radarstation, chthaven van Beiroet, een leger- en verscheidene officiersver- n aangevallen, alle in Beiroet, itgaansverbod werd in de hoofd- ïoor twee uur opgeheven om de in in de gelegenheid te stellen imiddelen in te slaan. alestijnen maakten bekend dat banese luchtmacht gisteren aan- met raketten deed op Palestijn- illingen in het oosten van het nadat die stellingen de hele nder artillerievuur hadden gele- >n dat sluipschutters van het le- egelijkertijd het vuur openden vluchtelingenkampen Sjatilla en -Zatar, waarbij een aantal Liba- soldaten en Palestijnse guerilla- :rs werden gedood. 'Het verzet n samenwerking met de nationa- he partijen en bewegingen in Dn zijn best de wapenstilstand id te doen', verklaarde een Pa- ise woordvoerder. deeldheid -pet wordt steeds duidelijker dat r Arafat zijn greep op de Pales- guerilla-beweging verliest en fc verdeeldheid onder de verschil- I fcuerilla-groeperingen toeneemt. 4e aanhangers van Arafat met uibanese regering zouden willen rbandelen,.willen anderen gewoon doorvechten. Uit het hoofdkwartier van Arafat werd dit ook min of meer toegegeven door één van zijn naaste medewerkers. Deze zei dat 'er geen geregelde guerilla-eenheden betrokken waren bij de gevechten buiten de kampen' en dat niet bij name ge noemde 'legersoldaten' de schuldigen waren aan de bombardementen en de gevechten in Beiroet. Volgens het blad Le Soir zou er maandagavond overeengekomen zijn dat de Libanese strijdkrachten de con trole over de Palestijnse vluchtelin genkampen weer overnemen, maar dat een aantal Paiestijnse commando's zich hiertegen blijft verzetten. Het blad Al Nahar berichtte dat president Franjieh tegenover de buitenlandse ambassadeurs in Beiroet had bena drukt, dat 'hoewel elke poging om tot een overeenkomst te komen prijzens waardig is, deze oplossing als uitgangs punt moet hebben dat alle Libanese gebieden, met inbegrip van de vluch telingenkampen, onder het bestuur van de Libanese autoriteiten vallen'. In de buurt van het dorp Hiyam, op vijf km van de Libanese grens met Is raël, heeft een artilleriebombarde ment plaatsgehad. De Israëlische jour nalisten, die dit meldden, deelden ook mee dat Libanese vliegtuigen bombar dementen uitvoerden in het zoge naamde 'Fatachland' in het zuiden van Libanon. Geruchten Het leger heeft de bevolking opgeroe pen de geruchten te negeren, die in omloop worden gebracht. In het ge bied van het vluchtelingenkamp Sabra bij Beiroet zouden verhalen de ronde doen, die aanzetten tot onlusten tus sen de geloofsgemeenschappen. 'De mensen, die deze geruchten in om loop brengen, schijnen niet op de hoogte te zijn, van de afkeer van het Libanese volk voor opruiing. Libanon is een land van broederschap en lief de, die de zonen van dat land vere nigt. Zij worden niet verdeeld door geruchten en misleid door leugens', aldus de verklaring van het leger. Daarin werd de bevolking van de oos telijke stadswijken van Beiroet ook aangeraden om niet te luisteren naar geruchten en dreigementen, die hen aansporen hun huizen te verlaten, Straaljagers Intussen heeft de Palestijnse leider Yasser Arafat een aanbod geaccep teerd van de Libische president Khad- ADVERTENTIE) doko de beBte voeding: voor uw hond essonregens zijn in aantocht daffi om Libische militairen en vrij willigers te zenden voor steun aan de Palestijnse guerillastrijders, zo is door radio-Tripoli bekend gemaakt. Maar er was geen bevestiging van het bericht, dat Khaddaffi Arafat vliegtui gen zou hebben beloofd. Volgens dat bericht zou de Libanese veiligheids dienst een telegram van Khaddaffi aan Arafat hebben onderschept, met de volgende tekst: 'Doe iets. Neem het vliegveld van Beiroet over en ik zal u alle benodigde straaljagers stu ren. Zij staan ter uwer beschikking'. Egypte heeft nu ook officieel stelling genomen tegen de Libanese regering. De Egyptische minister van voorlich ting deelde na het kabinetsberaad mee, dat Egypte alle pogingen veroor deelt om het Palestijnse verzet in Li banon te liquideren. De persoonlijke afgevaardigde van president Sadat, Hassan Sabry el-Kholy, liet dinsdag al weten dat zijn aanwezigheid in Bei roet en zijn bemiddelingspogingen zinloos waren, gezien de acties van het Libanese leger. En de Egyptische pers ging gisteren tot een groot scheepse propaganda-campagne over tegen Libanon. De strijd in dat land werd algemeen omschreven als 'een uitroeiingsoorlog tegen de guerilla strijders'. Alle Egyptische bladen wa ren het erover eens dat er geen recht vaardiging voor de Libanese acties te gen de Palestijnen was en dat die ac ties vanuit de verte door Amerika, resp. Israël worden geleid. In Libanon zelf hebben de leiders van de verschillende religieuze gemeen schappen elkaar gisteren tweemaal ontmoet, omdat alle Libanezen doods benauwd zijn dat de huidige crisis een burgeroorlog ten gevolge zou kunnen hebben. Volgens radio-Beiroet zou er volledige overeenstemming be staan over de eerste taak van de ge meenschappen, nl. 'de confessionele gevoelens buiten de gebeurtenissen te houden'. Het Libanese parlement, dat in een besloten spoedzitting bijeen- kwanC gaf een verklaring uit, waarin stond 'dat het bewondering heeft voor de wijze waarop de Libanese bevol king de crisis heeft doorstaan' en waarin steun aan de Libanese strijd krachten werd betuigd. Linkse lei ders, onder wie Kamal Joemblatt, wa ren niet aanwezig. Lindsay ovei' joden MOSKOU (UPI) Burgemeester John Lindsay van New York heeft gisteren op een persconferentie in Moskou meegedeeld, dat hij met de Russische autoriteiten gesproken heeft over de kwestie van de emigra tie van de joden uit de Sowket-Unie en de activiteit van de joden in dit land. Hij heelt onder meer hierover van gedachten gewisseld met premier Kosygin en onderminister van binnen landse zaken Boris Sjoemilin. LONDEN De Engelse psycho loog dr. Hans Jurgen Eysenck, die omstreden opvattingen over het verband tussen erfelijkheid en intelligentie huldigt, is aan de London School of Economics door jongeren neergeslagen, getrapt en bespuwd. Dat gebeurde, zoals The Times gisteren meldde, nog geen minuut nadat hij was begonnen aan een college over intelligentie-theoriën. dat hij hield op verzoek van een afdeling van de Londense studentenunie. Voordat het college begon, hadden de ruim 450 aanwezigen erover gestemd, of Eysenck het woord zou mogen voeren. De overgrote meerderheid was ermee akkoord gegaan. Maar nauwelijks had Eysenck een paar zinnen uitgesproken, of een meisje repte zich naar het podium en begon hem onder handen te nemen. Ze werd gevolg door twee jongemannen, die de professor tegen de grond werkten. 'Binnen een paar seconden was het hele podium vol vechtende en hijgende mensen. Iedereen sloeg op iedereen los', zei een student later. Studentenleiders slaagden erin, prof. Eysenck te bevrijden, en hem naar Dr. Eysenck een ziekenhuis te brengen, vanwaar hij, na een behandeling, huiswaarts keerde. Naar het schijnt, waren de aanvallers niet afkomstig van de London School of Economics, maar van de universiteit van Birmingham. Volgens Londense studenten behoorden ze tote en van de comm.Jiistische partijen die Engeland rijk is (de marxistisch- leninistische 'Communistische Partij van Engeland.). JENSEN Prof. Eysenck is de laatste jaren betrokken bij een pittig debat over het verband tussen ras, intelligentie en erfelijkheid. Hij deelt sommige opvattingen hierover van de Amerikaan prof. Arthur Jensen, die van mening is, dat de waarneembare verschillen in gemeten intelligentie- qoutiënt tussen blanken en zwarten in de Verenigde Staten in ruimere mate aan erfelijke factoren moeten worden toegeschreven dan doorgaans gebeurt. Volgens de onderwijs- redacteur van The Times zijn Eysencks denkbeelden (evenals die van Jensen) verdraaid door groepen die beweren, dat ze een uiting zijn van racisme. Prof. Eysenck zelf gaf na afloop van het incident dit commentaar: 'Ik neem aan, dat mijn omstreden opvattingen de reden voor de aanval waren, maar mijn aanvallers lieten me niet eens aan het woord en dat herinnerde me aan de nazi's. (ADVERTENTIE) Conflict met partij genoten ivas aanleiding BONN (AP, DPA, Reuter, AFP) Rainer Barzel, de 48-jarige Westduitse oppositieleider is als leider van de fractie van de cbiisten-democratisclie CDU in de Bondsdag afgetreden. Barzel diende zijn ontslag in nadat zijn fractie dinsdagavond tegen zijn advies in had besloten zich te verzet ten tegen de Westduitse aanvrage voor het lidmaatschap van de Vere nigde Naties. Barzel die tevens voor zitter van de CDU is blijft deze func tie voorlopig nog vervullen. Of dit lang zal duren wordt betwijfeld. Barzel is bijna achteenlialf jaar fractieleider van de CDU geweest. De nederlaag die de partij bij de vorig jaar gehouden algemene verkiezingen leed had het prestige van Barzel reeds ernstig geschaad. Sindsdien was de oppositie binnen de partij tegen de fractieleider en voorzitter steeds gro ter geworden. De CDU-fracti'e heeft oud-bondskanse lier Kurt-Georg Kiesinger tot voorlo pig leider van de parlementsfractie aangewezen. Over een week zal een nieuwe fractievoorzitter worden geko zen. Volgens waarnemers maakt oud minister van buitenlandse zaken Ger hard Schroder een goede kans Barzel op te volgen. VERENIGDE NATIES Aanleiding tot het aftreden van Bar zel is de kwestie van het Westduitse toetreden tot de VN geweest. Bij een stemming hierover waren 101 afge vaardigden tegen en slechts 93 voor toetreding van de Bondsrepubliek tot de VN, terwijl een lid zich van stem ming onthield. Barzel had zich krach tig voor toetreding uitgesproken en verklaard dat het resultaat van de stemming gevolgen zou hebben voor het fractieleiderschap. Het debat over de VN-kwestie was van belang omdat voor morgen het wetsontwerp in de Bondsdag ter stemming zal worden gebracht, waarin Bonn toetreding tot de VN voorstelt. Dit zou gebeuren in het kader van het debat over de rati ficatie van het tussen West- en Oost- Duitsland gesloten basisverdrag. Aangenomen wordt dat Barzel op het CDU-congres, dat in oktober wordt gehouden, zal proberen te worden herkozen als partijleider. Een van Barzels voornaamste rivalen is Hel- muth Kohl, die thans vice-voorzitter van de CDU en premier van de deel staat Rijnland-Palts is. Kohl is tevens lid van de Bondsraad, de Westduitse Eerste Kamer. De 48-jarige Rainer Barzel na zijn onverwachte aankondiging van zijn aftreden als leider van de op positie in de Bondsdag. (ADVERTENTIE) doko^de beste voeding voor uw hond Dr Fred Bridgland ISAR In de kleine stad sar in de staat Maharastra t een dag vol onlusten het gende gevaar onderstreept wijdverspreide geweldplègin- en en ordeverstoringen in a, als gevolg van de droogte dit land al lange tijd teistert. de rellen van de vorige week het Indiase Congreslid Keshav Pardhi door woedende demon ten afgetuigd. Pardhi vertegen- digt dit door droogte geblakerde let in het Indiase parlement. Hij ternauwernood te ontsnappen net gevaar, levend te worden ver- d. Hij werd beetgepakt, in petro- gedompeld en ontsnapte in de die de betogers nodig hadden om ucifer te vinden. Wee-inspecteur van politie, F. D. dhary, trof het slechter. Deze 48- politieman werd met stenen be id, doodgeslagen en zijn lijk werd de straten van de stad gesleept, demonstranten werden tijdens de 'lange betogingen door de politie °d. De. demonstraties volgden op dgemene staking die in de acht hjke districten van de staat Ma- tra was gehouden, districten in het geografische "n van India vormen het Vi- ha-gebied. De betogingen waren ganiseerd door het actiecomité de staat Vidarbha. Deze groep is afscheiding van het Vidarbha-ge- yan de staat Maharastra. De be- Mïen werden actief gesteund door nationalistische hindoepartij, de Sangh, die ook achter de eisen 'scheiding in het naburige Andra esj staat. De moessonregens, waaraan in het door droogte getroffen India een wanhopige behoefte bestaat, zullen de noodlijdende gebieden tien dagen tot een week eerder bereiken dan normaal. Dit heeft het Britse persbureau Reuter gisteren uit New Delhi gemeld. Volgens weerkundigen zal de moesson, die nu in het gebied van Sri Lanka (vroeger Ceylon) is, tussen 22 en 25 mei de zuidelijke Indiase staat Kerala bereiken, en ongeveer een week later Maharastra, de staat die het zwaarst is getroffen door de ongewone droogte. Ongeveer 200 miljoen mensen hebben te lijden onder de abnormale droogte. Fred Bridgland, correspondent van Reuter in India, heeft het volgende verslag gemaakt van de gevolgen van de droogte periode in India, die nog lang zullen doorwerken. lizen bekogeld hun mars door "fumsar |s«d met 30.000 inwoners up ca 80 («stand van de belangrijke stad droegen de betogers af- ruen met zich mee van een me- tadum waarin afscheiding werd geëist. Maar tevens werd om het ver strekken van goedkope voedingsmid delen en om hulpprojecten gevraagd. Tijdens hun optocht bekogelden zij de met marmer beklede en met air-condi tioning uitgeruste villa van Ram Na- rayan, de schatrijke voorzitter van de plaatselijke afdeling van de Congres partij, die tevens zakenman en eige naar van een mangaan-ertsmijn is. De villa was niet stuk te krijgen. De op tocht bewoog zich daarop in de rich ting van het meer bescheiden en min der goed beschermde drieverdiepingen tellende huis van Pardhi, waar alles volop in bedrijf was in verband met het huwelijk van zijn enige dochter, dat het komend weekeinde zou wor den voltrokken. De leiders van de mars kregen toe stemming het Congres-lid een memo randum te overhandigen. Hij ver scheen daarop op het balkon van zijn huis om de menigte toe te spreken. Hij werd met een regen van stenen begroet, trok zich bloedend in zijn huis terug en maakte voorbereidingen om de vrouwelijke leden van zijn ge zin langs de achterzijde van het huis te laten vluchten. De betogers braken vervolgens zijn voorraadschuur open, waarin zich diverse balen rijst en an dere voedingsmiddelen bevonden, die bestemd waren voor het komende hu welijksfeest. Ook waren er tonnen voer voor zijn dertig stuks vee aanwe zig. Terwijl de aanval op het huis voort duurde, liep de situatie volledig uit de hand. Inspecteur Chowdhan vond de dood en Pardhi ontsnapte ternau wernood aan hetzelfde lot. Geen moesson De moeilijkheden in Tumsar waren al in juni begonnen, nadat de moesson regens volledig waren uitgebleven. Het gebied levert een deel van de bes te rijst op, die India jaarlijks oogst. Maar het is een eenmalige oogst, die staat of valt met regenval. Het uitblij ven van de moesson heeft in het bij zonder de kleine boeren, hun pachters en landarbeiders, die werkloos wer den, zwaar getroffen. In tegenstelling tot wat de oppositie beweert is de regering begonnen met het verschaffen van hulp. Ganpath, een 40-jarige boer, vader van vier kin deren en eigenaar van een klein lapje grond werkt nu in een hitte van ruim 40 graden mee aan de voorbereidin gen voor de bouw van een aarden dam om het moessonwater tegen te houden en te verzamelen. Ganpath werkt van vier uur 's ochtends tot zes uur 's avonds en krijgt daarvoor een bedragje ter waarde van ruim een gulden uitgekeerd. Hij moet daarvoor 5.66 kubieke meter grond uitgraven, die door vrouwen in manden op het hoofd wordt afgevoerd. Als hij die produktie, niet haalt, wordt zijn loon in verhouding verlaagd. Ganpath vertelde dat hij slechts één of twee kilogram graan en gierst kan betrekken uit de goedkope staatswin kels, terwijl het doel van de regering was acht kilogram per persoon per maand te distribueren. Ganpath koopt dan ook extra voedingsmiddelen op de vrije markt, waar de prijzen tweemaal zo hoog zijn als in de staatswinkels. Vlees of groenten kan het gezin Gan path zich niet veroorloven en het me nu wordt enigszins aangevuld met wilde bessen, die door dorpsvrouwen in de omgeving worden geplukt Er is geen voedingsprogramma van de rege ring of zoiets als melkvoorziening aan kinderen. De mensen komen thans nog niet om van de honger in het gebied. Maar volgens Ganpath 'is er geen hoop en zal de dood rondwaren' als de droogte de hele zomer zal voortduren. Geen drinkwater Het district Tumsar boft nog omdat er talrijke waterbronnen zijn, waar door genoeg drinkwater is voor de mtnsen en het vee. Maar er is niet genoeg om er het land mee te bevloei en. In de voornaamste droogtegebie- den in het westen van Marharastra, ongeveer 500 km verder, is gebrek aan drinkwater het belangrijkse pro bleem. Zelfs als de regen later in het jaar gaat vallen, zal de voedselproduktie in gevaar komen, menen de landbouwers van Tumsar. Na het mislukken van de oogst van vorig jaar is er maar wei nig zaaigoed in het gebied voorradig. De regering heeft speciale zaden met een hoog produktievermogen aangebo den. Maar een boer, die in 1967 een hoge staatsbeloning kreeg omdat hij de grootste rijstopbrengst per vierkan te meter behaalde, heeft gezegd dat de nieuwe zaden veel meer water no dig hebben dan de zaden uit het ge bied zelf Geweldpleging Oe spanning is nog niet afgenomen, zegt politiecommissaris Iqbal Ahmed. Sinds de onlusten uitbraken, is zijn Droogte in India. korps van 50 man met 60 man ver sterkt Veertien betogers zijn gearres teerd en aangeklaagd wegens moord en brandstichting. Maar het gevaar van geweldplegingen bestaat nog steeds. In het naburige Gondia werd een man gedood tijdens gevechten die uitbraken nadat 'onaanraakbaren' (pa ria's) rijstwinkels waren gaan plunde ren. Er komen regelmatig berichten binnen van plunderingen van passe rende ossenwagens, die voedsel ver voeren. Gebeurtenissen als in Tumsar zijn in vele andere door droogte geteisterde Leer nu snel plano spelen zonder thuis te studeren met totaal nieuwe audlo-vlauele lesme thode leert u In 8 weken het normale notenschrift lezen en epelen. U heeft thuis geen plano nodig. Kleine klassen starten binnenkort. Schrijf nu In en leer nog voor de vakantie plano spelen. Stadhouderskade 116 telefoon: 721755 766787 NEW DELHI (Reuter) De heerser van Sikkim heeft een overeenkomst getekend, die een nieuwe democrati sche orde in zijn Himalayaanse konink rijk zal inluiden. Dit heeft het India se persbureau bericht Het persbureau meldt verder, dat de overeenkomst dinsdagavond in de hoofdstad van het Indiase protecto raat Gangtok, is geparafeerd door vertegenwoordigers van de Indiase re gering, de 50-jarige vorst van Sikkim, Pladen Thondup NTamg>*d, en verte genwoordigers van de drie grote poli tieke partijen. Het akkoord voorziet in de vorming van een wetgevende vergadering, die gekozen zal worden door alle volwas senen van het koninkrijk. Waarnemers menen, dat door de over eenkomst de heerser van Sikkim een constitutioneel monarch zal worden en dat de werkelijke macht naar de gekozen vertegenwoordigers zal wor den overgeheveld. Vorige maand werden er betogingen gehouden in Sikkim en de vorst ver zocht het Indiasche leger de orde en het gezag te handhaven. WASHINGTON (Reuter) Het Ame rikaanse ministerie van defensie heeft bekendgemaakt, dat 28 mariniers en 18 matrozen van het bewakingsdeta chement van president Nixons buiten verblijf Camp David in Maryland zijn overgeplaatst, nadat ontdekt was dat zij marihuana gebruikten. De zaak was 27 april aan het licht gekomen. Volgens de commandant van het deta chement 'was de veiligheid geen mo ment in gevaar* geweest. Familie Picasso PARIJS (Reuter) De familie van de onlangs overleden schilder Pablo Picasso heeft besloten Frankrijk slechts een deel te schenken van diens persoonlijke collectie schilder stukken van andere artiesten. Het zul len echter allen meesterwerken zijn. Aanvankelijk had de familie bekend gemaakt, dat de gehele collectie naar de natie zou gaan. Maar haar advo caat, Roland Dumas, deelde (giste ren), mee dat de selectie vermoedelijk 42 4 43 werken uit een particuliere collectie zou omvatten. Deze collectie was door sommigen geschat op 800. Maar Dumas noemde dit cijfer over dreven. 'Alleen werken van de alle reerste klasse worden nu gekozen. In het verleden waren de mensen ge neigd het Louvre ook nogal eens wer ken van middelmatige klasse te schen ken,' aldus de advocaat Londen-Parijs LONDEN (UPI) De Britse rege ring heeft gisteren te verstaan gege ven, dat Brits-Franse kernwapensa- menwerking nog lang niet in het ver schiet ligt en nog vijftien twintig jaar op zich zou kunnen laten wach ten. De Britse reactie werd ingegeven door een persbericht volgens hetwelk president Nixon nu gunstig staat tege nover een Brits-Frans kernwapenpact. Een zegsman van het Britse ministe rie van buitenlandse zaken verwees desgevraagd naar een uitlating van premier Edward Heath, dat hij en president Pompidou van Frankrijk bij hun besprekingen van vorig jaar in Parijs het standpunt innamen, dat 'de tijd nog niet rijp is voor besprekin gen over Brits-Franse samenwerking op kernwapengebied.' (ADVERTENTIE) gebieden van Maharastra voorgeko men. In Sinner oostelijk Maharasa- tra werden vijf mensen bij voedsel- rellen gedood. Brandstichtende menig ten beheersten de stad Nagpoer vori ge maand een hele week. Er zijn ook voedsel rellen geweest in Nasik en Bhandara. Politiecommissaris Afrmed vertelde: 'Als de moesson opnieuw uitblijft, zal het hier zeer moeilijk worden de orde te handlia'ven. Er zullen meer moei lijkheden komen. En dan zal de cen trale politiereserve en mogelijk zelfs het leger te hulp moeten worden ge roepen'. Si'c?s 41 a 30 cl' per fles 4 halve liter 1 In handig OZct. Aérf meeneem- npr «A- kralje p,r voor vele prachtige artikelen ver beneden de winkelwaarde: o.a. fondueset, ovengrill, pannenset etc. vraag uw slijter om de folder en spaarkaart

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9